شرایط تحصیل دندانپزشکی ایرلند

دوره ی کارشناسی طبق شرایط تحصیل دندانپزشکی ایرلند دارای 4 طبقه بندی خواهد بود که برای ورود به آنها رقابت وجود دارد. لطفا با مطالعه مقاله زیر از موسسه حقوقی توسعه گران مهر طبقه بندی تحصیل در نیوزلند مورد علاقه ی خود را  انتخاب کنید تا شرایط پذیرش و دانشگاه مطلوب را مشاورین و کارشناسان ما به شما راهنمایی کنند.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

شرایط تحصیل و اخذ پذیرش رشته دندانپزشکی در ایرلند

این برنامه دندانپزشکی بر روی به روز ترین و علمی ترین مهارت ها تمرکز دارد تا دندانپزشکان آینده را تربیت نماید. این دوره رویکردی مبتنی بر شواهد و دانشجو محور را برای آموزش اتخاذ کرده است تا دانشجویان بتوانند به سرعت و با استفاده از دقیق ترین شواهد علمی و با توجه به اهمیت داشتن انگیزه بالا و تاکید بر خودآموزی، نیازهای درمانی بیماران را تشخیص دهند. در این دوره ها در سریع ترین زمان ممکن دانشجویان با بیماران رو به رو می شوند و از آنها انتظار می رود تا نیازهای درمانی بیمارانشان همواره نگرانی اول آنها باشد.ضمن این دوره شما مهارت و دانش خود را در حوزه هایی نظیر بهداشت دهان، ارتودنسی، پریودنتولوژی، بیهوشی و جراحی دهان توسعه می دهید.

هدف این دوره دندانپزشکی آموزش و تربیت دانشجویان دندانپزشکی ای است که پس از فارغ التحصیلی قادر به طبابت به صورت مستقل در همه بخش ها دندانپزشکی هم برای بزرگسالان و هم برای کودکان است که جنبه های مختلف طبابت آنها حداقل در مرحله درمانی شامل این موارد می شود: تشخیص بیماری های دهان، ترمیم، پریودنتولوژی، ارتودنسی، جراحی دهان و بیماری شناسی و همچنین اقدامات درمانی ویژه ای در رابطه با پیشگیری و ارتقای بهداشت.

طول دوره:

مدارک دوره دندانپزشکی کالج ترینیتی دوبلین در دانشگاه کالج کورک و دانشگاه بلفاست کویین پس از دوره ای 5 ساله اعطا می شوند. دانشگاه کالج کورک همچنین دوره دندانپزشکی چهار ساله هم برگزار می نماید. سال تحصیلی استاندارد در ایرلند از اواخر سپتامبر تا ماه می ادامه می یابد و به دو نیمسال تقسیم می شود. نیمسال اول از پاییز تا زمستان است و پس از تعطیلی نیمسال دوم از ماه ژانویه تا اواخر بهار ادامه می یابد. فرجه هایی هم برای تعطیلات زمستان، بهار و تابستان وجود دارند. همچنین چندین تعطیلی ملی ایرلند هم در طول سال پیش بینی شده اند.

در دانشکده دندانپزشکی پس از فارغ التحصیلی نیازی به دوره کارآموزی نیست. دلیل این امر هم آموزش های عملی و تجربه درمان بیماران طی دوره تحصیل است.

امتحانات:

وضعیت تحصیلی دانشجویان به صورت مستمر در طول سال ارزیابی می شود و با امتحانات نهایی پایان سال تحصیلی جمع بندی می شود. این ارزیابی مستمر می تواند شامل هرگونه ارزیابی عملی، پرسش چند گزینه ای، ارائه، ارزیابی مهارت های بالینی، ارزیابی مهارت های سازگاری، امتحانات شفاهی و پروژه باشد. امتحانات نهایی هم به صورت ترکیبی از مقاله نویسی، امتحان شفاهی، آزمون چند گزینه ای و آزمون های عملی است. سپس نمرات آزمون های مستمر و نهایی با هم ترکیب می شوند تا نمره نهایی دوره به دست آید.

موقعیت های تحقیقاتی:

در طول ماه های تابستان دانشجویان می توانند در دپارتمان های مختلف به انجام کارهای تحقیقاتی بپردازند.

اقدام برای پذیرش بر مبنای یک مدرک کارشناسی: متقاضیانی که یک مدرک کارشناسی در حوزه های علمی شامل شیمی و زیست شناسی دارند (یا تا ماه سپتامبر سال ورود به دانشگاه ایرلند آن را کسب می کنند) می توانند در دوره های زیر برای کسب پذیرش اقدام نمایند:

 1. دوره دندانپزشکی 4 ساله دانشگاه کالج کورک
 2. دوره دندانپزشکی 5 ساله دانشگاه کالج کورک
 3. دوره دندانپزشکی 5 ساله کالج ترینیتی دوبلین
 4. دوره دندانپزشکی 5 ساله دانشگاه بلفاست کوینز

به منظور دریافت کرسی در دوره دندانپزشکی 4 ساله دانشگاه کالج کورک متقاضیان باید یک مدرک کارشناسی افتخاری شامل دوره هایی در رابطه با (1) آناتومی عمومی، (2) فیزیولوژی و (3) بیوشیمی را گذرانده باشند. متقاضیانی که تا پایان ماه سپتامبر سال ورود به دانشگاه این دوره ها را تکمیل نکرده باشند تنها مجاز به ورود به دوره 5 ساله خواهند بود.

پذیرش بر مبنای نمرات دوره دبیرستان (برای برخی کالج ها و دانشگاه ها): فارغ التحصیلان دوره دبیرستانی که دوره های سطح دانشگاهی و کالج را گذرانده اند اما تا پایان ماه سپتامبر سال ورود به دانشگاه موفق به اخذ مدرک نمی شوند و متقاضیانی که مستقیما از دوره دبیرستان اقدام می نمایند می توانند در دوره های زیر شرکت کنند:

دوره 5 ساله دندانپزشکی دانشگاه بلفاست کویینز

توجه: کمیته پذیرش هر متقاضی را به صورت جداگانه و با توجه به شایستگی های او بررسی می کند و در این راستا میزان سختی اخد مدرک کارشناسی یا برنامه درسی دوره دبیرستان، میزان رقابت برای ورود به محل تحصیل قبلی، بار درسی تحمیل شده بر متقاضی و تعدادی عامل دیگر را مد نظر قرار می دهد. از آنجا که فرایند پذیرش رقابتی است انتظار می رود که متقاضیان نمرات بالایی داشته باشند.

هزینه و شهریه دانشگاه های دندانپزشکی ایرلند

 • دوره های درسی بالغ بر 45000 – 9000 یورو در سال برای مقطع کارشناسی.
 • دوره های کارشناسی ارشد و دکترا : 37000 – 9150 یورو در سال.
 • هزینه های تحصیلی بسته به رشته انتخابی شما برای تحصیل، برنامه و دانشگاه متفاوت می باشد.
هزینه و شهریه دانشگاه های دندانپزشکی ایرلند

هزینه و شهریه دانشگاه های دندانپزشکی ایرلند

دانشگاه های مقرون به صرفه در ایرلند

 • دانشگاه لیمریک ( University of Limerick ) – هزینه متوسط تحصیلات 8000 – 7000 یورو در سال می باشد.
 • دانشگاه کالج کورک ( University College Cork ) – هزینه متوسط تحصیل 6500 یورو در سال می باشد.
 • موسسه فن آوری کورک ( Cork Institute of Technology ) – هزینه متوسط تحصیل 3500 یورو در سال می باشد.
 • کالج سن پاتریک ( St. Patrick’s College ) – هزینه متوسط تحصیل 4500 یورو در سال می باشد.
 • مدرسه کسب و کار دوبلین ( Dublin Business School ) – هزینه متوسط تحصیل 8300 یورو در سال می باشد.

در اینجا لیستی از هزینه های تحصیلی متوسط در دانشگاه های برتر تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایرلند آورده شده :

 • کالج ترینیتی دوبلین ( Trinity College Dublin ) – هزینه متوسط تحصیل 7500 یورو در سال می باشد.
 • کالج دانشگاهی دوبلین ( University College Dublin ) – هزینه متوسط تحصیل 6700 یورو در سال می باشد.
 • دانشگاه ملی ایرلند، گالوی ( National University of Ireland, Galway ) – هزینه متوسط تحصیل 6000 یورو در سال می باشد.
 • کالج سلطنتی جراحان ایرلند ( Royal College of Surgeons in Ireland ) – هزینه متوسط تحصیل 8000 – 6000 یورو در سال می باشد.

توجه داشته باشید که معمولا دانشجویان غیر اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا باید دو برابر شهریه دانشجویان اتحادیه اروپا را پرداخت کنند.

هزینه زندگی دانشجویی در ایرلند

ایرلند کشوری است که در آن از سبک زندگی متعادل بهره مند خواهید شد. هزینه زندگی کمی بیش از حد متوسط برای منطقه اروپایی می باشد. کل هزینه های زندگی برای یک دانشجوی بین المللی حدود 650 تا 1000 یورو در ماه است.

میانگین هزینه زندگی در شهرهای ایرلند ( شامل هزینه های مسکن ) :

 • دوبلین : 1800 – 1100 یورو در ماه.
 • کورک : 1400 – 860 یورو در ماه.
 • گالوی و دیگر شهر های کوچک : 1100 – 800 یورو در ماه.

لیست دانشگاه های دندانپزشکی ایرلند

با پایان موفقیت آمیز دوره های مدرک محور دندانپزشکی به سمت لیسانس علوم دندانی ( B.Dent.Sc. ) در کالج ترینیتی در دوبلین و لیسانس جراحی دندان ( BDS ) در کالج دانشگاه کُرک هدایت می شوید. کالج ترینیتی در دوبلین پس از 5 سال تحصیل مدرک لیسانس هنر ( B.A. ) به همراه B.Dent.Sce به دانشجویانش اهدا می کند. دانشگاه کویین مدرک لیسانس جراحی دندان به فارغ التحصیلان می دهد.

پس از آنکه رویه های مربوط به صدور مجوز با موفقیت انجام شد، دارندگان این مدرک ها واجد شرایط فعالیت دندانپزشکی در آمریکا، کانادا و تمام کشور های عضو اتحادیه اروپا می باشند. بسیاری از افرادی که در حال حاضر در آمریکای شمالی فعالیت می کنند یا دندانپزشکی تدریس می کنند، از این مدارس فارغ التحصیل شده اند.

 1. کالج ترینیتی در دوبلین، مدرسه دندانپزشکی
 2. کالج دانشگاه کُرک، مدرسه دندانپزشکی
 3. دانشگاه کویین در مرکز بلفاست مربوط به تحصیلات دندانپزشکی
 4. مجمع دندانپزشکی ایرلند

شرایط تحصیل دندانپزشکی در ایرلند 2019

تدریس برنامه درسی دندانپزشکی بیشتر مبتنی بر شواهد و توانمندی های حرفه ای دانشجویان آینده این رشته است. یادگیری در این دوره با روش مبتنی بر شواهد و دانشجو محور پیش می رود، به این معنی که دانشجویان با استفاده از شواهد علمی ثابت شده و با انگیزه بالا سریعا نیاز بیمار به درمان را تشخیص می دهند و در واقع یادگیرنده مستقل هستند که دائما با اتکا به فعالیت های خود در حال یادگیری است. دانشجویان در اولین فرصت به بیماران معرفی می شوند و تمام دغدغه آنها در تمام مدت باید مراقبت از بیماران باشد. دانش و مهارت بالینی در زمینه هایی مانند پزشکی دهان، ارتودنسی، پریودنتولوژی (بیماری های لثه ای و فک)، بیهوشی و جراحی دهان نیز پیشرفت می کند. شرح مفصلی از هر برنامه در وب سایت هر دانشگاه قابل دسترسی است.

هدف از برنامه دندانپزشکی، آموزش و تعلیم دانشجویان دندانپزشکی است که پس از فارغ التحصیلی قادرند بطور مستقل تمام جنبه های دندانپزشکی مناسب بزرگسالان، کودکان را حداقل در سطح مراقبت های اولیه و در قالب پیشگیری و ارتقاء سلامت انجام دهند، از جمله: تشخیص بیماری های دهان و دندان، ترمیم، پریودنتولوژی، ارتودنسی، جراحی دهان، تجویز دارو و آسیب شناسی و مراقبت های دندانپزشکی.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در ایرلند 2019

شرایط تحصیل دندانپزشکی در ایرلند 2019

با اتمام موفقیت آمیز دوره های دندانپزشکی، مدرک لیسانس دندانپزشکی (B.Dent.Sc) در دانشکده کالج ترینیتی دوبلین و مدرک لیسانس جراحی دندان (BDS) در دانشگاه کورک به دانشجو اعطا می شود. کالج ترینیتی دوبلین علاوه بر B.Dent.Sc. در پایان سال پنجم مدرک کارشناسی هنر (B.A.) نیز اعطا می کند. دانشگاه کوئینز مدرک کارشناسی جراحی دندان (BDS) به دانشجو اعطا می کند.

متقاضیانی که برای پذیرش دوره 4 ساله دندانپزشکی درخواست می کنند می بایست:

 1. تا اول سپتامبر سال ورود پیشنهادی، مقطع کارشناسی را تکمیل کنند
 2. دوره های آناتومی عمومی، فیزیولوژی و بیوشیمی را تا اول سپتامبر سال ورود پیشنهادی تکمیل کنند
 3. دانشجویانی که مدرک لیسانس دارند اما دوره های فوق را تکمیل نکردند فقط در برنامه 5 ساله لحاظ می شوند.

نیازمندی ها برای ثبت نام 2019 را مشاورین ما اطلاع دارند بدین منظور از طریق مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) می توانید از اطلاعات و شرایط دقیق مهاجرت به ایرلند با خبر شوید.

سوالات متداول در مورد شرایط تحصیل دندانپزشکی در ایرلند

1- طول دوره رشته دندانپزشکی در ایرلند چه مدت است؟

مدارک دوره دندانپزشکی کالج ترینیتی دوبلین در دانشگاه کالج کورک و دانشگاه بلفاست کویین پس از دوره ای 5 ساله اعطا می شوند.

2- در دوره دندانپزشکی ایرلند چه مهارت هایی آموزش داده می شود؟

ضمن این دوره شما مهارت و دانش خود را در حوزه هایی نظیر بهداشت دهان، ارتودنسی، پریودنتولوژی، بیهوشی و جراحی دهان توسعه می دهید.

3- سال تحصیلی استاندارد در ایرلند از چه تاریخی شروع می شود؟

سال تحصیلی استاندارد در ایرلند از اواخر سپتامبر تا ماه می ادامه می یابد و به دو نیمسال تقسیم می شود. نیمسال اول از پاییز تا زمستان است و پس از تعطیلی نیمسال دوم از ماه ژانویه تا اواخر بهار ادامه می یابد.

4- برای دوره دندانپزشکی 4 ساله دانشگاه کالج کورک چه مدرکی مورد نیاز است؟

متقاضیان باید یک مدرک کارشناسی افتخاری شامل دوره هایی در رابطه با (1) آناتومی عمومی، (2) فیزیولوژی و (3) بیوشیمی را گذرانده باشند.

5- شهریه دانشگاه های دندانپزشکی ایرلند برای مقطع کارشناسی چقدر است؟

دوره های درسی بالغ بر 45000 – 9000 یورو در سال برای مقطع کارشناسی.

6- شهریه دانشگاه های دندانپزشکی ایرلند برای دوره های کارشناسی ارشد و دکترا چقدر است؟

37000 – 9150 یورو در سال.

7- هزینه تحصیل در دانشگاه لیمریک ایرلند چقدر است؟

هزینه متوسط تحصیلات 8000 – 7000 یورو در سال می باشد.

8- هزینه تحصیل در دانشگاه کالج کورک ایرلند چقدر است؟

هزینه متوسط تحصیل 6500 یورو در سال می باشد.

9- هزینه تحصیل در موسسه فن آوری کورک ایرلند چقدر است؟

هزینه متوسط تحصیل 3500 یورو در سال می باشد.

10- هزینه زندگی دانشجویی برای دانشجویان بین المللی در ایرلندچقدر است؟

کل هزینه های زندگی برای یک دانشجوی بین المللی حدود 650 تا 1000 یورو در ماه است.

11- کدام دانشگاه های ایرلند رشته دندانپزشکی را ارائه می دهند؟

 • کالج ترینیتی در دوبلین، مدرسه دندانپزشکی
 • کالج دانشگاه کُرک، مدرسه دندانپزشکی
 • دانشگاه کویین در مرکز بلفاست مربوط به تحصیلات دندانپزشکی
 • مجمع دندانپزشکی ایرلند
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *