دانشگاه موسیقی استانبول

دانشگاه موسیقی استانبول یکی از دانشگاه هایی است که علاقمندان به هنر که قصد تحصیل در رشته موسیقی در ترکیه را دارند این دانشگاه را در لیست انتخاب های خود قرار می دهند. دانشگاه اکان استانبول نیز از جمله دانشگاه های پرطرفدار در رشته موسیقی می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تحصیل در دانشگاه موسیقی استانبول به سایت موسسه حقوقی وکلای برگزیده اصطهباناتی مراجعه کنید.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

معرفی رشته موسیقی

موسیقی یا موسیقی شناسی، هنر ترکیبی از اصوات است که به عنوان نت های موسیقی، به طور پی در پی یا به طور همزمان در یک فرم زیبا و موزون در یک قطعه کامل نشان داده می شود. موسیقی از سازهای موسیقی یا صدای انسان برای خلق هنر استفاده می کند. موسیقی در ژانرهایی تقسیم بندی می شود که با ملودی مشابه، هارمونیک، موزون، فرم، ارکستراسیون، متن ادبی در صورت امکان و سایر جنبه های ترکیب بندی مشخص می شود.

مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد موسیقی بسیار پیچیده است و می تواند بر تسلط بر یک ساز موسیقی خاص، یا تسلط بر آهنگساز، رهبری و ارکستر یا متخصص در تاریخ موسیقی متمرکز باشد. مطالعه موسیقی زیر شاخه های زیادی دارد مانند: اتنوموزیکولوژی، موسیقی شناسی تاریخی، تئوری موسیقی، تحلیل موسیقی، ترکیب موسیقی، نقد موسیقی و سایر موارد.

طیف گسترده ای از مشاغل، برای فارغ التحصیلان موسیقی شامل: نوازنده/ مجری، معلم موسیقی، آهنگساز موسیقی، موسیقی درمانی، تکنسین صدا، تهیه کننده رادیو، دستیار پخش رادیو، مهندس پخش و غیره وجود دارند.

معرفی بهترین دانشگاه های موسیقی در استانبول

رشته موسیقی یکی از رشته های پرطرفدار می باشد و ایرانیان بسیاری برای تحصیل در ترکیه برای رشته موسیقی اقدام می نمایند. اگر بخواهیم به معروف ترین دانشگاه موسیقی استانبول بپردازیم می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

در ادامه به بررسی دانشگاه های مختلف موسیقی در استانبول خواهیم پرداخت.

دانشگاه موسیقی استانبول دانشگاه بیلگی

دپارتمان موسیقی دانشگاه بیلگی یکی از بهترین های دانشگاه موسیقی استانبول می باشد که برای ارائه مطالعات جاز در سال 1998 افتتاح شد. برای افرادی که علاقمند به تحصیل در رشته موسیقی در ترکیه می باشند، دانشگاه بیلگی یکی از مناسب ترین گزینه های پیش رو می باشد.

دانشگاه بیگلی

دانشگاه بیگلی

در سال 2005، دپارتمان موسیقی تصمیم گرفت مرزهای خود را فراتر از جاز گسترش دهد و دپارتمان کاملاً جدیدی ایجاد کرد که در فاصله مساوی از تمام زمینه های موسیقی ایستاده بود، نفس تازه ای می گرفت و زمینه های ترکیب و فناوری صدا را با هم ترکیب می کرد. این بخش اکنون با باز کردن درب های خود به روی هر کسی که تصمیم گرفته است در ترکیه در قرن بیست و یکم موسیقی دان شود، با گردهم آوردن دانشجویانی که رشته های لازم را می آموزند، تفکر آزادانه و خلاقیت لازم برای آموزش موسیقی را، به دانشجویان موسیقی آموزش می دهند.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه بیلگی

تحصیل در رشته موسیقی در ترکیه، در دانشگاه مختلف امکان پذیر بوده که هر یک نیاز به شرایط و مداک مخصوص به خود می باشند. دانشگاه اکان استانبول، دانشگاه بیلگی، دانشگاه یاشار و بسیاری از دانشگاه های دیگر دارای آکادمی ها و دانشکده های مخصوص موسیقی می باشند و علاقمندان از کشورهای مختلف می توانند برای مهاجرت به ترکیه، بورسیه تحصیلی در رشته موسیقی را برای این دانشگاه ها دریافت نمایند . در اینجا به معرفی مدارک مورد نیاز برای پذیرش رشته موسیقی در دانشگاه بیلگی پرداخته شده است:

 • دیپلم اصلی دبیرستان (به انگلیسی یا ترکی)
 • اصل ریزنمرات دبیرستان (به انگلیسی یا ترکی)
 • فتوکپی گذرنامه
 • 2 قطعه عکس
 • کپی شناسنامه
 • گذرنامه اصلی
 • فیش بانکی شهریه
 • در صورت موجود بودن، یک کپی معتبر از آزمون مهارت انگلیسی (TOEFL ، BİLGİ یا BILET)
 • معادل سازی دیپلم دبیرستان

مهارت های زبان انگلیسی برای پذیرش در رشته موسیقی دانشگاه بیلگی

رسانه آموزش در دانشگاه موسیقی استانبول در دانشگاه بیلگی، انگلیسی است، بنابراین مهارت انگلیسی دانشجویان به شرح زیر ارزیابی می شود:

اگر دانشجوی بین المللی متقاضی دانشگاه موسیقی استانبول، نمره کافی از یکی از امتحانات شایستگی زبان انگلیسی  زیر را کسب کرده باشد، دانشجو برای یک سال تحصیلی در دانشگاه بیلگی استانبول از برنامه آمادگی انگلیسی معاف خواهد شد:

 • آزمون TOEFL IBT: حداقل امتیاز 75
 • آزمونTOEFL CBT: حداقل امتیاز 200
 • آزمونTOEFL PBT: حداقل امتیاز 535
 • اولین گواهینامه به زبان انگلیسی (FCE): حداقل امتیاز B
 • گواهی کمبریج به انگلیسی پیشرفته (CAE): حداقل نمره C
 • آزمون مهارت کمبریج (CPE): حداقل نمره C

اگر دانشجوی بین المللی دانشگاه موسیقی استانبول در دانشگاه بیلگی نمره کافی از یکی از امتحانات شایستگی زبان انگلیسی را کسب نکرده باشد و یا در هر آزمونی شرکت نکرده باشد، پس از ورود و ثبت نام، ملزم به شرکت در آزمون معافیت موسسه دانشگاه بیلگی استانبول (BILET) است.

دانشگاه موسیقی استانبول دانشگاه اکان

مدیریت هنر و طراحی در دانشگاه اکان استانبول یک برنامه چهار ساله است که برای دانشجویانی طراحی شده است که به دنبال ایجاد شغل در طیف گسترده ای از صنایع خلاق، از جمله موزه ها، گالری ها، تئاترها، ارکسترهای سمفونیک، شورای هنر، شرکت های ضبط و آژانس های مدیریت هنرمندان هستند.

دانشگاه اکان

دانشگاه اکان

مشاغل استخدام فارغ التحصیلان دانشکده هنر و موسیقی در دانشگاه اوکان استانبول شامل موارد زیر می گردد:

 • موزه ها
 • گالری ها
 • مجالس هنری
 • سازمان های موسیقی
 • تئاترها
 • شرکت های فیلم سازی
 • جشنواره ها
 • رادیو و تلویزیون
 • آموزشگاه های موسیقی
 • شرکت های اپرا
 • مراکز هنرهای نمایشی

نحوه پذیرش در رشته موسیقی دانشگاه اکان استانبول

برنامه ها مستقیماً به سیستم برنامه های آنلاین ارسال می شوند. دانشجویان می توانند حداکثر برای سه برنامه دانشگاهی ذکر شده به ترتیب اولویت اقدام کنند. به دانشجویانی که در یک برنامه دانشگاهی قرار می گیرند سیستم کدگذاری آنلاین با کد داده شده اعلام می شود. دانشجویان پذیرفته شده برای تحصیل در دانشگاه اوکان استانبول نامه پذیرش کامل (نامه دوم) صادر شده توسط دفتر بین المللی را دریافت می کنند. سپس آنها برای تقاضای ویزا در نزدیکترین کنسولگری ترکیه در کشورهای خود درخواست خواهند کرد.

اسناد مورد نیاز برای درخواست پذیرش رشته موسیقی دانشگاه اکان

 • دیپلم دبیرستان
 • کارنامه دبیرستان (سه سال گذشته)
 • گذرنامه

اسناد به زبان های دیگر به غیر از انگلیسی یا ترکی باید در کنسولگری ترکیه در کشور خود ترجمه و تأیید شوند.

اسناد مورد نیاز برای ثبت نام رسمی:

 • اصل مدرک دبیرستان یا اصل گواهی معادل آن، ترجمه شده به انگلیسی یا ترکی
 • متن ریز نمرات مربوط به سه سال آخر دبیرستان
 • گواهی معادل سازی دیپلم
 • کپی نامه پذیرش کامل
 • گذرنامه (و کپی)
 • ویزای دانشجویی

دانشگاه موسیقی استانبول هنرستان دولتی دانشگاه استانبول

هنرستان دولتی دانشگاه استانبول یک دانشگاه موسیقی، تئاتر و رقص در استانبول است. این قدیمی ترین هنرستان و قدیمی ترین آموزشگاه موسیقی در ترکیه است. این مرکز، آموزش موسیقی از دبیرستان تا دکترا را ارائه می دهد. ساختمان اصلی آن در Kadıköy یک سالن بازار تاریخی است و طبقه همکف آن یک آمفی تئاتر فعال را در خود جای داده است.

دانشگاه فنی استانبول

تاریخچه دانشگاه فنی استانبول به سال 1773 بازمی گردد. هنرستان موسیقی ترکیه در سال 1976 تأسیس شد. این دانشگاه دارای گروه های اجرای موسیقی ترکی، آهنگسازی، موسیقی شناسی، تئوری موسیقی، فن آوری موسیقی و رقص محلی ترکیه است.

این مدرسه موسیقی علاوه بر برنامه حرفه ای، ساخت سازهای ترکی و غربی را نیز آموزش می دهد. کتابخانه این دانشگاه موسیقی استانبول مجموعه ای از نسخه های خطی و ضبط شده موسیقی کلاسیک ترکی را در خود جای داده است و مجموعه کوچکی از سازهای ترکی نیز در آن وجود دارد.

برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد در هنرستان موسیقی دانشگاه فنی استانبول

برنامه کارشناسی موسیقی در دانشگاه فنی استانبول شامل مطالعات موسیقی شامل اجرا (سازهای غربی، ترکی، جاز)، آهنگسازی، تاریخ موسیقی غربی و ترکی، مهندسی صدا، فناوری و ضبط سازهای موسیقی، مدیریت موسیقی است.

برنامه تحصیلات تکمیلی نیز برای کارشناسی ارشد شامل موسیقی شناسی، اتنوموزیکولوژی، نظریه موسیقی و ترکیب و برای مقطع دکتری در رشته دکترای فلسفه دکترای هنرهای موسیقی در تئوری موسیقی و موسیقی شناسی ارائه می گردد.

محبوب ترین برنامه های موسیقی برای دانشجویان بین المللی در استانبول

مواردی که در زیر اشاره می شود، محبوب ترین برنامه ها در بین دانشجویان بین المللی است که به دنبال مدرک موسیقی در استانبول هستند.

نظریه های موسیقی، موسیقی شناسی، ترکیب بندی، اپرا، پیانو و هارپ و گیتار. هر یک از این برنامه ها در یکی از دانشگاه موسیقی در استانبول ارائه می گردد و متقاضیان پیش از اقدام به پذیرش، بایستی برنامه مورد علاقه خود را در دانشگاه مورد علاقه انتخاب نمایند.

شهریه تحصیل در رشته موسیقی در دانشگاه موسیقی استانبول

دانشگاه های دولتی استانبول ترکیه در رشته موسیقی، به خصوص در مقایسه با موسسات مشابه در اروپا یا ایالات متحده بسیار مقرون به صرفه هستند. دانشجویان بین المللی معمولاً بین 100 تا 4000 یورو در هر سال تحصیلی پرداخت می کنند. دانشگاه های خصوصی استانبول گرانتر از دانشگاه های دولتی هستند. هنوز هم می توان دوره های آکادمیک را با شهریه مناسب پیدا کرد، اما مدارکی نیز وجود دارد که هزینه آنها بیش از 20،000 یورو در سال است.

دانشگاه اکان یکی از مقرون به صرفه ترین دانشگاه های استانبول در رشته موسیقی می باشد که شهریه آن برای مقطع کارشناسی ارشد از 1.140 یورو در سال شروع می شود.

شهریه تحصیل در رشته موسیقی در دانشگاه موسیقی استانبول

شهریه تحصیل در رشته موسیقی در دانشگاه موسیقی استانبول

هزینه زندگی در استانبول

به عنوان یک دانشجوی بین المللی، شما می توانید با بودجه 400-650 یورو در ماه در استانبول زندگی کنید. این قیمت در مقایسه با سایر مقاصد تحصیلی در جهان بسیار مقرون به صرفه است. متوسط هزینه های زندگی شما بسته به سبک زندگی و عادت های شما بالا یا پایین می رود. در ترکیه، واحد پول ملی لیر ترکیه است.

اقامت تحصیلی در کشور ترکیه

مجوز اقامت در ترکیه با هدف اسکان، کار یا تحصیل برای مدت بیش از سه ماه در مدت زمان نیم سال می باشد.  اجازه اقامت به فرد امکان می دهد در ترکیه زندگی کند، تحصیل کند، ازدواج کند، گواهینامه رانندگی دریافت کند، شماره مالیات بگیرد، یک حساب بانکی باز کند، ملک خریداری کند، سرمایه گذاری کند و موارد دیگر.

اگر فردی هدف ثبت نام در تحصیلات ابتدایی یا متوسطه در ترکیه را داشته باشد، می تواند اجازه اقامت دانشجویی را دریافت کنید. همچنین اگر شخصی قصد تحصیل در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا، آموزش تخصصی پزشکی و آموزش تخصصی دندانپزشکی در مقاطع بالاتر را دارد، واجد شرایط درخواست این اقامت نیز خواهد بود.

سخن پایانی

رشته موسیقی، یکی از رشته هایی است که بسیار مورد توجه دانشجویانی می باشد که قصد تحصیل در رشته موسیقی در ترکیه را دارند. دانشگاه موسیقی استانبول شامل دانشگاه هایی مانند بیلگی و حاجت تپه و دانشگاه اکان استانبول می باشد.

موسسه حقوقی و مهاجرتی وکلای برگزیده اصطهباناتی با در اختیار داشتن وکلای برجسته و مجرب قادر است که افرادی که قصد تحصیل در رشته موسیقی در ترکیه را دارند راهنمایی کند.

سوالات متداول در ارتباط با دانشگاه موسیقی استانبول

 1. بهترین دانشگاه های موسیقی استانبول شامل چه دانشگاه هایی می باشند؟

دانشگاه بیلگی استانبول، دانشگاه اکان استانبول، هنرستان دولتی دانشگاه استانبول، هنرستان موسیقی دانشگاه فنی استانبول

 1. مدارک مورد نیاز برای دانشگاه موسیقی بیلگی استانبول چه می باشد؟

دیپلم اصلی دبیرستان، ریزنمرات دبیرستان، فتوکپی گذرنامه، 2 قطعه عکس، کپی شناسنامه ،گذرنامه اصلی، فیش بانکی شهریه، کپی معتبر از آزمون مهارت انگلیسی، معادل سازی دیپلم

 1. مهارت های زبان مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه موسیقی بیلگی استانبول چه می باشد؟

آزمون TOEFL IBT، آزمونTOEFL CBT، آزمونTOEFL PBT، گواهینامه FCE ، گواهی کمبریج به انگلیسی پیشرفته، آزمون CPE

 1. فارغ التحصیلان دانشکده هنر و موسیقی دانشگاه اکان استانبول در چه مشاغلی می توانند فعالیت کنند؟

موزه ها، گالری ها، مجالس هنری، سازمان های موسیقی، تئاترها، شرکت های فیلم سازی، جشنواره ها، رادیو و تلویزیون، آموزشگاه های موسیقی، شرکت های اپرا، مراکز هنرهای نمایشی

 1. هزینه زندگی دانشجویی در استانبول چقدر می باشد؟

به عنوان یک دانشجوی بین المللی، شما می توانید با بودجه 400-650 یورو در ماه در استانبول زندگی کنید.

 1. شرایط مورد نیاز برای درخواست پذیرش رشته موسیقی دانشگاه اکان چیست؟

اصل مدرک دبیرستان، متن ریز نمرات مربوط به سه سال آخر دبیرستان،گواهی معادل سازی دیپلم، کپی نامه پذیرش کامل، گذرنامه (و کپی) ویزای دانشجویی

 1. مقاطع تحصیلی در هنرستان موسیقی دانشگاه فنی استانبول چیست؟

برنامه کارشناسی موسیقی در دانشگاه فنی استانبول شامل مطالعات موسیقی شامل اجرا ، آهنگسازی و غیره است. برنامه تحصیلات تکمیلی نیز در دوره های کارشناسی ارشد و دکترا در گرایش های مختلف ارائه می گردد.

 1. محبوب ترین برنامه های موسیقی برای دانشجویان بین المللی در استانبول چیست؟

برای دانشجویان بین المللی در دانشگاه موسیقی استانبول برنامه های نظریه های موسیقی، موسیقی شناسی، ترکیب بندی، اپرا، پیانو و هارپ و گیتار از جمله محبوب ترین برنامه ها می باشند.

 1. چگونه می توان در ترکیه اقامت تحصیلی دریافت کرد؟

برای اقامت تحصیلی در ترکیه می توان با استفاده از تحصیلات ابتدایی یا متوسطه در ترکیه و همچنین تحصیل در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا اقدام نمود.

 1. شهریه تحصیل در رشته موسیقی در دانشگاه موسیقی استانبول چقدر است؟

شهریه دانشجویان بین المللی دانشگاه های دولتی استانبول در این رشته معمولاً بین 100 تا 4000 یورو در  سال و این هزینه در دانشگاه های خصوصی  بیش از 20،000 یورو در سال می باشند.

 1. هنرستان موسیقی ترکیه در دانشگاه فنی استانبول دارای چه گروه های درسی می باشد؟

این دانشگاه دارای گروه های اجرای موسیقی ترکی، آهنگسازی، موسیقی شناسی، تئوری موسیقی، فن آوری موسیقی و رقص محلی ترکیه می باشد.

3/5 - (3 امتیاز)

مطالب مرتبط

12 دیدگاه برای “دانشگاه موسیقی استانبول | لیست دانشگاه های موسیقی + شهریه

 1. اسدی گفت:

  برای ثبت نام در دبیرستان موسیقی باید چکار کرد و آنجا به چه زبانی تدریس میشه و شهریه اش چقدره ؟

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   سلام روزتون بخیر
   تحصیل رشته موسیقی در ترکیه به زبان انگلیسی و ترکی انجام می شود. هزینه تحصیل بسته به دانشگاه انتخابی شما دارد.

 2. سینا گفت:

  سلام وقت بخیر ، کسی که زبان ترکی فول هستش میتونه اقدام کنه یا فقط باید مدرک زبان انگلیسی باشه ؟!

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   سلام روزتون بخیر
   دانشگاه ها در ترکیه به زبان ترکی و انگلیسی وجود دارد که شما می توانید برای تحصیل انتخاب نمایید.

 3. دیانا گفت:

  سلام ایا با مدرک کار و دانش هم میشه تحصیل کرد در دانشگاه های موسیقی استانبول ؟

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   سلام روزتون بخیر
   بله، امکان تحصیل در دانشگاه های استانبول را دارید.

 4. امیر مهرنیا گفت:

  سلام،دوره های آموزشی کوتاه مدت تحت چه شرایطی در دانشگاه ها یا هنرستان های موسیقی استانبول برگزار می شود؟

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   با سلام و احترام
   هر دانشگاه دوره های مربوط به خود را برگزار می کند، بسته به دوره انتخابی شما دارد. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

 5. سینا گفت:

  آیا آزمون خاصی برای قبولی در رشته موسیقی شناسی یا آهنگسازی در دانشگاه فنی استانبول وجود دارد؟
  شرایط قبولی در بیگلی با توجه به غیر دولتی بودن آسان تر است؟

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   سلام روزتون بخیر
   دانشگاه های خصوصی مانند بیلگی آزمون مهارت به صورت حضوری از شما گرفته می شود و دانشگاه های دولتی باید در ازمون کتبی دانشگاه نیز شرکت نمایید.

 6. سینا گفت:

  سلام وقت به خیر آزمون مهارت زبان انگلیسی کجا و در چه تاریخی برگزار می شود؟

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   سلام روزتون بخیر
   بسته به نوع آزمون شما دارد. هر آزمون مهارت زبان انگلیسی در تاریخ مشخص شده خود برگزار می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *