تحصیل رایگان در مجارستان

کشور مجارستان در اروپای مرکزی با جمعیت 11 میلیون نفر واقع شده است. آموزش عالی مجارستان دارای شهرت چشمگیر بین المللی است و مجارستان نیز با تجربه 650 ساله خود به عنوان جایگاه عالی تحصیلات شناخته می شود. هزینه تحصیل در مجارستان و سایر مولفه هایی که بر هزینه های کلی زندگی در این کشور تاثیر میگذارد را در این مطلب از موسسه حقوقی توسعه گران مهر برای شما آورده ایم و نگاهی کلی به شرایط پذیرش تحصیل رایگان در مجارستان انداخته ایم.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

شرایط تحصیل رایگان در مجارستان

فورینت (HUF) ارز رایج در مجارستان است. شهریه تحصیل به موقعیت مکانی  و رشته انتخابی شما بستگی دارد. متقاضیان اروپایی همانند شهروندان مجاری می توانند در موسسات آموزش عالی دولتی به تحصیل بپردازند، در نتیجه رقابت شدیدتر خواهد بود. ممکن است دانشجویان بین المللی واجد شرایط دریافت بورسیه از سوی دولت مجارستان باشند. به طور متوسط هزینه تحصیل بین 4900 _ 13200 یورو در سال خواهد بود. همچنین باید هزینه درخواست و آزمون ها را به مبلغ 440 یورو پرداخت کنید.

هزینه زندگی با توجه به شهر و مکان انتخابی شما متفاوت است. مسلما هزینه زندگی در شهرهای بزرگ نسبت به شهرهای کوچک بیشتر است. به طور میانگین ، هزینه زندگی بین 6400 _ 9300 یورو در سال می باشد. این مبلغ هزینه هایی از جمله مسکن، خوار و بار ، مسافرت و سایر هزینه های ضروری را پوشش می دهد. یکی دیگر از هزینه هایی که دانشجویان بین المللی باید به آن توجه کنند، هزینه بیمه درمانی است. اگر دارنده کارت  EHIC باشید ، می توانید همانند شهروندان مجاری از خدمات سیستم درمانی استفاده کنید، اما باید هزینه های آن را پرداخت کنید. در صورتی که با بورسیه در حال تحصیل هستید ، ممکن است بتوانید برای کارت تامین اجتماعی (TAJ card) درخواست دهید. با این کارت می توانید به صورت رایگان از اکثر خدمات درمانی بهره مند شوید. در صورتی که هیچ یک از کارت های ذکر شده را نداشته باشید، باید یک بیمه درمانی خریداری کنید. برخی از موسسات بیمه نامه درمانی را ارائه می دهند ، همچنین می توانید بیمه خصوصی نیز خریداری کنید.

شهریه تحصیل در مجارستان در مقایسه با سایر کشورهای اروپای غربی ، بسیار مقرون به صرفه است. شهریه تحصیل نسبت به نوع موسسه و رشته انتخابی متفاوت می باشد. معمولا رشته های پزشکی و دندانپزشکی از پرهزینه ترین رشته ها به شمار می روند  و شهریه آنها حدود 20000 یورو می باشد ، اما شهریه سایر رشته های کمتر تخصصی حدود 4500 یورو است. متقاضیان علاوه بر پرداخت شهریه دانشگاه باید هزینه هایی از جمله هزینه درخواست، هزینه آزمون ، هزینه ثبت نام که هر کدام بین 10_ 150 یورو است را نیز بپردازند.

شرایط اخذ بورسیه تحصیل رایگان در مجارستان

شرایط اخذ بورسیه تحصیل رایگان در مجارستان

شرایط اخذ بورسیه تحصیل رایگان در مجارستان

بر اساس قانون های گذاشته شده و برنامه های دولتی کشور مجارستان هر ساله در زمینه های مشخصی بورس تحصیلی به دانشجویان خارجی اعطا می کند و برای این دانشجویان تحصیلات رایگان در کشور مجارستان را در نظر میگیرد.شما می توانید برای تحصیلات عالی در مجارستان و اخذ بورسیه تحصیلی متقاضی شوید . تعداد متقاضیان  به طور مداوم هر ساله در حال افزایش است.در سال 2018/2019 به بیش از 4100 دانشجو بورس تحصیلی اعطا شد و در حال حاضر ما بیش از 5000 دانشجو داریم در مجارستان از این طریق تحصیل می کنند. در سال تحصیلی 2019/2020 بیش از 5000 دانش آموز می توانند در چارچوب برنامه Stipendium Hungaricum تحصیلات خود را در مجارستان شروع کنند.

برنامه اتحادیه اروپا این است که در کنار آموزش به رشته های ورزشی نیز می پردازد و هدف از این کار این است که علاوه بر آموزش مهارت های کافی و لازم و خلاقیت در دانشجویان شکل بگیرد و جامعه دانش بنیانی را تشکیل دهند. دوره های تحصیلی در این کشور بین سه الی دوازده ماه می باشد. که اگر به شما بورسیه تحصیلی اراسموس داده شود می توانید در این دوره ها شرکت کنید.

  اگر بورس تحصیلی اراسموس  شما اعطا شود ، باید در برنامه ها شرکت کنید و  در ابتدا باید به دفتر بین المللی محلی موسسه خود مراجعه کنید تا اطلاعاتی راجع به اسنادی را که باید ارسال کنید  . به طور کلی ، الزام است که شما انگیزه نامه و رزومه و یک درخواست نامه از واحدها و برنامه ها یی که میخواهید در دانشگاه میزبان انتخاب کنید به همراه داشته باشید.فرصت های تحصیل در خارج از کشور در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و همچنین داوطلبان دکترا برای دانشجویان در دسترس است.

بورس های تحصیلی دو جانبه بر اساس توافقنامه های همکاری  علمی و آموزشی توسط دولت های دو کشور به امضا رسیده است. شما می توانید در مجارستان در یک رشته هماهنگ و مشابه با رشته تحصیلی خود در کشور خود مشغول به تحصیل شوید. همانند شرکای خارجی کشور مجارستان نیز  بورسیه های تحصیلی را برای دانشجویان خارجی در در موسسات آموزش عالی و ادبیات و موسسات علوم و هنر را پیشنهاد می دهد.در هر یک از کشورها یکی از شرکای خارجی دارای دفتر بورس تحصیلی ملی است که وظیفه بررسی دانشجویان  احتمالی و انتخاب آنان را دارد و باید آنها را به دفاتر دیگر اعلام کند و درخواست آنها را برای مراکز دیگر ارسال کند تا تاییدیه دریافت شود( این دفاتر مربوط به وزارتخانه های خاص است. در مجارستان ، دفتر بورسیه های ملی بنیاد عمومی تمپوس ، یک سازمان معتبر  وزارت منابع ملی مجارستان . (EMMI) است.

4 بخش به شما ارائه می شود  :

 1. بازدیدهای مقدماتی
 2. پروژه های آموزش عالی
 3. پروژه های موسسات مرتبط با آموزش
 4. پروژه های همکاری بین سازمانی در مؤسسات آموزش عالی

برنامه ها برای شما  بصورت آنلاین ارسال می شوند ،زمان ثبت نام در فراخوان ها منتشر می شوند و شما می توانید پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید.

دانشگاه های رایگان و کم هزینه مجارستان

 ارزان ترین دانشگاه ها در مجارستان برای دانشجویان بین المللی دارای شهریه ای از 1000 تا 3000 یورو در سال می باشند

 1. دانشگاه آتیلا جوزف
 2. دانشگاه بین المللی اوسینا
 3. دانشگاه علوم اقتصادی بوداپست
 4. دانشگاه اروپای مرکزی
 5. دانشگاه علوم کشاورزی دبرسن
 6. دانشگاه هنر و طراحی مجارستان Kossuth
 7. دانشگاه لاجوس
 8. دانشگاه ریاضی مجارستانی
 9. دانشگاه آکادمی علوم
 10. دانشگاه پزشکی دبرسن
 11. دانشگاه پچ
 12. دانشگاه مجارستان غربی
 13. دانشگاه علوم پزشکی آلبرت -جورجی
 14. دانشگاه آتیلا جوزف
 15. دانشگاه تربیت معلمان Bessenyei Gyorgy
 16. دانشگاه علوم Eotvos Lorand
 17. دانشگاه علوم کشاورزی گودولو
 18. دانشگاه علوم Janus Pannonius
 19. دانشگاه تربیت معلم Juhasz Gyula
 20. دانشگاه هنر و علوم لاژوس کوسوت
 21. دانشگاه علوم پزشکی سملوایز
 22. دانشگاه سزگل
 23. دانشگاه فنی بوداپست
 24. دانشگاه میسکلک مجارستان

شرایط تحصیل رایگان در مدارس مجارستان

آموزش ابتدایی

برای ورود به مدارس در مقطع ابتدایی کودک باید پس از تولد شش سالگی اقدام به ثبت نام و تحصیل ‌نماید و اگر پس از روز، سی و یکم ماه می متولد شده باشد باید در هفت سالگی شروع به تحصیل نماید. آموزش ابتدایی می تواند 4 ، 6 یا 8 سال به طول انجامد. آموزش 8 ساله طولانی ترین آموزش است؛  آموزش های چهار ساله و شش ساله پس از سال 1990 ایجاد شد.

موضوعات تحصیلی شامل ادبیات ، دستور زبان ، ریاضیات ، موسیقی ، هنر ، تربیت بدنی ، مطالعات زیست محیطی (از کلاس 1 تا 5) ، زیست شناسی (از کلاس ششم) ، جغرافیا (از کلاس ششم) ، تاریخ (از کلاس 5) ،  هنر ، فیزیک (از کلاس ششم) ، شیمی (از کلاس 7) ، یک یا دو زبان خارجی (معمولاً انگلیسی ، آلمانی یا فرانسوی)در سال آخر می شود. قبل از سال 1990 ، آموزش زبان روسی نیز اجباری بود.

آموزش متوسطه

آموزش متوسطه معمولاً 4 سال به طول می انجامد که به دانش آموز بستگی دارد و ممکن است حتی پنج و یا شش و یا هشت سال نیز طول بکشد. از سال 1997 تعداد سالهای تحصیل در دوره متوسطه از دنباله ی سال های تحصیلی در دوره ابتدایی حساب میشود (یعنی بعد از کلاس هشتم دبستان دانش آموز به کلاس نهم می رود که در واقع سال اول دبیرستان است.)

سه نوع دبیرستان وجود دارد:

 1. Gimnázium ( ؛ دانش آموزان را برای آموزش عالی آماده می کند ؛ و حداقل 2 زبان خارجی تدریس می کند)
 2. Szakgimnázium  (دوره متوسطه حرفه ای که دانش آموز را برای آزمون های ورودی دانشگاه اماده می کند.
 3. Szakközépiskola (این دوره آموزشی کمک می کند تا دانش آموزان بتوانند در مقاطع تحصیلی در مدارس روزانه عادی مشغول به تحصیل شوند)

دانش آموزان پس از اتمام دوره متوسطه ، امتحان پایانی مدرسه را می گذرانند (Matura یا امتحان نهایی ، érettségi به مجارستانی). از سال 2005 این شامل امتحانات در پنج موضوع است: امتحان کتبی در ریاضیات ، امتحانات شفاهی و کتبی در ادبیات و دستور زبان مجارستان ، یک زبان خارجی ، تاریخ و آزمون کتبی و / یا شفاهی در موضوع مورد نظر دانش آموز. این امتحانات همچنین به عنوان آزمون ورود به دانشگاه ها و دانشکده ها انجام می شوند

سیاست های آموزش در مجارستان در سطح ملی سازمان یافته است. آموزش ابتدایی  اجباری است و از 6 سالگی تا 18 سالگی آزاد به طول می انجامد . مهد کودک برای کودکان 3 و بالاتر نیز رایگان است. بیشتر مدارس تحت نظارت مقامات محلی تامین می شوند (اما طبق پیشنهاد جدید ، دولت این نظارت را بر عهده خواهد گرفت). تعداد مدارسی که آموزش های مذهب را ارائه می در حال افزایش است که توسط کلیساهای مختلف اداره می شوند و این سیستم و مدارس توسط بودجه های دولتی حمایت و پشتیبانی می شوند. آموزش ابتدایی در این کشور رایگان است. البته لازم به ذکر است که گذراندن مقطع ابتدایی برای دانش آموزان و کودکان اجباری می باشد.

شرایط تحصیل رایگان در مدارس مجارستان

شرایط تحصیل رایگان در مدارس مجارستان

شرایط و درآمد کار دانشجویی در مجارستان

آیا دانشجویان بین المللی و خارجی می توانند در مجارستان مشغول به کار شوند؟ جواب شما بله است. اگر شما می توانید به زبان مجارستانی صحبت کنید و یا به زبان انگلیسی تسلط  کافی دارید ، می توانید به راحتی در یک کار نیمه وقت در مجارستان مشغول به کار شوید. شما می توانید 4 ساعت در روز را به صورت پاره وقت در طول جلسات تحصیلی خود کار کنید و حتی شما در طول تعطیلات می توانید به صورت  تمام وقت کار کنید.

اگر شما در زمینه ای مهارت دارید پس دیگر نگران درآمد و پیدا کردن شغل نیمه وقت برای خودتان نباشید. کافه ها و رستوران های زیادی وجود دارند که کارهای نیمه وقت را به دانشجویان بین المللی پیشنهاد می کنند و حقوق نسبتا خوبی را هم پرداخت می کنند. همچنین برخی از شرکت ها در  بخش خصوصی در مجارستان وجود دارند که کارورزان را استخدام می کنند و حقوقی را به آنها اختصاص میدهند.

در ابتدا بهتر است که شما کارهای ثبت نام دانشگاهی خود را به صورت آنلاین انجام دهید چرا که حضور در مجارستان ممکن است منجر به سردرگمی شما شود. این مطلب به شما در این زمینه اطلاعاتی را می دهد.

اسناد و مدارک مورد نیاز:

قبل از ارائه درخواست باید کلیه اسناد مورد نیاز دانشگاه را جمع آوری کنید. در ابتدا شما باید تصاویر اسکن شده از گواهینامه و مدارک اصلی  ارسال کنید اگر مدارک شما به زبان انگليسي نباشد ، شما باید در ابتدا تمام مدارك خود را به زبان انگليسي ترجمه کنید. همچنین باید تمام مدارک دانشگاهی خود تمام و نسخه های آنها را از طرف هیئت مربوطه و IBSC  تأیید کنید. درمتن زیر کلیه اسناد عمومی مورد نیاز دانشگاه های مجارستان برای شما مطرح شده است.پیشنهاد ما این است که یکبار به سایت رفته و تمامی موارد و شرایط را مطالعه نمایید.

 • 1. مدارک پایان تحصیلی / کپی از نسخه های علمی معتبر از HEC (اگر تحت HEC تحصیل کرده اید) یا هیئت مدیره مربوطه  IBSC
 • 2. ترجمه انگلیسی  تایید شده توسط دفتر اسناد رسمی.
 • 3. کارت شناسایی ملی رایانه ای (CNIC). کپی تایید شده توسط دفتر اسناد رسمی.
 • 4- پاسپورت  تایید شده توسط دفتر اسناد رسمی.
 • 5. معرفی نامه (در صورت وجود). کپی تایید شده توسط دفتر اسناد رسمی.
 • 6. عکس اندازه اندازه گذرنامه اخیر.
 • 7. مدرک IELTS یا TOEFL با  نمره که موسسات در نظر گرفته باشد و  تایید شده توسط دفتر اسناد رسمی.
 • 8- حداقل دو نامه مرجع / توصیه از معلمان و کارفرمایان. (حداقل یکی از معلمان سابق شما) با نام ، آدرس ایمیل و یا شماره تلفن شخص. تأیید شده توسط دفتر اسناد رسمی.
 • 9. انگیزه نامه  / بیان هدف.
 • 10.نامه بانکی مبنی بر داشتن منابع کافی برای حداقل یک سال اقامت و زندگی در مجارستان.
 • 11- اگر  مدارک به زبان انگلیسی نیست متن اصلی و ترجمه معتبر به انگلیسی نیز ارسال کنید.
 • 12. رزومه / CV (اجباری نیست).

چگونه درخواست خود را ارسال کنم؟

به وب سایت دانشگاه بروید  و در آن درخواست کنید و حتما روش  درخواست را مطالعه کنید. برای درخواست شما باید یک حساب کاربری آنلاین داشته باشید. فرم را پر کنید و با اطمینان آن را مطالعه کنید و سپس ارسال کنید. و بعد از بررسی کامل و نهایی به شما نتیجه اعلام می شود. شما به صورت آنلاین می توانید تمامی مراحل مورد نیاز را انجام دهید و می توانید برای مشاوره با مسئول دانشگاه به صورت آنلاین در وب سایت آنها تماس بگیرید.

برنامه هایی در مجارستان وجود دارد که تحت عنوان اعطای بورسیه کشورهای اقتصادی اروپا از کشور های نروژ، ایسلند و لیختن اشتاین تأمین مالی شده است و به دانشجویان، معلمان و کارکنان، فرصت های جدیدی را برای کسب مهارت ها و تجارب بین المللی در مجارستان می دهد. مشاورین ما در موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) از تمام شرایط و بورسیه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان مطلع هستند با ما در ارتباط باشید تا شما را به صورت کامل راهنمایی کنیم و راه رسیدن به تحصیل رایگان در مجارستان را به شما نشان دهیم..

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

مطالب مرتبط

2 دیدگاه برای “تحصیل رایگان در مجارستان

 1. مصعب مدنی گفت:

  سلام
  من چند ساله دارم کنکور میدم تو منطقه 3 بین 2500 تا 3هزار نوسان دام
  چون دیگه کنکور دادن برام ب دلیل استرس زیاد بی معنی است خاستم بورسیه بگیرم
  و کشور مجارستان 20 شهریور محلت داره لطفا راهنمایی کمین

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   بورسیه تنها در شرایط خیلی خاص ارائه می شود و به مقاطع زیر دکترا، معمولا بورسیه تعلق نمی گیرد.
   اگر می دانید که شرایط بورس شدن را دارید، می توانید مدارک و سوابق خود را با کارشناسان ما بررسی و ارزیابی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *