آزمون AP

آزمون AP که نام دقیق آن ADVANCED PLACING می باشد، برنامه ای در ایالات متحده آمریکا و کانادا است که توسط هیئت کالج ایجاد شده است و برنامه های درسی دانشگاه و امتحانات را برای دانش آموزان دبیرستانی برای تحصیل در آمریکا و تحصیل در کانادا ارائه می دهد. دانشکده ها و دانشگاه های آمریکایی در برخی مواقع به دانشجویانی که در امتحانات نمره های بالایی می گیرند، جایزه و اعتبار ویژه ای اعطا می کند. این آزمون برای دانش اموزانی است که در پایان دوره دبیرستان قرار دارند. این آزمون باعث می شود تا رزومه قوی ای برای دانش اموزان تشکیل گردد گرچه این آزمون برای دانش اموزان اجباری نیست. برخی از مدارس دوره های اموزشی AP برای دانش اموزان برگزار می کنند و آزمون های AP در پایان کلاس ها گرفته خواهد شد و به عنوان وسیله ای برای ارزیابی میزان یادگیری در کلاس های درسی است اما اگر دانش آموزی تمایل به شرکت در کلاس ها نداشته باشد باز هم می تواند در این ازمون شرکت کنند.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

معرفی آزمون AP

در اصل آزمون های AP روشی استاندارد برای اعتبار سنجی سوابق دوره ها در کانادا و آمریکا هستند. آزمون های AP به دانش آموزان کمک می کنند تا واقعا اطلاعات را فرا گیرند و در یافتن اطلاعات و جذب آن ها اهتمام ورزند. در اکثر مدارس آموزش های دوره های آمادگی AP به گونه ای است که دانش آموزان می توانند به راحتی نمرات بالایی در آزمون AP کسب کنند و نمرات مناسب و قبولی به افراد کمک می کنند تا از کلاس های مقدماتی خارج شوند. به نتیجه خوب رسیدن در این آزمون به معنای زود تمام شدن کلاس های کالج یا نیاز نبودن به حضور در کلاس ها حواهد بود چرا که در این صورت می تواند کلاس ها کاملا برای فرد تکراری باشد. کالج بورد یک سازمان غیر انتفاعی مستقر در شهر نیویورک است که برنامه AP را در سال ۱۹۵۵ اجرا می کند. این برنامه به گونه ای است که راهنمایی های لازم برای تدریس در دوره های بالاتر را در زمینه های مختلف موضوعی تهیه و نگهداری کنند. علاوه بر این بیشتر معلمان از دوره های AP پشتیبانی می کنند. هزینه این آزمون نود و یک دلار است که هشت دلار ان مستقیما به مدرسه داده می شود تا هزینه برگزاری آزمون را بپردازند. البته برخی از مدارس هزینه ها را برای دانش اموزان کاهش داده اند. از ماه جولای سال ۲۰۱۳ سازمان AP شرایطی را برای دانش اموزان فراهم کرد که نمرات خود را به صورت آنلاین مشاهده کنند و اعتراصات خود را این گونه ارسال نمایند. تعداد امتحانات AP که هر سال برگزار می شود طی یک دهه گذشته شاهد افزایش پی در پی بوده است. به طور مثال در سال دو هزار و سه برای امتحان زبان انگلیسی و موسیقی تعداد صد و هفتاد و پنج هزار و هشتصد و شصت نفر در آزمون AP شرکت کردند. تا سال دو هزار و سیزده این تعداد به چهارصد و هفتاد و شش هزار و دویست و هفتاد و هفت نفر رسید که افزایش صد و هفتاد و یک درصدی داشت. چنین افزایشی تقریبا در تمام دوره های AP دیده شده است. به طور مثال دوره های روانشناسی AP دارای افزایش ۲۸۱ درصدی بوده است. در سال دو هزار و هفده بیشترین امتخان مربوط به زبان انگلیسی و با حدود پانصد و هشتاد هزار دانش آموز بود و کمترین امتحان برای زبان و فرهنگ ژاپنی با دو هزار و چهارصد و بیست و نه نفر بود. در سال های اخیر نیز این تعداد افزایش زیادی داشته است. این آزمون در سال دو هزار و بیست میلادی از تاریخ چهارم تا پانزدهم می ماه در دو هفته متوالی برگزار خواهد شد.‌

معرفی آزمون AP

معرفی آزمون AP

مقیاس نمره دهی و قالب امتحانات مختلف آزمون های AP

در نمره بندی و فرمت کل آزمون های AP مدل های مختلفی وجود دارد و در زمان های برگزاری، زمان بندی سوالات و درصد نمره اختصاص داده شده به سوالات در آزمون های مختلف تفاوت های بزرگی وجود دارد. ما در ابتدای این بخش اطلاعات کلی در مورد مقیاس درجه بندی را ارائه می دهیم و سپس جزئیات مربوط به قالب های خاص آزمون ها را در زمینه های مختلف ارائه می کنیم.
امتحانات AP در مقیاس یک تا پنج نمره دهی می شوند که بالاترین نمره پنج و پایین ترین نمره یک است. نمره ها به این صورت توسط نهاد AP مشخص می شود. نمره پنج بسیار واجد شرایط هستند. نمره چهار واجد شرایط خوب هستند. نمره سه واجد شرایط هستند. نمره دو واجد شرایط کم هستند و نمره یک بدون توصیه نامه هستند. واجد شرایط بودن یعنی شما نمره معادل کار در یک دوره کالج را گرفته اید. اکثر دانشگاه ها برای دانش اموزانی که نمره های چهار و پنج در آزمون ای پی می گیرند، اعتبار خاصی قائل هستند البته بسته به نوع تست و میزان سختی و راحتی آن دارد.‌ در یک آزمون ای پی سخت، حتی نمره سه هم می تواند اعتبار مناسب را اعطا کند‌ اما در آزمون هایی که با چالش کمتری روبرو هستند، ممکن است برای اعتبار کالج نیاز به نمره پنج داشته باشید. هر ازمون AP دارای یک بخش چند گزینه ای است که به صورت رایانه ای از افراد گرفته می شود و یک بخش پاسخ یا مقاله که توسط معلمان یا اساتید کالج گرفته می شود.‌ در امتحان های مختلف هیچ زمانی برای اشتباه وجود ندارد. در نهایت نمرات دو بخش آزمون با یکدیگر جمع می شوند تا نمره کامل در مقیاس یک تا پنج داده شوند.

برنامه های آزمون های AP دروس مختلف

در این بخش از مقاله قصد داریم برنامه های آموزشی و آزمون دروس مختلف برای AP را به طور کامل بیان کنیم.

زیست شناسی در آزمون AP

آزمون AP برای رشته زیست شناسی در کل سه ساعت طول می کشد و جزو آزمون های طولانی AP محسوب می شود. این آزمون برای رشته زیست شناسی به دو قسمت تقسیم بندی می شود. قسمت اول شامل بخش چند گزینه ای و بخش مبتنی بر شبکه بسیار کوتاه است. داوطلبان در این آزمون زیست شناسی باید در مدت زمان نود دقیقه به شصت و سه سوال چند گزینه ای و شش سوال مبتنی بر شبکه پاسخ دهند. سوالات مبتنی بر شبکه اساسا با موضوعات مسائل زیست شناسی و علمی با جواب های کوتاه هستند. داوطلبان باید جواب های خود را محاسبه کرده و در برگه پاسخ شان وارد کنند. بخش دوم آزمون نیز نود دقیقه طول می کشد و شامل هشت سوال است که شش سوال پاسخ کوتاه می باشد و دو سوال با پاسخ های تشریحس و بلند است. هر بخش از آزمون AP زیست شناسی، ارزشی بربر با پنجاه درصد نمره شما را خواهد داشت.

زیست شناسی در آزمون AP

زیست شناسی در آزمون AP

شیمی

امتحان شیمی در دوره آزمون های AP سه ساعت و پانزده دقیقه طول می کشد. بخش چند گزینه ای مربوط به این آزمون شصت سوال دارد و نود دقیقه به طول می انجامد. بخش آزاد این آزمون دارای هفت سوال است که چهار سوال با پاسخ کوتاه است و سه سوال پاسخ طولانی دارد و مدت زمان این قسمت یک ساعت و چهل و پنج دقیقه خواهد بود. مانند آزمون زیست شناسی AP هر بخش از آن پنجاه درصد خواهد داشت.

محاسبات BC در آزمون AP

امتحان محاسبات BC در آزمون AP سه ساعت و پانزده دقیقا طول می کشد. بخش اولی این آزمون شامل چهل و پنج سوال است که با ماشین حساب انجام می شود و در کل حدود یک ساعت و چهل و پنج دقیقه طول می کشد. بخش آزاد شامل شش سوال است که یک ساعت و چهل و پنج دقیقه طول می کشد و به بخش های با ماشین حساب و بدون ماشین حساب تقسیم بندی شده است.

آزمون روانشناسی AP

امتحان روانشناسی در آزمون های AP کمی کوتاه تر از سایر آزمون های AP است و در کل فقط دو ساعت طول می کشد. بخش اول این آزمون که شامل صد سوال است در کل هفتاد دقیقه زمان می برد. این بخش دو سوم نمره داوطلب را تشکیل می دهد. بخش پاسخ ازاد اما دارای دو سوال است که باید در پنجاه دقیقه به آن جواب داده شود. این بخش یک سوم نهایی امتحان شما را تشکیل می دهد.

آزمون روانشناسی AP

آزمون روانشناسی AP

آزمون تاریخ AP

امتحان تاریخ در کل سه ساعت و پانزده دقیقه به طول می انجامد و به دو بخش تقسیم می شود. بخش اول شامل یک قسمت چند کزینه ای و یک بخش پاسخ کوتاه است. این بخش در کل پنجاه و پنج سوال دارد و پنجاه و پنج دقیقه به طول می انجامد. بخش پاسخ کوتاه شامل چهار سوال است و پنجاه دقیقه زمان دارد. این بخش بیست درصد از نمره کل امتحان را شامل می شود.
بخش دوم آزمون شامل دو سوال دیگر برای پاسخ دهی است. اولین سوال مبتنی بر منابع است و پاسخ شما به این سوال نیاز به منابع اصلی دارد. در این حالت پنجاه و پنج دقیقه زمان به شما داده خواهد شد. این بخش بیست و پنج درصد از کل نمره را به خود اختصاص می دهد. همچنین شما باید به یکی از دو سوال مقاله طولانی پاسخ دهید که سی و پنج دقیقه وقت به شما داده خواهد شد. پاسخ به این سوال ارزشی برابر با پانزده درصد از کل نمره شما را خواهد داشت.

زبان و ادبیات انگلیسی AP

آزمون های زبان و ادبیات انگلیسی AP سه ساعت به طول می انجامد. بخش چند گزینه ای آن ۵۵ سوال دارد و یک ساعت طول می کشد. بخش پاسخ ازاد این ازمون سه سوال دارد و دو ساعت طول خواهد کشید. بخش اول از آزمون چهل و پنج درصد از نمره شما را در بر خواهد داشت و بخش دوم نیز ۵۵ درصد نمره این آزمون را با خود اختصاص خواهد داد.

زبان و فرهنگ اسپانیایی

این امتحان در کل سه ساعت طول می کشد. بخش چند گزینه ای این آزمون از دو بخش تشکیل شده است و مدت زمان آن نود و پنج دقیقه می باشد. شما باید سوالات مربوط به متون اسپانیایی را در قسمت اول و آزمون وویس را در قسمت دوم جواب دهید. قسمت بعدی از چهار بخش تشکیل شده و هشتاد و پنج دقیقه طول می کشد. در این قسمت از شما خواسته می شود که یک ایمیل و مقاله قانع کننده بنویسید. همچنین باید به سوالات مکالمه زبان اسپانیایی هم پاسخ دهید و ارائه کوچکی هم درباره یک موضوع برهنگی به زبان اسپانیایی داشته باشید. بخش های مختلف این آزمون هر کدام پنجاه درصد نمره را به خود اختصاص می دهند.

تئوری موسیقی در آزمون AP

آزمون تئوری موسیقی دو ساعت و چهل دقیقه زمان می برد. بخش چند گزینه ای شامل هفتاد و پنج سوال است که به دو بخش تقسیم می شوند. کل بخش هشتاد دقیقه طول می کشد و چهل و پنج درصد از نمره شما را تشکیل خواهد داد. بخش بعدی شامل هفت تمرین کتبی است و در کل هفتاد دقیقه طول خواهد کشید. دو تمرین آواز خوانی هم هست که در کل ده دقیقه طول می کشد. این دو بخش در کل ۵۵ درصد نمره شما را تشکیل خواهد داد.

تئوری موسیقی در آزمون AP

تئوری موسیقی در آزمون AP

تاریخ هنر در آزمون AP

این امتحان در کل سه ساعت طول خواهد کشید. بخش اولیه دارای هشتاد سوال است و در بخش بعدی دو ساعت زمان آزمون خواهد بود. در این بخش باید دو مقاله در سی دقیقه و چهار مقاله هر کدام در پانزده دقیقه نوشته شود. بخش های مختلف هر کدام پنجاه درصد از نمره آزمون را تشکیل می دهند.

سوالات متداول در ارتباط با آزمون AP

 1.  آزمون AP چیست؟

  آزمون AP برای ارزیابی مواد درسی دانش اموزان است و نشان می دهد که دانش آموز برای حضور در دانشکده واجد شرایط است یا نه. نمره این آزمون نشان می دهد که چگونه می توانید در کالج شروع به درس خواندن کنید.

 2. آزمون AP در چه زمانی برگزار می شود؟

  این آزمون در ماه می برگزار می شود و به مدت دو هفته طول می کشد و نمرات این آزمون نیز در ماه جولای به دانش آموزان داده خواهد شد.‌

 3. آیا باید برای امادگی امتحانات AP در کلاس اای مختلف شرکت کرد؟

  خیر برای شرکت در این آزمون ها حضور در کلاس های آمادگی الزامی نیست.

 4. مقیاس نمرات آزمون AP چگونه است؟

  این آزمون از یک تا پنج نمره دهی می شود و پنج معنای بهترین نمره دارد ولی یک معنای نمره نامطلوب را می دهد.

 5. آیا آزمون AP بر GPA تاثیری می گذارد؟

  خیر این آزمون بر GPA هیچ تاثیری نمی گذارد.

 6. آیا می توان آزمون AP را عقب انداخت؟

  بله هیئت کالج تاریخ ازمون دیررس را برای امتحانات AP تعیین کرده است که اگر کسی نتواند در اولین آزمون شرکت کند در آزمون دوم می تواند حضور داشته باشد.

 7. سخت ترین دوره های کلاس AP چیست؟

  تاریخ، زیست شناسی، ادبیات انگلیسی، فیزیک و شیمی به عنوان سخت ترین کلاس های AP محسوب می شوند.

 8. آیا دانشکده های مختلف نمره سه آزمون AP را می پذیرند؟

  اگر نمره امتحان شما سه یا بالاتر باشد این شانس وجود دارد که بتوانید از کالج مورد نظرتان اعتبار دریافت کنید.

 9. ساده ترین کلاس های آزمون AP چیست؟

  برخی از کلاس ها و آزمون ها ساده تر است. به طور کلی زیست شناسی، جعرافیا، روانشناسی، سیاست و … ساده تر هستند.

 10. هزینه ازمون AP چقدر است؟

  برای این آزمون نود و یک دلار دریافت می شود که هشت دلار آن به مدرسه تعلق می گیرد. هزینه غیر قابل بازگشت است‌.

 11. آیا امتحانات AP ارزشمند هستند؟

  بله این امتحانات باعث رزومه قوی می شوند اما در ارتباط با پذیرش دانشگاه هیچ مشکلی نخواهد بود‌

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *