اقتصاد نیوزلند

اقتصاد نیوزلند دارای رتبه 53، بزرگترین اقتصاد ملی در جهان است، که توسط تولید ناخالص داخلی (GDP) اندازه گیری شده است. وزارت خزانه داری سالانه، مروری بر وضع اقتصادی و  مالی نیوزلند را منتشر می کند که ساختار، عملکرد و تاریخ اقتصاد نیوزیلند را توصیف می کند. در این مقاله از موسسه حقوقی توسعه گران مهر به بررسی وضعیت کلی اقتصاد این کشور جهت برنامه مهاجرت به نیوزلند 2019 می پردازیم.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

وضعیت و شرایط کلی اقتصاد نیوزلند

نیوزلند دارای رده 53 بزرگترین اقتصاد ملی در جهان از نظر تولید ناخالص داخلی (GDP) و رده 68 اقتصاد جهان از نظر توازن قدرت خرید (PPP) می باشد. نیوزلند دارای یکی از جهانی ترین اقتصادها است و به طور عمده بستگی به تجارت بین المللی با استرالیا، اتحادیه اروپا، آمریکا، چین، کره جنوبی، ژاپن و کانادا دارد. توافقنامه روابط اقتصادی جدید نیوزلند با استرالیا به این معنی است که اقتصاد هم طراز با استرالیا است. یک قدرت منطقه ای و در حال ظهور، نیوزیلند نسبت به اندازه و جمعیت آن دارای تولید ناخالص داخلی بسیار زیادی است.

نیوزلند دارای یکی از متنوع ترین بخش خدمات و محصولات می باشد. طبق آمار در سال 2013 حدود 65 درصد از تولید ناخالص ملی را صنایع تولیدی از جمله محصولات آلومینیومی،محصولات غذایی، صنایع فلزی، چوب و صنعت کاغذ سازی تشکیل می دهد. سهم محصولات معدنی، تولیدات، الکتریسیته، آب و بخش خدمات نیز 16.5 درصد از تولید ناخالص ملی در سال 2013 است. بخش اولیه بیشترین سهم را در صادراj نیوزلند دارد. علی رغم اینکه فقط 6.5 درصد از تولید ناخالص ملی را تشکیل می دهد.

نیوزلند دارای رتبه اول در جهان در زمینه پیشرفت های اجتماعی بوده است، که شامل نیازهای اولیه انسانی، شاخص رفاه، و درجه برابری فرصت ها برای شهروندانش می باشد. با این حال نیوزلند با چالش هایی نیز رو به رو بوده است.به طور مثال سطح درآمد در نیوزلند که زمانی بالاتر از بسیاری از کشورهای اروپایی غربی بود در پی بحران اقتصادی دهه هفتاد به صورت نسبی افت کرد و هرگز بهبودی نیافت. این امر باعث شد تعداد فقرا در نیوزلند افزایش پیدا کند و نابرابری در درآمد ها به طرز چشمگیری افزایش یابد.

با وجود کمبود فعلی حساب های نیوزیلند، تعادل در کالاها و خدمات خارجی به طور کلی مثبت بوده است. صادرات نیوزلند در سال مالی 2014 نسبت به واردات از رقم 3.9 میلیارد دلار عبور کرد. یک عدم تعادل درآمد سرمایه گذاری یا خروج خالص برای وام های خارجی در پرداخت بدهی وجود دارد. درآمد سرمایه گذاری نیوزلند در سال مالی 2014 حدود 7 میلیارد دلار نیوزلند بود، که در مقایسه با 16.3 میلیارد دلار نیوزلند از یک کسری 9.3 میلیارد دلار نیوزلند برخوردار بود. سهمی از این کسری که به درآمد های نا متعادل سرمایه گذاری نسبت داده می شود (خروجی خالص متعلق به بخش بانکی استرالیا) از یک سوم در سال 1997 به حدود 70 درصد در سال 2008 افزایش یافت.

میزان تولید ناخالص داخلی در اقتصاد نیوزلند

میزان تولید ناخالص داخلی در اقتصاد نیوزلند

میزان تولید ناخالص داخلی در اقتصاد نیوزلند

اقتصاد در سه ماهه ژوئن ۲۰۱۸، یک درصد رشد داشت، که قوی تر از انتظارات بازار بود. مفسران بیان کردند که تعدادی از فاکتورهای موقت باعث رشد در این مدت سه ماهه شدند، که شامل بهبود مرتبط با هوا در تولید کشاورزی (مخصوصا لبنیات)، کشتار رو به افزون چارپایان اهلی به دلیل قارچ سیکوپلاسما بوبس، سطح بالاتر از میزان متوسط دریاچه ها که منجر به تولید الکتریسیته با ارزش بالاتر می شود. 

صنعت معدن، پیمان نامه ای به میزان ۱۹.۹ درصد در سه ماهه ژوئن بست. این امر به دلیل توقف بدون برنامه تولید متانول در نتیجه نشت خط لوله کشی در زمین پوهوکورا، همراه با بسته شدن با برنامه تعمیر پالایشگاه نفت مارسدن پوینت بود. بر مبنای میانگین سالانه، اقتصاد به میزان ۲.۷ درصد در پایان سال در ژوئن ۲۰۱۸ توسعه یافت. بر مبنای سرانه سالانه، GDP واقعی در طی سال به میزان ۰.۷ درصد افزایش یافت.

GDP اسمی در پایان سال، ژوئن ۲۰۱۸

 • تولید ناخالص داخلی: ۲۰۸۹.۲۹۳ میلیون دلار
 • سرانه GDP؛ ۵۹.۷۲۷ دلار

وضعیت بازار سهام در اقتصاد نیوزلند

بر اساس برآورد سازمان قرارداد برای تفاوت (CFD) که معیارهای شاخص در بورس نیوزلند را بررسی کرده است، NZX 50، بورس نیوزلند، 2021 واحد یعنی حدود 23.14% درصد از ابتدای سال 2019 افزایش پیدا کرده است. به طور بی سابقه ای، بالاترین شاخص بازار بورس نیوزلند (NZX 50) ؛ 10753.15 واحد در جولای 2019 و کمترین آن 3202.02 واحد در دسامبر 2011 بوده است.

این یک بازه طولانی در معاملات تجاری محسوب می شود. ممکن است این طولانی شدن باعث شود برخی تصور کنند که بازار سهام نیوزلند در حال مرگ است ولی با توجه به ایجاد مشاغل و واگذاری سهام بنگاه های اقتصادی و تجارت های برون مرزی، اینگونه نیست. مشکل اینجاست که بازار سهام نیوزلند برای ورود شرکت ها گران است.

بر اساس نرخ کارمزد NZX، شرکتی با ارزش صد میلیون دلار باید برای ورود صد هزار دلار، سپس 50 هزار دلار برای آبونمان سالیانه و 50 هزار دلار برای دیگر هزینه ها پرداخت کند. در نقطه مقابل، NASDAQ، حتی با در نظر گرفتن نرخ ارز، نزدیک نیمی از این کارمزد را دریافت می کند. اما این کارمزدها بسیار ناچیز هستند و ده ها هزار دلار هزینه دیگر باید صرف شود که شامل پرداختی ها به دولت، مشاورین اقتصادی و فراهم کردن مجوزهای قانونی می شود.

اگر شما شرکتی هستید که در مرز ورشکستگی قرار گرفته اید و مایل هستید از صرف صدها هزار دلار هزینه های جانبی اجتناب کنید؛ در همان حال بازار سهام به شما اجازه می دهد با کمترین هزینه و مدارک و مستندات قانونی وارد لیست بازار شوید. با این حال وارد شدن به بازار بورس برای اقتصاد های در حال رشد و گسترده تر سخت تر است.

اما باز هم مشکل دیگری وجود دارد. بودجه های کلان باعث می شود دیگر تمایلی برای کار با شرکت های کوچک تر وجود نداشته باشد و صاحبان سرمایه به جای آن به دنبال شرکت های بزرگ باشند.

 وقتی چنین چیزی در مقیاس گسترده ای اتفاق بیافتد، مانند اتفاقی که در نیوزلند روی داده است، شرکت های کوچک تا متوسط در بورس سهام برای پیدا کردن اعتبار و سرمایه جدید با مشکل روبرو می شوند. بنابراین این شرکت ها به وابسته به سرمایه گذاران خرد هستند که اعتبار آنها تامین شود. مساله اساسی در اینجا همچنان پول است. کسب و کارهای کوچک برای رشد سعی در جذب دلارهای سرمایه گذاری دارند، و آنها بهایی سنگین به بازار سهام نیوزلند برای این امر می پردازند.

نرخ بهره های بانکی در نیوزلند

اکثر حساب های بانکی در نیوزلند به شما بهره ای بر مانده اعتبار ها می دهد. البته، انواع بسیاری از حساب های پس انداز و سپرده های مدت دار موجب بهره با نرخ بالاتری می شود. نرخ بهره بین ۰ تا ۲.۸ در سراسر نیوزلند است. سرمایه گذاری همتا (peer to peer investment)، گزینه ای دیگر برای بازگشت پول شما است. در نیوزلند، تعدادی از شرکت ها در این منطقه مانند اسکیرل مانی است – هنگامی که شما در یک دوره زمانی ۲ – ۵ ساله متعهد هستید، ارایه P2P آنها، ۸.۰۶% – ۸.۸۵% است.

جایگاه اقتصاد نیوزلند در دنیا

نیوزلند در سال 2016 رتبه دوم شاخص آسانی کسب و کار را در بین 185 کشور کسب کرد و همچنین رتبه نخست در کارآفرینی، حفاظت از اقلیت سرمایه گذار و ثبت آسان کسب وکار و دادن اعتبار را از آن خود کرد. نیوزلند در آزادی های سیاسی، حق آزادی بیان و حقوق شهروندی نیز امتیاز یک (بالاترین امتیاز موجود ) را بدست آورد.

 1. رتبه هشتم آزادی مطبوعات (در 1.50) نیز متعلق به نیوزلند است. 
 2. رتبه 29 تولید ناخالص داخلی در سال 2016، با 36.172 دلار
 3. رتبه نهم شاخص توسعه انسانی در سال 2015، با 0.913
 4. رتبه 54 تساوی درآمد، با 36.2 (شاخص Gini)
 5. رتبه دهم در نرخ سواد با 99 درصد با سواد
 6. رتبه چهل و هشت در نرخ بیکاری. با رقم چهار درصد
 7. رتبه چهارم شاخص جهانی صلح با نرخ 1.22
 8. فساد، کمترین میزان فساد، به میزان 9.4 در شاخص برداشت فساد
 9. رتبه چهارم آزادی اقتصادی با نرخ 82.1 در شاخص آزادی های اقتصادی، و رتبه سوم، به میزان 8.28 در شاخص جهانی آزادی اقتصادی
 10. با شاخص 172/177، یکی از معدود کشورهای پایدار در جهان است.
جایگاه اقتصاد نیوزلند در دنیا

جایگاه اقتصاد نیوزلند در دنیا

تراز تجاری نیوزلند

Stats NZ امروز اعلام کرد؛ در سال گذشته، واردات سوخت رشد چشمگیری داشت، و کسری تجارت سالانه را تا 5.9 میلیارد دلار تا دسامبر 2018 بالا برد. کسری تجاری در سال 2018 به بالاترین میزان خود از اکتبر 2007 رسیده است. کسری اخیر معادل ده درصد صادرات بوده است، که در مقایسه با هفده درصد در اکتبر 2007 بوده است. واردات سالانه تا پایان سالی دسامبر 2018 به مبلغ 63.4 میلیون دلار رسیده است؛ چیزی حدود 6.9 میلیون دلار (12 درصد) بیشتر از سال 2017.

کارشناس بین المللی آمار تحصیل می گوید: “افزایش حجم واردات کلی در سال 2018 تاثیر زیادی در بالا رفتن ارزش واردات محصولات پالایشی و سوخت های فسیلی داشت؛ همان طور که در نیمه دوم سال قیمت جهانی آنها افزایش پیدا می کند. علاوه بر این، نزول اخیر ارزش دلار نیوزلند اثر تصاعدی بر قیمت واردات و صادرات و ارزش دلاری آنها دارد.”

ارزش واردات بنزین و محصولات در دسامبر 2018 حدود 7.7 میلیارد دلار؛ به عبارتی 2.4 میلیارد دلار (44 درصد) بیشتر از سال گذشته بود. بزرگترین تغییرات متعلق به دو دسته بوده است:

 • سوخت، تا 1.2 میلیارد دلار
 • نفت خام، تا 1.1 میلیارد دلار، که البته تاثیر افزایش قیمت جهانی نفت هم دخیل بوده است.

ارزش سالیانه صادرات در دسامبر 2018 حدود 57.5 میلیارد دلار بوده است؛ چیزی حدود 3.9 میلیارد دلار (7.2 درصد) بیشتر از سال 2017.

گوشت و الوار در صدر محصولات صادراتی نیوزلند قرار دارد. در دسامبر 2018 ارزش صادرات گوشت با 814 میلیون دلار (12 درصد) افزایش به 7.4 میلیارد دلار رسید. صادرات گوشت بره با 546 میلیون دلار افزایش و گوشت گاو با افزایش 227 میلیون دلار الوار و هیزم و چوب با افزایش 596 میلیون دلار (13 درصد) به 5.2 میلیارد دلار رسیدند. همچنین صادرات شیر خشک، کره و پنیر (بزرگترین گروه کالای صادراتی) با افزایش 356 میلیون دلاری (2.5 درصد) به 14.3 میلیارد دلار از سال 2017 رسید.

قدرت خرید مردم نیوزلند

آمار نیوزلند نشان می دهد که قدرت خرید و خدمات مردم به واسطه افزایش درآمد در سه ماه ژوئن 2017 افزایش داشته است. درآمد ناخالص ملی(RGND) که قدرت خرید واقعی مردم نیوزلند را اندازه گیری می کند بعد از کاهش 1.5 درصدی در سه ماه مارس 2017، افزایش 1.4 درصدی قدرت خرید مردم را در سه ماه ژوئن 2017 نشان می دهد. افزایش سالانه 1.8 درصدی نشان می دهد که قدرت خرید مردم در این دوره بیشتر از جمعیت نیوزلند افزایش پیدا کرده است.

تولید ناخالص داخلی(GDP) یک معیار سنجش برای فعالیت های اقتصادی است در حالی که RNDI میزان حجم کالا ها و خدمات ساکنان نیوزلند را مدیریت می کند. RGNDI تغییرات در شرایط تجارت ( قیمت واردات نسبت به قیمت صادرات) و همچنین درآمد خالص سرمایه گذاری و جریان درآمد خالص انتقالی به دیگر نقاط جهان را محاسبه می کند. 

در سه ماه ژوئن 2017، تولید ناخالص داخلی 0.8 درصد افزایش داشته است. افزایش قدرت خرید مردم به واسطه افزایش تجارت و کاهش جریان درآمد خالص برون مرزی به افزایش 0.9 درصدی RNGDI در سه ماه آخر سال کمک کرده است. تجارت نیوزلند در سه ماه ژوئن 2017، 1.5 درصد افزایش داشته است زیرا قیمت صادرات بیشتر از قیمت واردات بوده است و این نیز بر اقتصاد نیوزلند تاثیر گذار بود. اگر درباره نیوزلند و همچنین اقامت نیوزلند سوالی داشتید می توانید با مشاورین ما در موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر)همراه باشید تا شما را راهنمایی کنند.

1/5 - (1 امتیاز)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *