دانشگاه دبرسن

دانشگاه دبرسن مجارستان

University of Debrecen

موقعیت:مجارستان - دبرسن
نوع:دولتی
تعداد دانشجویان:18536 نفر
تعداد دانشجویان بین المللی:4752 نفر
سایت دانشگاه
رنکینگ QS
671-680
رتبه در کشور
4
هزینه ویزا
105 یورو
نرخ پذیرش
75 درصد
بورسیه تحصیلی
دارد
خوابگاه/هزینه
دارد/52 یورو در ماه به بالا
زمان فرآیند ویزا
30 تا 60 روز
مجوز کار
دارد
شهریه
6,000 یورو در سال
مقاطع تحصیلی
کارشناسی، ارشد، دکترا

درباره دانشگاه

Information

دبرسن یکی از شهرهای بزرگ مجارستان است که بیش از 200 هزار نفر شهروند دارد و به عنوان مرکز فرهنگی، اقتصادی و علمی مجارستان و یک شهر دانشگاهی مشهور شناخته می‌شود.دانشگاه دبرسن (University of Debrecen) در شهر دبرسن مجارستان قرار دارد که با بیش از 28 هزار نفر دانشجو، امروزه به عنوان یکی از بزرگترین دانشگاه های مجارستان به شمار می‌رود. همکاری 14 دانشکده در این دانشگاه، کیفیت آموزش رشته‌های تحصیلی آن را تضمین می‌کند و دانشگاه دبرسن را به یک دانشگاه پیشرو تحقیقاتی، آموزشی و مرکز فکری در شرق مجارستان تبدیل کرده است.دانشگاه دبرسن با افتخار اعلام کرده است که برای دانشجویان خارجی که قصد تحصیل در مجارستان را دارند، حدود 80 رشته را به زبان انگلیسی ارائه کرده است. همچنین این دانشگاه در سال 2007 موفق به دریافت جایزه و کسب مقام اول صلاحیت آموزش عالی در بین بهترین دانشگاه‌های مجارستان شد. در حال حاضر دانشگاه دبرسن بر اساس رتبه‌بندی QS رتبه 680-671 را در بین دانشگاه‌های جهان کسب کرده است.

یکی از موارد مهمی که متقاضیان تحصیل در دانشگاه دبرسن باید به آن توجه کنند، ددلاین و مهلت ارسال مدارک است. ددلاین دانشگاه دبرسن بر اساس رشته و مقطع متفاوت و به شرح زیر است:

 

ترم تحصیلیتاریخ ددلاین
ترم پاییزمقطع دکتری: 15 می (25 اردیبهشت)
سایر مقاطع: 15 ژوئن (25 خرداد)
ترم زمستانرشته پزشکی: 1 نوامبر (19 آبان)
سایر رشته ها: 15 نوامبر ( 24 آبان)

دانشکده ها

Faculties

دانشگاه دبرسن دارای 14 دانشکده است که با یکدیگر ارتباط نزدیک و قوی دارند. در هر یک از این دانشکده‌ها رشته‌های تحصیلی به صورت حرفه‌ای تدریس می‌شوند. دانشکده‌های این دانشگاه شامل موارد زیر هستند:

 • دانشکده حقوق
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده علوم انسانی
 • دانشکده بهداشت
 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده اقتصاد و بازرگانی
 • دانشکده داروسازی
 • دانشکده انفورماتیک
 • دانشکده کشاورزی و تغذیه
 • دانشکده آموزش کودکان
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده علوم و فناوری
 • دانشکده موسیقی

برخی رشته ها و دوره ها

programs

دانشگاه دبرسن 32 رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی و 65 رشته در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌کند. برخی از رشته‌های تحصیلی محبوب در این دانشگاه در جدول زیر ارائه شده است:

دوره هاشهریهمدتشرایط
کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر6 هزار تا 8 هزار یورو2 سال_6 به بالا , TOEFL_ 77 به بالا
کارشناسی ارشد مهندسی شیمی6 هزار تا 8 هزار یورو2 سال_6 به بالا , TOEFL_ 77 به بالا
کارشناسی مهندسی عمران5 هزار تا 6 هزار یورو4 سال_5.5 به بالا TOEFL_ 65 به بالا PTE_ 46 به بالا
دندانپزشکی16 هزار یورو6 سال_5.5, TOEFL_ 70-80
پزشکی16 هزار یورو6 سال_5.5, TOEFL_ 70-80
داروسازی7 هزار یورو6 سال--

حداقل نمرات آزمون های مختلف که برای این دانشگاه نیاز دارید

Grades
IELTS 5.5 به بالا
TOEFEL 77 به بالا
PTE 46 به بالا
GPA 3 به بالا
GRE --
GMAT --

بورسیه تحصیلی

Scholarships

دانشگاه دبرسن برای آن دسته از دانشجویانی که متقاضی دریافت بورسیه تحصیلی مجارستان هستند و رزومه تحصیلی بسیار خوبی دارند بورسیه تحصیلی ارائه می‌کند. این بورسیه بر اساس نوع آن می‌تواند 30 درصد تا 90 درصد از هزینه تحصیل دانشجو را در سال اول تحصیل کاهش دهد. اعطای بورسیه تحصیلی از سال دوم به بعد به نمرات کسب شده دانشجو بستگی دارد.

خوابگاه و تغذیه

Accommodation and food

دانشگاه دبرسن خوابگاه‌های مجهزی را برای دانشجویان بین‌المللی ارائه کرده است. این خوابگاه‌ها در پردیس اصلی دانشگاه واقع شده‌اند. به عنوان مثال خوابگاه Lajos Kossuth از دانشکده هنر و علوم انسانی و دانشکده فناوری فقط 100 متر فاصله دارد. در این خوابگاه‌ها امکاناتی مانند سالن تلویزیون، اتاق‌های یک خوابه با حمام شخصی، آشپزخانه در هر طبقه و اینترنت پر سرعت ارائه شده است.

لوکیشن و تصاویر دانشگاه

Location

مشاهیر

Celebrities
ایمره لاکاتوش (Imre Lakatos)
ایمره لاکاتوش (Imre Lakatos)
فیلسوف مجارستانی ریاضیات و علوم
زیگموند موریچ (Zsigmond Móricz)
زیگموند موریچ (Zsigmond Móricz)
رمان نویس مجارستانی
ماگدا سابو (Magda Szabó)
ماگدا سابو (Magda Szabó)
رمان نویس مجارستانی
آندراس راپچاک (András Rapcsák)
مهندس و سیاستمدار مجارستانی
الکس سالای (Alex Szalay)
الکس سالای (Alex Szalay)
پروفسور فیزیک و هوا فضا اهل مجارستان

سوالات متداول

Location

طبق آخرین رتبه‌بندی جهانی QS در سال 2024 رتبه این دانشگاه 671 تا 680 بوده است.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

بیشتر بخوانید

Read more

دانشگاه علوم پزشکی دبرسن مجارستان قدیمی ترین موسسه آموزش عالی در این کشور می باشد. این دانشگاه جهت رفاه حال دانشجویان بین المللی، برنامه های تحصیلی خود را به زبان انگلیسی ارائه کرده است بخصوص در زیرشاخه های پزشکی که برای اولین بار در سال 1986به زبان انگلیسی در دانشگاه این کشور عرصه شد. حدود 4000 دانشجوی بین المللی در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اسلواکی نیز مانند این کشور مورد تقاضا می باشد.

تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی دبرسن مجارستان

دامنه گسترده مطالعاتی

دانشگاه علوم پزشکی دبرسن در تمامی زمینه های پزشکی عمومی، دندان پزشکی و داروسازی و همچنین علوم طبیعی، تکنولوژی فن آوری، مهندسی، هنر و اقتصاد تدریس را به زبان انگلیسی ارائه کرده است. در سال تحصیلی 2013 تا 2014 این دانشگاه میزبان 3700 دانشجو از 80 کشور دنیا بوده است.

آیا شما به رشته های بیولوژی علاقمند هستید؟ پس رشته خود را انتخاب کنید. دکترای پزشکی و یا مهندسی بیوشیمی.

آیا هنگام تحصیل ایده های بخصوصی توی ذهنتان وجود دارد که می خواهید پرورشش دهید؟ آیا می خواهید شرکتی مختص به خود را داشته باشید؟ پس بهتر است MBA را نیزبخوانید. اگر علاقمند به تحقیقات علمی هستید به گروه تحقیقاتی بپیوندید و برای یکی از گرایشات دکتری درخواست.

برنامه های تحصیلی دانشگاه علوم پزشکی دبرسن

 تحصیلات پزشکی این دانشکده دارای بنیان و پایه ای بسیار قوی می باشد. این دانشکده پزشکی با بیش از 18 بخش پزشکی و 1800 تخت یکی از بزرگترین بیمارستان ها می باشد. این بیمارستان نتنها مجهزترین بیمارستان بلکه مهمترین مرکز درمانی در منطقه می باشد.

 • پزشکی( پزشکی عمومی)
 • دندان پزشکی( دکترای دندان پزشکی حرفه ای)
 • داروسازی( دکتر داروساز)
 • MSc در بیولوژی ملکولی
 • MSc در زمینه سلامت عمومی

اخذ پذیرش پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی دبرسن

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در دانشگاه دبرسن کشور مجارستان، برای ارسال درخواست پذیرش دانشگاه باید مدارک زیر را برای دانشگاه ارسال کنید:

 • فرم درخواست پذیرش پر شده، امضاء شده ی معتبر
 • مدرک تحصیلی ( مدرک اتمام دوره ی دبیرستان، دیپلم دبیرستان، مدرک فارغ التحصیلی یا هر مدرک دیگری که معادل این مدارک باشد و یا مدرک دانشگاه.) توجه داشته باشید که علاوه بر اصل مدارک تحصیلی، داشتن ترجمه انگلیسی آنها نیز الزامیست.
 • کپی پاسپورت
 • اگر زبان مادری فرد متقاضی انگلیسی نباشد مدرک تسلط به زبان انگلیسی ضروریست.
 • رزومه یا CV کوتاه

متقاضیان می توانند مدارک ذکر شده را به صورت آنلاین در سایت دانشگاه دبرسن ارسال نمایند.

توجه داشته باشید که اگر مدارک و درخواست شما ناقص و یا اشتباه باشند امکان رسیدگی به آنها وجود ندارد و درخواست شما رد می شود. دانش آموزانی که هنوز تحصیلات خود را به پایان نرسانده اند و به زودی از دبیرستان فارغ التحصیل می شوند میتوانند در کنار سایر مدارک خود ریز نمرات خود را برای دفتر آموزش بین المللی ارسال کنند و به محض دریافت مدرک خود آن را ارسال نمایند.

توجه: اخرین مدرک تحصیلی همراه با پاسپورت باید اسکن شود و برای دفتر آموزش بین الملل ارسال شود و اصل این مدارک در هنگام شرکت در آزمون ورودی و یا در هنگام ثبت نام باید تحویل داده شوند.دانشجویان متقاضی شرکت در رشته پزشکی ، برای ترم سپتامبر، تا 31 می ، و برای شرکت در ترم ژانویه تا 30 نوانبر فرصت دارند مدارک خود را ارسال کنند.

آزمون ورودی: متقاضیان رشته های دندان پزشکی و پزشکی می بایست در یک ازمون ورودی شرکت کنند. این ازمون از 2 قسمت تشکیل شده است: آزمون کتبی و مصاحبه

آزمون کتبی از دروس زیست شناسی ، شیمی / فیزیک تشکیل شده است. اگر دانشجو درس شیمی را انتخاب کند، ازمون شامل سوالات شیمی می باشد و باید به سوالات مبتدی فیزیک نیز پاسخ دهد و یا برعکس. برای هرکدام از بخش ها 30 دقیقه زمان خواهید داشت. بخش بعد امتحان ازمون شفاهی و مصاحبه از دروس زیست شناسی، شیمی/فیزیک خواهد بود. در حین مصاحبه شفاهی مهارت های دانشجو در زبان انگلیسی و انگیزه ی او نیز مورد بررسی قرار میگیرد. زبان این آزمون و مصاحبه انگلیسی است.

آزمون ورودی مصاحبه دانشگاه علوم پزشکی دبرسن

جهت ادامه تحصیل در رشته های زیر کنکور اجباری می باشد:

 • پزشکی، دندان پزشکی، داروسازی، BMC

این آزمون دارای دو بخش می باشد:

 • آزمون کتبی( امتحان تست 4 گزینه ای، تعاریف، محاسبات و …)
 1. زیست
 2. شیمی/ فیزیک
 3. امتحان شفاهی از زیست و شیمی یا فیزیک

اگر نتیجه آزمون کتبی زیر 40 درصد باشد، دانشجو براساس امتحان شفاهی خود سنجیده می شود.

هزینه و شهریه دانشگاه پزشکی علوم پزشکی دبرسن

هزینه تحصیل در رشته های پزشکی و دندان پزشکی دانشگاه دبرسن مجارستان در سال 2019/2018 به صورت زیر می باشد:

 • هزینه درخواست پذیرش: 150 دلار آمریکا
 • هزینه ورود به دانشگاه : 350 دلار آمریکا.

این هزینه ها شامل تمامی دانشجویانی که متقاضی اخذ پذیرش در این دانشگاه در سال تحصیلی 2019/2018 می باشند می شود. هزینه های بیمه سلامت، چک آپ پزشکی و کارت دانشجویی جزو مواردیست که در شهریه دانشجویان لحاظ شده است.

 • رشته دندان پزشکی: 10 ترم یا 5 سال طول میکشد و شهریه هر سال تحصیلی در این دانشگاه 16000 دلار آمریکا می باشد.
 • رشته پزشکی : مدت زمان تحصیل در این رشته 12 ترم یا 6 سال است. هزینه ای که بابت شهریه در هر سال تحصیلی می بایست پرداخت کنید 16900 دلار آمریکا است.

توجه داشته باشید که دانشگاه دبرسن چک بانکی و پرداخت نقدی نمیپذیرد. هنگام پرداخت شهریه به یاد داشته باشید که در قسمت توضیحات نام دانشجو و رشته تحصیلی او را قید کنید.

هزینه های زندگی در کشور مجارستان بستگی به نوع زندگی شما خواهد داشت. اگر در یک شهرهای بزرگ تر زندگی کنید مخارج زندگی نسبت به شهرهای کوچک تر بیشتر است. اما میتوان گفت که به طور متوسط باید بودجه ای معادل 7200 دلار تا 10500 دلار در سال برای زندگی در این کشور در نظر بگیرید.

این مبلغ شامل هزینه های مسکن، خوراک ، رفت و آمد و سایر هزینه های لازم شما در زندگی روز مره میشود. دانشجویان دانشگاه دبرسن می توانند برای مسکن ، از خوابگاه های دانشجویی دانشگاه نیز استفاده کنند. دانشگاه در حال حاضر 4800 تخت در خوابگاه های مختلف دارد. هزینه های خوابگاه هر سال هتوسط دانشگاه اعلام می شود و از ساختمانی به ساختمان دیگر فرق میکند و بین 12000 تا 35000 فورینت مجارستان ( واحد پول مجارستان ) هزینه خواهد داشت.

دانشگاه های مشابه

Similar universities

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *