شرکت در عمان

انواع سازمان های تجاری در عمان

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان
 • نمایندگان تجاری : این نوع ارتباط با توجه به اصولی که نمایندگان عمان آن را تعیین کرده اند صورت می گیرد.
 • سازمان عقد قرارداد : نماینده قابلیت توسعه خدمات و محصولات در حوزه قلمرویی خود را دارد. در این مورد نماینده به صورت مستقلی فعالیت می کند و اختیارات او ممکن است نیمی از اصول را در بر داشته باشد. لذا افرادی که در آرزوی بستن قرارداد با بخش های دولتی می باشند این نوع سازمان را انتخاب می نمایند.
 • مسئولیت نمایندگان : این نوع سازمان زمانی کاربرد دارد که اصول نادیده گرفته شود و نماینده با استفاده از نام خوددش ارتباط برقرار کند و برای کسب سود اصول را رعایت کند.
 • کارگزاران : نوعی از توافقنامه ما بین نمایندگان است که با توجه به موقعیت و شناخت نماینده از خریداران و با توجه به ماموریتشان صورت می گیرد.

تدارکات بخش عمومی در عمان

مناقصه در بخش های عمومی یکی از تدارکات در نظر گرفته شده از جانب دولت عمان می باشد ( با توجه به اصلاحیه فرامین سلطنتی 84/86 ). ماده 1 قانون مناقصه اظهار دارد که تمامی فعالیت و عملکرد افراد میبایست طبق قرارداد باشد و توسط قانون مناقصه کنترل گردد. ما قادر به اجرای قانون مناقصه به جز در موارد زیر می باشیم :

 • قراردادها و پروژه های دفاعی : وزیر دفاع خارجه، فعالیت های دفاعی خود را از طریق کمیته داخلی مناقصات اعمال می کند.
 • استثناهای در نظر گرفته شده توسط دولت : بر اساس ضوابط کمیته، وزیران قادر به شکل دادن مناقصات داخلی در انجمن، بستن قراردادهای مستقیم با کارپردازان و یا متصدیان منحصر به فرد می باشند.

کمیته مناقصه ( طبق ماده 2 ) مسئول نظارت بر تمامی مناقصات دولتی می باشد. افرادی که مقیم عمان هستند و از اعتبار خاصی برخوردارند اجازه ارائه پیشنهادات در امر مناقصه را دارند. به علاوه پیشنهاد دهنده میبایست یک نماینده محلی یا یک فرد مسئول را در کنار این پیشنهادات داشته باشد. ناگفته نماند که فرد مناقصه گر میبایست قدرت کافی برای اعمال پیشنهادات در آن کشور داشته باشد.

پروژه های صنعتی ثبت شرکت در عمان

بر اساس اصلاحیه 79/1 فرامین سلطنتی که مربوط به قوانین و مقررات پروژه های صنعتی می باشد، امکان ایجاد انگیزه های مختلف در افراد برای ایجاد پروژه های صنعتی وجود دارد. این پروژه های صنعتی، منع پرداخت مالیات به مدت 5 سال، معافیت از مالیات صادرات و واردات و ارائه امکانات با نرخ بسیار پایین را در بر می گیرند. به علاوه دولت اختیار حضور محصولات محلی در این پروژه ها را به افراد می دهد.

وضعیت مالیات در عمان

هیچ گونه مالیات برای درآمد های شخصی افراد در عمان در نظر گرفته نمی شود. مالیات بردرآمد شرکت درعمان تحت نظارت قانون مالیات بر درآمد شرکت ( طبق اصلاحیه 81/47 فرامین سلطنتی ) ( قانون مالیات ) قرار دارد. تمامی قوانین مربوط به مالیات بر درآمد شرکت های عمان در ماده 2 قانون مالیات آورده شده است. قانونی که در آن چگونگی سرمایه گذاری مشترک و سرمایه گذاری هایی که منجر به اقامت دائم در عمان می شود و توسط نهادهای خارجی حمایت می گردد آورده شده است. ( ماده (4)2 قانون مالیات ). قانون مالیات به تعریف واژه ” اقامت دائم ” پرداخته است. طبق ماده 2، نهاد تجاری یک مکان ثابت از فعالیت هاست که در آن تمامی پروژه های کلی و جزئی قابل اجرا می باشد و موارد خاص زیر را در بر می گیرد :

 • مکان فروش
 • مکان مدیریت
 • شعبه
 • اداره
 • امکانات تولید
 • معدن، معدن سنگ یا هر منطقه دیگر برای معادن طبیعی
 • طراحی یک سایت یا مکانی برای برنامه ریزی

در ماده 8 قانون مالیات، مسئله درآمد به صورت گسترده ای تعریف شده است و ماده 13 به تعریف کسری های موجود در این قانون پرداخته است. وزارت تصمیم گیری با توجه به قانون 84/91 به تعریف کسری های موجود در خصوص محاسبه مالیات بر درآمد های عمان و شعب همکاری های خارجی پرداخته است. این موارد تمامی همکاری های سازمان در خصوص مخارج وارده و قابل اسناد به شعب را در برمی گیرد. اگر تعیین مخارج واقعی با مشکل مواجه شد، قانون فرمول های خاصی را در خصوص تعیین مخارج وارده به کار می گیرد. مالیات درخواستی به اینکه مالک از ملت عمانی باشد یا خیر، درصد سهم همکاری عمان در شرکت های سهامی در صورتی که آن یک شرکت ترکیبی ( سهامداران عمانی و خارجیان را در بر می گیرد ) باشد و فعالیتتت هایی که شرکت در آن درگیر است بستگی دارد. در تمامی این موارد، مالیات درخواستی به میزان درآمد و مقیاس پیشرفتتت بستگی دارد.

نرخ مالیات در عمان

 • نرخ مالیات شرکت های سهامی ترکیبی و سازمان های عمانی اصیل مابین 7-5 در صد می باشد.
 • دیگر نهادهای حقوقی :

مشارکت 99-0 درصدی در عمان ( مالکیت خارجی 90-1 درصدی ) : نرخ مالیات از 0 تا 25 درصد.

مشارکت 9 درصد یا کمتر در عمان ( مالکیت خارجی 91 درصدی یا بیشتر ) : نرخ مالیات از 0 تا 50 درصد.

معافیت از پرداخت مالیات و یا پرداخت مالیات در روزهای تعطیل

شرکت هایی که هدف اصلی آنان تولید، کشاورزی، ماهیگیری، گردشگری، صادرات محصولات محلی، ساخت پروژه هایی برای استفاده عمومی و پروژه های زیرساختی می باشد، همانند شرکت هایی که فعالیت آنان در رشد اقتصادی کشور تاثیر دارد از پرداخت مالیات به مدت 5 سال معاف می باشند. ( طبق فرامین سلطنتی 94/125، 94/102، 21/75 ). این شرکت ها ممکن است خسارت هایی را طی این 5 سال معافیت متحمل شوند، البته این خسارت ها با پرداخت مالیات حاصل از درآمد جبران می گردند.

منع مالیات ثبت شرکت در عمان

بر اساس قانون 96/89 فرمان سلطنتی، مسئولین شرکت های خارجی که مقیم دائم عمان نمی باشند و یا کسانی که از طریق قردادهای مدیریتی، سلطنتی، اجاره تجهیزات و ماشین آلات، انجام تحقیقات و … تخصص فنی کسب کرده اند و درآمدشان افزایش یافته است، از پرداخت مالیات 10 درصدی که از طریق کل درآمد و دستمزد ها حاصل می گردد معاف می شوند.

درصورتی که درباره هر کدام از روش های مهاجرتی نیاز به مشورت و راهنمایی دارید با ما تماس بگیرید. تیم وکلای حقوق بین الملل موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی در دفاتر تهران و شیراز با سالها تجربه در زمینه انواع روش های مهاجرت به عمان و ثبت شرکت در عمان شما را برای مهاجرت به عمان هدایت و راه نمایی می نماید. سایت مهاجرت عمان نیز اطلاعاتی ارائه میدهد. از آنجا که کلیه این روش ها نیاز به دقت و تجربه فراوان دارند به شما توصیه می کنیم قبل از هر اقدامی با ما یا سفارت عمان مشورتت کنید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *