ویزای مجارستان

مجارستان، کشوری در قلب اروپا با فرهنگ غنی و مهد علم و دانش از زیباترین کشورهای جهان است. اگر از مردم مهمان نواز و فرهنگ و آداب و رسوم غنی و معماری های شگفت و چشمه های آب گرم آن بگذریم؛ از دانشگاه های برتر و ویزاهای مختلف آن نمی توانیم به سادگی بگذریم. طبیعت و فضای اجتماعی این کشور از دیرباز مورد توجه علاقه مندان به ادامه تحصیل و مهاجرت به مجارستان بوده است؛ از این رو در این مقاله که به کمک مشاوران و کارشناسان زبده ما در موسسه حقوقی وکلای برگزیده اصطهباناتی تهیه و تدوین شده است به شرح چگونگی اخذ ویزا و اخذ اقامت این کشور شگفت می پردازیم.مشاوران ما در این موسسه برتر با به روزترین اطلاعات در مورد مهاجرت تحصیلی و کاری به این کشور و کشورهای اروپایی دیگر در خدمت شما خواهند بود.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

ویزاهای مختلف کشور مجارستان

ویزای بازدید کننده: ویزای بازدید کننده حداکثر برای یک سال معتبر است. برای دریافت این ویزا، داشتن دعوت نامه رسمی و معتبر که از شهروندان مجاری یا خارجیانی با مجوز اقامت می توان آن را بدست آورد، ضروری می باشد. دعوت نامه باید از اداره مهاجرت مجارستان دریافت شود. فردی که دعوت نامه را ارسال می کند، باید ثابت کند که می تواند هزینه های فرد بازدید کننده را تامین کند و تمام مسئولیت های او را در زمان اقامت وی بر عهده بگیرد.

پس از صدور دعوت نامه، بازدید کننده باید برای این ویزا، شخصا در سفارتخانه یا کنسولگری مجارستان در کشور خود درخواست دهد.

ویزای بیزینسی: ویزای بیزینسی حداکثر برای سه ماه (90 روز) معتبر است. مانند ویزای بازدید کننده، باید دارای دعوت نامه معتبر و رسمی باشید تا بتوانید برای این ویزا درخواست دهید. این دعوت نامه رسمی را می توان از یک کارگزار یا نهاد قانونی، مانند شرکتی در مجارستان دریافت کرد.

شرکت یا سازمان دعوت کننده باید در اداره مهاجرت مجارستان برای دعوت نامه درخواست دهد و ثابت کند که متقاضی برای اهداف کاری و بیزینسی به مجارستان خواهد آمد و آن شرکت هزینه های وی را از جمله مسکن، هزینه های زندگی و خدمات پزشکی را تامین می کند. پس از آماده شدن دعوت نامه، متقاضی باید شخصا در نزدیک ترین سفارت یا کنسولگری مجارستان برای دریافت ویزا درخواست دهد.

ویزای توریستی: ویزای توریستی یک ویزای کوتاه مدت است که متقاضی تنها می تواند برای مدت محدودی در مجارستان حضور داشته باشد. برای این ویزا باید در کنسولگری کشور خود درخواست دهید. کنسولگری، ویزای توریستی را بر اساس بلیط هواپیما، اثبات وجود مسکن ( به عنوان مثال رزرو هتل) و صورت حساب بانکی شما برای اثبات تمکن مالی، صادر می کند.

ویزای پزشکی: خارجیانی که برای امور پزشکی قصد سفر به مجارستان را دارند، باید گواهی از موسسه پزشکی که قرار است درمان در آنجا صورت گیرد، اثبات تمکن مالی و رزرو هتل را ارائه دهند.

ویزای ملی: شهروندان اوکراینی، کرواسی و صربی می توانند منحصرا این ویزا را دریافت کنند. این ویزا برای کمک به حفظ زبان و هویت ملی مجارستانی، حمایت تحصیلی در کالج مجارستان و یا برای اهداف پیوست اعضای خانواده صادر می شود. معمولا به درخواست ها پس از تایید هدف سفر، اثبات مسکن و تمکن مالی طی 15 روز رسیدگی می شود. با ویزای ملی امکان کار وجود ندارد. برای اینکه بتوانید به صورت قانونی استخدام شوید، به مجوز و ویزای کار معتبر نیاز دارید.

ویزای ترانزیت: از 21 دسامبر 2007 (که مجارستان عضو توافق نامه شینگن شد)، این ویزا برای اهداف ترانزیتی شهروندان اروپایی و خارجیانی که دارای شرایط و مدارک زیر هستند، لازم نیست:

 • افرادی که دارای مجوز اقامت سوئیس یا لیختن اشتاین هستند.
 • مدت ویزای ترانزیت به حداکثر 5 روز محدود شده باشد.
اقدام برای اقامت مجارستان

اقدام برای اقامت مجارستان

اقدام برای اقامت مجارستان

اگر مایل به گرفتن اقامت در مجارستان هستید، قبل از انقضای ویزا ( شهروندان غیر اتحادیه اروپا ) در اداره مهاجرت محلی یا دریافت کارت ثبت نام ( شهروندان اتحادیه اروپا ) باید برای اجازه اقامت اقدام کنید. اثبات توانایی شما برای زندگی در مجارستان و وضعیت فعلی اقامت قانونی برای اخذ مجوز لازم است.

مجوز اقامت یا کارت ثبت نام به یک شهروند خارجی حق می دهد که بتواند در آنجا اقامت داشته باشد و به مجارستان سفر کند. همراه با کارت ثبت آدرس، به عنوان مدارک شما برای اقامت قانونی در طول اقامت در مجارستان عمل می کند. اگر به همراه خانواده به مجارستان می روید، شما و شریک زندگی خود به علاوه فرزندان دیگری که با شما مهاجرت می کنند، باید برای اجازه اقامت درخواست کنند.

معمولاً اجازه اقامت فقط یک سال اعتبار دارد. این امر نیاز به اخذ مجوز کار برای مجارستان دارد. به عنوان مثال، استثنائاتی برای برخی از اتباع اتحادیه اروپا وجود دارد. پس از داشتن مجوز اقامت معتبر و کارت آدرس، میتوانید برای کارت مالیاتی و کارت تامین اجتماعی اقدام کنید.

معمولاً، تا زمانی که مجوز کار معتبر باشد، اجازه اقامت معتبر می باشد. پس از داشتن مجوز اقامت معتبر و کارت آدرس، میتوانید برای کارت مالیاتی و کارت تامین اجتماعی اقدام کنید.

برای شهروندان اتحادیه اروپا:

از تاریخ 1 ژوئیه 2007 به جای دریافت مجوز اقامت، کارت ثبت نام برای مدت نامحدودی برای شما صادر می شود ( بدون اشاره به این واقعیت که شما مجبور به اخذ مجوز کار هستید یا خیر )، بنابراین تا زمانی که وضعیت دائمی ( کار کردن، تحصیل و غیره ) در مجارستان دارید نیازی به درخواست جدید نمی باشد.

این که آیا به مجوز کار احتیاج دارید یا خیر بستگی به توافق های دو جانبه بین کشور خود و مجارستان دارد ( برای اطلاعات دقیق مقاله “کار در مجارستان” را بخوانید). در طول اقامت در مجارستان باید اثبات مسکن، اشتغال و توانایی تامین هزینه های خود و خانواده را فراهم کنید. در صورت جمع آوری تمام اسناد و مدارک لازم، کارت ثبت نام در اداره مهاجرت صادر می شود. پس از دریافت کارت ثبت نام، اداره مهاجرت کارت آدرس را برای شما ارسال می کند. مهم است که کارت ثبت نام شما فقط همراه با کارت آدرس و گذرنامه معتبر باشد!

برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا:

در سال اول ویزا را در کنسولگری دریافت می کنید که می توانید با آن به مجارستان سفر کنید. این ویزا به مدت 30 روز از روزی که وارد منطقه شنگن شده اید معتبر می باشد. در این دوره برای دریافت مجوز نهایی اقامت شینگن و ثبت آدرس، باید به صورت حضوری به اداره مهاجرت مجارستان مراجعه کنید.

از سال دوم، شهروندان غیر اتحادیه اروپا می توانند اجازه اقامت را در دفتر مهاجرت مجارستان دریافت کنند. شما باید شغل خود ( مجوز کاری و توافق نامه کار / قرارداد کاری ) و محل اقامت خود را ثابت کنید ( یعنی اجاره نامه ). این روند تا 30 روز طول می کشد.

کارت مهاجرت را شخصی به دست می آورد که:

 • حداقل 3 سال به طور مداوم در مجارستان اقامت داشته است؛
 • سالانه بیش از 90 روز در مجارستان غایب نبوده و هم اکنون ساکن مجارستان باشد.

افراد زیر می توانند کارت مهاجرت را بعد از گذشت یک سال درخواست دهند:

 1. افرادی با اصالت مجارستانی یا افرادی که اقوام مجارستانی داشته اند ( به عنوان مثال والدین، پدربزرگ و مادربزرگشان تابعیت مجارستانی داشتند – حتی برای مدت کوتاهی).
 2. افرادی که با یک شهروند مجارستانی یا یک فرد خارجی که دارای کارت مهاجرت مجارستان است ازدواج کرده اند ( که باید حداقل 2 سال از ازدواج آنها گذشته باشد).
 3. این روند می تواند تا شش ماه طول بکشد، زیرا مقامات مدارک ارائه شده، وضعیت اشتغال، وسایل زندگی و مسکن متقاضی را بررسی می کنند. در طی این روند 6 ماهه، متقاضی نیز می تواند برای بررسی امنیت ملی فراخوانده شود. 

اقدام برای شهروندی مجارستان

چگونه می توان برای شهروندی مجارستان اقدام کرد. اتباع خارجی که بطور قانونی در مجارستان برای مدت زمان مشخص اقامت دارند، با توجه به وضعیت آنها – می توانند درخواست شهروندی کنند. در مورد صلاحیت ملی شدن در مجارستان عوامل مختلفی در نظر گرفته شده است.

درخواست شهروندی مجارستان باید شخصاً به مسئول ثبت در شورای محلی (Anyakönyvvezető) ارائه شود. فردی که در خارج از مجارستان زندگی می کند موظف است درخواست خود را به کنسولگری مجارستان در کشور محل اقامت خود ارائه دهد.

شرایط مورد نیاز چیست؟ 

 • کارت مهاجرت معتبر
 • عدم سابقه جنایی
 • گواهی یک محل اقامت قانونی و معتبر

امتحان اصول قانون اساسی (آزمون شهروندی)؛ این امتحان باید به زبان مجارستانی برگزار شود.

چه زمانی می توانید برای شهروندی درخواست کنید؟

به طور معمول می توانید بعد از 8 سال اقامت مداوم در مجارستان برای تابعیت مجارستان اقدام کنید. در شرایط زیر استثناهایی برای این حداقل حد وجود دارد:

اگر در مجارستان متولد شده اید، می توانید پس از 5 سال اقامت مداوم، درخواست تابعیت دهید.

اگر با یک شهروند مجارستانی ازدواج کرده اید و/ یا والدین فرزندی هستید که مجارستانی است و خردسال یا دارای پناهندگی است، می توانید بعد از 3 سال اقامت مداوم در کشور، درخواست تابعیت را بدهید.

اگر خود را مجارستانی می دانید و ثابت می کنید که اجداد تان شهروندان مجارستان بودند. در این صورت می توانید بلافاصله پس از دریافت کارت مهاجرت، برای تابعیت مجارستان درخواست کنید.

رئیس جمهور مجارستان صدور گواهینامه اعطای تابعیت یا گواهی بازگشت به میهن را تأیید می کند. این حکم به عنوان یک سند قانونی برای کسب تابعیت مجارستان عمل می کند. در پایان روند اعطای تابعیت، متقاضی سوگند شهروندی یاد می کند و تبدیل به شهروند مجارستان می شود.

مدارک مورد نیاز برای ویزاهای مجارستان

مدارک مورد نیاز برای ویزاهای مجارستان

مدارک مورد نیاز برای ویزاهای مجارستان

با توجه به به هدف سفر شما به مجارستان، انواع مختلف ویزا وجود دارد که بر اساس آن درخواست می شود. این که آیا شما قصد بازدید، تحصیل یا کار دارید یا می خواهید به طور دائم در آنجا اقامت کنید، بر این اساس مجبورید برای ویزای شینگن مجارستان متفاوتی درخواست کنید.

مدارک عمومی مورد نیاز برای درخواست ویزا مجارستان:

 1. فرم درخواست ویزا مجارستان را دانلود کنید، آن را کاملاً و به درستی پر کنید. همچنین می توانید فرم درخواست ویزای فرانسه شینگن را بصورت الکترونیکی پر کرده و یک سی دی را چاپ کنید.
 2. 2 عکس باید پیوست شود؛ عکس باید از نوع گذرنامه ای باشد – یک عکس تمام چهره جدید با پس زمینه روشن. درباره شرایط و مشخصات عکس ویزای مجارستان بیشتر بدانید.
 3. گذرنامه و کپی ویزاهای قبلی شما – اعتبار حداقل 3 ماه پس از تاریخ بازگشت – مورد نیاز است. گذرنامه شما باید حداقل دو صفحه خالی داشته باشد.
 4. یک کپی از رزرو بلیط برگشت تان.
 5. توصیه نمی شود قبل از اخذ ویزا بلیط را خریداری کنید – در غیر اینصورت لازم است تأیید بیمه ویزای مسافرتی برای پوشش حداقل 30،000 یورو در مجارستان و کل منطقه شینگن.
 6. نامه ای که هدف بازدید از مجارستان و برنامه سفر در آن مشخص شده است.
 7. رزرو بلیط هواپیما با تاریخ و شماره پرواز مشخص کننده ورود و خروج از مجارستان 
 8. رزرو هتل برای کل مدت اقامت مورد نظر در مجارستان 
 9. اثبات وضعیت مدنی (گواهی ازدواج، گواهی تولد فرزندان، گواهی فوت همسر، کارت شناسایی در صورت وجود)
 10. وسایل امرار معاش – اثبات وسایل مالی کافی برای مدت اقامت در مجارستان.

 در صورت اشتغال:

 • قرارداد استخدام
 • صورت حساب بانکی جدید 6 ماه گذشته
 • گواهی عدم مخالفت از طرف کارفرما
 • فرم اظهارنامه مالیات بر درآمد (ITR) یا گواهی مالیات بر درآمد که از منبع حقوقی کسر می شود

در صورت خود اشتغالی:

 • یک کپی از پروانه کسب و کارتان
 • بیانیه بانکی شرکت از آخرین 6 ماه
 • گزارش مالیات بر درآمد (ITR)

اگر دانشجو هستید:

 • اثبات ثبت نام
 • نامه تاییدیه پایان مدرسه یا دانشگاه

در صورت بازنشستگی:

 • بیانیه بازنشستگی 6 ماه آخر

در صورت عملی بودن:

 • درآمد منظم حاصل از اثبات دارایی 6 ماه آخر.

ویزای تحصیلی مجارستان

در صورت گذراندن دوره تحصیلی معتبر، مجوز تحصیل در مجارستان، اگر مدارک صحیح ارائه شود و فرم ها به طور صحیح و کامل تکمیل شوند، یک روند ساده است. فرم های درخواست ویزای اقامت (برای پذیرش به برخی از موارد تحصیلی در مجارستان) به صورت مدارک PDF به 5 زبان (انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، روسی و مجارستانی) از طریق وب سایت وزارت امور خارجه مجارستان (Külügyminisztérium) به صورت آنلاین در: www.mfa.gov.hu قابل دانلود است.

شهروندان غیر اتحادیه اروپا

به عنوان یک شهروند غیر اتحادیه اروپا در صورت تمایل به تحصیل در مجارستان، شما می توانید برای ویزای اقامت اقدام کنید. در فرم درخواست از شما خواسته می شود جزئیات مربوط به موارد زیر را ارائه دهید:

 • نوع آموزش
 • نام سازمان میزبان
 • دفتر مرکزی سازمان میزبان
 • در صورت دریافت بورسیه تحصیلی، باید اطلاعات مربوط به سازمانی که بورسیه تحصیلی را ارائه می دهد، بیان کنید
 • مبلغ پولی که برای اقامت در مجارستان در اختیار شماست.

در درخواست ویزای تحصیلی باید مدارک زیر را ضمیمه کنید:

 • اسناد و مدارک جزئیات مربوط به محل اقامت آینده شما و اثبات وسایل مالی و معیشتی
 • گواهینامه مدرسه
ویزای کاری مجارستان ویزا و مجوزهای کار

ویزای کاری مجارستان ویزا و مجوزهای کار

ویزای کاری مجارستان ویزا و مجوزهای کار

از آنجا که مجارستان به اتحادیه اروپا پیوسته است، قوانین و مقررات آن در مورد تحرک کار به دلیل اینکه با دستورالعمل های اتحادیه اروپا مطابقت داشته باشند، تغییر می کنند. بیشتر شهروندان غیر اتحادیه اروپا برای رفتن و کار در مجارستان به مجوز و ویزای کار نیاز دارند.

چه کسی به مجوز کار احتیاج ندارد؟

از اول ژانویه 2009، شهروندان اتحادیه اروپا در مجارستان به مجوز کار نیاز ندارند. شما به عنوان یک شهروند غیر اتحادیه اروپا، همسر یک شهروند مجارستان هستید.

چه کسی به اجازه کار و ویزای کار نیاز دارد؟

همه شهروندان غیر اتحادیه اروپا به ویزای کار و مجوز نیاز دارند تا بتوانند به طور قانونی در مجارستان ورود و سپس کار کنند. به طور معمول، بیشتر بوروکراسی لازم توسط کارفرما (که موظف به ارائه اسناد مختلف به مراجع مهاجرت از قبیل اثبات مدارک تحصیلی و مجوزهای بهداشتی است) اداره می شود.

درخواست ویزای کار

 • اجازه کار معتبر
 • توافق نامه کار
 • اثبات اسکان

روند درخواست تا 25 روز طول می کشد و می تواند به مراحل زیر تقسیم شود: 

در مرحله اول، تقاضای نیروی کار لازم است. شرکت استخدامی باید برای مدت زمان ثابت 15 روز کار را در اداره کار مجارستان (Munkaügyi Központ) تبلیغ کند. این امر فرصتی برای شهروندان بیکار مجارستانی است که می توانند برای این پست کاری درخواست کنند. پس از گذشت پانزده روز، کارفرما می تواند از طرف کارمند درخواست اجازه کار کند. مجوز کار پس از 10 تا 15 روز دیگر آماده خواهد بود.

پس از دریافت مجوز کار، کارمند مجبور است ویزای کار را بطور حضوری در کنسولگری مجارستان (Magyar Konzulátus) در کشور خود و یا در کشوری که در حال حاضر اقامت قانونی دارد، درخواست کند.

مجوز کار و ویزای کار به مدت دو سال صادر می شود. اگر کارمند بخواهد اقامت خود را در مجارستان تمدید کند و به تحقق شرایط درخواست نامه ادامه دهد، هر دو این مدارک قابل تمدید هستند.

وکلا و مشاوران کارکشته و مجرب موسسه حقوقی وکلای برگزیده اصطهباناتی در دو شعبه تهران و شیراز همه تلاش خود را به کار می بندند تا بهترین گزینه مهاجرتی مناسب را به شما ارائه دهند. این مشاوران متبحر با تجربه صدها پرونده مهاجرتی از ابتدای کار تا رسیدن به مقصد در کنار شما خواهند بود و این مسیر سخت و دشوار را برای شما راحت و آسان می نمایند و آینده ای روشن و درخشان را به شما نوید می دهند. به منظور کسب اطلاعات بیشتر و به روز در مورد روش های مهاجرتی و چگونگی اخذ ویزا و اقامت تحصیلی با مشاوران ما تماس بگیرید. با ما در تماس باشید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *