لیست دانشگاه های رایگان فرانسه

فرانسه یکی از محبوب ترین مناطق برای تحصیل در خارج از کشور است، اما دقیقا شناخته شده نیست که کشور ارزان قیمتی باشد. به عنوان یک دانشجوی محصل در خارج از کشور در فرانسه، می توانید سعی کنید از کمک های مالی فدرال استفاده کنید یا یک برنامه تحصیلی در خارج از کشور پیدا کنید که بورس تحصیلی تحت لیست دانشگاه های رایگان فرانسه را ارائه می دهد، در ادامه مشاورین موسسه حقوقی توسعه گران مهر به تعدادی از دانشگاه ها جهت تحصیل رایگان در فرانسه اشاره کرده اند.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

لیست دانشگاه های رایگان فرانسه

لیست 15 دانشگاه ارزان فرانسه برای دانشجویان بین المللی به قرار زیر می باشد:

 1. دانشگاه پاریس
 2. دانشگاه ژان مونه
 3. دانشگاه کلاود برنارد
 4. دانشگاه بلیز پاسکال
 5. دانشگاه هنری پوینکر
 6. دانشگاه جوزف فوریه
 7. دانشگاه 13 پاریس
 8. دانشگاه پیر و ماری کوری
 9. دانشگاه سطح بالا، پاریس ( پاریس ENS )
 10. دانشگاه پاریس-sud11
 11. دانشگاه دکارت پاریس
 12. دانشگاه کاتولیک لیون
 13. دانشگاه دوو پاریس
 14. دانشگاه اورلئان
 15. دانشگاه مونت پلیر

تحصیل رایگان در فرانسه

تحصیل رایگان فرانسوی، نرخ های آموزش در مؤسسات عمومی، انتخاب تحصیل در فرانسه به معنای دستیابی به برنامه هایی با کیفیت بالا است که برای طیف گسترده ای از علایق دانشجویی طراحی شده است. میزان شهریه در موسسات آموزش عالی پایین است زیرا دولت فرانسه به آموزش عالی یارانه می دهد. هزینه واقعی آموزش و پرورش همان هزینه ای است که در سایر نقاط جهان وجود دارد – حدود ۱۰۰۰۰ یورو در سال است. تفاوت در این است که در فرانسه دولت سهم زیادی از این هزینه را بر عهده دارد. نرخ شهریه برای سال تحصیلی ۲۰۱۹/۲۰ برای دانشجویان اروپایی (اتباع یک کشور عضو اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا، آندورا یا سوئیس) را شامل میشوند. دولت فرانسه بیشتر هزینه های برنامه مدرک خود را در یک موسسه دولتی آموزش عالی پرداخت می کند.

شهریه مشابه سال تحصیلی ۲۰۱۸/۲۰۱۹ خواهد بود. سالانه ۱۷۰ یورو در سطح مجوز (کارشناسی) سالانه ۲۴۳ یورو در سطح کارشناسی ارشد سالانه ۶۰۱ یورو در یک دانشکده مهندسی سالانه ۳۸۰ یورو در سطح دکترا برخی از دانشجویان غیر اتحادیه اروپا بر اساس وضعیت آنها، میزان تحصیل یا وضعیت آنها در سال ۲۰۱۸/۲۰۱۹ هزینه ثبت نام یکسان با شهریه دانشجویان فرانسه و اتحادیه اروپا پرداخت می کنند. این ها شامل: دانشجویانی که از وضعیت پناهندگی یا حمایت های فرعی یا فرزندان دریافت کنندگان چنین وضعیتی بهره مند می شوند، دانشجویان بین المللی در یک دوره دکتری، با HDR (اختیار نظارت بر تحقیقات) و دانشجویان در چرخه 3 از مطالعات پزشکی دندانپزشکی و دارویی خود، ثبت نام کرده اند، دانشجویان بین المللی در هر کلاس ملی، و با ثبت نام دوگانه در یک دوره مدرک دانشگاهی، در یک دوره ابتدایی classe préparatoire aux grandes écoles (کلاس مقدماتی Grandes Ecoles ) ثبت نام کردند.

دانشجویان برای سال تحصیلی ۲۰۱۸/۲۰۱۹ در یک مرکز آموزش عالی دولتی که در محدوده MESRI می باشد، در تمام مقاطع (لیسانس، کارشناسی ارشد، دکترا)، ثبت نام کردند. دانش آموزان قبل از شروع سال تحصیلی ۲۰۱۹/۲۰۲۰ در فرانسه برای یادگیری زبان فرانسه به عنوان یک زبان خارجی (français langue étrangère، FLE) در فرانسه ثبت نام کردند. برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا از شما خواسته می شود هزینه ثبت نام متمایز را بپردازید اگر: شما برای اولین بار در مقطع لیسانس یا کارشناسی ارشد یا یک برنامه مهندسی برای شروع سال تحصیلی ۲۰۱۹/۲۰۲۰ ثبت نام می کنید؛ در تأسیس آموزش عالی، این در محدوده MESRI است؛ مشروط بر اینکه شما به طور دائم در فرانسه سکونت نداشته باشید.

این کشور دو سوم هزینه آموزش شما را پوشش می دهد. کل هزینه ثبت نامی که از شما خواسته می شود پرداخت کنید: سالانه ۲۷۷۰ یورو در سطح مجوز (کارشناسی) سالانه ۳۷۷۰ یورو در سطح کارشناسی ارشد اگر در ابتدای سال تحصیلی ۲۰۱۹ در مقطع دکترا ثبت نام کنید، دولت فرانسه تا زمان تکمیل برنامه مدرک خود، بیشتر هزینه های تحصیلات شما را بر عهده خواهد گرفت. شهریه شما برای سال ۲۰۱۹/۲۰۲۰، ۳۸۰ یورو خواهد بود. دانشجویان دکتری غیر اتحادیه اروپا مشمول نرخ جدید شهریه متمایز نیستند.

کمک هزینه های تحصیلی در فرانسه

کمک هزینه های تحصیلی در فرانسه بورسیه های دانشگاه فرانسه برای دانشجویان بین المللی بورسیه های عالی ایفل برنامه بورسیه تحصیلی ایفل توسط وزارت امور خارجه تدوین شده است تا به مؤسسات آموزش عالی فرانسه امکان جذب بهترین دانشجویان خارجی برای برنامه های کارشناسی ارشد و دکترا فراهم شود. دارندگان بورس تحصیلی ایفل در دوره های کارشناسی ارشد کمک هزینه ۱۱۸۱ یورویی دریافت می کنند و دارندگان بورسیه تحصیلی در دوره های دکترا کمک هزینه ۱۴۰۰ یورویی دریافت می کنند. علاوه بر این، این برنامه با هزینه های مختلفی از جمله سفر برگشت، بیمه درمانی و فعالیت های فرهنگی تأمین می شود. دارندگان بورس تحصیلی ممکن است واجد شرایط دریافت هزینه اضافی اقامت نیز باشند. این برنامه شهریه را پوشش نمی دهد.

انتخاب بین المللی Ecole Normale Supérieure هر ساله، ENS یک انتخاب بین المللی را ترتیب می دهد که به حدود سی نفر از دانشجویان برجسته بین المللی اعم از علوم یا علوم انسانی، می توانند یک دوره دو یا سه ساله را در ENS دنبال کنند. آنها برای ۲_۳ سال یک ماهانه تقریبا ۱۰۰۰ یورو دریافت می کنند. هر ساله حدود ۳۰ دانشجوی خارجی اعطا می شوند. بورسیه های عالی Amper در ENS د لیون و ENS د لیون و همکارانش برای ثبت نام در برنامه های کارشناسی ارشد خود در علوم دقیق، هنر، و علوم انسانی و اجتماعی (به استثنای کارشناسی ارشد حرفه ای در تدریس) بورسیه های عالی را برای دانشجویان خارجی ارائه می دهند تا در بورس های تحصیلی عالی Amper شرکت کنند. بورس های تحصیلی ۱۰۰۰ یورو در ماه برای مدت زمان ۱۲ ماه را پوشش می دهد و با شرایط قابل تمدید است.

بورسیه تحصیلی امیلی بوتی، دانشگاه علوم پو، پس از بنیانگذاری علوم پو، بورسیه های امیلی بتی را ایجاد کرد تا بتواند بهترین دانشجویان بین المللی خارج از اتحادیه اروپا را که متقاضی هستند و به صورت مقدماتی در دانشگاه علوم پو پذیرفته می شوند، جذب کند. بورس های تحصیلی می توانند فرم های مختلفی از ۵۰۰۰ یورو تا ۱۰۰۰۰ یورو برای ۲ سال تحصیلات تکمیلی یا ۳۰۰۰ یورو تا ۱۲۳۰۰ یورو برای ۳ سال تحصیلات دانشگاهی داشته باشند. بورسیه های کارشناسی ارشد بین المللی دانشگاه پاریس-ساکلای Uriversité Paris-Saclay و Uriversité Paris-Saclay مایل است دسترسی به برنامه های استادان خود (مدرک معتبر ملی) را به دانشجویان بین المللی که در موسسات عضو آن تدریس می شوند، ارتقا دهد. بورس تحصیلی سالانه ۱۰۰۰۰ یورو و حداکثر ۱۰۰۰ یورو برای هزینه سفر و ویزا نیز اهدا می شود. بورس های علمی بنیاد فناوری گرنوبل بنیاد موسسه فناوری گرنوبل از یک برنامه کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی که مایل به پیگیری یک برنامه کارشناسی ارشد بین المللی در INP گرونوبل هستند پشتیبانی می کند.

این کمک هزینه ۵۰۰۰ یورو در هر ترم است. بورسیه های MBA INSEAD بورس های تحصیلی INSEAD از نظر تعداد محدودی هستند و برای هر جایزه رقابت قابل توجهی وجود دارد. این بورسیه ها با معیارهای مختلفی اعطا می شوند و در دو دسته اصلی قرار می گیرند: ملیت، جنس، پیشینه حرفه ای، توانایی های رهبری، زمینه مطالعات قبلی و غیره بر اساس نیازهای مبتنی بر نیاز و مبتنی بر عدم نیاز میباشد. ارزش بورسیه ها از ۵۰۰۰ دلار تا ۲۵۰۰۰ دلار است. بورس های تحصیلی MBA، HEC پاریس و HEC پاریس بورس های تحصیلی بزرگی را به دانشجویان بین المللی از کشورها و پیشینه های مختلف اعطا می کند. بورسیه های HEC در دسته های مختلف قرار می گیرند: مبتنی بر شایستگی، مبتنی بر نیاز یا مبتنی بر معیارهای خاص است. میزان بورس تحصیلی از ۶۰۰۰ یورو تا ۲۴۰۰۰ یورو متغیر است.

کمک هزینه های تحصیلی در فرانسه

 • بورسیه های عالی ایفل

برنامه بورسیه تحصیلی ایفل توسط وزارت امور خارجه تدوین شده است تا به مؤسسات آموزش عالی فرانسه امکان جذب بهترین دانشجویان خارجی برای برنامه های کارشناسی ارشد و دکترا فراهم شود. دارندگان بورس تحصیلی ایفل در دوره های کارشناسی ارشد کمک هزینه ۱۱۸۱ یورویی دریافت می کنند و دارندگان بورسیه تحصیلی در دوره های دکترا کمک هزینه ۱۴۰۰ یورویی دریافت می کنند. علاوه بر این، این برنامه با هزینه های مختلفی از جمله سفر برگشت، بیمه درمانی و فعالیت های فرهنگی تأمین می شود. دارندگان بورس تحصیلی ممکن است واجد شرایط دریافت هزینه اضافی اقامت نیز باشند. این برنامه شهریه را پوشش نمی دهد.

 • انتخاب بین المللی Ecole Normale Supérieure

هر ساله، ENS یک انتخاب بین المللی را ترتیب می دهد که به حدود سی نفر از دانشجویان برجسته بین المللی اعم از علوم یا علوم انسانی، می توانند یک دوره دو یا سه ساله را در ENS دنبال کنند و امکان مهاجرت به فرانسه برای آن ها وجود دارد. آنها برای ۲_۳ سال یک ماهانه تقریبا ۱۰۰۰ یورو دریافت می کنند. هر ساله حدود ۳۰ دانشجوی خارجی اعطا می شوند.

 • بورسیه های عالی Amper در ENS د لیون 

ENS د لیون و همکارانش برای ثبت نام در برنامه های کارشناسی ارشد خود در علوم دقیق، هنر، و علوم انسانی و اجتماعی (به استثنای کارشناسی ارشد حرفه ای در تدریس) بورسیه های عالی را برای دانشجویان خارجی ارائه می دهند تا در بورس های تحصیلی عالی Amper شرکت کنند. بورس های تحصیلی ۱۰۰۰ یورو در ماه برای مدت زمان ۱۲ ماه را پوشش می دهد و با شرایط قابل تمدید است.

 • بورسیه تحصیلی امیلی بوتی، دانشگاه علوم پو

پس از بنیانگذاری علوم پو، بورسیه های امیلی بتی را ایجاد کرد تا بتواند بهترین دانشجویان بین المللی خارج از اتحادیه اروپا را که متقاضی هستند و به صورت مقدماتی در دانشگاه علوم پو پذیرفته می شوند، جذب کند. بورس های تحصیلی می توانند فرم های مختلفی از ۵۰۰۰ یورو تا ۱۰۰۰۰ یورو برای ۲ سال تحصیلات تکمیلی یا ۳۰۰۰ یورو تا ۱۲۳۰۰ یورو برای ۳ سال تحصیلات دانشگاهی داشته باشند.

 • بورسیه های کارشناسی ارشد بین المللی دانشگاه پاریس-ساکلای Uriversité Paris-Saclay

Uriversité Paris-Saclay مایل است دسترسی به برنامه های استادان خود (مدرک معتبر ملی) را به دانشجویان بین المللی که در موسسات عضو آن تدریس می شوند، ارتقا دهد. بورس تحصیلی سالانه ۱۰۰۰۰ یورو و حداکثر ۱۰۰۰ یورو برای هزینه سفر و ویزا نیز اهدا می شود.

 • بورس های علمی بنیاد فناوری گرنوبل

بنیاد موسسه فناوری گرنوبل از یک برنامه کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی که مایل به پیگیری یک برنامه کارشناسی ارشد بین المللی در INP گرونوبل هستند پشتیبانی می کند. این کمک هزینه ۵۰۰۰ یورو در هر ترم است.

 • بورسیه های MBA INSEAD

بورس های تحصیلی INSEAD از نظر تعداد محدودی هستند و برای هر جایزه رقابت قابل توجهی وجود دارد. این بورسیه ها با معیارهای مختلفی اعطا می شوند و در دو دسته اصلی قرار می گیرند: ملیت، جنس، پیشینه حرفه ای، توانایی های رهبری، زمینه مطالعات قبلی و غیره بر اساس نیازهای مبتنی بر نیاز و مبتنی بر عدم نیاز میباشد. ارزش بورسیه ها از ۵۰۰۰ دلار تا ۲۵۰۰۰ دلار است.

 • بورس های تحصیلی MBA، HEC پاریس 

HEC پاریس بورس های تحصیلی بزرگی را به دانشجویان بین المللی از کشورها و پیشینه های مختلف اعطا می کند. بورسیه های HEC در دسته های مختلف قرار می گیرند: مبتنی بر شایستگی، مبتنی بر نیاز یا مبتنی بر معیارهای خاص است. میزان بورس تحصیلی از ۶۰۰۰ یورو تا ۲۴۰۰۰ یورو متغیر است.

کمک هزینه های تحصیلی در فرانسه

کمک هزینه های تحصیلی در فرانسه

تحصیل رایگان به زبان انگلیسی در فرانسه

تحصیل در فرانسه به صورت رایگان (یا با هزینه کم) به زبان انگلیسی ممکن است فرانسه به اندازه آلمان برای تحصیلات عالی مقرون به صرفه شناخته شده نباشد، اما دانشجویان بین المللی ممکن است از شنیدن اینکه می توانند به طور رایگان در فرانسه (یا با هزینه بسیار پایین) و بدون درنظر گرفتن ملیتشان تحصیل کنند، متعجب شوند. اگرچه هزینه دانشگاه از نظر فنی در دانشگاه های عمومی فرانسه وجود دارد، اما آنها فقط در بخش کارشناسی برای دانشجویان اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس، فقط بخشی از هزینه را کسر میکنند که در اکثر کشورها فقط 170یورو ( 220 دلار ) در سال دریافت میکنند.

با این حال فرانسه به تازگی اعلام کرده است که از سال تحصیلی 2019/20 شروع به اخذ هزینه از دانشجویان مقاطع بالاتر از کشورهای غیر اروپایی خواهد کرد. بنابراین این دانشجویان برای یک دوره کارشناسی باید سالانه 2770 یورو (3100 دلار آمریکا) پرداخت کنند. خوشبختانه دولت فرانسه میزاان بورسیه تحصیلی را ۳ برابر کرده است و از 7000 تا 21000 دلار در دسترس دانشجویان بین المللی قرار خواهد داد. هزینه های اضافی می تواند قیمت تحصیلات شما را بالا ببرد. به ویژه برای برنامه های تخصصی تر مانند پزشکی و مهندسی اما بطور چشمگیر زیاد نیست. اگر به دنبال تحصیل در دانشگاه ها بزرگ هستید،با این وجود انتظار داشته باشید که هزینه های تحصیلی بسیار متفاوت باشد. 

همانطور که در آلمان وجود دارد، اکثر برنامه هایی که شانس تحصیل در فرانسه 2023 را به صورت رایگان ارائه می دهند به زبان مادری آموزش داده می شوند. با این حال، تعداد فزاینده فرصت برای تحصیل در زبان انگلیسی به ویژه در مقطع تحصیلات تکمیلی وجود دارد. از طرف دیگر می توانید قبل از این که دوره تحصیلی خود را شروع کنید، در یک مدرسه مقدماتی نیز حضور یابید تا مهارت های زبانی فرانسوی خود را تکمیل کنید، اما برای این آموزش باید مبلغی را بپردازید. تحصیل به زبان انگلیسی بپردازید بسیار ساده است زیرا بیشتر دانشگاه ها دوره های بسیاری را به زبان انگلیسی ارائه می دهند و شهریه به همان مقدار تحصیل به زبان فرانسه است.

هزینه زندگی دانشجویی در فرانسه نیز نسبتاً مقرون به صرفه است. مبلغی در حدود 9600 یورو (10800 دلار) در هر سال است. اگر قصد زندگی در پایتخت فرانسه پاریس دارید، باید انتظار پرداخت هزینه بیشتری داشته باشید. ما در موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) شرایط مهاجرت تحصیلی به فرانسه را به طور کامل به شما ارائه می دهیم، کافی است با ما در تماس باشید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

مطالب مرتبط

6 دیدگاه برای “لیست دانشگاه های رایگان فرانسه

 1. مریم گفت:

  سلام
  من ارشد هوش مصنوعی خوندم از دانشگاه غیر انتفاعی معدل ۱۷.۸۰ میخوام بدونم برای دکتری فرانسه…باید چیکار کنم…وقتی میگید بورسیه آیا این پول کفاف زندگی رو میده اونجا…باید کار کنم همزمان کار میشه کرد؟ با سپاس

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   سلام روزتون بخیر
   لطفا در نظر داشته باشید که مقدار بورسیه ارائه شده بستگی به استاد راهنما و رزومه علمی شما داد.

 2. س .رحیمی گفت:

  سلام من متولد 62 کارشناسی طراحی صنعتی موسسه غیر انتفاعی با معدل 17:14و ارشد مواد و متالوژی شبانه دو ترم گرایش شکل فلزات بودم که انصراف دادم و علاقه زیادی به کارهای فنی دارم و مسلط به کامپیوتر حسابداری اتوکد و تریدی هستم خواستم منو راهنمایی کنید که شرایط سنی داره تحصیل در فرانسه و من میتونم اونجا بورسیه رایگان بگیرم

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   ارائه بورس تحصیلی معمولا در سطوح ارشد و بالاتر انجام میشود و شانس بورسیه برای لیسانس پایین است.
   اما برای تحصیل در مقطع دکتری شرایط سنی نیاز ندارید و می توانید اقدام کنید.

 3. علی مجاهد گفت:

  سلام.ایا امکان تحصیل رایگان در فرانسه برای رشته ی ادبیات انگلیسی یا مترجمی زبان انگلیسی در مقطع ارشد وجود دارد؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   ارائه بورسیه های تحصیلی معمولا در مقطع ارشد و بالاتر ارائه می شود و شروطی نیز دارد که دانستن زبان بومی مقصد از مهمترین آن است.
   اما در کل باید بگوییم که با برآورده کردن شرایط ، بله می توانید به تحصیل رایگان در فرانسه نیز بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *