خرید ملک در یونان

خرید ملک در یونان

در این مقاله بحث پیش روی ما و موضوعی که قصد داریم به بررسی و تحلیل آن بپردازیم موضوع خرید ملک در یونان است. خرید ملک در کشور های مختلف می تواند با اهداف گوناگونی همراه باشد. به طور مثال یک شخص می تواند با اهداف سرمایه گذاری و به جهت سرمایه گذاری در کشوری جدید اقدام به خرید ملک کند و یا این که برای کار در کشوری وارد آن کشور شده باشد و سپس برای خرید ملک اقدام کند. در هر حالت خرید یک ملک می تواند دلایل بسیار زیادی داشته باشد. به دلیل این که موضوع مورد بحث ما در این مقاله در ارتباط با خرید ملک در کشور یونان است، از این رو قصد داریم کمی در ارتباط با کشور یونان اطلاعات کسب کنیم و شرایط عمومی زندگی در یونان را دریابیم.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

یونان که نام رسمی آن جمهوری یونان است، کشوری است اروپایی که در جنوب شرقی اروپا قرار گرفته و در حقیقت جایگاه جغرافیایی آن در جنوب شبه جزیره بالکان می باشد. کشور یونان در همسایگی با کشور های آلبانی، مقدونیه شمالی، بلغارستان و ترکیه است. این کشور به دریای مدیترانه و دریای یونان نیز راه دارد. از نظر استراتژیک و جغرافیایی این کشور دارای موقعیت بسیار ارزنده ای می باشد و در حقیقت کشور یونان محل پیوند سه قاره اروپا، آسیا و آفریقا می باشد. پایتخت این کشور که به عنوان مهد تمدن در دنیا شناخته می شود شهری است به نام آتن. آتن بزرگ ترین شهر در کشور یونان نیز می باشد. زبان رسمی مردم در این حکومت پارلمانی، زبان یونانی می باشد. یونان که عضو اتحادیه اروپا می باشد، مساحتی به اندازه صد و سی و یک هزار و نهصد و نود کیلومتر مربع دارد و جمعیت آن بالغ بر ده میلیون و پانصد هزار نفر می باشد. واحد پولی کشور یونان یورو است.

برای مهاجرت به کشور یونان می توان از روش های مختلفی اقدام نمود. انتخاب هر روشی کاملا بسته به موقعیت فرد متقاضی مهاجرت است. از جمله روش های مهاجرتی به این کشور می توان به مهاجرت تحصیلی به یونان، سرمایه گذاری در یونان، کار در یونان، تولد فرزند در یونان، ازدواج با تبعه یونانی و … اشاره نمود. بهترین تصمیم برای اقدام در زمینه های مختلف مهاجرتی این است که شما به موسسه معتبر مراجعه نمایید. از این رو نمایندگی های موسسه حقوقی اصطهباناتی در شهر های شیراز، تهران، اصفهان، مشهد و تبریز پاسخگوی شما هستند و می توانید از وکلا و کارشناسان زبده این موسسه کمک بگیرید.

خرید ملک در یونان

خرید ملک در کشوری مانند یونان نیازمند شرایط خاصی است و می تواند با اهداف مختلفی صورت گیرد. در این مقاله قصد داریم به بررسی همین مسائل بردازیم. اگر شخص تصمیم به سرمایه گذاری در یونان و اخذ ویزای سرمایه گذاری کشور یونان را داشته باشد می تواند به گزینه خرید ملک در این کشور نیز نگاهی بیندازد. البته تمام شرایط خرید می بایست با دقت هر چه تمام تر صورت گیرد.

از آن جایی که خطرات و ریسک سرمایه گذاری در یونان سالیانه بسیار کاهش می یابد و شاخص های سرمایه گذاری مسیر مناسبی را در پیش می گیرند، از این رو می توان گفت اقدام در جهت سرمایه گذاری در یونان مانند خرید ملک و یا ثبت شرکت در یونان می تواند بسیار حائز اهمیت باشد. یکی از نکاتی که تاثیر بسیار زیادی بر روند سرمایه گذاری در یک کشور دارد،‌ میزان تورم در آن کشور است و یونان یکی از کشور هایی است که به درستی توانسته شاخص تورمی و میزان تورم را کنترل کند. از این رو می توان گفت کشور یونان برای سرمایه گذاران و حتی افرادی که قصد زندگی در یونان و اخذ اقامت کشور یونان را دارند بسیار مناسب می باشد.

روند خرید ملک در یونان

همان طور که گفتیم روند خرید ملک در یونان دارای شرایط ویژه ای است و می بایست برای خرید ملک در این کشور تمام شرایط را رعایت نمود. در ابتدای این امر ذکر این نکته ضروری است که اتباع اتحادیه اروپا می توانند آزادانه املاک مورد دلخواه خود را در این کشور خریداری کنند. این در حالی است که محدودیت های بسیار کمی برای اتباع غیر اتخادیه اروپا وجود دارد.

خریدار می بایست یک حساب بانکی در بانک های کشور یونان ثبت کند و تمام وجوه مورد نیاز برای خرید اعم از قیمت ملک، هزینه دفتر اسناد رسمی، هزینه ثبت نام و … را منتقل کند تا تمام روند خرید ملک از همان ابتدا مطابق با قوانین کشور یونان باشد. توجه به این نکته ضروری است که اداره گمرک یونان خرید املاک و مستغلات را در بخش هایی از این کشور مانند مرز های ملی و مرز های نزدیک به ترکیه عمدتا به دلایل امنیتی ممنوع اعلام کرده است.

البته دقت داشته باشید که برخی از جزایر یونان نیز برای خرید و فروش ملک نیاز به مجوز ویژه خواهد داشت. چنین مجوزی به اتباع غیر اتحادیه اروپا داده نمی شود. ورود وجه برای خرید املاک و مستغلات در یونان نیاز به مستند سازی دارد و لازم است تا از بانک های یونان مجوز اخذ گردد. همچنین خریدار و یا وکیل او می بایست یک شماره ثبت مالیاتی را از سرویس های درآمد داخلی در یونان تهیه کند. دقت داشته باشید که اگر زوجی متاهل در این کشور قصد خرید ملک را به صورت مشترک داشته باشند، می بایست تمامی این فعالیت ها را جداگانه و برای هر کدام شخصا انجام دهند.

اقدامات لازم برای خرید ملک در یونان

برای خرید ملک در کشور یونان می بایست اقدامات خاصی صورت گیرد. این فعالیت ها باعث می شود تا شخص بتواند بدون هیچ گونه مشکلی برای خرید ملک اقدام نماید. در این قسمت از مقاله قصد داریم در ارتباط با اقدامات لازم جهت خرید ملک در یونان صحبت کنیم . اولین قدم برای خرید ملک در یونان، استخدام وکیل املاک و مستغلات است. او وظیفه دارد تا فعالیت ها را با دقت و اطمینان انجام بدهد و از منافع شما در معامله محافظت نماید. به عبارتی وکیل وظیفه حفظ منافع شما در معامله را بر عهده دارد.

اقدامات لازم برای خرید ملک در یونان

اقدامات لازم برای خرید ملک در یونان

در مرحله بعدی می بایست برای خرید ملک اقدامات خاصی انجام دهید. لازم است تا در ابتدا ملکی را برای خرید پیدا کنید و پس از انتخاب ملک، پیشنهاد خود را به فروشنده آن اعلام نمایید. در صورت پذیرش فروشنده و موفقیت آنیز بودن درخواست،‌ وکیل شما توافق نامه های مربوط به خرید اولیه را تنظیم می کند. در ادامه هر دو طرف قرار داد می بایست آن را امضا کنند و شما می بایست ده درصد از هزینه خرید ملک را واریز نمایید تا ملک برای شما رزرو شود.

در ادامه وکیل شما می بایست بررسی کند که اتهامات و مشکلاتی مربوط به این ملک وجود دارد یا خیر؟ به طور مثال ممکن است در روند ساخت و ساز از مقررات دولتی پیروی نشده باشد و یا تمام مالیت ها توسط فروشنده پرداخت نشده باشد. انجام فعالیت های نهایی مربوط به خرید املاک و مستغلات در یونان معمولا بین چهر تا شش هفته طول می کشد از این رو باید با دقت بر کل روند نظارت داشته باشید.

هر دو طرف معماله نیز می بایست در حضور سر دفتر قرار داد را امضا کنند و سوابق عمومی را تایید و ثبت نمایند. برای این کار لازم است تا شخص مدارکی از قبیل گذرنامه معتبر شماره ثبت مالیات و … را ارائه دهد. علاوه بر این فروشنده می بایست یک گواهی B TAX را نیز برای اسناد رسمی ارائه دهد که نشان دهنده شفافیت مالیاتی او باشد. مرحله آخر نیز شامل ارسال نسخه های سند و انتقال گواهی نامه برای تغییر مالکیت ملک لبه نام شما می باشد.

هزینه های مربوط به خرید ملک در یونان

پس از بررسی موارد مهم در زمینه خرید ملک در یونان در این بخش از مقاله قصد داریم در ارتباط با هزینه های مربوط به خرید ملک در یونان صحبت کنیم . توجه داشته باشید که اگر تمایل دارید پس از خرید ملک در یونان اقامت داشته باشید باید تمام جوانب از جمله شرایط تحصیل در یونان، شرایط رندگی در یونان و هزینه های زندگی در یونان را مورد بررسی خود قرار دهید. اما ببینیم هزینه های مربوط به خرید ملک در یونان علاوه بر هزینه خود ملک شامل چه چیز هایی می شود؟

هزینه های مربوط به خرید ملک در یونان شامل کلیه هزینه های خرید ملک مانند حق الزحمه وکلا، هزینه اسناد رسمی، هزینه ثبت نام، مالیات، هزینه کارگزاران و … می باشد. هزینه مالیات نقل و انتقال املاک در یونان از حدود سه درصد تا بیست و چهار درصد متغیر است و هزینه ثبت زمین در این کشور سامل حقوق ثبت، گواهی نامه ها و تمبر حدود چهل و هشت صدم درصد تا شصت و هشت صدم درصد از ارزش ملک می باشد. اما ببینیم هزینه دفتر اسناد رسمی چقدر است؟ هزینه دفتر اسناد رسمی در کشور یونان در حدود هشتاد صدم درصد تا یک درصد از ارزش ملک به علاوه بیست و چهار درصد مالیات بر ارزش افزوده است. دقت کنید که توافق نامه های مربوط به خرید و فروش می بایست کاملا معتبر باشند.

اما بحث مهم بعدی در ارتباط با هزینه وکالت در یونان است. وجود وکیل در این کشور روند کاری شما را راخت می کند. این هزینه ها معمولا توافق نامه ای بین وکیل و مشتری است که معمولا بین یک تا دو درصد از ارزش ملک بعلاوه مالیات بر ارزش افزوده می باشد. البته اگر اولین خرید ملک خود را در یونان انجام می دهید می بایست هزینه های اضافی دیگری نیز پرداخت نمایید.

هزینه های مربوط به خرید ملک در یونان

هزینه های مربوط به خرید ملک در یونان

اخذ اقامت کشور یونان از طریق خرید ملک در این کشور

یکی از مهم ترین مسائلی که افراد مهاجر و متقاضی مهاجرت بررسی می کنند، اخذ اقامت است. در حقیقت ممکن است این سوال به وجود بیایید که آیا امکان اخذ اقامت یونان از طریق خرید ملک در این کشور وجود دارد یا خیر؟ در این بخش از مقاله قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم.

در پاسخ به این سوال باید به این نکته مهم اشاره نمود که یکی از مهم ترین مزایای خرید ملک در یونان همین مسئله اقامتی است. در حقیقت کشور یونان برای مهاجرت سرمایه گذاری به این کشور و خرید ملک در این کشور شرایط اقامت و اخذ اقامت دائم یونان را به راحتی فراهم نموده است. پس شخص سرمایه گذار می تواند با سرمایه گذاری در بخش املاک و مستغلات کشور یونان به راحتی گلدن ویزای یونان یا همان ویزای طلایی یونان را کسب نماید. با داشتن این ویزای یونان شخص و خانواده او می توانند به راحتی و کاملا آزادانه در سراسر اتحادبه اروپا سفر کنند.

این موضوع که از سال دو هزار و سیزده میلادی در یونان تصویب شده است موجب می گردد تا خریدار بتواند به راحتی با داشتن گلدن ویزای یونان برای اخذ اقامت این کشور درخواست خود را ارائه کند. با این روش افرادی که در این کشور اقدام به خرید ملک نموده اند می توانند پس از اقامتی پنج ساله در یونان و کل اتحادیه اروپا به راحتی باز هم اقامت خود را تمدید نمایند. پس از هصت سال نیز امکان درخواست برای اخذ تابعیت یونان و پاسپورت یونان وجود خواهد داشت.

سوالات متداول در ارتباط با خرید ملک در یونان

 1. آیا یونان کشوری مناسب برای سرمایه گذاری است ؟

  بله یونان با دارا بودن شرایط اقتصادی و فرهنگی و علمی مناسب و همچنین کنترل شرایط ریسکی اقتصادی مانند تورم گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری است.

 2. چه راه هایی برای سرمایه گذاری در یونان وجود دارد؟

  از جمله راه های سرمایه گذاری در یونان می توان به ثبت شرکت در یونان ، خرید ملک در یونان و … اشاره نمود.

 3. آیا اتباع خارجی می توانند در یونان اقدام به خرید ملک کنند؟

  بله این افراد با داشتن مجوز ها و رعایت شرایط می توانند در یونان ملک مورد نظر خود را خریداری کنند.

 4. آیا امکان اخذ اقامت دائم از طریق خرید ملک در یونان وجود دارد؟

  بله با خرید ملک در یونان فرد و خانواده او می توانند اقامت دائم این کشور را دریافت کنند.

 5. خرید ملک در یونان منجر به اخذ پاسپورت یونان می شود؟

  بله با خرید ملک در یونان و هشت شال زندیگ در این کشور می توان برای تابعیت یونان درخواست داد.

 6. هزینه هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر های یونان چقدر است؟

  برای هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر های یونان می بایست بین هزار یورو تا سه هزار یورو هزینه پرداخت نمود.

 7. اولین قدم در زمینه خرید ملک در یونان چیست؟

  اولین قدم و شاید مهم ترین قدم در زمینه خرید ملک در کشور یونان داشتن وکیلی مجرب و کارآزموده است.

 8. هزینه وکالت در کشور یونان برای خرید ملک چیست؟

  این هزینه کاملا به طرفین بستگی دارد اما معمولا علاوه بر مالیات مبلغ یک یا دو درصد از ارزش ملک را به طور میانگین لحاظ خواهد نمود.

 9. علاوه بر هزینه های خرید ملک،‌خریدار می بایست چه هزینه عهای دیگری بپردازد؟

  خریدار می بایست هزینه وکیل، مالیات، دفتر اسناد رسمی، انتقال سند و … زا نیز پرداخت نماید.

 10. خریدار در ابتدا چقدر از هزینه ملک را می بایست پرداخت کند؟

  خریدار می بایست در ابتدا ده درصد از هزینه کل ملک را پرداخت کند.

 11. آیا در هر منطقه از یونان می توان اقدام به خرید ملک نمود؟

  خیر در برخی از مناطق یونان خرید ملک ممنوع و در برخی دیگر نیازمند اخذ مجوز های خاصی است.

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *