شرایط اپلای دانشگاه های فرانسه + هزینه و دانشگاه های برتر 2023

شرایط اپلای دانشگاه های فرانسه

فرانسه دارای دانشگاه های مختلفی می باشد که رشته های متعددی در آن ها ارائه می شود. دانشگاه های این کشور از استاندارد های بالای تحصیلی برخوردارند و امکانات مناسبی را برای تحصیل در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می دهند.

پایین بودن هزینه تحصیل در دانشگاه های فرانسه، وجود دانشگاه های برتر در این کشور و برخورداری از امکانات و کیفیت بالای آموزشی سبب شده بسیاری از دانشجویان بین المللی، این کشور را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب کنند. در رتبه بندی سال 2020 QS تعداد 31 دانشگاه فرانسه در میان 1000 دانشگاه برتر جهان قرار دارند که عدد بالایی است. در این مقاله قصد داریم در مورد اپلای فرانسه صحبت کنیم و شرایط اپلای در دانشگاه های فرانسه را بررسی نماییم. اگر شما هم قصد تحصیل در دانشگاههای فرانسه را دارید و می خواهید از شرایط اپلای دانشگاه های فرانسه با خبر شوید با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

در این مطلب میخوانید

شرایط اپلای فرانسه

پس از یادگیری زبان، اولین گام برای مهاچرت به فرانسه و  وارد شدن به داشنگاه ها اپلای و درخواست پذیرش می باشد. متقاضیان برای شروع اپلای برای دانشگاه های فرانسه و دریافت پرونده ثبت نامه که هر سال از اواخر ژانویه و اواسل فوریه شروع می شود، باید ابتدا باه پایگان اینترنتی دانشگاه های مورد نظر مراجعه کنند. پس از مطالعه نحوه ثبت نام، شرایط تشکیل پرونده، رشته مورد نظر را یافته و پس از انجام مراحل ثبت نام، باید فرم درخوایت را تکمیل کرده و به همراه سایر مدارک برای دانشگاه پست کنند. تحصیل در دانشگاه های فرانسه رایگان است، اما برای ثبت نام باید مبلغ کمی پرداخت شود که این مبلغ بسته به رشته تحصیلی و … از 100 تا 700 یورو متغیر خواهد بود. افراد باید علاوه بر پرداخت هزینه های ترجمه مدارک و تائید آن ها توسط سفارت، تمبر بین المللی برای دانشگاه بابت تشکیل پرونده، ویزا و بلیط هواپیما، مبلغی را به عنوان تمکن مالی در حساب خود داشته باشند. سفارت فرانسه قبل از صدور ویزا برای متقاضیان، ابتدا از استطاعت مالی افراد اطمینان حاصل می کند و افراد باید حداقل 4000 یرورو در حساب بانکی خود داشته باشند.

متقاضیان برای اپلای فرانسه باید به تقویم آموزشی دانشگاه های این کشور توجه داشته باشند و از یک سال قبل مقدمات اقامت تحصیلی توسط افراد فراهم شود. سال تحصیلی در دانشگاه های فرانسه از ماه سپتامبر آغاز شده و تا ماه مه ادامه دارد و امتحانات نیز در ماه های فوریه و ژوئن می باشد. معمولا آخرین مهلت برای تکمیل درخواست اپلای برای دانشجویان در بهار و 30 آوریل می باشد و افراد باید تا این تاریخ پرونده درخواستی خود را برای دانشگاه مورد نظر ارسال کنند. موسسات آموزشی در بازه زمانی 15 ژوئن تا 15 سپتامبر مراحل تصمیم گیری برای آموزش آکادمیک در مورد یک یا چند ترم تحصییل را انجام می دهند.

در صورتی که متقاضیان با مدرک دیپلم اقدام به اپلای فرانسه نمایند، باید در آزمون تعیین سطح زبان شرکت کنند. دانشگاه های فرانسه و همچنین بخش فرهنگی سفارت فرانسه داخل ایران هر ساله از اوایل دسامبر تا اواسط ژانویه پرونده رشته های تحصیلی و دانشگاه های فرانسه را منتشر می کنند. پس از انتخاب رشته و دانشگاه مورد نظر، پرونده ها به سفارت باز گردانده می شوند تا تاریخ دقیق امتحان مشخص شود. این امتحان معمولا اواخر فوریه می باشد که از دو بخش شنیداری و نوشتاری تشکیل شده است. بخش شنیداری یک مصاحبه یا یک گزارش می باشد و بخش نوشتاری آن شامل درک متن هایی از روزنامه های فرانسه از جمله فیگارو و لوموند می باشد و بخش بعدی آن نوشتن یک انشا می باشد. نتایج این آزمون ببین ماه های مارس تا ژوئن اعلام خواهد شد.

در صورتی که متقاضیان برای مقاطع بالا تر از کارشناسی اقدام به اپلای فرانسه نمایند، باید با دانشگاه مربوطه مکاتبه نموده و درخواست پذیرش خود را شخصا برای آن ها ارسال کنند. پس از مکاتبه نیز متقاضیان بایستی برای پذیرش دانشگاه های فرانسه، در مصاحبه ای که در سفارت برگزار می شود شرکت کنند.

نامه اپلیکیشن یا SOP برای اپلای فرانسه

همه دانشگاه های فرانسه این بخش از پذیرش را شامل نمی شوند و فقط برخی دانشگاه ها مقاله یا انگیزه نامه درخواست می کنند. انگیزه نامه باید سوابق تحصیلی افراد را در بر داشته باشد. همچنین متقاضیان باید در انگیزه نامه توضیخ دهند که چرا می خواهند در آن دانشگاه تحصیل کنند و آن دانشگاه چگونه به افراد در آینده کمک می کند. در انگیزه نامه متقاضیان باید توانایی های خود را به خوبی به تصویر بکشند تا دانشگاه مجاب شود آن ها را پذیرش کند. در برخی دانشگاه ها با توجه به شرایط مخصوص به خود، آزمون های ورودی و مصاحبه های شخصی از افراد گرفته می شود.

آزمون مهارت های زبان

تسلط به زبان بستگی به دوره آموزشی دارد که متقاضیان انتخاب کرده اند. برخی دانشگاه ها به زبان فرانسه تدریس می کنند و در برخی دیگر امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز وجود دارد. برای تحصیل در فرانسه با توجه به شرایط دانشگاه، افراد باید در آزمون های مربوطه شرکت کنند که به شرح زیر می باشند:

 • آزمون های TCF، DELF و DALF مخصوص افرادی است که قصد تحصیل در فرانسه به زبان فرانسوی را دارند.
 • آزمون های آیلتس و تافل برای دانشگاه هایی که دوره های خود را به زبان انگلیسی برگزار می کنند الزامی است.
 • آزمون های GMAT و GRE آزمون های رقابتی هستند که برخی دانشگاه ها از متقاضیان درخواست می کنند که در آن ها شرکت کنند.
آزمون مهارت های زبان

آزمون مهارت های زبان

شرایط اپلای فرانسه در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد

شرایط اپلای فرانسه برای دانشجویان بین المللی بسته به عوامل مختلفی همچون نوع دانشگاه، نوع دوره تحصیل و مقطع تحصیلی متفاوت است. از این رو دانشجویان برای اپلای دانشگاه های فرانسه باید به سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه کرده و شرایطی مربوط به همان دانشگاه را بررسی کنند. برای این که افراد بتوانند در دانشگاه مورد نظر اپلای کنند، باید علاوه بر ارائه اطلاعات شخصی، ریز نمرات مقاطع قبلی را نیز ارائه دهند، چرا که وضعیت و توانایی دانشجویان از ریز نمرات آن ها قابل بررسی می باشد. برای اپلای در دانشگاه های این کشور، بعضی دانشگاه ها دانشجویان را ملزم به شرکت در آزمون های استانداردی همچون GMAT، GRE و یا LAST می نمایند. افراد برای اپلای در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد باید پس از ارسال درخواست پذیرش برای دانشگاه مربوطه، در سایت کامپوس فرانسه اقدام به تشکیل پرونده نمایند. برای ارسال درخواست پذیرش نیز متقاضیان باید به صورت آنلاین پرونده تشکیل دهند و بر روی نرم افزار Etudes en France بارگزاری نمایند.

افراد برای تحصیل در دانشگاه های فرانسه به زبان انگلیسی، باید مدرک زبان انگلیسی آیلتس یا تافل ارائه دهند. حداقل نمره زبان مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه های فرانسه بستگی به نوع دوره انتخابی و نوع دانشگاه دارد. از این رو برای اطلاع از حداقل نمره زبان باید به سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه کرد. البته افراد در تحصیل به زیان انگلیسی نیز نباید از آموزش زبان فرانسه غافل شوند، زیرا برای ارتباط با جامعه فرانسه در حین تحصیل، تسلط به زبان فرانسه الزامی است.

شرایط اپلای در مقطع دکتری

هزینه های پایین تحصیل در فرانسه، سبب شده بسیاری از دانشجویان بین المللی برای تحصیل در این کشور ترغیب شوند.

برای پذیرش در مقطع دکتری، متقاضیان باید از معدل بالایی در مقاطع قبلی برخوردار باشند و همچنین تلاش کنند تا رزومه خود را قوی کنند. داشتن مقالات علمی معتبر و تسلط به زبان از مواردی هستند که شانس اپلای افراد را در مقطع دکتری افطایش می دهند. افراد برای اپلای در مقطع دکتری باید با استاد مورد نظر در دانشگاه مربوطه مکاتبه داشته باشند و پس از تائید درخواست پذیرش به سایت کامپوس فرانس مراجعه نمایند. برای مقطع دکتری ممکن است بسته به درخواست استاد راهنما، متقاضیان نیازی به ارائه مدرک زبان نداشته باشند. در صورتی که افراد بتوانند از استاد مربوطه قرارداد کاری دریافت کنند، می توانند برای دریافت ویزای علمی درخواست دهند، بدون این که در سایت تشکیل پرونده بدهند.

شرایط اپلای در رشته پزشکی

برای تحصیل پزشکی در دانشگاه های دولتی فرانسه، متقاضیان باید حتما تسلط به زبان فرانسوی داشته باشند. حدود 8 درصد از دانشجویان پزشکی فرانسه را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند. یکی از اصلی ترین شرایط اپلای و تحصیل پزشکی در فرانسه داشتن مدرک زبان فرانسه در سطح B2 می باشد. مدرک زبان فرانسه DELF و DALF به عنوان دیپلم زبان فرانسوی به شمار می روند و اعتبار آن ها مادام العمر می باشد. برای تحصیل به زبان انگلیسی در رشته پزشکی فرانسه، دانشجویان باید در دانشگاه های خصوصی این کشور اپلای کنند. از بهترین دانشگاههای پزشکی در فرانسه می توان به دانشگاه سوربن، دانشگاه لیون، دانشگاه پاریس ساکلای، لورین و پاریس ساد اشاره کرد.

شرایط اپلای در رشته پزشکی

شرایط اپلای در رشته پزشکی

نحوه اپلای و پذیرش دانشگاه های فرانسه

کشور فرانسه سالانه 300 هزار دانشجوی بین المللی را از کشور های عضو اتحادیه اروپا و خارج از اتحادیه اروپا جذب می کند.

یکی از اصلی ترین دلایل محبوبیت دانشگاه های فرانسه به دلیل پایننبودن هزینه های تحصیل و حتی رایگان بودن آن می باشد.

اگر شما هم علاقمند به تحصیل در دانشگاه های فرانسه هستید باید در مورد نحوه اپلای فرانسه بیشتر بدانید. در این قسمت با ما همراه باشید تا در مورد نحوه اپلای برای دانشگاه های فرانسه بیشتر آشنا شوید و به این سوال که “چگونه برای دانشگاه های فرانسه اپلای کنیم؟” پاسخ دهیم.

روش اپلای برای دانشگاه های فرانسه به ملیت افراد بستگی دارد و نحوه اپلای برای دانشجویان اتحادیه اروپا و خارج از اتحادیه اروپا متفاوت می باشد.

 • دانشجویان اتحادیه اروپا این امکان را دارند که همچون دانشجویان فرانسوی، به صورت مستقیم به دانشگاه مورد نظر درخواست بدهند.
 • دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا باید از طریق یک سیستم آنلاین که قبلا با نام CEF شناخته می شد و در حال حاضر “رویه تحصیل در فرانسه” نام دارد، درخواست پذیرش خود را ارسال کنند. متقاضیان از طریق این سیستم می توانند وضعیت درخوایت خود را به صورت آنلاین پیگیری کنند. دانشجویان بین المللی خارج از اتحادیه اروپا برای پذیرش دانشگاه های فرانسه نیاز به ویزای تحصیلی نیز خواهند داشت.
 • در صورتی که افراد در اروپا زندگی کنند اما تابعیت اروپایی نداشته باشند، باید از طریق سفارت و یا کنسولگری محل زندگی خود اقدام به درخواست پذیرش نمایند.

مدارک لازم برای اپلای فرانسه

برای اپلای دانشگاه های فرانسه متقاضیان باید مدارک مورد نیاز را جمع آوری کرده و به صورت تکمیل شده ارائه کنند. مدارک لازم برای پذیرش در دانشگاه های فرانسه به شرح زیر می باشند:

 • مجوز Campus France
 • کارت شناسایی و یا پاسپورت معتبر
 • عکس
 • مدارک تحصیلی به همراه ترجمه آن ها
 • هزینه ثبت نام
 • گواهی پذیرش یا پیش ثبت نام ارائه شده توسط دانشگاه
 • رزومه تحصیلی
 • نامه همراه یا کاورلتر
 • ریزنمرات
 • هزینه لازم برای تمکن مالی ( حداقل 800 یورو در ماه)
 • کپی ابیمه سلامت اروپایی برای دانشجویان اتحادیه اروپا
 • مدرک زبان فرانسه و یا انگلیسی (بسته به زبان دوره تحصیلی)
 • ثبت نام تامین اجتماعی (رایگان می باشد)

ددلاین دانشگاه های فرانسه

برای تحصیل در فرانسه افراد می توانند دو بار در سال اپلای کنند که شامل پذیرش بهار و پذیرش پاییز می شود.

 • برای پذیرش پاییز از 17 ژانویه تا یک آوریل، برای پذیرش فرصت وجود دارد که بسته به نوع مدرک و … این زمان متغیر می باشد.در برخی موارد پس از تاریخ ذکر شده نیز امکان اپلای برای دانشگاه های فرانسه وجود دارد.
 • ددلاین دانشگاه فرانسه برای پذیرش بهار از 15 سپتامبر می باشد و دانشجویان می توانند برای پذیرش در این تاریخ اقدام نمایند.
 • برای درخواست جهت TCF در فرایند DAP از نوامبر تا 22 ژانویه فرصت خواهد بود.
ددلاین دانشگاه های فرانسه

ددلاین دانشگاه های فرانسه

لیست 5 دانشگاه برتر فرانسه

یکی از جذابیت های اپلای فرانسه، ورود آسان به دانشگاه های این کشور می باشد که برخلاف دانشگاه های ایران می باشد.

در ایران متقاضیان باید تلاش زیادی برای ورود به دانشگاه بکنند و سختی های زیادی را پشت سر بگذارند. متقاضیان در فرانسه نیاز به هیچ آزمونی برای ورود به دانشگاه ندارند و تنها باید به زبان فرانسه آشنایی داشته باشند. همچنین داشتن مدرک دیپلم یکی از الزامات اپلای دانشگاه های فرانسه می باشد. اگر بخواهیم به 5 دانشگاه برتر فرانسه برای اپلای اشاره کنیم باید موارد یز را نام ببریم:

نام دانشگاهنام دانشگاه به فارسیرتبه دانشگاه در شهر پاریسرتبه دانشگاه در جهان
Université PSLدانشگاه PSL144
Institut Polytechnique de Parisموسسه پلی تکنیک پاریس249
Sorbonne Universityدانشگاه سوربن372
Université Paris-Saclayدانشگاه پاریس ساکلی485
Ecole des Ponts ParisTechدانشگاه تکنولوژی پاریس(پاریس تک)5245

تحصیل در دانشگاه PSL پاریس

تحصیل در دانشگاه های پاریس

دانشگاه PSL پاریس

دانشگاه PSL جزو بهترین دانشگاه های فرانسه و دنیا قرار می‌گیرد. رشته‌های هنری، مهندسی و علوم از مهم‌ترین رشته‌های این دانشگاه هستند. این دانشگاه دولتی است و در شهر پاریس فرانسه قرار دارد. هدف این دانشگاه، پیشرفت کل جامعه بدون در نظر گرفتن موانع فرهنگی، اجتماعی و سیاسی و مذهبی است.

تحصیل در این دانشگاه به زبان فرانسوی است؛ اما برخی از رشته‌ها نیز هستند که می‌توان آن‌ها را به زبان انگلیسی نیز تحصیل کرد. شرایط پذیرش در این دانشگاه مانند دیگر دانشگاه‌های جهان، در هر رشته و مقطع متفاوت است؛ اما شرایط کلی وجود دارند که باید آن‌ها را در هر رشته و مقطع رعایت کرد. این شرایط را در بخش بعدی بررسی می‌کنیم، چون برای همه دانشگاه‌ها در پاریس یکسان هستند.

تحصیل در موسسه پلی تکنیک پاریس

تحصیل در دانشگاه های پاریس

موسسه پلی تکنیک پاریس

دانشگاه پلی تکنیک پاریس، موسسه‌ای دولتی است که در بخش جنوبی پاریس قرار دارد. این دانشگاه در ابتدا در بخش‌های لاتین شهر پاریس تاسیس شده بود؛ اما پس از جا به جایی پردیس‌های اصلی، امروزه 30 کیلومتر دورتر از مرکز شهر قرار دارد.

این دانشگاه دارای امکانات بسیاری چون زمین‌های ورزشی، کتابخانه، موزه و مرکز کارآفرینی است. دانشگاه پلی تکنیک پاریس علاوه بر دولتی بودن، پیش‌زمینه‌های تحقیقاتی بسیار زیادی نیز دارد. بنابراین این دانشگاه را می‌توان دولتی-تحقیقاتی‌محور نیز درنظر گرفت.

در ساختمان خود دانشگاه نزدیک به 2000 آپارتمان دانشجویی برای رفاه بیشتر دانشجویان ساخته شده است. همچنین کافه و رستوران و سالن غذاخوری در خود دانشگاه قرار دارند پس از لحاظ رفاهی کاملا تامین خواهید بود.

تحصیل در دانشگاه سوربن پاریس

تحصیل در دانشگاه های پاریس

دانشگاه سوربن پاریس

دانشگاه سوربن پاریس از بهترین دانشگاه ها در جهان است. این دانشگاه همواره در راستای حفظ میراث فرهنگی فرانسه پیشرو بوده است. با این وجود دانشگاه سوربن همیشه از بروزترین و بالاترین سطوح علمی در جهان برخوردار بوده است.

امروزه در این دانشگاه 43000 دانشجوی بین‌المللی و داخلی تحصیل می‌کنند. به دلیل شهرت جهانی و محبوبیت این دانشگاه، افراد از کشورهای مختلف به دانشگاه سوربن پذیرش می‌شوند. به همین علت دانشگاه سوربن را می‌توان یکی از مراکز تحصیل بین‌المللی در پاریس معرفی کرد.

دانشگاه سوربن دارای 3 دانشکده بزرگ و جامع است که در زیر نام برده شده‌اند:

 1. دانشکده هنر و علوم انسانی
 2. دانشکده پزشکی
 3. دانشکده مهندسی

شما برای تحصیل در این دانشگاه فقط می‌توانید مدرک زبان فرانسوی خود را ارسال کنید؛ زیرا در دانشگاه سوربن هیچ واحدی به زبان انگلیسی ارائه نمی‌شود. برای دریافت پذیرش باید نمره مدرک زبان فرانسوی شما حداقل B2 باشد.

تحصیل در دانشگاه پاریس ساکلی

تحصیل در دانشگاه های پاریس

دانشگاه پاریس ساکلی

دانشگاه پاریس ساکلی فرانسه، دانشگاهی غیر دولتی تاسیس سال 2014 است. ساختمان اصلی دانشگاه در حومه کوچک و آرام شهر Saint Aubin واقع شده است؛ اما پردیس‌های متعدد این دانشگاه در شهرهای متفاوت فرانسه از جمله پاریس و ورسای قرار دارند.

در حال حاضر بیش از 45000 دانشجوی داخلی و بین‌المللی و 5000 هیئت علمی در این دانشگاه فعالیت می‌کنند. این دانشگاه دارای امکاناتی چون: کتابخانه، اقامتگاه دانشجویی و سالن‌های ورزشی می‌باشد. دانشجویان در دانشگاه پاریس ساکلی از کمک هزینه‌های تحصیلی متنوعی بهره‌مند می‌شوند.

دانشگاه تکنولوژی پاریس(پاریس تک)

تحصیل در دانشگاه های پاریس

دانشگاه تکنولوژی پاریس(پاریس تک)

دانشگاه پاریس تک از موسسات آموزش عالی تازه تاسیس در پاریس است. این دانشگاه تمرکز بسیاری بر روی رشته‌های مهندسی دارد. تعداد 11 دانشکده در این دانشگاه وجود دارد که همه ارائه دهنده رشته‌های مهندسی هستند. همچنین یک دانشکده علوم تجارت نیز در این دانشگاه مشغول فعالیت است.

هدف دانشگاه پاریس تک در رقابت با دیگر دانشگاه‌های فناوری سراسر جهان جریان می‌یابد. هم‌اکنون 18900 نفر دانشجو در این دانشگاه در حال تحصیل هستند. پردیس‌ها و شعبات مختلف از دانشگاه پاریس تک در سراسر فرانسه پراکنده شده‌اند. این شعبات در شهرهای پاریس، نانسی، کلرمون و مون پلیه فرانسه قرار گرفته‌اند.

هیئت علمی دانشگاه پاریس تک 2000 نفر از استادان و محققان باتجربه فرانسه هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دانشگاه و دانشگاه‌های زیرمجموعه، می‌توانید به وبسایت اصلی دانشگاه پاریس تک مراجعه نمایید.

وبسایت اصلی دانشگاه پاریس تک: http://www.paristech.fr/en

شرایط تحصیل در دانشگاه های پاریس

همانطور که قبلا گفته شد شرایط تحصیل در دانشگاه های فرانسه و پاریس، برای ورود به هر رشته و مقطعی ممکن است بسته به شرایط شما متفاوت باشد. شرایط عمومی نیز وجود دارند که باید حتما آن‌ها را به جهت دریافت پذیرش از دانشگاه های پاریس انجام دهید که در زیر آورده شده‌اند:

 • ترجمه آخرین مدرک تحصیلی دریافت شده
 • ترجمه ریز نمرات مقطع تحصیلی قبلی
 • مدرک زبان معتبر فرانسوی با نمره قبولی
 • گذرنامه معتبر دارای اعتبار
 • نامه هدف از تحصیل در دانشگاه های پاریس(انگیزه‌نامه)
 • توصیه‌نامه تحصیلی برای مقاطع ارشد و دکتری
 • فرم تکمیل شده درخواست پذیرش دانشگاه

برای پذیرش دانشگاه های فرانسه از کجا درخواست دهیم؟

برای اپلای فرانسه می توان از طریق روش های زیر اقدام نمود:

از طریق Campus France

Campus France یک سازمان زیر نظر وزارت امور خارجه و آموزش عالی فرانسه می باشد که دانشجویان بین المللی از این طریق می توانند اقدام به اپلای برای دانشگاه و دریافت ویزای تحصیلی نمایند. دانشجویان بین المللی خارج از اتحادیه اروپا باید از طریق کمپس فرانس اقدام کنند. دانشجویان بین المللی می توانند برای دریافت بورسیه تحصیلی نیز در همین سیستم درخواست دهند.

از طریق Parcoursup

دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشگاه های فنی و Grande Ecoles را دارند، باید برای مدرک Post-Bac که نوعی مدرک کارشناسی ارشد سطح دوم می باشد، در برنامه آنلاین Parcoursup ثبت نام کنند. در این سیستم افراد می توانند تمام راهنمای های لازم را برای تحصیل در فرانسه دریافت کنند. این پلتفرم جایگزین سیستم APB یا Post-Bac Admission می باشد.

مزایای اپلای دانشگاه های فرانسه

افراد با اپلای فرانسه مزایای زیادی به دست می آورند که از این مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هزینه تحصیل در فرانسه بسیار پایین است.
 • افراد با تحصیل در این کشور از کمک هزینه تهیه مسکن برخوردار می شوند.
 • با تحصیل در فرانسه دانشجویان از بیمه رایگان برخوردار می شوند.
 • دانشجویان در مقطع دکترا حقوق دریافت می کنند.
 • در دانشگاه های فرانسه می توان به زبان انگلیسی تحصیل کرد.
 • دانشگاه های فرانسه از کیفیت آموزشی بالایی برخوردار هستند.
 • افراد می توانند در کنار تحصیل به کار دانشجویی مشغول شوند.

شرایط اپلای دانشگاه های فرانسه

فرانسه دارای دانشگاه های مختلفی می باشد که هر کدام بسته به امکاناتی که دراد شرایط مختلفی را برای دانشجویان فراهم می کند. طبق گزارشات به دست آمده 41 دانشگاه از این کشور بین 1000 دانشگاه مطرح جهان قرار دارند و همین مسئله فرانسه را به سک گزینه عالی برای مهاجرت تحصیلی تبدیل کرده است. در این قسمت می خواهیم شرایط اپلای فرانسه برای هر یک از دانشگاههای این کشور ار شرح دهیم. اگر قصد اپلای برای دانشگاه های فرانسه را دارید، این توضیحات به شما کمک می کند انتخاب بهتری داشته باشید.

دانشگاه اکول پلی ‌تکنیک فرانسه

این دانشگاه بورسیه های متعددی به دانشجویان ارائه می دهد و کمک هزینه های تحصیلی در اختیار افراد قرار می دهد. با این حال اگر دانشجویان موفق به دریافت بورسیه نشدند، باز می توانند از این دانشگاه پذیرش دریافت کنند. برای اپلای فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد در این دانشگاه داشتن مدرک کارشناسی در یکی از رشته های مهندسی و برخورداری از معدل حداقل 13.75 الزامی است. شرایط تحصیل دکترا در دانشگاه اکول پلی تکنیک فرانسه به این صورت است که متقاضیان باید مدرک کارشناسی ارشد داشته باشند و معدل آن ها بالای 16 باشد.

در مورد هزینه تحصیل در این دانشگاه باید بگوییم که این هزینه بستگی به رشته تحصیلی و مقطعی دارد که دانشجویان در آن تحصیل می کنند. به طور کلی هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه اکول پلی تکنیک فرانسه، برای سال اول 17.700 دلار، برای سال دوم 7700 و برای سال سوم 2800 دلار تخمین زده شده است. برای افرادی که قصد دارند در مقطع دکتری این دانشگاه تحصیل کنند هزینه تحصیل از 3400 دلار شروع شده و در سال سوم و چهارم به 2800 دلار می رسد.

دانشگاه پی اس ال فرانسه

شرایط اپلای در رشته های مختلف این دانشگاه با یکدیگر متفاوت است. از این رو متقاضیان باید پس از این که رشته مورد نظر خود را انتخاب کردند، به سایت دانشگاه مربوطه مراجعه کرده و شرایط اپلای را از این طریق جویا شوند. با این حال یک سری شرایط کلی برای اپلای فرانسه در دانشگاه پی اس ال وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

 • برای اپلای دانشگاه پی اس ال متقاضیان باید مدرک زبان فرانسه داشته باشند.
 • داشتن آخرین مدرک تحصیلی، ریز نمرات مربوطه، پاسپورت و عکس پرسنلی نیز از دیگر شرایط اپلای این دانشگاه می باشد.
 • از مهم ترین شرایط تحصیل در دانشگاه پی اس ال داشتن رزومه تحصیلی و انگیزه نامه می باشد.
 • برای مقاطع ارشد و دکترا ارائه توصیه نامه تحصیلی از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

هزینه تحصیل در دانشگاه پی اس ال فرانسه در مقطع کارشناسی حدود دو تا سه هزار یورو می باشد. علاوه بر شهریه دانشگاه هزینه های جانبی تحصیلی همچون خرید کتاب، پوشاک، مسکن، حمل و نقل و … نیز به این هزینه ها اضافه می شوند. برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد بسته به رشته تحصیلی، هزینه ای حدود 4 تا 8 هزار یورو نباز است و در مقطع دکترا این هزینه مبلغ 700 یورو در سال خواهد بود.

دانشگاه پاریس ساکلی فرانسه

برای اپلای در دانشگاه پاریس ساکلی فرانسه متقاضیان باید شرایط مختلفی را در نظر داشته باشند. این دانشگاه به دانشجویان کارشناسی ارشد بورسیه های مختلفی ارائه می کند.از این رو استفاده از کمک هزینه های تحصیلی موجود کار را برای دریافت پذیرش آسان می کند. برای اطلاع از شرایط لازم درباره نحوه اپلای در این دانشگاه، بهتر است به سابت رسمی دانشگاه پایس ساکلی مراجعه کنید و اطلاعات مورد نیاز را به دست آورید.

دانشگاه سوربن فرانسه

متقاضیان برای اپلای در دانشگاه سوربن فرانسه باید نکات مختلفی را در نظر بگیرند. افراد برای اپلای در رشته های مختلفی همچون هنر، علوم مهندسی و علوم انسانی باید به زبان فرانسوی تسلط داشته باشند. متقاضیان برای تحصیل در رشته های مختلف، نیاز به سطوح مختلفی از زبان فرانسه دارند، به طور مثال افرادی که قصد تحصیل در دانشکده پزشکی را دارند، باید زبان فرانسه را در سطح حداقل C1 مسلط باشند. جهت اطلاع از شرایط لازم برای اپلای دانشگاه سوربن، افراد باید به سایت این دانشگاه مراجعه کنند. اما در حالت کلی می توان گفت شرایط اپلای دانشگاه سوربن به صورت زیر می باشد:

 • از مهم ترین شرایط تحصیل در دانشگاه سوربن داشتن مدرک زبان فرانسه می باشد.
 • ارائه توصیه نامه برای مقاطع ارشد و دکترا الزامی است.
 • ارائه آخرین مدرک تحصیلی و ریز نمرات از دیگر شرایط تحصیل در دانشگاه سوربن می باشد.
 • رزومه تحصیلی و انگیزه نامه خوبی ارائه دهید و پاسپورت و عکس پرسنلی به همراه داشته باشید.
شرایط اپلای دانشگاه سوربن فرانسه

شرایط اپلای دانشگاه سوربن فرانسه

دانشگاه تلکام پاریس

اپلای در دانشگاه تلکام پاریس بسته به رشته های مختلف متفاوت است و برای اطلاع دقیق از شرایط پذیرش در این دانشگاه، بهتر است به سایت دانشگاه مراجعه شود. با این حال در حالت کلی یک سری شرایط برای تمام رشته های تحصیلی وجود دارد که به شرح زیر می باشد:

 • برای تحصیل در رشته هایی که به زبان فرانسه ارائه می شوند، افراد باید مدرک زبان فرانسه با حداقل سطح B1 داشته باشند.
 • متقاضیان برای تحصیل در رشته هایی که به زبان انگلیسی ارائه می شوند، باید حداقل مدرک B2 داشته باشند.
 • انگیزه نامه درخشان و قانع کننده تاثیر زیادی در پذیرش متقاضیان دارد.
 • ارائه ریز نمرات، رزومه و توصیه نامه قبل از هر کاری از الزامات است.

هزینه تحصیل در دانشگاه تلکام پاریس در رشته ها و مقاطع مختلف متفاوت است. از این رو نمی توان هزینه دقیقی برای تحصیل در این دانشگاه تعیین کرد، اما با این حال مقدار تقریبی هزینه ای که برای تحصیل در این دانشگاه لازم است از 1000 تا 3000 دلار در سال متغیر می باشد. برای کسب اطلاعات دقیق تر از شرایط اپلای در این دانشگاه می توانید به سایت تلکام پاریس مراجعه نمایید.

نکات ضروری برای اپلای فرانسه

 • دانشگاه ها برای پذیرش دانشجو ددلاین خاصی را تعیین کرده اند. از این رو بهتر است کار خود را در زود ترین زمان ممکن آغاز کنید و شرایط و امکانات لازم را برای این کار فراهم کنید.
 • به چند دانشگاه به طور هم زمان درخواست پذیرش ارسال کنید و شانس پذیرش خود را از این طریق بالا ببرید. اگر چه این کار نیازمند پرداخت هزینه درخواست پذیرش برای چند دانشگاه می باشد، اما ارزش این را دارد که اطمینان خاطر بیشتر از پذیرش از سایر دانشگاه ها را داشته باشید.
 • برای کسب آگاهی از مسائل مربوط به اپلای برای دانشگاه های فرانسه سوال بپرسید. همه دانشگاه های فرانسه در بخش بین المللی پاسخ گوی سوالات دانشجویان خارجی بوده و به آن ها اطلاع رسانی می کنند. اگر در خصوص موضوع خاصی در رزومه تان اطمینان ندارید، با آن ها تماس بگیرید و درخواست راهنمایی کنید.

سخن پایانی

دانشگاه های فرانسه به دلیل برخورداری از کیفیت بالای آموزشی، پایین بودن هزینه تحصیل و برخورداری از امکانات پیشرفته، مورد توجه بسیاری از دانشجویان بین المللی قرار گرفته اند. اپلای دانشگشاه های فرانسه دارای شرایط مختلفی می باشد که دانشجویانی که قصد تحصیل در آن ها را دارند، باید به وب سایت مربوط به دانشگاه مورد نظر مراجعه کرده و اطلاعات دقیق تری به دست آورند. اگر شما هم قصد اپلای برای دانشگاه های فرانسه را دارید، می توانید به متخصصان ما در مجموعه حقوقی اصطهباناتی مراجعه کنید و اطلاعات دقیق تر را دریافت نمایید. مشاوران این مجموعه با برخورداری از سال ها تجربه در زمینه مهاجرت تحصیلی به فرانسه، آماده ارائه خدمات مهاجرتی به شما عزیزان می باشند.

سوالات متداول درباره اپلای دانشگاه های فرانسه

1- آیا می توان در فرانسه ویزای تحصیلی را به ویزای کاری تبدیل نمود؟

بله. دولت فرانسه به افراد پس از فارغ التحصیلی، یک سال زمان می دهد تا کار پیدا کنند و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل نمایند.

2- آیا متقاضیان می توانند همسر و فرزندان خود را در ویزای تحصیلی به فرانسه ببرند؟

بله. همسر و فرزندان متقاضیان تحصیل در فرانسه می توانند از طریق ویزای همراه به فرانسه مهاجرت کنند.

3- برای اپلای دانشگاه های فرانسه چه شرایطی لازم است؟

ارائه مدرک تحصیلی، مدرک زبان، توصیه نامه، انگیزه نامه قوی و رزومه تحصیلی از شرایط اپلای برای دانشگاه های فرانسه می باشند.

4- ددلاین دانشگاه های فرانسه چگونه است؟

اپلای فرانسه در دو ترم پاییز و بهار می باشد که برای ترن پاییزی ددلاین اپلای از 17 ژانویه تا یک آوریل می باشد و ددلاین ترم بهار از 15 سپتامبر خواهد بود.

5- مدرک زبان اپلای دانشگاه های پزشکی فرانسه به چه صورت است؟

متقاضیان برای اپلای پزشکی در دانشگاه های فرانسه باید مدرک زبان فرانسه با سطح حداقل B2 داشته باشند.

5/5 - (1 امتیاز)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *