عمان به دلیل موقعیت استراتژیک و اقتصادی برای بازرگانان و صنعتگران اهمیت زیادی دارد. وسعت این کشور بسیار بزرگتر از کشورهای حوزه خلیج فارس است و آب و هوای نسبتاً معتدل‌تر و خاک حاصلخیزتری دارد. در نتیجه ثبت شرکت در عمان می‌تواند یک سرمایه گذاری موفق و پر سود محسوب شود.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

عمان یکی از بزرگترین کشورهای شبه جزیره عربستان است. فرصت تجارت دریایی و دسترسی به سواحل آفریقا، اروپا و چین از جمله مهمترین دلایلی است که کارآفرینی و اقامت عمان از طریق ثبت شرکت را به گزینه‌ای مناسب برای بسیاری از سرمایه گذاران تبدیل می‌کند.

جالب است بدانید که قبل از کشف نفت و گاز، اقتصاد این کشور مبتنی بر ماهیگیری و تجارت کشاورزی بود. اما با کشف نفت در سال 1964، عمان به تدریج از کشاورزی به صادرات نفت روی آورد و اقتصاد خود را بیش از پیش تقویت کرد. همچنین بندر صحار تا بندر جزیره قشم حدود 1 ساعت فاصله دارد. نزدیکی بنادر این کشور به بنادر شهرهای جنوبی ایران مانند بندرعباس و قشم و همچنین ارزش پول رایج عمان باعث رونق صادرات ایران به این کشور شده است.

در حال حاضر، این کشور در حال اجرای برنامه‌های توسعه اقتصادی آینده‌نگر برای کاهش وابستگی به نفت و گاز، دعوت از کارآفرینان خارجی برای ثبت شرکت‌ها و تمرکز شدید بر تنوع بخشیدن به برنامه‌های صنعتی خود است. در این مقاله به طور کامل شرایط و نحوه ثبت شرکت در عمان را شرح می‌دهیم.

کشور عمان

 

همه چیز در مورد ثبت شرکت در عمان

کشور عمان بستر مناسبی را برای راه اندازی کسب و کار در صنایع جدید و علم و فناوری ارائه می‌دهد. دیدگاه دولت عمان، ورود به بازارهای اقتصادی جهانی برای رشد و پیشرفت است. دلایل حضور در عمان برای راه اندازی کسب و کار را می‌توان در ویژگی‌های زیر جستجو کرد:

 • صادرات محصولات غیر نفتی
 • چشم انداز 2040 عمان
 • پروژه‌های بزرگ در حال انجام در این کشور

زیرساخت‌های خوب، امنیت بالا و اقدامات شبکه بین‌المللی که توسط وزارت امور خارجه و تجارت عمان در نظر گرفته شده است، شرایط مطلوبی را برای استفاده کارآفرینان از فرصت‌های سرمایه گذاری، توسعه اقتصادی، اجرای ایده‌های تجاری و تاسیس شرکت‌های جدید فراهم می‌کند.

شبکه‌های بین‌المللی و قراردادهای تجاری گسترده، دامنه سرمایه‌گذاری خارجی در عمان را گسترش داده و حتی به رشد صنایع کوچک، متوسط ​​و نوپا در عمان کمک کرده است تا از این مزایا بهره‌مند شوند. این کشور همچنین اقداماتی را برای ساخت اولین موسسه نفت و گاز برای جذب کارشناسان و پیشرفت در بخش انرژی انجام داده است. یکی از اقدامات تشویقی دولت عمان معافیت شرکت‌های خارجی سرمایه گذار در عمان از پرداخت مالیات است، یعنی یک شخص حقیقی یا حقوقی پس از ثبت شرکت در عمان تنها 15 درصد مالیات شرکتی را پرداخت می‌کند.

عمان سومین کشور بزرگ در کل شبه جزیره عربستان بوده و از ثبات سیاسی خوبی برخوردار است، به این معنی که تجارت را می‌توان به راحتی و با امنیت بالا در این کشور انجام داد و به دلیل امنیت اجتماعی زیاد، کارآفرینانی که قصد قعالیت بلندمدت را دارند جذب می کند.

مزایای مهاجرت به عمان

عمان سومین کشور بزرگ در شبه جزیره عربستان و دارای ثبات سیاسی خوبی می باشد

 

ثبت شرکت در عمان و سرمایه گذاری در این کشور مراحل و الزامات متعددی دارد. برای افزایش شانس موفقیت خود در این مسیر و رسیدن به نتیجه مطلوب، توصیه می‌کنیم از خدمات و دانش وکلای تخصصی ما در موسسه اصطهباناتی استفاده کنید.

انواع شرکت برای ثبت در عمان

بر اساس سرمایه اولیه در نظر گرفته شده برای ثبت شرکت در عمان، اهداف طرفین و ماهیت شرکت، رایج‌ترین ساختارهای شرکتی مورد استفاده در این کشور شامل موارد زیر هستند:

شرکت با مسئولیت محدود (LLC)

یکی از انواع ثبت شرکت در عمان، ثبت شرکت با مسئولیت محدود است. در این نوع شرکت تعداد شرکا باید حداقل 2 نفر باشد. این نوع شرکت رایج‌ترین نهاد تجاری مورد استفاده در عمان و متعلق به سهام است. به این معنی که هر سهامدار فقط به میزان سهم خود در سرمایه مسئول منافع شرکت خواهد بود.

از قوانین ثبت شرکت در عمان باید به این نکته اشاره کرد که برای انتخاب نامی که حاوی کلمه عمان باشد باید حداقل 500000 ریال عمانی در حساب بانکی خود داشته باشید. همچنین هر نامی که شامل نام یک یا چند نفر از سهامداران شرکت باشد قابل قبول است.

هر سهم دارای ارزش اسمی یکسان است. کلیه شرکا می‌توانند در جلسات شرکت کنند و برای هر یک از سهام خود یک رای داشته باشند. نقل و انتقال سهام منوط به حق تقدمی است که سایر سهامداران دخیل در فرآیند ثبت کسب و کار می‌توانند ادعا کنند.

همچنین شرکت‌های LLC توسط یک یا چند مدیر اداره می‌شوند که انتصاب و مدت مسئولیت آنها نیز توسط توافق نامه اصلی تعیین خواهد شد. اما مدیران بدون رضایت صاحبان سهام نمی‌توانند اقدام خاصی را انجام دهند و همچنین مسئول خسارات ناشی از تخلف از وظایف خود در قبال شرکت، سهامداران و اشخاص ثالث هستند.

شرکت سهامی عام (SAOG)

شرکت سهامی عام شرکتی است که بخشی از سرمایه آن از طریق فروش سهام تامین می‌شود. این ساختار کامل‌ترین شکل یک شرکت است و عموماً برای اهداف بزرگی مانند معدن، کارخانه‌ها و موارد مشابه ایجاد می‌شود.

در مورد قوانین ثبت این نوع شرکت در عمان باید گفت شما می‌توانید از هر نامی غیر از نام یک فرد (مگر اینکه نام در انتظار ثبت اختراع باشد) برای ارجاع به این نهاد استفاده کنید. همچنین استفاده از کلمه SAOG در انتهای نام ضروری است.

سهامداران نباید کمتر از 30% و حداکثر 60% سهام شرکت را به اشتراک بگذارند. سهام عرضه شده برای اشتراک عمومی باید به طور کامل پذیرفته شود. اعضای هیئت مدیره باید حداقل 5 نفر و حداکثر 12 نفر باشند. هیأت مدیره برای انجام کلیه امور مربوط به مدیریت شرکت (به استثنای مواردی که قانون و اساسنامه منع کرده باشد) اختیارات کامل دارد و سایر مدیران باید در مقام خود عمل کنند.

شرکت سهامی عام ویژه (SAOC)

یکی از روش‌های اخذ اقامت عمان از طریق ثبت شرکت، تاسیس شرکت سهامی عام ویژه است و در این نوع شرکت تمام سرمایه لازم برای راه اندازی توسط موسسین آن تامین می‌شود.

شرایط عمومی برای نامگذاری این شرکت‌ها مانند SAOG است. با این تفاوت که باید از کلمه SAOC در انتهای نام استفاده کنید. سهام ممتاز متعلق به اشخاص حقیقی در اساسنامه شرکت گنجانده شده است. سهامداران باید محدود به پرداخت ارزش سهام خود باشند. در برخی موارد امکان صدور سهام، وام یا اوراق قرضه به سهامداران وجود دارد.

یکی از قوانین ثبت شرکت در عمان برای شرکت‌های SAOC این است که هیئت مدیره باید حداقل 3 نفر و حداکثر 12 نفر باشد. حقوق و مدت تصدی مدیر توسط قانون لازم الاجرا تعیین می‌شود. هیأت مدیره مجاز به رسیدگی به کلیه امور مربوط به مدیریت شرکت هستند. مدیران نباید به طور مستقیم یا غیرمستقیم در معاملات و قراردادهای شرکت منفعت داشته باشند. تصمیمات مجامع نیز مستلزم موافقت اکثریت اعضای حاضر است.

مشارکت تضامنی

در این نوع شرکت دو یا چند شریک با مسئولیت نامحدود وجود دارد. شما می‌توانید نام یک یا چند شریک خود را برای این ساختار تجاری انتخاب کنید. البته باید بعد از نام شرکت عبارت تضامنی قید شود.

در مورد سهامداران باید گفت که انتقال سهام شخص به شخص ثالث نیز تنها با رضایت کلیه سهامداران و یا طبق اساسنامه شرکت امکان‌پذیر است. مدیریت شرکت باید توسط یک یا چند شخص حقیقی که ممکن است سهامدار یا غیر سهامدار باشند، انجام می‌شود. مدیر شرکت تضامنی برای انجام هرگونه اقدامی در جهت پیشبرد امور تجاری خود اختیار کامل دارد.

سرمایه گذاری مشترک

در این نوع شرکت قرارداد داخلی بین دو یا چند شریک برای ثبت شرکت و تقسیم سود یا زیان آن به عنوان سرمایه گذاری مشترک شناخته می‌شود. از آنجایی که این شرکت اساساً قراردادی بین 2 یا چند شخص حقیقی و حقوقی است، فاقد نام، شخصیت حقوقی متمایز بوده و مشمول ثبت در هیچ سازمان دولتی نخواهد بود.

اقامت عمان با ثبت شرکت درجه ممتاز

ثبت شرکت درجه ممتاز در عمان عمدتاً مربوط به شرکت‌های بزرگ صنعتی، معادن، تولید انبوه، کارخانه‌ها و پروژه‌های بزرگ است. برای اتباع غیر عمانی امکان کار در بازارهای ارز و بورس به این شکل وجود ندارد.

از قوانین ثبت شرکت در عمان با مجوز ممتاز می‌توان به حضور حداکثر 5 شریک یا سرمایه گذار در ثبت شرکت اشاره کرد.

مزایای ثبت شرکت در عمان با مجوز درجه ممتاز:

 • توانایی جذب نیروی کار بیشتر و حمایت بیشتر نیروی کار دولتی نسبت به سایر مجوزها
 • امکان شرکت در مناقصات، انجام پروژه‌های ساختمانی و خرید و فروش املاک و مستغلات
 • عدم وجود شریک یا ضامن عمانی در فرآیند و مالکیت 100% خارجی

اقامت عمان از طریق ثبت شرکت درجه یک

با ثبت شرکت درجه یک در عمان، شرکت مادر می‌تواند چندین شرکت تابعه با فعالیت‌های مختلف داشته باشد. قوانین ثبت شرکت در عمان با این مجوز شامل این است که حداقل 3 سرمایه گذار خارجی باید شرکای این شرکت باشند.

مزایای ثبت شرکت در عمان با مجوز درجه یک:

 • عدم نیاز به منابع مالی و گردش مالی
 • عدم نیاز به ثبت یک شرکت در ایران
 • عدم نیاز به شریک یا حامی عمانی و مالکیت 100% خارجی
 • عدم وجود محدودیت سنی برای شرکا یا سهامداران

فرایند و مراحل ثبت شرکت در عمان

مراحل ثبت شرکت در عمان نسبتا ساده و بدون دردسر است. برای ثبت شرکت عمان باید مراحل زیر را سپری کرد:

انتخاب ساختار شرکتی

ثبت شرکت مستلزم انتخاب ساختار شرکتی بر اساس سرمایه موجود و تعداد کل سهامداران است.

رزرو نام شرکت

نام یک شرکت، برند و چهره آن است. انتخاب نام ممکن است ساده به نظر برسد، اما اینطور نیست. ابتدا باید مطمئن شوید که نام برند شما منحصر به فرد است و در عین حال توهین آمیز نیست. برای رزرو و ثبت شرکت انتخابی خود، باید درخواستی را به وزارت تجارت و صنعت عمان (MOCI) ارسال کنید.

انتخاب منطقه

دفتر مرکزی هر کسب و کاری باید در منطقه‌ای واقع شود که اکثریت مخاطبان هدف در آن قرار دارند. در عین حال باید شرایط و قوانین ثبت شرکت در عمان را در هر منطقه بدانید. شما می‌توانید با توجه به بودجه کاری خود، شرکت خود را در مناطق مختلف عمان ثبت کنید.

ارائه مدارک ثبت نام

پس از تایید نام شرکت، باید اساسنامه و اسناد سهامدار را به همراه گواهی بانک و فرم امضا به وزارت امور خارجه ارسال نمایید.

ثبت نام توسط اتاق بازرگانی و صنعت عمان (OCCI)

پس از بررسی مدارک ارائه شده به MOCI، لازم است شرکت خود را برای رعایت قوانین و مقررات تجاری در OCCI ثبت کنید.

افتتاح حساب بانکی

همه مشاغل با تراکنش‌های تجاری سر و کار دارند، در نتیجه افتتاح حساب بانکی ضروری است. در این مرحله باید در مورد بانک‌های عمانی تحقیق کرده و سپس بانکی را انتخاب کنید که متناسب با نیازهای تجاری شما باشد.

دریافت مهر شرکت

مهر شرکت را می‌توان به عنوان امضای یک نهاد تجاری تعریف کرد که معمولاً روی سربرگ استفاده می‌شود. مهر شرکت باید توسط امضاکننده مجاز ثبت شده GmbH طراحی و صادر شود. مهر در معاملات ضروری است و اسناد تجاری را از جعل محافظت می‌کند.

برای ثبت شرکت در عمان باید همه مراحل را به درستی با آگاهی طی کنید. وکلای تخصصی ما در موسسه اصطهباناتی به طور کامل در این مسیر شما را هدایت می‌کنند.

هزینه‌های ثبت شرکت در عمان

هزینه ثبت شرکت در عمان در سال اول حدود ۴.۴۰۰ ریال عمانی (OMR) و پس از آن تقریباً صفر است. میانگین کارمزد هر قرارداد عمانی حدود ۱۱.۲۰۰ ریال عمان است که شامل مواردی مانند اخذ مجوز ثبت شرکت، هزینه‌های دولتی و افتتاح حساب بانکی در این کشور می‌شود.

 • ۴۰ ریال عمانی برای 5 سال ثبت تجارت.
 • ۱۲۸ ریال عمان برای اتاق بازرگانی.
 • ۱۵ ریال عمان برای ثبت نام در شهرداری.
 • حداقل 500000 ریال عمانی سرمایه اولیه برای شرکت سهامی خاص و 2 میلیون ریال عمانی برای شرکت سهامی عام مورد نیاز است.

مزایا و معایب ثبت شرکت در عمان

عمان یکی از پویاترین کشورهای عربی در شبه جزیره عربستان محسوب می‌شود. رشد سریع اقتصادی در عمان باعث شده است که این کشور از نظر اقتصادی و مالی بهتر از سایر کشورها عمل کند. این کشور قبلاً وابستگی زیادی به منابع نفتی خود داشت، اما در سال‌های اخیر تجارت نفت جای خود را به سرمایه گذاری‌های جدید داده است. برخی از مهم‌ترین مزایا و معایب دریافت اقامت عمان از طریق ثبت شرکت به شرح زیر هستند:

کشور عمان

عمان یکی از پویا ترین کشور های عربی در شبه جزیره عربستان می باشد

 

مزایای ثبت شرکت در عمان

 • از سال 2020، عمان اجازه مالکیت 100 درصدی را برای اکثر صنایع می‌دهد و نیازی به سهامدار عمانی گران قیمت نخواهد داشت.
 • یک شرکت با مسئولیت محدود فقط به یک سهامدار و یک مدیر نیاز دارد و آنها می‌توانند از هر ملیت یا اقامتی باشند.
 • عمان مالیات فروش یا درآمد را از صاحبان مشاغل و افراد دریافت نمی‌کند.
 • هیچ گونه عوارض گمرکی برای واردات تجهیزات و مواد اولیه برای مقاصد تولیدی وجود ندارد.
 • شرکت‌های صنعتی واجد شرایط به مدت 5 سال از مالیات بر درآمد شرکت‌ها معاف بوده و قابل تمدید می‌باشد
 • منطقه آزاد عمان به شرکت‌های ثبت شده در منطقه آزاد معافیت کامل از کلیه مالیات‌های شرکتی تا 10 سال ارائه می‌دهد.
 • ثبت شرکت در عمان فرصتی برای دریافت وام بدون بهره فراهم می‌کند.
 • صنایع واجد شرایط می‌توانند از خدمات با تخفیف بهره‌مند شوند.
 • عمان دارای اقتصاد آینده محور است.
 • عمان یکی از رقابتی‌ترین اقتصادهای جهان را دارد.
 • این کشور هیچ ارز خارجی را کنترل نمی‌کند. شرکت‌ها می‌توانند سود و سرمایه خود را به هر جایی منتقل کنند.
 • عمان سومین واحد پولی قدرتمند دنیا را دارد.
 • عمان از نظر استراتژیک در مسیرهای تجاری بین اروپا، آفریقا و آسیا قرار دارد.
ثبت شرکت در عمان

ثبت شرکت در عمان فرصت خوبی برای دریافت وام بدون بهره فراهم می کند

معایب ثبت شرکت در عمان

 • ۱۰ درصد مالیات تکلیفی از سود سهام پرداختی به افراد غیر مقیم تعلق می‌گیرد.
 • قانون به نفع شهروندان عمانی است.
 • سرمایه گذار با چالش‌هایی مواجه است، به عنوان مثال کشور عمان در کل 5 میلیون نفر جمعیت دارد.

مدارک لازم برای ثبت شرکت در عمان

برای ثبت شرکت در عمان ممکن است موسسان و سهامداران، براساس نوع شرکت ثبت شده نیاز به ارائه مدارک متعددی داشته باشند. مدارک مورد نیاز برای تاسیس شرکت در عمان به شرح زیر است:

اسکن پاسپورت شخص یا افراد متقاضی ثبت شرکت با حداقل یک سال اعتبار

 • صورتحساب بانکی 6 ماهه از ایران
 • گواهی عدم سابقه کیفری
 • یک قطعه عکس تمام رنگی 4*3
 • فرم ثبت شرکت در عمان
 • کپی از شناسنامه معتبر صاحبان سهام و صاحبان امضای مجاز شرکت
 • فرم امضا تایید شده با امضا و نام امضا کنندگان مجاز شرکت
 • اساسنامه شرکت
 • گواهی ثبت در اتاق بازرگانی و صنعت عمان (OCCI)
 • گواهی سپرده اولیه سرمایه نزد بانک عمان

شرایط دریافت ویزای همراه برای متقاضیان ثبت شرکت در عمان

در کشور عمان، امکان دریافت ویزای همراه را برای افرادی که شاغل هستند و می‌توانند هزینه زندگی سایر اعضای خانواده خود را تامین کنند، فراهم شده است. این ویزا فقط به همسر و فرزندان زیر 18 سال تعلق می‌گیرد و شامل سایر اقوام و دوستان نمی‌شود. افرادی که موفق به دریافت ویزای همراه می‌شوند، پس از ورود به عمان مجاز به تحصیل و کار هستند. مدارک و الزامات مورد نیاز برای درخواست ویزای همراه برای متقاضیان ثبت شرکت در عمان به شرح زیر است:

 • پاسپورتی با حداقل شش ماه اعتبار با دو صفحه خالی
 • دو قطعه عکس
 • گواهی تمکن مالی از بانک مبنی بر توانایی فرد در تامین هزینه‌های اقامت خود در عمان
 • گواهی ارائه اقامتگاه در عمان در مدت اقامت فرد در آن کشور

مشاغل پیشنهادی برای ثبت شرکت در عمان

همانطور که متوجه شدید، ثبت شرکت در عمان مزایای زیاد و فرایند ساده‌ای دارد. در ادامه برخی از مشاغل مناسب برای ثبت شرکت در این کشور را معرفی می‌کنیم:

فناوری

در چشم انداز 2040 عمان، این کشور برنامه‌ای برای توسعه زیرساخت‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات دارد. در نتیجه شرایط ثبت شرکت در کشور عمان برای مشاغل مبتنی برای فناوری بسیار مطلوب است.

مشاغل مبتنی بر رویداد

عمان مقصدی مطلوب برای مهمانی‌ها، رویدادها و مراسم بین‌المللی است. با فعالیت در این زمینه در عمان می‌توانید از فرصت‌های این کشور در این زمینه بهره ببرید و یک کسب و کار موفق راه اندازی کنید.

سفر و گردشگری

عمان پتانسیل خوبی در زمینه گردشگری دارد. از طرفی بازار گردشگری این کشور چندان رقابتی و حرفه‌ای نیست. با ثبت شرکت در عمان در زمینه گردشگری می‌توانید از مهارت‌های خود استفاده کنید و سهم خوبی از بازار گردشگری عمان به دست آورید.

فروشگاه عطر

عمان یکی از بازارهای نوظهور تجارت عطر است. عربستان و امارات در حال حاضر سهم زیادی از این بازار در خلیج فارس دارند. اگر تجربه‌ای در این زمینه دارید، این فرصت و بازار عالی را از دست ندهید.

وکیل ثبت شرکت در عمان و بهره‌مندی از مشاوره تخصصی

در سال‌های اخیر، ثبت شرکت در عمان برای ایرانیان به یک هدف آینده ساز تبدیل شده است. ثبت شرکت در عمان علاوه بر اینکه می‌تواند دروازه‌ای برای ورود به بازارهای جهانی باشد، شرایط را برای اقامت شما در این کشور فراهم خواهد کرد. برای دریافت اقامت عمان از طریق ثبت شرکت، توصیه می‌شود از راهنمایی‌های وکیل ثبت شرکت در عمان بهره‌مند شوید.

ما در موسسه مهاجرتی اصطهباناتی به همراه وکلای متخصص خود، شما را به تمامی اهدافتان می‌رسانیم و فرایند ثبت شرکت در عمان را تسهیل می‌کنیم.

سخن آخر

عمان در سال‌های اخیر به سرعت توسعه یافته است. با ثبت شرکت در عمان می‌توانید 100% سهام آن را در اختیار داشته باشید و روز به روز کسب و کار خود را گسترش دهید. همچنین می‌توانید برای دریافت اقامت عمان از طریق ثبت شرکت اقدام کنید.

سوالات متداول

آیا یک ایرانی می‌تواند بدون اسپانسر عمانی در عمان شرکت ثبت کند؟

بله، به طور کلی از سال 2020، داشتن اسپانسر برای ثبت شرکت تنها در شرایط خاصی الزامی است و در بیشتر موارد، ایرانیان می‌توانند به راحتی در عمان شرکت ثبت کنند.

آیا برای ثبت شرکت در عمان حضور و اقامت در عمان الزامی است؟

خیر، برای ثبت شرکت در عمان نیازی به حضور در عمان نیست.

هزینه ثبت شرکت در عمان چقدر است؟

هزینه دقیق ثبت شرکت در عمان بسته به نوع مجوز، نوع شرکت و سایر شرایط متفاوت خواهد بود. اما حداقل هزینه ثبت شرکت در عمان 900 ریال عمانی است.

مالیات ثبت شرکت در عمان چقدر است؟

 در صورت ثبت شرکت با مسئولیت محدود باید 12 درصد مالیات بپردازید، اما در صورت ثبت شرکت در مناطق آزاد عمان به مدت 30 سال از پرداخت مالیات معاف خواهید شد.

برای ثبت شرکت در عمان چند عضو لازم است؟

تعداد نفرات مورد نیاز حداقل 2 نفر و حداکثر 40 نفر هستند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *