دانشگاه های استرالیا

دانشگاه های استرالیا جزو برترین دانشگاه‌های جهان هستند و دانشجویان بین‌المللی زیادی در این دانشگاه‌ها مشغول به تحصیل می‌باشند. استرالیا کشوری بسیار پیشرفته در قاره اقیانوسیه است که یکی از مزایای آن امکانات و دانشگاه‌های بسیار خوب برای تحصیل دانشجویان است. استرالیا رتبه سوم را از نظر محبوبیت برای تحصیل دارد و حدود 650 هزار دانشجوی بین‌المللی در این کشور مشغول تحصیل هستند. چنانچه شما نیز به تحصیل در دانشگاه‌های استرالیا علاقه دارید با ما در ادامه این مقاله همراه باشید تا اطلاعات کاملی از دانشگاه‌های این کشور در اختیارتان قرار دهیم.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

همچنین شما عزیزان می‌توانید برای ارزیابی شرایط و کسب اطلاعات در خصوص رشته و دانشگاه مورد علاقه خود در استرالیا با کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی اصطهباناتی تماس حاصل فرمایید.

معرفی دانشگاه های استرالیا

کشور استرالیا بیش از 40 دانشگاه و موسسه آموزشی دارد که این دانشگاه‌ها هر ساله میزبان دانشجویان زیادی از سراسر جهان هستند. چنانچه شما موفق به تحصیل در استرالیا شوید، می‌توانید اقامت استرالیا را به دست بیاورید و پس از اتمام تحصیل نیز در این کشور مشغول به کار شوید. در حال حاضر بیش از 650 هزار دانشجوی بین‌المللی در بهترین دانشگاه‌های استرالیا مشغول به تحصیل هستند. دانشگاه هاي استراليا دارای رتبه بسیار خوبی در جهان هستند و تحصیل در آنها می‌تواند به آینده شغلی و تحصیلی شما کمک بسیاری کند. اطلاعات کلی در خصوص دانشگاه‌های کشور استرالیا در جدول زیر ارائه شده است:

معرفی دانشگاه‌های استرالیا

تعداد کلی دانشگاه ها41 عدد
تعداد دانشجویانبیش از 4 میلیون نفر
تعداد دانشجویان بین‌المللیحدود 650 هزار نفر
تعداد دانشگاه‌های دارای رتبه زیر 100 در جهان9 عدد

مزایای دانشگاه های استرالیا

بدون شک تحصیل در دانشگاههای معتبر استرالیا برای شما مزایای بسیاری به همراه خواهد داشت که مهمترین آن امکان دریافت یک مدرک معتبر در سطح جهان است. استرالیا امکانات بسیار خوبی را در دانشگاه‌ها برای دانشجویان فراهم کرده است و اساتید بسیار خوبی در آنها مشغول به آموزش دانشجویان هستند. از جمله مهمترین مزایای تحصیل در دانشگاه‌های استرالیا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان کسب مهارت و تحصیلات عالیه در بهترین دانشگاه‌های جهان
 • تنوع در رشته‌های تحصیلی
 • امکان دریافت بورسیه‌های تحصیلی
 • امکان کار حین تحصیل با ویزای دانشجویی
 • امکان زندگی در یکی از بهترین کشورهای جهان
 • جمعیت دانشجویان بین‌المللی زیاد
 • آینده شغلی مناسب پس از اتمام تحصیل

دانشگاه های برتر استرالیا

هر ساله سیستم‌های رتبه‌بندی مختلف، دانشگاه‌های سراسر جهان را بر اساس معیارهایی از جمله عملکرد آموزشی و تحقیقاتی، مقاله‌های پژوهشی، آینده شغلی دانشجویان و … رتبه‌بندی می‌کنند. یکی از بهترین و معروفترین این سیستم‌ها برای رتبه بندی دانشگاه های استرالیا سیستم QS است. طبق این سیستم رنکینگ دانشگاه های استرالیا در سال 2024 در جدول زیر ارائه شده است:

نام دانشگاه

رتبه جهانی QS

نام شهر

دانشگاه ملبورن (University of Melbourne)14ملبورن
دانشگاه نیوساوث ولز ((university of New South Wales19سیدنی
دانشگاه سیدنی (University of Sydney)19سیدنی
دانشگاه ملی استرالیا (Australian National University)34کانبرا
دانشگاه موناش (Monash University)42ملبورن
دانشگاه کوئینزلند (University of Queensland)43بریسبین
دانشگاه غرب استرالیا (University of Western Australia)72پرث
دانشگاه آدلاید (University of Adelaide)89آدلاید
دانشگاه فناوری سیدنی (University of Technology Sydney)90هی مارکت
دانشگاه مک‌کواری (Macquarie University)130سیدنی

لیست دانشگاه‌ های استرالیا براساس رشته

چنانچه تمایل داشته باشید تا از طریق مهاجرت تحصیلی به استرالیا وارد شوید و تحصیل خود را در دانشگاه‌های این کشور ادامه دهید، باید در خصوص رشته تحصیلی خود و بهترین دانشگاه‌ها در رشته مورد نظرتان اطلاعات کافی کسب کنید. در صورتی که لیستی از دانشگاه‌های برتر در رشته خود داشته باشید، راحت‌تر می‌توانید شرایط و هزینه پذیرش دانشگاه‌ها را بررسی نمایید. به همین دلیل در ادامه لیست دانشگاههای استرالیا در هر رشته را ارائه خواهیم کرد.

دانشگاه‌های برتر علوم پزشکی استرالیا

نام دانشگاهرتبه جهانی در رشته
دانشگاه ملبورن17
دانشگاه سیدنی19
دانشگاه کوئینزلند31
دانشگاه موناش33
دانشگاه نیوساوث ولز52
دانشگاه غرب استرالیا81
دانشگاه آدلاید85
دانشگاه ملی استرالیا113
دانشگاه نیوکسل استرالیا172

دانشگاه‌های برتر علوم مهندسی استرالیا

نام دانشگاهرتبه جهانی در رشته
دانشگاه نیوساوث ولز23
دانشگاه ملبورن30
دانشگاه موناش39
دانشگاه سیدنی45
دانشگاه ملی استرالیا64
دانشگاه کوئینزلند73
دانشگاه فناوری سیدنی83
دانشگاه آدلاید106
دانشگاه RIMT استرالیا116
دانشگاه غرب استرالیا122

دانشگاه‌های برتر هنر و علوم انسانی استرالیا

نام دانشگاهرتبه جهانی در رشته
دانشگاه ملبورن16
دانشگاه سیدنی22
دانشگاه ملی استرالیا25
دانشگاه موناش42
دانشگاه نیوساوث ولز46
دانشگاه کوئینزلند86
دانشگاه RIMT استرالیا99
دانشگاه مک کواری114
دانشگاه فناوری سیدنی126
دانشگاه غرب استرالیا143

کشور استرالیا بیش از 40 دانشگاه و موسسه آموزشی دارد که این دانشگاه‌ها هر ساله میزبان دانشجویان زیادی از سراسر جهان هستندبهترین دانشگاه های استرالیا

کسب اطلاعات در خصوص دانشگاه‌ های معتبر استرالیا برای متقاضیان تحصیل در این کشور ضروری است. چنانچه تمایل داشته باشید از دانشگاه‌ها و کالج‌ های استرالیا پذیرش دریافت کنید باید اطلاعات کلی در خصوص آنها به دست بیاورید تا تصمیم‌گیری بهتری داشته باشید. در ادامه به معرفی کوتاه هر کدام از دانشگاه های برتر کشور استرالیا می‌پردازیم.

1. دانشگاه ملبورن استرالیا

دانشگاه ملبورن در سال 1853 در منطقه ویکتوریا شهر ملبورن استرالیا تنها با 4 استاد و 16 دانشجو تأسیس شد. امروزه این دانشگاه دارای 7 پردیس، بیش از 8 هزار کارمند و استاد و 48 هزار دانشجو است. از بین این تعداد دانشجو بیش از 13 هزار نفر دانشجو از خارج از استرالیا در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. نخبه‌ها و افراد معروف بسیاری در این دانشگاه تحصیل کرده‌اند و تحقیقات بسیاری در این دانشگاه صورت گرفته است که از جمله آن میتوان به کاشت حلزون چند کاناله اشاره کرد.

تحصیل در این دانشگاه در هر 3 مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا امکان‌پذیر است. هزینه تحصیل در دانشگاه ملبورن استرالیا از 22 هزار دلار تا 68 هزار دلار بر اساس رشته و مقطع متفاوت است.

2. دانشگاه unsw استرالیا

دانشگاه نیو ساوث ولز یا unsw استرالیا یکی از دانشگاه های سیدنی است که به عنوان دومین دانشگاه برتر استرالیا شناخته می‌شود. این دانشگاه در رتبه‌بندی QS در بین 50 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته و یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی در شهر سیدنی استرالیا و در ایالت نیو ساوث ولز است. در حال حاضر این دانشگاه دارای 7 دانشکده، 4 پردیس، 47 مدرسه، 53 مرکز تحقیقاتی و بیش از 63 هزار دانشجو است. دانشگاه نیو ساوث ولز دارای یکی از بزرگترین مراکز تحقیق سرطان در کودکان است و در تمامی مقاطع تحصیلی، پذیرش دارد.

3. دانشگاه سیدنی استرالیا

دانشگاه استرالیا سیدنی اولین دانشگاهی بود که در سال 1850 در شهر سیدنی استرالیا تأسیس شد. این دانشگاه جزو 50 دانشگاه برتر جهان به شمار می‌رود و در سال 2024 رتبه سوم را در بین دانشگاه های استرالیا به دست آورده است. دانشگاه سیدنی دارای 9 پردیس، 12 دانشکده و بیش از 52 هزار نفر دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی است. این دانشگاه در رشته‌های مختلف هنر، علوم مهندسی، علوم پایه، علوم پزشکی و مدیریت پذیرش دارد و دارای چندین مجموعه تحقیقاتی است.

4. دانشگاه ملی استرالیا

دانشگاه ملی استرالیا (ANU) در سال 1946 در استرالیا تأسیس شد و در حال حاضر در رتبه 34 دانشگاه‌های جهان قرار دارد. این دانشگاه تنها دانشگاهی است که توسط پارلمان استرالیا تأسیس شد. دانشگاه ملی استرالیا ابتدا به صورت یک کالج در شهر کانبرا در سال 1929 ایجاد شد و سپس در سال 1946 به صورت دانشگاه درآمد. در حال حاضر این دانشگاه حدود 3700 نفر کارمند و بیش از 20 هزار دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی دارد. دانشکده‌های مختلف این دانشگاه عبارتند از: دانشکده اقتصاد و تجارت، مهندسی و کامپیوتر، علوم پایه و پزشکی، حقوق، هنر و علوم اجتماعی.

5. دانشگاه موناش

دانشگاه موناش یکی دیگر از بهترین دانشگاه‌ها در استرالیا است که جزو بهترین دانشگاه های هنر استرالیا نیز هست. این دانشگاه در سال 1958 در ایالت ویکتوریا و در شهر ملبورن ایجاد شد. دانشگاه موناش در حال حاضر بیش از 70 هزار دانشجو دارد و از قدیمی‌ترین دانشگاه های ملبورن استرالیا به شمار می‌رود. این دانشگاه دارای مراکز تحقیقاتی بزرگی است به طوریکه 100 مرکز تحقیقاتی در این دانشگاه وجود دارند و با 17 مرکز تحقیقاتی دیگر در خارج از دانشگاه نیز همکاری می‌کند. دانشگاه موناش یکی از دو دانشگاه در استرالیا است که فارغ‌التحصیلان آن جزو مدیرن عاملان 500 شرکت بزرگ و برتر جهانی هستند.

6. دانشگاه کوئینزلند استرالیا

دانشگاه کوئینزلند در سال 1909 توسط پارلمان ایالت کوئینزلند ایجاد شد. این دانشگاه دارای یک کالج، یک دانشگاه تحصیلات تکمیلی و 6 دانشکده است و در تمامی مقاطع از کاردانی تا دکترای تخصصی دانشجو می‌پذیرد. دانشگاه کوئینزلند در حال حاضر حدود 62 هزار دانشجو دارد و بیش از 100 موسسه تحقیقاتی دارد. یکی از مورد توجه‌ترین تحقیقات این دانشگاه، کشف واکسن HPV است که از سرطان دهانه رحم پیشگیری می‌کند. این موسسه آموزشی دارای اعتبار بالایی در استرالیا و جهان است و دانشجویان موفق و نخبه بسیاری دارد. همچنین دارای 1 جایزه نوبل است که در کارنامه آن می‌درخشد.

دانشگاه‌های ملبورن، سیدنی و نیوساوث ولز 3 دانشگاه اول و برتر در استرالیا هستند7. دانشگاه غرب استرالیا

دانشگاه غرب یا وسترن استرالیا یک دانشگاه و مرکز تحقیقاتی در شهر پرث در مرکز ایالت غربی استرالیا است. این دانشگاه در سال 1911 تأسیس شد و جزو قدیمی‌ترین دانشگاه های استرالیا به شمار می‌رود. در حال حاضر بیش از 24 هزار دانشجو در 9 دانشکده این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند و افتخارات زیادی برای این دانشگاه کسب کرده‌اند. رشته‌های متنوع تحصیلی در مقاطع مختلف در دانشگاه وسترن استرالیا ارائه می‌شود که دانشجویان واجد شرایط می‌توانند در آنها پذیرش دریافت کنند.

هزینه تحصیل در این دانشگاه بر اساس رشته و مقطع بین 25 هزار تا 75 هزار دلار استرالیا است.

8. دانشگاه آدلاید

دانشگاه آدلاید در سال 1876 در شهر آدلاید استرالیا تأسیس شد. این دانشگاه جزو 3 دانشگاه قدیمی استرالیا محسوب می‌شود و رتبه هشتم را در بین دانشگاه‌های استرالیا دارد. دانشگاه آدلاید دارای 4 پردیس و 7 دانشکده است که پردیس اصلی در شهر آدلاید قرار گرفته است. همچنین این دانشگاه یک مرکز آموزشی در کشور سنگاپور ایجاد کرده است. در هر یک از دانشکده‌های این دانشگاه یک رشته تخصصی تدریس می‌شود و سطح آموزش دانشکده‌ها بالا است. به دلیل امکانات و سطح آموزش بسیار بالای دانشگاه، هر ساله دانشجویان زیادی از سراسر جهان مشتاق تحصیل در این دانشگاه هستند.

9. دانشگاه فناوری سیدنی

دانشگاه فناوری سیدنی یا UTS ابتدا یک مدرسه به نام مدرسه هنرهای مکانیک سیدنی بود. این مدرسه در سال 1964 به موسسه فناوی نیو ساوث ولز تبدیل شد و پس از ادغام با موسسه مطالعات تجاری در سال 1988 به طور رسمی به دانشگاه فناوری سیدنی تبدیل شد. بنابراین این دانشگاه جزو دانشگاه های جدید استرالیا محسوب می‌شود. دانشگاه فناوری سیدنی تعداد دانشجویان زیادی ندارد و در حال حاضر حدود 4500 دانشجوی بین‌المللی و بومی در آن مشغول به تحصیل هستند. هدف از ایجاد این دانشگاه انجام تحقیقات در زمینه‌های مختلف است و رشته‌های مختلف در مقطع کارشناسی و ارشد در آن تدریس می‌شود.

10. دانشگاه مک‌کواری

دانشگاه مک کواری در شهر سیدنی، یکی بزرگترین مراکز تکنولوژی و فناوری جهان واقع شده است. دانشگاه مک کواری دارای 3 پردیس اصلی است و 4 دانشکده و یک کالج نیز دارد که در آن رشته‌های مختلف تحصیلی آموزش داده می‌شوند. دوره‌های کارشناسی در این دانشگاه 3 تا 4 ساله و دوره کارشناسی ارشد 1 تا 2 ساله است. هزینه تحصیل در این دانشگاه از 16 هزار دلار شروع می‌شود و بر اساس رشته و مقطع متفاوت است. دانشگاه مک کواری بورسیه‌های متنوعی را نیز برای دانشجویان در نظر گرفته است.

بهترین دانشگاه استرالیا

بسیاری از متقاضیان که قصد دریافت ویزای تحصیلی استرالیا را دارند، در خصوص بهترین دانشگاه در استرالیا سوال می‌پرسند.

باید گفت که با توجه به امکانات و سطح بالای موسسات آموزشی استرالیا انتخاب بهترین دانشگاه قطعاً کار آسانی نیست. اما با توجه به رتبه‌بندی QS و معیارهای این سیستم از جمله درآمد و دارایی دانشگاه، امکاناتی که در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد، سطح علمی اساتید، آینده شغلی فارغ التحصیلان و … می‌توان دانشگاه‌های ملبورن، سیدنی و نیوساوث ولز را 3 دانشگاه اول و برتر در استرالیا دانست.

شما عزیزان می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پذیرش دانشگاه های استرالیا از خدمات مشاوره موسسه مهاجرتی اصطهباناتی استفاده نمایید. کارشناسان و وکلای مجرب موسسه پس از بررسی دقیق شرایط شما، اطلاعات تکمیلی و دقیق را در اختیارتان قرار خواهند داد.

مراحل گرفتن پذیرش از دانشگاه ‌های استرالیا

اولین و مهمترین قدم برای مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل، اخذ پذیرش از دانشگاه است. بنابراین برای اینکه بتوانید پذیرش دریافت کنید باید با مراحل دریافت پذیرش به خوبی آشنایی داشته باشید تا دچار مشکل نشوید. اولین مرحله بررسی شرایط و هزینه‌ها از طریق سایت دانشگاه مورد نظرتان و یا دریافت مشاوره از یک وکیل مهاجرتی مجرب است. پس از بررسی مدارک باید لیستی از مدارک لازم در دانشگاه های استرالیا برای اپلای تهیه کرده و شروع به آماده‌سازی آنها پیش از ددلاین دانشگاه کنید.

به طور کلی مراحل اخذ پذیرش از دانشگاه‌های استرالیا به صورت زیر است:

1. مدرک زبان خود را دریافت کنید.

2. دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید.

3. شرایط و مدارک لازم برای پذیرش در دانشگاه را در سایت دانشگاه بررسی نمایید.

4. مدارک را پیش از ددلاین‌ها برای دانشگاه ارسال نمایید.

5. هزینه درخواست بررسی مدارک یا اپلیکیشن فی را پرداخت کنید.

6. نامه پذیرش از دانشگاه را دریافت کنید و همراه سایر مدارک برای سفارت استرالیا ارسال کنید.

7. برای انگشت‌نگاری به سفارت مراجعه کنید و ویزای خود را دریافت نمایید.

اولین و مهمترین قدم برای مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل، اخذ پذیرش از یک دانشگاه در استرالیا استشرایط پذیرش در دانشگاه های استرالیا

چنانچه تمایل داشته باشید از دانشگاه های استرالیا پذیرش دریافت کنید باید با شرایط پذیرش در دانشگاه‌های این کشور آشنایی داشته باشید. دانشگاه‌های مختلف شرایط پذیرش متفاوتی دارند و اگر چه روند پذیرش و مدارک عمومی درخواستی مشابه است اما جزئیات مربوط به شرایط لازم در هر دانشگاه ممکن است متفاوت باشد. به عنوان مثال ممکن است بعضی دانشگاه‌ها برای پذیرش نیاز به نمره قبولی در آزمون ورودی خاصی داشته باشند.

بنابراین حتما برای اطلاع از جزئیات سایت دانشگاه های استرالیا را بررسی نمایید و یا از یک کارشناس مجرب کمک بگیرید.

چنانچه تمایل داشته باشید از دانشگاه‌های برتر پذیرش دریافت کنید شرایط قبولی سخت‌تر و رقابتی‌تر خواهد شد. اما به طور کلی شرایط و مدارک عمومی لازم به شرح زیر است:

 • ارائه پاسپورت معتبر
 • ارائه توصیه‌نامه در صورت وجود
 • ارائه انگیزه‌نامه
 • ارائه ترجمه آخرین مدرک تحصیلی و ریزنمرات
 • ارائه گواهی تمکن مالی به مبلغ 11 هزار دلار استرالیا
 • ارائه یک مدرک زبان معتبر انگلیسی در آزمون‌های آیلتس، تافل،PTE، آزمون کمبریج
 • ارائه نمره قبولی در آزمون‌های ورودی در صورت نیاز

شرایط پذیرش در دانشگاه تاسمانیا استرالیا

دانشگاه تاسمانی یا تاسمانیا (Tasmania University) در ایالت نیو ساوث ولز قرار گرفته است و یکی از ارزان‌ترین دانشگاه های استرالیا محسوب می‌شود. این دانشگاه یک دانشگاه دولتی است که در سال 1890 تأسیس شده است و قدمتی بیش از 100 سال دارد. دانشگاه تاسمانی رویکردی تحقیقاتی دارد و در رتبه 307 جهان قرار گرفته است. این دانشگاه دارای 3 پردیس اصلی و 2 پردیس بین المللی در شهرهای هوبارت و لانستون است و دانشکده‌های آن شامل دانشکده هنر، تجارت، علوم بهداشتی، حقوق و مهندسی و فناوری هستند. برای پذیرش در این دانشگاه ارائه مدرک تحصیلی قبلی و ریزنمرات با معدل بالای 12 و کسب نمره آیلتس بالای 6 ضروری است.

شرایط پذیرش در دانشگاه deakin استرالیا

دانشگاه دیکن استرالیا یک دانشگاه تحقیقاتی و دولتی است که در 3 شهر ملبورن، جیلونگ و وارنامبول استرالیا دارای پردیس است. این دانشگاه در سال 1974 به افتخار آلفرد دیکن نخست وزیر استرالیا احداث شد و از آن زمان تاکنون وسعت و پیشرفت بسیاری داشته است. دانشگاه دیکن در حال حاضر بیش از 63 هزار دانشجو دارد و رتبه 233 در جهان را دارا است. همچنین این دانشگاه دارای 1900 نفر عضو آکادمیک است. دانشگاه دیکن دارای 13 مرکز تحقیقاتی، 4 پردیس و 4 دانشکده اصلی است.

برای پذیرش در این دانشگاه ارائه مدرک تحصیلی قبلی و ریز نمرات، داشتن معدل حداقل 14 و نمره آیلتس اکادمیک 6.5، انگیزه‌نامه و توصیه‌نامه مورد نیاز است.

ددلاین دانشگاه های استرالیا

ددلاین پذیرش دانشگاه‌ها از موارد مهمی است که دانشجویان باید به آن دقت داشته باشند. ددلاین به معنی آخرین فرصت و زمانی است که شما می‌توانید مدارک خود را جهت پذیرش در دانشگاه‌ها ارسال کنید. اکثر دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی در استرالیا در ترم زمستان پذیرش انجام می‌دهند و دارای دو ترم تحصیلی هستند. بنابراین شروع پذیرش برای ترم اول از ماه دسامبر و ژانویه تا ماه می و پذیرش در ترم دوم از ماه مارس آغاز و نهایتاً تا ماه جولای ادامه خواهد داشت.

بهترین دانشگاه ‌های پزشکی استرالیا

با توجه به سطح بالای آموزش در دانشگاه‌های استرالیا و امکانات زیادی که در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد، تحصیل پزشکی در استرالیا مورد توجه بسیاری از متقاضیان قرار گرفته است. همچنین بازار کار رشته پزشکی و دندانپزشکی در استرالیا بسیار مناسب است و از همین جهت افراد زیادی تمایل دارند تا در این کشور تحصیل کنند. اگر تمایل دارید در رشته پزشکی پذیرش دریافت کنید، اطلاع از بهترین دانشگاه‌ها در استرالیا در رشته پزشکی بسیار اهمیت دارد. چرا که دریافت مدرکی معتبر از دانشگاه‌های برتر به آینده شغلی شما بسیار کمک خواهد کرد. به طور کلی 10 دانشگاه برتر پزشکی استرالیا عبارتند از:

نام دانشگاه

هزینه سالانه تحصیل

دانشگاه ملی استرالیا50 هزار دلار
دانشگاه ملبورن40 تا 50 هزار دلار
دانشگاه سیدنی88 هزار دلار
دانشگاه موناش92 هزار دلار
دانشگاه دیکین77 هزار دلار
دانشگاه تاسمانی75 هزار دلار
دانشگاه کوئینزلند91 هزار دلار
دانشگاه آدلاید60 هزار دلار

زمان شروع پذیرش تحصیلی اکثر دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی در استرالیا ماه دسامبر استارزان ترین دانشگاه های استرالیا

به طور کلی هزینه تحصیل در استرالیا بالا است و شهریه دانشگاه‌های این کشور به خصوص در برخی رشته ها مانند پزشکی و دندانپزشکی بسیار گران است. بنابراین چنانچه تصمیم به تحصیل پزشکی و یا تحصیل دندانپزشکی در استرالیا داشته باشید، اطلاع از ارزان‌ترین دانشگاه‌ها برای شما مفید خواهد بود. متقاضیان سایر رشته‌های تحصیلی نیز با کسب اطلاعات در خصوص دانشگاه های ارزان در استرالیا می‌توانند در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنند. معمولاً دانشگاه های دولتی استرالیا نسبت به دانشگاه‌های خصوصی شهریه کمتری دارند و پذیرش در آنها هزینه‌های شما را کاهش خواهد داد.

ارزان‌ترین دانشگاه ها در استرالیا به همراه شهریه در جدول زیر ارائه شده‌اند:

نام دانشگاه

شهریه در سال

دانشگاه ولوگانگ (University of Wollongong)13 هزار دلار
دانشگاه فلایندرز (Flinders University)10 هزار دلار
دانشگاه نیوانگلند (University of New England)34 هزار دلار
دانشگاه ویکتوریا (Victoria University, Melbourne)27 هزار دلار

هزینه تحصیل در دانشگاه های استرالیا

کشور استرالیا دارای سیستم آموزشی باکیفیت و مناسبی است و دانشگاه‌های معتبری در دنیا دارد. اما همانطور که اشاره شد یکی از معایب تحصیل در این کشور هزینه‌های بالای تحصیل است. البته با توجه به کیفیت سیستم آموزشی تا حدودی این هزینه منطقی است. همچنین دانشجویان می‌توانند حین تحصیل به مدت 20 ساعت در هفته به صورت پاره وقت کار کنند و بخشی از هزینه‌های خود را بپردازند. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های استرالیا با توجه به دانشگاه، رشته و مقطع متفاوت است.

همچنین با توجه به شهر محل تحصیل شما هزینه‌های دیگری از جمله رفت و آمد و هزینه محل اقامت نیز به هزینه تحصیل اضافه خواهد شد. میزان حدودی شهریه دانشگاه‌ها بر اساس مقطع در استرالیا در جدول زیر ارائه شده است:

مقطع

میزان شهریه سالانه

کارشناسی20 هزار تا 45 هزار دلار
کارشناسی ارشد22 هزار تا 50 هزار دلار
دکتری18 هزار تا 42 هزار دلار

بورسیه دانشگاه های استرالیا

با توجه به بالا بودن شهریه دانشگاه‌ها در استرالیا یکی از راه‌هایی که از طریق آن می‌توان این هزینه را کاهش داد، دریافت بورسیه تحصیلی است. بورسیه تحصیلی استرالیا انواع مختلفی دارد و بر اساس شرایط دانشجو به او اهدا می‌شود. بیشتر این بورسیه‌ها متناسب با شایستگی‌های دانشجویان به آنها اعطا می‌شوند. به عنوان مثال داشتن معدل بالا، نمرات درخشان تحصیلی، انجام فعالیت‌های داوطلبانه، داشتن مهارت‌های شغلی خاص و …

برخی از بورسیه‌های تحصیلی در استرالیا در جدول زیر ارائه شده است:

نام بورسیه

مبلغ بورسیه

برنامه مالی Destination Australia Program (DAP)15 هزار دلار
بورسیه تحصیلی CBS Innovation1500 دلار در هر ترم
بورس تحصیلی کالج بین‌المللی مدیریت، سیدنی (ICMS)25 هزار دلار
بورسیه تحقیقاتی دانشگاه ملبورنپرداخت کامل شهریه و بیمه دانشجویی
بورسیه غیرتحقیقاتی دانشگاه ملبورن15 هزار تا 30 هزار دلار استرالیا

بهترین دانشگاه‌ های استرالیا برای ایرانیان

دانشجویان ایرانی این امکان را دارند تا برای تمامی موسسات آموزشی استرالیا درخواست پذیرش دهند و هیچ محدودیتی در این خصوص وجود ندارد. با اینکه تمام دانشگاه‌ها در استرالیا دارای اعتبار و بسیار خوب هستند اما برخی دانشگاه‌ها به دلیل پذیرش راحت‌تر، هزینه‌های کمتر و تعداد دانشجویان بین‌المللی بیشتر برای ایرانیان علاقه‌مند به تحصیل در کشور استرالیا مناسب‌تر هستند. بنابراین چنانچه تمایل دارید تا در دانشگاه‌ های مناسب ایرانیان در استرالیا پذیرش دریافت کنید، می‌توانید برای یکی از دانشگاه‌های زیر مدارک خود را ارسال نمایید:

نام دانشگاه

تعداد دانشجوی بین‌المللی

دانشگاه ملی استرالیاحدود 6 هزار نفر
دانشگاه ملبورن27 هزار نفر
دانشگاه نیو ساوث ولز15 هزار نفر
دانشگاه کوئینزلند12 هزار نفر
دانشگاه سیدنی13 هزار نفر
دانشگاه موناش22 هزار نفر
دانشگاه استرالیای غربی5 هزار نفر
دانشگاه استرالیای جنوبی6 هزار نفر
دانشگاه مک کواری10 هزار نفر

اساتید ایرانی دانشگاه های استرالیا

با توجه به مهاجرت بسیاری از ایرانیان به استرالیا و تحصیل در دانشگاه‌های این کشور، امروزه اساتید ایرانی بسیاری در استرالیا مشغول به تدریس هستند. بنابراین چنانچه دانشجویان به خصوص دانشجویان مقطع دکتری تمایل داشته باشند تا با اساتید ایرانی کار کنند، می‌توانند با مراجعه به سایت دانشگاه مورد نظر خود و بررسی لیست اساتید به استاد ایرانی مورد نظر خود ایمیل ارسال کنند. برخی از دانشگاه های بزرگ و معروف استرالیا که دارای اساتید ایرانی هستند عبارتند از:

 • دانشگاه سیدنی
 • دانشگاه ملبورن
 • دانشگاه ملی استرالیا

با توجه به بالا بودن شهریه دانشگاه‌ها در استرالیا یکی از راه‌های کاهش هزینه‌های تحصیل، دریافت بورسیه تحصیلی استدانشگاه‌ های مورد تایید وزارت علوم در استرالیا

اگر دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه های استرالیا تمایل داشته باشند تا به ایران بازگردند و در ایران مشغول به کار شوند، باید دقت کنند که از دانشگاهی پذیرش دریافت کنند که مورد تأیید وزارت بهداشت و علوم ایران باشد. به طور کلی تمام دانشگاه‌های معتبر و برتر استرالیا مورد تأیید وزارت بهداشت و علوم ایران هستند و دانشجویانی که موفق به پذیرش از این دانشگاه‌ها شوند، از این بابت نگرانی نخواهند داشت. وزارت بهداشت و علوم ایران هر ساله لیست دانشگاه‌های مورد تأیید را اعلام می‌کند و این دانشگاه‌ها در 3 گروه ممتاز، خوب و متوسط تقسیم‌بندی می‌شوند. با توجه به محدودیت در این مقاله در ادامه برخی از دانشگاه‌های مورد تأیید خدمت شما ارائه می‌گردد. شما عزیزان می‌توانید برای دریافت لیست کامل دانشگاه های مورد تأیید ایران در استرالیا با موسسه مهاجرتی اصطهباناتی تماس حاصل فرمایید تا اطلاعات لازم خدمتتان ارائه گردد.

نام دانشگاه

رتبه جهانی

دانشگاه ملی استرالیا34
دانشگاه باند (Bond University)481
دانشگاه کورتین (Curtin University of Technology)
دانشگاه دیکن233
دانشگاه فلیندرز (Flinders University)425
دانشگاه گریفیث (Griffith University)300
دانشگاه ملبورن14
دانشگاه موناش42
دانشگاه سیدنی19
دانشگاه فناوری سوینبرن (Swinburne University of Technology)296

سخن پایانی

در این مقاله دانشگاه های استرالیا را به صورت مفصل مورد بررسی قرار دادیم. استرالیا یکی از کشورهای انگلیسی‌زبان پیشرفته و مناسب برای تحصیل و زندگی است و چنانچه موفق به پذیرش در دانشگاه‌های این کشور شوید، آینده بسیار خوبی در انتظار شما خواهد بود. برای پذیرش در دانشگاه‌های کشور استرالیا باید مدارک و شرایطی را آماده کنید. چنانچه تمایل دارید تا اطلاعات بیشتری در خصوص مدارک لازم کسب نمایید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی اصطهباناتی تماس بگیرید. وکلا و کارشناسان مجرب موسسه اصطهباناتی با سال‌ها سابقه و تجربه در زمینه اخذ ویزای تحصیلی کشور استرالیا در تمامی مراحل پذیرش و دریافت ویزا همراه شما خواهند بود.

سوالات متداول در مورد دانشگاه های استرالیا

1- چه تعداد دانشجوی بین‌المللی در استرالیا مشغول به تحصیل هستند؟

با توجه شرایط مناسب تحصیلی در استرالیا و دانشگاه‌های معتبر آن، دانشجویان بین‌المللی زیادی در استرالیا مشغول به تحصیل هستند.

2- چند هزار نفر دانشجوی ایرانی در استرالیا مشغول به تحصیل هستند؟

طبق آمار و گزارشات بیش از 3 هزار دانشجوی ایرانی در کشور استرالیا تحصیل می‌کنند.

3- بهترین دانشگاه در استرالیا کدام است؟

طبق سیستم رنکینگ جهانی QS بهترین دانشگاه در استرالیا دانشگاه ملبورن با رتبه 14 جهانی است.

4- آیا پذیرش در دانشگاه‌های برتر استرالیا دشوار است؟

چنانچه شرایط مناسب و نمره زبان بالا داشته باشید و گپ تحصیلی نداشته باشید، پذیرش در دانشگاه‌های برتر استرالیا نسبت به سایر دانشگاه‌های برتر جهان آسان‌تر است.

5- امکان دریافت اقامت پس از تحصیل در کشور استرالیا وجود دارد؟

بله، دانشجویان می‌توانند به مدت 3 ماه در استرالیا بمانند و به دنبال کار باشند.

4/5 - (1 امتیاز)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *