معماری فرانسه

مطالعات معماری فرانسه  به عنوان بخشی از سیستم پیوسته کارشناسی ارشد و دکتری در آموزش عالی فرانسه است که در سه دوره تشکیل می شود و این سه دوره بر پایه فرهنگ معماری، طراحی فرآیند و بهره برداری از پروژه تمرکز دارد. اولین دوره ای که سه سال به طول می انجامد، منجر به اخذ مدرک معماری (DEEA) معادل یک مدرک لیسانس می شود. بر اساس گفته کارشناس موسسه حقوقی توسعه گران مهر چرخه دوم که دو سال طول می کشد، منجر به درجه تحصیلی در معماری (DEA) می شود و معادل یک مدرک کارشناسی ارشد طی فرایند پذیرش تحصیلی فرانسه است.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

شرایط تحصیل رشته معماری در فرانسه

برنامه تحصیل در فرانسه نیاز به ارائه مشاوره خاص دارد. قطعا پیشنهادهای کلی ارائه می شود، در ابتدا اگر به ویزا نیاز دارید مطمئن شوید که ویزای شما مناسب است. برای دارندگان پاسپورت آمریکا که می خواهند در فرانسه برای کمتر از 90 روز تحصیل کنند ویزا نیاز نیست.هر چند که اگر تصمیم به اقامت طولانی تر داشته باشند نیاز است که برای ویزای دانشجویی درخواست دهند. در صورتی که به ویزا نیاز دارید توجه داشته باشید که در مورد مقرر مدارک خود را ارسال کنید تا مطمئن شوید سر وقت مدارک مسافرت خود را دریافت می کنید.

همچنین ممکن است که آینده نگر باشید و با یادگیری زبان، فرانسوی صحبت کنید. در حالی که برخی از افراد را خواهید دید که به زبان انگلیسی صحبت می کنند اما نیاز است که چندین عبارت مربوط به خرید کردن، غذا خوردن، پول و ارتباط برقرار کردن را یاد بگیرید. یادگیری برخی از آداب و رسوم محلی ممکن است جالب و همچنین مفید باشد، به این دلیل که هر منطقه در فرانسه سنت های مختلف دارد: از اسکی در کوه های آلپ تا گردش در سواحل ریویرای.

در انتها مرور کردن تاریخ و دیدن مناظر تماشایی است. کتابچه های راهنمای سفر ممکن است به شما کمک کند تا تصوری از گالری های هنر در پاریس، نمونه های پنیر در منطقه LOIRE VALLEY یا تماشای فستیوال نور در لیون (LA FETE DES LUMIERE) داشته باشید. درک مواردی که شما انتظار دارید از تحصیل در خارج از کشور بدست آورید ممکن است اولین قدم برای برنامه ریزی یک ماجراجویی باشد که هرگز از یاد نخواهید برد.

تحصیل رشته معماری در فرانسه می تواند یک مسیر عالی برای اشباع شما در فرهنگ این کشور باشد در حالی که با قدرت برای دریافت مدرک تحصیلی تلاش می کنید. آیا علاقه مند به این موقعیت هستید؟ چند برنامه که ممکن است برای شما مناسب باشد را بررسی کنید.

شرایط اخذ پذیرش رشته معماری از دانشگاه های فرانسه

شرایط اخذ پذیرش رشته معماری از دانشگاه های فرانسه

شرایط اخذ پذیرش رشته معماری از دانشگاه های فرانسه

برای مهاجرت به فرانسه و تحصیل در دانشکده معماری فرانسه از متقاضیان تمامی کشورهای دنیا دانشجو می پذیرد. شرایط و مدارک خاصی برای اخذ پذیرش در این دانشکده وجود ندارد. تنها صلاحیت دانشجو برای تحصیل در این رشته از طریق مصاحبه و ارائه نمونه کار تایید می شود. انتخاب دانشجویان بسیار سختگیرانه صورت میگیرد و داوطلبان می بایست تمرکز و توجه اصلی خود را به تکنیک های مصاحبه و ارائه نمونه کار خود معطوف کنند. در سال تحصیلی 20 / 2019، نرخ پذیرش دانشجو 27.4 درصد بود.

اخذ پذیرش در این دانشگاه از طریق ارائه یک نمونه کار دیجیتال و پس از آن شرکت در یک مصاحبه صورت میگیرد. این دانشکده از تمامی متقاضیانی که علاقه مند به تحصیل در رشته معماری و رشته های مرتبط به آن هستند استقبال میکند. اما از آنجایی که زبان تدریس در این دانشگاه انگلیسی است، تسلط و مهارت به زبان انگلیسی برای شروع تحصیل در این رشته الزامیست. این مساله نیز در قالب یک مصاحبه مورد ارزیابی قرار می گیرد.

متقاضیان ورود به دانشگاه علاوه بر آن می بایست زمینه تخصصی خود را نیز از قبل مشخص کنند، مدیریت پروژه، طراحی و ارتباط و یا فناوری های نوآورانه از جمله شاخه های تخصصی این رشته هستند علاوه بر آن دانشجویان می بایست توانایی این را داشته باشند که آگاهی و توانمندی خود را برای ادامه تحصیل در رشته مد نظر خود را نشان دهند.

بهترین دانشگاه های فرانسه برای تحصیل رشته معماری

 • دانشکده پلی تکنیک پلزو، فرانسه، همکاری بین المللی در برنامه ریزی شهری
 • دانشگاه گرنوبل آلپ، گرنوبل فرانسه، معماری و طراحی شهری
 • دانشگاه کنت – دانشکده هنر و فرهنگ پاریس پاریس فرانسه کارشناسی ارشد
 • باستان شناسی، فضاها و سیستم های سکونتی  دانشگاه رایم، رایم فرانسه

معماری و سازه

 • کارشناسی ارشد سیاستگذاری های شهرسازی ( همکاری با دانشکده اقتصاد لندن)
 • مقطع کارشناسی ارشد: تمام وقت – دو سال
 • زمان آغاز: ژانویه 2020
 • هزینه تحصیل 16007 دلار آمریکا در سال

معماری و سازه

 • کارشناسی ارشد تاریخ شهر و معماری
 • مقطع کارشناسی ارشد تمام وقت – 1 سال
 • زمان شروع: سپتامبر 2019

دوره معماری و سازه

 • دانشگاه سوربن
 • مقطع کارشناسی ارشد در معماری و فناوری اینترنت
 • تمام وقت – زمان تحصیل متغیر
 • زمان شروع دوره: سپتامبر 2019

تحصیل رشته معماری در فرانسه به زبان انگلیسی

اگر همیشه قصد داشتید که در کشور فرانسه به تحصیل بپردازید باید به این فکر کنید که آیا مهارت های شما در زبان فرانسه به اندازه کافی خوب هست که در کنار سایر دانشجویان فرانسوی زبان سر یک کلاس بنشینید. در صورتی که در این زبان مهارت کافی نداشته باشید، اگر به فرانسه بروید مثل یک احمق جلوه خواهید کرد، در دروس خود رد می شوید و پس از اینکه به کشور خود برگردید باید یک ترم کامل به تحصیل دراین رشته بپردازید!

پس بهتر است شما را از رازی کوچک باخبر کرد! می توانید در کشور فرانسه و به زبان انگلیسی به تحصیل بپردازید. اگر زبان فرانسوی شما به اندازه کافی خوب نیست و بیشتر به فرهنگ این کشور علاقه مندید تا زبان آن، باز هم فرصت های زیادی برای تحصیل در کشور فرانسه در انتظار شما هستند. خوشبختانه، یک چهارچوب کلی از مواردی که می بایست قبل از ثبت نام در دانشگاه های این کشور در نظر بگیرید برای شما آماده شده است. معیارهای مهمی که می بایست هنگام انتخاب فرانسه به عنوان کشور محل تحصیل خود در نظر داشته باشید.

مکان رشته تحصیلی: به احتمال زیاد خارج از شهرهای اصلی کشور فرانسه افراد زیادی را پیدا نخواهید کرد که به زبان انگلیسی صحبت کنند. با اینکه به راحتی می توانید رشته هایی را در شهر پاریس پیدا کنید که به زبان انگلیسی تدریس میشوند و پیدا کردن یک پزشک یا نانوا که به زبان انگلیسی صحبت کنند کار سختی نیست، در بیشتر شهرهای کوچک و اکثر روستاهای کشور فرانسه نمیتوانید به زبان انگلیسی با کسی مکالمه کنید. بنابراین اگر زبان فرانسه شما خوب نیست و می خواهید به هر قیمتی به زبان انگلیسی خود وفادار بمانید، بهتر است در شهرهایی مثل پاریس یا لیون بمانید. در این شهرها میتوانید افرادی انگلیسی زبان پیدا کنید.

زبان تدریس در کلاس: یکی از مزایای تحصیل در خارج از کشور این است که در مورد رشته هایی که می توانید در انها به تحصیل بپردازید حق انتخاب دارید و گزینه های زیادی پیش روی شما هستند. اگر مهارت های زبان فرانسه شما خوب نیست و علاقه ای به بهبود آن ندارید، می بایست در رشته ای تحصیل کنید که تمامی دروس آن به زبان انگلیسی تدریس میشوند.

اگر قصد تحصیل در رشته ای غیر از زبان فرانسوی را دارید، مهارت های زبانی تنها یک مزیت غیر ضروری تلقی می شوند. مگر اینکه دانشگاه های کشور محل زندگیتان از شما بخواهند که در کلاس های زبان فرانسه شرکت کنید یا چند واحد زبان خارجی بگذرانید. در غیر این صورت همیشه میتوانید راهی برای تحصیل به زبان انگلیسی در کشور فرانسه پیدا کنید.

بازار کار رشته معماری در فرانسه

تمامی انجمن های معماری کشور فرانسه از فارغ التحصیلان این رشته می خواهند که قبل از شرکت در آزمون ثبت فعالیت معمار، در یک دوره طولانی کارآموزی با حقوق شرکت کنند. این دوره به طور کلی 3 ماه طول میکشد. بیشتر فارغ التحصیلان ترجیح میدهند که دوره آموزشی خود را از طریق AXP یا برنامه تجربه معماری و با کار کردن در یکی از شرکت های فعال در حوزه معماری بگذرانند.

این برنامه توسط NCARB که دانشجویان را طی مدت زمان دوره کارآموزی همراهی میکند مدیریت می شود. برخی از بخش های این کشور این اجازه را به متقاضیان می دهند که بخشی از دوره آموزشی خود را در دفاتر کارفرمایان رشته ها و مشاغل مرتبط مانند مهندسی و پیمانکاری بگذرانند. دانشجویان معماری ای که در زمان تحصیل خود در دوره های کارورزی شرکت میکنند میتوانند این دوره ها را به عنوان بخشی از دوره سه ساله خود حساب کنند.

حقایقی در مورد کار معماری:

 • در سال 2018، میانگین درآمد معماران 79380 دلار در سال بود
 • 38.16 دلار به ازای هر ساعت
 • دانشجویان پس از اتمام مقطع کارشناسی معمولا وارد بازار کار این رشته می شوند.

برای شروع کار در زمینه رشته معماری نیازی به تجربه کاری نخواهید داشت.

 • تعداد مشاغل در سال 2016، 128800
 • چشم انداز شغلی در سال 2016: 26.4 درصد ( کندتر از میانگین)
 • تغییرات کاری در سال 2016 تا 2026: 5500

کار معمار چیست؟

معماران به طراحی و برنامه ریزی خانه، کارخانه، ساختمان های اداری و سایر سازه ها می پردازند.

محیط کاری

معماران بیشتر وقت خود را در دفاتر میگذرانند و آنجا به برنامه ریزی، ملاقات با مشتری، مشورت با مهندسین و سایر معماران می پردازند. آنها همچنین از سایت های ساخت و ساز بازدید میکنند و طرح های اولیه را آماده و به پیشرفت پروژه ها نظارت می کنند تا اطمینان حاصل کنند که به خواسته های مشتریان رسیدگی شده است.

چگونه میتوان یک معمار شد؟

برای اینکه یک معمار شوید می بایست سه مرحله را پشت سر بگذارید: در مقطع کارشناسی در رشته معماری به تحصیل بپردازید، دوره کارآموزی با حقوق خود را به اتمام برسانید و در آزمون ثبت معماران شرکت کنید و با موفقیت آن را پشت سر بگذارید. به طور میانگین درآمد سالیانه یک معمار در می 2018، 79380 دلار گزارش شده است

چشم انداز شغلی

پیش بینی میشود که از سال 2016 تا 2026، فرصت های شغلی برای معماران 4 درصد افزایش پیدا کند که در مقایسه با پیش بینی های صورت گرفته در خصوص سایر مشاغل روند رشد در این رشته کندتر است. با افزایش تعداد دانشجویانی که از رشته معماری فارغ التحصیل می شوند، پیش بینی می شود که میزان تقاضا و رقابت برای شرکت در دوره های کارآموزی و پیدا کردن کار افزایش یابد.

رتبه و رنکینگ دانشگاه های فرانسه برای تحصیل رشته معماری

رتبه و رنکینگ دانشگاه های فرانسه برای تحصیل رشته معماری

رتبه و رنکینگ دانشگاه های فرانسه برای تحصیل رشته معماری

هزینه تحصیل رشته معماری در فرانسه

400 یورو به عنوان پیش پرداخت هنگام انجام امور ثبت نامی پرداخت می شود که جایگاه شما در این دانشگاه تایید شود. این مقدار از سایر هزینه هایی که می بایست در سپتامبر 2020 پرداخت کنید کم میشود. دانشجویان معماری با توجه به تجهیزاتی که برای مدل سازی، طراحی و ارائه ایده های خود نیاز خواهند داشت می بایست هزینه های بیشتری بابت واحد های خود پرداخت کنند. بورسیه مدرسه معماری پاریس هر ساله برای یکی از دانشجویان برتر سال دوم را انتخاب می کند و او را از پرداخت شهریه معاف میکند. این بورسیه هر ساله در نمایش آخر سال در ماه ژوئن به دانشجوی مورد نظر اعطا میشود.

تحصیل در کشور فرانسه چقدر هزینه در بر خواهد داشت؟

شهریه دانشگاه های عمومی توسط دولت کشور فرانسه تعیین میشوند و در تمامی دانشگاه های این کشور یکسان خواهد بود. اگر شما شهروند یکی از کشور های اتحادیه اروپا باشید و یا اقامت دائم یکی از این کشور ها را داشته باشید نسبت به کشور خودتان تفاوت چندانی را احساس نخواهید کرد چرا که میبایست تنها هزینه های بسیار کمی بابت شهریه خود پرداخت کنید.

 • برای رشته های مقطع کارشناسی 170 یورو در سال
 • برای رشته های مقطع کارشناسی ارشد 243 یورو در سال
 • برای رشته های مهندسی در موسسات به خصوص، 601 یورو در سال
 • برای رشته های مقطع دکتری 380 یورو در سال

اما دانشجویان بین المللی و اتباع خارجه می بایست هزینه های بالاتری را برای تحصیل در رشته های مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بپردازند. شهریه دانشجویان بین المللی از سپتامبر سال 2019 به این شکل خواهد بود.

 • برای تحصیل در رشته های مقطع کارشناسی 2770 یورو در سال
 • برای تحصیل در رشته های مقطع کارشناسی ارشد 3770 یورو در سال
 • برای تحصیل در رشته های مقطع دکتری 380 یورو در سال – مشابه شهریه دانشجویان اروپایی

لطفا به این نکته توجه داشته باشید که هزینه های ذکر شده در بالا تنها مربوط به دانشگاه های دولتی و عمومی می باشند و شهریه دانشگاه های خصوصی ممکن است بالاتر باشد. به طور معمول شهریه این دانشگاه ها از 3000 تا 20000 یورو در سال است. اگر از شرایط مهاجرت تحصیلی به فرانسه اطلاعات کاملی ندارید می توانید با مشاورین ما در موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) گفتگو گنید تا شما را در این راستا به صورت کامل راهنمایی کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *