ویزای روسیه

برای دانشجویان بین المللی، فکر تحصیل در روسیه می تواند شبیه به قدم گذاشتن به یک سرزمین ناشناخته باشد. شاید این گونه به این کشور نگاه کنند که به جز چند کشور همسایه، از آن در جامعه جهانی چندان صحبتی به میان نمی آید، آب و هوای آن همچون مردمش سرد است، فضای سیاسی کاملی بر این کشور حکمفرما است. اما واقعیت خیلی با این چیزها متفاوت است.روسیه کشوری عمدتا سفید پوش از برف با جاذبه های شگفت انگیز فراوان، مسکو حیرت آور،سنت پترزبورگ تاریخی و زیبا و منظره های زیبا و مردم خونگرمی است که به عنوان پهناورترین کشور جهان شناخته شده است.این کشور به دلیل نزدیکی با ایران یکی از مقصدهای دانشجویان در پی تحصیل و کار و زندگی است. این مقاله که به کمک مشاوران موسسه حقوقی وکلای برگزیده اصطهباناتی تهیه و تدوین شده است به شرح ویزاهای این کشور می پردازد.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

انواع ویزاهای روسیه

نوع ویزا – توریستی، بیزینسی، کاری، خصوصی، اعضای خانواده، ترانزیت و غیره یعنی برای هر فرد با توجه به هدف سفر خود به روسیه ویزای متفاوت صادر خواهد شد. (همچنین ویزاهای دیگری نیز وجود دارد که برای موارد بسیار خاص و نه برای تمام اتباع خارجی صادر می گردد. برخی از آنها عبارتند از ویزا برای دیپلمات ها، ملوانان و دانشجویان، برای اهداف بشردوستانه، مذهبی و غیره)

 • مدت اعتبار ویزا: یعنی حداکثر مدت زمان اقامت مجاز در روسیه (برای چند روز و در چه مدت هر فرد می تواند به طور قانونی در کشور اقامت داشته باشد.)
 • تعداد حق ورود: ویزا با یک حق ورود، دو حق ورود و ویزا با حق ورود متعدد؛ یعنی تعداد ورودی مجاز به روسیه در مدت اعتبار ویزا

پارامترهای بی شمار دیگر، به عنوان مثال، فرم دعوت نامه ویزا (اصلی، کپی، فرم الکترونیکی)، پروسه زمانی ویزا و غیره. اخذ ویزاهای روسیه نسبتا دشوار و گسترده است، به همین دلیل توصیه می شود برای انتخاب بهترین نوع ویزا مطابق با هدف سفر، فوریت ویزا، تابعیت و سایر شرایط از متخصص ویزا مشاوره بگیرید.

انواع ویزاهای روسیه:

 • ویزای توریستی
 • ویزای بیزینسی
 • ویزای کاری
 • ویزا برای متخصصین بسیار مجرب
 • ویزای خصوصی
 • ویزا برای یکی از اعضای خانواده
 • ویزای ترانزیت
ویزای بیزینسی روسیه

ویزای بیزینسی روسیه

ویزای بیزینسی روسیه

ویزای بیزینس روسیه محبوب ترین ویزای روسیه برای بازرگانان و سفرهای طولانی مدت است. هزینه و زمان پردازش ویزای بیزینس به چندین فاکتور بستگی دارد:

 • مدت زمان اعتبار ویزا و تعداد ورودی های مجاز
 • کسی که دعوت نامه ویزا را صادر می کند و نحوه ارسال آن به کنسولگری
 • ضرورت دعوت نامه ویزا و ویزا
 • تابعیت و هدف شما از سفر
 • هزینه ها و وضعیت خدمات مساعدت ویزا
 • به عنوان قانون، ویزای بیزینس بین 3 تا 30 روز با هزینه 100 تا 350 یورو صادر می شود.

ویزای ورودی می تواند:

 1. تک ورودی یا دو ورودی و با اعتبار 3 ماه
 2. چند ورودی و و با اعتبار یک سال یا 3 سال ( در بعضی موارد)
 3. طبق قوانین روسیه، دوره کامل اقامت در روسیه با ویزای بیزینس در طول 180 روز نباید از 90 روز تخطی کند.

دعوت نامه برای ویزای بیزینس می تواند:

 • دعوت نامه MFA – توسط دپارتمان کنسولی وزارت امور خارجه روسیه ( MFA) به درخواست ارگان های دولتی روسیه صادر می شود.
 • دعوت نامه رسمی – مستقیما توسط ارگان های روسیه صادر می شود و تنها برای شهروندان آمریکا، نروژ، سوئیس، ژاپن و اتحادیه اروپا( به جز شهروندان انگلیس و ایرلند ) در دسترس است.
 • دعوت نامه از CCI که توسط اتاق بازرگانی و صنعت فدراسیون روسیه برای شهروندان اتحادیه اروپا ( به جز بریتانیای کبیر و ایرلند )، آمریکا، نروژ، سوئیس، ژاپن، لیختن اشتاین، هند، چین و ایران صادر می شود.

دعوت نامه برای ویزای بیزینس می تواند به شکل های مختلفی به کنسولگری روسیه ارسال شود:

 • دعوت نامه اصلی از وزارت امور خارجه به همراه فرم تمبر خورده ( به اصطلاح برگه زرد )- برای دریافت ویزای چند ورودی لازم است؛ توجه داشته باشد که تحویل دعوت نامه اصلی به زمان و هزینه اضافی نیاز دارد.
 • کپی دعوت نامه وزارت امور خارجه به همراه فرم تمبر خورده برای دریافت ویزای تک ورودی و چند ورودی لازم است.
 • دعوت نامه الکترونیکی – تلکس – دعوت نامه از طرف پلیس مهاجرت یا وزارت امور خارجه مستقیما به کنسولگری انتخابی شما ارسال می شود.
 • اصل یا کپی دعوت نامه رسمی از سازمان روسیه – با توجه به تابعیت، تعداد ورودی های مجاز و دیگر فاکتورها، کنسولگری ممکن است دعوت نامه رسمی را درخواست کند که پردازش آن تا 10 روز طول می کشد.
 • ویزای روسیه را تنها می توانید در کنسولگری روسیه در کشوری که شهروند آن هستید دریافت کنید.
 • شهروندان کشورهای منطقه شنگن می توانند ویزای خود را در هر یک از کشورهای عضو منطقه شنگن دریافت کنند.
 • برای دریافت ویزای روسیه در کشوری دیگر، شما باید مجوز اقامت یا کار در آن کشور را ارسال کنید.
 • ویزای بیزینس در موارد استثنائی ( مثل بیماری سخت ) و فقط به درخواست اسپانسر ویزا می تواند تمدید شود. به شدت توصیه می شود که تاریخ انقضا ویزا را به منظور جلوگیری از ایجاد مشکلات در زمان رفتن از روسیه به خاطر بسپارید.

ویزای پرایوت روسیه

ویزای شخصی برای کسانی مناسب است که فامیل و یا دوستی را در روسیه دارند. از آنجایی که اخذ ویزای شخصی نسبتا دشوار و وقت گیر است (مخصوصا برای دوستان و آشنایان شما). سفر با ویزای توریستی یا تجاری را توصیه می کنیم. ویزای شخصی می تواند با یک و یا دو بار اجازه ورود با حداکثر مدت اعتبار 90 روزه باشد.

دعوت نامه ویزای شخصی (فرم تمبر زده شده) توسط اداره محلی پلیس مهاجرت بنا به درخواست خود شخص (شهروند روسی یا یک فرد خارجی که دارای اجازه اقامت دائم روسیه است) صادر می شود. پروسه دعوت نامه ویزای شخصی 3ماه زمان می برد. می توان ویزای شخصی را مستقیما از کنسولگری دریافت نمود:

 • بنا به درخواست کتبی یک شهروند روسی که قصد ورود به روسیه را به همراه اعضای خانواده خود که اتباع بیگانه هستند
 • بنا به درخواست کتبی یک شهروند اتحادیه اروپا که در روسیه ساکن است و دعوت از بستگان نزدیک
 • هنگامی که در موقعیتی باشید که برای معالجه فوری یا به دلیل بیماری جدی یا فوت یک خویشاوند نزدیک نیاز به ورود به روسیه باشد البته با ارائه اسناد رسمی مناسب
 • توسط خارجیانی که با ارائه مدارک رسمی مناسب در مراسم خاکسپاری نظامی و غیرنظامی شرکت می کنند.
 • بعنوان یک قانون ،ارائه ویزای شخصی می تواند 60 روز با متوسط هزینه 100 صادر شود. (به جز زمان مورد نیاز برای یک شهروند روسی برای درخواست ویزای شخصی از اداره پلیس مهاجرت محلی)

تمدید ویزای شخصی فقط در موارد استثنایی مانند بیماری جدی امکان پذیر است. ما به شدت توصیه می کنیم تا تاریخ انقضا ویزا خود را در نظر داشته باشید تا در هنگام خروج از روسیه مشکلی پیش نیاید. ویزای روسیه را فقط می توانید در یک کنسولگری روسیه در کشوری که در آن شهروند هستید دریافت نمائید.

 • شهروندان کشورهای شینگن می توانند ویزا را در هر کشوری که بخواهند دریافت نمایند- عضو منطقه شنگن
 • برای دریافت ویزای روسیه در کشور ثالث شخص باید مجوز اقامت یا کار را در آن کشور ارائه دهد.
 • دوستان یا اقوام روسی که قصد اقامت با آنها را دارید، می توانند از طریق دفاتر پلیس محلی مهاجرت دعوتنامه ویزای شخصی را درخواست دهند و سپس اصل آن را برای شما ارسال نمایند.

از آنجا که روش اخذ ویزا شخصی بسیار دشوار و وقت گیر است، توصیه می کنیم سفر با ویزا توریستی یا تجاری را داشته باشید.

ویزای پیوست روسیه

ویزای خانوادگی، ویزایی ست که برای اقوام نزدیک که به همراه یک فرد خارجی ساکن روسیه که اقامت بلند مدت تجاری، کاری و یا… که همچنین با اجازه اقامت دائم همراه است در نظر گرفته شده است. اگر بستگان نزدیک شما (همسر، فرزند زیر 18 سال، کودک معلول 18 ساله و وابسته آنها) با شما سفر می کنند، می توانند بر اساس دعوت نامه ویزا که به همراه ویزای شما صادر شده است، برای ویزا خانوادگی درخواست دهند.

زمان پردازش و هزینه ویزای خانوادگی بستگی به نوع ویزای سرپرست خانواده و سن اعضای خانواده دارد.  (کنسولگری و برخی هزینه های اجباری دیگر برای افراد زیر سن قانونی وجود ندارد)

زمان لازم برای صدور ویزا خانوادگی برابر با مدت زمان لازم برای صدور ویزا برای سرپرست خانواده می باشد. طبق قانون روسیه مدت کامل اقامت در روسیه در ویزای کاری نباید از 90 روز از هر 180 روز تجاوز کند.

تمدید ویزای خانوادگی فقط در شرایط استثنائی (مانند یک بیماری جدی) و فقط به درخواست اسپانسر ویزا شما امکان پذیر است. ما اکیدا به شما توصیه می کنیم تاریخ انقضا ویزای خود را برای جلوگیری از مشکلاتی که در هنگام خروج از روسیه پیش خواهد آمد به خاطر بسپارید. اگر با ویزای خانوادگی مشکل دارید، می توانید نوع دیگری از ویزا را به عنوان مثال ویزای توریستی و یا تجاری را درخواست کنید.

ویزای ترانزیت روسیه

این ویزا مناسب خارجیانی ست که قصد ترانزیت از طریق روسیه به کشور سوم را دارند. به عنوان یک قانون ، اخذ ویزای ترانزیت بسیار آسان و ارزان قیمت است. اگر به مدت 24 ساعت و یا بیشتر از پرواز خود برای گرفتن پرواز دیگر و به دلیل توقف اجباری در منطقه فرودگاه بمانید، نیازی به گرفتن ویزا ترانزیت نیست.

 1. ویزای ترانزیت می تواند تک و یا دو ورودی باشد.
 2. ویزای ترانزیت معمولا برای سفر هوایی به مدت 3 روز و برای سفر با وسیله شخصی به مدت 10 روز اعتبار دارد.
 3. احتیاجی به دعوتنامه ویزا نیست.
 4. کنسولگری روسیه با ارائه مدارک سفر و ویزا کشور مقصد (در صورت نیاز) ویزای ترانزیت را صادر می کند.
 5. اگر در زمان گرفتن دریافت ویزای ترانزیت خود با مشکل مواجه شدید، ممکن است بخواهید برای ویزای توریستی درخواست دهید.

مکررا سوالاتی در مورد ویزای ترانزیت پرسیده می شود. اگر پرواز ما از خاک روسیه عبور می کند، آیا نیازی به ویزای ترانزیت هست؟؟

ویزای ترانزیت برای مسافرانی نیاز است که قصد خروج از منطقه گمرک فرودگاه را دارند. با ارائه بلیط خود به فرودگاه روسیه و یا از فرودگاه روسیه شما می توانید ویزای ترانزیت خود را از کنسولگری روسیه دریافت نمایید. ویزای ترانزیت فقط برای مدت زمان 72 ساعت معتبر است. و برای مدت زمان بیشتر ویزای توریستی را به شما توصیه می کنیم.

ویزای روسیه برای متخصصین

ویزای روسیه برای متخصصین

ویزای روسیه برای متخصصین

ویزای برای متخصصین واجد شرایط، روش جدیدی است برای گرفتن آسان ویزای کاری.

این نوع از ویزا:

 1. مبلغ پیش فرض (پاداش) بیش از دو میلیون روبل بطور سالیانه برای هر مسافر خارجی با تجربه، مهارت و دارای مجوز در یک زمینه کاری خاص
 2. اجازه چند بار ورود به مدت 3 سال و تمدید آن بدون ترک روسیه را می دهد.
 3.  کارفرما را ملزم به کسب سهمیه و درخواست از مرکز اشتغال و همچنین دریافت مجوز برای استخدام کارگران خارجی نمی کند.
 4. نیازی نیست که یک فرد خارجی برای گرفتن گواهینامه پزشکی، تجزیه و تحلیلی انجام دهد و به جای آن یک بیمه پزشکی داوطلبانه کافی ست.
 5. به یک خارجی اجازه می دهد که برای خود و اعضای خانواده خود اجازه اقامت دریافت نماید.
 6. شرایط ثبت ویزا را تسهیل می کند. ثبت نام برای اقامت کوتاه مدت (تا 90 روز) در مناطق دیگر روسیه نیاز نیست.

بعنوان یک قانون،یک اجازه کاری و یک دعوتنامه ویزا برای نیرو متخصص واجد شرایط به مدت 20 روز با متوسط هزینه 35000 صادر می شود. صدور ویزا به خودی خود نیاز به وقت و هزینه دارد. برای تمدید ویزای متخصصان واجد شرایط یا اخذ ویزای کار جدید با چند بار ورود، نیازی به ترک کشور نیست. این کار را می توانید در یک اداره محلی پلیس مهاجرتی روسیه انجام دهید.  ویزای روسیه توسط یک فرد خارجی تنها در کنسولگری روسیه در آن کشوری که آن شخص زندگی می کند، دریافت می گردد. شهروندان کشورهای شینگن می توانند ویزای خود را در هر کشوری _ عضو منطقه شنگن دریافت نمایند.

برای دریافت ویزای روسی در کشور ثالث، شخص باید اجازه اقامت و یا کاری در آن کشور را ارائه دهد. دعوت نامه برای یک نیروی متخصص واجد شرایط (ویزای ورود چندگانه به مدت 3 سال با هدف بازدید ” استخدام” ) با درخواست سازمان های معتبر روسی توسط پلیس مهاجرت روسیه بر اساس مجوز کار صادر می شود.

ویزای کاری روسیه

ویزای کار در روسیه پیچیده ترین و گران قیمت ترین نوع ویزا برای اتباع خارجی ست که دائما در روسیه مشغول به کار می باشند.

دو نوع ویزای کاری وجود دارد:

 1. ویزا یک بار ورود برای مدت 90 روز معتبر است که توسط کنسولگری روسیه بر اساس دعوت نامه ویزای کار ( که بر اساس مجوز کار صادر می شود) صادر می شود.
 2. ویزای چندبار ورود که بر اساس ویزای یکبار ورود در اداره محلی پلیس مهاجرتی روسیه به مدت زمان اعتبار اجازه کار صادر می شود (نه بیشتر از یک سال)

از سال 2010 نمونه جدیدی از ویزای کار برای متخصصین واجد شرایط وجود دارد که دارای چندین مزیت می باشد (مثلا به مدت 3 سال اعتبار دارد) اما حقوق این متخصص در روسیه باید بیش از 2 میلیون روبل بطور سالیانه باشد. برای دریافت ویزای کار، شرکت دعوت کننده شما ملزم به اخذ اسناد و مدارک مختلف است:

 • 1.سهمیه مهاجرت برای مشارکت نیروی کار خارجی
 • 2.درخواست به خدمات استخدامی دولت
 • 3.اجازه مشارکت نیروی کار خارجی

بعد از این ، ویزای کاری در کنسولگری روسیه و یا اداره محلی پلیس مهاجرتی روسیه دریافت می گردد.

زمان و هزینه ویزای کار به چندین عامل بستگی دارد:

 • حرفه شما و نوع شغل مورد تقاضا در روسیه
 • تابعیت شما
 • ویزا و فوریت دعوت ویزا
 • قیمت و کیفیت خدمات دستیار ویزای شما

بعنوان یک قانون، ویزای کار ظرف مدت 100 روز با هزینه متوسط 80000 صادر می شود. برای تمدید ویزای کاری و یا گرفتن ویزای کاری با چند بار ورود، نیازی به ترک آن کشور نیست. می توانید پس از ارائه مجوز کار معتبر در پلیس مهاجرتی محلی آن را دریافت نمایید.

 • ویزای روسی را می توانید تنها در کنسولگری روسیه در همان کشوری که هستید دریافت نمائید.
 • شهروندان کشورهای شینگن می توانند ویزا را در هر کشوری- عضو منطقه شنگن دریافت نمایند.
 • برای دریافت ویزای روسی در کشور ثالث، شخص باید اقامت یا اجازه کار را در این کشور ارسال کند.

 کارشناسان و مشاوران برجسته و زبده موسسه حقوقی وکلای برگزیده اصطهباناتی در شهرهای تهران، شیراز، اصفهان و مشهد با برترین و بروزترین اطلاعات در مورد دانشگاه های جهان، اخذ ویزای تحصیلی و کاری و اخذ اقامت کشورهای اروپایی در خدمت همه شما دانشجویان در پی آینده ای روشن و درخشان هستند. همه سعی و تلاش مشاوران و کارکنان این موسسه در جهت تحقق رویای ادامه تحصیل و کار و زندگی شما در بهترین کشورهای اروپایی می باشد. به منظور اطلاع از شرایط ورود به این دانشگاه ها و چگونگی اخذ ویزا های گوناگون با مشاوران ما در تماس باشید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *