تحصیل حقوق در فرانسه

تحصیل حقوق در فرانسه ؛ فرانسه یکی از بازیکنان کلیدی در بازی سیاسی و اقتصادی اروپا است. فرانسه به عنوان مرز میان شبه جزیره ی ایبرین و سرزمین اصلی اروپا، به مدت طولانی در مرکز توجه فرهنگی در اروپا بوده است. به ویژه پاریس، به عنوان قله ای در صنعت مد است، و بسیاری از مدرن ترین اثرات مد در جهان از خانه های مد پاریس است. این کشور همچنین برخی از مشهورترین نویسندگان دنیا را دارد، از جمله نامهایی همچون: روسو و ولتر. فرانسه با روابط خود با آلمان، به عنوان یکی از رهبران در اتحاد اروپا و شروع اتحادیه ی اروپا خدمت کرد.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

شرایط تحصیل رشته حقوق در فرانسه

تحصیل در فرانسه در رشته حقوق، آموزش افراد با اصول، شیوه ها و تئوری های قانونی است. این امر به دلایل متعددی انجام می گیرد، که شامل فراهم کردن دانش و مهارت مورد نیاز برای پذیرش کار قانونی در یک حوزه قضایی خاص، فراهم کردن دانش وسیع تری برای افرادی که در دیگر حرفه ها نظیر سیاست یا تجارت کار می کنند، فراهم کردن آموزش پیشرفته یا تخصص عالی تر برای وکیلان حاضر، و یا به روز رسانی حقوق دانان در مورد پیشرفت های اخیر در حقوق می باشد. آموزش حقوق می تواند به صورت برنامه های مختلفی صورت گیرد، از جمله:

 • مدرک های اولیه در حقوق، که در سطح های کارشناسی یا فارغ التحصیلی، با توجه به کشور آموزش داده می شود
 • درجه های تحصیلی پیشرفته در حقوق، مانند مدارک کارشناسی ارشد و دکترا
 • وکلای آینده در برخی از کشورها قبل از شروع به کار باید دوره های آموزشی یا تمرینی را بگذرانند.
 • اعتباربخشی کاربردی یا تخصصی حقوق، که نسبت به دوره های تحصیلی با مدرک دارای رسمیت کمتری هستند، اما مدارک تخصصی در حوزه های خاصی را فراهم می کنند.
 • ادامه تحصیلات حقوق، که منجر به یک مدرک نمی شود اما اطلاعات به روز درباره پیشرفت های حقوقی را در اختیار وکلای مشغول به کار قرار می دهد.

حقوق در فرانسه در یک مدرسه علم حقوق آموزش داده می شود، که یک نهاد در یک دانشگاه بزرگتر است. آموزش حقوق می تواند بلافاصله پس از دریافت یک دیپلم آغاز شود. مدارس حقوق فرانسه وابسته به دانشگاه های عمومی هستند و بنابراین موسسات دولتی هستند. در نتیجه، مدارس حقوق مجاز به اعطای مدرک کارشناسی به هر فردی می باشند.

با این حال، میزان شکست (تا 70٪) در طول دو سال اول “licence in diritto” بسیار بالا است. تفاوت بسیاری در کیفیت مدارس حقوق در جنوب اروپا وجود ندارد. بسیاری از مدارس بر روی شهر و منطقه خاص خود تمرکز می کنند. برنامه تحصیلی حقوق طبق استانداردهای اروپایی برای تحصیلات دانشگاهی (روند بولونیا) به صورت زیر تقسیم شده است:

 • مجوز اول برنامه تحصیلی حقوق (Licence de droit): دوره سه ساله
 • سپس برنامه کارشناسی ارشد حقوق (Master de droit): دوره دو ساله
 • Ph.D. در حقوق (Doctorat en droit): دوره سه ساله (اغلب بیشتر).
 • سال اول برنامه کارشناسی ارشد (M1) تخصصی است: حقوق عمومی، حقوق خصوصی، حقوق کسب و کار، حقوق اروپایی و بین المللی و غیره.

سال دوم برنامه کارشناسی ارشد حقوق (M2) ممکن است کار محور یا پژوهش محور باشد (دانشجویان یک پایان نامه اصلی بنویسند و برای برنامه های تحصیلی دکترا درخواست دهند، مانند یک دکترا در حقوق). سال دوم رقابتی است (ورودی بر اساس نمره های دانشجویان و نمره های کلی و فعالیت های فوق برنامه است) و معمولا بسیار تخصصی است (حقوق IP، حقوق قرارداد، آزادی های مدنی و غیره).

دانشجویان باید در یک آزمون ویژه برای ورود به مدرسه (CRFPA, école du barreau) قبول شوند.  آنها باید سال اول کارشناسی ارشد حقوق (M1 یا maitrise de droit) را با موفقیت به اتمام برسانند، تا قادر به حضور باشند. اگر موفق شوند، سپس پس از 18 ماه (مدرسه، جنبه های عملی، اخلاق و کارآموزی) سپس در آزمون CAPA و دیپلم (Certificat d’Aptitude à la Profession d’Avocat) شرکت می کنند. دانشجویان موفق همچنین برای شروع به کار وکالت، قسم می خورند.

شرایط اخذ پذیرش رشته حقوق از دانشگاه های فرانسه

بهترین مدارس حقوق در فرانسه دارای رسمیت بین المللی بالایی نیستند. در فرانسه، مدارس حقوق، مانند کشورهای دیگر مستقل نیستند. مدارس حقوقی به یک دانشگاه متصل می شوند که رشته های مختلفی را برای تحصیل در اختیار دانشجویان خود قرار می دهد، به جای اینکه به عنوان یک موسسه مستقل عمل کند که منحصرا در مطالعات حقوقی تخصص دارد. اکثر دوره ها در مدارس حقوق فرانسه مرتبط با قوانین فرانسه است، که به نوبه خود به قوانین اتحادیه اروپا مربوط می شود.

شرایط اخذ پذیرش رشته حقوق از دانشگاه های فرانسه

دانشکده حقوق سوربن، دپارتمانی در دانشگاه پاریس I پانتئون است که معتبرترین دانشکده در فرانسه در زمینه تحصیلات حقوقی است.  این موسسه در فرانسه قرار دارد و به عنوان، the Ecole de Droit de la Sorbonne شناخته می شود. این دانشگاه بزرگ ترین در فرانسه است. مدرسه حقوق دارای ارتباطات رسمی با کالج کینگ لندن (Kings College London)، دانشگاه کلن (University of Cologne)، دانشگاه کلمبیا (Columbia University) و دانشگاه کرنل (Cornell University) است. این دانشگاه با رتبه 36 جز محبوب ترین دوره های تحصیلی کارشناسی ارشد، با توجه به کارشناسی ارشد حقوق، LL.M، راهنمایی قرار گرفته است.

دانشگاه پانتئون – آساس پاریس II – دانشگاه آسا پانتئون (University Pantheon-Assas Paris II  Pantheon Assa University)، به صورت غیر رسمی به عنوان Paris deux شناخته می شود، این دانشگاه رشته های مختلف تحصیلی را ارائه می کند اما اکثریت دانشجویان آن به تحصیل حقوق مشغول هستند. این دانشگاه در بخش لاتین پاریس، در کنار خواهرش دانشگاه پاریس I پانتئون- سوربن واقع شده است. این دانشگاه دارای 24 مرکز تحقیقاتی و پنج مدرسه دکتری است. 1،630 استاد و بیش از 8000 فارغ التحصیل در هر سال وجود دارد. همه دوره های دانشگاه به فرانسه یا انگلیسی هستند.

دانشگاه ژان مولین لیون (University Jean Moulin Lyon III)، با افتخار به سابقه تحصیلی اش، این دانشگاه از سال 1875 به تحصیل وکلا پرداخته است. دانشگاه ژان مولین لیون III دوره های متنوعی را ارائه می دهد که شامل حقوق تجاری اروپا و حقوق بین الملل است. این دانشگاه در شهر لیون، دومین شهر بزرگ فرانسه قرار گرفته است.

این دانشگاه دارای همکاری هایی با دیگر موسسه های اروپایی است، از جمله دانشگاه هلسینکی (University of Helsinki)، دانشگاه ارسطو در تسالونیکی (Aristotle University in Thessaloniki)، دانشگاه بولونیا (University of Bologna)، دانشگاه بارسلونا (University of Barcelona) و آکادمی حقوق دولتی مسکو (Moscow State Law Academy). مدرسه دکترا حقوق دانشگاه، دانشجویان P.h.D. و استادان را برای شرکت در برنامه های تحقیقاتی دانشگاه تشویق می کند.

فرانسه یکی از بازیکنان اصلی بازی سیاسی و اقتصادی اروپا است. فرانسه به عنوان مرز بین شبه جزیره ایبرین و سرزمین اصلی اروپا قرار گرفته است، فرانسه از قدیم مرکز فرهنگی اروپا بوده است. پاریس، به ویژه، اوج صنعت مد است و بسیاری از مدرن ترین اثرات مد در جهان از خانه مد پاریس آمده اند. همچنین زادگاه برخی از مشهورترین نویسندگان دنیا این کشور است، از جمله روسو و ولتر. فرانسه با روابط خود با آلمان، به عنوان یکی از رهبران در اتحاد اروپا خدمت کرد. علاوه بر مد و نوشتن، فرانسه برای آشپزی سنتی نیز شناخته شده است. بیش از 250 نوع مختلف پنیر و نوشیدنی های خوشمزه از مرزهای فرانسه می آیند.

اینکه شما فرانسه را به خاطر میراث آشپزی، ذوق هنری یا فقط تجربه فرهنگی جدید در نظر می گیرید، شما فاکتورهای بسیاری را پیدا می کنید که منجر به تحصیل شما در یکی از سردمداران کشورهای اروپایی می شود. از آنجا که فرانسه انتخاب بسیاری از دانشجویان خارجی است، زندگی در دانشگاه غنی از تنوع فرهنگی است.  موزه ها، به ویژه آنهایی که در پاریس قرار دارند، به ساکنین اتحادیه اروپا زیر 26 سال اجازه ورود رایگاه می دهد. حمل و نقل، غذا و سرگرمی برای دانشجویان دارای کارت نیز شامل تخفیفات می شود.

مدارس  آن به خوبی در رتبه بندی بین المللی آموزش قرار می گیرند، که باعث می شود برای دانشجویانی که مایل به تحصیل در جوامع بین المللی هستند، جذاب باشد. مانند اکثر اروپا، فرانسه قانون مدنی را در اولویت قرار داده است، اگرچه قانون کیفری فرانسه نیز بخشی از نظام قضایی آن است. قانون عمومی نیز شامل قانون اداری و قانون اساسی است. به طور کلی، سیستم حقوقی فرانسه پس از نظام قانون مدنی الگو شده است.

بهترین دانشگاه های فرانسه برای تحصیل رشته حقوق

کالج حقوق  (College DE droit) که به نام های مدرسه حقوق  (École DE droit) و یا آکادمی حقوق  (Academic DE droit)  نیز در فرانسه شناخته می شود، مدرسه ای است که برای ادامه تحصیل بهترین  دانشجویان در هر یک از دانشگاه  های فرانسه یا دانشکده حقوق تاسیس شده است. در فرانسه، دانشگاه ها مجاز به انتخاب دانشحویان برای تحصیل در مقطع کارشناسی نیستند.

در سال 2008 دانشگاه  Panthéon-Assas مدرسه ویژه ای برای انتخاب بهترین دانشجویان خود تاسیس کرد. پس از آن چندین دانشگاه این ایده را دنبال کردند. این الگو به دانشگاه های فرانسه این امکان را می دهد تا دانشجویان خود را  با وجود ممنوعیت جهانی قانونی انتخاب کنند. رسانه ها به سرعت نام “ways of excellence در هر دانشگاه برای دانشجویان درخشان ” یا “grandes écoles inside universities” را بر روی این مدارس گماشتند.

در سال 2008 دانشگاه  Panthéon-Assas مدرسه ویژه ای برای انتخاب بهترین دانشجویان از میان 2300 نفر که به طور قانونی در دانشگاه پذیرش شده بودند ، تاسیس کرد. برای این  دانشجویان دروس ویژه در مقطع خاصی در کالج حقوق برگزار می شد.  در سال 2011 مدرسه حقوق پاریس ، اولین کلاس کالج حقوق خود را برگزار کرد . برای پذیرش در این کالج حقوق باید “Summa Cum Laude” را در Baccalauréat یا “Magna Cum Laude” دریافت  و در آزمون ورودی شرکت کنید.

پس از فارغ التحصیلی از مقطع کارشناسی  از کالج حقوق (College DE droit) می توان تحصیلات  خود را در مقطع کارشناسی ارشد  در مدرسه حقوق پاریس (École DE droit de Paris) که به نام مدرسه حقوق آسا (École DE droit d’Assas)  نیز شناخته می توسط شود، ادامه داد. College de droit اولین مدرسه حقوق است که در سال  2008 توسط دانشگاه های فرانسه تاسیس شد. معرفی بهترین دانشگاه های فرانسه و دانشکده های حقوق:

 • تحصیل در Collège de droit سه سال و در École de droit دو سال طول می کشد.
 • دانشگاه پنتئون آسا  به عنوان برترین دانشکده حقوق فرانسه شناخته شده است و رسانه ها تمرکز بیشتری بر این دانشکده دارند و نام “way of excellence” را بر روی آن گذاشته اند.
 • کالج حقوق مون پلیه توسط دانشگاه مون پلیه در سال 2009 تاسیس شد. تحصیل در این کالج 2 سال طول می کشد.
 • در سال 2009  مدرسه حقوق Grande  توسط دانشگاه Paris-Sud تاسیس شده است. تحصیل در این کالج 4 سال به علاوه 1 سال در خارج از کشور طول می کشد.
 • کالج حقوق تولوز توسط دانشگاه تولوز 1 در سال 2010 تاسیس شد.  تحصیل در این کالج 3 سال طول می کشد.
 • کالج حقوق لیون توسط Jean Moulin University Lyon 3 در سال  2010 تاسیس شد. تحصیل در این کالج 2 سال طول می کشد، پس از فارغ التحصیلی مدرک   “D.U. Professionnels du droit” اعطا می شود.
 • آکادمی حقوق اکس مارسی  توسط دانشگاه اکس مارسی  در سال  2011 تاسیس شد. تحصیل در این کالج 4 سال طول می کشد. دانشجویان تبادلی نیز پذیرقته می شوند.
 • کالج Parcours d’excellence توسط دانشگاه Paris Descartes در سال  2012  تاسیس شد. تحصیل در این کالج 2  سال طول می کشد.
 • کالج Parcours d’excellence توسط دانشگاه رن 1 (Rennes I University) در سال  2016  تاسیس شد.  تحصیل در این کالج 3   سال طول می کشد.

تحصیل رشته حقوق در فرانسه به زبان انگلیسی

قانون جزا، قانون اسناد رسمی، قانون تجارت و امور مالی، قانون شرکت، قانون قرارداد و خرید، قانون محیط، قانون میراث فرهنگی، قانون هوا، فضا و مخابرات، قانون نوآوری و حقوق مالکیت اندیشه، قانون دیجیتال، قانون حقوق بشر، قانون بین الملل و قانون اروپا حقوق بین الملل موضوعی است که به مطالعه حقوق در سطح جهانی می پردازد، از حقوق بشر تا تجارت بین الملل. حقوق بین الملل طیف وسیعی از موضوعات را پوشش می دهد.

در اصل قانون طریق زندگی و تعامل با دیگران را مشخص می کند و حقوق بین الملل را به یک موضوع جذاب تبدیل میکند. مثل خیلی از کشورهای اروپایی ، فرانسه نیز حقوق مدنی را اجرا میکند هر چند که حقوق جزایی بخشی از سیستم قضایی است. حقوق عمومی نیز شامل قانون اجرایی و قانون اساسی است. به طور کلی سیستم حقوق فرانسه به خاطر سیستم قوانین مدنی به یک مدل تبدیل شده است.

 • علوم اجتماعی و سیاسی
 • دیپلماسی و مذاکرات بین الملل، توسعه پایدار و همکاری بین الملل، توسعه کشاورزی
 • در سال دوم دوره کارشناسی ارشد برخی از دوره ها مثل حقوق بازار مالی ،% 50 از برنامه ها به زبان انگلیسی تدریس می شود.
 • از سپتامبر 2019 دوره های حقوق که به زبان انگلیسی تدریس می شود در دسترس هستند.
 • همکاری با بیش از 40 دانشگاه اروپایی و توافق نامه های دوجانبه با موسسات آموزش عالی استرالیا، کانادا، چین،کلمبیا، لبنان، مالزی، مکزیک و آمریکا

دوره کارشناسی: شهروندان اروپایی باید با دفتر امور بین الملل تماس بگیرند. دانش آموزان غیر اروپایی باید از طریق وب سایت دانشکده فرانسوی درخواست دهند یا فرم پذیرش اولیه را( با سفارت فرانسه در کشور تماس بگیرید) تکمیل کنند. در ابتدا، یک درخواست برای دانشگاهی که میخواهید در آن تحصیل کنید ارسال کنید. به خاطر اینکه شما در فرانسه نیستید درخواست پذیرش از دانشگاه سخت است.

تحصیل رشته حقوق در فرانسه به زبان انگلیسی

رونوشتی از تمام موسساتی که قبلا در آن تحصیل کرده اید باید فراهم کنید. این شامل مدارک دبیرستان و همچنین مدارک دانشکده ای که ممکن است قبلا در آن تحصیل کرده اید میشود. دانش آموزان بین الملل باید یک کپی از پاسپورت و همچنین یک عکس به اندازه عکس پاسپورت به دانشگاهی که برای آن درخواست داده اند ارائه کنند.

اگر تحصیلات شما بیشتر از سه ماه طول میکشد علاوه بر پاسپورت باید ویزا داشته باشید. شما همچنین باید مدارک زبان انگلیسی ارائه دهید. این مدرک را میتوانید از طریق آزمون IELTS کسب کنید. قبل از درخواست برای دانشگاه باید آزمون را انجام دهید. نتایج آزمون باید به همراه درخواست ارائه شود. توجه داشته باشید که برای امتحان باید هزینه ای پرداخت کنید.

یک کپی از گواهی تولد لازم است. زمانی که برای یک دانشگاه در فرانسه درخواست میدهید باید گواهی که محل تولد هر دو والدین را نشان میدهد ارائه کنید. صرفنظر از کشور اصلی همه دانشجویان بین الملل ملزم به ارائه گواهی تولد هستند.

بازار کار رشته حقوق در فرانسه

وکلای خارجی بسیاری تمایل دارند فرصت های شغلی را در پایتخت فرانسه  مورد بررسی قرار دهند.  پاریس به وکلای واجد شرایط و خبره غیر فرانسوی نیاز دارد ، اما باید معیارها و شرایط مورد نیاز برای رسیدن به این شغل را داشته باشند. اکثر وکلای خارجی بر این باورند که با وجود شرکت های حقوقی Anglo-Saxon با دفاتری در پاریس ، نقل مکان و کاریابی در این شهر ساده است.

فراموش نکنید که اکثر وکیلانی که در  Eversheds، Linklaters، Orrick یا Cleary Gottlieb کار می کنند، فرانسوی هستند. به استثنای  اداره های داوری بین المللی (International Arbitration departments) شرکت های حقوقی مستقر در پاریس دارای وکیلانی هستند که قوانین کار فرانسه را چه در معاملات، مشاوره و مشاجرات به اجرا در می آورند. در نتیجه برای کسب مشاغل قانونی  در پاریس باید یک فرانسوی واجد شرایط باشید.

این شرط برای همه افراد ساده نیست . زیرا باید متقاضی تحصیلات خود را در رشته حقوق فرانسه بگذراند و به زبان فرانسوی نیز مسلط باشد، اما بهترین راه برای یافتن شغلی در شرکت های حقوقی پاریس، تبدیل شدن به یک وکیل خبره است. البته اگر در کشور خود واجد شرایط این شغل باشید و مدرک تحصیلی مرتبط را دریافت کرده باشید ، ممکن است بتوانید دیپلم خود را معادل سازی کنید. اما همچنان باید مهارت زبان فرانسوی کافی را کسب کنید و این برای اقامت بلند مدت الزامی است.

برخی از وکلا قصد دارند تنها 2 _ 3 سال در پاریس اقامت داشته باشند و این امکان پذیر است، البته شرکت ها درخواست وکلای بدون حضور بلند مدت را قبول ندارند.  در برخی موارد، تیم ها به وکیلان جوان و تازه وارد نیاز دارند. به خاطر داشته باشید که هر چه مهارت زبان فرانسوی شما  بهتر باشد، شانس بیشتری برای کاریابی و استخدام خواهید داشت. به طور ایده آل، آموزش دوگانه در مورد قوانین مشترک و مدنی، کارآموزی فرانسوی، سال های وقفه بین دبیرستان و دانشگاه در فرانسه، دروس فرانسوی تجربه زندگی در پاریس را ساده تر می کند.

اکنون باید به این پرسش پاسخ دهید که در چه زمینه تخصصی می توانید جوابگوی نیازهای شرکت های فرانسوی باشید؟ برای کار در خارج از کشور و واجد شرایط بودن، احتمالا باید برای یک شرکت حقوقی بین المللی مشغول به کار باشید و برای کار در شرکت های فرانسوی واجد شرایط باشید. برخی از شرکت های در سطح بین المللی نیز ممکن است به افراد خارجی نیاز داشته باشند. به عنوان مثال اخیرا بوتیک M&A یک مشاوره حقوقی انگلیسی استخدام کرده است. در اکثر شرکت های بزرگ ، بخش های امور  مالی ،سهامی (corporate)  ، پروژه یا قضاوت (arbitration)  نیاز به وکیل دارند.

در بخش امور مالی تیم های بزرگ در پاریس تحت قوانین آمریکا یا انگلیس فعالیت می کنند  و در بازارهای سرمایه  (برنامه های EMTN، مسائل پر بازده ، IPO ها و غیره) ، دارایی و پروژه های مالی یا وام های عمومی  شرکای متخصصی دارند. در بخش سهامی،  وکلای تبادلی بر روی معاملات مرزی کار می کنند و به وکیل حقوقی عمومی نیاز دارند و این شامل شرکت های حقوقی فرانسوی بدون نمایندگی در خارج از کشور می شود.

در بخش پروژه، تیم های بزرگ در پاریس بر روی امور انرژی و زیرساخت ها کار می کنند و غالبا بر روی کارهای افریقا تمرکز دارند و در تلاشند تا بخش های فرانسوی زبان و انگلیسی زبان آن قاره را پوشش دهند. در نهایت تیم های قضاوت و داوری از وکلای بین المللی و چند زبانه از سراسر دنیا ( شامل وکلایی است که به زبان  عربی، اسپانیایی، روسی و غیره تسلط دارند_ مهارت هایی که در سایر زمینه های حقوقی کمتر مورد استفاده است) تشکیل شده است.

ارقام ارائه شده از  Observatoire du Conseil National des Barreaux در سال 2015 نشان می دهد که حدود 2000 وکیل خارجی در فرانسه (3.3 % از کل وکلا ) مشغول به فعالیت است.  این رقم بسیار قابل توجه است. بیش از نیمی (51%)  از آنها از  اتحادیه اروپا، 28% از افریقا و 10 % از آمریکای شمالی هستند. جالب است که بیش از سه چهارم (77.5%) آنها در فرانسه واجد شرایط هستند. تعداد وکلای خارجی که در فرانسه کار می کنند در حال افزایش است به طوری که در طول 10 سال اخیر به طور متوسط  7.1 % شده است.

رتبه و رنکینگ دانشگاه های فرانسه برای تحصیل رشته حقوق

دانشگاه لیون 3 ژان مولن ( به فرانسوی : University Jean Moulin Lyon 3) یک دانشگاه دولتی چند رشته ای در فرانسه است  که عمده رشته های آن حقوق، علوم انسانی و علوم اجتماعی می باشد. این دانشگاه تحت نظر آکادمی لیون است و 29000 دانشجو در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل می باشند. دانشگاه لیون 3 دارای سه ساختمان (campus ) در لیون است و عضو گروه Coimbra  و انجمن دانشگاه اروپایی (EUA) دانشگاه لیون می باشد. مشخصات کلیدی دانشگاه مون پلیه :

 • نام فرانسوی : University DE Montpelier
 • نام لاتین : Montempestellarium
 • سال تاسیس: 1289 و موسس آن : Philippe Augé
 • تعداد کارکنان آموزش : 1900 نفر
 • تعداد دانشجویان : 41000 نفر
 • دانشجویان دکترا : 1700 نفر
 • آدرس : فرانسه ، مون پلیه

دانشگاه مون پلیه دانشگاه تحقیقاتی دولتی در مون پلیه ، جنوب شرقی فرانسه واقع  شده است. این دانشگاه در سال 1289 تاسیس شد و یکی از قدیمی ترین دانشگاه های دنیا به شمار می رود. این دانشگاه بین سال های 1970 و 2015 به سه دانشگاه تقسیم شد:

 • دانشگاه مون پلیه
 • Paul Valéry University Montpellier 3

دو دانشگاه نخست با یکدیگر ادغام شدند اما Paul Valéry University Montpellier به صورت یک دانشگاه مجزا باقی ماند. Eduniversal رتبه 6 فرانسه را با سه ستاره به رشته کارشناسی حقوق در سال 2016 _ 17  اختصاص داده است. دانشگاه پاریس ساد ( به فرانسوی : University Paris-Sud) که  به نام Paris — XI  نیز شناخته می شود، دانشگاه فرانسوی است که ساختمان های آن در شهرهای اطراف پاریس از جمله  Orsay، Cachan، Chattenay-Malabry، Sceaux و Kremlin-Bicêtre بنا شده اند و ساختمان اصلی آن در Or say واقع شده است. این دانشگاه عضو دانشگاه UniverSud Paris و دانشگاه فدرال Paris-Sac lay می باشد.

دانشگاه پاریس ساد یکی از بزرگترین و معروف ترین دانشگاه های فرانسه به خصوص در رشته های علوم و  ریاضیات است. این دانشگاه برنده دو جایزه نوبل و 4 مدال  Fields شده است. رئيس فعلی دانشگاه Sylvie Retailleau است. در سال 2015 دانشگاه پاریس ساد رتبه 10 جهانی را طبق Times Higher Education به خود اختصاص داده است. همچنین این دانشگاه جز 100 دانشگاه برتر است که زیر 50 سال ساخته شده اند. رنکینگ دانشگاه پاریس ساد طبق Academic Ranking of World Universities سال 2017 :

 • رتبه 2 در فرانسه
 • رتبه 10 در اروپا
 • رتبه 41 جهانی
 • رتبه 5 در ریاضیات و رتبه 12 در فیزیک  جهانی

رنکینگ دانشگاه پاریس ساد طبق QS Ranking :

 • رتبه 241 جهانی
 • رتبه 95 در علوم طبیعی
 • رتبه 173 در پزشکی
 • رتبه 305 در مهندسی

برای راهنمایی بیشتر در زمینه تحصیل حقوق در دانشگاه های فرانسه با مشاورین ما در موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) در تماس باشید تا شرایط مناسبی را برای شما عزیزان فراهم کنند.

سوالات متداول در مورد تحصیل حقوق در فرانسه

1- حقوق در فرانسه در کدام مراکز آموزش داده می¬شود؟

حقوق در فرانسه در یک مدرسه علم حقوق آموزش داده می¬شود، که یک نهاد در یک دانشگاه بزرگتر است.

2- برنامه¬های تحصیلات دانشگاهی حقوق فرانسه چند ساله است؟

مجوز اول برنامه تحصیلی حقوق یک دوره سه ساله، برنامه کارشناسی ارشد حقوق یک دوره دو ساله و Ph.D. در حقوق یک دوره سه ساله است.

3- برنامه تحصیلی کارشناسی ارشد حقوق فرانسه به چه صورت است؟

سال اول برنامه کارشناسی ارشد (M1) تخصصی است (حقوق عمومی، حقوق خصوصی، حقوق کسب و کار و…) و سال دوم کارشناسی ارشد حقوق (M2) ممکن است کار محور یا پژوهش محور باشد.

4- برای ورود به ستا دوم کارشناسی ارشد حقوق فرانسه چه شرایطی وجود دارد؟

سال دوم رقابتی است (ورودی بر اساس نمره های دانشجویان و نمره های کلی و فعالیت های فوق برنامه است) و معمولا بسیار تخصصی است.

5-طول تحصیل حقوق در فرانسه چند ساله است؟

طول تحصیل حقوق در کالج¬های مختلف فرانسه متفاوت و از 4- 2 سال است.

6- طول تحصیل در کالج حقوق و مدرسه حقوق فرانسه چند ساله است؟

تحصیل در کالج حقوق (Collège de droit) سه سال و در مدرسه حقوق (École de droit) دو سال طول می¬کشد.

7- برترین دانشکده حقوق فرانسه کدام است؟

دانشگاه پنتئون آسا به عنوان برترین دانشکده حقوق فرانسه شناخته شده است.

8- آیا حقوق فرانسه به زبان انگلیسی هم تدریس می¬شود؟

از سپتامبر 2019 دوره های حقوق که به زبان انگلیسی تدریس می¬شود در دسترس هستند.

9- کارشناسی ارشد حقوق فرانسه به چه زبانی تدریس می¬شود؟

در سال اول به زبان فرانسه و در سال دوم دوره کارشناسی ارشد برخی از دوره ها مثل حقوق بازار مالی 50 درصد از برنامه ها به زبان انگلیسی تدریس می¬شود.

10- دانشگاه پاریس برای تحصیل در رشته حقوق چه رنکینگی دارد؟

این دانشگاه در سال 2017 رتبه و رنکینگ: رتبه 2 در فرانسه، رتبه 10 در اروپا، رتبه 41 جهانی و رتبه 5 در ریاضیات و رتبه 12 در فیزیک جهانی را دارد.

11- رشته حقوق در فرانسه بازار کار خوبی دارد؟

پاریس به وکلای واجد شرایط و خبره غیر فرانسوی نیاز دارد، اما باید معیارها و شرایط مورد نیاز برای رسیدن به این شغل را داشته باشند.

4/5 - (1 امتیاز)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *