مهاجرت کاری به آلمان

مهاجرت به آلمان از طریق تخصص

مهاجرت به آلمان از طریق تخصص

برای کار در آلمان به عنوان یک نیروی کار متخصص، شما باید اول ویزای کار آلمان را به دست آورید. اگر شما از کشورهایی نظیر استرالیا، کانادا، اسرائیل، ژاپن، نیوزیلند، کره جنوبی و یا ایالات متحده آمریکا هستند شما نیازی به اخذ این ویزا ندارید. هنگامی که در آلمان، یک اجازه اقامت را دریافت کردید شما می توانید به کار در این کشور مشغول گردید. این مقاله اطلاعات مفیدی در رابطه با مهاجرت به آلمان از طریق تخصص در اختیار علاقه مندان قرار می دهد.

شرایط مهاجرت به آلمان از طریق تخصص

یک متخصص واجد شرایط می تواند برای اجازه اقامت خود برای جستجوی کار به مدت زمان حداکثر 6 ماه اقدام کند. کارشناس متخصص دارای یک مدرک دانشگاهی نیز می توانند برای مهاجرت به آلمان از طریق تخصص اقدام کنند. اگر مدرک دانشگاهی از دانشگاه های آلمان اخذ نشده باشد، باید به رسمیت شناخته شود و یا مدرک دانشگاهی در آلمان معادل سازی گردد.

مهاجرت به آلمان از طریق تخصص

نیروی کار بسیار واجد شرایط (متخصص) عبارتند از:

 • دانشمندان با دانش خاص؛
 • استادان دانشگاه و یا دستیاران با توابع اجرایی.

کارت آبی برای مهاجرت به آلمان از طریق تخصص

مهاجران با مدرک دانشگاهی می توانند برای اخذ یک کارت آبی اتحادیه اروپا اقدام کنند. اگر مدرک دانشگاهی خود را در آلمان اخذ نکردید، الزاما این مدرک بایستی توسط وزارت آموزش و لوم آلمان به رسمیت شناخته شود این مدرک به مدارک آلمانی معادل سازیگردد. متقاضیان باید قرارداد کاری یا پیشنهاد کاری با حداقل حقوق تعیین شده را در حال حاضر در کشور خود داشته باشند. این حقوق و دستمزد برای سال 2013 در 46،400 €، یعنی دو سوم از سقف ارزیابی سهم سالانه یا به طور کلی دارای بیمه بازنشستگی باشند. برای مشاغلی که به آلمان دارای کمبود نیروی کار باشد، این حد قابل تغییر است و در حال حاضر در حدود 36،192 € یا 52٪ از کل مبلغ است.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به آلمان از طریق تخصص

 • گذرنامه معتبر؛
 • بیمه سلامت؛
 • منابع کافی مالی؛
 • محل اقامت آلمان؛
 • قرارداد کاری یا پیشنهاد کار (برای اخذ اجازه اقامت نیروی کار متخصص واجد شرایط) الزاما مورد نیاز است.

در سال 2012، بیش از 1 میلیون نفر به آلمان نقل مکان کردند، بیشتر این افراد تازه وارد به این کشور بدون تجربه کاری کافی بودند. اما نزدیک به دو سوم از این مهاجران از کشورهای عضو اتحادیه اروپا هستند. بسیاری از آنها در حال فرار از بحران اقتصادی در کشورهای خود هستند. کارشناسان پیش بینی کرده اند که این هجوم به زودی فروکش خواهد کرد و وضعیت در جنوب اروپا بهبود می یابد. مهاجرت در حال حاضر در بین پناهندگان اروپایی که در حال فرار از بحران اقتصادی کشور خود هستند به وفور مشاهده می شود.  آلمان در حال حاضر به فوریت نیاز به استخدام مهاجران و نیروهای متخصص از کشورهای غیر اتحادیه اروپایی دارد.

در سال 2012، 155،000 موقعیت های خالی کاری در آلمان برای نیروهای بسیار ماهر مانند تکنسین ها، مهندسین و دانشمندان کامپیوتر وجود داشت. بر اساس برآوردهای در سال 2010 توسط موسسه تحقیقات استخدام نورمبرگ (IAB) ، نیروی کار آلمان تا سال 2025 به 6.5 میلیون نفر کاهش خواهد یافت.

محققان پیش بینی جمعیتی بیان کرده اند که آلمان تنها در صورتی  قادر به حفظ قدرت اقتصادی خود است که 400،000 بیشتر مهاجر در سال به این کشور مهاجرت کنند. بین اوت 2012 و ژوئن 2013، صرفا 2500 نفر نیروی مجرب از کشورهای غیر اروپایی توسط کارت آبی اتحادیه اروپا به آلمان مهاجرت کردند. فقط 25،000 نیروی کار ماهر خارجی از کشورهای غیر اتحادیه اروپا هر سال به آلمان مهاجرت میکنند. در کانادا و نیوزیلند نرخ مهاجرت سرانه در حدود 10 برابر نرخ مهاجرت در آلمان است.

مهاجرت به آلمان از طریق تخصص ویزای جاب سیکر

کمبود کارگر ماهر در بسیاری از بخش ها و حرفه های مختلف در آلمان به ویژه در زمینه تولید و مهندسی و همچنین بهداشت و سلامت، دولت فدرال را وادار به تلاش برای یافتن راه حل های دیگر به منظور پر کردن شکاف های کاری کرده است. در نتیجه آلمان، یک دروازه باز برای کسانی است که به دنبال فرصت های شغلی جذاب از طریق ویزای شغلی هستند که بخشی از ویزاهای ملی آلمان است.

مهاجرت به آلمان از طریق تخصص ویزای جاب سیکر

ویزای جستجوگر آلمان چیست؟

پروژه ویزای جوینده کار آلمان یک فعالیت توسط دولت فدرال است که در آگوست ۲۰۱۲ منتشر شد. ایده اصلی جذب متخصصان خبره از خارج از کشور به آلمان است. از طریق این ویزا می توانید به آلمان بیایید تا در مصاحبه شرکت ها حضور پیدا کرده و شغلی مناسب خود را بیابید. پس از یافتن نامزد شغلی می تواند پس از آن به کارت آبی اتحادیه اروپا برای مجوز اقامت آلمان یا اقامت کاری آلمان تغییر یابد.

دارندگان ویزای “جویای کار” آلمان اجازه دارند تا مدت شش ماه در آلمان بمانند و در زمینه کارشان جستجو کنند. با این وجود جویندگان کار مجاز به کار تحت این نوع ویزا نیستند. زمانی که شغل را پیدا کنند، باید آن را به مجوز اقامت شغلی تبدیل کنند.

تایید مدرک از طریق zab جهت مهاجرت به آلمان از طریق کار

خدمات کاریابی بین المللی بخشی از اداره استخدام فدرال آلمان و یکی از دو شریک در زمینه استخدام بین المللی است که بیش از ۳۵ سال تجربه در زمینه استخدام بین المللی را دارا می باشد. خدمات بین المللی (ZAV) ارائه خدمات مشاوره به کارمندان و کارفرمایان در بسیاری از بخش های مختلف اقتصاد می باشد. خدمات آن در یک گروه خاص هدف قرار می گیرد و استخدام پرسنل، مدیران و هنرمندان بین المللی را پوشش می دهد. ZAV به کارفرمایان در سراسر آلمان کمک می کند تا افراد مناسب را برای مشاغل خالی پیدا کنند و کارمندان خود را در بازار کار آلمان استخدام کند.

همانطور که در بالا از آژانس اشتغال فدرال در خارج ذکر شده ZAV نقش کلیدی ایفا می کند. قبل از صدور اسناد، معیارهای مختلف را بررسی می کند. آن ها شامل شرایط کاری مانند حقوق و ساعات کار و همچنین یک بررسی اولویت هستند یعنی این که آیا این شغل می تواند توسط جویندگان کار با دسترسی نامحدود به بازار کار آلمان (آلمان یا شهروندان اتحادیه اروپا)پر شود. همچنین به اصطلاح “positivliste” (لیست مثبت) نیز بررسی خواهد شد.بنابراین آیا این شغل به گروهی از مشاغل تعلق دارد که در آن کمبود شدید نیروی کار ماهر در آلمان وجود دارد. فهرستی از این مشاغل وجود دارد که اداره کاریابی به طور منظم به صورت آنلاین منتشر می کند. که به طور ویژه شامل مشاغل مربوط به ریاضیات، مهندسی، علوم طبیعی و فن آوری می باشد.

این درخواست را حتی در دفتر محلی ZAV که در آن شرکت شما حضور دارد در حالی که کارمند شما هنوز در کشور خود است ، اعمال کنید. برای انجام این کار می توانید شرح کار را با یک توصیف شغلی با جزئیات شرایط کاری و الزامات مربوط به شرایط داوطلبان ارسال کنید. اگر آن ها رضایت اولیه خود را اعلام کنند، کارمندان جدید می توانند این تصمیم را به هیات آلمانی در خارج از کشور خود ارسال کنند. بسته به حجم کار در سفارتخانه ها در خارج از کشور، این مرحله ممکن است یک اقدام بهتر برای تسریع فرآیند باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون کار در آلمان برای ایرانیان می توانید با مشاورین موسسه برگزیده اصطهباناتی تماس حاصل فرمایید.

مطالب مرتبط

5 دیدگاه برای “مهاجرت به آلمان از طریق تخصص

 1. Avatar سید حسین ایمان دوست گفت:

  با سلام و احترام
  سید حسین ایمان دوست حستم، 30 ساله متاهل و دارای مدرک فوق لیسانس مهندسی پلیمر از دانشگاه امیر کبیر، ساکن قزوین و با حدود 5 سال سابقه کار. به دنبال مهاجرت کاری به آلمان هستم. ممنوم میشم راهنمایی بفرمائید.

  1. مشاور مهاجرت کاری مشاور مهاجرت کاری گفت:

   با سلام
   می توانید از طریق ویزای جستجوی کار و یا در صورتی که موفق به اخذ پبشنهاد شغلی شدید از طریق بلوکارت برای مهاجرت کاری به آلمان اقدام فرمایید.

 2. Avatar احسان اکبری گفت:

  با سلام
  من ۳۰ سال سن متاهل مهندس کامپیوتر – نرم افزار از دانشگاه آزاد واحد نجف آباد هستم. توی برنامه نویسی تخصص دارم . الان برنامه نویسی اندروید میکنم اما چون خودم برای شرکتها یا افراد برنامه مینویسم چیزی به عنوان سابقه کار ندارم.
  خواستم ببینم بنظرتون بهترین روش برای مهاجرتم به آلمان چیه ؟
  و اینکه مدرک دانشگاهیم مورد قبولشون هست ؟

  1. Avatar مشاور مهاجرت کاری گفت:

   با سلام
   با توجه به توضیحات مذکور، اقدام از طریق ویزای کار روش مناسبی است.

 3. Avatar مهکامه ماهوتچیان گفت:

  با سلام من 42 سالمه و شوهرم 45 ساله من 11 سال برنامه نویسی می کنم وب و ویندوز دو پسر دارم همسرم 20 سال در زمینه سیستم های مذیریت کیفیت

  سابقه کار داره و مهندس صنایع هست ایا ما شانس برای مهاجرت داریم البته من قبلا دو سال در مدارس المان نیز نحصیل کردم با تشکر فراوان از شما

  1. Avatar مشاور مهاجرت های عمومی گفت:

   با سلام
   دو سال تحصیل شما در این کشور برای طی مسیر اخذ اقامت موثر است.
   بر اساس تخصص شما میتوان دخواست ویزای جستجوی کار نمود و اقامت را بر اساس کار گرفت.ناگفته نماند تعلق گرفتن اقامت به فرزندان تان مبتنی بر سن ایشان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *