تحصیل رایگان در صربستان

صربستان از جمله کشورهای اروپایی است که دارای شرایط بسیار خوبی برای تحصیل مهاجران تحصیلی به شمار می آید. بالا بودن سطح آموزشی، بالا بودن سطح رفاه اجتماعی و کیفیت آموزشی دانشگاه های این کشور موجب شده است تا متقاضیان تحصیل در کشورهای اروپایی، این کشور کوچک را نیز در فهرست مقاصد مهاجرت تحصیلی خود قرار دهند. در این مقاله به شرح چگونگی و شرایط تحصیل رایگان در کشور صربستان می پردازیم. در این مقاله می خوانید:

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان
 • چرا تحصیل در دانشگاه های صربستان؟
 • شرایط تحصیل رایگان در دانشگاه های صربستان
 • زبان تحصیل رایگان در دانشگاه های صربستان
 • بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیل رایگان دانشگاه های صربستان
 • شرایط اعطای بورسیه های تحصیلی دانشگاه های صربستان
 • انواع بورسیه های تحصیلی دانشگاه های صربستان
 • مراحل اخذ پذیرش دانشگاه های صربستان
 • مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی صربستان
 • تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی دانشگاه های صربستان
 • تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه های صربستان
 • تحصیل رایگان در مقطع دکترا دانشگاه های صربستان
 • مجوز کار دانشجویی در صربستان
 • آزمون ورودی دانشگاه های صربستان
 • اعتبار جهانی دانشگاه های صربستان
 • دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت و علوم ایران
 • برترین دانشگاه های صربستان
 • هزینه های زندگی در صربستان
 • مزایای تحصیل در دانشگاه های صربستان

چرا تحصیل در دانشگاه های صربستان؟

صربستان کشوری آرام و اروپایی در شرق اروپا است. این کشور قلمرو امپراتوران رومی، کشوری با ۸ سایت میراث جهانی یونسکو و مهد تاریخ غنی و پرباری است که از کهن ترین سکونت گاه های بشر در اروپا محسوب می شود. زیبایی مسحور کننده رود زیبای دانوب که در قسمت های زیادی از این کشور جاری است، سبزی و شادابی طبیعتی که از این رود جاری حاصلخیز و پربار می شوند و کوه های سربه فلک کشیده و پر از برف این کشور از جاذبه های طبیعی و زیبای این کشور کوچک اروپایی محسوب می شود.هر ساله جهانگردان فراوانی برای دیدن رود زیبای دانوب، چشمه های آب گرم و کوه های پوشیده از برف و کاخ های سلطنتی و صومعه های کهن به این کشور زیبای اروپایی سفر می کنند. اما زیبایی ها و اهمیت و ارزش کشور صربستان فقط به جاذبه های طبیعی و آثار باستانی و تاریخ کهن این کشور خلاصه نمی شود. صربستان را با دانشگاه های معتبر و سیستم آموزشی برتر و رشته های دانشگاهی متنوع آن نیز می شناسند.

دانشگاه های کشور صربستان از کیفیت بالایی در سیستم آموزش عالی برخوردار هستند. دانشگاه های این کشور از سیستم انتقال واحد درسی(ECTS) تبعیت می کنند. زبان تدریس در دانشگاه های کشور صربستان زبان صربستانی است، اما برخی رشته ها و مقاطع به زبان انگلیسی نیز تدریس می شوند. دانشجویانی که فاقد مهارت به زبان صربستانی می باشند، باید یک سال قبل از شروع دوره تحصیلی خود در دانشگاه های این کشور در دوره های آموزش زبان شرکت کنند. در همین راستا مشاوران و کارشناسان موسسه حقوقی و مهاجرتی وکلای برگزیده اصطهباناتی با آگاهی از جدیدترین قوانین حقوقی و مهاجرتی تلاش کرده اند تا در این مقاله همه شرایط تحصیل رایگان در کشور صربستان و چگونگی اخذ پذیرش و دیگر موارد ضروری را برای شما شرح دهند.دانشگاه ها و موسسه های عالی صربستان از لحاظ سیستم آموزشی و کیفیت تدریس در سطح بسیار خوبی قرار دارند. دانشجویان این دانشگاه ها در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا مشغول تحصیل می باشند.دانشجویان بین المللی ضمن آشنایی با فرهنگ ها و آداب و رسوم مختلف و تحصیل در دانشگاه های این کشور اروپایی، به راحتی می توانند به کشورهای اروپایی سفر کنند.

در کشور صربستان ۳ نوع موسسه و دانشگاه وجود دارد. دانشگاه ها، کالج های کاربردی و کالج های علمی تحصیلی. دانشگاه ها تنها موسسه هایی هستند که مقاطع مختلف تحصیلی مانند کارشناسی، کارسناسی ارشد و دکترا را ارائه می دهند. از مجموع ۱۷ دانشگاه کشور صربستان، ۸ دانشگاه دولتی و ۹ دانشگاه خصوصی است. تعداد کالج های دولتی ۴۷ و تعداد کالج های خصوصی ۱۷ است. از معروف ترین شهرهای دانشگاهی کشور صربستان می توان شهر زیبای بلگراد را نام برد. رشته های پزشکی و دندانپزشکی این شهر در میان متقاضیان فراوانی دارد.

شرایط تحصیل رایگان در دانشگاه های صربستان

دانشگاه های کشور صربستان این فرصت را برای دانشجویان بین المللی فراهم کرده است تا بتوانند با پرداخت هزینه جزئی در این دانشگاه ها تحصیل کنند. تحصیل رایگان آن گونه که از نامش پیداست و به معنای عدم پرداخت هزینه تحصیل می باشد، در دانشگاه های کشور صربستان وجود ندارد. در واقع تحصیل رایگان در دانشگاه های دولتی صربستان مختص شهروندان صربستانی است. دانشجویان خارجی و بین المللی برای تحصیل ملزم به پرداخت شهریه می باشند، اما این شهریه به نسبت دیگر کشورهای حوزه بالکان بسیار جزئی است.متوسط شهریه پرداختی دانشجویان در دانشگاه های کشور صربستان سالانه در حدود ۵۰۰ یورو تا ۲۵۰۰ یورو می باشد. اما برخی از دانشگاه های صربستان زمینه تحصیل رایگان را برای دانشجویان در مقاطع مختف تحصیلی لیسانس، فوق لیسانس و دکترا در رشته های علوم پایه و هنر و رشته های دیگر فراهم کرده اند.تحصیل رایگان در صربستان در دانشگاه های این کشور به معنای امکان استفاده دانشجو از بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی است که معمولا موسسه های عالی آموزشی و یا دانشگاه ها به دانشجویان اعطا می کنند تا دانشجو بتواند بدون داشتن دغدغه های مالی به تحصیل خود بپردازد و نگران تامین هزینه های تحصیل و زندگی خود در این کشور نباشد.

شرایط تحصیل رایگان در دانشگاه های صربستان

شرایط تحصیل رایگان در دانشگاه های صربستان

زبان تحصیل در دانشگاه های صربستان

برخی از دانشگاه های کشور صربستان به زبان صربستانی تدریس می کنند. متقاضیان تحصیل رایگان باید در دانشگاه هایی تحصیل کنند که به زبان انگلیسی تدریس می کنند. اگر متقاضی تحصیل در این دانشگاه ها فاقد مدرک مهارت به زبان انگلیسی باشد، باید در دوره های آمادگی زبان انگلیسی شرکت کند و پس از گذراندن این دوره ها و کسب نمره و مدرک لازم در دوره تحصیلی دانشگاه ها شرکت کند. در واقع دارا بودن مدرک مهارت زبان انگلیسی برای دانشجویانی که متقاضی تحصیل رایگان در دانشگاه های صربستان می باشند، الزامی می باشد.

بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیل رایگان دانشگاه های صربستان

متقاضیانی که قصد تحصیل رایگان در این کشور را دارند، می توانند از بورسیه ها و کمک هزینه های موسسه های عالی آموزشی این کشور استفاده کنند. در واقع دریافت کمک هزینه دانشجویی و بورسیه تحصیلی امکان تحصیل رایگان را برای دانشجویان فراهم می کند. هزینه های تحصیل در کشور صربستان به نسبت دیگر کشورهای اروپایی هم جوار بیشتر است، دریافت این کمک هزینه ها و بورسیه های تحصیلی کمک شایانی برای دانشجویان محسوب می شود. دولت صربستان با اعطای بورسیه های تحصیلی و کمک هزینه های تحصیلی امکان تحصیل رایگان را برای دانشجویان فراهم می کند، تادانشجویان بدون نگرانی از هزینه های تحصیل و زندگی در یک کشور اروپایی، با اطمینان و آرامش خاطر به تحصیل بپردازند. علاوه بر این موارد، دانشجویان با اخذ مجوز کار پاره وقت دانشجویی و امکان تدریس به دانشجویان سال های پایین تر می توانند بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی خود در مدت تحصیل در صربستان را تامین کنند.

شرایط اعطای بورسیه های تحصیلی دانشگاه های صربستان

دانشگاه های صربستان برای دانشجویان بین المللی بورسیه های ویژه ای در نظر گرفته اند. این بورسیه ها در کالج های علوم پزشکی، علوم طبیعی، علوم اجتماعی. علوم ریاضی و فنی و تکنولوژی اعطا می شود. دانشجویان برای دریافت این بورسیه های تحصیلی باید واجد شرایطی باشند. از میان این شرایط می توان موارد زیر را نام برد:

 • معدل درسی دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی باید نمره ۸.۵ از ۱۰ باشند.
 • دانشجویانی که از بورسیه های تحصیلی استفاده می کنند، باید تعهد دهند که پس از تمام شدن دوره تحصیلی دانشگاهی و فارغ تحصیلی در رشته مورد نظر در کشور صربستان، حداقل به مدت ۵ سال در این کشور کار کنند.
 • دانشجویان باید یک گواهی پزشکی ارائه دهند که بیشتر از ۶ ماه پیش نباشد.
 • دانشجو باید دارای مدرک مهارت زبان انگلیسی باشد.
 • شرایط سنی دانشجویان باید بر این اساس باشد؛ دانشجویان مقطع کارشناسی حداقل ۲۱ سال، دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد حداقل ۲۵ سال و دانشجویان مقطع دکترا حداقل ۳۰ سال.

علاوه بر بورسیه و کمک هزینه تحصیلی ، دانشجویان می توانند از مزایای کارت دانشجویی نیز بهره مند شوند. دانشجویان با کارت دانشجویی می توانند از تخفیف دانشجویی در مراکز خرید، مراکز تفریحی، موزه ها، سینما. کتاب فروشی ها و رستوران ها و کافی شاپ ها استفاده کنند.

انواع بورسیه های تحصیلی دانشگاه های صربستان

از میان بورسیه های تحصیلی دانشگاه های صربستان موارد زیر را می توان نام برد:

بورسیه World in Serbia

دولت صربستان این بورسیه را در جهت کمک به تامین هزینه های تحصیل دانشجویان بین المللی در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا به دانشجویان اعطا می کند. دانشجویانی که ملزم به شرکت در دوره های آمادگی زبان می باشند نیز می توانند از این بورسیه بهره مند شوند.

بورسیه Erasmus Mundus Program

بورسیه برنامه اراسموس یک برنامه همکاری علمی و فعالیت در بخش آموزش عالی است. این بورسیه مختص دانشجویان مقطع تحصیلی فوق لیسانس و دکترا می باشد.

بورسیه CEEPUS

این برنامه یک برنامه مبادله دانشگاهی است که مختص دانشجویان کشورهای اروپایی و مرکزی است.
علاوه بر این بورسیه ها، دولت صربستان از محل صندوق استعدادهای جوان مبلغ ۱۵۰۰۰ یورو را به عنوان بورسیه به دانشجویان برتر و با استعداد های خاص در هر سال تحصیلی اعطا می کند.

مراحل اخذ پذیرش دانشگاه های صربستان

دانشگاه های کشور صربستان در رتبه بندی ها و رنکینگ های جهانی دانشگاه های جهان از رتبه و رنکینگ بالایی برخوردارند و همین عامل موجب شده است تا هر سال متقاضیان فراوانی جذب دانشگاه های این کشور شوند. نمره درس های دبیرستان و معدل دیپلم متقاضیان به منظور اخذ پذیرش دانشگاه های این کشور حائز اهمیت فراوانی می باشد. متقاضیان تحصیل در دانشگاه های صربستان، نیازمند اخذ ویزای تحصیلی می باشند. به منظور اخذ ویزای تحصیلی دانشجویان باید مراحل زیر را طی کنند:

 • ارائه مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی
 • ارائه مدرک مهارت زبان انگلیسی
 • ارائه مدرک مهارت زبان صربستانی( در صورتی که متقاضی فاقد این مدرک است، باید در دوره های آمادگی زبان صربستانی شرکت کند.)
 • ارائه نامه قبولی در آزمون ورودی دانشگاه
 • مراجعه به سفارت صربستان و درخواست اخذ ویزای تحصیلی
مراحل اخذ پذیرش دانشگاه های صربستان

مراحل اخذ پذیرش دانشگاه های صربستان

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی صربستان

متقاضیان تحصیل در دانشگاه های کشور صربستان باید ویزای تحصیلی دریافت کنند. به منظور اخذ ویزای تحصیلی، متقاضیان باید مدارک زیر را ارائه دهند:

 • ارائه فرم تکمیل شده درخواست ویزای تحصیلی
 • ارائه مدارک تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی
 • ارائه مدرک مهارت زبان معتبر
 • ارائه نامه پذیرش در دانشگاه صربستان
 • ارائه رسید پرداخت هزینه درخواست ویزای تحصیلی
 • ارائه گواهی تمکن مالی مبنی بر توانایی تامین هزینه های زندگی و تحصیل در صربستان
 • ارائه پاسپورت معتبر
 • ارائه انگیزه نامه تحصیلی
 • ارائه بیمه سلامت
 • ارائه ۶ قطعه عکس

متقاضیانی که قصد تحصیل رایگان در دانشگاه های صربستان را دارند، می توانند از بورسیه تحصیلی و کمک هزینه های تحصیلی این دانشگاه ها برخوردار شوند و با اخذ مجوز کار دانشجویی، امکان تحصیل رایگان را فراهم کنند.

تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی دانشگاه های صربستان

دانشگاه های صربستان رشته های متنوعی را در مقاطع تحصیلی مختلف به دانشجویان ارائه می دهد. متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه های صربستان در ابتدا باید مدرک دیپلم و مدرک مهارت زبان انگلیسی خود را برای ارزیابی و بررسی علمی به دانشگاه صربستان ارسال کند. در صورتی که دانشگاه صربستان مدارک متقاضی را تائید کند، متقاضی باید برای شرکت در دوره های آمادگی زبان صربستانی به صربستان برود. بدین منظور متقاضی باید در دوره های آمادگی زبان صربستانی شرکت کند و مدرک مهارت زبان صربستانی را دریافت کند.پس از اخذ مدرک مهارت زبان صربستانی، متقاضی باید در آزمون ورودی دانشگاه شرکت کند. ریزنمره های تحصیلی دیپلم و نمره آزمون پذیرش دانشگاه، نقش موثری در پذیرش متقاضی در دانشگاه مورد نظر در کشور صربستان دارند.مدت زمان تحصیل در مقطع تحصیلی لیسانس و کارشناسی در این کشور در حدود ۴ سال است. دانشجو باید در مدت تحصیل در مقطع کارشناسی این کشور بین ۱۸۰ تا ۲۴۰ امتیاز کسب کند. دانشجو پس از ۳ سال تحصیل و کسب ۱۸۰ امتیاز موفق به اخذ مدرک Bachelor می شود و پس از ۴ سال تحصیل و کسب۲۴۰ امتیاز، مدرک Bachelor With Honours به وی اعطا می شود. متقاضیان تحصیل در مقطع لیسانس و کارشناسی دانشگاه های صربستان می توانند در رشته های علوم مهندسی، علوم پایه، هنر و زبان تحصیل کنند. دانشجویان مقطع لیسانس می توانند با شرکت در کنفرانس های علمی و فعالیت های تحقیقی و پژوهشی زمینه لازم را برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا کسب کنند.ارائه بورسیه های تحصیلی و کمک هزینه های دانشجویی و امکان اخذ مجوز کار پاره وقت دانشجویی، فرصت تحصیل رایگان را برای دانشجویان در این مقطع فراهم می کند. در واقع دانشجو با بهره مندی از بورسیه ها و کمک هزینه های دانشجویی می تواند هزینه های تحصیل و زندگی در کشور صربستان را تامین کند. کار پاره وقت دانشجویی نیز در تامین بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور نقش مهمی دارد.

تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه های صربستان

دانشگاه های کشور صربستان از سیستم آموزشی و تحصیلی مورد تائید اتحادیه اروپا بر خوردار هستند. مدرک تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد و فوق لیسانس صربستان دارای اعتبار فراوانی در میان کشورهای اروپایی است.متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه های صربستان باید مدارک کارشناسی و مدرک مهارت زبان خود را به منظور ارزیابی و بررسی علمی به دانشگاه مورد نظر در صربستان ارسال کند. در صورتی که دانشگاه مدارک متقاضی را تائید کند، متقاضی باید دوره آمادگی زبان صربستانی را در صربستان بگذراند و پس از اخذ مدرک آمادگی مهارت زبان صربستانی در آزمون پذیرش دانشگاه مورد نظر شرکت کند.نمره های مقطع کارشناسی و نمره کسب شده در آزمون ورودی دانشگاه به عنوان معیار پذیرش متقاضی در مقطع کارشناسی ارشد محسوب می شوند. مدت زمان تحصیل در این مقطع در حدود ۲ سال است. متقاضی باید در این دوره تحصیلی بین ۶۰ تا ۱۲۰ امتیاز کسب کند. در پایان این مقطع به متقاضی یک مدرک کارشناسی ارشد به همراه مدرک درجه دو کارشناسی اعطا می شود. متقاضی ارائه مدرک مهارت زبان انگلیسی به عنوان یکی از مدارک مهم در پذیرش این مقطع محسوب می شود.دانشجویان باید دارای ویزای تحصیلی باشند. ارائه سوابق علمی و فعالیت های تحقیقی در مقاطع پیشین برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد یک امتیاز بزرگ محسوب می شود. دانشجویانی که قصد تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی ارشد صربستان را دارند، می توانند از امتیازهای بورسیه دانشجویی و کمک هزینه های تحصیلی برخوردار شوند که دانشگاه ها به دانشجویان برتر و با شرایط خاص اعطا می کنند.دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد می توانند مجوز کار پاره وقت دانشجویی را اخذ کنند و با اشتغال بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی خود در مدت تحصیل در کشور صربستان را تامین کنند.

تحصیل رایگان در مقطع دکترا دانشگاه های صربستان

دانشجویانی که قصد تحصیل رایگان در مقطع دکترا دانشگاه های صربستان را دارند، باید مدرک کارشناسی خود را اخذ کرده باشند. دانشجو باید مدرک کارشناسی ارشد و مدرک مهارت زبان معتبر خود را برای دانشگاه مورد نظر ارسال کند. در صورتی که دانشگاه مدارک دانشجو را تائید کند، دانشجو باید در دوره های پیش دکترای دانشگاه های صربستان شرکت کند. در این دوره ها درس های مرتبط با رشته تحصیلی دکترا ارائه می شود.زبان تدریس در مقطع دکترا دانشگاه های صربستان انگلیسی است. بنابراین دانشجو باید دارای مهارت زبان انگلیسی باشد. متقاضیان تحصیل رایگان در مقطع دکترا می توانند برای تامین هزینه های تحصیل خود از بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی استفاده کنند که دولت صربستان برای دانشجویان فراهم کرده است.در واقع با استفاده از این بورسیه ها و کمک هزینه ها دانشجو امکان تحصیل رایگان در دانشگاه های صربستان را پیدا می کند. علاوه بر این موارد، دانشجو امکان کار پاره وقت دانشجویی نیز دارد و دانشجویان دکترا امکان تدریس به دانشجویان سال های پایین تر و تدریس در کالج ها را نیز دارند.مدت تحصیل در دوره دکترا دانشگاه های صربستان در حدود ۳ سال است. دانشجو در این مقطع باید ۱۸۰ امتیاز کسب کند. زبان تدریس در این مقطع در برخی از دانشگاه های صربستان انگلیسی و در برخی دانشگاه ها صربستانی است.مقطع دکترا در دانشگاه های دولتی و خصوصی به دانشجویان ارائه می شود. هزینه مقطع دکترا دانشگاه های خصوصی صربستان بالا است و ارائه پایان نامه مهم ترین بخش تحصیلات مقطع دکترا محسوب می شود. ارائه پایان نامه دانشجوی دکترا منوط به پذیرش در آزمون های مربوط است. در پایان دوره دکترا دانشگاه های صربستان علاوه بر مدرک دکترا، یک مدرک Dr.Juris نیز به دانشجو اعطا می شود.

تحصیل رایگان دکترا در دانشگاه های صربستان

تحصیل رایگان دکترا در دانشگاه های صربستان

مجوز کار دانشجویی در صربستان

هزینه های تحصیل و زندگی دانشجویان بین المللی در کشور صربستان به واحد یورو می باشد. بر همین اساس تامین هزینه های زندگی از جمله هزینه های حمل و نقل، خورد و خوراک، خرید کتاب و ملزومات دانشجویی برای دانشجویان کمی دشوار به نظر می رسد.دانشجویان متقاضی تحصیل رایگان در این کشور علاوه بر بهره مندی از بورسیه های تحصیلی و کمک هزینه های دانشجویی می توانند با استفاده از مجوز کار دانشجویی در تامین بخشی از هزینه های زندگی خود در مدت تحصیل درصربستان نقش داشته باشند. البته اخذ مجوز کار دانشجویی در این کشور چندان راحت و سهل نمی باشد. یکی از شرایط مهم برای اخذ مجوز کار دانشجویی، تسلط دانشجو به زبان انگلیسی و زبان صربستانی است.دیگر شرط مهم به منظور اخذ مجوز کار دانشجویی این است که کار دانشجویی مانع فعالیت درسی دانشجو نشود و در واقع ساعات کار دانشجویی با ساعات کلاس و درس دانشجو تداخل نداشته باشد. به منظور اخذ مجوز کار دانشجویی، دانشجویان باید دارای ویزای تحصیلی دانشگاهی باشند. دانشجویان مشغول کار پاره وقت دانشجویی باید از همه قوانین کار کشور صربستان تبعیت کنند.دانشجویان دوره تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا می توانند تا ۴۰ ساعت در هفته کار دانشجویی انجام دهند. دانشجویان دوره های تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا به تدریس پاره وقت در این کشور می پردازند.دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی می توانند در کالج ها و موسسه های آموزشی کشور صربستان تدریس کنند. البته دانشجویان می توانند برای تامین هزینه های تحصیل و زندگی خود در کشور صربستان به کارهای دیگری مانند کار در کتابفروشی و کالج ها و رستوران ها و کافه ها بپردازند. دانشجویان برای کار دانشجویی در اجتماع کشور صربستان نیازمند تسلط و مهارت به زبان انگلیسی می باشند.

آزمون ورودی دانشگاه های صربستان

متقاضیانی که قصد تحصیل در دانشگاه های صربستان را دارند، باید در آزمون های ورودی این دانشگاه ها پذیرفته شوند. از مهم ترین آزمون های ورودی دانشگاه ها در صربستان می توان آزمون ورودی رشته پزشکی و دندانپزشکی این کشور را نام برد.این آزمون ها مورد تائید و پذیرش انجمن های پزشکی اروپا و آمریکا قرار دارند. این آزمون ها در هر سال ۲ بار برگزار می شوند و متقاضیان می توانند در صورت عدم پذیرش در این آزمون، یک بار دیگر شانس خود را امتحان کنند.متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی صربستان در دانشگاه های این کشور باید در درس های علوم پایه، فیزیک، شیمی، زیست شناسی، علوم اجتماعی و زبان انگلیسی نمره لازم را کسب کنند. دانش تخصصی متقاضیان نیز در زمینه های علمی و اجتماعی، حل مسئله، روش تحقیق، تحقیق و پژوهش و دیگر زمینه های علمی مربوط مورد ارزیابی قرار می گیرد. متقاضیان برای ثبت نام در این آزمون های ورودی دانشگاه های صربستان باید مبلغی را پرداخت کنند.

اعتبار جهانی دانشگاه های صربستان

دانشگاه های صربستان در میان دانشگاه های کشورهای اروپایی دارای اعتبار و ارزش علمی بالایی می باشند. برنامه ها و رشته های تحصیلی دانشگاه های این کشور در راستای برنامه های آموزشی دانشگاه های اروپا است. مدارک صادر شده از دانشگاه های کشور صربستان دارای اعتبار جهانی است و مورد تائید و پذیرش همه کشورهای اروپایی است.یکی از معتبرترین دانشگاه های این کشور دانشگاه بلگراد است که رشته های پزشکی و دندانپزشکی آن محبوبیت فراوانی دارد. در این دانشگاه دانشجویان بین المللی فراوانی مشغول تحصیل هستند. این دانشگاه در مقاطع تحصیلی مختلف و رشته های گوناگون دانشجو می پذیرد. دومین دانشگاه بزرگ و معتبر این کشور دانشگاه نووی ساد است که یکی از بزرگترین مرکز تحقیق و پژوهش در اروپا محسوب می شود. این دانشگاه در تمامی مقاطع تحصیلی و رشته های مختلف دانشجو می پذیرد.

دانشگاه های صربستان مورد تائید وزارت علوم و بهداشت ایران

متقاضیان ایرانی که قصد تحصیل در دانشگاه های برتر کشور صربستان را دارند، می توانند با اطمینان در یکی از بهترین دانشگاه های این کشور، دانشگاه بلگراد به تحصیل بپردازند و پس از تمام شده دوره تحصیلی خود به کشور خود بازگردند و به کار و فعالیت مرتبط با رشته تحصیلی خود مشغول شوند.دانشگاه بلگراد کشور صربستان در بالاترین فهرست دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت ایران قرار دارد. دانشجویان مشغول به تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی صربستان می توانند با تمام شده دوره تحصیلی خود به کشور ایران بازگردند و در رشته تحصیلی خود مشغول طبابت و کار شوند. وزارت علوم کشور ایران نیز مدارک تحصیلی صادر شده از دانشگاه بلگراد صربستان را تائید می کند و از این نظر دانشجویان رشته های علوم پایه و دیگر رشته ها می توانند با اطمینان در این کشور تحصیل کنند و برای کار و فعالیت به کشور ایران بازگردند.

برترین دانشگاه های صربستان

وجود دانشگاه های برتر و بالا بودن سطح آموزشی تحصیلات دانشگاهی کشور صربستان موجب شده است تا متقاضیان زیادی، تحصیل در این کشور اروپایی را انتخاب کنند. در فهرست زیر اسامی چند دانشگاه برتر صربستان ارائه شده است:

 • دانشگاه دولتی بلگراد
 • دانشگاه دولتی نووی ساد
 • دانشگاه دولتی نیس
 • دانشگاه دولتی هنر
 • دانشگاه دولتی نووی پازار

از میان دانشگاه های برتر صربستان، دانشگاه دولتی بلگراد همواره در فهرست رتبه بندی و رنکینگ جهانی SQ دانشگاه های برتر جهان قرار دارد. این دانشگاه که به عنوان بزرگترین و مهم ترین دانشگاه دولتی بلگراد محسوب می شود، در سال ۱۸۶۳ تاسیس شده است. این دانشگاه عظیم متشکل از ۳۱ کالج، ۱۱ انیستیتو علمی و ۸ مرکز پژوهشی در بخش های علوم پزشکی، علوم فنی و تکنولوژی، علوم انسانی و علوم ریاضی و طبیعی می باشد.در کل کالج ها و دانشگاه های این دانشگاه عظیم در حدود ۹۰ هزار دانشجو مشغول به تحصیل می باشند. رشته پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه بلگراد از برترین رشته های این دانشگاه محسوب می شود که طرفداران فراوانی دارد.

هزینه های زندگی در صربستان

علی رغم این که صربستان یک کشور اروپایی است، اما هزینه های تحصیل و هزینه زندگی در صربستان به نسبت دیگر کشورهای اروپایی پایین است. مهم ترین بخش هزینه های زندگی در کشور صربستان در مورد هزینه مسکن و محل زندگی است. اگر دانشجو تمایل به اقامت در خوابگاه های دانشجویی را داشته باشد، باید هزینه کمی را پرداخت کند. اگر خوابگاه دانشجویی دارای اتاق های مشترک باشد، این هزینه کمتر نیز خواهد شد.اگر دانشجویی بنا به دلایلی تمایل به زندگی در خانه های شخصی و آپارتمان های خصوصی را داشته باشد، به طور متوسط باید ماهانه در حدود ۱۵۰ یورو تا ۲۰۰ یورو پرداخت کند. هزینه شهریه دانشگاه به طور متوسط در حدود ۵۰۰ یورو تا ۲۵۰۰ یورو است. متوسط هزینه خورد و خوراک و هزینه ملزومات زندگی در حدود ۱۵۰ یورو تا ۲۰۰ یورو می باشد.

مزایای تحصیل در دانشگاه های صربستان

دانشجویانی که دانشگاه های کشور صربستان را برای تحصیل انتخاب می کنند، از امتیازها و مزایای زندگی و تحصیل در این کشور نیز بهره مند می شوند. از مهم ترین مزایای تحصیل و زندگی در این کشور موارد زیر را می توان نام برد:

 • دارای دانشگاه های برتر با رتبه بندی ها و رنکینگ های جهانی در سطح عالی
 • پایین بودن هزینه های تحصیل و زندگی به نسبت دیگر کشورهای اروپایی
 • برخورداری دانشجویان از بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی
 • زندگی در یک کشور اروپایی با استانداردهای دیگر کشورهای اروپایی
 • تحصیل پزشکی و دندانپزشکی با هزینه بسیار مقرون به صرفه و مورد تائید وزارت بهداشت ایران
 • برخوداری سیستم آموزشی صربستان از نظام آموزشی بولونیا
 • کمک و حمایت دولت از دانشجویان با اعطای بورسیه ها و حمایت های مالی
 • امکان اخذ اقامت دائم صربستان پس از ۳ سال زندگی در این کشور
 • مردم مهمان نواز و خونگرم
مزایای تحصیل در دانشگاه های صربستان

مزایای تحصیل در دانشگاه های صربستان

سخن پایانی

در این مقاله که به کمک مشاوران و وکلای برجسته و مجرب موسسه حقوقی و مهاجرتی وکلای برگزیده اصطهباناتی تهیه و تدوین شده است، به شرح چگونگی تحصیل رایگان در کشور صربستان پرداختیم. تحصیل رایگان در این کشور اروپایی نه به معنای عدم پرداخت هزینه های تحصیل که به معنای امکان استفاده از بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی است که دولت صربستان برای دانشجویان در نظر گرفته است.در واقع دانشجویان با برخورداری از این بورسیه ها و کمک های مالی دانشگاه و همچنین اخذ مجوز کار دانشجویی می توانند هزینه های تحصیل و زندگی خود در این کشور را تامین کنند و به نوعی از تحصیل رایگان برخوردار شوند. مطالب این مقاله به طور کلی شرایط خوب و مقرون به صرفه ای را برای تحصیل در دانشگاه های صربستان ذکر می کند. یکی از موارد مثبت تحصیل رایگان در صربستان، وجود دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه برتر بلگراد است که مورد تائید وزارت بهداشت و علوم ایران نیز قرار دارد.در کل تحصیل رایگان در کشور اروپایی و آرام صربستان می تواند یکی از گزینه های خوب مهاجرت تحصیلی برای متقاضیان تحصیل در اروپا، با بودجه تحصیلی کم و مقرون به صرفه محسوب شود. در صورتی که تمایل به تحصیل در این کشور کوچک اروپایی دارید، می توانید با مشاوران موسسه وکلای برگزیده اصطهباناتی تماس بگیرید. کارشناسان و مشاوران موسسه ما در تمامی شعبه های تهران، شیراز. مشهد، تبریز و اصفهان به صورت حضوری، تلفنی و آن لاین در خدمت شما هستند.

سوالات متداول در مورد تحصیل رایگان در کشورصربستان

1- تحصیل رایگان در کشور صربستان به چه معنا است؟

تحصیل رایگان در صربستان به معنای امکان استفاده دانشجو از بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی و امکان کار پاره وقت دانشجویی است که معمولا موسسه های عالی آموزشی و یا دانشگاه ها به دانشجویان اعطا می کنند تا دانشجو بتواند بدون داشتن دغدغه های مالی به تحصیل خود بپردازد و نگران تامین هزینه های تحصیل و زندگی خود در این کشور نباشد.

2- زبان تحصیل در دانشگاه های صربستان چیست؟

برخی از دانشگاه های کشور صربستان به زبان صربستانی تدریس می کنند. متقاضیان تحصیل رایگان باید در دانشگاه هایی تحصیل کنند که به زبان انگلیسی تدریس می کنند. اگر متقاضی تحصیل در این دانشگاه ها فاقد مدرک مهارت به زبان انگلیسی باشد، باید در دوره های آمادگی زبان انگلیسی شرکت کند و پس از گذراندن این دوره ها و کسب نمره و مدرک لازم در دوره تحصیلی دانشگاه ها شرکت کنند. در واقع دارا بودن مدرک مهارت زبان انگلیسی برای دانشجویانی که متقاضی تحصیل رایگان در دانشگاه های صربستان می باشند، الزامی می باشد.

3- شرایط دریافت بورسیه تحصیلی صربستان برای دانشجویان چیست؟

معدل درسی دانشجویان باید نمره ۸.۵ از ۱۰ باشند. دانشجویانی که از بورسیه های تحصیلی استفاده می کنند، باید تعهد دهند که پس از تمام شدن دوره تحصیلی دانشگاهی و فارغ تحصیلی در رشته مورد نظر در کشور صربستان، حداقل به مدت ۵ سال در این کشور کار کنند. دانشجویان باید یک گواهی پزشکی ارائه دهند که بیشتر از ۶ ماه پیش نباشد. دانشجو باید دارای مدرک مهارت زبان انگلیسی باشد. شرایط سنی دانشجویان باید بر این اساس باشد؛ دانشجویان مقطع کارشناسی حداقل ۲۱ سال، دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد حداقل ۲۵ سال و دانشجویان مقطع دکترا حداقل ۳۰ سال.

4- مهم ترین مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی دانشجویان در صربستان چیست؟

ارائه مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی، ارائه مدرک مهارت زبان انگلیسی، ارائه مدرک مهارت زبان صربستانی( در صورتی که متقاضی فاقد این مدرک است، باید در دوره های آمادگی زبان صربستانی شرکت کند.)، ارائه نامه قبولی در آزمون ورودی دانشگاه، ارائه گواهی تمکن مالی مبنی بر توانایی تامین هزینه های زندگی و تحصیل در صربستان.

5- شرایط تحصیل رایگان در مقطع لیسانس دانشگاه های صربستان چیست؟

متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه های صربستان در ابتدا باید مدارک دیپلم و مدرک مهارت زبان انگلیسی خود را برای ارزیابی و بررسی علمی به دانشگاه صربستان ارسال کند. در صورتی که دانشگاه صربستان مدارک متقاضی را تائید کند، متقاضی باید برای شرکت در دوره های آمادگی زبان صربستانی به صربستان برود. بدین منظور متقاضی باید در دوره های آمادگی زبان صربستانی شرکت کند و مدرک مهارت زبان صربستانی را دریافت کند. پس از اخذ مدرک مهارت زبان صربستانی، متقاضی باید در آزمون ورودی دانشگاه شرکت کند. ریزنمره های تحصیلی دیپلم و نمره آزمون پذیرش دانشگاه، نقش موثری در پذیرش متقاضی در دانشگاه مورد نظر در کشور صربستان دارد. مقطع تحصیلی لیسانس و کارشناسی در این کشور در حدود ۴ سال است. دانشجو باید در مدت تحصیل در مقطع کارشناسی این کشور بین ۱۸۰ تا ۲۴۰ امتیاز کسب کند. دانشجو پس از ۳ سال تحصیل و کسب ۱۸۰ امتیاز موفق به اخذ مدرک Bachelor می شود و پس از ۴ سال تحصیل و کسب۲۴۰ امتیاز مدرک Bachelor With Honours را کسب می کند

6- شرایط تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه های صربستان چیست؟

متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه های صربستان باید مدارک کارشناسی و مدرک مهارت زبان خود را به منظور ارزیابی و بررسی علمی به دانشگاه مورد نظر در صربستان ارسال کند. در صورتی که دانشگاه مدارک متقاضی را تائید کند، متقاضی باید دوره آمادگی زبان صربستانی را در صربستان بگذراند و پس از اخذ مدرک آمادگی مهارت زبان صربستانی در آزمون پذیرش دانشگاه مورد نظر شرکت کند. نمره های مقطع کارشناسی و نمره کسب شده در آزمون ورودی دانشگاه به عنوان معیار پذیرش متقاضی در مقطع کارشناسی ارشد محسوب می شود. مدت زمان تحصیل در این مقطع در حدود ۲ سال است. دانشجو باید در این دوره تحصیلی بین ۶۰ تا ۱۲۰ امتیاز کسب کند. در پایان این مقطع به دانشجو یک مدرک کارشناسی ارشد به همراه مدرک درجه دو کارشناسی اعطا می شود. دانشجویانی که قصد تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی ارشد صربستان را دارند، می توانند از امتیازهای بورسیه دانشجویی و کمک هزینه های تحصیلی برخوردار شوند که دانشگاه ها به دانشجویان برتر و با شرایط خاص اعطا می کنند.

7- شرایط مهم برای اخذ مجوز کار دانشجویی در صربستان چیست؟

تسلط دانشجو به زبان انگلیسی و زبان صربستانی و دیگر این که کار دانشجویی مانع فعالیت درسی دانشجو نشود و در واقع ساعات کار دانشجویی با ساعات کلاس و درس دانشجو تداخل نداشته باشد. به منظور اخذ مجوز کار دانشجویی، دانشجویان باید دارای ویزای تحصیلی دانشگاهی باشند. دانشجویان مشغول کار پاره وقت دانشجویی باید از همه قوانین کار کشور صربستان تبعیت کنند.

8- مهم ترین آزمون های ورودی دانشگاه ها در صربستان چیست؟

آزمون ورودی رشته پزشکی و دندانپزشکی. این آزمون ها مورد تائید و پذیرش انجمن های پزشکی اروپا و آمریکا قرار دارد. این آزمون ها در هر سال ۲ بار برگزار می شود و متقاضیان در صورت عدم پذیرش در این آزمون، می توانند یک بار دیگر شانس خود را امتحان کنند.متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه های صربستان باید بتوانند در درس های علوم پایه، فیزیک، شیمی، زیست شناسی، علوم اجتماعی و زبان انگلیسی نمره لازم را کسب کنند. دانش تخصصی متقاضیان نیز در زمینه های علمی و اجتماعی،حل مسئله، روش تحقیق، تحقیق و پژوهش و دیگر زمینه های علمی مربوط مورد ارزیابی قرار می گیرد. متقاضیان برای ثبت نام در این آزمون های ورودی دانشگاه های صربستان باید مبلغی را پرداخت کنند.

9- آیا دانشگاه های کشور صربستان مورد تائید وزارت بهداشت و علوم ایران قرار دارند؟

دانشگاه بلگراد کشور صربستان در بالاترین فهرست دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت ایران قرار دارد. دانشجویان مشغول به تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی صربستان می توانند با تمام شده دوره تحصیلی خود به کشور ایران برگردند و در رشته تحصیلی خود مشغول طبابت و کار شوند. وزارت علوم کشور ایران نیز مدارک تحصیلی صادر شده از دانشگاه بلگراد صربستان را تائید می کند و از این نظر دانشجویان رشته های علوم پایه و دیگر رشته ها می توانند با اطمینان در این کشور تحصیل کنند و برای کار و فعالیت به کشور ایران برگردند.

10- وضعیت کار دانشجویی دانشجویان در کشور صربستان چگونه است؟

دانشجویان دوره تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا می توانند تا ۴۰ ساعت در هفته کار دانشجویی انجام دهند. دانشجویان دوره های تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا به تدریس پاره وقت در این کشور می پردازند. دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی می توانند در کالج ها و موسسه های آموزشی کشور صربستان تدریس کنند. البته دانشجویان می توانند برای تامین هزینه های تحصیل و زندگی خود در کشور صربستان به کارهای دیگری مانند کار در کتابفروشی و کالج ها و رستوران ها و کافه ها بپردازند. دانشجویان برای کار دانشجویی در اجتماع کشور صربستان نیازمند تسلط و مهارت به زبان انگلیسی می باشند.

11- مهم ترین بورسیه های تحصیلی دانشگاه های صربستان چیست؟

بورسیه World in Serbia: دولت صربستان این بورسیه را در جهت کمک به تامین هزینه های تحصیل دانشجویان بین امللی در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا به دانشجویان اعطا می کند. دانشجویانی که ملزم به شرکت در دوره های آمادگی زبان نیز می باشند. می توانند از این بورسیه بهره مند شوند و بورسیه Erasmus Mundus Program : بورسیه برنامه اراسموس یک برنامه همکاری علمی و فعالیت در بخش آموزش عالی است. این بورسیه مختص دانشجویان مقطع تحصیلی فوق لیسانس و دکترا می باشد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *