بورسیه های تحصیلی لبنان

بورس های تحصیلی همواره یکی از دلایل جذب دانشجویان بین المللی در کشورهای مختلف دنیا به شمار می رود که در تمامی مقاطع تحصیلی به متقاضیان و دانشجویان ارائه می شود. این بورس های تحصیلی به شکل های مختلفی به دانشجویان ارائه می شوند و به عوامل مختلفی بستگی دارند که باید پیش از تصمیم به مهاجرت توسط دانشجو به طور کامل بررسی شوند. مشاوران موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) تلاش نموده اند تا با بررسی بورسیه های تحصیلی لبنان اطلاعات لازم در این زمینه را در اختیار شما عزیزان قرار دهند.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

شرایط انواع بورسیه های تحصیلی لبنان

درسال 1999 هیئت امنای AUB برنامه بورسیه شایستگی AUB را جهت تحصیل در لبنان ترتیب داد. این برنامه دانشگاه را قادر میسازد تا به ده دانشجو متقاضی ورودی سال جدید در مقاطع کارشناسی ارشد با مدارج بالای تحصیلی، شهریه کامل اهدا نماید. دانشجویان برگزیده از میان فارغ التحصیلان برتر انتخاب می گردند. دانشجویان به منظور انتخاب شدن، ملزم به انجام امور خاصی نیستند. بورسیه ها بر اساس درخواست پذیرش از پیش تعیین و مستقیما به افراد منتخب اهداء می گردد.

در سال 2006، AUB و مجمع تحقیقاتی شورای علمی معاهده ای را امضا نمود، که به سبب آن به 5 دانشجوی برتر مقطع لیسانس در کشور لبنان، شهریه کامل پرداخت گردد. NCSR قادر به پرداخت 10 میلیون پوند کشور لبنان به هر دانشجوی فارغ التحصیل است در حالی که AUB می تواند بر اساس نیاز دانشجو، به وی هزینه پانسیون، رفت و آمد و سایر مخارج زندگی را پرداخت نماید. بورسیه ها بر اساس نمراتی که دانشجویان در امتحانات رسمی مقطع لیسانس کسب مینمایند و مورد پذیرش کشور لبنان میباشد، به دانشجویان اعطا می گردد.

به منظور ترویج هنر لیبرال در لبنان و منطقه MENA، دانشگاه آمریکایی بیروت در سال 2016 برنامه ای برای اهداء بورسیه تحصیلی به هنر لیبرال ترتیب داد تا به فارغ التحصیلان این رشته کمک کند در برنامه های دیگری از جمله : ادبیات و زبان عربی، باستان شناسی، تاریخ هنر، ادبیات انگلیسی، تاریخ، فلسفه، جامعه شناسی-مردم شناسی و هنر استودیویی شرکت نمایند.

برنامه های فوق مشخص می نماید که تا چه میزان مطالعه جامعه و مردم شناسی و هنر در کشور لبنان هائز اهمیت است و مورد توجه قرار می گیرد. دانشجویانی که متقاضی تحصیل در شاخه های نامبرده باشند، می توانند تا سقف 70% شهریه دوره های تحصیلی را از AUB دریافت نمایند. در آغاز سال 2019، AUB به منظور حمایت از دانشجویان مبتکر و جوان، برنامه ای ترتیب داد تا به آنان بورسیه های خاصی تحت عنوان بورسیه ابتکار عمل تعلق گیرد. این تسهیلات 80% شهریه بالغ بر 130 دانشجو از 26 ناحیه کشور لبنان را پوشش می دهد.

همچنین به 5 متقاضی منتخب سازمان AUB، 50% بورسیه و 30% وام به منظور اشتغال زایی تعلق می گیرد. در این مورد نیز تمامی مبالغ بر اساس انتخاب سازمان به طور مستقیم به منتخبین پرداخت می گردد. برنامه بورسیه جهانی مسترکارت پایه، این برنامه، برنامه ایست که ما بین دانشگاه آمریکایی بیروت و دانشگاه کانادا ترتیب داده شده است. در این برنامه تمام هزینه های تحصیل دانشجویان و فارغ التحصیلانی که سعی در تغییر وضع کنونی جامعه خود دارند و باور دارند که می توانند در این امر نقش بسزایی داشته باشند، پرداخت می گردد. در این موارد سازمان AUB از دانشجویان به طور کامل حمایت می نماید.

علاوه بر بورسیه ای که به فارغ التحصیلان پرداخت می شود، موارد خاصی نیز شامل کسانی می گردد که مایل به اتمام تحصیل خود و اقامت همیشگی در لبنان هستند. به علاوه، بورسیه فارغ التحصیلی به دانشجویان آفریقایی که در لبنان زندگی می کنند نیز تعلق میگیرد. USAID-برنامه بورسیه دانشگاهی، این برنامه توسط ایالات متحده آمریکا ترتیب داده شده است و پیشنهاد بورسیه به دانشجویان دانشگاه های معتبر کشور لبنان براساس شایستگی را اعلام می دارد.

چنین بورسیه هایی دانشجو را قادر میسازد تا علاوه بر دنبال کردن اهداف تحصیلی خود، در جهت پیشرفت مهارت ها و انگیزه خود در افزایش ارتباطات خود با سایرین، گام بردارد. برنامه USP می تواند شامل حال شهروندان لبنانی که در مراکز سطح بالا مشغول به تحصیل در 2 سال اخر دوره خود هستند نیز گردد. در چنین مواردی، دانشجویانی که 2سال تحصیل خود در مراکز دولتی هستند و سال سوم را در ایالات متحده به تحصیل پرداخته اند نمی توانند چنین بورسیه هایی را دریافت نمایند. به علاوه متقاضیان نباید در مراکز تحصیلی مشغول به تحصیل یا فارغ التحصیل شده باشند.

بورسیه اهدایی هزینه های محل اقامت، حمل و نقل و سایر هزینه های دانشجو از جمله هزینه کتاب، رایانه، بیمه و سایر هزینه های مصرفی دانشجو مانند کلاس زبان های سطوح پیشرفته و دیگر ملزومات آکادمیک دانشجو را متقبل می گردد. بورسیه STEM الغیریر، عبدالله الغیریر، بنیانگذار AGFE، با توجه به برنامه STEM، بورسیه هایی را به دانشجویان فارغ التحصیل علوم و تکنولوژی، مهندسی و ریاضیات اعطا می نماید. همچنین اعلام داشته است که از دانشجویان هوشمند و خلاق برای به واقیت پیوستن اهدافشان حمایت خواهد نمود. که البته گزینش این افراد  بر اساس الزامات اقتصادی خواهد بود.

متقاضیان علاقه مند می توانند از طریق وبگاه الغریر درخواست خود را ارسال نمایند. برنامه بورسیه رهبران MEPI، این برنامه توسط اداره ایالت متحده در خاورمیانه طراحی شده است که مختص دانشجویان ارشد و سطح بالای دانشگاه ها از خاور میانه و همچنین از شمال آفریقاست. برنامه MEPI این امکان را برای دانشجویان فراهم می آورد تا شهریه 4 سال تحصیل خود را دریافت نمایند. همچنین فرصتی فراهم شود تا دانشجویانی که قابلیت رهبری سایرین را دارند با این هدف به تحصیل بپردازند. دانشجویان قابل قبول اعم از مرد و زن که مقاله های مختلفی راجع به مذهب و فرهنگ و مسائل جغرافیایی ارائه می دهند، می توانند به مدت 4 سال در دانشگاه های آمریکایی خاورمیانه به تحصیل بپردازند.

شرایط اخذ بورسیه و فاند از دانشگاه های لبنان

مدارک مورد نیاز عبارت اند از:

  • عکس در قطع پاسپورتی
  • ریز نمرات سه سال اخیر تحصیل
  • سوابق کاری: گواهی اشتغال تمامی اعضای شاغل خانواده که در آن به وضوح حرفه، عنوان شغل، سال های خدمت، مزایا (مزایای تحصیلی، مسکن و غیره) این موارد را می توانید از کارفرما دریافت نمایید.
  • گواهی ثبت نام در دانشگاه که در آن شهریه ی سالیانه ی تحصیل ذکر شده باشد به علاوه ی رسید های پرداخت شهریه درمورد  تمامی کودکانی که تحت کفالت افراد دیگری هستند و در مدرسه یا دانشگاه مشغول به تحصیل اند.
  • اطلاعات مربوط به اعضای خانواده (وضعیت تاهل) که در سه ماه اخیر صادر شده باشد.
  • فتوکپی قرارداد های اجاره و یا سند ملک، زمین یا ملک تجاری

شرایط اخذ بورسیه و فاند از دانشگاه های لبنان

سند مالکیت به نام پدر یا مادر از دپارتمان ثبت اراضی در بیروت و در غزه، جایی که خانواده ساکن اند. این مدارک را می توانید از وزارت اقتصاد، واقع در محل خندک الغمیک، نزدیک پل فواد شهاب، ساختمان موکرزل طبقه نهم دریافت کنید. سال گذشته هزینه ی دریافت این مدارک برای هردو والد 266000 معادل 176.33 دلار آمریکا بوده است. برای دانشجویانی که در خارج از کشور مشغول به تحصیل می باشند دریافت سند مالکیت از دفتر ثبت اسناد (یا هر مدرک دیگری معادل آن) از کشور محل زندگی خانواده شان کفایت می کند.

  • فتو کپی سند ماشین تمامی اعضای خانواده
  • فتوکپی دریافت وام و تمامی مدارک مربوط به آن (در صورتی که در مورد شما صدق کند)
  • اظهاریه بانکی حساب های سپرده (در صورتی که در مورد شما صدق کند)
  • اگر متقاضی متاهل باشد، تمامی مدارک مربوط به همسر نیز می بایست همراه با مدارک دیگر ارائه دهید. این مدارک شامل موارد 3 تا 10 می شود.

هر مدرک دیگری که درخواست دریافت کمک هزینه مالی را ساپورت کند و به آن کمک کند. (مدارک پزشکی یا صورت حساب های بیمارستان، گواهی اتمام کار، اتمام خدمت و غیره). شما متقاضیان گرامی می توانید با مراجعه به موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) و مشورت با کارشناسان ما از روش های دریافت بورسیه آگاهی یافته و نسبت به پذیرش اقدام کنید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *