شرایط تحصیل و کار رشته علوم محیط زیست

کسانی که توانایی رویارویی با مشکلات مرتبط با محیط زیست را دارند، اخذ رشته علوم محیط زیست بهترین گزینه انتخابی برای آنان خواهد بود. کسانی که به تحصیل در گرایش علوم محیط زیست علاقه مندند ملزم به مطالعه دروس فیزیک، شیمی، زیست شناسی و فرایند هایی که بر روی زمین اتفاق می افتد و با اجتماع، سیاست و فرهنگ و علوم محیط زیست در ارتباط است خواهند بود. به علاوه دانشجویان گرایش علوم محیط زیست ملزم به شناخت روابط پیچیده مابین انسان و محیط طبیعی با به کارگیری دامنه ای از اصول مختلف خواهند بود. شما با مطالعه این مقاله با شرایط تحصیل و کار رشته روزنامه نگاری آشنا خواهید شد.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

وکلای مجرب ما در موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی در دفاتر تهران و شیراز میتوانند به شما در اخذ پذیرش رشته علوم محیط زیست از دانشگاه های خارج از کشور و دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران برای افرادی که تمایل به تحصیل و کار رشته علوم محیط زیست کمک کنند. همچنین متقاضیان جهت کسب مشاوره در زمینه شرایط اعزام دانشجو رشته علوم محیط زیست به خارج از کشور به صورت تضمینی می توانند به مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایند.

وضعیت و شرایط تحصیل و کار رشته علوم محیط زیست

بسیاری افراد جهت مهاجرت به خارج از کشور معمولااز طریق مهاجرت از طریق رشته علوم محیط زیست اقدام می کنند، که پس از اخذ اقامت تحصیلی و کار رشته علوم محیط زیست و اخذ پذیرش رشته علوم محیط زیست از دانشگاه های خارج از کشور در نسبت به اخذ تابعیت یا شهروندی اقدام می کنند، البته شایان ذکر است این روش یکی از روش های مهاجرت از طریق رشته علوم محیط زیست می باشد روش های دیگر نظیر ویزای کار رشته علوم محیط زیست و اخذ اقامت سرمایه گذاری با رشته علوم محیط زیست نیز وجود دارند. این مقاله به بررسی شرایط تحصیل و کار رشته علوم محیط زیست می پردازد.

بورسیه تحصیل و کار رشته علوم محیط زیست در صورت داشتن رزومه قوی تحصیلی و کاری در این کشور امکان پذیر است. جهت اطلاعات بیشتر در رابطه با شرایط بورسیه رشته علوم محیط زیست در خارج از کشور با موسسه های مهاجرتی معتبر یا سفارت کشور مورد نظر تماس حاصل فرمایید. در صورت اخذ بورسیه تحصیلی شما میتوانید از تحصیل رایگان رشته علوم محیط زیست بهره مند گردید. بایستی برای اطلاعات در مورد شرایط تحصیل رایگان رشته علوم محیط زیست تحقیقات بیشتری در رابطه با کشور مورد نظر خود انجام دهید. زبان تحصیل رشته علوم محیط زیست  در کشور های مختلف متفاوت است اما اغلب زبان تحصیل به انگلیسی می باشد. تحصیل در رشته علوم محیط زیست بدون مدرک زبان بسته به دانشگاه محل تحصیل شما می باشد.

ساختار دوره ها و شرایط ورود

شهریه دانشگاه های این رشته و هزینه و شهریه تحصیل رشته از کشوری به کشور دیگر و بسته به نوع دانشگاه (خصوصی یا دولتی) متفاوت است. در آمد رشته علوم محیط زیست در خارج از کشور نیز متغیر است و بستگی دارد در کدام کشور قصد داشته باشید با این رشته مشغول به کار شوید.

شرایط تحصیل رشته در مقطع کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس و همچنین شرایط تحصیل در رشته علوم محیط زیست در مقطع دکترا یا PhD نیز باید از دانشگاه های مربوطه مورد سوال قرار گیرد. زبان تحصیل رشته علوم محیط زیست در کشور های مختلف متفاوت است اما اغلب زبان تحصیل به انگلیسی می باشد. تحصیل در رشته علوم محیط زیست بدون مدرک زبان بسته به دانشگاه محل تحصیل شما می باشد.

انتظارات موجود از رشته علوم محیط زیست

این گرایش، گرایشی چند اصولی به حساب می آید، گرایش علم محیط زیست گرایشیست که دانشجویان را در جهت افزایش توانایی ها و مهارت ها در گرایش های متفاوت یاری خواهد کرد. این امر به معنای کشف تمام جوانب زیست شناسی، شیمی، فیزیک، جغرافیا، زمین شناسی و علوم دریایی و حتی علوم اجتماعی خواهد بود. این نکته را به خاطر داشته باشید که این تفکر با مجموعه ای از داده ها و منابع موثق که منجر به شناخت ماهیت طبیعت و بشر می شود در آمیخته است.

کار میدانی یکی از مهم ترین اصول در گرایش علوم محیط زیست خواهد بود که مواردی نظیر : سفر به کشورهای مختلف و آشنا شدن با مذهب و فرهنگ های دیگر کشورها را در بر خواهد گرفت. کسانی که قصد تحصیل در گرایش علوم محیط زیست را دارند قادر به کسب تجارب بسیار عالی در خصوص آداب و رسوم ها، تغییرات آب و هوایی، ساختار سرزمین ها و علوم اجتماعی خواهند بود. از دانشجویان این گرایش انتظار می رود که بسیاری از اوقات خود را در آزمایشگاه ها و جهت انجام فعالیت های عملی سپری کنند و نسبت به چگونگی آزمایش و تجزیه و تحلیل محیط زیست مبادرت ورزند. به علاوه، دانشجویان جهت ایفای نقش خود ملزم به کارکردن در محیط و کسب تجارب خواهند بود. ناگفته نماند که کسب تجارب عالی آنان را در جهت اخذ مشاغل مرتبط با گرایش علوم محیط زیستی در آینده آماده خواهد کرد.

شرایط ورود جهت اخذ رشته علوم محیط زیست

با توجه به تمامی موارد ذکر شده در فوق، باید بدانید که شرایط ورود بستگی به موسسه و کشور انتخابی شما خواهد داشت. از کسانی که قصد اخذ مدرک کارشناسی ( لیسانس ) علوم محیط زیست را دارند، ارائه مدرک دیپلم دبیرستان و کسب نمرات بسیار عالی در دروس : زیست شناسی، شیمی، اقتصاد، زمین شناسی، جغرافیا، ریاضیات و یا فیزیک خواسته می شود. بنابراین جهت اخذ مدرک کارشناسی ارشد علوم محیط زیست، شما ملزم به کسب تجارب کافی در علوم ذکر شده در فوق و ارائه مدرک کارشناسی خواهید بود. ناگفته نماند که برخی از دانشگاه ها شرایط پذیرش را بر مبنای شرکت در مصاحبه ها و شرکت در آزمون ورودی قرار می دهند که این امر باز هم بستگی به نوع ملیت افراد خواهد داشت.

ساختار دوره ها و روش های ارزیابی

به طور معمول اخذ مدرک کارشناسی علوم محیط زیست سه تا چهار سال به طول می انجامد، این در حالیست که اخذ مدرک کارشناسی ارشد گرایش علوم محیط زیست مستلزم یک یا دو سال مطالعه می باشد. در وحله اول شما به مطالعه هسته های اصلی گرایش علوم محیط زیست، شناخت مباحث کلی علوم محیط زیست و مطالعه تمام اصول اصلی خواهید پرداخت. ناگفته نماند که امکان شرکت در دوره های پیشرفته تر و کسب تخصص در عناوین مرتبط با گرایش علوم محیط زیست برای شما وجود خواهد داشت. فراموش نکنید که در پایان دوره تحصیل، فرصت انجام تحقیق با توجه به عنوان مورد نظر برای شما وجود خواهد داشت. لذا روش های ارزیابی مواردی نظیر : نوشتن مقاله، شرکت در مذاکرات، شرکت در آزمون ها، ارائه گزارش کار در آزمایشگاه، حل تمارین و ارائه مطالب مفید در سمینارها را در بر خواهد داشت.

کسب تخصص

در این قسمت با گرایش های مختلف رشته علوم محیط زیست در از خارج کشور و بهترین گرایش رشته علوم محیط زیست در خارج از کشور آشنا خواهید شد.

کسب تخصص در گرایش علم محیط زیست

فهرست گرایش های مرتبط با علم محیط زیست که افراد قادر به کسب تخصص در آنان خواهند بود بسیار طولانی می باشد. این را به خاطر داشته باشید که هر ساختمان از محیط زیست بر یک گرایش خاص تمرکز خواهد داشت. ساختمان های مرتبط با علوم محیط زیست قادر به تمرکز بر مواردی نظیر : شناخت ساختار زندگی موجودات زنده، شناخت جزئیات اکوسیستم ها، شناخت سیستم های محیط زیست و شناخت تغییرات کلی در زندگی گیاهان و جانوران خواهند بود. برخی از گرایش های مرتبط با علم محیط زیست که افراد قادر به کسب تخصص در آنان خواهند بود در زیر معرفی شده است :

اکولوژی خاک

از دیگر گرایش های بسیار مهم که دانشجویان قادر به کسب تخصص در آن خواهند بود، گرایش اکولوژی خاک می باشد. این نکته را به خاطر داشته باشید که گرایش اکولوژی خاک بر فرایند های مختلف که تاثیر بسیاری بر خاک می گذارند، چگونگی تاثیر پدیده های طبیعی بر خاک و نیاز انسان به خاک در کشاورزی متمرکز است. مطالعه این گرایش مواردی نظیر : میزان تغذیه خاک، پخش عوامل بیماری زا در خاک ( نظیر : ویروس ها و باکتری ها)، تاثیر حشره های موذی و دیگر مواد شیمیایی بر خاک و شناخت منفذ های خاک ( فضای مابین دانه های کاشته شده ) را در بر خواهد گرفت.

زیست شناسی آبزیان / موجودات دریایی

باید بدانید که اصول به کار رفته شده در علم زیست شناسی آبزیان و موجودات دریایی بسیار شبیه به هم می باشد. زیست شناسی آبزیان که بر مطالعه زندگی آبزیان در آب های طبیعی نظیر : دریاچه ها، برکه ها، دریاها و زمین های مرطوب متمرکز است، این در حالیست که زیست شناسی موجودات دریایی با زندگی موجودات دریایی در آب های شور نظیر : اقیانوس ها و به طور کلی آب های شور مزه در ارتباط است. لذا در هر دو مورد شما ملزم به مطالعه تمامی جوانب زندگی اکوسیستم ها، شناخت عادات زندگی موجودات دریایی، شناخت روابط موجود ما بین این دو گرایش و شناخت عناوینی جهت محافظت، استفاده از منابع و محافظت از موجودات دریایی و آبزیان به صورت اقتصادی خواهید بود.

سیستم زمین

گرایش سیستم زمین گرایشیست که بر مطالعه تغییرات موجود در زمین و جو و شناخت سیستم های محیطی که بر کل گیاهان تاثیر می گذارد متمرکز است. با تحصیل در گرایش علوم محیطی شما قادر به پوشش دهی عناوینی نظیر : زمین شناسی ( شناخت ساختار زمین، پیش بینی آینده زمین و تغییرات اعمال شده بر زمین )، سیستم های آب و هوایی، تغییرات آب و هوایی، یخچال ها و سیستم اقیانوس ها خواهید بود.

حفاظت محیطی و زیستی

کسب تخصص در گرایش حفاظت محیطی و زیستی با مطالعه شناخت گروه های مختلف موجودات زنده در ارتباط است و مواردی نظیر : پرندگان، پستانداران، حشرات و شناخت عادات زندگی آنان، شناخت مسائلی که موجودات زنده با آن روبرو هستند و شناخت فناوری هایی جهت محافظت از موجودات زنده را در بر خواهد گرفت.  کسانی که قصد کسب تخصص در این گرایش را دارند قادر به اخذ مشاغل مرتبط با علم محیط زیست در آینده خواهند بود. ناگفته نماند که این افراد قادر به تمرکز بر مبحث حفاظت از محیط زیست، فعالیت در جهت حفظ از گونه های مختلف و محدود کردن خطر های احتمالی خواهند بود.

انرژی و تغییرات آب و هوایی

تغییرات آب و هوایی از اصول بسیار مهم و قابل بحث می باشد که با قرن فعلی در ارتباط است. کسب تخصص در این گرایش امکان شناخت علت تغییرات آب و هوایی، شناخت رویدادهای فعلی که باعث تغییرات جوی می شود، کار بر روی پروژه ها و ارائه راه حل های بالقوه را به افراد خواهد داد. ناگفته نماند که دانشجویان قادر به تمرکز بر رویکرد پایداری محیط زیست، تولید انرژی و مصرف آن خواهند بود. این نکته را فراموش نکنید که برای فارغ التحصیلان این گرایش مشاغل بسیاری در نظر گرفته شده است.

مدیریت منابع آب

باید بدانید که کسب تخصص در گرایش مدیریت منابع آب به معنای شناخت میزان آب مصرفی برای آشامیدن، سیستم آب و فاضلاب، کشاورزی، آب مصرفی روزانه و آب در صنایع مختلف خواهد بود. به علاوه دانشجویان قادر به شناخت انواع چالش هایی که مدیران منابع آبی با آن روبرو هستند، شناخت نظریه ها و رویکرد های مرتبط با میزان تامین و تقاضای مصرف آب و ارزیابی تمام عوامل تاثیر گذار بر منابع آب نظیر : محیط زیست، اقتصاد و عوامل قانونی خواهند بود.

جلوگیری از آلودگی و اقدامات اصلاحی

این شاخه از علم محیط زیست بر آلودگی محیط طبیعی تمرکز خواهد داشت. این گرایش دانشجویان را در جهت شناخت انواع مختلف آلودگی ها، چگونگی افزایش و توالی آلودگی ها یاری خواهد کرد. دانشجویان این گرایش قادر به شناخت تمام استراتژی های به کار رفته شده در جهت جلوگیری از آلودگی و انجام اقدامات اصلاحی، چگونگی جلوگیری از وقوع آلودگی و شناخت تاثیرات منفی آلودگی بر محیط زیست، انسان و حیوانات ( تمام موجودات زنده ) خواهند بود. لذا با تحصیل در این گرایش افراد قادر به اخذ مشاغلی چون مدیریت آلودگی ها، مدیریت کاهش ضایعات وعلوم محیط زیست خواهند بود.

وضعیت شغل و مشاغل و بازار کار رشته علوم محیط زیست در خارج از کشور

مشاغل مرتبط با علم محیط زیست

مشاغل بسیاری برای فارغ التحصیلان گرایش علم محیط زیست در نظر گرفته شده است، چرا که این افراد قادر به اخذ مشاغل بسیار مهم در بخش های ضایعات، سازمان های دولتی، خصوصی و ساختمان های مرتبط با کشاورزی خواهند بود. برخی از مشاغل بسیار مهم که دانشجویان علم محیط زیست قادر به اخذ آنان خواهند بود در زیر معرفی شده است :

حرفه مشاوره محیط زیست

اخذ حرفه مشاوره محیط زیست به معنای ارائه پیشنهادات بی نظیر به سازمان ها ( سازمان های دولتی و یا خصوصی ) در خصوص چگونگی برقراری ارتباط موثر با محیط زیست خواهد بود. این امر به معنای ارزیابی تاثیرات محیطی بر موجودات زنده و یا برنامه ریزی در جهت اجرای صحیح پروژه های موجود خواهد بود. ارائه پیشنهاداتی در خصوص جلوگیری از آلودگی، آلودگی زمین، هوا و یا آب، سنجش میزان کربن دی اکسید، ارائه پیشنهاداتی در خصوص اجرای قوانین و مقررات به صورت صحیح و کمک به شرکت ها در جهت پایداری بیشتر از دیگر وظایف این مشاوران خواهد بود.

حرفه حفاظت از طبیعت

این حرفه برای کسانی که علاقه بسیاری به حفظ و توسعه محیط طبیعی دارند بهترین گزینه انتخابی خواهد بود. حرفه حفاظت از طبیعت مواردی نظیر : مدیریت پایدار مناطق طبیعی، برنامه ریزی و نظارت بر پروژه ها در جهت شناخت گونه های مختلف، جذب سرمایه و مبارزه در جهت بالابردن میزان آگاهی افراد نسب محیط زیست و حفظ منابع طبیعی  را در بر خواهد گرفت. این افراد قادر به کسب مشاغل مورد نظر در انجمن ها، بخش های غیر خصوصی، پارک ملی، بخش های حفاظت از محیط زیست، بخش های خصوصی، همکاری با مقام های طرفدار محیط زیست و بخش های مشاوره ای خواهند بود.

حرفه آموزش محیط زیست

حرفه آموزش محیط زیست به معنای رفتن در مدارس و دانشگاه ها برای سخنرانی در خصوص محیط زیست و چگونگی حفاظت از آن، آموزش دادن به داوطبان و دانشجویان گرایش علوم طبیعی، برقراری ارتباط موثر با انجمن ها و موسسات آموزشی خواهد بود. بسیاری از این افراد قادر به کارکردن در انجمن های محیط زیست، همکاری با مقام های بومی، کارکردن در سازمان های عمومی، باغ وحش ها، پارک حیات وحش و باغ های گیاه شناسی خواهند بود.

حرفه مدیریت محیط زیست

اگر شما حرفه مدیریت محیط زیست را انتخاب کرده اید، شما مسئولیت توسعه و اجرای استراتژی های محیط زیست که باعث پایداری محیط زیست می گردد را بر عهده خواهید داشت. ناگفته نماند که شما قادر به کارکردن در سازمان های دولتی و خصوصی و ایفای نقش در جهت کمک به توسعه محیط زیست خواهید بود. ایفای این نقش مواردی نظیر : انجام ارزیابی، شناخت مسائل و مشکلات مرتبط با محیط زیست، ساماندهی آموزش کارمندان، تضمین سیاست های بکاررفته شده در خصوص محیط زیست و دسترسی به هدف مورد نظر را در بر خواهد گرفت.

حرفه بازیافت

اخذ مشاغل مورد نظر در بخش بازیافت به توسعه و اجرای سیاست های کاهش زباله مربوط می شود. با کسب تخصص در این حرفه شما قادر به مدیریت بازیافت ها در سازمان های بسیار بزرگ، خانه ها، شرکت ها و انجام فعالیت هایی در جهت افزایش بازیافت ها خواهید بود. به علاوه برای ایفای این نقش شما ملزم به همکاری با مقام های بومی، سازمان های دولتی و خصوصی، ارائه خدمات بسیار مهم و ضروری در جهت محیط زیست، کار در انجمن ها و یا صنایع خواهید بود.

حرفه مدیریت زباله

کار در بخش های مرتبط با مدیریت زباله به معنای همکاری با سازمان ها، مدیریت زباله ها و مواد بازیافتی خواهد بود. برای ایفای این نقش شما مسئولیت مدیریت پاکیزه بودن خیابان ها، جمع آوری مواد بازیافتی در یک منطقه خاص وعلوم محیط زیست را بر عهده خواهید داشت. اگر این راه را انتخاب کرده اید، شما قادر به همکاری با مقام های بومی، سازمان های دولتی و خصوصی، سازمان های مرتبط با محیط زیست، سازمان های دفن زباله و حفاظت از پروژه های اجرایی خواهید بود.

حرفه مدیریت کیفیت آب

اخذ این حرفه به معنای ارتقای سطح کیفیت آب و حل مسائل و مشکلات مرتبط با کیفیت آب خواهد بود. ناگفته نماند که برای ایفای این نقش شما ملزم به تجزیه و تحلیل موقعیت فعلی آب ها، آزمایش و بررسی منابع آب، توسعه فعالیت هایی در جهت ارتقای سطح کیفیت آب و افزایش مهارت های خود در این زمینه خواهید بود. از دیگر مواردی که شما قادر به کسب تخصص در آنان خواهید مواردی نظیر : آب آشامیدنی، سطح آب دریا و آب های زیر زمینی را در بر خواهد گرفت.

سطح علمی دانشگاه ها برای رشته علوم محیط زیست

از برترین دانشگاه های علوم محیط زیست عبارتند از دانشگاه کالیفرنیا برکلی از آمریکا و دانشگاه آکسفورد انگلستان می باشد.

شرایط تحصیل و کار رشته علوم محیط زیست کشورهای مختلف اروپا مثل فرانسه اتریش  آلمان لهستان سوئد هلند بلژیک نروژ دانمارک ایتالیا روسیه بلاروس لیتوانی مجارستان سوئیس فنلاند پرتغال اسپانیا  انگلستان و همچنین کشورهایی مثل آمریکا نیوزلند و استرالیا کانادا کشورهای آمریکای جنوبی مثل برزیل اکوادور اروگوئه آرژانتین و غیره یا کشورهای آسیایی مثل کره جنوبی ژاپن ارمنستان گرجستان قطر امارات و غیره متفاوت است و هر کشوری معمولاً در رشته ای خاص دارای مزایای و رتبه علمی بالاتر است، مثلاً رشته حقوق فرانسه، معماری ایتالیا، هوافضا روسیه و غیره از موارد مشابه هستند.

در نهایت موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی از بهترین موسسات حقوقی کشور آماده پاسخگوی تلفنی و حضوری شما دوست و هموطن عزیز و کلیه امور مربوط به پذیرش و اخذ ویزا و اقامت با گارانتی و تضمین کامل می باشد.

علاقه مندان به تحصیل و کار رشته علوم محیط زیست برای کسب اطلاعات در رابطه با شرایط مهاجرت و شرایط اعزام دانشجو رشته علوم محیط زیست به خارج از کشور کشور و اخذ ویزای تحصیل و کار رشته علوم محیط زیست به صورت تضمینی می توانند با تحویل مدارک خود که شامل: کپی از همه صفحات گذرنامه و ترجمه مدارک و ریزنمرات دبیرستان، پیش دانشگاهی و دانشگاهی و مدرک زبان و عکس پاسپورتی به وکلای مجرب ما، در موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی از موسسات اعزام دانشجو به راحتی و در کمترین زمان ویزای تحصیل و کار رشته علوم محیط زیست را دریافت کرده و به ادامه تحصیل و کار رشته علوم محیط زیست بپردازند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *