مهاجرت به آلمان

خرید مسکن در آلمان

خرید مسکن در آلمان

آیا رویای مستقر شدن در یکی از مزرعه‌های بایرن را دارید؟ یا می‌خواهید در یکی از واحدهای آپارتمانی شهر برلین زندگی کنید؟ در این مقاله که توسط نویسندگان ما تهیه شده است، به صورت کامل به شما توضیح خواهیم داد که چطور می‌توانید خواسته‌های خود را به واقعیت تبدیل کنید. همچنین الزامات و شرایط مورد نیاز جهت خرید مسکن در آلمان و هزینه‌هایی که در راستای این امر مورد نیاز هستند را بررسی خواهیم کرد.

در کشور آلمان، اکثریت مردم صاحب خانه هستند. آلمان پس از سوئیس، دومین کشوری است که دارای نرخ پایین مسکن در اروپا می‌باشد. در این بخش ما به شما توضیح می‌دهیم که چطور می‌توانید منزل ایده‌آل خود را در آلمان بیابید. همچنین از شرایط امضای قرارداد مسکن در آلمان و هزینه‌های خرید نیز صحبت خواهیم کرد. اگر علاقه‌مند به زندگی و مهاجرت به کشور آلمان هستید، این مطلب شما را راهنمایی خواهد کرد تا بتوانید در مراحل خرید ملک در آلمان موفق شوید و درگیر مشکلات رایج این مسیر نشوید.

خرید مسکن در آلمان

بازار خرید مسکن در آلمان

از زمان سقوط اقتصادی که در کشور آلمان پیش آمد، قیمت مسکن در این کشور به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. هزینه‌ها در بازار مسکن اکنون به حدی رسیده است که برخی از منتقدان اقتصادی، درباره احتمال ظهور حباب در بازار مسکن شهرهای بزرگ هشدار داده‌اند. به عنوان مثال، مشاور املاک نایت فرانک ادعا کرد که قیمت مسکن در برلین در سال 2017 یک پنجم 20.5% افزایش یافت و بازار مسکن این شهر بیشترین سرعت را در افزایش قیمت داشت.

باید دید این افزایش قیمت‌ها تا چه حد پایدار هستند. داده‌های سال 2018 توسط بوندس بانک نشان می‌دهد که املاک در شهرهای آلمان، از 15 تا 20 درصد گران‌تر می‌شوند. این بدان معنا نیست که شما باید از خرید خانه صرف‌نظر کنید؛ زیرا برخی از مناطق و شهرها هنوز قیمت‌های مقرون به صرفه‌ای را به مشتریان ارائه می‌دهند.

اطلاعات منتشر شده توسط سازمان آلمانی “Stiftung Warentest” در سال 2017، نشان داد که خریداران در شهرهای ماگدبورگ و کوتبوس می‌توانند یک خانه 3 خوابه 130 متر‌مربعی را به مبلغ 200.000 یورو خریداری کنند؛ اما با همان مبلغ، آن‌ها می‌توانند یک آپارتمان کوچک دارای دو اتاق در کلن یا دوسلدورف و فقط یک خوابگاه در مونیخ را جهت اسکان خود تهیه کنند.

قیمت خانه در شهرهای آلمان

جدول زیر از راهنمای املاک جهانی نشان می‌دهد که، قیمت مسکن در هر مترمربع در شهرهای آلمان به چه صورت است:

آپارتمان یک خوابهآپارتمان سه خوابه
مونیخ5.839 یورو4.233 یورو
هامبورگ3.669 یورو2.529 یورو
برلین3.593 یورو2.321 یورو
فرانکفورت3.167 یورو2.500 یورو
کلن2.671 یورو2.240 یورو
هانوفر2.257 یورو2.007 یورو

یکی از عوامل موثر بر رشد قیمت مسکن در کشور آلمان، عدم تعادل بین عرضه و تقاضا است. برخی از کارشناسان ادعا می‌کنند، در حالی که سالانه 280.000 خانه جدید در آلمان ساخته می‌شود، این رقم به اندازه کافی بالا نیست. بازار املاک آلمان یک سرمایه‌گذاری پایدار و قابل اعتماد برای سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی است؛ با این حال، بازدهی در برخی مناطق می‌تواند کم باشد.

برخی از معافیت‌های مالیاتی که برای سرمایه‌گذاران بازار مسکن آلمان در نظر گرفته شده بود، اکنون حذف شده است. علاوه بر این، افزایش 25% برای هر ملکی که کم‌تر از 10 سال تحت مالکیت افراد بوده است، اعمال می‌شود. به این معنی که برای بسیاری از مهاجران، خرید ملک در آلمان فقط برای اقامت طولانی مدت به صرفه و مناسب خواهد بود. همچنین هزینه‌های معامله مسکن، می‌تواند بین 7 تا 12 درصد برای خریداران و حدود 2 تا 4 درصد برای فروشندگان، متمایز از قیمت خرید باشد.

مقاله مرتبط: مقایسه هزینه زندگی در شهرهای آلمان

خرید ملک توسط افراد بین‌المللی

هیچ محدودیتی برای خرید ملک در آلمان، توسط افراد بین‌المللی و خارجی وجود ندارد. شما می‌توانید ملک مورد نظر خود را در آلمان خریداری نمائید، حتی اگر مقیم این کشور یا از اعضای اتحادیه اروپا نباشید.

خرید ملک در آلمان چگونه است؟

در خرید خانه و املاک به صورت بین‌المللی، معمولا انتظار می‌رود که بیشترین زمان صرف یافتن خانه مورد نظر شود؛ اما اینگونه نیست. در واقع، زمانی که ملک مناسب را انتخاب کردید، باید بیش از یک ماه جهت تکمیل معامله زمان بگذارید. مراحل خرید مسکن در آلمان، به شرح زیر هستند:

 • تحقیق درباره وام مسکن و دریافت پیشنهاد وام
 • یافتن ملک مناسب
 • پیشنهاد دادن قیمت مسکن
 • تنظیم قرارداد فروش از طریق دفاتر اسناد رسمی
 • نهایی کردن وام مسکن
 • امضای قرارداد
 • ثبت فروش از طریق دفاتر اسناد رسمی
 • پرداختن مالیات بر فروش املاک پس از 4 هفته

هزینه خرید خانه در آلمان

هنگام خرید ملک در آلمان، می‌توانید انتظار داشته باشید که مسئولیت پرداخت بیشتر هزینه‌ها بر شانه شما باشد. به طور معمول، فروشنده ملک پرداخت‌های لازم به نماینده املاک را انجام می‌دهد؛ اما اگر از نماینده خریدار کمک گرفته‌اید یا نماینده هزینه آن را تقسیم کرده است، ممکن است مجبور شوید مبلغی را بپردازید.

هزینه کل خرید ملک برای خریدار، معمولاً حدود 10% قیمت خرید است. این هزینه شامل موارد زیر می‌باشد:

 • مالیات انتقال دارایی  3.5% الی 6.5%
 • هزینه‌های دفتر اسناد رسمی 1.2% الی 1.5%
 • هزینه ثبت‌نام 0.8% الی 1.2%
 • هزینه‌های نماینده املاک، در صورت تقسیم، 1.5-3 درصد، به علاوه مالیات بر ارزش افزوده 19 درصد.

مقاله مرتبط: هزینه زندگی در آلمان

مالیات بر نقل و انتقال املاک

هنگام خرید خانه در آلمان، باید مالیات انتقال را بپردازید. این مبلغ 3.5 درصد قیمت خرید مسکن را شامل می‌شود؛ اما در برخی مناطق ممکن است بیشتر هم باشد. در حال حاضر، قیمت‌ها در هر منطقه به شرح زیر است:

 • 3.5٪ – بایرن، زاکسن
 • 4.5% هامبورگ
 • 5% – بادن-وورتمبرگ، براندنبورگ، هسه، مکلنبورگ-پومرانیا، نوردراین-وستفالن، راینلند-پفالز، زاکسن-آنهالت، تورینگن
 • 5.5% سارلند
 • 6 درصد – برلین
 • 6.5% هولستین

مسکن و املاک در آلمان، به طور معمول هم به صورت خصوصی و هم از طریق آژانس املاک به فروش می‌رسند. در هر صورت مسئولیت آن با خریدار می‌باشد. شما می‌توانید منازلی که جهت فروش گذاشته شده‌اند را، از طریق آگهی‌های مکتوب و یا آنلاین خبرنامه‌ها، وبسایت آژانس‌های املاک آلمان و پرتال‌های آنلاین املاک مشاهده نمائید.

آلمانی‌ها معمولاً زمانی که ملکی را خریداری می‌کنند، انتظار دارند برای مدت طولانی یا به صورت مادام‌العمر در آن زندگی کنند. بنابراین مهم است که هنگام تصمیم‌گیری وقت بگذارید و اصلا عجله نکنید. در مناطقی که متقاضی بیشتری دارند، محبوب هستند یا حالت رقابتی دارند، گردش مالی می‌تواند کم باشد. بنابراین ایده‌آل‌ترین حالت این است که، شما حدود یک سال یا بیشتر برای یافتن خانه مورد علاقه‌تان به خود فرصت دهید. همچنین می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر، با کارشناسان موسسه مهاجرت اصطهباناتی تماس بگیرید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *