آزمون PTE

آزمون PTE یک آزمون بین المللی زبان انگلیسی مانند تافل و آیلتس است که در کشور های بسیاری به رسمیت شناخته شده است. این آزمون فقط به صورت کامپیوتری برگزار می شود و چهار مهارت زبانی متقاضی را ارزیابی می کند.در صورتیکه مایل به شرکت در آزمون بین المللی PTE می باشید، به شما توصیه می کنیم این مقاله را که توسط کارشناسان مجرب موسسه حقوقی مهاجرتی اصطهباناتی گردآوری شده است را مطالعه نمایید.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

آزمون پیرسون انگلیسی

آزمون Pearson Test of English که به PTE مشهور می باشد، یک تست زبان انگلیسی دانشگاهی مبتنی بر رایانه است که برای متقاضیان غیر بومی مایل به تحصیل در خارج از کشور به زبان انگلیسی طراحی شده است. بخش های این تست شامل خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن می باشد. در این آزمون یک تست چند مرحله ای وجود دارد.مدرک PTE در پاسخ به تقاضای مؤسسات، دولت و سایر سازمان ها برای ایجاد یک روش دقیق تر برای ارزیابی دانشجویان غیر بومی که وارد دنیای تحصیلی زبان انگلیسی می شوند، ایجاد شده است.

آزمون PTE توسط شورای پذیرش مدیریت دانش آموخته تأیید می شود. از بین سایر دانشگاه ها، دانشکده بازرگانی لندن در انگلستان، دانشکده بازرگانی هاروارد، دانشکده کارشناسی ارشد دانشگاه استنفورد و دانشگاه ییل در ایالات متحده نمرات دانشگاهی PTE را می پذیرند. سایر موسسات کشورها از جمله اسپانیا، فرانسه و چین نیز برای پذیرش آزمون PTE ثبت نام کرده اند. همچنین مدارس تجاری پیشرو مانند INSEAD و HEC Paris در فرانسه، IESE، IE Business School و ESADE دراسپانیا و SDA Bocconi در ایتالیا برای مقبولیت این آزمون نیز اقدام کرده اند. علاوه بر مدارس تجاری، تعدادی دانشکده هنر و موسیقی نیز هستند که نمرات این امتحان را می پذیرند. در فوریه 2013، با همکاری خدمات آموزشی زبان انگلیس در مالزی، یک مرکز جدید تست در Petaling Jaya، مالزی افتتاح کرد.

انواع آزمون PTE

آزمون PTE یک امتحان کامپیوتری است که به زندگی واقعی در محیط دانشگاهی مورد استفاده قرار می گیرد، متمرکز است. این بدان معنی است که زبان یکپارچه در طول آزمون استفاده می شود و دانشجویان به انواع لهجه ها و زبان های دانشگاهی که در موسسات آموزش عالی انگلیسی با آنها روبرو می شوند، گوش می دهند.

آزمون PTE انواع مختلفی دارد، که بنا به هدف متقاضی هر یک از آن ها انتخاب می شود. در این مقاله که توسط کارشناسان مجرب موسسه حقوقی مهاجرتی اصطهباناتی تهیه شده است، انواع آزمون های PTE را برای شما توضیح داده اند.

 • آکادمیک (Academic PTE)
 • عمومی (General PTE)
 • کودکان و نوجوانان (Young Learners PTE)
انواع آزمون PTE

انواع آزمون PTE

آزمون PTE آکادمیک:

این آزمون از سه بخش تشکیل شده است که:

بخش اول: شامل نوشتن و صحبت کردن است که بخش های معرفی، خواندن، توصیف و خلاصه کردن متن داده شده در حد یک جمله را دارد. مدت زمان مختص داده شده به این بخش 77-93 دقیقه می باشد.

بخش دوم: قسمت خواندن را دارد که شامل پرکردن جاهای خالی و انتخاب گزینه مناسب از بین سایر گزینه ها است. مدت زمان این بخش 31-40 دقیقه می باشد.

بخش سوم: بخش شنیدن است که دارای سوالات چند گزینه ای، تعیین کلمات نادرست و خلاصه کردن متن شنیداری می باشد.

آزمون PTE عمومی:

آزمون PTE عمومی، امتحانات مبتنی بر موضوع است که برای اثبات چگونگی برقراری ارتباط یادگیرنده در موقعیت های معتبر و واقع گرایانه، و نه در یادگیری واژگان و ساختارهای رسمی، طراحی شده است. به همین دلیل، این آزمون ها از واقعیت های زندگی به جای تمرینات دستوری استفاده می کنند.آنها چهار مهارت را ارزیابی می کنند: خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن. شش سطح وجود دارد که در چارچوب مشترک مرجع اروپایی برای زبان ها ترسیم شده است. این چارچوب توسط شورای اروپا ایجاد شده است تا زبان آموزان، معلمان، دانشگاه ها یا کارفرمایان بالقوه را برای مقایسه و ارتباط صلاحیت های زبان بر اساس سطح ایجاد کند.

بخش اول: نگارش است که مهارت های نوشتاری، شنیداری، خواندن و مقایسه را ارزیابی می کند.

بخش دوم: در این بخش متقاضی باید شروع به صحبت کردن کند و فرد برگزار کننده آزمون ارزیابی می کند.

آزمون PTE کودکان و نوجوانان

این آزمون برای کودکان 6-13 سال طراحی شده است و در چهار سطح برگزار می شود. در این نوع آزمون به جای تاکید بر واژگان و بیان اصطلاحات کودکان بر روی توانایی آن ها در زبان تاکید دارد.

مراکز برگزاری آزمون PTE

آزمون PTE در شهر و کشور های زیادی برگزار می شود. در حال حاضر در 45 کشور این آزمون برگزار می شود. شما می توانید در سایت آزمون، مکان های برگزاری را مشاهده نمایید. متاسفانه در ایران مرکز برگزاری برای آزمون PTE وجود ندارد و متقاضیان ایرانی عزیز به کشور های همسایه مانند ترکیه، آذربایجان و امارات برای شرکت در آزمون مراجعه می نمایند.

مزایای آزمون PTE

این امتحان شامل ضبط صدا، که بخشی از داده های بیومتریک پیشرفته است که باید به مؤسسات در تأیید هویت نامزدها کمک کند و باید در تصمیم گیری در مورد پذیرش، آنها را یاری کند. این آزمون حداکثر 3 ساعت طول خواهد کشید و شرکت کنندگان می توانند انتظار داشته باشند که نتایج آنها طی 5 روز کاری به صورت آنلاین به آنها تحویل داده شود.نمرات آزمون در مقیاس جهانی انگلیسی گزارش می شود، مقیاس استاندارد و عددی استاندارد از 10 تا 90 که می تواند مهارت زبان انگلیسی را با دقت بیشتری با مراجعه به مجموعه های سطح شناخته شده ای که در چارچوب مشترک مرجع اروپایی زبان ها یا CEFR ارزیابی کند.آزمون PTE برای دوره های تحصیلی توسط هزاران دانشگاه در سراسر جهان پذیرفته شده است. همچنین برای کلیه برنامه های ویزا و مهاجرت دانشجویی استرالیا ومهاجرت به نیوزلند تأیید شده است.

1- هوش مصنوعی:

نمره هوش مصنوعی به معنای این است که این فقط یک فرد واحد نیست که مهارت های زبان انگلیسی شما را ارزیابی کند، بلکه یک الگوریتم بسیار زیرکانه است که تقلید از نشانگرهای انسانی را بر اساس بسیاری از پاسخ های مختلف، تقلید می کند.

2- داوری بی طرفانه:

وقتی آزمون علمی PTE را می گذرانید، آنچه می گویید توسط AI در برابر هزاران پاسخ قبلی ارزیابی می شود. این بدان معنی است که شما فقط به آنچه می گویید، نه به لهجه و چیزهای دیگر درجه بندی شده اید.

3- آزمایش انعطاف پذیر و نتایج سریع:

با استفاده از فن آوری پیشرو در بازار، آزمون PTE به همه آزمایش کنندگان انعطاف پذیری باورنکردنی را ارائه می دهد. نتایج آزمون معمولاً فقط در 5 روز کاری تحویل داده می شود و علاوه بر این، آزمون PTE را در بیش از 250 مرکز آزمون در بیش از 50 کشور جهان ارائه می دهد.

4- نمره خود را به دفعات نامحدود ارسال کنید:

این آزمون با افتخار به همه متقاضیان آزمون اجازه می دهد که بدون پرداخت هزینه اضافی، بتوانند امتیاز خود را به هر سازمان دیگری که دوست دارند، ارسال کنند. این آزادی فرصت بیشتری برای رسیدن به رویاهای خود به شما می دهد.

مقایسه آزمون PTE با آزمون تافل و آیلتس

آزمون PTE در سال های اخیر در جهان به رسمیت شناخه شده است، تفاوتی که متقاضیان عزیز باید در رابطه با آزمون PTE نسبت به آزمون زبان بین المللی مانند تافل و آیلتس بدانند، عبارتند از:

 • تمامی بخش های این آزمون برخلاف سایر آزمون ها مانند آیلتس در یک روز برگزار می شود و شما نیازی ندارید که برای هر بخش آزمون در روزهای متفاوتی حضور یابید.
 • مانند سایر آزمون ها، چهار مهارت زبان انگلیسی ارزیابی می شود.
 • نمره هر بخش در بخش های دیگر تاثیر می گذارد و مانند آزمون آیلتس نمره نهایی به شما ارائه می دهد.
 • بخش مکالمه این آزمون بر خلاف آزمون آیلتس که حضوری برگزار می شود و این خود باعث افزایش استرس متقاضی است، به صورت کامپیوتری برگزار می شود و برای فرد راحت تر می باشد.
 • اعلام نتیجه و ارزیابی این آزمون کاملا کامپیوتری می باشد و به همین دلیل امکان اشتباه در تصحیح آن بسیار کمتر است.
 • نمره این آزمون ۵ روز بعد از انجام آزمون در وب سایت Pearson قابل مشاهده است و شما می توانید بعد از آن بلافاصله در صورت نیاز مجددا ثبت نام نموده و در آزمون شرکت نمایید.
 • تعداد دفعات برگزاری این آزمون بسیار زیاد است؛ به طوریکه قدرت انتخاب شما در تاریخ مشخص بسیار بالا تر است.
 • نمره این آزمون از 10 تا 90 ارزیابی می شود.
 • مدت زمان آزمون 3 ساعت است.
 • بر خلاف آزمون آیلتس و تافل، این آزمون تاریخ انقضا ندارد.

شرایط شرکت در آزمون PTE

برای شرکت در آزمون PTE بهتر است در ابتدا مهارت های خود را در بخش های مختلف تقویت نمایید. منابع امتحانی مختلفی را بررسی و مطالعه نمایید. برای تقویت زبان خود می توانید در دوره های مختلف زبان شرکت کنید و علاوه بر آن نگاه کردن به فیلم و گوش دادن به موسیقی زبان اصل می تواند به شما بسیار کمک کند.همچنین در آزمون های آزمایشی شرکت کنید تا مهارت های خود را ارزیابی کنید و می توانید با شرکت در این آزمون ها خود را برای قرار گرفتن در روز امتحان بهتر آماده کنید. پس از شرکت در هر آزمون می توانید پیشرفت خود را بررسی نمایید. نقاط ضعف خود را شناسایی کرده و می توانید به رفع آن ها بپردازید.

ثبت نام آزمون PTE

برای شرکت در آزمون PTE در ابتدا باید در سایت https://pearsonpte.com/book-now/ یک حساب کاربری برای خود ساخته و سپس تمامی اطلاعات خواسته شده را به طور دقیق و کامل پر نمایید. دقت کنید که تمامی اطلاعات خود را دقیق مشابه پاسپورت خود تکمیل نمایید.سپس بعد از تکمیل اطلاعات هویتی، باید مکان و روز امتحان خود را مشخص نمایید. بعد از آن باید هزینه آزمون را پرداخت نمایید و از صفحه آزمون و مشخصات خود یک پرینت بگیرید.

ساختار آزمون PTE

در این آزمون هر چهار مهارت شما مورد ارزیابی قرار می گیرد. این آزمون از 4 بخش تشکیل شده است که در این مقاله کارشناسان مجرب موسسه حقوقی مهاجرتی اصطهباناتی به تفکیک و توضیح هر یک از این ساختار ها و بخش ها پرداخته است.

مهارت اول: خواندن و نوشتن

این بخش شامل:

 • معرفی شخصی
 • خواندن بلند
 • تکرار جمله
 • توصیف تصویر
 • خلاصه کردن متن
 • خلاصه کردن یک جمله
 • خلاصه کردن متن
 • مقاله(20 دقیقه)
 • زمان پاسخگویی به این بخش، 77-93 دقیقه می باشد.

مهارت دوم: خواندن

این بخش شامل:

 • سوالات چند گزینه ای
 • چندین پاراگراف
 • پر کردن جاهای خالی
 • زمانی که برای این بخش در نظر گرفته شده است، 31-40 دقیقه می باشد.
مهارت دوم: خواندن

مهارت دوم: خواندن

مهارت سوم: گوش دادن

این بخش شامل:

 • خلاصه کردن یک بخش
 • سوالات چند گینه ای
 • پر کردن جای خالی
 • خلاصه کردن متن
 • مشخص کردن کلمات نادرست
 • مدت زمانی که شما برای عبور از این بخش دارید، 45-57 دقیقه می باشد.

در صورتیکه با خواندن مقاله بالا همچنان نکاتی مبهم برای شما وجود داشت، می توانید با دفاتر ما در تهران، شیراز، مشهد، اصفهان و تبریز از طریق شماره های ذکر شده در سایت ارتباط برقرار نمایید تا بتوانید اطلاعات کامل تری را دریافت نمایید.

سوالات متداول در رابطه با آزمون PTE

1- هزینه آزمون PTE چقدر است؟آزمون دانشگاهی PTE، 340 دلار هزینه دارد. اگر آزمون خود را ظرف 48 ساعت قبل از تاریخ آزمون خود رزرو کنید، هزینه آزمون 425 دلار خواهد بود (شامل هزینه دیررس و GST).

2- چگونه می توان نتیجه آزمون های قبلی یا تمام آزمون های خود را بررسی کرد؟شما می توانید نتایج حاصل از تمام آزمون های خود را در بخش “نتیجه آزمون گرفته شده” بررسی کنید.

3- چگونه می توان تاریخ آزمون و مکان جلسه را بررسی کرد؟می توانید تاریخ های آزمون علمی PTE و در دسترس بودن جلسه را در آدرس pearsonpte.com/book در پنجره “در دسترس بودن” بررسی کنید.

4- من نمره مورد نیاز خود را نگرفتم، چگونه می توانم دوباره امتحان دهم؟اگر نمره مورد نیاز خود را کسب نکرده اید، می توانید آزمایش دیگری را در وب سایت Pearson ترتیب دهید. لطفا توجه داشته باشید که تا زمانی که نمرات آزمون قبلی خود را نگرفته باشید، نمی توانید برای یک آزمون دیگر ثبت نام کنید.

5- آیا می توانم در طول آزمون، استراحت کنم؟ممکن است در صورت تمایل 10 دقیقه بین قسمت 2 و 3(خواندن و قسمت و گوش دادن) استراحت کنید. در حین استراحت، شما مجاز به ترک محل آزمون نیستید.

6- اگر نتایج خود را دریافت نکردم، چه می شود؟نتایج شما به طور معمول در پنج روز کاری بعد از تاریخ آزمون شما در دسترس خواهد بود. هنگامی که نتایج شما آماده است، یک پیام الکترونیکی از Pearson دریافت خواهید کرد که به شما اعلام می کند چگونه نمره خود را از طریق حساب وب Pearson خود مشاهده کنید. اگر به هر دلیلی تأخیر در نتایج شما وجود داشته باشد، پیرسون مستقیماً با شما تماس خواهد گرفت.

7- من نتایج آزمون خود را متوجه نمی شوم؟برای کسب اطلاعات در مورد نحوه تفسیر نتایج آزمون راهنمای PTE آکادمیک PTE به وب سایت Pearson مراجعه کنید: http://pearsonpte.com/test-takers/results

8- من نمره خود را دریافت کرده ام؛ اما مدرک خود را نگرفته ام. چه زمانی مدرک خود را دریافت می کنم؟پیرسون برای آزمون PTE گواهی نامه یا گزارش نمره کاغذ صادر نمی کند. شما می توانید نمره خود را از طریق حساب وب پیرسون به موسسه (های) و ارگان های دولتی خود ارسال کنید. فقط نمرات اختصاص داده شده از این روش معتبر، تلقی می شوند.

9- آیا می توانم از طریق پیشخوان یا تلفنی با یک مرکز تست انگلیسی Navitas رزرو کنم؟خیر، مرکز آزمون انگلیسی Navitas فقط آزمون را اجرا می کند، شما باید با استفاده از سیستم رزرو آنلاین pearsonpte.com/book پیرسون ثبت نام کنید.

10- چگونه می توانم برای آزمون PTE آماده شوم؟وب سایت Pearson انواع مواد آماده سازی مفید دارد، برای اطلاعات بیشتر به سایت pearsonpte.com/test-takers/preparation مراجعه کنید.

11- اگر در روز تست بیمار باشم چه می شود؟اگر در روز آزمون بیمار هستید و قادر به حضور در آزمون نیستید، لطفا در اسرع وقت با پیرسون تماس بگیرید. پیرسون در برخی شرایط انتقال به جلسه آزمون دیگر را بصورت رایگان ارائه می دهد.ایمیل : pte-acustomersupportapac@pearson.com ساعات اداری دوشنبه تا جمعه، ساعت 1.30 صبح تا 6.00 بعد از ظهر در تعطیلات بسته شده است.

1/5 - (1 امتیاز)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *