شرایط زندگی در عمان

پیش از انتخاب یک مقصد برای مهاجرت شما باید از شرایط زندگی در آن کشور مطلع شوید تا بتوانید بنابرمقتضیات فرهنگی، مالی و میزان امکانات، مقصد مورد نظر خود را انتخاب کنید. عمان یکی از پیشرفته ترین کشورهای عربی است که امکانات خوبی را در اختیار ساکنانش قرار می دهد. این مقاله که به کوشش موسسه اصطهباناتی گرد آوری شده به معرفی بازار کار عمان، میزان حقوق و درآمد، هزینه های زندگی با توجه به تعداد افراد خانواده وهمچنین مزایا و معایب زندگی در این کشور پرداخته است. برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین موسسه اصطهباناتی در شهرهای تهران، شیراز، اصفهان، تبریز و مشهد تماس حاصل کنید.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

بازار کار کشور عمان

اگرچه مشاغل مهاجران در عمان به اندازه پنج یا 10 سال پیش به طور گسترده ای در دسترس نیست، اما بازار کار برای کارگران ماهر خارجی هنوز مناسب سیاست دولت عمان، که هدف آن وجود تعداد مهاجران کمتری در نیروی کار محلی است، مقامات عمانی باید متقاعد شوند که یک کارگر محلی نمی تواند قبل از صدور ویزای اشتغال مهاجران، موقعیت مناسب را پر کند.اگرچه این قانون می تواند بر کارمندان متوسط و جوانان تأثیر منفی بگذار ، اما افراد دارای مدارک تحصیلی مخصوصاً چشمگیر یا کسانی که سالها تجربه کار در سطح برتر در حوزه های منتخب خود دارند، می توانند برای کار در عمان شانس بیشتری داشته باشند.
شایع ترین مشاغل برای مهاجران در عمان در صنایع نفت، گاز، آموزش، پزشکی و ساخت و ساز است. مهندسین، متخصصان فناوری اطلاعات، مدیران پروژه، معلمان و مربیان زبان تقاضای زیادی دارند.مهاجران در عمان بعید است که فرهنگ کار را چالش برانگیز ببینند. اتکای عمان به کار نیروی خارجی طی چند دهه گذشته به این معنی بوده است که کارگران مهاجران اکنون یکی از مشخصه های مهم حرفه ای این کشور هستند. با این حال، در سالهای اخی ، دولت به واسطه سیاست خود ، قوانین مهاجرت سختگیرانه تری را برای کاهش درصد کارگران خارجی که به کشور اجازه می دهد، وضع کرده است.کسانی که برای کار در بخش تجارت به عمان مهاجرت می کنند، باید با فرهنگ تجارت عربی آشنا شوند، که از جهات خاصی با فرهنگ تجارت غربی فرق می کند. اخراجی ها دریافتند که نیروی کار عمان از یک اخلاق کاری قوی حمایت می کند و به وفاداری، صداقت، فروتنی و توانایی تقویت روابط شخصی بین همکاران احترام می گذارد.انتظار می رود که مهاجمان در عمان سخت کار کنند و همیشه احترام به اصول اسلام را اجرا کنند که نقش مهمی در زندگی روزمره همکاران عمانی ایفا می کنند. نگرش نسبت به زنان در عمان به طور کلی بسیار پیشرفته‌تر از سایر کشورهای همسایه آن است. با این حال، گرچه زنان بخش قابل توجهی از نیروی کار عمان را تشکیل می دهند، غیرممکن نیست که مهاجران زن با افراد معدودی روبرو شوند که عقاید قدیمی و پیش تعصب را حفظ می کنند.بسته به صنعت، کار در هفته به طور معمول بین 40 تا 48 ساعت خواهد بود. به طور کلی، روز کاری از حدود 8.30 صبح یا 9 صبح آغاز می شود و ساعت 5:30 یا 6 بعد از ظهر به پایان می رسد. توجه داشته باشید که آخر هفته در عمان جمعه و شنبه است.

بازار کار کشور عمان

بازار کار کشور عمان

درآمد متوسط در کشور عمان

شخصی که در عمان مشغول کار است، معمولاً در حدود 4700 دلار در ماه درآمد دارد. حقوق از700 دلار (پایین ترین میانگین) تا 20000 دلار (بالاترین میانگین) است. این میانگین حقوق ماهیانه شامل مسکن، حمل و نقل و سایر مزایا است. حقوق بین شغل های مختلف به شدت متفاوت است. سطح تجربه مهمترین عامل در تعیین حقوق است. طبیعتا هرچه سالهای تجربه زیادتر شود، دستمزد بیشتر می شود.به طور کلی، کارکنان با تجربه از دو تا پنج سال به طور متوسط 32٪ بیشتر از افراد جوان در تمام صنایع و رشته ها درآمد کسب می کنند. افراد حرفه ای با تجربه بیش از پنج سال باشند به طور متوسط 36٪ بیشتر از افراد دارای پنج سال یا کمتر سابقه کار کسب کنند. کارگرانی که دارای گواهینامه یا دیپلم هستند، به طور متوسط 17٪ بیشتر از همسالان خود که فقط به مقطع دبیرستان رسیده اند، درآمد کسب می کنند. کارمندانی که موفق به اخذ مدرک لیسانس شده اند، 24٪ بیشتر از کسانی که فقط موفق به کسب مدرک دانشگاهی یا دیپلم شدن، درآمد کسب می کنند.به افراد حرفه ای که موفق به دریافت مدرک کارشناسی ارشد شده اند، حقوق هایی دریافت می شود که 29٪ بیشتر از افرادی که دارای مدرک لیسانس هستند، می شوند. سرانجام، دارندگان دکترا به طور متوسط در حالی که همان کار را انجام می دهند ، 23٪ بیشتر از دارندگان درجه کارشناسی ارشد کسب می کنند.کارمندان مرد در عمان 12٪ بیشتر از همکاران زن خود درآمد دارند.

درآمد متوسط در کشور عمان

درآمد متوسط در کشور عمان

هزینه زندگی در عمان

هزینه زندگی در عمان با اکثر کشورهای اروپایی مشابه است، اگر شما به سبک مهاجران غربی زندگی کنید. اما نبود مالیات عمومی برای افراد در عمان بعضی هزینه ها را مقرون به صرفه کرده است . از طرف دیگر، هزینه اقامت گاه نیز بالاست، مانند برخی از مواد غذایی، به ویژه غذاهای وارداتی. اگر غذاهای با مارک بین المللی و کالاهای خانگی خریداری می کنید، ممکن است قیمت های بالاتری را نسبت به کشور خود بپردازید، اما معمولاً گزینه های ارزان قیمت محلی و منطقه ای وجود دارد که از کیفیت عالی برخوردار هستند.کالاهای الکترونیکی مانند تلویزیون، hi fis، دستگاه پخش دی وی دی، تجهیزات عکاسی و سخت افزار و نرم افزار رایانه، عمدتا به دلیل پایین بودن قیمت در واردات، ارزان تر از اروپا هستند. آب و برق، از قبیل برق، آب و گاز، توسط دولت های منطقه تا حدی یارانه می گیرند، که به منظور تأمین برق و آب ارزان قیمت، عمدتاً به نفع مردم محلی، این سرویس ها را دارند.بنابراین خدمات شهری ارزان تر از بسیاری از کشورهای اروپایی است. با این حال، در اوج تابستان، هزینه های تهویه افزایش می یابد و هزینه گرمایش در زمستان در آب و هوای سرد افزایش می یابد.شما همچنین باید هزینه تماسهای تلفنی بین المللی را بپردازید، گرچه این موارد توسط دولت عمان، که می خواهد تجارت و سرمایه گذاری بین المللی را در منطقه ترغیب کند، پایین نگه داشته میشود.

هزینه های ماهانه به دلار
هزینه هایک نفردو نفریک زوج به همراه دو فرزند
اجاره خانه(1)11001,3001,550
خورد و خوراک (2)4507501,050
آب و برق (3)225300450
تفریحات (4)450450600
حمل و نقل (5)75150150
بیمه درمانی (6)100150225
پوشاک (7)150300450
مجموع255034004475
 1. آپارتمان ممکن است تهویه مطبوع داشته باشد. تلویزیون ماهواره ای احتمالاً ارائه شده است اما بعید است که تمام کانال ها را در بر بگیرد. معمولاً استخر و یا سالن بدنسازی نیز وجود دارد.
 2. کالاهای لوکس یا الکل را شامل نمی شود.
 3. شامل برق ( تهویه مطبوع)، آب ( معمولاً فاضلاب در صورت شارژ همراه با آب، همانطور که طبیعی است) و هزینه ای برای تلفن.
  شامل سرگرمی، قرارهای بیرون از خانه، ورزش، روزنامه و مجله می باشد اما سفرهای تعطیلات را در بر نمیگیرد.
 4. شامل هزینه برای یک خودروی متوسط خانوادگی به علاوه بیمه شخص ثالث، بنزین، سرویس و تعمیرات است اما هزینه های استهلاک و خرید اعتبار را نیز حساب نشده.
 5. شامل بیمه خصوصی بهداشت، مسافرت، ماشین می باشد. توجه داشته باشید که ملک اجاره داده می شود، بنابراین بیمه ساختمان معمولاً غیر ضروری است.
 6. بسیاری از لباس ها در آب و هوای گرم منطقه غیر ضروری است. لباس رسمی برای مردان پیراهن و کراوات است.
هزینه زندگی در عمان

هزینه زندگی در عمان

مزایا و معایب زندگی در کشور عمان

هر کشوری در دنیا دارای مزایا و معایبی است که بدان شناخته می شود. در این بخش به مزایا و معایب زندگی در کشور عمان پرداخته ایم.

مزایا

 • بسیار امن است:عمان از میزان جرم بسیار کمی برخوردار است و بسیار صلح آمیز است. هرگونه جرمی که اتفاق می افتد عموماً بسیار کوچک است. یک محیط عالی برای پرورش خانواده می باشد زیرا جامعه ای مجلل و سنتی است. مردم محلی بسیار دوستانه و مودب شناخته می شوند.
 • ارتباط گیری با افراد آسان است:مسقط یک شهر کوچک است، بنابراین شبکه سازی به هیچ وجه دشوار نیست. همچنین یک اجتماع بزرگ مهاجران در عمان وجود دارد، بنابراین نباید سریع دوست و ارتباط برقرار کنید. یکی از بهترین راه ها برای پیشرفت شغلی شما از طریق شبکه سازی است..
 • اتومبیل و سوخت بسیار ارزان هستند:رانندگی در عمان نسبتاً ارزان است، به حدی که خرید ماشین شما در درازمدت بسیار اقتصادی تر از استفاده از وسایل نقلیه عمومی است. عمان همچنین یکی از ارزانترین قیمت های بنزین در جهان را دارد. بنابراین، تعداد بسیار کمی از مهاجران از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می کنند.
 • مدارس بین المللی با کیفیت بالا:سیستم آموزشی در عمان با سطح بالایی برگزار می شود. بسیاری از مدارس بین المللی خصوصی، به طور عمده در مسقط وجود دارد، و آنها به طور کلی امکانات عالی مدرن دارند. شما به احتمال زیاد داشتن معلمانی را تجربه خواهید کرد که از کتجربه بالای برخوردارند.
 • مناظر زیبا:عمان به عنوان سرزمین زیبایی شناخته می شود. از سواحل شنی تماشایی و دشت های کویری گرفته تا کوه های نفس گیر، کمبود فعالیت در فضای باز و مناظر مشاهده نمی شود. حیات وحش فراوان وجود دار ، از جمله پنج گونه لاک پشت و کوسه و نهنگ. همچنین انواع مکان های صخره ای نیز هستند.
مزایا ی زندگی در کشور عمان

مزایا ی زندگی در کشور عمان

معایب

 • نرخ تصادف بالا:در حالی که دولت عمان جاده ها را در شرایط عالی نگه داشته است، رانندگی در عمان با استاندارد بسیار پایین تر از کشورهای غربی رانندگی می کنند و ممکن است مدتی طول بکشد تا به آن عادت کنید.
 • همه چیز زمان می برد:برخلاف بسیاری از کشورهای غربی که اوضاع با سرعت زیاد پیش می رود، عمان روش زندگی بسیار آرام تری دارد. به عنوان مثال، تلاش برای راه اندازی اینترنت یا باز کردن حساب بانکی، به طور کلی زمان خواهد برد. این نادر است که هر کاری به سرعت انجام شود، که می تواند در بعضی مواقع ناامید کننده باشد، اما باید صبر و حوصله خود را بالا ببرید.
 • سبک زندگی غربی گران است:شما می توانید محصولات غربی را در سوپر مارکت ها بیابید، با این حال قیمت های بالایی دارند. همین قانون برای مارک های پوشاک غربی و کالاهای الکترونیکی نیز پیش می رود. با توجه به اینکه عمان یک کشور مسلمان است، الکل و گوشت خوک محدود و پر هزینه است. برای خرید الکل از مغازه ها به مجوز نیاز دارید و قیمت آن به میزان خرید ماهانه شما بستگی دارد.
 • آموزش بسیار گران است:اگر فرزند دارید، تحصیل در عمان هزینه زیادی را در برمیگیرد. این باید یکی از اصلی ترین عواملی باشد که هنگام تصمیم گیری در مورد پذیرش پیشنهاد شغلی در نظر بگیرید، زیرا در حالت ایده آل یک شرکت هزینه های تحصیل را تأمین می کند. بسیاری از مدارس از شما خواهند خواست که قبل از روز اول ترم تمام هزینه ها را بپردازید و برخی حتی درخواست بازپرداخت می کنند.
 • آزادی برای تغییر شغل:قوانین کار در عمان کاملاً سختگیرانه است. به عنوان یک مهاجر، اگر تصمیم دارید شغل خود را ترک کنید و کارفرمای شما از دادن گواهی رضایت (NOC) خودداری می کند، به مدت دو سال از کار در عمان منع خواهید شد. علاوه بر این، اگر شغل خود را ترک کنید و سپس به طور موقت کشور را ترک کنید، بدون توجه به اینکه NOC را به دست آورده اید یا خیر، باز هم تحریم دو ساله اعمال خواهد شد.

با مطالعه مقاله بالا از میزان درآمد در کشور عمان، بازار کار و همچنین هزینه های زندگی آگاهی کسب کردید و به مزایا و معایب زندگی و امکانات این کشور نیز پی بردید. برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین موسسه اصطهباناتی در شهرهای تهران، شیراز، اصفهان، تبریز و مشهد تماس حاصل کنید.

سوالات متداول در مورد شرایط زندگی در عمان

1- زندگی در عمان چگونه است؟

عمان مکانی بسیار امن برای مهاجران با میزان جرم بسیار پایین است. هزینه های زندگی در عمان از بسیاری از کشورهای خاورمیانه بسیار کمتر است و راه هایی برای پس انداز به شما می دهد.

2- آیا عمان برای کار مناسب است؟

عمان به عنوان صلح آمیزترین کشور خلیج فارس برای زندگی و کار برای مهاجران در نظر گرفته می شود، اما مانند هر مقصد دیگر، زندگی در عمان فراز و نشیب های خود را دارد. مهاجران قبل از تصمیم گیری درمورد اینکه آیا این مکان برای آنها است، باید جوانب مثبت و منفی در زندگی در عمان را در نظر بگیرید.

3- حقوق خوبی در عمان چیست؟

شخصی که در عمان مشغول کار است، معمولاً در حدود 4680 دلار در ماه درآمد دارد. حقوق از700 دلار (پایین ترین میانگین) تا 20500 دلار(بالاترین میانگین، حداکثر حقوق است) است. این میانگین حقوق ماهیانه شامل مسکن، حمل و نقل و سایر مزایا است.

4- آیا پیدا کردن کار در عمان آسان است؟

آسانترین راه برای پیدا کردن شغل در عمان، تماس با کارفرما است. می دانید، تقریباً هر شرکت عمانی و شرکتهای عربی کارگران را از طریق آژانس های استخدام محلی خود استخدام می کنند. بنابراین برای یافتن مشاغل پردرآمد در عمان می توانید مستقیماً با یک کارفرما تماس بگیرید.

5- آیا حقوق در عمان شامل مالیات است؟

در عمان مالیات بر درآمد وجود ندارد و این برای مهاجران نیز صدق می کند. نبود مالیات بر درآمد و کم هزینه بودن زندگی مهاجران زیادی را به کشور جذب می کند. با این وجود، بررسی این موضوع مهم است که ببینید کشور وطن شما با عمان معاهده مالیاتی دارد یا خیر. در حال حاضر، عمان با 28 کشور دارای پیمان است.

6- آیا می توان با ویزای توریستی در عمان کار پیدا کرد؟

خیر، این امر امکان پذیر نیست که شما با ویزای توریستی در این کشور کار پیدا کنید و ویزای خود را به ویزای کار تبدیل کنید.

7- اجاره آپارتمان در عمان چقدر است؟

یک آپارتمان در مرکز شهر حدود 650 دلار برای شما هزینه خواهد داشت و آپارتمان های دور از مرکز، حدود 400 دلار هزینه دارد.

8- زبان عمومی مردم عمان چیست و آیا فقط با استفاده از انگلیسی می توان زندگی کرد؟

بیشتر افراد محلی قادرند زبان انگلیسی را حداقل در منطقه مسقط صحبت کنند. در فضای داخلی بهتر است از خدمات یک راهنمای / مترجم استفاده کنید و یا خودتان عربی را یاد بگیرید.

9- آیا قوانین سختگیرانه ای برای پوشش در عمان وجود دارد؟

عمان یکی از کشورهای لیبرال در خاورمیانه است که لباس پوشیدن به هر سبکی آزاد است. با این وجود، لطفاً در سبک لباس پوشیدن خود محافظه کار باشید، به خصوص هنگام بازدید از فضای داخلی. بهتر است خانمها بازوها و پاها را بپوشانند.

10- حمل و نقل محلی در عمان چقدر کارآمد است؟

برای مسافت های طولانی شرکت حمل و نقل ملی ONTC انتخاب خوبی است. همه هتل های بزرگ خدمات لوکس ارائه می دهند. برای بازدید از فضای داخلی بهتر است ماشین کرایه کنید و به صورت گروهی سفر کنید. در داخل شهر با استفاده از تاکسی یا کابین احساس راحتی خواهید کرد.

11- محدودیت سنی برای کار در عمان چقدر است؟

ماده 75 قانون کار عمان تصریح می کند که حداقل سن اشتغال 15 سال است، در حالی که افراد زیر سن قانونی (بین سنین 15 تا 18 سال) مجاز به کار از ساعات 6 بعد از ظهربه بعد نیستند.

5/5 - (1 امتیاز)

مطالب مرتبط

10 دیدگاه برای “شرایط زندگی در عمان

 1. BE گفت:

  سلام
  من مربی بسکتبال با ۱۵ سال سابقه و دارای تسلط کافی به زبان انگلیسی هستم
  امکان کار و همچنین اقامت در چه صورتی برای من در عمان فراهم هست ؟

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   با سلام و احترام
   برای کار و اقامت در عمان نیاز به ارائه قراراداد کاری و یا پیشنهاد شغلی دارید.

 2. محمد اصغری گفت:

  سلام میخواستم بدونم برای پزشک عمومی شرایط کار در عمان خوب هست یا خیر؟؟ ممنون

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   با سلام و عرض ادب
   بازار کار عمان از پزشکان خبره و متخصص استقبال می کند.

 3. علی عالیپور گفت:

  با سلام
  احتراما اینجانب علی عالی پور دارای مدرک مهندسی تکنولوژی جوشکاری و با سابقه 12 سال در صنعت نفت و گاز و ساخت تجهزات مربو ط به این صنعت می باشم .در خواست مهاجرت از طریق کار به کشور عمان را دارم با تشکر

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   برای مهاجرت از طریق کار به کشور عمان حتما باید یک پیشنهاد شغلی ارائه دهید.

 4. محمد نعمت الهی گفت:

  اینجانب دارای مدرک کارشناسی رادیولوژی یباشم میخواستم اگه امکان داره درباره کار در عمان و میزان دریافتی اطلاعاتی رو دریافت کنم.با تشکر

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   برای کار در عمان باید حتما یک پیشنهاد شغلی و یا قرارداد کاری را ارائه دهید.

 5. محمود گفت:

  با سلام
  من فوق دیپلم برق صنعتی دارم و ۴سال توی پروژه های شرکت نفت کارای برق و ابزار دقیق انجام دادم.الان هم برقکاری ساختمان انجام میدم.آیا شما میتونید عمان کار واسم جور کنید.

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   متاسفانه ما در زمینه کاریابی اقدامی انجام نمی دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *