تحصیل در کانادا

نحوه پذیرش در دانشگاه های کانادایی

مراحل پذیرش در دانشگاه های کانادایی

به صورت پس از اینکه دانشگاه ها و موسسات مورد نظر خود را جهت تحصیل در کانادا شناسایی کردید، در وب سایت های موسسات مهاجرتی اطلاعاتی در مورد شرایط پذیرش و فرآیند درخواست را به دست آورید و گاها حتی می توانید اخذ پذیرش خودتان را به این موسسات واگذار کرده و تنها منتظر اعلام نتیجه باشید. طبق شرایط کلی قوانین ثبت درخواست در سراسر موسسات تحصیلات عالی متفاوت است اما نگران نباشید، ما در موسسه حقوقی توسعه گران مهر  نحوه پذیرش در دانشگاه های کانادایی را برای شما روشن میکنیم تا بتوانید بیشترین بهره را از این مسیر ببرید.

چگونگی اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور کانادا

مرحله 1: در رابطه با دانشگاه مورد نظر خود تحقیق کنید و در یابید که دارای حداقل 3 گزینه مورد نیاز دانشگاه در رزومه خود هستید یا خیر. 

مرحله 2: الزامات پذیرش دانشجویان بین المللی در دانشگاه مورد نظر خود را چک کنید که شامل موارد زیر می باشد:

 • زمان پذیرش
 • الزامات زبان

رتبه مورد نیاز برای ورود به مقطع یا رشته ای که مایل به تحصیل در آن هستید. نامه درخواست به دانشگاه؛ و پروفایل شخصی نیز ممکن است ارسال گردد که بخشی از پروفایل دانشجویی بوده و در حدود 30 دقیقه به طول می انجامد تا تکمیل گردد. 3 سوال از سوی دانشگاه از شما پرسیده می شود که می بایست به دو سوال به صورت ویدئو و یک سوال به صورت مقاله پاسخ دهید.

مرحله 3: تمامی مدارک زیر را ثبت نمایید:

 • کپی معتبر از مدرک دیپلم
 • فرم تقاضای تکمیل شده برای دوره مورد نظر
 • رزومه ( در صورت نیاز )
 • نامه اهداف ( این نامه اهداف شما را جهت ورود به کالج، دانشگاه یا دوره آموزشی مورد نظرتان مشخص می سازد. )

نتایج آزمون زبان انگلیسی یا فرانسوی که حداقل در 1 سال اخیر گذرانده شده باشند:

 1. آزمون های زبان انگلیسی که عموما پذیرفته می شوند: آیلتس، تافل و آزمون پیشرفته سطح C1. آزمون های زبان فرانسه که عموما پذیرفته می شوند شامل TEF، TCF، DALF و DELF می باشند.
 2. اثبات آن که قادرید خود و همراه خود را در زمان تحصیل به لحاظ مالی تامین نمایید.
 3. در صورتی که جهت تحصیل در مقطع فوق لیسانس و دکترا اقدام نموده اید، نامه ارجاع از سوی کارفرمای پیشین مورد نیاز است؛ و
 4. چنانچه در کانادا تحصیل نکرده اید، ارزیابی ECA تحصیلات شما مورد نیاز است.

لطفا به خاطر داشته باشید که، تمامی مدارک می بایست به صورت رسمی به زبان انگلیسی یا فرانسه ترجمه شده باشند و اصل مدارک نیز می بایست در فرم تقاضا پیوست گردد.

مرحله 4: در صورتی که فرم تقاضا توسط دانشگاه مورد رسیدگی قرار گیرد، نامه ای تحت عنوان نامه پذیرش به دانشجو ارسال می گردد.

مرحله 5: تقاضا برای مجوز دانشجویی و اثبات موارد زیر:

 • اثبات تمکن مالی در زمان تحصیل
 • ارائه گواهی پزشکی از پزشک معتبر در کانادا در صورتی که بخواهید بیش از 6 ماه در این کشور به تحصیل بپردازید.
 • دارا بودن تنها هدف تحصیل در کانادا
 • اطلاع به اداره مهاجرت کانادا مبنی بر آنکه قصد دارید به محض پایان دوره تحصیل خود به کشورتان باز گردید.
 • ارائه گواهی عدم ارتکاب جرم به همراه DUIs.
 • ECA دانشجویان بین المللی در کانادا
 • چنانچه قبلا در کانادا تحصیل نموده اید، نیازمند ECA یا ارزیابی اعتباری آموزش می باشید. این مساله بدان معناست که سطح سواد شما با سطح سواد معادل در کانادا یکسان می باشد.
 • استان ها و قلمرو های متفاوت ECA متفاوتی دریافت می نمایند.
 1. ما در لیست زیر به انواع ECA با توجه به منطقه اشاره نموده ایم:
 2. آلبرتا: خدمات ارزیابی صلاحیت بین المللی
 3. بریتیش کلمبیا: خدمات ارزیابی اعتباری بین المللی
 4. مانیتوبا: خدمات ارزیابی اعتباری آکادمیک
 5. کبک: خدمات ارزیابی و معادل سازی مدارک تحصیلی
 6. ساسکاچوان: خدمات ارزیابی صلاحیت بین المللی
 7. انتاریو: خدمات ارزیابی اعتباری بین المللی کانادا، خدمات آموزش مقایسه ای و خدمات آموزش جهانی
 8. قلمرو شمال غربی: خدمات ارزیابی صلاحیت بین المللی

مراحل پذیرش در دانشگاه های کانادایی

درخواست موفق برای یک موسسه آموزشی کانادایی به درک نیازمندی های مختلف مدارس و دوره هایی که ارائه می دهند، نیاز دارد. متقاضیان همچنین باید آنالیز دقیق از قوانین و مقررات قابل اجرا برای فرآیند درخواست مجوز را انجام دهند. تنها مدارسی که شناخته می شوند و دوره های تحصیلی تایید شده قابل قبول هستند. به طور ایده آل، باید برنامه ریزی برای تحصیل کانادا را حداقل یک سال قبل شروع کنید. الزامات مشترک برای همه دانشگاه ها و موسسات شامل یک گذرنامه به روز شده، مهارت در زبان انگلیسی یا فرانسوی همراه با مدرک گذراندن آزمون های زبان با حداقل نمرات و اثبات این است که می توانید هزینه تحصیل خود و نیز هزینه زندگی در کشور را تامین کنید. 

البته، الزامات ممکن است بین استان ها تفاوت داشته باشند، به همین دلیل است که این مرحله باید به روش دقیق و سیستماتیک انجام شود.

انتخاب موسسه و دوره خود 

اولین قدم در جهت انتخاب یک موسسه، تعیین وضعیت آن به عنوان یک موسسه آموزشی خاص است. فقط DLI ها می توانند دانشجویان خارجی را قبول کنند. زمانی که برای تحصیل در کانادا درخواست می دهید باید یک دوره ویژه را نهایی کنید. راه اندازی آکادمیک کانادا نسبت به تغییر دوره انعطاف پذیر می باشد، اگرچه بهتر است که گزینه های خود را از قبل مقایسه کرده و دوره ای را انتخاب کنید که واقعا به پی گیری آن علاقه مند هستید.

آزمون صلاحیت زبان 

برای ورود موفقیت آمیز به کانادا، هر دانشجو بین المللی باید مهارت خود را در زبان انگلیسی یا فرانسه به اثبات برساند. ایلتس آزمون ارجح در زبان انگلیسی است و برخی از موسسات نمره آزمون پیشرفته یا TOEFL را می پذیرند. برای زبان فرانسوی، شما می توانید DALF، DELF یا TCF را انتخاب کنید، اگر چه امتحان TEF رایج ترین گزینه می باشد. آزمون را انتخاب کنید، هزینه را بپردازید و تاریخ ها را به خوبی از قبل رزرو کنید. البته، شما باید مهارت های زبانی خود را افزایش دهید تا مطمئن شوید که درخواست شما رد نمی شود.

درخواست به دانشگاه ها

اکنون زمان تماس با فهرست نهایی دانشگاه ها و دریافت بسته های درخواست آن ها و ارائه پیشرفت آن ها فرا رسیده است. انتخاب یک دوجین دانشگاه می تواند مفید باشد اما شما باید هزینه تقاضا نامه را در نظر بگیرید که از 100 تا 250 دلار متغیر می باشد. به طور تصادفی درخواست ندهید. گزینه های خود را مقایسه کنید، دوره و سازمان مورد نظر خود را مشخص کنید و یک یا دو گزینه را به عنوان پشتیبان انتخاب کنید.

هنگام پر کردن فرم درخواست دقت کنید و مطمئن شوید که اطلاعات دقیقی از مدارک مستند پشتیبانی می کنید. زمانی که این کار انجام شد، زمان آن است که با صبر زیاد منتظر بمانید تا مقبولیت خود را دریافت کنید. زمانی که شما علاقه خود را تایید می کنید، دانشگاه یک نامه پذیرش ارسال خواهد کرد که نقش مهمی در تشریفات پیش رو ایفا می کند.

درخواست برای یک اجازه تحصیل

حالا که یک موسسه آماده پذیرش شما می باشد، زمان درخواست برای اجازه تحصیل کانادا فرا رسیده است. می توانید به صورت آنلاین درخواست دهید و یا از مرکز درخواست ویزای محلی خود بازدید کنید. درخواست شما باید با نامه پذیرش دریافت شده در مرحله قبلی، پاسپورت و مدرک مستند که بودجه کافی برای تحصیل در کانادا دارید، همراه باشد.

اگر شما برای یک موسسه در استان کبک درخواست داده اید، آن وقت نیز همراه با نامه پذیرش، یک ” گواهی پذیرش کبک ” دریافت خواهید کرد. دقت کنید که این مدرک را در برنامه اجازه تحصیل خود بگنجانید.

زمان سفر 

هنگامی که درخواست پردازش شد و در صورت نیاز، یک مصاحبه انجام شد، مامور مهاجرت در مورد درخواست اجازه تحصیل شما تصمیم گیری خواهد کرد. اگر پذیرفته شود، اکنون زمان شروع برنامه ریزی سفر شما به کانادا است. اجازه شما تاریخ شروع خواهد داشت، که تاریخ اجازه ورود را دارد. به خاطر داشته باشید که قبل از این تاریخ اجازه ورود به کانادا را نخواهید داشت. برای سفر خود برنامه ریزی کنید.

زمان تحصیل 

افسر مهاجرت جواز و مدارک شما را قبل از ورود به کانادا تایید خواهد کرد. این آخرین مرحله از تشریفات مهاجرتی است و شما می توانید بر روی شروع سفر خود به عنوان یک دانشجو بین المللی در کانادا تمرکز کنید.

مدارک لازم برای پذیرش در دانشگاه های کانادایی

کپی مدارک از تحصیلات قبلی:

در درخواست به دانشگاه خارج از کشور از شما خواسته می شود، نسخه های معتبر مدارک فارغ التحصیلی قبلی خود را که به زبان انگلیسی ترجمه شده است، اضافه کنید. در حالی که اکثر متقاضیان کارشناسی ارشد فقط به مدرک لیسانس نیاز دارند، برخی از برنامه ها همچنین مدرک دبیرستان را درخواست می دهند. دانشگاه ها برای اثبات این موضوع که شما از دوره های قبلی فارغ التحصیل شده اید، به این مدارک نیاز دارند.  با این حال، این مدارک معمولاً شامل اطلاعات مربوط به موسسه آموزشی که در آن تحصیل نموده، معدل (GPA)، نمرات نهایی یا پایان نامه لیسانس می باشد.

مدارک لازم برای پذیرش در دانشگاه های کانادایی

مدارک لازم برای پذیرش در دانشگاه های کانادایی

ریز نمرات دانشگاهی مدرک لیسانس:

ریز نمرات دانشگاهی جزئیات کامل در مورد دوره ها و ماژول هایی را که در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تحصیل کرده اید به دانشگاه ارائه می دهند. دانشگاه ها انتظار دارند که این ریز نمرات نسخه رسمی باشند و تصاویر صفحه یا صفحات چاپی نباشند. ریز نمرات دانشگاهی بسیار مهم می باشند زیرا دیدن دوره هایی که گذراندید می تواند به دانشگاه ها کمک کند تا تصمیم بگیرند که آیا پیشینه و مهارت های لازم را برای کارشناسی ارشد مورد نظر خود دارید یا خیر.

اثبات مهارت زبان:

هنگام درخواست مدرک تحصیلی در خارج از کشور، این احتمال وجود دارد که شما به زبان انگلیسی یا یک زبان خارجی محبوب دیگر ( آلمانی، فرانسوی و غیره ) تحصیل کنید. به همین دلیل دانشگاه ها باید بدانند که زبان مانعی در تحصیلات شما نخواهد بود. که شما قادر به درک و استفاده از آن زبان در سطح دانشگاهی می باشید.

در دانشگاه هایی که به زبان انگلیسی آموزش داده می شود، به طور معمول به گواهی نامه های رسمی زبان مانند TOEFL، IELTS، C1 پیشرفته و غیره نیاز دارند. وقتی دانشگاه ها نمره خاصی را می خواهند، این بدان معنی است که آن ها واقعاً از شما انتظار دارند که نمره قابل قبول را کسب کنید. هر چه نمره بالا تر باشد، آن ها بیشتر متقاعد می شوند که به مهارت های انگلیسی تسلط دارید.

انگیزه نامه یا بیانیه هدف:

بسیاری از دانشجویان در مورد الزام به ذکر بیانیه هدف یا انگیزه نامه در برنامه خود دچار سردرگمی می شوند. نامه انگیزشی و بیانیه هدف بسیار مشابه هستند، اما آن ها یکسان نیستند.

در این جا آن چه اکثر دانشگاه ها انتظار دارند در انگیزه نامه / بیانیه هدف را درج کنید:

 1. چرا می خواهید آن برنامه خاص را در دانشگاه آن ها بگذرانید، و چگونه در مورد این برنامه آموخته اید.
 2. به چه چیزی در محتوای برنامه علاقه مند می باشید، و چه چیزی آن را به بهترین گزینه تحصیلی برای شما تبدیل می کند.
 3. چه عامل خاصی شما را برای انتخاب آن برنامه متقاعد کرده است ( شهرت، اساتید، گزینه های اشتغال و غیره ).
 4. چگونه تحصیلات قبلی شما مقطع کارشناسی ارشد که می خواهید ان را دنبال کنید، مطابقت دارد. اگر آن ها با هم مطابقت ندارند، باید استدلال کنید که چرا می خواهید زمینه های موضوع را تغییر دهید.
 5. بعد از فارغ التحصیلی برای چه شغلی می خواهید درخواست دهید و چگونه این مدرک با برنامه شما متناسب است.
 6. در حالی که بیانیه هدف و نامه انگیزشی مشابه هستند، تفاوت ظریفی بین آن ها وجود دارد.

نامه های مرجع:

نامه های مرجع به دیگران اجازه می دهد تا در مورد شما صحبت کنند. به طور معمول، آن ها شواهدی اضافی در مورد توانایی شما در نظر گرفته می شوند که شما با موفقیت کارشناسی ارشد را که درخواست می کنید تکمیل کنید.

اگر فقط از شما خواسته اند نامه های اساتید را ارسال کنید، در این نامه ها بر مهارت ها و دستاورد های دانشگاهی شما متمرکز خواهد داشت. اگر از شما خواسته شده یا اجازه ارسال نامه مرجع از کارفرما را بدهید، دانشگاه ها انتظار دارند که این نامه مهارت های مربوط به کارشناسی ارشد شما را منعکس کند.

توضیحات پروژه یا نمونه کار ها:

توضیحات پروژه یا نمونه کار ها فقط برای برنامه های بسیار تخصصی مانند کارشناسی ارشد تحقیقاتی و یا کارشناسی ارشد علوم لازم است. پروژه ها در درخواست برای کارشناسی ارشد در زمینه های هنر، طراحی و معماری مورد نیاز می باشد. دانشگاه ها انتظار دارند که این نمونه کارها منعکس کننده تجربه شما و استعداد شما در زمینه تحصیلی شما باشد. آن ها همچنین به مشتری های شما و نوع پروژه هایی که انجام داده اید، توجه خواهند کرد.

توصیف پروژه هنگام درخواست برنامه ای که با پایان نامه تحقیق به پایان می رسد لازم است. این توضیحات پروژه باید شامل موارد زیر باشد:

 • می خواهید تحقیق کنید و چرا ؟
 • وضعیت فعلی تحقیق در مورد آن موضوع چیست ؟
 • چگونه می خواهید تحقیقات خود را انجام دهید ؟
 • انتظار چه یافته هایی را دارید و تحقیقات شما چگونه به دانش موجود اضافه می کند ؟

رزومه:

رزومه کارت ویزیت شماست. دانشگاه ها علاقه مند به توضیحات مفصل در مورد همه شغل ها و فعالیت های خارج از برنامه نیستند، اگرچه حتما باید آنها را درج کنید. آن ها می خواهند ببینند که چگونه تجربه شما مطابقت دارد یا علاقه شما به برنامه مورد نظر برای تحصیل را نشان می دهد. به همین دلیل، شما باید بر روی قرار دادن مقالات آکادمیک منتشر شده در رزومه خود، و کار در گروه های دانشگاهی ( با حقوق یا بدون حقوق ) تمرکز کنید.

هزینه پذیرش در دانشگاه های کانادایی

 1. دانشگاه رویال رودز: هزینه درخواست رایگان برای: دانشجویان بین المللی که فقط به صورت آنلاین درخواست میدهند
 2. دانشگاه بین المللی کوئست: هزینه درخواست رایگان برای: دانشجویان بین المللی که قبل از موعد مقرر به صورت آنلاین درخواست میدهند
 3. کالج دانشگاه بوت: هزینه درخواست رایگان برای: تمامی متقاضیان، دانشجویان پذیرفته شده نیاز به پرداخت ۵۰۰ دلار کانادا دارند که پیش از ثبت نام جایگاه شما را حفظ کند
 4. کالج کمبریان: معاف
 5. کالج کانفدریشن: معاف
 6. کالج دورهام: معاف
 7. کالج فاشیو: معاف
 8. کالج لامبتون: معاف
 9. کالج سنت کلیر: معاف
 10. کالج کانستوگا: معاف (100 دلار)
 11. کالج موهاک: معاف (100 دلار)
 12. کالج فلمینگ: معاف (150 دلار)
 13. کالج سنتننیال: معاف (95 دلار)
 14. کالج پزشکی هات: 45 دلار
 15. کالج جورج براون: 65 دلار
 16. کالج سنکا: 65 دلار
 17. کالج هامبر: 75 دلار
 18. کالج آلگونکویین: 90 دلار
 19. کالج بو ولی: 100 دلار
 20. کالج کاموسان: 100 دلار
 21. کالج راکیز: 100 دلار
 22. کالج داگلاس: 100 دلار
 23. کالج گرجیان: 100 دلار
 24. موسسه مارین: 100 دلار
 25. کالج نیو برانسویک: 100 دلار
 26. کالج نیاگارا: 100 دلار
 27. کالج آیلند شمالی: 100 دلار
 28. موسسه آلبرتای شمالی: 100 دلار
 29. کالج لایتز شمالی: 100 دلار
 30. موسسه ساسکاچوان: 100 دلار
 31. کالج سلکیرک: 100 دلار
 32. کالج شریدان: 100 دلار
 33. کالج نورترن: 100 دلار
 34. دانشگاه کوانتلن پلی: 120 دلار
 35. کالج پارکلند: 120 دلار
 36. کالج نیو کالدونیا: 125 دلار
 37. کالج ونکوور کامیونیتی: 125 دلار
 38. دانشگاه گرانت مکوان: 140 دلار
 39. کالج کولومبیا: 150 دلار
 40. کالج لویالیست: 150 دلار
 41. دانشگاه ونکوور آیلند: 150 دلار
 42. دانشگاه فراسر ولی: 150 دلار
 43. کالج لانگارا: 155 دلار
 44. کالج سنت لارنس: 200 دلار
 45. کالج رد ریور: 100 دلار + 300دلار به عنوان ودیعه

تاریخ شروع پذیرش دانشگاه های کانادایی

تاریخ شروع پذیرش دانشگاه های کانادایی

تاریخ شروع پذیرش دانشگاه های کانادایی

سایر نکاتی که باید در نظر بگیرید:

 • مهلت های نهایی تاریخ شروع یک ترم سپتامبر را برای اکثر برنامه های کارشناسی نشان می دهد.
 • بسیاری از برنامه های تحصیلی (بخصوص پرستاری، آموزش، کار اجتماعی) مهلت های پایانی مخصوص به خود را دارند که توسط این جدول در نظر گرفته نشده است.
 • دانشگاه های مختلف واژه ی “بین المللی” را به روش های مختلف تعریف می کنند (در بعضی از مدارس، متقاضیان ایالات متحده بین المللی در نظر گرفته نمی شوند). همیشه قبل از درخواست، وب سایت هر دانشگاه را بررسی کنید.
 • دسته “متقاضیان دیگر” گروهی از متقاضیان است که بیشتر، اما نه همه متقاضیان دیگر را شامل می شود. اگر در دسته “دیگر” قرار دارید، وب سایت مدرسه را بررسی کنید تا مطمئن شوید که مهلت نهایی برای شما اعمال می شود.
 • مهلت نهایی “بورسیه تحصیلی ورودی” آخرین مهلت بیشتر بورسیه های ورودی را نشان می دهد. اگر هیچ کدام ذکر نشده باشند، مهلت جداگانه ای برای بورسیه های ورودی وجود ندارد.

پذیرش از دانشگاه های کانادا بدون مدرک زبان

یکی از مشکلاتی که برای دانشجویان هنگام تحصیل در دانشگاه های بین المللی بوجود می آید، قبولی در آزمون های زبان مانند TOEFL، IELTS، GRE، GMAT و غیره می باشد.  قبولی در این آزمون ها برای برخی از دانشجویان بسیار مشکل است ، زیرا باید بارها و بارها در این آزمون ها شرکت و نمره قابل قبول دانشگاه مورد نظر خود را کسب کنند. به همین دلیل برخی از دانشگاه های کانادا ، دانشجویان را از شرکت در آزمون های زبان به خصوص IELTS / TOEFL (یا سایر آزمونهای زبان) معاف کرده اند.

پذیرش از دانشگاه های کانادا بدون مدرک زبان

پذیرش از دانشگاه های کانادا بدون مدرک زبان

اولین گام برای تحصیل در کانادا بدون مدرک IELTS  ، این است که دانشگاهی را بیابید که در آن پذیرش دانشجویان بین المللی بدون مدرک زبان انجام می شود.  در اینجا می توانید فهرستی از کالج های معتبر کانادا و دانشگاه های بدون نیاز به مدرک IELTS را مشاهد کنید :

 • دانشگاه کنکوردیا (Concordia University)
 • دانشگاه مموریال (Memorial University)
 • دانشگاه رجینا (University of Regina)
 • دانشگاه وینیپگ (University of Winnipeg
 • دانشگاه کارلتون (Carleton University)
 • دانشگاه بروک (Brock University)
 • دانشگاه ساسکاچوان (University of Saskatchewan)
 • کالج سنکا، تورنتو (Seneca College, Toronto)
 • کالج کامبریا (Cambrian College)
 • کالج اوکناگن (Oknangan College)

دانشجویان در دانشگاه ها و کالج های فوق  بدون داشتن مدرک IELTS پذیرش می شوند و می توانند برای ویزای تحصیلی بدون IELTS درخواست دهند. با این حال در برخی موارد باید مهارت زبانی شما اثبات شود و نیاز به ارائه مدرک زبان IELTS با نمره خوب دارید.

نامه مهارت زبان انگلیسی (English Proficiency Letter) :

نامه مهارت زبان انگلیسی ، نامه ای است که برای معافیت از آزمون  IELTS از ان استفاده می شود. این نامه از موسسه ای که تحصیلات خود را تکمیل کرده اید ارسال می شود. در این نامه باید ذکر شود که زبان تحصیل شما انگلیسی بوده است.  

این نامه در تمام موسسات فوق قابل قبول می باشد و به شما این امکان را می دهند تا در کانادا بدون مدرک  IELTS مشغول به تحصیل شوید. به جز دانشگاه ها و کالج های فوق الذکر ، برخی از موسسات دوره های زبانی مقدماتی را برگزار می کنند ، بنابراین با گذراندن این دوره ها می توانید بدون داشتن مدرک IELTS  در کانادا به تحصیل بپردازید.

دانشجویانی که داری مدرک تحصیلی 12 ساله  هستند ، می توانند برای ویزای تحصیلی کانادا بدون مدرک زبان درخواست دهند. آنها می توانند پس از گذراندن سال 12 ام در کانادا تحصیلات خود را آغاز کنند.

پذیرش از دانشگاه های کانادا مقطع دکترا

دانشجویان دانشگاه کانادا از افتخاری معتبر و شهرت بین المللی برای تحقیقات گسترده و فرصت های شغلی برجسته در صنعت بهره مند خواهند شد. یک مدرک دکترای کانادایی دانشجو را به عنوان یک متخصص موضوعی بدل می کند و از این رو به دانشجویان کمک می کند شغلی را در اختیار داشته باشند که در بالاترین جایگاه دانشگاهی در جهان به دست خواهد آورد.

سابقه ی تحصیلی خوب در برنامه کارشناسی ارشد برای واجد شرایط بودن برای درخواست یک برنامه دکترا در کانادا اهمیت دارد. دانشگاه های کانادا مقطع دکترا یا PhD خود را در طیف گسترده ای از دوره ها و زمینه های درسی ارائه می دهند. برای دانشجویانی که یک برنامه دکترا را دنبال می کنند، موظف به انجام تحقیقات مبتنی بر پژوهش و آماده سازی یک پایان نامه تحت نظارت یک فرد دانشگاهی در حوزه ای که در دانشگاه ثبت نام کرده اید، اجباری است. مدت تحصیل برای واجد شرایط بودن برای دریافت مدرک دکتری از حداقل چهار سال تا حداکثر هفت سال بسته به حوزه تحقیق تان متفاوت است.

پس از ارائه تز پایان نامه، پس از بررسی شفاهی ، دانشگاه شما را  با عنوان دکترا می شناسد. مدرک دکتری از یک دانشگاه کانادایی که به خاطر کیفیت آموزش در سطح جهانی شناخته می شود و چندین فرصت شغلی و فرصت های پژوهشی در زمینه تحصیل مورد علاقه شما را فراهم می کند.

شرایط پذیرش دکترا کانادا

تکمیل مدرک کارشناسی ارشد یا معادل، از یک موسسه معتبر و شناخته شده برای درخواست برای یک برنامه دکترا، در موضوعی که دانشجو می خواهد برتری داشته باشد، اجباری است. دانشجویان بدون حوزه تخصص آن ها ممکن است باید قبل از ورود کامل به برنامه دکترا، یک دوره مورد نیاز را بگذرانند.

نسخه های تحصیلی غیر رسمی از هر موسسه که دبیرستان در آن گذرانده شده باید ارائه شود، از جمله نمرات برگه و پایه ها. در صورتی که به شما پذیرفته شدید، لازم است که نسخه های رسمی تحصیلی را ارائه کنید. متن پیش نویس شده در زبان دیگری غیر از زبان انگلیسی باید توسط مرجع صدور یا دانشگاه به زبان انگلیسی ترجمه شود و توسط یک مقام دولتی امضا شود.

یکی از آزمون های استاندارد شده، مانند GRE، را که توسط بسیاری از دانشگاهها مورد نیاز است، شرکت کنید. علاوه بر این، آزمونهای مهارت انگلیسی، مانند TOEFL، TWE، یا IELTS نیز باید با نمره های واجد شرایط، همانطور که توسط دانشگاه مورد نیاز است، گرفته شوند. نامه های مرجع یا توصیه نامه باید توسط افرادی ارتباط های شخصی و حرفه ای دارند تهیه شود که می تواند به ویژگی ها و نقاط قوت شما برای انجام تحقیقات و کار دکترا توجه کند.

یک بیانیه از هدف و یا مقاله شخصی خود را آماده کنید که درباره خودتان و تحصیلات و تجربیات مناسب که شما را واجد شرایط آن دوره خاص می سازد، توضیح دهید. این مقاله باید اهداف شخصی و اهداف شغلی شما را برجسته کند،  در نتیجه پذیرش شما را در کالج و یا دانشگاه تضمین می کند.

پذیرش از دانشگاه های کانادا مقطع کارشناسی ارشد

دانشگاه های کانادا به خاطر تدریس با کیفیت بالا و کنترل کیفی دقیق دانشگاه ها شناخته شده هستند. دوره های کارشناسی ارشد در کانادا به خاطر برنامه های آموزشی مبتنی بر تحقیق شناخته شده هستند. اگر شما زیاد علاقه مند به اهداف تحقیقاتی و یا کارشناسی ارشد مبتنی بر پایان نامه نیستید ممکن است کانادا کشور مناسبی برای شما نباشد. دوره های غیر تحقیقاتی نیز در کانادا وجود دارند اما پیدا کردن آنها در دانشگاه های برتر کانادا سخت است

اکثر دوره های کارشناسی ارشد کانادا از طریق همکاری با مشاغل ، پروژه های صنعتی و یا کارآموزی تجربه های کاربردی و عملی به دانشجویان ارائه میدهند. هزینه تحصیل در کانادا دوره کارشناسی ارشد بسیار مقرون به صرفه است. تعداد محدودی بورسیه های تحصیلی در اختیار دانشجویان بین الملل قرار میگیرد.

قوانین و سیاستهای مربوط به ویزای تحصیلی، مجوز کار بعد از فارغ التحصیلی و مهاجرت(PR) برای دانشجویان بین الملل بسیار ساده و دوستانه است. سازمان ملل متحد همواره کانادا را به عنوان یکی از بهترین کشورهای جهان برای زندگی معرفی می کند. سطح کیفیت زندگی در کانادا بسیار بالاست . کانادا یک کشور امن است و دارای اقتصاد بسیار پایدار است.

به عنوان یک دانشجوی بین الملل در کانادا می توانید در یک محیط آرام و چند فرهنگی به صورت دوستانه با افراد دیگر که علاقه مند به یادگیری فرهنگ های جدید هستند زندگی کنید. تقریبا تمام گروه های قومی جهان در کانادا حضور دارند و زیاد سخت نیست که غذاهای قومی و سرگرمی های مربوط به یک فرهنگ خاص را پیدا کنید.

هر چند که زبان انگلیسی و فرانسوی زبانهای اصلی کانادا هستند با این وجود شما میتوانید به راحتی با صحبت کردن به زبان انگلیسی ارتباط برقرار کنید و زندگی کنید. در آخر ، کانادا دارای مناظر طبیعی  فراوانی است. کانادا کشور بزرگی است که با سه اقیانوس( اقیانوس آرام، اطلس و قطب شمال) هم مرز است. سرگرمی های فضای باز و داخلی برای همه افراد در کانادا وجود دارد.

پیش نیازهای دوره کارشناسی ارشد کانادا

پیش نیازهای دوره کارشناسی ارشد نسبت به برنامه و دانشگاه انتخابی متفاوت است. حداقل شرایط پذیرش داشتن مدرک لیسانس است. اما ممکن است نیاز باشد که دانشجویان الزامات GPA را داشته باشند یا نیاز به تحصیل در رشته خاص باشد یا اینکه در دوره کارشناسی دوره های خاصی را باید گذرانده باشند. در برخی از موارد دوره های کارشناسی ارشد نیاز به تجربه حرفه ای دارند. علاوه بر این ممکن است نیاز باشد که دانشجویان موارد خاصی را ارائه دهند. دوباره تاکید میکنم که الزامات پذیرش نسبت به برنامه و دانشگاه انتخابی متفاوت است. اما  استاندارد الزامات درخواست شامل موارد زیر است:

 • رونوشتهای دانشگاه
 • توصیه نامه ها
 • مقالات شخصی( اغلب باید در مورد اهداف آموزشی و یا اهداف کاری باشد)
 • آزمون های استاندارد مثل GMAT، GRE،TOEFL
 • GRE( آزمون سنجش توانایی ها)  برای ارزیابی آمادگی دانشجویان است،GMAT( آزمون پذیرش دوره های تحصیلات تکمیلی مدیریت) برای دانشجویانی است که علاقه مند به تجارت هست و TOEFL( آزمون زبان انگلیسی به عنوان زبان خارجی) برای ارزیابی مهارت زبان انگلیسی دانشجویان خارجی برای برقراری ارتباط است.

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های پزشکی کانادا

مهم است که متقاضیان تمام الزامات ورود به دانشکده پزشکی که برای آن درخواست داده اند را داشته باشند. مدارک دوره متوسطه متقاضی و در نهایت نوع مدرک پیش دانشگاهی و موسسه آموزشی نباید موانعی برای پذیرش در دانشگاه پزشکی باشد. متقاضیان نه تنها باید الزامات پذیرش دانشگاه را داشته باشند بلکه مهم است که به تاریخ های مهلت درخواست توجه کنند. به طور کلی درخواستی که بعد از آخرین مهلت ارسال شود رد میشود، درخواستهای ناقص ارزیابی و رد میشوند.

بسته به دانشگاه و پیش زمینه تحصیلی دانشجویان  دوره پزشکی در کانادا 3 تا 5 سال است. سال اول دوره پزشکی در کانادا ، سال مقدماتی است و برای دانش آموزانی که مدرک کارشناسی در علوم مقتضی ندارند طراحی شده است.برای ورود به چهار سال دوره پزشکی دانشجویان باید مدرک لیسانس زیست شناسی یا مدرک تحصیلی در دیگر زمینه های مرتبط داشته باشند.

کانادا دارای 17 دانشگاه پزشکی است که دوره های پزشکی( پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری و غیره)به زبان انگلیسی و فرانسه را ارائه میدهد. تحصیل در دانشگاه های پزشکی کانادا به عنوان یکی از رقابتی ترین دوره ها در جهان شناخته میشود. تنها %15 از دانش آموزان کانادایی در دانشکده های پزشکی کانادا پذیرفته می شوند. دیگر دانش آموزان برای رسیدن به اهداف خود و دکتر شدن اکثرا تحصیل در خارج از کشور مثل  کشورهای شرق اروپا، حوضه کارائیب و دیگر نقاط جهان را انتخاب میکنند.

اکثر دانشکده های پزشکی کانادا به آزمون پذیرش کالج پزشکی(MCAT) نیاز دارند.

خیلی از دانشکده های پزشکی برای درخواست به حداقل GPA 3.0 نیاز دارند، با این حال شما برای اینکه بتوانید برای پذیرش رقابت کنید به حداقل GPA 3.5 نیاز دارید.

آزمون پذیرش دانشکده پزشکی (MACT) کانادا

MACT یک آزمون استاندارد چند گزینه ای است که برای سنجش توانایی حل مسئله، تفکر انتقادی و سنجش مهارتهای نوشتاری دانش آموزان در مفاهیم علوم و پیش نیاز های تحصیل در رشته پزشکی طراحی شده است. آزمون شامل چهار بخش است: آزمون شفاهی، سوالات علوم فیزیک و علوم زیست که چند گزینه ای است و نمرات هر بخش بین 1 تا 5 است، بخش نوشتن که شامل دو مقاله است که نمره کل آن از پایین ترین سطح J تا بالاترین سطح T است.

آزمون پذیرش دانشکده پزشکی (MACT) کانادا

آزمون پذیرش دانشکده پزشکی (MACT) کانادا

آزمون های کامپیوتری در مرکز آزمون کانادا، آمریکا و دیگر کشورها برگزار میشود. از وب سایت برای اطلاع از زمان و مکان آزمون دیدن کنید. مدت کل آزمون تقریبا چهار ساعت و نیم است. دانش آموزان هزینه آزمون را باید پرداخت کنند( هزینه آزمون در آمریکا در سال 2016، 270 دلار بود).

اگر مهارتهای زبانی شما برای تحصیل پزشکی در کانادا کافی نیست، برنامه های آموزشی بسیاری در کانادا وجود دارد که دانشگاه ها، کالج ها و موسسات خصوصی در کنار و یا قبل از تحصیلات اصلی آن را ارائه می دهند. مشاورین ما در موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) از تحصیل رایگان در کانادا  و نحوه پذیرش در دانشگاه های کانادایی به صورت کامل مطلع هستند، با ما در ارتباط باشید تا شما را به صورت کامل راهنمایی کنیم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *