شرایط تحصیل و کار کارشناسی ارشد توسعه پایدار

اگر شما به مطالعه علوم زیست محیطی علاقه مندید و از کشف تاثیرات منفی زیست محیطی بر آینده لذت می برید، باید بدانید که اخذ مدرک کارشناسی ارشد توسعه پایدار بهترین گزینه انتخابی برای شما خواهد بود. این مقاله به بررسی شرایط تحصیل و کار کارشناسی ارشد توسعه پایدار می پردازد.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

این گرایش، گرایشی چند شاخه ای می باشد که بر تمامی اصولی که موجب رفاه بشر می شود متمرکز است. این گرایش همچنین به شناخت منابع طبیعی ضروری، ریسک های احتمالی، شناخت علت آسیب های غیر قابل برگشت به اکوسیستم و منابع طبیعی مربوط خواهد شد.

با تحصیل در این گرایش شما قادر به بحث ماورای عناوینی نظیر : تغییرات آب و هوایی، آلودگی، انرژی های تجدید پذیر، آگاهی از انتظارات افراد در خصوص مبحث توسعه پایدار، سیاست های بکار رفته شده و شناخت عملکرد شرکت های خصوصی در این زمینه خواهید بود. ناگفته نماند که فارغ التحصیلان گرایش توسعه پایدار قادر به، بکارگیری راه های موثر در جهت توسعه منابع طبیعی خواهند بود.

لذا برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مدرک کارشناسی ارشد توسعه پایدار، شرایط ورود، کسب تخصص و مشاغل مرتبط با گرایش توسعه پایدار این مقاله را مطالعه نمایید.

وضعیت و شرایط تحصیل و کار کارشناسی ارشد توسعه پایدار

بسیاری افراد جهت مهاجرت به خارج از کشور معمولااز طریق مهاجرت از طریق کارشناسی ارشد توسعه پایدار اقدام می کنند، که پس از اخذ اقامت تحصیلی و اخذ پذیرش کارشناسی ارشد توسعه پایدار از دانشگاه های خارج از کشور در نسبت به اخذ تابعیت یا شهروندی اقدام می کنند، البته شایان ذکر است این روش یکی از روش های مهاجرت از طریق کارشناسی ارشد توسعه پایدار می باشد روش های دیگر نظیر ویزای کار کارشناسی ارشد توسعه پایدار و اخذ اقامت سرمایه گذاری با کارشناسی ارشد توسعه پایدار نیز وجود دارند.

بورسیه تحصیل و کار کارشناسی ارشد توسعه پایدار در صورت داشتن رزومه قوی تحصیلی و کاری در این کشور امکان پذیر است. جهت اطلاعات بیشتر در رابطه با شرایط بورسیه کارشناسی ارشد توسعه پایدار در خارج از کشور با موسسه های مهاجرتی معتبر یا سفارت کشور مورد نظر تماس حاصل فرمایید. در صورت اخذ بورسیه تحصیلی شما میتوانید از تحصیل رایگان کارشناسی ارشد توسعه پایدار بهره مند گردید. بایستی برای اطلاعات در مورد شرایط تحصیل رایگان کارشناسی ارشد توسعه پایدار تحقیقات بیشتری در رابطه با کشور مورد نظر خود انجام دهید. کارشناسی ارشد توسعه پایدار تحصیل رشته توسعه پایدار در کشور های مختلف متفاوت است اما اغلب کارشناسی ارشد توسعه پایدار تحصیل به انگلیسی می باشد. تحصیل در رشته توسعه پایدار بدون مدرک کارشناسی ارشد توسعه پایدار بسته به دانشگاه محل تحصیل شما می باشد.

شهریه دانشگاه های این رشته و هزینه و شهریه تحصیل رشته از کشوری به کشور دیگر و بسته به نوع دانشگاه (خصوصی یا دولتی) متفاوت است.

شرایط تحصیل رشته در مقطع کارشناسی یا لیسانس و شرایط تحصیل رشته توسعه پایدار در مقطع دکترا یا PhD نیز باید از دانشگاه های مربوطه مورد سوال قرار گیرد.

ساختار دوره ها و شرایط ورود

ساختار دوره ها بسیار متفاوت می باشد، اما بسیاری از دوره ها ادغام تمام هسته های اصلی گرایش توسعه پایدار، چگونگی کسب تخصص و تحقیق را در بر خواهند گرفت. لذا در پایان دوره تحصیل دانشجویان ملزم به ارائه پایان نامه یا تحقیق بر روی پروژه های گروهی خواهند بود. باید بدانید که در نهایت تمام آموخته های آنان مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

مدرک کارشناسی ارشد توسعه پایدار معمولا با عنوان کارشناسی ارشد علوم ( MSc ) در اختیار افراد قرار می گیرد. معمولا ارائه مدرک کارشناسی ارشد هنر ( MA ) کمتر رایج می باشد. برای مثال دانشگاه East Anglia در کشور انگلستان اخذ مدرک جهانی سازی تجارت و توسعه پایدار که یک یا دو سال به طول می انجامد را به افراد پیشنهاد می کند. البته ناگفته نماند که طول دوره ها بستگی به کشور و موسسه انتخابی شما خواهد داشت.

در وحله اول شما با تمامی هسته های اصلی توسعه پایدار، شناخت تمامی جوانب مرتبط با گرایش توسعه پایدار و طبیعت، علوم زیست محیطی و اجتماعی آشنا خواهید شد. به طور معمول دانشجویان گرایش توسعه پایدار با شرکت در مذاکرات قادر به افزایش شانس خود در جهت اخذ مشاغل در دستگاه های مختلف ( مرتبط با توسعه پایدار ) و بخش های مورد نظر خواهند بود. تحقق این امر توانایی برقراری ارتباط بسیار عالی، دنباله روی از فناوری ها و به کارگیری استراتژی های ریاست را می طلبد.

علاوه بر توسعه مهارت ها شما با چگونگی اجرای تحقیقات به صورت فردی آشنا خواهید شد. برخی از دوره ها امکان اخذ جایگاه های مورد نظر در مراکز تحقیقاتی، سازمان های غیر دولتی ( NGO )، آژانس های دولتی یا دیگر مراکز مرتبط با گرایش توسعه پایدار را برای افراد فراهم می کنند. با توجه به موارد ذکر شده در فوق باید بدانید که رسیدن به این جایگاه ها کسب تجارب عملی را می طلبد.

شرایط ورود

به طور معمول جهت اخذ مدرک کارشناسی ارشد توسعه پایدار، شما ملزم به در دست داشتن مدرک کارشناسی علوم طبیعی و یا علوم اجتماعی خواهید بود. برخی از دانشگاه ها نظیر : آکسفورد، تمام توانایی های شما را مورد ارزیابی قرار می دهند و میزان انگیزه و علاقه شما نسبت به تحصیل در گرایش توسعه پایدار را می سنجد.

ناگفته نماند که امکان اخذ مدرک کارشناسی ارشد در صورت در دست داشتن مدرک کارشناسی غیر مرتبط با این گرایش برای شما وجود خواهد داشت. برخی از دانشگاه ها کسب تجارب مرتبط با گرایش تحصیلی را از شما می خواهند، تجاربی که کمک بسیاری به درخواست پذیریش شما خواهد کرد. این در حالیست که برخی از دانشگاه های دیگر دانشجویانی را که سوابق تحصیلی مرتبط با گرایش توسعه پایدار را ندارند مورد پذیرش قرار می دهند. برای مثال دانشگاه Royal Holloway در لندن، اخذ مدرک دیپلم کارشناسی ارشد ( PGDip ) توسعه پایدار را به افراد پیشنهاد خواهد کرد، این درحالیست که اخذ مدرک MSc بدون ارائه پایان نامه امکان پذیر می باشد.

کسب تخصص

دامنه گسترده ای از عناوین مرتبط با گرایش توسعه پایدار وجود دارد که افراد قادر به کسب تخصص در آنان خواهند بود. با کسب تخصص در این گرایش شما قادر به اخذ بهترین شغل و مشاغل و بازار کار رشته توسعه پایدار در خارج از کشور مورد نظر با توجه به گرایش خود خواهید بود. شرکت در این دوره ها ( جهت کسب تخصص ) به مطالعه علوم طبیعی، زمین شناسی، علوم اجتماعی و یا حتی روانشناسی مربوط خواهد شد. در این مقاله عناوین مرتبط با گرایش توسعه پایدار که افراد قادر به کسب تخصص در آنان خواهند بود آورده شده است که به شرح ذکر شده در ذیل می باشد :

گرایش های مختلف رشته توسعه پایدار در از خارج کشور

کشاورزی و پایداری

کسب تخصص در این گرایش دامنه گسترده ای از عناوین نظیر : کشاورزی، فعالیت های کشاورزی، ماهیت پایداری و توسعه پایدار و الگوهای پایداری در کشاورزی را در خود جای خواهد داد. با کسب تخصص در این گرایش شما قادر به تجزیه و تحلیل تمام تغییرات رخ داده در توسعه پایدار و عناوین مرتبط با کشاورزی خواهید بود.

تغییرات آب و هوایی / اکوسیستم ها

اگر شما در شناخت اصول علمی بسیار تیز بین هستید، شما قادر به کسب تخصص در علوم مرتبط با طبیعت نظیر : تغییرات آب و هوایی و یا اکوسیستم های جهانی خواهید بود. با تحصیل در این گرایش شما قادر به تمرکز بر روابط مابین بشر و محیط زیست، شناخت تمامی جوانب فیزیکی زمین شناسی، آب شناسی، بوم شناسی موجودات و نسبت آنان با محیط، زهر شناسی، ریاضیات، فیزیک و شیمی خواهید بود. همچنین شما با چگونگی استفاده از منابع موجود در زمین، پراکندگی مواد مختلف در آب، خاک و هوا، تاثیر موجودات بر اکوسیستم، موضوع تنوع در زیست شناسی، نظریه های مرتبط با برطرف کردن آلودگی ها و میزان ارزش طبیعت و محیط زیست آشنا خواهید شد.

کمیابی / توسعه بین المللی

این شاخه از گرایش توسعه پایدار، بر کشف تمامی علل کمیابی، بی کیفیتی ها و ارزیابی تمام روش ها جهت از بین بردن و غلبه بر کمیابی ها متمرکز است. اگر شما به مطالعه این مبحث علاقه مندید باید بدانید که امکان اخذ مدرک کارشناسی ارشد توسعه پایدار و کسب تخصص در این زمینه برای شما وجود خواهد داشت. برای مثال دانشگاه Birmingham در انگلستان اخذ مدرک کارشناسی ارشد توسعه بین المللی ( کمیابی ها، بی کیفیتی ها و توسعه ) را به افراد پیشنهاد می کند.

انرژِی و توسعه پایدار

این شاخه از گرایش توسعه پایدار بر استراتژی های بکاررفته شده در توسعه پایدار جهت حفظ و تامین انرژی های مورد نیاز و کمک به توسعه شیوه زندگی مدرن در جهان توسعه یافته ( بدون آسیب زدن و یا از بین بردن محیط زیست ) متمرکز می باشد. با تحصیل در این گرایش شما قادر به افزایش دانش فنی خود و رویارویی با چالش های مرتبط  در سیستم های انرژی خواهید بود.

اقتصاد زیست محیطی

اگر شما به اخذ مشاغل مرتبط با گرایش توسعه پایدار از جنبه اقتصادی علاقه مندید، باید بدانید که کسب تخصص در این گرایش بهترین گرایش رشته توسعه پایدار در خارج از کشور برای شما خواهد بود. با تحصیل در این گرایش شما با چگونگی فعالیت های اقتصادی که بر محیط زیست و اجتماع اثر می گذارد، استفاده از ابزارآلات مختلف و استراتژی هایی که در جهت حل مسائل و مشکلات به کار می رود آشنا خواهید شد.

به طور معمول اگر شما به مشاغل مرتبط با گرایش توسعه پایدار که با اقتصاد، تجارت و مدیریت در ارتباط است علاقه مندید، شما ملزم به اخذ مدرک MBA خواهید بود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مدرک MBAs توسعه پایدار، این مقاله را در سایت مطالعه نمایید.

گزینه های شغلی

مهارت هایی که شما در طول دوران تحصیل و یا در جهت اخذ مدرک کارشناسی ارشد توسعه پایدار کسب کرده اید، شما را در جهت اخذ دامنه گسترده ای از مشاغل مرتبط با مبحث توسعه پایدار یاری خواهد کرد. چرا که با تحصیل در این گرایش شما قادر به کارکردن کردن در بخش های مرتبط با انرژی های خالص، فناوری، آموزش، مدیریت، علوم سیاسی، تجارت و… خواهید بود. ناگفته نماند که صنایع بسیاری، فارغ التحصیلان گرایش توسعه پایدار را مورد پذیرش قرار می دهند.

در زیر چندین مثال در خصوص مشاغل مرتبط با گرایش توسعه پایدار که برخی از افراد آرزوی رسیدن به آنان را در سر دارند معرفی شده است.

تحلیل گر پایداری

تحلیل گر پایداری با هدف جمع آوری داده ها، تحقیق در خصوص شرکت های زیست محیطی و شناخت مسئولیت های آنان وارد عرصه کار می شود. این حرفه مواردی نظیر : تجزیه و تحلیل تاثیرات زیست محیطی بر شرکت ها، چگونگی توسعه آنان، چگونگی افزایش مواد بازیافتی و تشویق به خرید مواد بازیافتی را در بر خواهد گرفت. تحلیل گران پایداری قادر به اخذ مشاغل مورد نظر در بخش های مشاوره ای و بخش های مرتبط با تحلیل پایداری خواهند بود. ناگفته نماند که امروزه مشاغلی که با مبحث پایداری در ارتباط اند بیشتر بر تغیرات آب و هوایی متمرکز اند.

به علاوه تحلیل گر انرژی قادر به اخذ مشاغل مورد نظر در بخش های تجاری، سازمان ها و یا تجزیه و تحلیل کارآمدی انرژی، کار بر روی پروژه های ساخت و ساز و ارائه راهکارهایی در جهت توسعه خواهد بود.

مامور محافظت

اگر شما نسبت به مبحث محیط زیست و تشویق دیگران به محافظت از جهان طبیعت علاقه مندید، اخذ حرفه محافظت از محیط زیست بهترین گزینه انتخابی برای شما خواهد بود. با اخذ این حرفه شما ملزم به حفاظت از محیط زیست و افزایش آگاهی های خود در جهت از بین بردن تاثیرات منفی بر محیط زیست خواهید بود. شما به عنوان یک مامور محافظت ملزم به انجام فعالیت هایی در جهت ارتقای مبحث توسعه پایدار در منطقه خود خواهید بود.

مامور بازیافت

مامور بازیافت که با هدف تقلیل ضایعات و افزایش مواد بازیافتی وارد عرصه کار می شود. این افراد ملزم به برنامه ریزی و توسعه فعالیت های زیست محیطی و بکارگیری سیاست هایی در جهت تقلیل ضایعات و به طور کلی برنامه ریزی خواهند بود. کارفرمای شما یک مقام دولتی، مدیر، پیمانکار مواد بازیافتی یا مدیر موسسه زیست محیطی خواهد بود. برای اخذ این حرفه شما به کسب مهارت های بسیار عالی جهت برقراری ارتباط و توانایی های برنامه ریزی، شناخت فعالیت های بازیافتی فعلی، مهارت استفاده از فناوری ها و شناخت فرایند های تاثیر گذار بر آینده نیاز خواهید داشت. باید بدانید که کسب تجارب کاری مرتبط با این گرایش کمک بسیاری به آینده شغلی شما خواهد کرد.

بوم شناس

اگر شما نسبت به تحصیل در گرایش توسعه پایدار و اخذ این مدرک مبادرت ورزیده اید و به مبحث مطالعه و تحقیق در خصوص محیط زیست علاقه مندید، باید بدانید که اخذ حرفه بوم شناسی بهترین گزینه انتخابی برای شما خواهد بود. بوم شناس فردیست که به مطالعه روابط مابین اکوسیستم ها و محیط زیست آنان می پردازد. ناگفته نماند که امکان کسب تخصص در گرایش خاص نظیر : زندگی دریایی برای شما وجود خواهد داشت. به علاوه این افراد قادر به ارزیابی تاثیرات فعالیت های انسانی بر محیط، ارائه راهکارهایی در جهت توسعه پایدار، مشاهده و ارزیابی میزان آلودگی و مدیریت مواد زائد خواهند بود. این نکته را فراموش نکنید که، کسب تجارب کاری در این زمینه بسیار ضروری و مهم می باشد.

سطح علمی دانشگاه ها برای کارشناسی ارشد توسعه پایدار

از برترین دانشگاه های محیط زیست و توسعه پایدار عبارتند از دانشگاه کالیفرنیا برکلی از آمریکا و دانشگاه آکسفورد انگلستان می باشد.

شرایط تحصیل و کار کارشناسی ارشد توسعه پایدار کشورهای مختلف اروپا مثل فرانسه اتریش  آلمان لهستان سوئد هلند بلژیک نروژ دانمارک ایتالیا روسیه بلاروس لیتوانی مجارستان سوئیس فنلاند پرتغال اسپانیا  انگلستان و همچنین کشورهایی مثل آمریکا نیوزلند و استرالیا کانادا کشورهای آمریکای جنوبی مثل برزیل اکوادور اروگوئه آرژانتین و غیره یا کشورهای آسیایی مثل کره جنوبی ژاپن ارمنستان گرجستان قطر امارات و غیره متفاوت است و هر کشوری معمولاً در رشته ای خاص دارای مزایای و رتبه علمی بالاتر است، مثلاً رشته حقوق فرانسه، معماری ایتالیا، هوافضا روسیه و غیره از موارد مشابه هستند.

2/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *