اقامت لتونی

جمهوری لتونی کشوری کوچک و صلح آمیز با مناظری زیبا است که بین لیتوانی و استونی، در ساحل دریای بالتیک واقع شده است. طبق آمار، جمعیت کشور لتونی در حال حاضر 192 میلیون نفر برآورد شده است. بزرگترین گروه های قومی در این کشور لتونی و روسی هستند و زبان رسمی آن لتونی است. با این حال اکثر مردم در آنجا به زبان های روسی و انگلیسی نیز صحبت می کنند. تولید ناخالص داخلی لتونی حدود 18 458 دلار تخمین زده می شود. در تاریخ 1 ژانویه 2014 لتونی وارد منطقه یورو شد و یورو به عنوان ارز ملی جدید به جای لات معرفی گردید. لتونی همچنین یک کشور عضو اتحادیه اروپا و منطقه شینگن است که مزایای بسیاری را برای ساکنان آن فراهم می کند و همین امر موجب شده است که افذاد بسیاری متقاضی اقامت در این کشور زیبا باشند. امروزه خدمات مهاجرت به لتونی بسیار توسعه یافته است و در صورت تمایل به زندگی ، کار و تحصیل در اروپا ، مهاجرت به لتونی گزینه خوبی به حساب می آید.در این مقاله که به کوشش تیم مجرب موسسه مهاجرتی اصطهباناتی گردآوری شده است اطلاعاتی در رابطه با اقامت در کشور لیتوانی برای افرادی که قصد مهاجرت و زندگی در این کشور را دارند ارائه شده است. آنچه در این مقاله خواهیم خواند:

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان
 • اجازه اقامت موقت در لتونی
 • دلایل رد درخواست اجازه اقامت موقت لتونی
 • اقامت موقت در لتونی از طریق دانشجویی
 • اقامت در لتونی از طریق بلوکارت اروپا
 • مسافرت در كشورهاي شنگن پس از دریافت اجازه اقامت لتونی
 • مزایای اجازه اقامت موقت لتونی (TRP)
 • اجازه اقامت دائم در لتونی
 • شهروندی و تابعیت کشور لتونی
 • هزینه های اقامت در مرکز لتونی

اجازه اقامت موقت در لتونی

هر فردی که قصد دارد بیش از 90 روز در کشور لتونی اقامت داشته باشد باید یکی از انواع اجازه های اقامت را دریافت کند در ادامه با نحوه دریافت اقامت در لتونی و در نهایت در یافت تابعیت این کشور بیشتر آشنا می شویم.

اجازه اقامت موقت در لتونی

اجازه اقامت موقت در لتونی

رایج ترین شیوه های دریافت اجازه اقامت موقت

قانون مهاجرت لتونی روش های مختلفی را برای دریافت اجازه اقامت در لتونی فراهم می کند. معمول ترین گزینه ها عبارتند از:

 1. انجام سرمایه گذاری از طریق خرید ملکی (که محدود به ساختمان است) به ارزش بیش از 250000 یورو در لتونی.این املاک غیرمنقول شامل زمین کشاورزی یا زمین جنگلی نمی شوند. حداقل ارزش کاداستر به 80000 یورو افزایش یافته است.شهروندان کشور ثالث که برای اولین بار متقاضی اجازه اقامت لتونی هستند، باید 5 درصد از ارزش املاک و مستغلات خریداری شده را باید به بودجه دولتی پرداخت کنند. این املاک و مستغلات را فقط از اشخاص حقوقی ثبت شده در لتونی، شهروندان لتونی، غیر شهروندان، شهروند اتحادیه اروپا یا شخصی که دارای مجوز اقامت لتونی است، می توان خرید. معاملات باید با به صورت کامل انجام شوند و با توجه به مالیات بر املاک و مستغلات، هیچ بدهی مجاز نیست. میتوانید این ملک را به عنوان فردی حقیقی خریداری کنید. در این حالت شما باید در هر ماه 1110 یورو درآمد داشته باشید و محل زندگیتان در لتونی باشد. اجازه اقامت برای 5 سال صادر می شود و سالی یک بار می توانید در اداره مهاجرت ثبت نام کنید.
 2. سرمایه گذار شخصی حداقل 150000 یورو یا 35000 یورو در سهام یک شرکت.چنانچه 35000 یورو در یک شرکت سرمایه گذاری کنید، این شرکت باید در طی یک سال مالی حداقل 40000 یورو به شما بپردازد. حداکثر 50 کارمند داشته باشد و برای حداکثر 3 نفر گردش مالی سالانه بیش از 10000000 یورو نداشته باشد و در صورت سرمایه گذاری 150000 یورو، این شرکت باید بیش از 50 کارمند داشته باشد و گردش مالی سالانه بیش از 10000000 یورو باشد.در این حالت فرد باید در هر ماه 1110 یورو و محلی برای زندگی در لتونی داشته باشد. این اجازه اقامت با اعتبار پنج سال صادر می شود و سالی یک بار می توانید در اداره مهاجرت ثبت نام کنید.
 3. سرمایه گذاری حداقل 280000 یورو در یک مؤسسه اعتباری به مدت (حداقل) 5 سال (بدون حق اتمام زودتر این سرمایه گذاری).همچنین شهروندان کشور ثالث که برای اولین بار درخواست اجازه اقامت لتونی می دهند باید 25000 یورو به بودجه دولت پرداخت کنند. در این حالت شما باید در هر ماه 370 یورو درآمد و محلی جهت اقامت در لتونی داشته باشید. مدت اعتبار این اجازه اقامت 5 سال است و سالی یک بار می توانید در بخش مهاجرت ثبت نام کنید.
 4. ثبت نام در بخش تجاری لتونی به عنوان عضو هیئت مدیره یا شورا، مدیر یا نماینده مجاز یک شعبه یا دفتر یک شرکت (یک شرکت خارجی) فعال در لتونی.این شرکت باید هر سال ثبت شده باشد و حداقل 21350 یورو در سال مالیات پرداخت کند.در این حالت شما باید در هر ماه 1636 یورو درآمد و محلی جهت زندگی در لتونی داشته باشید. مدت اعتبار این اجازه اقامت پنج سال است و سالی یک بار شما می توانید در بخش مهاجرت ثبت نام کنید.
 5. نماینده یک شرکت خارجی.دفتر نمایندگی باید با ارائه توافق نامه های منعقد شده فعالیت تجاری خود را اثبات کند. در این حالت فرد باید در هر ماه 370 یورو و محلی جهت زندگی در لتونی داشته باشد. اجازه اقامت هر چهار سال یکبار صادر می شود و سالی یک بار می توانید در بخش مهاجرت ثبت نام کنید.
 6. فرد شاغل در یک شرکت لتونی یا خارجیدر این حالت فرد باید در هر ماه 818 یورو حقوق و محلی جهت زندگی داشته باشند. اجازه اقامت طبق شرایط توافق نامه اشتغال صادر می شود. دریافت مجوز کار و اعلام جایگاه خالی (1 ماه قبل از دریافت پروانه کار) قبل از صدور اجازه اقامت الزامی است.

این اجازه های اقامت در مدت 30 روز، در صورت پرداخت هزینه دولتی 99.60 یورویی، 10 روز در صورت پرداخت هزینه دولتی 241.89 یورویی، 5 روز در صورت پرداخت هزینه دولتی 384.18 یورویی (یا در مدت 80 روز در صورت خرید املاک غیر منقول، سرمایه گذاری در سهام یک شرکت یا در حساب بانکی) صادر می شود.

همسر و فرزندان خردسال یا سایر وابستگان شخصی که مجوز اقامت دریافت کرده است نیز حق دارند چنین مجوزی را دریافت کنند.همسر شخص اصلی که اجازه اقامت را دریافت می کند باید ماهانه 370 یورو درآمد داشته باشد که این درآمد می تواند از فرد دیگری به حساب وی منتقل شود یا اینکه از طریق درآمد یا پس انداز خود همسرتامین شود. همچنین فرزند وی نیز باید 222 یورو در ماه داشته باشد.جهت دریافت اجازه اقامت موقت ارائه اسناد زیر الزامی است:

 • فرم درخواست اجازه اقامت،
 • عکس،
 • سندی مبنی بر توانایی تامین اعتبار لازم برای امرار معاش (این سند تا 3 ماه پس از صدور آن اعتبار دارد)،
 • سند مربوط به محل سکونت در نظر گرفته شده (به عنوان مثال ، قرارداد اجاره)،
 • گواهی پرداخت هزینه دولت،
 • سندی ازدواج و کپی اسناد مربوط به خویشاوندی،
 • رضایت پدر یا مادر دیگر در صورت مهاجرت کودک به لتونی (رضایت نامه باید توسط دبیرخانه تأیید شود و یا با حضور مقام مسئول امضا شود)،
 • تأیید عدم سابقه کیفری، صادر شده توسط یک نهاد ذیصلاح از کشور محل اقامت یا میزبان (برای یک شخص خارجی با بیش از 14 سال سن)، در صورتی که یک فرد خارجی بیش از 12 ماه در آن کشور اقامت داشته باشد.
 • بیمه نامه درمانی،

مدارک مربوط به درخواست اجازه اقامت می تواند به زبان های لتونی انگلیسی، فرانسوی، روسی و آلمانی ارسال شود. اسناد صادر شده در خارج از کشور باید به تایید دادگستری و امور خارجه برسند.جهت درخواست اجازه اقامت برای نخستین بار، یک فرد خارجی از خارج از منطقه شنگن و اتحادیه اروپا باید اسناد را شخصاً به دفتر نمایندگی دیپلماتیک یا کنسولی لتونی در خارج از کشور ارائه دهد.اگر دلیل اقامت شما در لتونی تغییر کند، به اجازه اقامت جدید احتیاج دارید. تحت این شرایط شما باید کشور لتونی و منطقه شینگن را ترک کنید و اسناد لازم را مجدد به نمایندگی لتونی در خارج از کشورهای منطقه شینگن ارسال کنیدتا:

 • با توجه به دلیل جدید اقامت، اجازه اقامت جدید دریافت کنید،
 • مجوز اقامت جدید پس از انقضاء اجازه اقامت موقت دریافت کنید.

شما می توانید از دفتر امور شهروندی و امور مهاجرت ( OCMA ) بخواهید که اسنادتان را در لتونی ارسال کنند. برای این کار باید درخواست خود را به مدیریت OCMA ارسال کنید و دلایل چنین درخواستی را بیان نمایید. قانون مهاجرت به رئیس OCMA اجازه می دهد كه چنانچه این درخواست اجازه اقامت در لتونی مطابق با قوانین بین المللی، منافع لتونی، یا حقوق انسانی (مثلاً شرایط خانوادگی ) باشد، آن ها را ارسال نماید.

شرایط و هزینه های بررسی اسناد اجازه اقامت موقت در لتونی

هزینه دولت برای بررسی اسناد ارائه شده برای درخواست اجازه اقامت موقت برای اقوام و والدین بستگی به سرعت بررسی مدارک دارد. در صورت تمایل به پیوستن خانواده به شخصی که براساس اجازه اقامت موقت در لتونی ساکن است، هزینه خاصی اعمال می شود:

 • در مدت 30 روز 100 یورو؛
 • در مدت 10 روز کاری 200 یورو؛
 • در مدت 5 روز کاری 400 یورو

هزینه دولت برای بررسی اسناد ارائه شده برای درخواست اجازه اقامت موقت برای همسر کمی پایین تراست:

 • در مدت 30 روز 70 یورو؛
 • در طی 10 روز کاری 200 یورو؛
 • در طی 5 روز کاری 400 یورو

کودکان تا 16 سال از پرداخت هزینه دولت برای بررسی اسناد ارائه شده جهت درخواست اجازه اقامت دائم، معاف هستند، مگر اینکه بررسی سریع اسناد لازم باشد. برای کودک 16 تا 18 ساله هزینه بررسی اسناد و مدارک ارائه شده برای درخواست اجازه اقامت باید پرداخت شود و در این حالت میزان هزینه دولت به سرعت بررسی این اسناد بستگی دارد:

 • در مدت 30 روز 50 یورو؛
 • در مدت 10 روز کاری 200 یورو

تصمیم در مورد اعطای اجازه اقامت موقت ظرف 30 روز پس از دریافت کلیه اسناد اتخاذ می شود، در حالی که اجازه اقامت در طی 10 روز کاری آماده می شود. باید در نظر داشت که تصمیم صدور اجازه اقامت برای مدت 3 ماه معتبر است اگر در این مدت مجوز دریافت نکنید، این اسناد باید بارها و بارها ارسال شوند.پس از مهاجرت به لتونی ، برای دریافت اجازه اقامت شخصاً باید به OCMA مراجعه کنید. هنگام دریافت مجوز، باید گواهی معتبر بیمه درمانی و همچنین گواهی وضعیت سلامتی خود را که توسط موسسه پزشکی لتونی صادر شده است ، (به عنوان مثال ، شما اجازه ندارید به صورت فعال بیماری سل را داشته باشید. ) ارائه دهید. از دوم آوریل 2012 ، اجازه اقامت در قالب شناسنامه صادر می شود ، بنابراین قبل از دریافت مجوز ، باید:

 • اثر انگشت خود را ارائه دهید (برای افرادی شش سال به بالا)،
 • آماده باشید که عکس شما گرفته شود.

کارت شناسایی طی 10 روز آماده می شود و که این آماده سازی هزینه ای دولتی برابر با 15 یورو به همراه دارد. در صورتی که بخواهید کارت شناسایی خود را زودتر دریافت کنید، با پرداخت 30 یورو به عنوان هزینه دولتی می توانید آن را طی 2 روز تحویل بگیرید. شما می توانید از این کارت شناسایی در قلمرو لتونی به عنوان یک مدرک شناسایی استفاده کنید.به خاطر داشته باشید که پس از دریافت اجازه اقامت مدارک لازم جهت ثبت نام را باید 30 تا 90 روز قبل از تاریخ انقضای ثبت نام اجازه اقامت، ارائه دهید. اگر مدت اعتبار اجازه اقامت موقت بیش از 1 سال باشد، این مجوز باید هر سال ثبت شود. برای انجام ثبت نام باید گذرنامه و سندی گواهی نامه بیمه نامه معتبر درمانی خود را نشان دهید.تصمیم در مورد ثبت اجازه اقامت ظرف 30 روز اتخاذ می شود. هزینه ای که برای ثبت اجازه اقامت در نظر گرفته شده است به شرح زیر است:

 • در مدت 30 روز 45 یورو؛
 • در مدت 10 روز کاری 90 یورو؛
 • در مدت 5 روز کاری 180 یورو

هزینه وظیفه دولتی برای رسیدگی به اسناد ارسال شده توسط یک فرد خارجی و اعضای خانواده وی به منظور ثبت اجازه اقامت موقت تعیین می شود:

 • طی 30 روز 70 یورو؛
 • طی 10 روز کاری 140 یورو؛
 • طی 5 روز کاری 210 یورو.

هزینه وظیفه دولتی که برای ثبت اجازه اقامت دائم به شرح زیر است:

 • طی 30 روز 35 یورو؛
 • طی 10 روز کاری 90 یورو؛
 • طی 5 روز کاری 140 یورو.

کلیه اشخاص موظف هستند در مورد هرگونه تغییر در داده های ارائه شده برای درخواست اجازه اقامت، ظرف 3 روز کاری کتباً به OCMA اطلاع دهند. همچنین در چنین در صورت تغییر یا تمدید گذرنامه، به OCMA باید اطلاع داده شود. گذرنامه جدید باید ظرف 30 روز کاری پس از اعمال تغییرات، ارائه شود و به عنوان پایه ای برای صدور اجازه اقامت جدید، در نظر گرفته می شود.برای دریافت اجازه اقامت جدید هزینه دولتی برابر با 15 یورو پرداخت می شود.کودکان تا 16 سال در صورت تغییر یا تمدید گذرنامه، معاف از پرداخت هزینه دولتی تغییر اجازه اقامت هستند. استثناء خاص در مورد کودکان در حال بازدید از شخص دارای اجازه اقامت موقت، صدق نمی کند.علاوه بر این، در صورتی که اجازه اقامت کودک از بین رفته یا آسیب دیده باشد ، یا داده های موجود در آن نیز تغییر یافته باشد اجازه اقامت جدید 15 یورو هزینه خواهد داشت، وظیفه دولتی نیز باید پرداخت شود.

دلایل رد درخواست اجازه اقامت موقت لتونی

اعطای یا ثبت نام اجازه اقامت بنا به دلایل مختلفی رد می شود.از جمله:

 • چنانچه فرد خارجی بدون مجوز کار در طی سال گذشته مشغول به کار شده باشد.
 • در صورت ارسال اطلاعات نادرست فرد خارجی،
 • در صورتی که فرد خارجی منابع مالی لازم برای امرار معاش نداشته باشد،
 • چنانچه فرد خارجی ازدواج صوری کرده باشد ،
 • در صورت اخذ تابعیت از لتونی؛
 • اگر اسناد ثبت نام اجازه اقامت در مدت 6 ماه از تاریخ تعیین شده برای ثبت اجازه ارائه نشود؛
 • اگر فرد خارجی با حکم دادگاه به دلیل ارتکاب جرم جدی در لتونی مقصر شناخته شود.
 • اگر تشخیص داده شود که در زمان اقامت در لتونی فرد خارجی مرتکب تخلف اداری شده است (به عنوان مثال دوچرخه سواری در حین مستی) و جریمه تحمیلی را در مدت مقرر پرداخت نکرده باشد،اجازه اقامت فقط پس از پرداخت جریمه مربوطه صادر می شود ، به استثنای مواردی که اعتبار عمل اداری متوقف شده است یا تصمیم دادگاه مبنی بر پرداخت جریمه لازم الاجرا می باشد.
دلایل رد درخواست اجازه اقامت موقت لتونی

دلایل رد درخواست اجازه اقامت موقت لتونی

گزینه های دیگر جهت دریافت اقامت موقت عبارتند:

 • ویزای دانشجویی: قانون مهاجرت لتونی امکان اقامت دانشجویان را نیز فراهم می کند.
 • بلو کارت اتحادیه اروپا: اگر دارای مهارت بالایی هستید می توانید درخواست بلوکارت دهید.

اقامت موقت در لتونی از طریق دانشجویی

مطابق قانون مهاجرت لتونی ، یک فرد خارجی حق دارد مطابق مدت زمان تحصیل در مؤسسات آموزشی معتبر در جمهوری لتونی یا تحصیل تمام وقت، برای اجازه اقامت موقت لتونی درخواست دهد.براساس قانون مهاجرت لتونی این اجازه اقامت به فرد خارجی حق اقامت در جمهوری لتونی برای مدت زمانی معین را می دهد، به عنوان مثال دانشجویان می توانند در مدت زمان تحصیل، در لتونی اقامت داشته باشند.ویزا تایید می کند که شخص درخواست صدور اجازه ورود و اقامت در جمهوری لتونی یا هر کشور عضو شینگن را برای مدت زمانی که در ویزا ذکر شده و برای تعداد دفعات ذکر شده در آن، داده است.از نظر عملی، در صورت تحصیل در خارج از کشور، برای دانشجویی که از کشورهای ثالث (ساکن خارج از منطقه شینگن) آمده است، اجازه اقامت مناسب تر ویزای دانشجویی است.به منظور دریافت اجازه اقامت در جمهوری لتونی در رابطه با تحصیل در یک موسسه آموزش عالی معتبر یا شرکت در برنامه مطالعاتی، باید یک سند مسافرتی معتبر پذیرفته شده در جمهوری لتونی (گذرنامه) و مدارک زیر را به سفارت جمهوری لتونی ارسال کنید:

 • تقاضانامه تکمیل شده درخواست اجازه اقامت؛
 • یک قطعه عکس؛
 • گواهی سوء پیشینه صادر شده توسط یک نهاد دارای صلاحیت از کشور محل زندگی یا میزبان، اگر یک فرد خارجی بیش از 12 ماه در آن کشور اقامت داشته باشد.
 • سندی مبنی بر توانایی تامین هزینه لازم 285 یورو در ماه (12 3415 یورو در سال). در این رابطه شما باید بیانیه ای از بانک ارائه دهید که نشان می دهد شما حداقل 3415 یورو دارید.
 • سندی که محل زندگی پیش بینی شده در جمهوری لتونی و حق اقامت در آنجا را تایید کند
 • سندی مبنی بر تأیید پرداخت عوارض دولتی
 • موافقت تحصیل در جمهوری لتونی
 • مدارک تحصیلی پیشین (مدارکی که تایید می کند شما آموزش های لازم را برای شروع این تحصیلات را کسب کرده اید).
اقامت موقت در لتونی از طریق دانشجویی

اقامت موقت در لتونی از طریق دانشجویی

قبل از ارسال اسناد، موسسه محل پذیرش شما باید در دفتر خدمات شهروندی و مهاجرت، امور اتباع بیگانه، پذیرش شما را تایید کند. احتمالاً این دعوت نامه توسط موسسه آموزشی مربوطه اعطا می شود. دعوت کننده باید این دعوت را در اداره مهاجرت لتونی انجام دهد و پس از آن دعوت نامه از طریق پست به سفارتخانه ارسال می شود. ارائه دعوت نامه در هنگام اخذ ویزا یک سند اجباری به حساب می آید.

اقامت در لتونی از طریق بلوکارت اروپا

برای جذب نیروهای کاری خارجی دارای مهارت بالا به بازار کار لتونی، بلو کارت اروپایی نیز به عنوان اجازه اقامت موقت در لتونی صادر می شوند. اجازه اقامت موقت برای مدت زمان حداکثر 5 سال اعطا می شود. شرایط دریافت اجازه اقامت موقت به عنوان دارنده بلوکارت به شرح زیر است :

 • شما باید از صلاحیت بالایی برخوردار باشید تحصیلات عالی (حداقل 3 سال تحصیل در تخصص یا صنعت ذکر شده در قرارداد کاری).
 • یک کارفرما باید شما را استخدام کرده باشد تنها می توانید برای کارفرمایی که شما را به کار در لتونی دعوت کرده است، کار کنید.
 • مبلغ دستمزد شما نباید از یک پنجم متوسط دستمزد ناخالص ماهانه افراد شاغل در جمهوری لتونی طی یک سال گذشته کمتر باشد (براساس آخرین داده های آماری منتشر شده توسط دفتر مرکزی آماری).
 • در صورت درخواست اجازه اقامت از طریق بلوکارت اتحادیه اروپا به واسطه تخصصی که در لیست مشاغل مواجه با کمبود نیرو ذکر شده است، دستمزد وی نباید از یک دوم متوسط دستمزد ناخالص ماهانه افراد شاغل در جمهوری لتونی در سال گذشته (براساس آخرین داده های آماری منتشر شده توسط دفتر مرکزی آماری) کمتر باشد.

پس از دریافت مدارک لازم جهت درخواست یا ثبت نام بلوکارت اتحادیه اروپا ، آنها را بررسی کرده و در طی 10 روز کاری جواب می دهد.هزینه دولتی برای رسیدگی به اسناد ارائه شده جهت درخواست بلوکارت اتحادیه اروپا:

 • طی 10 روز کاری 100 یورو؛
 • طی 5 روز کاری 200 یورو.

به طور کلی ، شما باید همان الزامات مربوط به اجازه اقامت کاری را هم در رابطه با مدارکی که باید ارسال شود و هم احضاریه ای که باید دریافت شود، رعایت کنید. با این حال ، دریافت بلو کارت امتیازات بسیاری نیز به شما اعطا می کند:

در صورتی که اجازه اقامت موقت برای مدت زمان کمتر از 1 سال صادر شده باشد، مدت زمان اعتبار بلوکارت 3 ماه بیشتر از مدت قرارداد کاری می باشد. این بدان معنی است که دارندگان بلو کارت در صورت از دست دادن کار از شرایط دوستانه تری برخوردار می شوند در صورتی که مدت زمان کار بیش از 3 ماه پیاپی نباشد، بلو کارت فسخ نمی شود و شخص می تواند برای دوره ای کمتر از سه ماه، مزایای بیکاری را دریافت کند.دارنده بلوکارت می تواند فقط برای کارفرمایی که وی را به لتونی دعوت کرده است، کار کند، در حالی که همسر دارنده بلوکارت می تواند برای هر کارفرمایی در لتونی کار کند و موظف نیست مجوز کار جداگانه ای برای این کار بدست آورد.چنانچه دارنده بلوکارت مایل به دریافت اقامت طولانی مدت اتحادیه اروپا در لتونی باشد، می تواند در مدت زمان بسیار طولانی تر از سایر افراد دارای اجازه اقامت موقت در لتونی، در خارج از این کشور به سر ببرد.دارنده بلوکارت نباید بیش از 12 ماه پی در پی از اتحادیه اروپا دور باشد و غیبت وی در مدت 5 سال از 18 ماه نباید تجاوز کند (برای مقایسه سایر افراد تنها می توانند 6 ماه پی در پی غیبت داشته باشند). عدم حضور در صورتی توجیه می شود که شخص خود اشتغالی باشد، به عنوان داوطلب مشغول به فعالیت باشد یا در کشور مبداء خود در حال تحصیل باشد.در عین حال باید به خاطر داشته باشید که:

دارنده بلوکارت باید از دست دادن کار خود را به دفتر امور شهروندی و مهاجرت اطلاع دهد عدم اطلاع رسانی ممکن است منجر به ابطال بلوکارت شود.اگر در مدت اعتبار بلو کارت، شخص چندین بار کار خود را از دست بدهد، فسخ می شود و حق دریافت مزایای بیکاری از بین می رود.چنانچه بلو کارتی معتبر دارید که در لتونی صادر شده است و می خواهید کارفرمای خود را تغییر دهید، شما به همراه اعضای خانواده خود حق دارید تا زمانی که تصمیم در مورد اعطای یا امتناع از اجازه اقامت گرفته شود، در لتونی بمانید.اجازه اقامت موقت که به دارندگان بلو کارت اعطا می شود، از نظر ظاهری با سایر مجوزهای اقامت موقت تفاوت ندارد، به جز بخشی نوشته است “بلوکارت اتحادیه اروپا”.

اقامت در لتونی از طریق بلوکارت اروپا

اقامت در لتونی از طریق بلوکارت اروپا

مسافرت در كشورهاي شنگن پس از دریافت اجازه اقامت لتونی

در صورت داشتن اجازه اقامت معتبر در لتونی تحت شرایط زیر شما مجاز به سفر به کشورهای شینگن به مدت 90 روز هستید:

 • شما یک گذرنامه معتبر دارید حداقل برای 90 روز از روز مهاجرت باید معتبر باشد.
 • برای سفر خود دلیل مشخصی دارید و می توانید بیان کنید.
 • شما برای اقامت در یک کشور عضو شنگن و بازگشت به لتونی منابع مالی کافی دارید.
 • شما در فهرست افرادی که ورود آنها به منطقه شنگن ممنوع است، ذکر نشده اید.

قبل از سفر، بررسی کنید که تاریخ انقضا اجازه اقامت شما نزدیک نباش. اگر می خواهید مجوز اقامت در لتونی را تمدید کنید، باید به موقع اینکار را انجام دهید اسناد مورد نیاز باید حداکثر 30 روز قبل از تاریخ انقضا اجازه اقامت موقت ارسال شود.

مزایای اجازه اقامت موقت لتونی (TRP)

اجازه اقامت موقت لتونی (TRP) برای دارندگان آن مزایای متفاوتی فراهم می کند:

 • جابه جایی بدون محدودیت در سراسر منطقه شنگن:از آنجایی که کشور بالتیک عضو اتحادیه اروپا است و عضویت در معاهده شینگن را در اختیار دارد، مزایای بی نظیری را به دارندگان ارائه می دهد. این افراد حق حرکت نامحدود در کشورهای عضو اتحادیه اروپا را به دست می آورند. علاوه بر این، آنها امکان اقامت بدون دریافت اجازه را نیز در این کشورها دارند.
 • گزینه های مختلف اقامتی در کشورهای مختلف اتحادیه اروپا:افراد خارجی که مشتاق انتقال مشارکت خود در کشورهای عضو اتحادیه اروپا در سالهای آینده هستند، می توانند به این هدف برسند.
 • چارچوب زمانی بسیار طولانی حقوق اقامت در داخل کشور:اجازه اقامت موقت لتونی با اعتبار 5 ساله را برای افرادی که به طور قانونی وارد کشور شده اند، می توان تمدید کرد.
 • چندین حق پذیرش در لتونی: پس از آنکه شخص مجوز اقامت موقت را دریافت کرد، به وی چندین حق پذیرش در کشور بالتیک و کشورهای مختلف اتحادیه اروپا داده می شود (بیشتر از 90 روز یا سه ماه ، در یک دوره شش ماهه).
 • عدم وجود شرطی خاص برای دستیابی به اقامت: در هیچ مقطعی برای سکونت در کشور نیازی به حفظ و نگهداری جایگاه TRP 1 وجود ندارد. پسوند قابل دستیابی است و یکسان ممکن است با کوچکترین قوانین ذخیره شود. پارامترهای پسوند برای راضی کردن دارندگان که عبارات و شرایط آلمانی از صدور TRP هر یک از سه انتخاب در دسترس راضی هستند ، بسیار آسان و ساده است.
 • صورتحساب های پایین و سهولت فعالیت شرکت:انجام فعالیت در این کشور یک کار پر هزینه نیست بخصوص در مقایسه با ملل مختلف اروپایی. مطابق گزارش، لتونی با بهره مند شدن از فعالیت مثبت شرکت ها، از رتبه 21 برخوردار است. این کشور برای شرکت های نوپا مزایای مالیاتی بالایی ارائه می دهد.
 • هزینه اقامت نه چندان زیاد:اقامت در لتونی یک امر واقعاً گرانقیمت نیست ، به خصوص در مقایسه با ملل مختلف اروپا. این هزینه های پایین دلایلی مضاعف بر ادامه اقامت و تمایل به دریافت اجازه اقامت بلند مدت و همچنین شروع کسب و کاری در این کشور برای دارنده اجازه موقت می باشد.

اجازه اقامت دائم در لتونی

اطلاعات فوق مربوط به اجازه اقامت موقت است که برای مدت زمان تا 5 سال صادر می شود.اجازه اقامت دائم به یک شهروند خارجی اجازه می دهد تا به طور دائم در لتونی زندگی کند. علاوه بر این، شخصی که دارای اجازه اقامت دائم است، دیگر نیازی به درخواست اجازه کار (بر خلاف شخصی که دارای مجوز اقامت موقت است) ندارد. چنین شخصی می تواند به طور آزاد در لتونی مشغول به کار شود.زندگی مداوم بیش از 5 سال در لتونی، به واسطه اجازه اقامت موقت از مهمترین شرایط دریافت اجازه اقامت دائم است. فرد در این حالت نباید بیش از 6 ماه متوالی در خارج از لتونی بماند و سایر دوره های غیبت نباید در مجموع از 1 سال تجاوز کند. غيبت به علت بيماري يا شرايط اضطراری ممکن است يك استثنا محسوب شود.شرط دوم دریافت مجوز اقامت دائم سطح دانش مناسب زبان لتونی (А2) است. برای دریافت گواهی تأیید دانش زبان دولتی، متقاضی باید در آزمون شرکت کند و مدارک مربوطه را دریافت نماید.

اجازه اقامت دائم در لتونی

اجازه اقامت دائم در لتونی

شهروندی و تابعیت کشور لتونی

افراد زیر حق دریافت تابعیت و شهروندی لتونی را دارند:

 • حداقل 15 سال سن داشته باشند،
 • حداقل 5 سال از زمان دریافت اقامت دائم لتونی در این کشور زندگی کرده باشند.
 • آزمون های شهروندی در زمینه های دانش زبان، قانون اساسی، تاریخ و سرود ملی را پشت سر گذاشته باشند،
 • قادر به اثبات توانایی تامین هزینه های خود از طریق منابع قانونی، باشد.
 • آماده صرف نظر از شهروندی اصلی خود باشند.

تابعیت لتونی به افرادی زیر ارائه نمی گردد:

 • افرادی که جزو مقامات رسمی دولتی، اداری یا نهادهای اجرای قانون کشوری خارجی هستند،
 • با استقلال لتونی مخالفت کرده اند، دارای عقاید توتالیتاریسم یا نفرت نژادی و سایر جرایم حدی که به حکم دادگاه تعیین شده است، باشند
 • افراد شاغل در نیروهای مسلح ، نیروهای نظامی داخلی ، خدمات امنیتی یا پلیس هر کشور خارجی،
 • کارمند، جاسوس یا مامور کمیته امنیت ایالتی اتحاد جماهیر شوروی یا خدمات امنیتی، اطلاعاتی یا سایر خدمات ویژه هر کشور خارجی دیگری بوده اند،
 • افراد دارای سوابق جنایی در لتونی یا هر کشور دیگری به دلیل ارتکاب جرمی که در لتونی شناخته شده است.

برای دریافت تابعیت کشور لتونی باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • ارائه درخواست تابعیت در یکی از بخش های ارضی اداره مهاجرت و امور اتباع خارجی و سندی که منبع درآمد قانونی شما یا حامیان شما را تایید کند.
 • پرداخت هزینه ایالتی به مبلغ 28.46 یورو که می تواند در هر موسسه اعتباری یا توسط کارت بانکی در سایت در یکی از بخش های دفتر امور شهروندی و مهاجرت پرداخت شود.
 • برای قبولی در امتحانات تابعیت مهارت های گوش دادن، خواندن و نوشتن در آزمون زبان بررسی می شود. بررسی قانون اساسی، تاریخ و دانش سرود هم به صورت کتبی و هم به صورت شفاهی انجام می گیرد. متقاضی می تواند در هر امتحان 3 بار شرکت کند (فقط با تکرار بخشی از امتحان که در دفعه پیش قبول نشده است)، سپس یک درخواست جدید ارائه می شود. شما نمی توانید زودتر از 3 ماه در امتحان مجدد مهارت زبان لتونی شرکت کنید، این در حالی است که در امتحان دانش قانون اساسی، اشعار سرود ملی و تاریخ لتونی می توانید بعد از 1 ماه مجددا شرکت کنید.
 • امضای سوگند وفاداری به لتونی.

ارائه بیانیه ای در مورد انصراف از تابعیت قبلی، یا سندی مبنی بر گواهی از دست دادن شهروندی، زیرا تابعیت مضاعف در لتونی مجاز نیست. وقتی این شخص به طور رسمی تاییدیه را دریافت کند، شرایط این بند برآورده می شود و هیچ مانع دیگری برای دستیابی به تابعیت لتونی وجود ندارد.همچنين كودكان (فرزندخوانده و فرزند خونی) تا سن 15 سال که اقامت دائم در لتونی دارند، مجازند به همراه والدین خود شهروندی این کشور را دریافت کنند. برای درخواست شهروندی برای فرزندان، پس ازرسیدن به سن 14 سالگی والدین باید شناسنامه و عکس کودک را ارائه دهند.قانون شهروندی تصریح می کند که تابعیت لتونی می تواند طی یک سال از طریق روند تابعیت به دست آید. پس از صدور تابعیت لتونی ، گذرنامه قبلی نامعتبر می شود و از آن برای عبور از مرز لتونی استفاده نمی شود.شما می توانید در روزهای اطلاعات که توسط دفتر امور شهروندی و مهاجرت سازماندهی می شود، در صفحه اصلی و در شعب دفتر شهروندی و امور مهاجرت با نمونه آزمون های تابعیت آشنا شوید.موسسات دولتی و سازمانهای غیردولتی گاهی برای یاددهی زبان، تاریخ و قانون اساسی لتونی، دوره هایی رایگان ترتیب میدهند تا به متقاضیان برای آمادگی در امتحانات تابعیت کمک کنند. برای به دست آوردن اطلاعات در مورد این فرصت ها ، توصیه می کنیم به طور مرتب از صفحه اصلی مؤسسات مسئول و موسسات غیر دولتی بازدید کنید.

اجازه اقامت دائم در لتونی امتیازات زیر را برای دارنده آن فراهم می کند:

 • شما می توانید بستگان خود را دعوت کنید.
 • تهیه خودکار اجازه اقامت برای همسر و فرزندان زیر سن قانونی؛
 • فرصت دریافت آموزش اروپا؛
 • فرصت گسترش تجارت خود به بازار اروپا؛
 • امکان مسافرت در اروپا بدون کنترل مرزها؛
 • امتیازات اجتماعی در لتونی.

هزینه های اقامت در مرکز لتونی

هزینه اجاره مسکن در پایتخت لتونی به شرح زیر است:

 • آپارتمان بزرگ: 710 دلار
 • آپارتمان متوسط: 580 دلار
 • آپارتمان کوچک: 450 دلار

هزینه های خورد و خوراک در پایتخت لتونی به شرح زیر است:

 • یک کیلو گرم سیب : 1.50 دلار
 • نان: 0.48 دلاریک لیوان کاپوچینو: 3.10 دلار
 • ناهار: 7.50 دلار
هزینه های خورد و خوراک در پایتخت لتونی

هزینه های خورد و خوراک در پایتخت لتونی

هزینه های حمل و نقل به شرح زیر است:

 • بلیط ماهانه وسایل حمل و نقل عمومی: 63 دلار
 • کرایه تاکسی ( هر 5 کیلومتر): 3.5 دلار

دیگر هزینه های زندگی در پایتخت لتونی به شرح زیر است:

 • بلیط سینما: 7.60 دلار
 • عضویت ماهانه در باشگاه تناسب اندام: 50 دلار
 • اتصال اینترنت خانگی: 14 دلار

سوالات متداول در مورد اقامت لتونی

1- آیا دریافت اجازه اقامت براساس ازدواج امکان پذیر است؟

همسر خارجی یک شهروند لتونی یا یک تبعه لتونی، یا همسر فردی خارجی که دارای اجازه اقامت دائم لتونی است، حق درخواست شهروندی این کشور را دارد:

 • اگر اسناد برای اولین بار ارسال شود اجازه اقامت موقت به مدت یک سال
 • اگر اسناد برای بار دوم ارسال شود اجازه اقامت موقت برای مدت چهار سال؛
 • اگر اسناد برای بار سوم ارسال شود اجازه اقامت دائم.

2- فرصت های شغلی در لتونی که به دانش زبان لتونی احتیاج ندارند، کدامند؟

اگر کارمند هیچ تماسی با مشتریان (بازدید کنندگان ، خریداران و غیره) نداشته باشد و قادر به برقراری ارتباط با کارفرما باشد (وظایف کار، نظرات، تمجید و غیره را درک کند)، می تواند بدون اطلاع از زبان لتونی در بخش خصوصی مشغول به کار شود.

3- فرصت های تحصیلی برای شهروندان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا در لتونی چیست؟

افراد تازه وارد دارای حق تحصیل هستند: آموزش ابتدایی (9 سال)، آموزش متوسطه (12 سال) و همچنین آموزش حرفه ای و آموزش عالی در موسسات آموزشی دولتی و خصوصی قابل دستیابی است.

4- آیا در لتونی تحصیل تنها به زبان لتونی امکان پذیر است؟

در لتونی آموزش عالی به زبان های خارجی نیز امکان پذیر است. آموزش ابتدایی و متوسطه را می توان در مدارس اقلیت کسب کرد، آموزش فنی و حرفه ای فقط به زبان لتونی امکان پذیر است. در لتونی موسسات آموزشی خصوصی وجود دارد که علاوه بر لتونی، می توانید به زبانهای خارجی نیز تحصیل کنید.

5- میزان مالیات برای ورود از کشورهای ثالث برای صاحبان کسب و کار های اقتصادی (LLC ، IM) چقدر است؟

این مالیات برابر با مالیات کارآفرینان در لتونی است.

6- یک فرد غیر مقیم چگونه می تواند در یک بانکی خصوصی در لتونی افتتاح حساب کند ؟

فرد غیر مقیم می تواند در هر بانکی در لتونی یک حساب بانکی خصوصی باز کند.

7- درخواست شهروندی را به چه زبانی می توان به دفتر شهروندی و امور مهاجرت ارائه داد؟

اسناد تایید حمایت مالی یا درخواست اجازه اقامت را می توان به زبان لتونی، انگلیسی، فرانسوی، روسی یا آلمانی ارسال شود. فرد دعوت شده درخواست و توضیحات لازم را برای تایید حمایت مالی فقط به زبان لتونی ارائه می دهد.نهادهای دولتی و ایالتی محلی ، دادگاه ها و موسسات تشکیل دهنده سیستم قضایی ، و شرکت های دولتی یا محلی دولت (شرکت ها) فقط مدارکی را که به زبان رسمی ترجمه شده اند را می توانند بررسی کنند.

8- آیا می توانم مدارکم را به صورت الکترونیکی به اداره امور شهروندی و مهاجرت ارسال کنم؟

بله ، می توانید از طریق امضای الکترونیکی مطمئن ، اسناد را به صورت الکترونیکی به دفتر امور شهروندی و مهاجرت (از این پس با عنوان OCMA) ارسال کنید.

9- هزینه اقامت در لتونی چگونه است؟

هزینه اقامت در این کشور نسبت به سایر کشور های اتحادیه اروپا کمتر می باشد.

10- آیا امکان شهروندی دوگانه در لتونی وجود دارد؟

خیر، افراد متقاضی شهروندی لتونی باید از شهروندی پیشین خود انصراف دهند.

11- چند سال پس از اقامت دائم می توانم برای شهروندی کشور لتونی درخواست دهم؟

پس از 5 سال اقامت دائم می توانید برای شهروندی این کشور درخواست دهید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *