رتبه بندی دانشگاه های آلمان

دانشگاه های کشور آلمان، از بهترین دانشگاه های سراسر جهان جهت تحصیل هستند. همچنین این دانشگاه ها متقاضیان بسیاری نیز دارند. شرایط ورود به این دانشگاه ها گاها با یکدیگر متفاوت است؛ اما با این حال بسیار به یکدیگر شبیه هستند. برخی از آن‌ها نیاز به گذراندن آزمون ورودی دارند و برخی دیگر بر اساس معدل و نمرات قبلی داوطلبان، آن‌ها را پذیرش می‌کنند. در این بخش ما به بررسی و مقایسه رتبه بندی دانشگاه های آلمان خواهیم پرداخت. اگر شما هم علاقه‌مند به اخذ پذیرش و تحصیل در آلمان هستید، این مقاله را بخوانید تا با بهترین دانشگاه های آلمان برای تحصیل آشنا شوید.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

معرفی سازمان‌های رتبه بندی دانشگاه ها

رتبه بندی دانشگاه های آلمان

مهاجرت از طریق تحصیل، یکی از بهترین راه‌های مهاجرت به آلمان است. به این دلیل که، این کشور از دانشجویان حمایت‌های بسیاری می‌کند و رفاهیات مختلفی را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد. بهترین دانشگاه های آلمان، در سازمان‌های رتبه بندی جهانی بر اساس استانداردهای مختلفی ترتیب‌بندی می‌شوند. همچنین به دانشکده‌ها و رشته‌های تحصیلی آن‌ها نیز، طبق همین استانداردها امتیاز داده می‌شود.

ما نیز پیش از بررسی لیست دانشگاه ها، می‌خواهیم این سازمان‌ها را به شما معرفی کنیم تا دیدگاه کلی به سیستم‌های رتبه بندی داشته باشید.

چندین وبسایت متعدد، مخصوص رتبه بندی دانشگاه ها در جهان وجود دارد. مشهورترین آن‌ها رتبه بندی دانشگاه های جهان QS، آموزش عالی جهانی تایمز یا THE و رتبه جهانی شانگهای یا ARWU هستند. هر کدام از روش‌های متفاوتی جهت انجام این امر استفاده می‌کنند.

همچنین وبسایتی تحت عنوان StudyPortals وجود دارد، که دانشجویان در آن‌جا تجربیات تحصیلی خود از دانشگاه ها، خوابگاه‌ها و وضعیت تحصیل‌شان به اشتراک می‌گذارند.

رتبه بندی دانشگاه های جهان QS

QS World University Rankings، یک نشریه سالانه مخصوص رتبه بندی دانشگاه ها است. سیستم QS شامل سه بخش می‌باشد: رتبه بندی کلی جهانی، رتبه بندی موضوعات، که دانشگاه های برتر جهان را برای مطالعه 51 موضوع مختلف و پنج حوزه هیئت علمی ترکیبی، و همچنین پنج جدول منطقه‌ای مستقل، یعنی آسیا، آمریکای لاتین، اروپا، مناطق عربی و آسیای مرکزی نام‌گذاری می‌کند.

آموزش عالی جهانی تایمز

Times Higher Education یا سیستم آموزش عالی جهانی تایمز، که در گذشته با عنوان The Times Higher Education Supplement (THES) به فعالیت می‌پرداخت، مجله‌ای است که به طور خاص در مورد اخبار و مسائل مربوط به مقاطع آموزش عالی و دانشگاه‌ها گزارش تهیه می‌کند.

رتبه بندی جهانی شانگهای

رتبه بندی آکادمیک دانشگاه های جهان (ARWU)، که به رتبه بندی شانگهای نیز معروف است، یکی از نشریات سالانه معروف برای رتبه بندی دانشگاه های جهان است. جدول لیگ در ابتدا توسط دانشگاه شانگهای جیائو تونگ در سال 2003 تنظیم و صادر شد و به این ترتیب اولین رتبه بندی جهانی دانشگاه ها با شاخص‌های متعدد ارائه شد.

از سال 2009، ARWU هر سال توسط مشاوره رتبه بندی شانگهای منتشر می‌شود و دارای حق چاپ است. این سازمان با تمرکز بر آموزش عالی، از نظر قانونی تابع هیچ دانشگاه یا سازمان دولتی نیست. در سال 2011، یک هیئت مشاوره بین‌المللی، متشکل از محققان سیاست‌گذاری برای ارائه پیشنهادات این سازمان ایجاد شد.

رتبه بندی دانشگاه های آلمان بر اساس QS

بر اساس استانداردهای رتبه بندی این سازمان، 46 دانشگاه در کشور آلمان جزو برترین دانشگاه ها برای تحصیل دانشجویان قرار می‌گیرند. 12 مورد از این دانشگاه ها نیز جزو 200 دانشگاه برتر سراسر جهان بوده‌اند.

طبق گفته وبسایت QS، دانشگاه ها بر اساس شش شاخص اصلی ارزیابی می‌شوند که شامل: شهرت دانشگاه و کارکنان آن، تعامل استادان و دانشجویان، استناد به هر دانشکده و نسبت بین‌المللی دانشجویان و هیئت علمی می‌باشند.

دانشگاه های برتر

در بخش زیر می‌توانید اسامی چند دانشگاه برتر را، به همراه رتبه آن‌ها در بین کل دانشگاه های جهان مشاهده نمائید:

اسامی دانشگاه هارتبه در آلمان طبق سایت QSرتبه در کل جهان
دانشگاه فنی مونیخ138
لودویگ-ماکسیمیلیانس-دانشگاه مونیخ232
دانشگاه هایدلبرگ342
دانشگاه هومبولت برلین474
دانشگاه آزاد برلین583
KIT، موسسه فناوری کارلسروهه6131
دانشگاه فنی آخن7108
دانشگاه فنی برلین8148
دانشگاه فنی درسدن9173

رتبه بندی دانشگاه های آلمان بر اساس THE

از دیدگاه سازمان رتبه بندی THE، به صورت کلی 50 دانشگاه در کشور آلمان در دسته‌بندی بهترین‌ها قرار می‌گیرند. در بین این دانشگاه ها، از قدیمی‌ترین موسسات گرفته تا تازه تاسیس‌ترین آن‌ها، در جایگاه‌های خوبی قرار داده شده‌اند.

دانشگاه های برتر

اسامی دانشگاه هارتبه در آلمان طبق سایت THEرتبه در کل جهان
لودویگ-ماکسیمیلیانس-دانشگاه مونیخ132
دانشگاه فنی مونیخ238
دانشگاه هایدلبرگ342
دانشگاه شاریته برلین473
دانشگاه هومبولت برلین574
دانشگاه توبینگن678
دانشگاه آزاد برلین783
دانشگاه فرایبورگ8108
دانشگاه فنی آخن9108

رتبه بندی دانشگاه های آلمان بر اساس ARWU

طبق رتبه بندی وبسایت ARWU یا شانگهای، 49 دانشگاه در سراسر آلمان جزو دانشگاه های برتر برای تحصیل دانشجویان قرار گرفته‌اند.

دانشگاه های برتر

اسامی دانشگاه هارتبه در آلمان طبق سایت THEرتبه در کل جهان
دانشگاه مونیخ146
دانشگاه فنی مونیخ238
دانشگاه هایدلبرگ342
دانشگاه بون4114
دانشگاه گوته فرانکفورت5101-150
دانشگاه فرایبورگ6101-150
دانشگاه گوتینگتن7101-150
دانشگاه کلن8151-200
دانشگاه مونستر9151-200

عموما دانشگاه های کشور آلمان، جزو بهترین موسسات آموزش عالی در جهان قرار می‌گیرند. این دانشگاه ها شرایط بسیار مناسبی جهت پذیرش دانشجویان دارند. در صورتی که متقاضیان پذیرش، به زبان آلمانی مسلط باشند، می‌توانند در تمام دانشگاه های دولتی و خصوصی به صورت رایگان تحصیل کنند. همچنین بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های زندگی نیز به دانشجویان ارائه می‌شود.

اگر شما هم از علاقه‌مندان تحصیل در دانشگاه های آلمان هستید، می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر، با کارشناسان موسسه مهاجرتی اصطهباناتی تماس بگیرید. در صورتی که تمایل به آگاهی بیشتر از شرایط اعزام دانشجو به آلمان و یا حتی تحصیل پزشکی در آلمان رایگان دارید، می‌توانید به مقالات دیگر وبسایت ما مراجعه کنید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *