دانشگاه های روسیه

طبیعتاً انتخاب یکی از دانشگاه های روسیه مناسب برای ادامه تحصیل، از حیاتی‌ترین و سرنوشت سازترین تصمیمات هر محصلی محسوب می‌شود. بنابراین به منظور انتخاب شایسته، نیاز است رتبه بندی بهترین دانشگاه‌های جهان را مورد بررسی و مطالعه قرار دهیم. هر دانشگاه از نظر سطح علمی، خدمات آموزشی، دستاوردها و کیفیت پرورش استعدادهای دانشجویان، رتبه بندی می‌شود. یک‌‌‌ انتخاب درست می‌تواند فرصت‌های شغلی آینده را تضمین کند. ما در این مقاله به بررسی 12 دانشگاه برتر کشور روسیه خواهیم پرداخت.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

آموزش عالی کشور روسیه

دولت روسیه از جمله دولت‌های قدرتمند اقتصادی جهان است که در جهت ارتقاء سیستم آموزش عالی کشور خود، تلاش و سرمایه گذاری فراوانی انجام داده است؛ بنابراین می‌توان گفت، مهاجرت به روسیه و تحصیل در دانشگاه‌های روسیه یکی از بهترین مقاصد برای تحصیلات عالی می‌باشد و سالانه متقاضیان زیادی از سراسر دنیا به خود جذب می‌نماید. همچنین شرایط زندگی در کشور روسیه از نظر اقتصادی، هزینه‌های زندگی، فرهنگ و شرایط خوابگاه برای دانشجویان مقرون به صرفه می‌باشد. مهاجرت به روسیه یک فرصت عالی به حساب می آید.

دانشگاه لومونوسوف (Lomonosov Moscow State University)

لومونوسوف یکی از قدیمی‌ترین و برترین دانشگاه‌ های دولتی کشور روسیه، واقع در شهر مسکو می‌باشد که در سال 1755 تاسیس شد. این دانشگاه از نظر سطح علمی، مساحت، ارتفاع و معماری با تعداد 39 دانشکده و 15 مرکز تحقیقاتی و حدود 4800 دانشجو، جزء بزرگترین و باشکوه‌ترین ساختمان‌های آموزشی کشور روسیه محسوب می‌شود. رتبه جهانی این دانشگاه 74 می‌باشد.
یکی دیگر از ویژگی‌های ممتاز دانشگاه لومونوسوف، وجود کتابخانه‌ای با حدود 9000000 جلد کتاب‌های سطح بالای علمی است و در حدود 100 سال تنها کتابخانه مسکو بوده است. جالب است بدانیم، پژوهشگران برجسته‌ای با جوایز نوبل و مدال فیلدز در میان فارغ التحصیلان این دانشگاه وجود دارد که تعدادی از آنها دانشجویان خارجی بودند.

مقاله پیشنهادی : تحصیل در دانشگاه پزشکی آستراخان روسیه

دانشگاه سنت پترزبورگ (Saint Petersburg State University)

تحصیل در روسیه و در این دانشگاه بسیار ارزشمند است. دانشگاه دولتی سنت پترزبورگ در سال 1724 در داخل شهر، توسط تزار پیتر کبیر بزرگ تاسیس شد. این دانشگاه نیز یکی دیگر از دانشگاه‌های قدیمی و معتبر روسیه با رتبه 225 جهانی می‌باشد. تعداد دانشجویان سنت پترزبورگ حدود 30 هزار نفر با 25 دانشکده مختلف است. تمرکز عمده این مرکز بر روی تحقیقات بنیادی در علوم، مهندسی و علوم انسانی، رشته‌های پزشکی و دندان پزشکی است. یکی از امتیازات جالب این دانشگاه، امکان شرکت در برنامه‌های انتقال دانشجو است که امکان ادامه تحصیل در سایر کشورهای اروپایی و آمریکایی را برای آنان فراهم می‌آورد. دالیا گریبائوسکایته رئیس جمهور فعلی لیتوانی از جمله فارغ التحصیلان موفق دانشگاه سنت پترزبورگ است.

دانشگاه سنت پترزبورگ (Saint Petersburg State University)

دانشگاه نووسیبیرسک (Novosibirsk State University)

یکی دیگر از دانشگاه‌ های دولتی روسیه با رتبه جهانی 228، واقع در منطقه سیبری می‌باشد. با توجه به اینکه این مرکز آموزش عالی قدمتی کمتر از 100 سال دارد اما به دلیل اینکه در مرکز فرهنگی و صنعتی منطقه سیبری قرار دارد، به سرعت شهرت یافت. سال تاسیس آن 1959 با حدود 7000 دانشجو از 52 کشور بین‌المللی است. این مرکز یکی از بهترین دانشگاه‌های دولت روسیه برای رشته‌های فیزیک، ریاضی و نجوم محسوب می‌شود. نووسیبیرسک دارای 35 موسسه پژوهشی، 138 آزمایشگاه و مرکز تحقیقاتی علمی، 2500 کارمند و 73 نفر از صاحبنظران سطح بالای علمی است.

دانشگاه تحقیقاتی تومسک (یا Tomsk State University)

دانشگاه دولتی تومسک، در شهری با نام تومسک واقع در منطقه سیبری در سال 1880 تاسیس شد. این مرکز دارای 23 دانشکده با حدود 23000 دانشجو در رشته‌های مختلف نظیر علوم پایه، زبان شناسی، فیزیک و فضانوردی و با رتبه جهانی 250 است. کار در روسیه پس از تحصیل یکی از دغدغه های دانشجویان می باشد که این دانشگاه به بهترین شکل پاسخ داده است.

دانشگاه فیزیک و تکنولوژی مسکو

این دانشگاه در سال 1946، در شهر مسکو تاسیس شد و از دانشگاه‌های برتر فنی در سراسر جهان است. رتبه این دانشگاه در رده بندی جهانی، 281 می‌باشد. سیستم آموزشی در این مرکز بسیار جالب و متفاوت است به این صورت که دانشجویان تحقیقات خود را خارج از دانشگاه انجام می‌دهند. رشته‌هایی که در این دانشگاه ارائه می‌شوند رشته‌های فنی – مهندسی نظیر: فیزیک پایه، ریاضی، فناوری اطلاعات، زیست شناسی، شیمی کامپیوتر و … می‌باشد.

دانشگاه کازان ( Kazan Federal University)

دانشگاه دولتی کازان واقع در تاتارستان روسیه با 3 شعبه در شهرهای یلابوگا، زلنادولسک و نابرژنیه چلنی و با رتبه 370 جهانی می‌باشد. سال تاسیس این دانشگاه 1804 بوده و در حال حاضر در حدود 4500 دانشجو دارد. از برجسته‌ترین تخصص‌های این دانشگاه، شیمی آلی است و دانشجویان مشهوری چون الکساندر بوتلروف و اوگنی زاوویسکی از جمله فارغ التحصیلان این دانشگاه هستند. همچنین این مرکز آموزش عالی، در زمینه‌های علوم پزشکی، داروسازی، علوم فضایی و علوم فیزیک فعالیت دارد.

دانشگاه دوستی ملل ( Peoples’ Friendship University of Russia)

نام اولیه این دانشگاه لومومبا یا Patrice Lumumba در زمان شوروی سابق پاتریس بوده است. مکان دانشگاه شهر مسکو و سال تاسیس آن 1960 می‌باشد.دانشگاه دوستی ملل که با نام RUDN نیزخوانده می‌شود، یکی از برترین دانشگاه‌های پایتخت در بین 100 دانشگاه برتر دنیا با رتبه 317 جهانی است. RUDN، با 6 دانشکده و 5 انستیتو میزبان و حدود 21 هزار دانشجو، در زمینه‌های علوم پزشکی، علوم انسانی و هنر، علوم اجتماعی و بازرگانی، مهندسی و فناوری، زبان و فرهنگ فعالیت دارد. تحصیل پزشکی در روسیه فرصتی است که نصیب همه نمیشود.

دانشگاه سچینوا (university sechenov Moscow)

سچینوا اولین دانشگاه پزشکی و علاوه بر آن مرکز درمانی روسیه است. تاریخ تاسیس این آکادمی ژانویه 1758 می‌باشد و نام این آکادمی به احترام پدر فیزیولوژی ایوان میخایلوویچ سچینوف، از آکادمی پزشکی روسیه به سچینوا تغییر نام یادفته است. رتبه این دانشگاه در رتبه بندی جهانی، 451 می‌باشد.

دانشگاه سچینوا (university sechenov Moscow)

دانشگاه سماشکومسکو (university of state Moscow )

یکی از برترین دانشگاه‌های پزشکی و دندانپزشکی روسیه در شهر مسکو می‌باشد. نام دیگر این دانشگاه، دانشگاه یوداکیموف یا موسسه دندانپزشکی مسکو است. سال تاسیس آن 1922 بوده و از فعال‌ترین مراکز انجام تحقیقات و پژوهش‌های علمی در زمینه دندانپزشکی محسوب می‌شود. رتبه جهانی این دانشگاه 446 می‌باشد.

دانشگاه ملی تحقیقات هسته‌ای روسیه (MEPh1)

این دانشگاه به انستیتو فیزیک مهندسی مسکو معروف است و در سال 1942 تاسیس شده است. در این مرکز دانشمندان و متخصصان حرفه‌ای در زمینه تحقیقات هسته‌ای آموزش و پرورش داده می‌شوند. رتبه جهانی این دانشگاه 314 می‌باشد.

دانشگاه فدرال اورل (Ural federal University)

دانشگاه های روسیه عموما مکانی برای ترقی افراد محسوب می شود. این دانشگاه یکی از 10 دانشگاه فدرال روسیه با رتبه جهانی 331 می‌باشد و در منطقه اورال واقع شده است. زمینه اصلی فعالیت دانشگاه UrFU تحقیقات و نوآوری است و با آکادمی علوم روسیه همکاری دارد و نقش مهمی در پرورش نخبگان علمی دارد.سال تاسیس این دانشگاه 1920 و موسس آن لادیمیر لنین رهبر اتحاد جماهیر شوروی است.

دانشگاه نفت و گاز گوبکین

دانشگاه Gubkin روسیه در سال 1930 توسط ایوان گوبکین تاسیس شد. زمینه اصلی فعالیت این دانشگاه صنعت نفت و گاز در روسیه و جهان است که به آموزش کارکنان و استعدادیابی در این صعنت می‌پردازد. رتبه جهانی این دانشگاه 256 می‌باشد.

جمع بندی

همانطور که در مقاله خواندید، هر یک از دانشگاه‌های روسیه در زمینه‌های گوناگون به خدمات آموزشی با امکانات ویژه و سطح علمی بالا مشغول هستند. از مشاهده مجموع گزارشات جمع آوری شده می‌توان گفت؛ تحصیل در دانشگاه‌های برتر روسیه ترکیب شایسته‌ای از کیفیت، امکانات و هزینه می‌باشد. سالانه تعداد بالایی متقاضی از سراسر دنیا جذب دانشگاه‌های روسیه می‌شوند و این نشان می‌دهد که کشور روسیه در مقایسه با سایر کشورها، کشوری غنی از لحاظ پرورش نخبگان و دانشمندان برجسته جهانی و بین‌المللی است و می‌توان آن را هم سطح با دانشگاه‌های اروپایی به شمار آورد.
شهریه دریافتی در دانشگاه‌های روسیه به طرز چشمگیری اندک می‌باشد و میزان آن نیز بستگی به عواملی چون مدت تحصیل و دانشگاهی که دانشجو در آن پذیرش می‌شود، دارد.
نکته دیگر در خصوص تحصیل در دانشگاه های روسیه ، بورسیه تحصیلی است. دانشجویان بین‌المللی بعد از قبولی در امتحان ورودی می‌توانند از بورسیه دولتی استفاده کرده و از امکاناتی چون :شهریه رایگان، خوابگاه، هزینه سفر، هزینه زندگی و بیمه سلامت بهره ببرند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *