مهاجرت تحصیلی به استرالیا

تحصیل در استرالیا برای دانشجویان این فرصت را فراهم می کند تا در شرایط مختلف آموزش های پایه را فرا گیرند. در این مقاله مشاورین ارشد موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) به بررسی مهاجرت تحصیلی به استرالیا پرداخته اند، تحصیل در استرالیا راهی بسیار عالی برای تجربه ی یک سبک زندگی استرالیایی به خصوص در هنگام دریافت مهارت های جدید بسیار عالی می باشد.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

شرایط مهاجرت تحصیلی به استرالیا

دانشجویان بین المللی که از سراسر دنیا به استرالیا سفر کرده اند، این کشور را برای زندگی، تحصیل و کار بسیار مناسب می دانند. استرالیا به دلایلی نظیر ثبات اقتصادی، گزینه های مطلوب شغلی، دانشگاه های برجسته، زیر ساختارهای عالی، جامعه ای چند فرهنگی، مناظر طبیعی زیبا و زبان انگلیسی مقصدی مطلوب برای همه افراد، به خصوص برای دانشجویان است. در استرالیا سبک زندگی بسیار با کیفیت و بالاست.

افرادی قصد تحصیل ، کار و زندگی پس از تحصیل در این کشور را دارند ، ابتدا باید برای ویزای تحصیلی استرالیا درخواست دهند. دانشجویان بین المللی پس از دو سال تحصیل در دانشگاه، مدرسه فنی و یا کالج هایی که تحصیلات عالی را ارائه می دهند و مورد تایید می باشند، می توانند برای “ویزاهای کار پس از تحصیل استرالیا تحت گروه 485 ”  درخواست دهند. ویزای کار پس از تحصیل برای مدت زمان های مختلف با توجه به شرایط تحصیلی صادر می شود.

دانشجویان می توانند پس از آن برای اقامت استرالیا به صورت دائم با داشتن معیارهای لازم و قبولی در آزمون ها درخواست دهند ، همچنین برخی از کارفرمایان می توانند برای ویزای  TSS و یا ویزای دائم ENS 186/RSMS 187 از جانب دانشجویان درخواست دهند.  در صورتی که متقاضیان از طریق General Skilled Migration درخواست دهند باید در تست ارزیابی مهارت ها پاسخ مثبت را دریافت کنند و شغل آنها در فهرست ویزای مربوطه موجود باشد.

نکته مهم این است که رشته تحصیلی و شغل مورد نظر باید به هم مرتبط باشند ( در برخی موارد سابقه کاری مرتبط می تواند جایگزین شرایط تحصیلی شود.)  توجه داشته باشید که لیست مشاغل با توجه به نیاز بازار کار و اقتصاد دائما در حال تغییر است.

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های استرالیا

استرالیا دارای اعتبار قوی و پایداری در امر تحصیل در سراسر جهان می باشد. استرالیا یکی از بیشترین درصد جمعیت تحصیل کرده در جهان را دارا می باشد. این کشور همچنین به رکورد بیشترین نرخ تحصیلات  عالیه و سواد را ادامه می‌دهد.  استرالیا افتخار داشتن سیستم تحصیلی در سطح جهانی را دارد و ارائه دهنده آموزش با کیفیت بالا و قیمت شهریه های بسیار منصفانه می باشد.

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های استرالیا

37 دانشگاه با بودجه دولتی و دو دانشگاه خصوصی در استرالیا وجود دارد. شما همچنین میتوانید تعداد بسیار زیادی از دیگر  موسسات آموزشی عالی تخصصی در استرالیا پیدا  کنید. ۲۵ موسسه استرالیایی در بین ۵۰۰ تا از بهترین دانشگاه های با رتبه جهانی QS در سال ۲۰۱۹ وجود دارد که هفت تا از آنها جزو صد تا از برترین ها هستند. بالاترین رتبه از این دانشگاه ها را دانشگاه ملی استرالیا است که دارای رتبه ۲۴م می باشد. دانشگاه دیگر که رتبه بالایی دارد دانشگاه ملبورن می باشد که دارای رتبه ۳۹م می باشد و دیگری دانشگاه سیدنی می باشد که رتبه 42م را دارد.

تحصیل در استرالیا راهی بسیار عالی برای تجربه ی یک سبک زندگی استرالیایی به خصوص در هنگام دریافت مهارت های جدید بسیار عالی می باشد. استرالیا دارای دانشگاه های در سطح جهانی و کالج های عملی حرفه ای و  آموزشگاه های انگلیسی زبان برجسته برای حمایت از دانشجویان بین المللی می باشد. اگر شما قصد ماندن در استرالیا برای مدت طولانی را دارید ویزای دانشجویی استرالیایی بهترین نقطه شروع است. شما می توانید به وسیله تحصیل در استرالیا درخواست ویزای دانشجویی بدهید:

 • مدارک تحصیلی انگلیسی ( Cambridge – General English – IELTS )
 • مدارک تحصیلی حرفه ای ( کسب و کار – بازاریابی – گردشگری – ورزش و تناسب اندام –  مهمان نوازی)
 • مدارک دانشگاهی ( مدرک لیسانس و فوق لیسانس و دکترا)
 • برای تحصیل در استرالیا شما نیاز به درخواست برای ثبت نام در یک موسسه و همچنین درخواست برای ویزای دانشجویی از دولت استرالیا دارید.

 چندین مرحله وجود دارد که شما باید از طریق آنها اقدام نمایید که این مراحل شامل:

 • تصمیم برای موسسه و رشته تحصیلی ارجح شما
 • ارسال درخواست نامه تان به موسسه
 • دریافت و پذیرش نامه پیشنهاد
 • دریافت تاییدیه ثبت نام الکترونیکی شما (eCoE)
 • درخواست ویزای دانشجویی شما

موارد مورد نیاز بسیاری برای ورود وجود دارد که شما باید  بتوانید  مدارک مورد نیاز برای موسسه و نیز مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزا تهیه نمایید.  این موارد ممکن است شامل:

 • مدارک مورد نیاز تحصیلی
 • مدارک مورد نیاز زبان انگلیسی
 • مدارک مورد نیاز بوجود منبع مالی برای تحصیل شم
 • بیمه ی پوشش دهنده ی سلامتی دانشجویان خارجی

شرایط اخذ ویزای دانشجویی استرالیا

قیمت های فعلی بر اساس درخواست برای ویزای دانشجویی (Subclass 500)  حدود  ۵۷۵ دلار استرالیا یی ( حدوداً ۳۶۴ یورو)  تنظیم شده است. قیمت ها همیشه مشابه است فرقی ندارد که طول مدت تحصیل شما چقدر باشد، لطفاً توجه داشته باشید که این قیمت ممکن است بسته به محل درخواست شما برای ویزای دانشجویی متفاوت باشد (استرالیا یا سواحل آن).

دپارتمان مهاجرت و حفاظت از مرزها یک ابزار تخمین قیمت طراحی کرده که به منظور کمک به متقاضیان آینده برای دریافت سریع قیمت های پیش رو برای درخواست ویزای آنها می باشد. مدارک مورد نیاز برای ویزای دانشجویی در استرالیا، شما باید تاییدیه تحصیلی یا نامه پیشنهاد صادر شده از طرف آموزشگاه انتخاب شده خود را ارائه دهید.  سایت Go Study به شما کمک می کند که درخواست خود را به یک کالج تایید شده ارسال نمایید  بنابراین شما می توانید تاییدیه ثبت نام خود را  دریافت نمایید.

لطفاً به خاطر داشته باشید که برای حذف این اسناد، رشته تحصیلی که انتخاب کرده اید باید باید در چهارچوب (CRICOS) ثبت شده باشد. (ثبت رفاه عمومی مشترک موسسات و دوره های تحصیلی برای دانش جویان خارجی). متقاضیان باید مدارک کافی ارائه دهند تا نشان دهند که اهدافشان در استرالیا  موقت بوده و به قصد تحصیل یا  به عنوان همراه یک دانش آموز به عنوان وابسته یا مراقب وی می باشد.

این بدان معنی است که متقاضی باید نشان دهند که مایل به تحصیل در استرالیا می باشد و بعد آنجا را ترک خواهد کرد و به کشور اصلی خود و یا جای دیگر باز خواهد گشت. شما بایستی یک بیانیه بنویسید تا ثابت کند که شما با معیارهای یکپارچگی برنامه ویزای دانشجویی استرالیا موافق هستید. سپس این اسناد باید توسط مامور مسئول پرونده ی درخواست ویزای شما بررسی شود در صورتی که شرایط شخصی شما واجد شرایط برای الزامات GTE  باشید با این مسئول مربوطه مواجه خواهید شد.

قبل از درخواست برای دوره های تحصیلی مشاور شما در Go Study درباره اهدافتان با شما به بحث خواهد پرداخت و تمامی جزئیات و روند GTE  برای شما توضیح می دهند و به شما کمک می کنند. هنگامی که درخواست نامه ویزای دانشجویی خود را ارسال کردید ممکن است نیاز داشته باشید که شواهدی برای منابع بودجه مالی کافی برای پوشش هزینه های شهریه  و هزینه های مسافرت و هزینه های زندگی برای طول مدت اقامتتان نشان دهید.

این نیازمندی ها بسته به اینکه از چه کشوری هستید و در چه موسسه ای می خواهید تحصیل کنید ممکن است متفاوت باشد. در بسیاری از موارد  مقدار بودجه مالی کافی  مورد نیاز بستگی به طول مدت دوره تحصیلی و قیمت شهریه آن رشته دارد.  مثلاً دوره های تحصیلی لیسانس با با دوره‌های تحصیلی ۱۲ ماهه به زبان انگلیسی متفاوت است.

برای فهمیدن اینکه آیا شما احتمالاً نیاز به ارائه شواهد مستند به منظور تهیه نیازهای ظرفیت مالی برای ویزای دانشجویی دارید یا خیر، لطفاً به ابزار چک لیست اسناد که توسط دپارتمان مهاجرت و حفاظت از مرزها ایجاد شده است , مراجعه نمایید. برخی دانشجویان ممکن است نیاز به ارائه یک گواهی به روز از یک آزمون زبان انگلیسی به عنوان بخشی از مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای دانشجویی داشته باشند.  این بستگی دارد به اینکه چه دوره تحصیلی می خواهید بردارید.

خبر خوب برای شهروندان و دارندگان پاسپورت یکی از کشور های انگلیسی زبان مثل آمریکا یا کانادا یا نیوزیلند یا بریتانیا یا جمهوری ایرلند اینکه از داشتن مدرک تحصیلی زبان هستند. علاوه بر آن دپارتمان مهاجرت و حفاظت از مرزها  لیستی از معافیت های بیشتر برای داشتن مدرک زبان انگلیسی تنظیم کرده است. بررسی کنید شاید شما هم جز یکی از این دسته بندی ها باشید که نیازی به ارائه مدرک زبان تخصصی نداشته باشید.

برای آنان که نیازمند ارائه نمره قبولی آزمون زبان  هستند برای بحث بیشتر باره دوره تحصیلی که می خواهند انتخاب کنند  باید با ما در تماس باشند. ما به شما لیستی همه جانبه از ارائه دهنده گان دوره های مهارت زبانی قابل دسترس برای شما  و همچنین حداقل نمره آزمون برای قبولی توصیه خواهیم کرد.

لطفاً در نظر داشته باشید که اگرچه دولت استرالیا یک حداقل نمره ی زبان برای هر سطح تحصیلی مثل دیپلم یا لیسانس در نظر گرفته است، با این وجود ممکن است موسسه ای که قصد تحصیل در آن را دارید  سطح مهارت زبانی متفاوتی  بر اساس دوره تحصیلی انتخابی شما در نظر داشته باشد.  مثلاً ممکن است نیاز به کسب نمره ۶ در آزمون آیلتس داشته باشید ( آیلتس یک آزمون زبان بین المللی می باشد).

اگرچه برخی مدارک لیسانس نمره آیلتس 6.5 یا 7  را می خواهند که بسته به موسسه یا دوره تحصیلی انتخابی ممکن است متغیر باشد.  در این موارد شما مجبورید دوباره امتحان بدهید این نمره را کسب کنید و یا اینکه دوره تحصیلی دیگری انتخاب کنید که در سطح نمره قبلی شما باشد. به عنوان یک متقاضی ویزای دانشجویی استرالیا باید آزمایش پزشکی سلامتی قرار بگیرید و  این آزمایش بستگی به چند مورد دارد:

 • نوع ویزایی که درخواست داده اید.
 • مدت زمانی که قصد اقامت در استرالیا دارید.
 • سطح خطر ابتلا به سل در کشور شما
 • نوع فعالیت مورد نظر شما در استرالیا
 • هر یک از شرایط ویژه ای که قابل اجرا باشد.
 • وجود هرگونه شرایط پزشکی قابل توجه

تمامی هزینه های مربوط به آزمایش بر عهده ی خودتان است . مثلا، اگر آزمایش پزشکی را انجام دادید و درخواست ویزایتان تایید نشد , در نتیجه دیگر هزینه های متحمل شده را  به شما پس نمی دهند. هر کسی که بخواهد به استرالیا وارد شود , بر اساس این الزامات شخصیتی ارزیابی خواهد شد . به عنوان یک شخصی که به طور موقت به کشور وارد شده است از شما درخواست میشود که گواهی پلیس از کشوری که برای مدت 12 ماه یا بیشتر طی  ده سال گذشته در آنجا بوده اید , و برای از 16 سال پیش تا حالا، ارائه دهید. ( بلافاصله قبل از صدور درخواست ویزا محاسبه خواهد شد ).

شرایط اخذ ویزای دانشجویی استرالیا

متقاضیان ویزای دانشجویی استرالیا باید برای طول دوره ی تحصیلشان در استرالیا  در یکی از ارایه دهندگان بیمه های (OSHC)  ثبت نام کنند . این سیاست بیمه ی سلامتی برای تمامی متقاضیان که قصد تحصیل در استرالیا را دارند اجباری میباشد .(محدودیت برای چند کشور اعمال میشود). (OSHC) برنامه ی بیمه ی سلامتی خاصی است که برای دانشجویان بین المللی طراحی شده است که برای پوشش هزینه های پزشکی و بیمارستانی که در طول اقامتتان در استرالیا ممکن است متحمل شده باشید , به شما کمک میکند. این بیمه ممکن است برخی هزینه های دارویی و خدمات آمبولانس را پوشش دهد  ارائه دهندگان فعلی دولتی برای سیاست  (OSHC) :

 • Australian Health Management
 • BUPA OSHC
 • NIB OSHC
 • Medibank PrivateAlianz Global Assistance
 • Alianz Global Assistance

قیمت ها و موارد مختلف این سیاست ها را در وبسایت مقایسه کنید و یک نقل قول فوری برای همه ی هزینه های بیمه ی سلامتی OSHC  دریافت نمایید .

شرایط اقامت و کار پس از تحصیل در استرالیا

پس از فارغ التحصیلی ,  شما چندین گزینه قابل دسترس دارید  فرقی ندارد که می‌خواهید در استرالیا بمانید یا به کشور خود بازگردید .  شما قادر خواهید بود  به منظور دستیابی به درجات بالاتر تحصیلی و یا رشته های دیگر  تحصیلات خود را در استرالیا ادامه دهید و یا  شما ممکن است واجد شرایط برای انجام کار پس از تحصیل برای دستیابی به تجربه کاری در استرالیا از طریق دانش خود باشید و همچنین ممکن است بخواهید برای انجام کار و تحصیلات بیشتر به کشور خود بازگردید.

اگر تصمیم گرفتید که برای کار و تحصیل بیشتر در استرالیا بمانید باید بررسی کنید که آیا ویزای شما اجازه این کار را میدهد یا اینکه احتیاج است که برای ویزای جدید درخواست دهید. صفت بارز استرالیایی شما از شما یک کارمند جذاب میسازد و این فقط برای کارفرمای شما در کشور خودتان نیست  بلکه در استرالیا و در سراسر جهان نیز این چنین است.

اگر شما تصمیم دارید در استرالیا بمانید و پس از پایان انقضای ویزای فعلی تان در آنجا مشغول کار شوید  شما باید ویزای جدیدی دریافت کنید که اجازه این کار را به شما بدهد.  چندین انتخاب برای شما وجود دارد تحقیق کنید که کدام یک برای شرایط شما مناسب تر است. اگر شما هر یک از دوره های لیسانس فوق لیسانس و دکترا را به پایان رسانده اید  ممکن است برای  کار پس از تحصیل  در جریان  ویزای موقت فارغ التحصیلی واجدشرایط باشید ( subclass 485 )

از سوی دیگر ممکن است یک کارفرما حمایت از شما را به عهده بگیرد و برای ویزای جدیدتان با مرکز منابع انسانی  و استخدام کارکنان صحبت کند. اگر خواستید که در استرالیا بمانید به طور جداگانه از حمایت کارفرما  باید برای  شغل حرفه ای بلند مدت از طریق SkillSelect  یک EOI ابراز علاقه Expression of Interest ارسال کنید

هزینه های مهاجرت تحصیلی به استرالیا

قیمت شهریه که باید برای تحصیل در استرالیا پرداخت نمایید بستگی به چند مورد دارد. یکی از این موارد کشور اصلی شماست یکی دیگر از موارد این است که شما  برای تحصیل موسسات خصوصی را انتخاب کرده اید یا موسسات دولتی. موسسات آموزش عالی خصوصی معمولا برای دوره های تحصیلی خود مقدار بیشتری شهریه دریافت می نمایند.

اگر شما یک دانشجوی داخلی هستید لازم نیست که شهریه را به صورت کامل پرداخت نمایید.  این بدان معنی است که شما مبلغ کمتری را نسبت به قیمت موسسه پرداخت می نمایید و مبلغ باقیمانده توسط دولت استرالیا پرداخت می‌شود. همیاری مالی دانشجویی نیز متفاوت است و بستگی به این دارد که شما کجا را برای تحصیل انتخاب می کنید.

اگر شما یک دانشجوی بین المللی هستید باید مبلغ شهریه را به صورت کامل برای دوره ی تحصیلی خود پرداخت نمایید. برای دانشجویان دوره لیسانس مبلغ شهریه حدودا بین ۱۵ تا ۳۳ هزار دلار استرالیا می باشد ( 10800 تا 23800 دلار امریکا). برای دوره کارشناسی ارشد مبلغ شهریه حدودا بین  ۲۰ تا ۳۷ هزار دلار استرالیا می باشد ( 14500 تا 26700 دلار امریکا). برای دوره دکترا مبلغ شهریه حدوداً بین ۱۴ تا  ۳۷ هزار دلار استرالیا می باشد ( 10100 تا 26700 دلار امریکا ).

این مقادیر تخمین زده شده برای شهریه  برابر با  مبلغ شهریه ی دوره های تحصیلی با ارزش بالاتر مثل علوم دامپزشکی و پزشکی  نمی باشد. برای اطلاعات در باره قیمت اینگونه دوره های تحصیلی لطفاً از وبسایت موسسه دیدن فرمایید. شما ممکن است علاقه مند باشید که یک بورسیه تحصیلی بین المللی دریافت نمایید که به شما در تهیه ی منبع مالی برای هزینه های زندگی و تحصیل کمک کند. این بورسیه ها ممکن است از طرف دانشگاه های استرالیایی و یا یک شخص با بودجه ی مستقل ارائه شود.

اگر شما می‌خواهید در یک برنامه تحصیلی به زبان انگلیسی تحصیل نمایید  می‌توانید انتظار پرداخت چیزی حدود ۳۰۰ دلار استرالیایی ( 210 دلار امریکا ) در هر هفته داشته باشید که بستگی به مدت زمان دوره تحصیلی شما دارد.  شما در دوره های فنی و حرفه ای ثبت نام کرده اید مثل گواهینامه‌های I تا IV یا  دیپلم های مختلف یا  دیپلم های مختلف پیشرفته –  باید انتظار پرداخت چیزی حدود ۴ تا ۲۲ هزار دلار استرالیایی ( 2900 تا 15900 دلار امریکا) داشته باشید که بستگی به سطحی  که می خواهید در آن تحصیل نمایید.

هزینه دیگری که دانشجویان بین المللی باید از آن آگاه باشند بیمه سلامت می باشد. شما باید  پوشش بیمه سلامتی مناسب برای دوره ی تحصیلی خود داشته باشید تا بتوانید ویزای دانشجویی دریافت کنید. نوع خاصی از بیمه که برای استرالیا نیاز است به نام پوشش سلامتی دانشجویان خارجی می باشد. شما می توانید یک بیمه ی سلامتی خصوصی خریداری نمایید که مواردی را پوشش دهد که (OHSC) آنها را پوشش نمی دهد. این اجباری نیست اما ارزشش را دارد که زمانی که در استرالیا هستید بتوانید لذت ببرید.

هزینه های مهاجرت تحصیلی به استرالیا

برای تهیه ی بودجه ی مالی تحصیلی خود میتوانید به صورت پاره وقت کار کنید . اگر دانشجوی دوره ی  لیسانس هستید شما قادر خواهید بود که تا 40 ساعت در هر دو هفته در طول ترم خود کار کنید . اگر دانشجوی دوره ی فوق لیسانس یا دکترا هستید اجازه دارید به صورت ساعات نامحدود کار کنید اما باید بتوانید الزامات کارهای تحصلی  خود را تامین نمایید . اگر شما در کار اجباری برای دوره ی تحصیلی خود به عنوان کار آموز شرکت کردید  این جزو 40 ساعت کار در هر دو هفته برای شما محاسبه نمیشود .

ویزای 489 استرالیا ، ویزای کار پس از فارغ التحصیلی در استرالیا

ویزای کار پس از تحصیل استرالیا در مارس 2013 توسط دولت استرالیا معرفی شد. شما می توانید اجازه کار پس از تحصیل استرالیا را به صورت موقت در زیر گروه 485 کسب کنید. همچنین ویزای کار تحصیلی استرالیا به عنوان «485 ویزای استرالیا» نامیده می شود. برای دانشجویان بین المللی 2 نوع ویزا وجود دارد:

 • ویزای کار پس از تحصیل
 • ویزای کار فارغ التحصیلی

همانطور که در مورد سایر ویزاهای دیگر نیز صدق می کند، الزامات ویزا 485 به شرح زیر است: متقاضی ویزای کار پس از تحصیل باید زیر 50 سال و با شرایط سلامتی خوب باشد و باید آزمون مهارت زبان انگلیسی را با حداقل نمره ی 6 گذرانده باشد. این ویزا برای دانشجویان بین المللی که مدرک فارغ التحصیلی و بالاتر را دارند پیشنهاد می شود. بر این اساس، این دانشجویان می توانند از 2 تا 4 سال در استرالیا بمانند. پیش نیازهای ویزای کار پس از تحصیل:

 • دانش آموزان باید فارغ التحصیل شده باشند یا مدرک کارشناسی ارشد یا دکترای خود را از موسسه آموزشی استرالیا کسب کرده باشند که قدیمی تر از 6 ماه گذشته نباشد .
 • باید تحصیلات دانشگاهی حداقل 2 سال در استرالیا برای تحصیلات لیسانس یا بالاتر را گذرانده باشد. در این دوره 2 ساله ممکن است یک مدرک یا چند مدرک دریافت کنید، با این حال، این جسورانه است.
 • دوره تحصیل نباید در کم تر از 16 ماه به اتمام برسد.
 • شما باید یک دوره آموزشی را شرکت کنید که توسط CRICOS (ثبت موسسات و البته برای دانشجویان خارج از کشور) و ارائه دهندگان معتبر آموزش در استرالیا ارائه شده است.
 • اولین ویزای دانشجویی که برای استرالیا درخواست می شود نباید قبل از 5 نوامبر 2011 باشد.

مدارک تحصیلی مجاز برای ویزای کار پس از تحصیل:

 • مدرک کارشناسی
 • مدرک لیسانس (افتخارات)
 • مدرک کارشناسی ارشد توسط Coursework
 • مدرک کارشناسی ارشد (تمدید)
 • کارشناسی ارشد توسط درجه پژوهشی
 • مدرک دکترا
 • اگر مدرک فارق التحصیلی داشته باشید، حداکثر 2 سال وقت خواهید داشت که در استرالیا کار کنید.
 • اگر دارای مدرک کارشناسی ارشد هستید، بسته به شرایط تحصیلی (دوره کار / توسعه / تحقیق) 2-3 سال زمان دارید
 • اگر شما دکترای خود را به دست آورده اید، می توانید تا 4 سال دیگر در استرالیا بمانید و کار کنید.

مزایا و معایب کار پس از فارغ التحصیلی در استرالیا

برخلاف برخی از كشورهاي انگلیسی زبان، در استرالیا نمیتوان پس از تکمیل دوره تحصیلی با ویزای دانشجویی در این کشور ماند و مدت زمانی به کار مشغول شد. وقتی ویزای دانشجویی را دریافت می کنید، دولت به شما اجازه می دهد براساس ورود موقت تحصیل کنید و قرار بر این است که بعد از اتمام دوره تحصیلی و قبل از منقضی شدن ویزا، این کشور را ترک کنید.

با این حال، استرالیا همچنان تقاضای کارگران خارجی دارد و دانشجویانی که در استرالیا مدرک تحصیلی اخذ می کنند از این قاعده مستثاء هستند و ویزای کار دارند. همچنین چندین نوع ویزا برای دانشجویان بین المللی وجود دارد و استرالیا برای اقامت دائم راهی ساده و راحت ارائه می دهد. مزایا این رویداد به قرار زیر می باشد:

 • فرصت ها زیادی برای سهیم شدن در کار “واقعی”، و همچنین مدیریت پروژه ها و برنامه های کاری
 • شرکت بزرگ با توانایی بسیار برای راه اندازی کسب و کار
 • آموزش توسط استادان برجسته که معمولا این زمان را صرف راهنمایی و توسعه میکنند. مدیران و تیم این پرسنل مطمئنا همواره با دادن مسئولیت و مالکیت وظایف مهم شخص را به چالش می کشند.
 • افراد صمیمی و دوست داشتنی، در آینده تغییراتی در این شرکت ایجاد می کنند.
 • Australia Post از فرهنگ غنی برخوردار است، و افرادی که با آنها کار می کنند انگیزه زیادی دارند تا نتایج فوق العاده ای برای این شرکت به دست آورند.

معایب به شرح زیر می باشد:

 • راهبری ساختار سازمانی و پیروی از همه سیاست ها و روش ها
 • اکثر کارهای خدماتی به کمر آسیب می رساند.
 • تعداد زیاد ذینفعان و فرایندهایی که هر کس باید انجام دهد تا به اسناد و مدارک خاص و مورد تایید  دست یابد.
 • هیئت حاکمه زیادی وجود دارد چون Australia Post یک شرکت دولتی است.

کار دانشجوی در حین تحصیل در استرالیا

راه های زیادی برای یافتن کار در استرالیا وجود دارد. رایج ترین روش ها از طریق تبلیغات روزنامه ها، آژانس های استخدامی، خدمات استخدامی دولت های ملی و شبکه های شغلی است. بطور کلی، جستجوی کار در استرالیا هیچ تفاوتی با بقیه کشورها ندارد. اولین چیزی که باید در زمان جستجوی شغل انجام داد، تحقیق در مورد شرکتهای مورد نظر است. پس از انجام تحقیقات، باید درخواست یا رزومه به شرکت ارائه شود و مصاحبه ای انجام داد.

یک دانشجو برای کسب شغل باید برخورد خوب و مودبانه از خود نشان دهد و زمان مصاحبه وقت شناس باشد. اگر قرار شد استخدام کننده تماس بگیرد تلفن همراه را همیشه همراه خود داشته باشد. حتی اگر جواب آنها منفی است باید پشتکار نشان داد – استرالیایی ها آدم چغر و سخت گیر را تحسین می کنند.

به یاد داشته باشید اگر در حال تحصیل هستید می بایست به دنبال شغلی باشید که شب فرصت انجام آن را داشته باشید. برای کسب راهنمایی بیشتر درمورد نوشتن رزومه و فرایند درخواست، به Visit Work in Australia مراجعه کنید. چند نکته وجود دارد که پس از یافتن یک شغل مطمئن در استرالیا باید به خاطر داشته باشید.

 • هرگز در مقابل کارفرمای خود ننشینید مگر اینکه شغل طوری باشد که انجام این کار ایرادی نداشته باشد.
 • نشانه های خستگی، بیماری، گیجی از خود نشان ندهید. این کارها نزد استرالیایی ها ناپسند و غیرقابل تحمل است.
 • بهداشت فردی را رعایت کنید، همیشه صورت را اصلاح کنید، لباس های تمیز بپوشید و موها را شانه بزنید.
 • اگر در محیط غذاخوری کار میکنید همیشه دستتان را بشویید و ناخن هایتان را کوتاه کنید.
 • اولویت با درس است نه کار (هرگز به خاطر کار از درس نزنید)
 • میانگین درآمد بین 10 تا 15 دلار در ساعت است.
 • دانشجویانی که تدریس خصوص می کنند  به طور متوسط 40 دلار در ساعت درآمد دارند.
 • برای کار در روز یکشنبه یا روزهای تعطیل درآمد بیشتری باید دریافت کنید، البته این امر به کارفرما بستگی دارد.

آیا می توانستید در خانه بمانید و ظرف ها را بشویید و توالت را تمیز کنید؟ انجام این کارها که در خانه مزخرف و غیر جذاب بودند، در یک کشور جدید متفاوت خواهد بود. یافتن این جور کارها راحت تر هستند و فرد را با این فرهنگ آشنا می کنند. در واقع چیزی که بسیار اهمیت دارد این است که در یک مکان جدید با افراد جدید و جالب هستید، و نوع کاری که انجام میدهید چندان اهمیتی ندارد. دانشجویان بین المللی اغلب به این کارهای معمولی مشغول می شوند:

 • چیدن و بسته بندی میوه و سبزیجات
 • دستیار فروش
 • بخش کارکنان فروشگاه
 • متصدی بار
 • پیشخدمت آشپزخانه
 • خدمتکا
 • نظافتچی
 • باغبان
 • دستیار دفتری
 • پرستار بچه
 • معلم خصوصی
 • کارمند فروشگاه غذایی و فست و فود
 • کارمند سوپر مارکت
 • کارمند سینم
 • مترجم

داشتن مهارت زبان انگلیسی مزایای زیادی دارد، اما ضروری نیست. کسانی که هنوز در زبان انگلیسی اشکال دارند و با آن درگیرند، مشاغل زیادی برایشان وجود دارد که می توانند انجام دهند. اگر در زبان انگلیسی مهارتی ندارید، می توانید مشاغلی همچون شستن ظرف ها یا اتومبیل، تمیز کاری، چیدن / بسته بندی میوه ها و سبزیجات و باغبانی را انجام دهید.

دانشجویان بین المللی در استرالیا که ویزای دانشجویی معتبر دارند می توانند در مواقع بازگشایی دانشگاهها در هفته 20 ساعت کار کنند و در طول تعطیلات تحصیلی هیچ محدودیتی ندارند و می توانند هر چند ساعت که میخواهند کار کنند. یک هفته کاری در استرالیا از روز دوشنبه تا یکشنبه هفته بعدی است. اگرچه آنها تا 90 روز قبل از شروع دوره تحصیلی به استرالیا می آیند، با این حال اجازه ندارند تا زمانی که دوره های خود را آغاز نکردند، به کاری مشغول شوند.

هر دانشجو در هفته می تواند 20 ساعت کار کند و بیشتر از این مجاز نیست چرا که باید به تکالیف و کارهای درسی نیز بپردازد. با این حال، اگر بیشتر از 20 ساعت شود در آنصورت کار داوطلبانه و بدون حقوق تلقی میشود و بابت آن پولی دریافت نمی کنند. اگر یک دانشجوی بین المللی بیش از محدودیت های مجاز استرالیا کار کند، ویزای او لغو می شود.

اعضای خانواده (همسران و فرزندان) همراه دانشجوی بین المللی تحت ویزای دانشجویی دارای حقوق کار مشابه با دانشجو هستند یعنی 20 ساعت در هفته. بر خلاف دانشجویان، اعضای خانواده نمی توانند بیش از 20 ساعت در هفته کار کنند، حتی در زمان تعطیلات. خانواده آن دسته از دانشجویانی که مدرک فوق لیسانس دارند، همچنین خانواده دارندگان مدرک کارشناسی ارشد، می توانند بطور نامحدود کار کنند.

اعضای خانواده نیز همانند دانشجویان خانواده نمی توانند تا زمانی که دانشجو دوره خود را آغاز نکرده، به کار مشغول شوند. اگر از هزینه زندگی در استرالیا اطلاعاتی را در دست ندارید، بهتر است که با مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) به گفت و گو بنشینید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *