راه اندازی رستوران در آلمان

افتتاح رستوران می‌تواند یک ایده تجاری جذاب برای کارآفرینان و سرمایه‌گذاران در آلمان باشد. صنعت خدمات غذایی، یک صنعت توسعه یافته در آلمان است که درآمد قابل توجهی را به همراه دارد. در این مقاله، هر آنچه که علاقه‌مندان و متقاضیان مهاجرت به آلمان کاری باید درباره راه اندازی رستوران در آلمان بدانند، را بررسی خواهیم کرد.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

بازار کار رستوران‌داری در آلمان چگونه است؟

بازار تجاری خدمات غذایی و رستوران‌داری در آلمان، تماما تحت تاثیر مصرف‌کنندگان این کشور است؛ اما همچنین تحولات تقاضای مشتریان نیز بر این موضوع موثر می‌باشد. جمعیت افراد خارجی و بین‌المللی و تعداد گردشگرانی که در تمام طول سال از شهرهای آلمان دیدن می‌کنند، هر ساله در حال افزایش است. این بدان معناست که بازار کار این صنف در آلمان، شامل رستوران‌های تخصصی در زمینه برخی غذاها است که عمدتا بر تولیدات محلی، غذاهای خرده فروشی و غذاهای آسیایی تأکید دارد. اگر علاقه‌مند به شروع یک تجارت در آلمان به عنوان رستوران هستید، وکلای موسسه ما می‌توانند به شما در این مسیر کمک کنند.

6 قدم تا راه اندازی رستوران در آلمان

راه اندازی رستوران در آلمان

افتتاح رستوران شامل چندین مرحله است که باید هم قبل از شروع تجارت و هم پس از آن انجام شوند. در بخش زیر، کارشناسان ما در حوزه مهاجرت به آلمان، برخی از مهم‌ترین تصمیماتی را که کارآفرینان هنگام راه اندازی رستوران در آلمان باید بگیرند، شرح می‌دهند:

قدم اول

انتخاب یک نام مفهومی و واضح برای رستوران: این اولین گام برای کارآفرینانی است که مایل به راه اندازی این نوع تجارت در آلمان هستند. نوع غذای سرو شده و سبک و طراحی رستوران، از عوامل مهمی خواهند بود که به موقعیت کسب و کار شما در بازار کمک می‌کنند. پس از یک روش برندسازی مناسب و استراتژی‌های بازاریابی به جا استفاده کنید.

قدم دوم

تصمیم‌گیری در مورد منوی غذایی: یکی دیگر از تصمیمات تعیین کننده هنگام افتتاح یک تجارت غذایی، منو خواهد بود. در مرحله اولیه، سرمایه‌گذاران فقط می‌توانند در مورد دسته‌های اصلی اقلام ارائه شده توسط رستوران، تصمیم‌گیری کنند.

قدم سوم

تهیه طرح تجاری: هنگامی که تصمیمات مربوط به مشخصات واقعی رستوران گرفته می‌شود، سرمایه‌گذاران باید کار بر روی یک طرح تجاری را آغاز کنند. این زمان بهترین موقع برای شروع تجزیه و تحلیل بازار در شهر یا منطقه‌ای است، که سرمایه‌گذار قصد افتتاح رستوران را دارد. در این مرحله می‌توان یک پیش‌بینی مالی را در مورد تجارت رستوران‌داری در آلمان داشت. همچنین استراتژی‌های بازاریابی باید در این مرحله چیده شوند.

قدم چهارم

مکان رستوران را انتخاب کنید: محل استقرار رستوران می‌تواند تأثیر بسزایی در موفقیت کلی آن داشته باشد. باید قابل مشاهده و در دسترس باشد و همچنین رقابت بازار کار موجود در همان منطقه را در نظر بگیرد. علاوه بر این، سرمایه‌گذاران باید اطمینان حاصل کنند که مشتریان هدف، با جمعیت منطقه‌ای که رستوران در آن مستقر است مطابقت دارد.

قدم پنجم

تاسیس شرکت مربوط به تجارت: سرمایه‌گذاران رستوران در آلمان برای کسب موفقیت بیشتر باید یک شرکت در این کشور افتتاح کنند. برای این منظور، رایج‌ترین شکل تجاری، شرکت با مسئولیت محدود خصوصی (GmbH) است. حداقل سرمایه لازم برای سهم این فرم تجاری، 25.000 یورو است که می‌تواند شامل کمک‌های غیر نقدی نیز شود. موسسان فقط تا میزان سرمایه‌گذاری در تجارت مسئولیت دارند.

پس از ثبت شرکت در آلمان، یک مدیر عامل باید برای آن منصوب شود. در صورتی که تمایل دارید تا اطلاعات بیشتری در مورد الزامات تجاری این امر بدانید، با کارشناسان موسسه ما تماس بگیرید.

قدم ششم

اخذ مجوزهای لازم: هنگام راه اندازی یک رستوران در آلمان، شما به عنوان صاحب و موسس تجارت خود، احتیاج به هیچ شرایط به خصوصی جهت دریافت صلاحیت نخواهید داشت؛ اما خود تجارت و محل کار باید با مقررات جاری مطابقت داشته باشند. برخی از مجوزهای مورد نیاز که باید کسب شوند، برای مسائل بهداشتی، بهداشت عمومی، حفاظت از آتش‌سوزی و سایر موارد خواهند بود.

سرمایه‌گذاران خارجی که قصد افتتاح رستوران در آلمان را دارند، می‌توانند از شرکت حقوقی ما برای تسریع روند ثبت مشاغل با مقامات محلی استفاده کنند. روش راه اندازی یک تجارت مواد غذایی در آلمان، مستلزم اخذ مجوزهای خاص با رعایت نکات بهداشتی و ایمنی غذا است.

چارچوب قانونی جهت راه اندازی رستوران در آلمان

مقررات ایمنی مواد غذایی در آلمان در کد غذا، کالا و خوراک یا “LFBG” موجود است، که اصلی‌ترین اقدام مربوط به غذا و خوراک در این کشور است. این قانون بر اساس مقررات اروپا، در مورد تولید و تجاری‌سازی غذا از طریق رستوران‌ها و سایر اشکال کسب و کار مواد غذایی است. برخی از مفاد تحت پوشش LFBG به موارد زیر مربوط می‌شوند:

  • ممنوعیت افزودنی‌های غذایی
  • دریافت مجوزهای مربوط به افزودنی‌های غذایی
  • مجوز حفاظت از سلامت
  • نظارت کامل بر تمام امور در رستوران
  • مقررات ویژه برای حفاظت در برابر اشعه یونیزه
  • مجازات‌ها و جریمه‌ها، شامل: مقررات جزایی، جریمه‌های اداری و مصادره

یک سرمایه‌گذار خارجی که در آلمان یک رستوران را افتتاح می‌کند، باید اطمینان حاصل کند که شرکت او به هنجارهای مقرر در LFBG احترام می‌گذارد تا بتواند به طور قانونی در آلمان فعالیت کند.

شرایط لازم برای افتتاح رستوران در آلمان

افتتاح رستوران در آلمان، باید از مقررات تشکیل شرکت در این کشور پیروی کند. شما باید جهت سازمان‌دهی تجارت خود، یک فرم حقوقی را تنظیم کنید. سپس برای دریافت مجوزی که ثابت می‌کند مکان و تجهیزات کافی برای میزبانی یک تجارت مواد غذایی را در اختیار دارید، درخواست دهید. کارکنان شما، باید گواهینامه‌هایی به نام “فریتنابیتور” دریافت کنند. این گواهی شایستگی فعالیت آن‌ها را در هر بخش رستوران نشان خواهد داد.

افتتاح اغذیه‌فروشی سیار (Food Truck)

سرمایه‌گذارانی که مایل به سرمایه‌گذاری در تجارت مواد غذایی هستند؛ اما به جای رستوران، یک اغذیه‌فروشی سیار(Food Truck) را افتتاح می‌کنند، باید نوع دیگری از مجوز را دریافت کنند. مجوزی که برای این نوع کسب و کار صادر می‌شود، از نوع مجوزهای مشاغل مسافرتی است. کارآفرینی که رستوران یا تجارت اغذیه‌فروشی سیار را راه اندازی می‌کند، ملزم به ارائه مدارک شخصی نمی‌باشد. این بدان معناست که او نیازی به سرآشپز بودن یا داشتن صلاحیت رسمی ندارد.

مالیات رستوران در آلمان

رستوران‌ها باید اصول مالیات، حسابداری و گزارشگری مالی را رعایت کنند. مالیات‌های اصلی برای شرکت‌ها، در بخش زیر ذکر شده‌اند:

  • 30% الی %33: نرخ مالیات بر درآمد شرکت‌ها، از جمله اضافه هزینه همبستگی و مالیات تجارت
  • 25%: مالیات احتمالی معلق بر سود سهام، که اضافه هزینه آن نیز اعمال می‌شود.
  • 19%: نرخ مالیات بر ارزش افزوده استاندارد، با دو نرخ احتمالی دیگر 0٪ و 7٪ برای انواع خاصی از معاملات
  • 0.35%: مالیات بر املاک و مستقلات توسط شهرداری که املاک در آن واقع شده است، اعمال می‌شود و سپس در ضریب شهرداری ضرب می‌شود.

بسته به آستانه سالانه، رستوران‌ها باید برای اهداف مالیات بر ارزش افزوده ثبت شوند. هنگامی که گردش مالی در تقویم قبلی کسب و کار، از 17.500 یورو تجاوز نکند و در دوره فعلی بیش از 50.000 یورو تخمین زده نشود، شرکت می‌تواند طرح مشاغل کوچک را انتخاب کند و در این صورت مالیات بر ارزش افزوده اعمال نمی‌شود.

انتظار می‌رود که شرکت‌های آلمانی الزامات مربوط به ارائه اظهارنامه مالیاتی را، به طور کلی تا 31 ژوئیه سال، بعد از سالی که برای آن ارزیابی انجام شده است، رعایت کنند. این امور به صورت الکترونیکی ثبت می‌شوند و مجازات‌های مالی برای شرکت‌هایی که مهلت مشخص شده را رعایت نمی‌کنند، اعمال می‌شود.

سرمایه‌گذاران خارجی که مایل به افتتاح رستوران در آلمان هستند، عموماً باید به عنوان یک فرد خود اشتغال این کار را انجام دهند. این بدان معناست که چه شهروندان غیر اتحادیه اروپا چه منطقه اقتصادی اروپا باید جهت دریافت مجوز افراد مشاغل آزاد و دریافت ویزای مناسب، درخواست دهند. پس از دریافت مدارک و مجوزهای لازم، این افراد قادر به سفر به کشور آلمان و سپس ارسال درخواست مجوز اقامت بر اساس نوع فعالیت خود هستند. در صورتی که مایل به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، می‌توانید با کارشناسان موسسه اصطهباناتی تماس حاصل فرمائید. همچنین برای آگاهی از شرایط مهاجرت به آلمان، تحصیل در آلمان 2022 و حتی پذیرش تحصیل پزشکی در آلمان، می‌توانید به دیگر مقالات وبسایت ما مراجعه نمائید.

2.5/5 - (2 امتیاز)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *