اقامت لیتوانی

لیتوانی، کشوری در منطقه بالتیک اروپا است. زبان رسمی این کشور لیتوانیایی است و از سال 2007 به عضویت منطقه شنگن درآمد. جمعیت لیتوانی تا سال 2019 حدود 2.8 میلیون نفر تخمین زده شده و پایتخت و بزرگترین شهر آن ویلنیوس است.لیتوانی توسط بانک جهانی به عنوان یک اقتصاد با درآمد بالا طبقه بندی می شود. براساس داده های سال 2016، سه بخش بزرگ در اقتصاد لیتوانیایی عبارتند از: خدمات (68.3 درصد تولید ناخالص داخلی)، صنعت (28.5 درصد) و کشاورزی (3.3 درصد). کشور لیتوانی در سال 2004 به ناتو و اتحادیه اروپا، در سال 2007 به شینگن و در سال 2018 به OECD پیوست. سالانه افراد زیادی از کشورهای مختلف جهان برای اقامت به این کشور می آیند. برخی از آن ها برای تحصیل، کار یا توسعه تجارت خود به لیتوانی مهاجرت می کنند، برخی دیگر قصد پیوستن به خانواده های خود و غیره را دارند. راه های اصلی اقامت لیتوانی عبارتند از: سرمایه گذاری، ثبت شعبه، ازدواج و کار.در این مقاله که به کوشش کارشناسان موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی تهیه و تنظیم گردیده است، به بررسی موارد زیر خواهیم پرداخت:

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان
 • اقامت لیتوانی از طریق سرمایه گذاری
 • شرایط اخذ اقامت لیتوانی از طریق سرمایه گذاری
 • خرید شرکت آماده در لیتوانی
 • تمدید اجازه اقامت در کشور لیتوانی
 • اجازه اقامت لیتوانی از طریق ایجاد شعبه
 • مدارک لازم برای اخذ اقامت لیتوانی از طریق ایجاد شعبه
 • اجازه اقامت لیتوانی از طریق ازدواج
 • اجازه اقامت لیتوانی از طریق کار
 • مزایای اقامت لیتوانی
 • نتیجه گیری

اقامت لیتوانی از طریق سرمایه گذاری

لیتوانی، یکی از سه کشور بالتیک، در سال های اخیر به مقصدی جذاب برای سرمایه گذاران خارجی تبدیل شده است. با توجه به مزایای اصلی تجاری کشور، از جمله موقعیت جغرافیایی مناسب، نرخ پایین مالیات شرکت ها، جمعیت بسیار تحصیل کرده، لجستیک توسعه یافته و هزینه های کار که چهار برابر پایین تر از میانگین اتحادیه اروپا است، تعداد فزاینده ای از سرمایه گذاران خارجی لیتوانی را برای برون سپاری خود انتخاب می کنند. به منظور بهبود فضای کسب و کار در این کشور، دولت لیتوانی اخیراً تغییراتی در قانون مهاجرت خود اعمال کرده است. این اصلاحات با هدف محدود کردن جذب شرکت های جعلی توسط سرمایه گذاران خارجی که قصد دارند اجازه اقامت لیتوانیایی را بدون انجام هیچ گونه فعالیت تجاری واقعی در کشور به دست آورند، می باشد. این اصلاحیه از اول نوامبر 2014 لازم الاجرا شد.

روال: ثبت شرکت پنج روز کاری زمان می برد، و تصمیم اداره مهاجرت حدود دو ماه زمان لازم دارد. متقاضی می تواند مدارک را به هر سفارتخانه لیتوانیایی در خارج از کشور و یا مستقیما ان ها را به اداره مهاجرت لیتوانی ارائه دهد. برای ثبت شرکت، حضور شخصی الزامی نیست.

اقامت لیتوانی از طریق سرمایه گذاری

اقامت لیتوانی از طریق سرمایه گذاری

شرایط اخذ اجازه اقامت از طریق سرمایه گذاری

مطابق قانون فعلی مهاجرت به لیتوانی، شهروندان غیر اتحادیه اروپا می توانند در صورت تحقق شش شرط ذکر شده در زیر، اقامت لیتوانی را از طریق سرمایه گذاری دریافت کنند، یعنی:

 • سرمایه گذار باید حداقل شش ماه قبل از درخواست اجازه اقامت، یک شرکت لیتوانیایی را راه اندازی کند.
 • شرکت لیتوانیایی باید حداقل سه نفر از ساکنان لیتوانیایی را استخدام کند و کمک هزینه ماهیانه تأمین اجتماعی آن ها را بپردازد. متوسط میزان کمک هزینه ماهیانه تأمین اجتماعی در لیتوانی تقریباً 160 یورو برای هر نفر است.
 • سهم سرمایه گذاری 28،000 یورو در شرکت لیتوانی.
 • حداقل 14000 یورو باید سرمایه شخصی سرمایه گذاران باشد.
 • سرمایه گذار باید در شرکت لیتوانی موقعیتی برجسته داشته باشد.
 • سرمایه گذار دارای یک محل زندگی (یک آپارتمان یا خانه) در لیتوانی باشد که شرایط بهداشتی را برآورده می کند.

خرید شرکت آماده در لیتوانی

به منظور به حداقل رساندن بار تأسیس شرکت، یک سرمایه گذار خارجی می تواند یک شرکت آماده (به عنوان مثال شرکتی که قبلاً به طور قانونی تشکیل شده است) را در لیتوانی خریداری کند. حقوق مالکیت چنین شرکتی می تواند در هر زمان به سرمایه گذار منتقل شود. شرکت های آماده معمولاً کاملاً قابل انتقال هستند: آن ها دارای سه نفر از ساکنان شاغل لیتوانی، سرمایه عام کاملاً پرداخت شده و سایر مالیات های لازم می باشند. سرمایه گذاری که چنین شرکتی را خریداری می کند، پس از ارسال مدارک اقامت به اداره مهاجرت لیتوانی، مسئولیت پرداخت مالیات لیتوانی را برعهده دارد.هزینه خرید یک شرکت آماده در لیتوانی بسته به تعداد سهامداران شرکت ممکن است متفاوت باشد:

 • شرکتی که دارای یک سهامدار تنها (یعنی یک نفر) باشد تقریباً 7.500 یورو هزینه دارد.
 • شرکتی که دو سهامدار دارد، هر سهامدار تقریبا 6500 یورو هزینه می کند.
 • شرکتی با سه سهامدار تقریباً 5500 یورو برای هر سهامدار هزینه دارد.

تمدید اجازه اقامت در لیتوانی

اگر یک سرمایه گذار غیر اتحادیه اروپا تمام شرایط فوق را برآورده کند، اداره مهاجرت لیتوانی اجازه اقامت را برای یک سال صادر می کند. سرمایه گذار پس از اتمام اجازه اقامت یک ساله، در صورت تحقق همه شرایط فوق الذکر می تواند هر دو سال یک بار اجازه اقامت خود را تمدید کند. اما اگر شخص خارجی بیش از 260.000 یورو در یک شرکت در لیتوانی سرمایه گذاری کند و حداقل پنج نفر از ساکنان لیتوانی را استخدام کند، می تواند به مدت سه سال اجازه اقامت اولیه را دریافت کند. چنین اجازه اقامتی هر سه سال قابل تمدید است. علاوه بر این، به منظور داشتن اجازه اقامت، از سرمایه گذار خواسته می شود تا حداقل شش ماه در سال در لیتوانی زندگی کند. کارشناسان موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی آماده پاسخگویی به سوالات شما در رابطه با اقامت لیتوانی می باشند.

اجازه اقامت در لیتوانی از طریق ایجاد شعبه

اگر می خواهید در لیتوانی یک تجارت را شروع کنید و شما یا اقوام و دوستانتان شرکتی را در کشور خود داشته باشید می توانید شعبه ای از شرکت را در لیتوانی ثبت کنید و یک تجارت را شروع کنید. در این زمینه می توانید برای اقامت در لیتوانی (اروپا) اقدام کنید. یک تا پنج بزرگسال می توانند برای اجازه اقامت درخواست کنند (تعداد فرزندان محدود نیست). اجازه اقامت در لیتوانی ابتدا به مدت دو سال صادر می شود و پس از دو سال اجازه اقامت به مدت یک سال تمدید می شود.

مدارک لازم برای اجازه اقامت در لیتوانی از طریق ایجاد شعبه

 • خلاصه ای از ثبت شرکت های خارجی که قانونی یا تأیید شده باشد.
 • کپی گذرنامه، آدرس محل زندگی، اطلاعات تماس
 • گواهی تحصیلی تایید شده
 • قرارداد کاری با شرکت کشور مبدا

روال: ثبت شعبه در لیتوانی حدود 10 روز کاری طول خواهد کشید. پس از آن 5 تا 10 روز کاری دیگر زمان خواهد برد تا پرونده های درخواست برای متقاضیان اجازه اقامت در لیتوانی تحت برنامه ثبت شعبه انجام شود. تصمیم اداره مهاجرت حدود دو ماه زمان لازم دارد. متقاضی می تواند مدارک را به هر سفارتخانه لیتوانیایی در خارج از کشور و یا مستقیما به اداره مهاجرت لیتوانی ارائه دهد.

اجازه اقامت در لیتوانی از طریق ازدواج

اگر همسر شما شهروند لیتوانی است ، می توانید مجوز اقامت موقت یا اجازه اقامت دائم لیتوانی را به دست آورید. علاوه بر این، شما می توانید بعد از هفت سال تابعیت لیتوانی را نیز به دست آورید. اجازه اقامت موقت برای مدت زمان یک سال صادر می شود و سالانه تمدید می شود. پس از پنج سال اقامت فرد می تواند درخواست اجازه اقامت دائم را داشته باشد.ازدواج یک فرد خارجی با یک شهروند لیتوانی باید به صورت قانونی ثبت شود. اگر این ازدواج در یک کشور خارجی ثبت شده باشد، باید سند ازدواج به لیتوانیایی ترجمه شود. علاوه بر این، باید قانونی نیز شود، مگر این که مطابق با معاهدات بین المللی لیتوانی یا هنجارهای قانونی اتحادیه اروپا ارائه شود. مدارکی که باید درمورد درخواست صدور اجازه اقامت موقت بر اساس اتحاد خانواده ارسال شود:

 • فرم درخواست
 • گذرنامه
 • ویزا
 • اسناد تأیید کننده ثبت ازدواج
 • گواهی داشتن توانایی امرار معاش
 • اسناد مربوط به محل زندگی
 • گواهی عدم سو پیشینه و سابقه کیفری
 • لیست سفر به کشورهای خارجی و اقامت در آن جا
 • بیمه درمانی
 • عکس 60×40 میلی متر

درخواست و اسناد ضمیمه شده به وزارت مهاجرت ارسال می شود. وزارت مهاجرت آن ها را ظرف دو ماه (براساس فوریت) یا طی چهار ماه (طبق روال معمول) مورد بررسی قرار می دهد.

نکته:حداقل سن برای ازدواج 18 سال است. برای ثبت ازدواج در اداره ثبت، هزینه 20 یورو پرداخت می شود. در صورتی که می خواهید ازدواج شما در محلی که خودتان انتخاب کرده اید ثبت شود، 60 یورو هزینه دریافت می شود.

اجازه اقامت در لیتوانی از طریق کار

در سال های اخیر، افراد متقاضی کار زیادی به لیتوانی می آیند. برای شهروندان اتحادیه اروپا، روند کار در لیتوانی بسیار ساده است. کسانی که از کشورهای غیر اتحادیه اروپا وارد می شوند باید مراحل خاصی را طی کنند. شرایط برنامه مهاجرت از طریق کار:

 1. وجود یک شرکت لیتوانیایی که قصد استخدام افراد خارجی را دارد.
 2. افراد خارجی باید گواهی نامه و مدارک لازم را داشته باشند (مدرک تحصیلی، گواهی تکمیل آموزش و غیره).
 3. افراد خارجی باید حداقل یک سال تجربه در دو سال گذشته و شواهد و مدارک مربوط به آن را داشته باشند.

شرایط:

 • به رسمت شناختن مدرک: تا یک ماه زمان خواهد برد.
 • تصمیم گیری درمورد صدور اجازه کار : حداکثر هفت روز کاری زمان می برد.
 • تصمیم گیری توسط اداره مهاجرت درمورد صدور اجازه اقامت: دو تا چهار ماه زمان خواهد برد.
 • صدور ویزای ملی: حداکثر 15 روز زمان می برد.

مزایای اقامت در لیتوانی

اول از همه، لیتوانی موقعیت اقتصادی مناسبی دارد. همسایگان این کشور تأثیر به سزایی در توسعه تاریخی لیتوانی داشته اند. علاوه بر این، لیتوانی در عضویت اتحادیه اروپا، توافق نامه شینگن و بسیاری از موافقت نامه های دیگر در چارچوب اتحادیه اروپا قرار دارد، که به شهروندان یا اشخاص دارای اجازه اقامت اجازه می دهد از مزایای یک بازار مشترک اروپا استفاده کنند. : مرزهایی برای سفر، تحصیل، اجرای پروژه ها، مبادلات فرهنگی و غیره باز شده است. در اختیار داشتن اجازه اقامت در لیتوانی، روند گرفتن ویزا برای کشورهایی مانند ایالات متحده، کانادا و انگلستان را بسیار آسان می کند.آموزش در لیتوانی با کیفیت بسیار بالا ارائه می شود. این آموزش قادر است مهارت های لازم را برای زندگی ایجاد کند. نکته مهم این است که پیش دبستان، مدرسه، مؤسسات آموزش عالی و ویژه، تحصیل را نه تنها به زبان لیتوانیایی، بلکه به زبان های روسی، بلاروس، لهستانی و انگلیسی نیز ارائه می شوند.

مزایای اقامت در لیتوانی

مزایای اقامت در لیتوانی

نتیجه گیری

افراد خارجی حق دارند در جمهوری لیتوانی مشغول فعالیت اقتصادی، تجاری و سایر فعالیت های قانونی باشند. اجازه اقامت دائم به مدت پنج سال صادر می شود و پس از گذشت این مدت، ممکن است تمدید شود. درخواست صدور اجازه اقامت دائم و سایر مدارک به وزارت مهاجرت جمهوری لیتوانی ارسال می شود. قبل از درخواست صدور اجازه اقامت دائم، فرد خارجی باید برای درخواست صدور اجازه اقامت دائم، 43 یورو هزینه پرداخت کند. برای مهاجرت تجاری به لیتوانی، نیازی به سرمایه گذاری های کلان نیست. نکته مهم این است که داشتن اجازه اقامت در جمهوری لیتوانی به فرد خارجی اجازه می دهد تا آزادانه به تمام کشورهای منطقه شنگن حرکت کند. اجازه اقامت دائم در لیتوانی سندی است که برای افراد خارجی یا افراد بدون تابعیت صادر شده است که اقامت دائم آن ها را در لیتوانی فراهم می کند. درخواست اجازه اقامت می تواند به سفارت یا کنسولگری لیتوانی در کشور محل اقامت متقاضی ارائه شود. اگر لیتوانی سفارت یا کنسولگری در کشور محل اقامت متقاضی نداشته باشد، درخواست به هر سفارتخانه یا کنسولگری لیتوانی در خارج از کشور ارسال می شود.

در نهایت موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی آماده پاسخ گویی تلفنی و حضوری به هموطنان عزیز و انجام کلیه امور مربوط به پذیرش و اخذ ویزا و اقامت می باشد. هموطنان متقاضی اخذ اقامت کشور لیتوانی ، می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به صورت حضوری به دفاتر موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی در شهرهای تهران، شیراز، اصفهان، مشهد و تبریز مراجعه نمایند.

سوالات متداول در رابطه با اقامت لیتوانی

1- اقامت کشور لیتوانی از چه طریقی امکان پذیر است؟اقامت کشور لیتوانی از طریق سرمایه گذاری، ثبت شعبه، ازدواج و کار امکان پذیر می باشد.

2- مدت زمان لازم برای بررسی درخواست اقامت لیتوانی چقدر است؟مدت زمان لازم برای بررسی درخواست اقامت لیتوانی بین دو تا چهار ماه است.

3- مالیات ثبت شرکت در لیتوانی چقدر است؟نرخ مالیات ثبت شرکت در لیتوانی پایین بوده و همین امر کشور لیتوانی را به مکانی مناسب برای سرمایه گذاری تبدیل کرده است.

4- امکان ثبت شرکت بدون فعالیت در لیتوانی وجود دارد؟خیر . به منظور بهبود فضای کسب و کار ، دولت لیتوانی اخیراً تغییراتی در قانون مهاجرت خود اعمال کرده است. این اصلاحات با هدف محدود کردن جذب شرکت های جعلی توسط سرمایه گذاران خارجی که قصد دارند اجازه اقامت لیتوانیایی را بدون انجام هیچ گونه فعالیت تجاری واقعی در کشور به دست آورند، می باشد.

5- امکان سرمایه گذاری برای افراد خارج از اتحادیه اروپا در لیتوانی وجود دارد؟بله. امکان سرمایه گذاری برای افراد خارج از اتحادیه اروپا در لیتوانی وجود دارد.

6- شرایط خرید شرکت آماده در لیتوانی به منظور اخذ اقامت چیست؟شرکت آماده در لیتوانی باید دارای سه نفر از ساکنان شاغل لیتوانی، سرمایه عام کاملاً پرداخت شده و سایر مالیات های لازم باشد.

7- آیا امکان ایجاد شعبه به منظور اخذ اقامت لیتوانی وجود دارد؟بله. اگر می خواهید در لیتوانی یک تجارت را شروع کنید و شما یا اقوام و دوستانتان شرکتی را در کشور خود داشته باشید می توانید شعبه ای از شرکت را در لیتوانی ثبت کنید و یک تجارت را شروع کنید.

8- مدارک لازم برای اخذ اقامت لیتوانی از طریق ایجاد شعبه چیست؟مدارک لازم برای اخذ اقامت لیتوانی از طریق ایجاد شعبه شامل گواهی تحصیلی تایید شده، قرارداد کاری با شرکت کشور مبدا ، کپی گذرنامه و … می باشد.

9- آیا امکان اخذ اقامت لیتوانی از طریق ازدواج وجود دارد؟بله. امکان اخذ اقامت لیتوانی از طریق ازدواج وجود دارد.

10- مدارک لازم برای اخذ اقامت لیتوانی از طریق ازدواج چیست؟مدارک لازم برای اخذ اقامت لیتوانی از طریق ازدواج شامل فرم درخواست، سند ازدواج، گذرنامه، ویزا ، تمکن مالی، بیمه درمانی و … می شود.

11- حداقل سن لازم برای ازدواج در لیتوانی چقدر است؟حداقل سن لازم برای ازدواج در لیتوانی 18 سال است.

12- مزایای اقامت لیتوانی چیست؟در اختیار داشتن اجازه اقامت در لیتوانی، روند گرفتن ویزا برای کشورهایی مانند ایالات متحده، کانادا و انگلستان را بسیار آسان می کند. اجازه اقامت دائم در لیتوانی سندی است که برای افراد خارجی یا افراد بدون تابعیت صادر شده است که اقامت دائم آن ها را در لیتوانی فراهم می کند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *