دانشگاه چارلز جمهوری چک

دانشگاه چارلز یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اروپا در جمهوری چک است و دارای جایگاه بسیار معتبری در بین موسسات جهان می باشد. این دانشگاه بیشترین تعداد دانشجویان جمهوری چک را در خود دارد و از افراد خارجی برای تحصیل استقبال می کند. این مقاله که به کوشش موسسه اصطهباناتی گردآوری شده است به بررسی موارد مهم در ارتباط با دانشگاه چارلز می پردازد که به شرح زیر است:

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان
 • درباره دانشگاه چارلز
 • رتبه بندی جهانی دانشگاه چارلز
 • ساختار تحصیلی در دانشگاه چارلز جمهوری چک
 • مراحل ورودی به دانشگاه چارلز
 • آزمون ورودی و مهارت زبانی مورد نیاز در دانشگاه چارلز
 • دوره های ورودی رشته های علوم پزشکی
 • تحصیل پزشکی در دانشگاه چارلز
 • هزینه تحصیل در دانشگاه چارلز و دریافت کمک هزینه تحصیلی

برای کسب اطلاعات دقیق تر و راهنمایی ورود با دانشگاه چارلز با مشاورین مجرب موسسه اصطهباناتی در شهرهای تهران، شیراز، مشهد، تبریز و اصفهان تماس برقرار کنید.

درباره دانشگاه چارلز

دانشگاه چارلز در سال 1348 تاسیس شده و آن را به یکی از قدیمی ترین دانشگاه های جهان تبدیل کرده است. با این وجود همچنین به عنوان یک مؤسسه آموزش عالی مدرن، پویا و معتبر مشهور است. این دانشگاه بزرگترین و مشهورترین دانشگاه چک است و همچنین طبق رتبه های بین المللی دارای رتبه برتر در بین دانشگاه های چک است. در حال حاضر 17 دانشکده در این دانشگاه وجود دارد (14 دانشکده در پراگ، دو دانشکده در Hradec Králové و یک دانشکده در Plze) به علاوه سه موسسه، شش مرکز آموزشی، تحقیق، توسعه و سایر فعالیت های خلاق، یک مرکز ارائه خدمات اطلاعاتی، پنج باشگاه در خدمت کل دانشگاه و ریاست که دستگاه مدیریت اجرایی کل دانشگاه است.اولویت اصلی دانشگاه چارلز ادامه به ارتقاء جایگاه معتبر خود به عنوان یک دانشگاه تحقیقاتی است. برای رسیدن به این هدف، دانشگاه به شدت بر فعالیتهای پژوهشی متمرکز است. دانشگاه چارلز می تواند به تعدادی از تیم های برجسته تحقیقاتی که در همکاری نزدیک با موسسات تحقیقاتی بین المللی درگیر هستند، افتخار کند. دانشجویان همچنین می توانند در کارتحقیقاتی دانشگاه در هر یک از دانشکده های متفاوت شرکت کنند. این دانشگاه بهترین موسسه تحقیقاتی در جمهوری چک است. این در تحلیل نتایج تحقیق انجام شده توسط شورای تحقیق، توسعه و نوآوری چک انجام شده است. دانشگاه چارلز با داشتن تقریباً نیم میلیون امتیاز برای فعالیت های تحقیقاتی خود (طبق روش های فعلی ارزیابی ملی تحقیق) ، بسیار فراتر از موسسه ای است که مقام دوم را به خود اختصاص داده است.خلاقیت کارکنان و دانشجویان دانشگاه در طیف عظیمی از پروژه های تحقیقاتی و کاربردی و همچنین در آثار ارزشمند هنری و انتشارات زیادی قرار دارد. این دانشگاه بیش از 7900 کارمند دارد. از این تعداد، تقریباً 4500 نفر عضو هیات علمی و تحقیقاتی هستند.

درباره دانشگاه چارلز

درباره دانشگاه چارلز

دانشگاه چارلز نزدیک به 50000 دانشجو تقریباً 60% از کل دانشجویان در جمهوری چک در بیش از 300 برنامه مدرک معتبردر این دانشگاه ثبت نام کرده اند که بیش از 630 دوره مختلف را ارائه می دهند. بیش از 20،000 دانشجو در دوره های کارشناسی ارشد تحصیل می کنند، تقریباً 25،000 در برنامه های کارشناسی ارشد و 8000 در برنامه های دکترا. این دانشگاه بیش از 7000 دانشجو از کشورهای دیگر دارد. هر ساله ، کمتر از 9000 دانشجو تحصیلات خود را تمام می کنند. فارغ التحصیلان دانشگاه چارلز از بالاترین میزان اشتغال هر بخش جمعیتی در جمهوری چک برخوردار هستند. هر ساله طیف متنوعی از دوره های یادگیری مادام العمر با حضور بیش از 16000 شرکت کننده برگزار می شود.دانشگاه چارلز با طیف گسترده ای از دانشگاه های مشهور از سراسر جهان همکاری می کند و یکی از اولویت های آن این است که بتواند هر یک از دانشجویان خود را که علاقه مند به تحصیل در خارج از کشور هستند بتواند مدتی را در کشور دیگری بگذراند. همکاری های بین المللی باعث افزایش چشمگیر نمایه بین المللی دانشگاه شده است. این پیوندهای بین المللی همچنین از تلاشهای دانشگاه برای دستیابی به استانداردهای عالی تعالی در پروژه های تحقیقاتی مشترک بین المللی ، مشارکت آن در بسیاری از سازمانهای معتبر بین المللی و شبکه های دانشگاهی و حمایت فعال آن از تحرک دانشجویان و دانشجویان بین المللی حمایت کرده اند.

رتبه بندی جهانی دانشگاه چارلز

مرکز رتبه بندی دانشگاه های جهانی (CWUR) رتبه بندی دانشگاه های جهانی را منتشر می کند که کیفیت تحصیلات و آموزش دانشجویان را مورد بررسی قرار می دهد، همچنین جایگاه اعضای هیئت علمی و کیفیت تحقیقات آنها بدون تکیه به نظرسنجی ها و ارسالی داده های دانشگاه نیز مد نظر است.CWUR از هفت شاخص هدفمند و قوی برای رتبه بندی دانشگاه های جهان استفاده می کند:

 • کیفیت آموزش، با توجه به تعداد فارغ التحصیلان دانشگاهی که برنده جوایز بین المللی، مدال های مربوط به رشته های دانشگاه شده اند. (25٪)
 • اشتغال فارغ التحصیلان با توجه به تعداد فارغ التحصیلان دانشگاهی که دارای مقام های مهم در شرکت های برتر دنیا نسبت به اندازه دانشگاه بودند. (25٪)
 • كیفیت دانشكده، براساس تعداد دانشگاهیانی كه موفق به دریافت جوایز بین المللی و مدال ها شوند. (10٪)

عملکرد تحقیقاتی:

 • خروجی تحقیق، با توجه به تعداد کل مقاله های پژوهشی. (10٪)
 • انتشارات با كیفیت، با توجه به تعداد مقالات پژوهشی كه در مجلات برتر موجود است. (10٪)
 • نفوذ، با توجه به تعداد مقالات پژوهشی که در مجلات بسیار با نفوذ چاپ می شوند. (10٪)
 • استناد به تحقیقات دانشگاه، با توجه به تعداد مقالات تحقیقاتی دانشگاه که به آن ها استناد شده است. (10٪)

با توجه به معیارهای بالا، رتبه بندی دانشگاه کمنیوس اسلواکی ارائه دهنده رشته داروسازی به شرح زیر است:

نام موسسه: دانشگاه چارلز در جمهوری چک

 • رتبه جهانی: 203
 • رتبه ملی: 1
 • رتبه کیفیت آموزش: 494
 • رتبه اشتغال فارغ التحصیلان: > 1000
 • رتبه کیفیت دانشکده: 241
 • تعداد انتشارات: 135
 • رتبه تاثیرگذاری تحقیقات علمی: 237
 • رتبه استناد به تحقیقات علمی دانشگاه: 200
 • رتبه ثبت اختراعات: 856
 • امتیاز کلی: 78.3

ساختار تحصیلی در دانشگاه چارلز جمهوری چک

دانشگاه چارلز مقاطع مختلف تحصیلی را به شرح زیر ارائه می دهد:

مقاطع کارشناسی

برنامه های مقطع لیسانس در دانشگاه چارلز به گونه ای طراحی شده است که دانش بنیان یوسیعی را فراهم کند که بامطالعه در برنامه های بعد، کارشناسی ارشد می تواند توسعه یابد. دانشجویان ممکن است دانش و مهارت های اصلی لازم برای اشتغال را بلافاصله پس از فارغ التحصیلی کسب کنند. بیش از 50 برنامه کارشناسی، بیش از 140 رشته تحصیلی راشامل می شود که بطور منظم برای متقاضیان باز است. در حال حاضر دانشگاه چارلز 14 برنامه لیسانس را به زبان های خارجی ارائه می دهد.برنامه های لیسانس با امتحان نهایی دولتی شامل پایان نامه لیسانس به پایان می رسد. به فارغ التحصیلان عنوان علمی “لیسانس” داده می شود (به اختصار Bc. و جلوی نام دارنده نوشته می شود).

مقاطع کارشناسی دانشگاه چارلز جمهوری چک

مقاطع کارشناسی دانشگاه چارلز جمهوری چک

مقاطع کارشناسی ارشد

برنامه های کارشناسی ارشد دانشگاه چارلز به گونه ای طراحی شده اند که از برنامه های لیسانس پیروی می کنند. مدت استاندارد برنامه تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد دو سال است. برخی از برنامه های کارشناسی ارشد وجود دارد که خود مختار هستند و از برنامه لیسانس پیروی نمی کنند. این برنامه ها پنج تا شش سال طی می شوند و به عنوان برنامه های چرخه طولانی شناخته می شوند. بیش از 40 برنامه تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد، شامل بیش از 120 رشته تحصیلی به طور منظم باز است.برنامه های کارشناسی ارشد با امتحان نهایی دولتی شامل دفاع از پایان نامه تکمیل می شود. به فارغ التحصیلان عنوان علمی “استاد” اعطا می شود (به اختصار Mgr. و جلوی نام دارنده نوشته شده است).

مقطع دکترا

برنامه های دکترا بالاترین سطح آموزش رسمی را نشان می دهد که با تمرکز فردی و تأکید بر تحقیقات مستقل در یک زمینه خاص با همکاری یک سرپرست با تجربه و تحت هدایت هیئت حوزه موضوعی که وظیفه اجرای آن را دارد از برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد متمایز می شود. دکتری برنامه دکتری مطالعات دانشجویان را برای مشاغل در تحقیقات و / یا برای کارهایی با مهارت بالا در تعدادی از حرفه ها آماده می کند. دکتری برنامه ها با فعالیتهای تحقیقاتی با کیفیت بالا ادغام شده اند. دانشگاه چارلز یکی از مهمترین ارائه دهندگان مطالعات دکترا در جمهوری چک است و از هرسه دانشجوی دکترا، یک نفر در جمهوری چک در این دانشگاه تحصیل می کند. بنابراین ، دانشگاه مطالعات دکترا را یکی از مهمترین اولویتهای استراتژیک بلند مدت خود می داند و با توسعه مشارکت با سایر موسسات تحقیقاتی (بخصوص آکادمی علوم جمهوری چک) ، این مشخصات را در مطالعات دکترا تقویت کرده است.برای پذیرش در مقطع دکتری برنامه، متقاضی باید مدارکی را برای دریافت مدرک کارشناسی ارشد تکمیل شده در زمینه تحصیلی مرتبط ارائه کند. دانشگاه چارلز از متقاضیان دارای مدرک دانشگاهی در هر دانشگاه و خارج از کشور استقبال می کند.

تحصیل مطالعات دکترا می تواند به صورت مطالعه تمام وقت یا مطالعه پاره وقت انجام شود (همچنین به عنوان “مطالعه ترکیبی” شناخته می شود زیرا ترکیبی از تعامل به صورت حضور فیزیکی و یادگیری از راه دور را ارائه می دهد). این مطالعات معمولاً سه تا چهارسال طول می کشد. دانشجویان دکتری تمام وقت بورس تحصیلی دریافت می کنند، که معمولاً توسط سایر منابع درآمد، تکمیل می شود. با جوایز مشارکت در پروژه های کمک هزینه یا پاداش برای آموزش دانشجویان.تحصیلات دکتری با امتحان نهایی دولتی و دفاع رساله انجام می شود. به فارغ التحصیلان عنوان علمی “دکتر” داده می شود (به اختصار دکتری و پس از نام دارنده نوشته می شود). در علم کلام، عنوان علمی “دکتر الهیات” است (اختصار Th.D. و پس از نام نوشته شده است).

مراحل ورودی به دانشگاه چارلز

پنج مرحله آسان برای ورود به دانشگاه چارلز را عنوان کرده ایم:جستجو در رشته های مورد علاقه اتان ، اطلاعات بیشتر در مورد برنامه های مطالعه و بررسی الزامات خاص:

 •  تحصیل به زبان های انگلیسی، آلمانی، روسی یا فرانسوی (با شهریه)
 •  پزشکی به زبان انگلیسی (با شهریه)
 •  تحصیل به زبان چک (رایگان)

تحصیلات قبلی خود را در جمهوری چک به رسمیت بشناسند (این کار بعد از دریافت دیپلم شما می تواند بعداً انجام شود):

 •  به رسمیت شناختن تحصیلات خارجی برای متقاضیان تحصیل در برنامه های دانشگاه چارلز تشخیص تحصیلات متوسطه خارجی و آموزش عالی به منظور مراحل پذیرش برای متقاضیان صرفاً تحصیل در دانشگاه چارلز.
 • شناخت عمومی آموزش عالی خارجی (دیپلم ها و گواهینامه های دانشگاه) پردازش شده توسط CU. شناخت آموزش عالی خارجی (دیپلم دانشگاه) برای کلیه فارغ التحصیلان مؤسسات آموزش عالی خارجی که به منظور تحصیل مقاطع بالاتر در هر دانشگاه دیگری یا به منظور اشتغال یا دلایل دیگر نیاز به تشخیص دارند.
 •  شناخت عمومی دیپلم مدارس متوسطه خارجی (فارغ التحصیلان مدارس خارجی که گواهی تأیید تحصیلات ابتدایی، متوسطه یا بالاتر را دریافت کرده اند، می توانند تقاضای این شناسنامه را به اداره منطقه دهند.
 • فرم درخواست آنلاین را پر کنید (توجه داشته باشید که برخی دانشکده ها فرم درخواست خود را در وب سایت خود دارند).
 • در صورت لزوم هزینه درخواست را بپردازید.

فرم درخواست را به همراه مدارك ذيل به دانشكده مربوطه ارسال كنيد:

 • یک نسخه محرمانه از گواهینامه اتمام تحصیلات متوسطه یا مدرک لیسانس یا مدرک کارشناسی ارشد خود را.
 • رونویسی رسمی از سوابق مطالعاتی در دانشگاه قبلی شما.
 • ترجمه رسمی دو مورد فوق به زبان چکی (در صورتی که اسناد اصلی به زبان انگلیسی صادر نشده باشد ترجمه لازم نیست).
 • گواهی برابری از مقامات آموزشی چک که می گوید گواهینامه یا دیپلم شما در جمهوری چک شناخته شده است، اگر تحصیلات قبلی خود را در خارج از کشور گذرانده باشید.
 • رسیدی که نشان می دهد هزینه برنامه را پرداخت کرده اید.
مراحل ورودی به دانشگاه چارلز

مراحل ورودی به دانشگاه چارلز

کسانی که هنوز در تلاش برای صدور گواهینامه های خود هستند، می توانند این مدارک را بعداً ارائه دهند. مهلت ارسال مدارک حمایتی 30 سپتامبر یا 23 اکتبر برای متقاضیانی است که در آغاز دوره پاییز گواهی پایان مدارس متوسطه خود را دریافت می کنند.

آزمون ورودی و مهارت زبانی مورد نیاز در دانشگاه چارلز

از کلیه متقاضیانی که موارد لازم را تا مهلت نهایی ارائه دهند، می توانند برای شرکت در آزمون ورودی (در صورت نیاز) دعوت شوند. امتحانات ورود به طور معمول در دوره ماه های می تا ژوئن برگزار می شود، مگر اینکه دانشکده موارد دیگری را تعیین کند، به عنوان مثال تنظیم دوره ای که اتباع بیگانه گواهینامه خود را دریافت می کنند.امتحانات ورودی عمدتاً به زبان چک انجام می شود به استثنای امتحانات برای برنامه های تحصیلی به زبان انگلیسی، که در این صورت کل مراحل ورود به زبان انگلیسی طی می شود. اتباع خارجی که در دبیرستان در جمهوری چک شرکت نکرده اند و متقاضی برنامه تحصیل هستند که به زبان چکی آموزش داده می شود، ممکن است لازم باشد برای نشان دادن توانایی زبان چک خود، یک تست اضافی را نیز انجام دهند.متقاضیانی که تحصیلات متوسطه خود را در خارج از جمهوری چک به پایان رسانده اند ممکن است ملزم به نشان دادن مهارت زبان چکی خود باشند. هر دانشکده الزامات زبانی مختلفی دارد. برخی دانشکده ها به گواهینامه زبان نیاز دارند (به عنوان مثال در سطح های B1 ، B2 ، C1)، برخی از آنها دارای آزمون زبان چکی مخصوص خود هستند که در آزمون ورودی ادغام شده اند. برای سایرین، وقتی متقاضی در امتحان ورودی شرکت می کنند که به طور کامل به زبان چک انجام می شود، اثبات کافی است. شرایط خاص زبان را می توان در DATABASE یافت و یا با دفتر پذیرش دانشکده مربوطه تماس گرفت.

دوره های ورودی رشته های علوم پزشکی

برنامه های دوره آمادگی پزشکی دوره های مقدماتی هستند که به منظور به حداکثر رساندن شانس قبولی در آزمون ورودی از طریق مطالعه فشرده سه موضوع اصلی: زیست شناسی، شیمی و فیزیک طراحی شده اند که می تواند به زبان انگلیسی یا چکی باشد. این دوره ها برای کسانی که علاقه مند به درخواست برنامه پزشکی دانشگاه هستند بوده و اجباری نیستند.برنامه های دوره آمادگی پزشکی (یک دوره مقدماتی پزشکی که توسط موسسه زبان و مطالعات آمادگی در شهر آبگرم Poděbrady برگزار می شود)این دوره به حداکثر رساندن شانس دانشجویان برای ورود به دانشکده مورد نظر خود با آماده سازی آنها برای امتحانات ورودی خاص، ارائه اصول اساسی زبان چکی (ارتباط موفقیت آمیز به زبان چک در کلیه دانشگاه های علوم پزشکی در طی آموزش های عملی خود در بیمارستان های چک لازم است) و سطح انگلیسی خود را بهبود ببخشند (افراد بومی بجای آن دروس اضافی زبان چکی شرکت می کنند).این دوره ها پنج ماهه بوده و توسط دانشکده پزشکی سوم در پراگ برگزار می شود.

دوره فشرده پزشکی premedical این امکان را برای دانشجویان فراهم می کند که حداکثر برای امتحانات ورودی موفقیت آمیز جهت مطالعه پزشکی عمومی به زبان انگلیسی آماده شوند.پزشکی و علوم به زبان چک (موسسه زبان و مطالعات آمادگی در Mariánské Lázně یا Liberec)دوره های آمادگی پزشکی یا پزشکی به زبان چکی در یک شهر بوهم شمالی Liberec و شهر Marianske Lazne برگزار می شود. دانشجویان ابتدا بر آموزش زبان چکی تمرکز دارند. متقاضیان ممکن است یک برنامه مقدماتی یک یا دو ساله را انتخاب کنند.این دوره ها برای داوطلبان علاقمند به موضوعات زیر طراحی شده است:

پزشکی عمومی، دندانپزشکی، پزشکی دامپزشکی، داروسازی، تخصص در بهداشت و درمان، زمین شناسی، شیمی، زیست شناسی، مهندسی پزشکی.

دوره های ورودی رشته های علوم پزشکی

دوره های ورودی رشته های علوم پزشکی

تحصیل پزشکی در دانشگاه چارلز

قدیمی ترین دانشگاه در اروپای مرکزی، دانشگاه چارلز در 7 آوریل 1348 توسط چارلز چهارم، امپراتور مقدس روم و پادشاه بوهمیا تأسیس شد.از زمان تأسیس آن به studia generalia اختصاص یافت و امپراتور آن را با تمام امتیازاتی که دانشگاههای قدیمی اروپا از آن برخوردار بودند وقف کرد. مطابق تصورات قرون وسطایی از حوزه علمی دانشگاه کامل، دانشگاه تازه تأسیس چهار دانشکده الهیات، حقوق، پزشکی و هنر دارد.اولین دانشکده پزشکی در قرن 14 تاسیس شده و یکی از چهار دانشکده اصلی دانشگاه است. این دانشکده معتبرترین دانشکده پزشکی جمهوری چک و یکی از برجسته ترین ها در اروپا است. امروزه بیش از 3400 دانشجو در دانشگاه چارلز پراگ در رشته پزشکی پزشکی تحصیل می کنند. آنها توسط بیش از 650 متخصص آموزش و پرورش تدریس می شوند.مطالعات پزشکی در پراگ نه تنها فرصتی را برای تحصیل در یکی از تاریخی ترین و زیباترین کلان شهرها در اروپا فراهم می کند، بلکه می تواند مدرک پزشکی را نیز از یکی از مدارس برتر پزشکی در دنیا کسب کند. مدرک پزشکی دانشگاه چارلز بین المللی شناخته شده است. فرصت انجام کار در بیمارستان های عالی برای دانشجویان به عنوان یک مزیت بزرگ است. این اجازه می دهد تا دانشجویانی که تحصیلات خود را در خارج از کشور دریافت می کنند، در بیمارستانهای محلی و سیستمهای مراقبت بهداشتی، که در آنها بعداً کارآموزی می کنند، تماس های حرفه ای برقرار کنند.دانشجویانی که دوره متوسطه را گذرانده اند واجد شرایط برای برنامه های تحصیل در رشته پزشکی در پزشکی عمومی (شش سال) و دندانپزشکی (پنج سال) هستند و افرادی که می توانند براساس مدارک ارائه شده در دوره متوسطه در همان برنامه تحصیلی پذیرش شوند. از دانشجویان آینده نگر خواسته می شود تا فرم درخواست خود را پر کنند (بطور کامل) و تمام مدارک مشخص شده را در اختیار دانشگاه قرار دهند. مهلت ارسال درخواست ها 30 آوریل 2020 است.امتحان ورودی (به زبان انگلیسی برگزار می شود) مبتنی بر تست کتبی (انتخاب چندگانه) دانش متقاضی از علوم پایه در رشته های زیر است:

 • آناتومی و فیزیولوژی اساسی انسان
 • زیست شناسی
 • علم شیمی
 • فیزیک

هزینه تحصیل در دانشگاه چارلز و دریافت کمک هزینه تحصیلی

تحصیل در چک به زبان انگلیسی و سایر زبانهای خارجی (آلمانی، فرانسوی، روسی) مشمول شهریه است. شهریه برای تحصیل به این زبان ها از 0 دلار (برخی از برنامه های دکتری) تا 4700دلار در سال، بسته به دانشکده و برنامه تحصیلی متغیر است. تحصیلات به زبان چکی به صورت رایگان است. شهریه فقط در صورتی هزینه می شود که دانشجو بیش از یک سال از موعد مشخص طول تحصیل فراتر رود. مثال: مدت استاندارد تحصیل برای رشته پزشکی عمومی شش سال است. دانشجویان می توانند هفت سال بصورت رایگان تحصیل کنند. اگر آنها تحصیلات خود را تا سال هفتم به پایان نرسانند ، باید با ورود به سال هشتم خود مجبور به پرداخت مبلغ مشخصی شوند.

انواع بورسیه های دانشگاه چارلز در جمهوری چک به شرح زیر است:

بورس های تحصیلی دولت کشورهای در حال توسعه

دولت جمهوری چک سالانه بورسیه هایی را در برنامه کمک به ورود دانشجویان خارجی خود ارائه می دهد. این بورسیه های دولتی به اصطلاح از دانشجویان کشورهای در حال توسعه که مایل به تحصیل در دانشگاه های دولتی جمهوری چک هستند، پشتیبانی می کندبرای اطلاعات بیشتر به وب سایت وزارت آموزش و پرورش، جوانان و ورزش جمهوری چک مراجعه کنید.

جوایز بورس تحصیلی تحت قراردادهای بین المللی دو جانبه

وزارت آموزش، جوانان و ورزش جمهوری چک سالانه در چارچوب برنامه های مبادله ای بین دولتی که با تعدادی از کشورها ترتیب داده می شود، به اتباع خارجی بورسیه می دهد.

دانشکده های دانشگاه CHARLES

بورس های تحصیلی دکترا: بورسیه  تحصیلی چک در مقطع دکترا به کلیه دانشجویانی که در طول دوره استاندارد تحصیل در یک دوره دکتری کامل ثبت نام می کنند، اعطا می شود. بورس تحصیلی از 500 دلار تا 1500 دلار در هر ماه و مقدار مشخصی در این محدوده طبق آیین نامه داخلی دانشکده توسط رئیس دانشکده تعیین می شود.سایر کمکهای مالی دانشجویان که در دوره های مطالعاتی به زبان انگلیسی (یا سایر زبان های خارجی) تحصیل می کنند توسط دانشکده های شخصی سازماندهی می شود. در این لحظه، سه دانشکده در برنامه های مطالعاتی تدریس شده به زبان انگلیسی بورس تحصیلی ارائه می دهند (برای مشخصات و شرایط بیشتر به لینک های زیر مراجعه کنید):

دانشکده رياضي و فيزيک

بورس های تحصیلی زیر را به متقاضیان دارای مهارت بالا ارائه می دهد:

دانشکده علوم کامپیوتر

 • بورس های تحصیلی شهریه برای برنامه کارشناسی در علوم کامپیوتر.
 • بورس تحصیلی شهریه برای برنامه کارشناسی ارشد در رشته کامپیوتر، هر گرایش.
 • بورسیه های زبانشناسی محاسباتی برای برنامه کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر، شاخه مطالعه زبانشناسی محاسباتی.

دانشکده علوم اجتماعي

 • بورس های تحصیلی توسعه برای دانشجویان کشورهای در حال توسعه و انتقال
 • بورس های تحصیلی صندوق بین المللی Visegrad
 • سیاست و جامعه اروپا: برنامه کارشناسی ارشد مشترک واکسلاو هاول
 • 18 بورسیه تحصیلی کارشناسی ارشد مشترک Erasmus Mundus هر ساله کل 100٪ شهریه را پوشش می دهد و 1000 یورو اضافی در هر ماه به عنوان کمک هزینه زندگی برای دانشجویان ارائه می دهد.

پس از مطالعه این مقاله می توانید با ساختار کلی دانشگاه چالز، هزینه تحصیل در چک در دانشگاه چارلز، تحصیل رشته پزشکی، آزمون ورودی دانشگاه، رنکینگ دانشگاه و موارد دیگر آشنایی پیدا کرده و به شناخت کافی برای انتخاب این دانشگاه دست یابید. برای کسب اطلاعات دقیق تر با مشاورین مجرب موسسه اصطهباناتی در شهرهای تهران، شیراز، مشهد، تبریز و اصفهان تماس برقرار کنید.

سوالات متداول در مورد دانشگاه چارلز جمهوری چک

1- رنکینگ دانشگاه چارلز در جهان چند است؟

رنکینگ دانشگاه چارلز در بین دانشگاه های دنیا کمتر از 200 می باشد.

2- هزینه تحصیل دانشگاه چارلز چقدر است؟

هزینه تحصیل به زبان خارجی از صفر تا 4600 دلار است و به زبان چکی نیز رایگان می باشد.

3- آیا تحصیل پزشکی در دانشگاه چارلز ممکن است؟

بله، دانشکده پزشکی دانشگاه چارلز از قدیمی ترین دانشکده های اروپا می باشد.

4- هزینه زندگی دانشجویی در چک چقدر است؟

هزینه زندگی در چک برای دانشجویان در حدود 800 دلار در ماه می باشد.

5- آیا دانشگاه چارلز کمک هزینه تحصیلی دارد؟

بله، این دانشگاه دارای کمک هزینه های بسیاری برای دانشجویان خارجی می باشد.

6- آیا دولت چک کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان می دهد؟

بله، بورسیه دولتی سالانه به دانشجویان خارجی تعلق می گیرد.

7- آیا دانشگاه چارلز آزمون ورودی دارد؟

بله، برای بسیاری از رشته ها به دو زبان چکی و انگلیسی آزمون برگزار می شود.

8- زبان تحصیل دانشگاه چارلز چیست؟

زبان تحصیل در این دانشگاه چکی، انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و روسی می باشد.

9- آیا تحصیل در دانشگاه چارلز رایگان است؟

بله، تحصیل به زبان چکی در این دانشگاه کاملا رایگان می باشد.

10- آیا دانشگاه چارلز دوره های آمادگی آزمون ورودی برگزار می کند؟

بله، این دانشگاه برای دورهای تحصیلی علوم پزشکی بین شش ماه تا دو سال دوره آمادگی برگزار می کند.

11- آیا دانشگاه چارلز برای دانشجویان خارجی مناسب است؟

بله، این دانشگاه از برترین ها در جهان بوده و بسیاری از موقعیت های تحصیلی و کار را برای دانشجویان فراهم می کند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *