شهروندان بسیاری از کشورها، از جمله بسیاری از کشورهای اروپایی، می توانند به مدت 90 روز بدون صدور ویزا وارد صربستان شوند. هر فردی که شهروند جمهوری صربستان نیست، هنگام ورود و دریافت ویزای تحصیلی صربستان باید در نزدیکترین ایستگاه پلیس ثبت نام می کند.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

دریافت ویزای تحصیلی صربستان

اگر در هتل های صربستان اقامت دارید، باید خود را به نزدیکترین ایستگاه پلیس معرفی کنید که این کار توسط کارکنان هتل انجام می شود. اما در صورتی که در محل اقامت خصوصی باشید، باید در عرض 24 ساعت بعد از ورود، خود را به ایستگاه پلیس معرفی کنید. شرایط اخذ اقامت صربستان و همچنین شراطی عمومی ویزا به قرار زیر می باشد:

 • گذرنامه معتبر (گذرنامه حداقل 90 روز پس از تاریخ صدور ویزا معتبر است)
 • برای یک سفر خصوصی، دعوت نامه توسط مقامات مربوطه جمهوری صربستان تایید شده باشد.
 • برای کسب و کار، دعوت نامه توسط یک شرکت در صربستان
 • برای یک سفر توریستی، یک گواهی پرداخت برای سفر، صادر شده توسط یک آژانس مسافرتی
 • عکس: (اندازه 3 در 4)
 • بلیط بازگشت یا برنامه سفر (کپی مجوز رانندگی و بیمه در صورت سفر با ماشین)
 • اثبات بودجه کافی برای اقامت در صربستان
 • بیمه سلامت
 • هزینه ویزا

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی صربستان

کشور صربستان کشوری چند ملیتی در مرکز اروپا می باشد که دارای استاندارد بالای تحصیل و امکانات پیشرفته و نوین است. در حدود 17 دانشگاه در صربستان وجود دارد که در حوزه ی علوم ریاضی و کامپیوتر پیشرفت عظیمی کرده اند. مدرک دیپلمی که به دانشجو اعطا می شود مدرک بین المللی می باشد. ادامه ی تحصیل در کشور صربستان به دانشجو این امکان را میدهد که ذهنش به سوی فرهنگ و زبان جدید معطوف شود. مدارکی که دانشجویان جهت تحصیل در کشور صربستان نیاز دارند بدین گونه می باشد.

 1. اصل پاسپورت با دو صفحه ی خالی (مدت اعتبار پاسپورت 90 روز از زمان اخذ ویزا می باشد)،
 2. دو قطعه عکس تازه گرفته شده به ابعاد عکس پاسپورت،
 3. نامه ی قبولی از وزارت تحصیلی کشور صربستان،
 4. تمامی مدارک تحصیلی از مدرسه تا آخرین مقطع تحصیلی دانشجو،
 5. مدرک آیلتس یا تافل باید داشته باشید.
 6. باید به دولت صربستان ضمانت دهید که توانایی حمایت مالی از خود برای یک سال ( از بابت هزینه ی درسی، اسکان، خوراک و …) دارید البته هزینه ها بعد از ورود به کشور پرداخت می گردند.
 7. پرداخت هزینه های تحصیل از طریق شعب بانکی و ارسال فیش واریزی به دانشگاه صربستان،
 8. ضمانت دهید که از هر نظر توانایی حمایت از خود در طول دوره ی تحصیلی مشخص شده در ویزایتان را دارید.
 9. سوابق کیفری نباید داشته باشید و مدارکی مبنی بر عدم سو پیشینه دانشجو باید از دادگستری کشور خود تهیه کرده باشید.
 10. بیمه ی سلامت باید شده باشید تا در صورت وقوع حوادث، جراحات و مصدومیت در طول دوره ی تحصیل بتوانید از مزایای بیمه بهره مند شوید.
 11. تاریخ و ساعت بلیط رفت را به کشور صربستان ارائه دهید.
 12. نامه ای به دولت صربستان بنویسید که علت رفتن شما و ادامه ی تحصیل برای چیست.
 13. صورتحساب بانکی از 3 ماه قبل،
 14. نامه ی قبولی در دانشگاه صربستان برای ادامه ی تحصیل در هر مقطعی که دانشجو ثبت نام کرده باشد نیز لازم است.

مدت زمان صدور ویزای تحصیلی صربستان

برای دریافت ویزای تحصیلی در صربستان، باید به سفارتخانه جمهوری صربستان بروید. از طریق ایمیل هم میتوانید تقاضای ویزا کنید. با توجه به نوع اقامت و شروع دوره ی تحصیلی، زمان اخذ ویزا متغیر است. برای اقامت کمتر از 90 روز در صربستان، مدت زمان اخذ ویزا کم میشود. برای اقامت بیش از 90 روز، مدت زمان بیشتری از طرف دولت صربستان صرف بررسی مدارک میشود. اگر دوره ی تحصیلی شما بیش از 2-3 سال باشد زمان اخذ ویزا بیشتر از حد ممکن طول میکشد چون که دولت صربستان باید تمامی مدارک را بررسی کند و علت ماندن شما در کشور، مورد قبول دولت واقع شود.

در صورتی که دلیل منطقی و قاطعی برای اخذ ویزا ارائه ندهید تقاضای شما رد میشود. درخواست ویزا ویزای تمامی ویزاها (90 روز و یا بیشتر) توسط دولت صربستان بررسی شده و اجازه ی اخذ ویزا داده می شود اما زمان دریافت ویزای تحصیلی در حدود 1-3 هفته است و گاهی ممکن است بیش از 3 هفته شود. بنابراین قبل از گرفتن بلیط و اسکان، اقدام به اخذ ویزا کنید تا در وقتتان صرفه جویی کرده باشید. از صحت و درستی اطلاعات خود مطمئن شوید زیرا در صورت مغایرت بین اطلاعات شما در فرمتان، درخواست ویزای تحصیلی شما رد میشود و حدود 1 ماه طول میکشد تا بتوانید دوباره درخواست ویزا کنید. در اینصورت در روند تحصیلی شما اختلال ایجاد می شود. هر چه زودتر اقدام به اخذ ویزا کنید بهتر است زیرا در صورت بروز مشکل، وقت کافی برای رفع مشکل پیش آمده را دارید و از برنامه های درسی عقب نمی مانید.

هزینه های اخذ ویزای تحصیلی صربستان

ادامه ی تحصیل در کشور صربستان برای دانشجویانی که میخواهند با متدهای جدید درسی آشنا شوند بسیار مفید می باشد. مطابق با تصمیم دولت جمهوری صربستان در اوایل سال 2014، اشخاصی که ویزای شینگن دارند یا جزو شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا می باشند و کسانی که مجوز اقامت موقت در کشورهای عضو شینگن دارند و جز اتحادیه اروپا نیستند برای ادامه ی تحصیل میتوانند در یکی از دانشگاه های صربستان مشغول به تحصیل شوند. اگر اقامت این اشخاص کمتر از 90 روز باشد و جز کشورهای اتحادیه اروپا باشند نیازی به پرداخت هزینه ی ویزای تحصیلی ندارند و دولت به آنها اجازه ی اقامت تحصیلی میدهد. انواع ویزای تحصیلی برای دوره های تحصیلی در کشور صربستان بدین گونه است:

 1. ویزای تحصیلی برای دوره های 90 روزه: در حدود 84800 دینار است که اگر ویزای تحصیل توسط دولت صربستان تایید شود، مبلغ 3200 دینار برای مهر ویزا باید به دولت صربستان پرداخت کرد.
 2. ویزای تحصیلی برای دوره های بیشتر از 180 روزه در دانشگاه: مبلغی در حدود 43200 دینار به دولت باید داد و درصورتیکه ویزای تحصیلی اخذ شود مبلغ 3200 دینار به آن اضافه میشود.

هزینه های اخذ ویزای تحصیلی صربستان

هزینه ی ویزای تحصیلی صربستان به مونته نگرو بدین گونه است:

 • برای ادامه ی تحصیل کمتر از 60 روز تا 90 روز: 160000 دینار + 3200 دینار در صورت اخذ ویزا
 • برای ادامه ی تحصیل در دوره های 180 روزه: 169600 دینار + 14400 دینار(3200 دینار در صورت قبولی ویزای تحصیلی)

در صورت قبولی در دانشگاه صربستان با توجه به دوره ی تحصیل خود تقاضای اخذ ویزای تحصیلی از سفارتخانه کنید تا در موعود مقرر اجازه ی ورود به کشور به شما داده شود و بتوانید در کلاسهای دانشگاه شرکت کنید.

شرایط دریافت ویزای همراه در صربستان

ازدواج با شخص صربستانی و درخواست ویزا برای اسکان همسر، فرآیند پیچیده ای است. هر کشوری قوانینی مبنی بر ازدواج شخصی از یک کشور دیگه با شهروند کشور مذکور دارد. بطور کلی، زندگی در کنار همسر در صربستان نیازمند ویزای اقامت می باشد. قبل از اخذ ویزای اقامت، فرمی که نمایانگر زمان و مکان ازدواجتان است را باید پر کنید و مراسم عروسی دو یا سه روز بعد از فرستادن تمامی مدارک جهت اخذ ویزا برگزار میشود.

ازدواج در اداره ثبت کشور، بطور رسمی و قانونی ثبت می شود و سند ازدواج صربستانی به زوجین داده میشود. در صورتی که فرد صربستانی بچه دارد یا شما به عنوان همسر ایرانی دارای فرزند هستید، هیچ گونه اختلالی در روند اخذ ویزای شما پیش نمی آید. جهت اخذ ویزا به سفارتخانه بروید و مدارک مورد نیاز اعم از پاسپورت، سند ازدواج، سندی که نشان دهد شما آزاد هستید که ازدواج کنید یعنی در حال حاضر مجرد هستید یا مطلقه باشید.

تمامی مدارک در سفارتخانه صربستان مورد بررسی قرار می گیرند و در صورتی که در اطلاعات شما مشکلی وجود نداشته باشد، دولت اجازه اخذ ویزای همراه میدهد. اقامت اولیه 30 روزه است و قبل از ابطال تاریخ پاسپورتتان، جهت تمدید مدت زمان اقامت پیش خانواده و همسر خود، به سفارت بروید تا بتوانید مجوز اسکان دوباره بگیرید.

تحصیل در صربستان

تحصیل در صربستان دروازه برای ورود دانشجویان به قاره اروپا است. هزینه مالیات برای بیمه نیز مهم است و باید همراه با درخواست ویزای دانشجویی پرداخت شود. لطفا توجه داشته باشید که هزینه های کنسولی برای متقاضیان کشورهای زیر (ارمنستان، چین، مالزی، پاکستان، اوکراین و سوریه و همچنین دارنده گذرنامه امارات متحده عربی) مورد نیاز است.

تحصیل در صربستان

هزینه های کنسولی برای ویزای سفر در سند مسافرت مشترک نیز باید پرداخت شود. مجوزهای صربستان برای تهیه اسناد رسمی زیر صادر شده است که عبارتند از:

 • سند مسافرتی معتبر و گذرنامه با اعتبار تا شش ماه پس از اتمام اقامت در کشور
 • فرم درخواست (برای ویزای دانشجویی) به کنسولگری های سفارت و کنسولگری جمهوری صربستان
 • دعوتنامه از فرم پذیرش از موسسه صربستان (برای ویزای دانشجویی)
 • عکس پاسپورتی استاندارد 3 در 4 (1 عدد)
 • نامه کارفرما (در مورد بازدیدکنندگان حرفه ای)
 • نامه از دوستان یا بستگان (در مورد بازدیدکنندگان مایل به اقامت در صربستان برای بیش از 90 روز)
 • گزارش بررسی پزشکی
 • اثبات کافی بودن وجوه مالی

پس از ارسال درخواست نامه ها، همچنین لازم است یک کپی از گذرنامه خود را ارسال نمایند. گذرنامه اصلی فقط برای احراز هویت لازم است. پردازش ویزا حدود سه هفته طول می کشد. برای کسب اطلاعات بیشتر مزایا و معایت تحصیل در صربستان با مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) همراه باشید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *