پزشکی و دندانپزشکی در کانادا

تحصیل دامپزشکی در کانادا

تحصیل دامپزشکی در کانادا

جهت تحصیل در کانادا در رشته دامپزشکی و بهبود سلامت حیوانات و سلامت اکوسیستم، دانشگاه انتاریو رتبه 1 در کانادا و 6 در جهان را داراست. با یک مدرک دکترای دامپزشکی (DVM) از دانشکده دامپزشکی انتاریو (OVC)، شما بعنوان یک دانشجوی دانش آموخته در سطح جهانی در زمینه مراقبت های بهداشتی، آموزش و تحقیقات دامپزشکی شناخته می شوید. در این مقاله از موسسه حقوقی توسعه گران مهر با شما هستیم تا آنچه را درباره تحصیل دامپزشکی در کانادا نیاز دارید، به آگاهی شما برسانیم. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب نیاز به اطلاعات بیشتری داشتید، می توانید با ما بصورت رایگان در تماس باشید.

شرایط تحصیل رشته دامپزشکی در کانادا

دانشجویان علاقه مند به دامپزشکی، باید دوره های علوم را در سطح دبیرستان انتخاب کنند و درباره یک برنامه مقدماتی آکادمیک مناسب با یک مشاور خوب صحبت کنند. دوره های علمی، زیست شناسی، شیمی و فیزیک پایه ای را تشکیل می دهد که بر اساس آن تحصیلات بعدی شکل خواهد گرفت، اما دوره های اختیاری در علوم انسانی و علوم اجتماعی توصیه می شود، و همچنین داشتن زمینه ای قوی در ریاضیات. اگر کار در کلینیک پس از فارغ التحصیلی مورد علاقه باشد، دانشجویان باید مدرک دوره های، مدیریت و کارآفرینی را در نظر بگیرند. دانشجویان همچنین باید برای کار با چندین گونه حیوانی برنامه ریزی کنند تا تجربه عملی کسب نمایند. تجربه داوطلبانه و اشتغال در دامپزشکی در به دست آوردن بینش در این حرفه کمک می کند و ارجاعات از این منابع بخشی از الزامات پذیرش می باشد.

تحصیل دامپزشکی در کانادا:

برای اخذ مدرک دکترای دامپزشکی (DVM) در کانادا، حداقل شش سال تحصیلات دانشگاهی لازم است: دو سال تحصیل قبل از دامپزشکی در یک دانشگاه معمولی و پس از آن چهار سال دوره در رشته دامپزشکی در یکی از پنج دانشکده ی دامپزشکی کانادا ( پنج سال در استان کبک ). برخی دانشکده ها در حال تنظیم الزامات پیش از دامپزشکی خود هستند و تغییرات درسی را ارائه می دهند تا چهره ی در حال تغییر این حرفه را منعکس کنند. مشاوران باید بتوانند در مورد این تغییرات به دانشجویان مشاوره دهند. در کانادا تعداد دانشجویانی که می توانند در یک دانشکده دامپزشکی تحصیل نمایند، محدود می باشد. دانشکده های دامپزشکی کانادا در حال حاضر هر ساله دارای حدود 400 دامپزشک فارغ التحصیل می باشند.

فعالیت دامپزشکی در کانادا:

کانادا بیش از 11000 دامپزشک دارد که در چندین زمینه مختلف کار می کنند:

 1. فعالیت خصوصی، 75 درصد دامپزشکان کانادا در شیوه های کوچک، بزرگ یا مخلوط حیوانات یا در روش های تخصصی که با یک گونه یا رشته کار می کنند.
 2. دولتی، 10 درصد دامپزشکان کانادا برای برخی از سطوح دولتی کار می کنند.
 3. تدریس و تحقیق، 5 درصد دامپزشکان کانادایی در حال آموزش و تحقیق هستند.
 4. صنعت، 6 درصد دامپزشکان مشاغل مختلفی را در صنعت دامپزشکی دارند.
 5. 4 درصد باقی مانده دامپزشکان در سایر زمینه های مرتبط مشغول به کار می باشند.
شرایط اخذ پذیرش رشته دامپزشکی از دانشگاه های کانادا

شرایط اخذ پذیرش رشته دامپزشکی از دانشگاه های کانادا

شرایط اخذ پذیرش رشته دامپزشکی از دانشگاه های کانادا

پذیرش در برنامه چهار ساله دکترای دامپزشکی (DVM) بسیار رقابتی است. قبل از ارائه ی درخواست باید حداقل دو سال از مقطع کارشناسی شامل هشت دوره مورد نیاز را گذرانده باشید.  درخواست شما نیز بر اساس توصیه نامه های شخصی و تجربه کاربردیتان با حیوانات و دامپزشکان ارزیابی خواهد شد.

دبیرستان

 در دبیرستان، مسیر دانشگاهیتان را انتخاب کنید و تمام پیش نیازهای علوم، ریاضی و انگلیسی را پشت سر بگذارید.

کالج یا دانشگاه

حداقل دو سال (4 ترم) تحصیلات تمام وقت از یک برنامه کارشناسی ارشد را به اتمام برسانید. تحصیل تمام وقت شامل حداقل پنج دوره یک ترمی می باشد، به عنوان مثال 2.5 واحد در دانشگاه گلف یا 15 ساعت واحد در یک مدرسه آمریکایی. دوره های پیش نیاز ذکر شده زیر همه باید در ترم تحصیلی تمام وقت گذرانده شوند.

شما می توانید در هر کدام از دانشکده یا دانشگاه های معتبر تحصیل کرده و هر رشته ای را که به آن علاقه دارید، انتخاب کنید. دوره های مربوط به مدرک کالج قابل قبول هستند اما دوره های صادر کننده ی گواهی کالج و برنامه های تحصیلی دیپلم قابل قبول نمی باشند. می توانید در سال سوم خود، بعد از اتمام دو سال تحصیلی از مقطع لیسانس، درخواست پذیرش دهید. در صورت قبول شدن، نیازی به اتمام برنامه چهار ساله خود ندارید و می توانید به سادگی واحد هایتان را معادل سازی کنید.

دوره های مقدماتی:

 • علوم زیست شناسی = 1.0 واحد (با تاکید بر زیست شناسی حیوانات)
 • زیست شناسی سلولی= 0.5 واحد
 • ژنتیک = 0/5 واحد
 • بیوشیمی= 0.5 واحد
 • آمار= 0.5 واحد
 • علوم انسانی / علوم اجتماعی = 1.0 واحد (مباحثی از قبیل اخلاق، منطق، تفکر انتقادی، تعیین کننده های رفتار انسان و تعامل اجتماعی انسان را در نظر بگیرید.)

متقاضیان هنگام پر کردن فرم اطلاعات پس زمینه، انتخاب می کنند که چه دوره هایی را به عنوان پیش نیاز ارائه می دهند.  کلیه دروس مقدماتی در هر یک از سال های تحصیلی در کالج یا دانشگاه باید در ترم های قابل قبول تمام وقت، از جمله ترم های تابستانی و دوره هایی که در طول مقطع ارشد گذرانده می شوند، تکمیل شوند. دوره های که در برنامه های حرفه ای و برنامه های فنی / گواهینامه پشت سر گذاشته شده اند، قابل قبول نیستند. حدی از دوره کارشناسی در هر ترم در طول تحصیلات ارشد تمام وقت مجاز است.

یک ترم تمام وقت در مقطع کارشناسی (دوره کامل) حداقل شامل 2.50 واحد می باشد. این ترم معمولاً متشکل از پنج دوره 0.50 واحدی در هر ترم می باشد. اما زمانی که یک دوره دارای تعداد واحد مضاعف باشد ممکن است شامل 4 دوره باشد. در حالی که 2.00 واحد همچنان ممکن است تمام وقت در نظر گرفته شود،2.50 واحد برای این اهداف لازم است. برای دانشگاه هایی که از سیستم واحدی 3.00 / 6.00 استفاده می کنند، دانشجویان باید حداقل در هر ترم مجموعا 15 واحد گذرانده باشند. برای اطمینان از بار کاری مناسب، دوره ها باید همزمان گرفته شوند. دوره های میدانی یا دوره های دیگری که بیش از یک ترم دنبال می شوند و در ترم بعدی اعتبار می یابند بر اساس دوره ها ی ترم آینده برای این منظور محاسبه نمی شوند.

دوره ای که یک سال کامل را طی می کند، واحد ها را به طور مساوی تقسیم کرده و نیمی از واحد ها برای هر دو ترم از دوره ی انتخابی، اعمال می شود. لطفاً توجه داشته باشید که GPA از دو نیمسال تمام وقت شما و معدل 8 دوره پیش نیاز شما باید 75 درصد یا بالاتر باشد تا برای ورود، امتیازی مضاعف در نظر گرفته شود.

بهترین دانشگاه های کانادا برای تحصیل رشته دامپزشکی

کالج دامپزشکی آتلانتیک ( AVC ):

دانشگاه جزیره پرنس ادوارد ( University of Prince Edward Island ): دانشگاه جزیره پرنس ادوارد یک دانشگاه دولتی در شارلوت تاون، جزیره پرنس ادوارد، کانادا و تنها دانشگاه استان می باشد. این دانشگاه در سال 1969 تاسیس شده است و قانون قابل اجرا دانشگاه، R.S.P.E.I 2000 می باشد.

دانشگاه مونترال – دانشکده دامپزشکی دانشگاه مونترال ( FMV ):

دانشکده دامپزشکی دانشگاه مونترال یکی از پنج دانشکده دامپزشکی در کانادا می باشد. این دانشکده تنها کالج دامپزشکی به زبان فرانسه در آمریکای شمالی می باشد. این دانشکده بخشی از دانشگاه مونترال بوده و در سن هایکینته ( Saint Hyacinthe )، کبک در نزدیکی مونترال واقع گردیده است.

کالج دامپزشکی انتاریو ( OVC ):

در حالی که اکنون بسیاری از افراد مرغ یا اردک را در حیاط خلوت خود نگه می دارند، تحقیقات کمی در مورد اینکه چه تعداد از این پرندگان حامل عوامل بیماری زا خطرناک هستند یا صاحبان گله برای جلوگیری از شیوع پاتوژن ها تاکنون چه کار هایی انجام داده اند، صورت گرفته است. محققان دانشگاه گلف اولین افرادی هستند که کشف کردند که بسیاری از پرندگان حیاط خلوت انتاریو حامل عوامل بیماری زا خطرناک هستند و تعداد قابل توجهی از دارندگان گله به دنبال رعایت بهداشت صحیح نمی باشند.

کالج غربی دامپزشکی ( WCVM ):

کالج دامپزشکی غربی یک دانشکده دامپزشکی کانادا می باشد که در شهر ساسکاتون، ساسکاچوان واقع شده است. این کالج در دانشگاه ساسکاچوان است. کالج دامپزشکی غربی در سال 1965 با اولین فارغ التحصیلان دامپزشکی در سال 1969 افتتاح شد.

دانشکده دامپزشکی دانشگاه کلگری ( UCVM ):

دانشکده دامپزشکی دانشگاه کلگری (UCVM) در سال 2005 تأسیس شد تا نیاز آلبرتا برای فارغ التحصیلان دامپزشکی بسیار ماهر و حامی روستا های آلبرتا، تولید صنایع دام و اسب، تحقیقات بهداشت حیوانات و انسان و بهداشت عمومی را تامین نماید. UCVM از طریق برنامه های آموزشی، پژوهشی و توسعه ی آن برای رفع نیاز های بهداشتی حیوانات و بهداشت عمومی آلبرتا اختصاص یافته است.

 UCVM برنامه پزشک دامپزشکی (DVM)، نظارت منجر به فارغ التحصیلی ( کارشناسی ارشد، دکترا ) در علوم پزشکی دامپزشکی، و برنامه های آموزش پیشرفته بالینی ( کارآموزی، بورس تحصیلی و اقامتگاه ) را ارائه می دهد. UCVM همچنین متعهد به برنامه های توسعه حرفه ای برای جامعه دامپزشکی می باشد.

رتبه و رنکینگ دانشگاه های کانادا برای تحصیل رشته دامپزشکی

رتبه و رنکینگ دانشگاه های کانادا برای تحصیل رشته دامپزشکی

رتبه و رنکینگ دانشگاه های کانادا برای تحصیل رشته دامپزشکی

رتبه بندی دانشگاه های جهانی کیو اس توسط موضوعات برتر دانشگاه های جهان در زمینه فردی را شامل 48 موضوع میکند. این رتبه بندی با هدف کمک به دانش آموزان آینده نگر در پاسخ به تقاضای زیاد برای مقایسات در سطح موضوع، مدارس برتر جهان را در حوزه انتخابی خود شناسایی میکند.

هر یک از رتبه بندی های موضوعی با استفاده از چهار منبع تدوین میشود. دو مورد اول، بررسی های جهانی کیو اس از دانشگاهیان و کارفرمایان است که برای ارزیابی اعتبار بین المللی موسسات در هر موضوع استفاده میشود. دو شاخص دوم. تاثیر تحقیق را بر اساس استنادات تحقیق در هر مقاله و شاخص در موضوع مربوطه ارزیابی میکند. اینها از پایگاه داده جامع ترین بانک اطلاعاتی استنادهای تحقیق جهان تهیه شده است. این چهار مولفه برای تولید نتایج برای هریک از رتبه بندی های موضوعی ترکیب شده اند و وزنهای متناسب با آن برای هر رشته تنظیم میشود.

بررسی جهانی اعتبار دانشگاهی کیو اس

 • نظرسنجی جهانی کیو اس از دانشگاهیان از زمان آغاز فعالیت آنها در سال 2004 در قلب رتبه بندی دانشگاه های جهانی کیو اس بوده است.
 • در سال 2019. رتبه بندی دانشگاه های جهانی کیو اس توسط موضوعات دانشگاهها بوده است.
 • دانشجویان با ارائه اطلاعات تماس،نام عنوان شغل و موسسه ای که در آن مستقر هستند، کشورها، مناطق و دانشکده ها را شناسایی میکنند.

 رتبه های دانشگاه کیو اس در ترکیب اشتغال به عنوان یک عامل اصلی در ارزیابی دانشگاه های بین المللی بی نظیر است. در سال 2019 رتبه بندی دانشگاه های جهانی کیو اس توسط موضوعات از 42000 پاسخ نظر سنجی از کارفرمایان فارغ التحصیل در سراسر جهان بهره میبرد.

استنادهای تحقیق

 در هر مقاله برای رتبه بندی دانشگاه های جهانی کیو اس بر اساس موضوع. استنادها را در هر مقاله می سنجیم، نه استنادها برای هر عضویت هیئت علمی. این امر به علت غیر عملی بودن جمع آوری با اطمینان از تعداد دانشکده ها که توسط رشته برای هر موسسه تفکیک شده است.

h-index

از سال 2013 نمره ای بر اساس شاخص h توسط موضوع در رده بندی دانشگاه های جانی کیو اس گنجانده شده است. شاخص h روشی برای سنجش هر دو بهره وری و تاثیر کار منتشر شده از یک دانشمند یا محقق است. این فهرست بر اساس مجموعه بیشترین استناد به مقالات آکادمیک و تعداد استناداتی که در سایر نشریات دریافت کرده اند است.

دانشکده های برتر دامپزشکی در کانادا

در سر تا سر شمال کانادا، سه دانشگاه است که در بین 50 رشته برتر علوم دامپزشکی قرار دارند.دانشگاه گولف در رتبه چهارم(431-440) در رده بندی جهانی دانشگاه مونترال در رتبه 42( 83 در رتبه جهانی) و دانشگاه ساسکاچوان در رتبه 47 (490-481 در رتبه بندی جهانی)قرار گرفته اند.

بازار کار رشته دامپزشکی در کانادا

دامپزشکان کانادا توسط انجمن پزشکی دامپزشکی کانادا (CVMA)، انجمن حرفه ای ملی که دامپزشکان را به رعایت استاندارد های عالی پزشکی و حرفه ای تشویق می کند و از آن ها در اقدامات خود پشتیبانی می کند.، حمایت می نماید. CVMA عموم مردم را به دامپزشکی ترغیب می کند، از رفتار مسئولانه با حیوانات حمایت می کند و فرصت های حرفه ای را برای توسعه فراهم می کند. همچنین دو مجله علمی و بیانیه معتبر در مورد دامپزشکی و سلامت حیوانات را منتشر کرده است. CVMA امتحان سراسری شورای نظارت را کنترل می کند و بر سرپرستی صندوق ذخیره دامپزشکی کانادا، منبعی از دامپزشکان آموزش دیده و تکنسین های بهداشت حیوانات را که ممکن است در موارد اضطراری اعلام شده برای تکمیل تلاش های امدادی نظارت داشته باشند، نظارت می کند.

به منظور تعیین چشم انداز مورد انتظار از شغل، میزان تفاوت بین تعداد پیش بینی شده جویندگان مشاغل جدید و فرصت های شغلی در کل دوره ( 2026 – 2017 ) پیش بینی همراه با ارزیابی شرایط بازار کار در سال های اخیر تحلیل می شود. هدف این است که تعیین کنیم آیا شرایط اخیر بازار کار ( مازاد، تعادل یا کمبود ) در دوره 2026 – 2017 ادامه یابد یا تغییر کند. به عنوان مثال، تجزیه و تحلیل شاخص های کلیدی بازار کار نشان می دهد که تعداد افراد متقاضی برای پر کردن مشاغل ( کمبود کارگران ) در یک گروه شغلی در سال های اخیر کافی نبوده است، از پیش بینی ها برای ارزیابی اینکه آیا این وضعیت ادامه خواهد یافت استفاده می شود.

در دوره زمانی 2016 – 2014، اشتغال در این گروه شغلی بطور چشمگیری کاهش یافته است. نرخ بیکاری در سال 2016 با 0.7 درصد پایدار ماند، نرخی که پایین تر از میانگین ملی 0.7 درصد می باشد. متوسط دستمزد ساعتی با سرعتی بیشتر از میانگین برای همه مشاغل در این دوره افزایش یافته است. از این رو، تجزیه و تحلیل شاخص های کلیدی بازار کار نشان می دهد که تعداد افراد متقاضی برای پر کردن مشاغل در این گروه شغلی کافی بوده است.

برای دامپزشکان، طی دوره 2026 – 2017، افتتاح مشاغل جدید ( ناشی از تقاضای گسترش و تقاضای جایگزینی ) در کل 3600 نفر پیش بینی می شود، در حالی که انتظار می رود 3،600 متقاضی شغل جدید ( ناشی از ترک تحصیل، مهاجرت و تحرک ) برای پر کردن آن ها وجود داشته باشد. 

هزینه تحصیل رشته دامپزشکی در کانادا

 تحصیل رشته تحصیلی دامپزشکی: 9،088 دلار تا 12،458 دلار سالانه.

اگرچه شرایط ویزای دانشجویی کانادایی می گوید شما باید حداقل 10،000 دلار کانادا ( تقریبا معادل 7،570 دلار آمریکا ) ( یا 11،000 دلار کانادا / معادل تقریبی 8،300 دلار آمریکا در صورت تحصیل در کبک ) بیشتر از شهریه خود را پرداخت کنید، اما احتمالاً باید هزینه بیشتری برای هزینه های زندگی خود اختصاص دهید. هزینه های زندگی شما بسته به موقعیت مکانی و عادات هزینه شما متفاوت خواهد بود، زیرا شهر های بزرگ معمولاً گران تر می باشند.

دانشگاه مونترال تخمین می زند که دانشجویان به طور کل 15،050 دلار کانادا ( 11،429 دلار آمریکا ) در سال شامل مسکن، غذا، کتاب و منابع دوره، هزینه تلفن و مخارج دیگر نیاز دارند. به طور مشابه، دانشگاه بریتیش کلمبیا، واقع در ونکوور، هزینه های زندگی 15500 دلار کانادا ( 11،771 دلار آمریکا ) را در سال تخمین می زند، از جمله بیمه درمانی اجباری نیست، که طبق برنامه بهداشت BC، سالانه 864 دلار کانادا ( 656.15 دلار آمریکا ) می باشد. براساس بررسی هزینه های زندگی Mercer در سال 2018، تورنتو و ونکوور به عنوان دو شهر گران قیمت کانادا برای زندگی شناخته شده اند، که اجاره در هر دو شهر بسیار بالا می باشد.

سه نوع اصلی اقامت دانشجویی ( اقامت در محل، اقامت دانشگاه و اقامت خصوصی ) در هزینه های مختلف بسیار متفاوت است و دانشجویان در هر سال حدود 7،500 – 3،000 دلار کانادا ( معادل تقریبی 5،640 – 2،550 دلار آمریکا ) برای اقامت در پردیس هزینه می کنند. هزینه اقامت مشترک خصوصی می تواند در حدود 8،400 دلار کانادا در هر سال ( معادل تقریبی 6،320 دلار آمریکا ) به علاوه قبوض می باشد. اقامتگاه های دانشگاه اغلب ارزان تر است، در حالی که برخی دانشگاه ها برنامه های غذایی ارائه می دهند تا به شما امکان خرید مواد غذایی از فروشگاه های مواد غذایی دانشگاه را بدهند.

هزینه تحصیل رشته دامپزشکی در کانادا

هزینه تحصیل رشته دامپزشکی در کانادا

در اینجا چند نمونه از میانگین هزینه های زندگی در کانادا، گرفته شده از Numbeo در دسامبر 2018 آورده شده است:

غذا خوردن در رستوران:

 • 15 دلار کانادا برای هر نفر ( تقریبا 11 دلار آمریکا )

بلیط یک طرفه برای وسایل نقلیه عمومی محلی:

 • 3 دلار کانادا ( تقریبا 2.25 دلار آمریکا )

قرص نان:

 • 2.79 دلار کانادا ( تقریبا 2.10 دلار آمریکا )

بلیط سینما:

 • 13 دلار کانادا ( تقریبا 9.78 دلار آمریکا )

هزینه سالانه سالن بدنسازی:

 • 49 دلار کانادا ( تقریبا 37 دلار آمریکا )

همچنین باید به یاد داشته باشید که هنگام تحصیل در کانادا، بیمه درمانی اجباری خریداری کنید. این هزینه تقریبا 800 – 600 دلار کانادا ( تقریبا 600 – 450 دلار آمریکا ) در سال می باشد. همچنین ایده های خوبی برای تهیه هزینه های اضافی، مانند لباس گرم در زمستان، اگر از قبل ندارید وجود دارد.

موسسه حقوقی (توسعه گران مهر) خدمات اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا و ویزای تحصیلی این کشور را به صورت تضمینی به مرحله انجام می رساند. ما در موسسه توسعه گران می توانیم شما را در راستای رسیدن به اهداف مهاجرتی تان یاری کنیم و برای تحصیل دامپزشکی در کانادا بترین روش اقدام را در اختیار شما قرار دهیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون شرایط تحصیل و اعزام دانشجو به کانادا می توانید با مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *