تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه

تحصیل در مقطع کارشناسی در فرانسه و مقطع کارشناسی ارشد یکی از برنامه های مهاجرتی محبوب بین دانشجویان ایرانی و سایر کشورها می باشد. در سال های گذشته دانشگاه های مختلفی در سراسر فرانسه، اقدام به ارائه دوره های تحصیل کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی کرده اند و همین باعث شد تا بسیاری از افرادی که به دنبال تحصیل در دانشگاه های تراز اول جهان هستند، فرانسه را برای ادامه تحصیل خود انتخاب کنند. اگر شما هم می خواهید برای تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه به این کشور مهاجرت کنید، این مقاله از بلاگ گروه وکلای اصطهباناتی را تا انتها مطالعه فرمایید تا با شرایط و رشته های ارشد زبان فرانسه آشنا شوید.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه + شرایط و هزینه

این آمارها نشان می دهد که کشور فرانسه، محیط بسیار مناسبی برای زندگی، کار و تحصیل می باشد. پایتخت این کشور شهر رویایی پاریس و زبان رسمی آنها فرانسوی می باشد. البته زبان انگلیسی نیز جزو زبان های رایج در این کشور است. جمعیت فرانسه در سال ۲۰۱۸ حدود ۶۷ میلیون نفر تخمین زده شده است و واحد پول این کشور یورو می باشد. شرایط اقتصادی مناسب و دانشگاه های معتبر و پیشرفته باعث شده تا بسیاری از افراد مشتاق تحصیل در رشته های ارشد حقوق فرانسه یا کارشناسی ارشد  باشند.

متقاضیان این امکان را دارند تا با ارسال مدارک خود برای دانشگاه های برتر فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد، پذیرش تحصیلی دریافت کنند و به واسطه آن به فرانسه مهاجرت کنند. رشته های مختلفی در مقطع کارشناسی ارشد  تدریس می شوند؛ به عنوان مثال افراد می توانند برای تحصیل زبان فرانسوی در مقطع ارشد به این کشور مهاجرت کنند. در سایر رشته ها از جمله حقوق، دانشجویان این امکان را دارند تا با اخذ پذیرش تحصیلی، ویزای تحصیلی دریافت کرده و وارد خاک فرانسه شوند.

مقطع کارشناسی ارشد

ادامه تحصیل در فرانسه در مقطع فوق لیسانس در فرانسه، یکی از بهترین تصمیماتی است که دانشجویان می توانند اتخاذ کنند. در این روش، دانشجو می تواند در یکی از بهترین کشورهای اتحادیه اروپا به تحصیل پرداخته و ویزای تحصیلی را نیز دریافت کند. دانشجویان بعد از اتمام دوره تحصیل ارشد، این امکان را دارند تا به مدت دو بازه شش ماهه به کاریابی در فرانسه بپردازند.

چنانچه دانشجو در این مدت ۱۲ ماه بتواند کاری پیدا کند، این امکان را دارد تا با دریافت ویزای کاری به مدت سه سال در فرانسه اقامت داشته باشد. پس از گذشت سه سال از اقامت کاری در فرانسه، متقاضی می تواند اقامت دائم خود را دریافت نماید؛ بنابراین انتخاب برنامه مهاجرت تحصیلی از طریق مقطع کارشناسی ارشد ، بسیار آینده روشنی دارد و می تواند منجر به دریافت اقامت دائم این کشور شود.

دانشگاه های فرانسه اعتبار بسیار زیادی دارند و تجهیزات و امکانات خوبی را در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می دهند. از سوی دیگر امکان تحصیل رایگان یا تحصیل با هزینه پایین تر نسبت به سایر کشورها، برای دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد وجود دارد. به همین دلیل هم بسیاری از دانشجویان بین المللی فرانسه را برای ادامه تحصیل خود انتخاب می کنند. یکی از دغدغه های افرادی که قصد ادامه تحصیل دارند، یادگیری زبان کشور مقصد است.

خوشبختانه در کشور فرانسه نیز امکان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی وجود دارد. افرادی که می خواهند در رشته هایی که به زبان انگلیسی تدریس می شوند تحصیل نمایند، نگران هزینه های خود نیستند زیرا شهریه این رشته ها در دانشگاه های فرانسه نسبت به سایر کشورهای اتحادیه اروپا بسیار مقرون به صرفه تر است.

شرایط اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد

افرادی که متقاضی تحصیل ارشد در فرانسه هستند، باید از قوانین و مقررات جدیدی که دانشگاه ها یا اداره مهاجرت این کشور تعیین می کند باخبر باشند. عدم اطلاع از قوانین و مقررات جدید در این زمینه، باعث می شود تا متقاضی نتواند از فرصت ها برای اخذ پذیرش یا ویزای تحصیلی به خوبی استفاده کند. به همین دلیل ما در این بخش، جدیدترین و به روزترین شرایط کارشناسی ارشد  را بر اساس آنچه که اداره مهاجرت و دانشگاه های این کشور اعلام کرده اند بررسی می کنیم.

مهمترین شرایط برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در این کشور عبارت اند از:

 • داشتن مدرک آیلتس با حداقل نمره ۶ برای افرادی که متقاضی تحصیل به زبان انگلیسی هستند
 • داشتن مدرک کارشناسی از یکی از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ایران
 • شرکت در آزمون TCF و مدرک B2 زبان فرانسوی برای افرادی که متقاضی تحصیل به زبان فرانسوی هستند

یکی از دغدغه های افراد برای اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد، موضوع محدودیت سنی است. خوشبختانه دانشگاه های فرانسه برای افراد شرایط سنی خاصی تعیین نکرده اند. با این حال تجربه نشان داده است افرادی که سن کمتری دارند، شانس بیشتری برای اخذ پذیرش تحصیلی خواهند داشت. از سوی دیگر در بسیاری از موارد گرچه دانشگاه محدودیتی برای سن قائل نمی شود اما اداره مهاجرت برای صدور ویزای تحصیلی محدودیت هایی را در زمینه سن در نظر می گیرد.

ما در موسسه مهاجرتی اصطهباناتی قبل از هرگونه اقدام، شرایط شما را از جهات مختلف از جمله سن، مدرک زبان، سوابق تحصیلی و غیره بررسی می کنیم و روشی را که کمترین احتمال ریجکتی را داشته باشد به شما پیشنهاد می کنیم. برای پرسیدن سوالات خود و ارتباط با مشاورین و کارشناسان نخبه ما در موسسه مهاجرتی اصطهباناتی می توانید با شماره تلفن های ما تماس حاصل فرمایید.

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

از دیگر دغدغه های بسیار مهم متقاضیان برای تحصیل در کشور فرانسه، ارائه مدرک زبان معتبر است. وقتی برای تحصیل وارد کشوری همچون فرانسه می شوید، با توجه به این نکته که زبان رسمی این کشور انگلیسی نیست، طبیعتاً با محدودیت هایی مواجه خواهید شد و برای تحصیل در برخی از رشته ها باید مدرک زبان فرانسوی ارائه دهید. به طور کلی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در این کشور الزامی برای ارائه مدرک زبان فرانسوی وجود ندارد و شما می توانید تحصیلات خود را در رشته هایی ادامه دهید که به مدرک زبان انگلیسی نیاز دارند.

از دیگر نقاط مثبت تحصیل در مقطع فوق لیسانس فرانسه این است که نیازی به ارائه مدرک زبان انگلیسی با نمره بالا نیست و حداقل نمره برای اخذ پذیرش تحصیلی، آیلتس ۶ می باشد. لبته ناگفته نماند ارائه مدرک آیلتس یا تافل با نمره بالا شانس متقاضی را برای دریافت پذیرش تحصیلی و ویزا به مراتب افزایش می دهد. رشته های مهندسی در کشور فرانسه اغلب به زبان انگلیسی ارائه می شوند و داوطلبان می توانند با ارائه مدارک خود، پذیرش تحصیلی را دریافت کنند.

اما اغلب رشته های علوم پایه و علوم انسانی از جمله حقوق، فلسفه و روانشناسی به زبان فرانسوی تدریس می شوند. افرادی که متقاضی تحصیل در این رشته ها هستند باید مدرک زبان فرانسوی خود را در سطح B2 یا C1 ارائه دهند. سطح زبان فرانسوی مورد نیاز برای رشته های مختلف، بسته به نوع دانشگاه و رشته مورد نظر متفاوت خواهد بود.

مشاوره تخصصی جهت ادامه تحصیل کارشناسی ارشد فرانسه

کشور فرانسه از نظر فرهنگی شباهت ها و نزدیکی های زیادی با فرهنگ ما ایرانیان دار و همین موضوع باعث شده تا بسیاری از ایرانیان به دنبال راهی برای مهاجرت به فرانسه زیبا باشند. این کشور که با کشورهای ایتالیا، آلمان، اسپانیا، سوئیس، بلژیک و مغرب مرز مشترک دارد توانسته از نظر علمی و تولیدات، یکی از قدرت های مهم در قاره اروپا باشد و زندگی با کیفیتی را برای شهروندان خود مهیا کند.

اگر هنوز تصمیم خود را در زمینه انتخاب رشته برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نگرفته اید و می خواهید یک رشته خوب را در یکی از دانشگاه های برتر فرانسه انتخاب کنید، توصیه می کنیم حتما در این زمینه با افراد متخصص و باتجربه مشورت نمایید. در فرانسه نیز برخی از رشته ها همچون سایر کشورهای دنیا، شرایط و بازار کار بهتری دارند. طبیعتاً افرادی که قصد پیدا کردن کار پس از تحصیل را دارند، باید در انتخاب رشته نیز دقت زیادی داشته باشند.

از سوی دیگر، قوانین و جزئیات دانشگاه های فرانسه سالانه دسخوش تغییراتی می شوند؛ به همین دلیل توصیه می کنیم اطلاعات و اخبار دست اول را از مشاورین و افراد فعال در این زمینه دریافت نمایید. مشاوره تخصصی در زمینه تحصیل مقطع کارشناسی ارشد  باعث می شود تا بهترین و آگاهانه ترین تصمیمات را برای برنامه مهاجرتی خود اتخاذ کنید و از سوی دیگر در وقت و هزینه های خود نیز صرفه جویی نمایید.

مخارج تحصیل و زندگی در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی ارشد  یکی از از بحث های داغ در میان داوطلبان مهاجرت تحصیلی است. سوالی که پیش می آید این است که آیا واقعاً تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در این کشور کاملاً رایگان خواهد بود؟ در پاسخ باید بگوییم که خیر. منظور از تحصیل رایگان، صفر بودن تمام هزینه های زندگی و تحصیل در فرانسه نیست. وقتی دانشجویی موفق به اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای فرانسه می شود، هزینه بسیار کمی را برای تحصیل در دانشگاه های این کشور پرداخت می کند.

درواقع هزینه ای که برای تحصیل در دانشگاه های این کشور در مقطع کارشناسی ارشد پرداخت می شود در مقابل کیفیت بالای آموزشی و امکانات رفاهی که در اختیار دانشجو قرار داده می شوند، بسیار کم و جزئی می باشد. دانشجویانی که در فرانسه تحصیل می کنند، با ارائه کارت دانشجویی می توانند از بیمه سلامت رایگان بهره مند شوند. همچنین هزینه های حمل و نقل برای دانشجویان در فرانسه نیم بها می باشد؛ بنابراین گرچه تحصیل در فرانسه کاملاً رایگان نیست اما هزینه های بسیار کم و قابل چشم پوشی را به دنبال خواهد داشت.

از سوی دیگر وقتی از هزینه های زندگی در فرانسه صحبت می کنیم، نمی توانیم عدد دقیقی را در نظر بگیریم زیرا بخش زیادی از هزینه های زندگی ماهانه افراد بسته به سبک زندگی آنها متغیر است. در برخی از شهرهای فرانسه که بیشتر فضای دانشجویی دارند، هزینه های زندگی بسیار مناسب است و از هزینه زندگی در شهرهایی مثل پاریس کمتر می باشد.

اجازه 20 ساعت کار در هفته به دانشجویان

اجازه 20 ساعت کار در هفته به دانشجویان

اگر شما هم خواهان تحصیل تقریباً رایگان در کشور فرانسه هستید حتما باید مدرک زبان فرانسوی داشته باشید زیرا داشتن مدرک زبان فرانسوی به متقاضی کمک می کند تا در بدو ورود به کشور فرانسه، اجازه ۲۰ ساعت کار در هفته را داشته باشد و به این ترتیب بتواند بخش زیادی از هزینه های زندگی خود را پوشش دهد.

البته به هیچ عنوان نگران هزینه های زندگی خود در فرانسه نباشید؛ زیرا دولت فرانسه از دانشجویان بین المللی حمایت می کند و امکانات خوبی را برای آنها فراهم می نماید زیرا هدف دولت فرانسه این است که شرایط را برای دانشجویان به نحوی فراهم کند که نگران هزینه ها نباشند و تمرکز خود را روی تحصیل بگذارند.

فرآیند اخذ پذیرش کارشناسی ارشد

مسیری که برای دریافت پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد باید طی کنید، با توجه به رشته و دانشگاه انتخابی شما متفاوت خواهد بود؛ اما به طور کلی برای دریافت پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد باید مراحل زیر را طی نمایید:

 • تهیه مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش
 • ارسال درخواست به دانشگاه مورد نظر
 • دریافت ایمیل تایید یا پذیرش از سوی دانشگاه
 • ارائه درخواست زمان مصاحبه به سفارت فرانسه در تهران
 • مراجعه به سفارت فرانسه در زمان تعیین شده به همراه مدارک مورد نیاز
 • موفقیت در مصاحبه
 • اعلام جواب نهایی مصاحبه از طریق ایمیل
 • مراجعه به سفارت فرانسه و دریافت ویزای تحصیلی این کشور

یکی از مراحل بسیار مهم برای مهاجرت تحصیلی به فرانسه، موفقیت در مصاحبه سفارت این کشور است. موفقیت در این مصاحبه به عواملی همچون تکمیل بودن مدارک ارائه شده، داشتن انگیزه نامه و رزومه قوی و آمادگی در پاسخ دادن به سوالات آفیسر بستگی دارد.

رشته های تحصیلی فوق لیسانس در دانشگاه های فرانسه

یکی از سوالاتی که متقاضیان ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس می پرسند، این است که چه رشته هایی در دانشگاه های فرانسه در این مقطع ارائه می شود؟ به طور کلی اغلب رشته ها در مقطع فوق لیسانس در این کشور ارائه خواهند شد. با این حال رشته های مهندسی تنوع بیشتری دارند و تعداد زیادی از دانشگاه های این کشور این نوع رشته ها را تدریس می کنند.

 افرادی که به رشته هایی مثل هنر، روانشناسی، فلسفه و سایر رشته های زیرمجموعه علوم انسانی علاقه مند هستند نیز می توانند در دانشگاه های تراز اول فرانسه به تحصیل بپردازند. همانطور که گفتیم این رشته ها اغلب به زبان فرانسوی تدریس می شوند و به همین علت متقاضی باید تسلط زیادی به زبان فرانسوی داشته باشد.

آموزش زبان فرانسوی در کشور فرانسه

یکی از روش های مهاجرت تحصیلی به کشور فرانسه، آموزش زبان فرانسوی در این کشور است. متقاضیان می توانند در دوره های آموزش زبان فرانسه شرکت کرده و به این ترتیب، ویزای تحصیلی فرانسه را دریافت کنند. با شرکت در این دوره ها فرد متقاضی این فرصت را دارد تا در کنار یادگیری زبان فرانسوی به کاریابی در فرانسه پرداخته و چنانچه بتواند شغلی در این کشور پیدا کند، ویزای کاری را دریافت نماید.

اگر متقاضی تحصیل زبان فرانسه در این کشور هستید و می خواهید از این طریق به فرانسه مهاجرت کنید، این نکته را در نظر داشته باشید که هزینه و شرایط ثبت نام در این دوره ها با توجه به مدت زمان آن ها و دانشگاه یا کالجی که انتخاب می کنید متفاوت خواهد بود؛ بنابراین حتماً در این زمینه با کارشناسان و افراد با تجربه مشورت نمایید.

طول دوره های کارشناسی ارشد در فرانسه

طول دوره های کارشناسی ارشد در فرانسه 4ترم تحصیلی میباشد.

طول دوره و شرایط ترم های تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد

افرادی که متقاضی تحصیل کارشناسی در فرانسه هستند، باید از مواردی همچون منابع کنکور ارشد زبان فرانسه و سایر شرایط تحصیل در این کشور آگاهی داشته باشند. از جمله موارد بسیار مهمی که متقاضیان باید بدانند، طول دوره و شرایط ترم های تحصیلی در این کشور است. به طور کلی دوره های کارشناسی ارشد در فرانسه ۴ ترم تحصیلی به طول می انجامد.

البته برای برخی از رشته های مهندسی در این کشور، دوره های ۲ ترمه یا یک ساله نیز وجود دارد؛ بنابراین متقاضیان این امکان را دارند تا با گذراندن دو ترم تحصیلی مدرک کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه های معتبر فرانسه دریافت کنند. به طور کلی دوره های کارشناسی ارشد  به دو دسته تقسیم می شوند:

 دوره مستر یک:

هر ترم تحصیلی چهار ماه به طول می انجامد و در پایان ترم دوم دانشجو باید یک دوره کارآموزی دوماهه را طی کند. در این دوره، دانشجویان حقوق دریافت می کنند که حداقل حقوق دریافتی آنها ماهانه ۵۵۰ یورو می باشد. دانشجویانی که فارغ التحصیل مقطع کارشناسی در ایران هستند، شانس زیادی برای پذیرش در دوره مستر یک دارند.

شرایط پذیرش در دوره مستر دو برای دانشجویان ایرانی

شرایط پذیرش در دوره مستر دو برای دانشجویان ایرانی

دوره مستر دو:

 در این دوره یکساله، هر ترم پنج ماه به طول می انجامد. ترم اول معمولاً تئوری است و ترم دوم به کارآموزی اختصاص پیدا می کند. در دوره کارآموزی نیز دانشجویان حقوقی به میزان حداقل ۵۵۰ یورو دریافت می کنند. تجربه نشان داده دانشجویانی که در ایران فارغ التحصیل مقطع فوق لیسانس هستند، شانس بیشتری برای پذیرش در دوره مستر دو را دارند.

شرایط اخذ ویزای دانشجویی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه

افرادی که خواهان ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد زبان فرانسه بدون کنکور و یا سایر رشته های فوق لیسانس در این کشور هستند، باید از شرایط صدور ویزای تحصیلی کاملاً مطلع باشند. همانطور که تا اینجا گفته شد، در قدم اول شما باید بتوانید پذیرش تحصیلی را از دانشگاه مورد نظر دریافت کنید؛ اما پذیرش تحصیلی مجوزی برای ورود به فرانسه نیست.

متقاضی باید با ارسال مدارک خود به سفارت فرانسه در ایران، بتواند ویزای تحصیلی را دریافت کند. معمولاً مواردی همچون تکمیل بودن مدارک، رزومه تحصیلی، سوابق کاری، شرایط سنی، مدرک زبان و غیره از جمله شرایط بسیار مهم برای صدور ویزای دانشجویی هستند.

مزایای تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه

از جمله مهمترین مزایای تحصیل در کشور زیبای فرانسه برای دانشجویان بین المللی، می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • برخورداری از بیمه رایگان سلامت برای دانشجویان
 • بهره مندی از حمایت های دولت فرانسه
 • تحصیل در دانشگاه های برتر و معتبر که دارای رنک های جهانی زیر ۵۰۰ هستند.
 • پذیرش دانشجویانی که مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه های ایران گرفته اند.
 • عدم نیاز به مدرک زبان فرانسوی
 • برخورداری از کمک هزینه مسکن تا حدود ۴۰ درصد قیمت مسکن تهیه شده.
 • دریافت کمک هزینه ماهانه برای تهیه اقلام ضروری
 • اجازه کار تا ۲۰ ساعت در هفته
 • امکان دریافت ویزای همراه برای همسر و فرزندان
 • بهره مندی از یک فرصت بی نظیر برای یادگیری و تقویت زبان فرانسه به عنوان سومین زبان رایج جهان.
هزینه تحصیل در دانشگاه های کشور فرانسه

هزینه تحصیل در دانشگاه های کشور فرانسه

بورسیه تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه

همانطور که گفتیم یکی از مزایای تحصیل در دانشگاه های کشور فرانسه، مقرون به صرفه بودن تحصیل در این کشور است. در واقع هزینه هایی که یک دانشجو در این کشور پرداخت می کند، آنقدر ناچیز است که عملا تحصیلات در این کشور رایگان می باشد. با توجه به همین نکته، بورسیه های زیادی در این کشور برای دانشجویان بین المللی وجود ندارد.

برخی از موسسات و لابراتوار های تحقیقاتی در فرانسه، بورسیه های محدودی را به دانشجویان ارائه می کنند. متقاضیان این امکان را دارند تا همزمان با ارسال درخواست برای پذیرش دانشگاه، برای دریافت بورسیه های تحصیلی موجود نیز اقدام کنند. البته به این نکته نیز توجه داشته باشید که در دوره های کارشناسی ارشد ، دانشجویان از ترم ۲ به بعد در دوره های کارآموزی حقوق ماهانه دریافت می کنند و همین موضوع باعث می شود تا نیاز چندانی به دریافت بورس تحصیلی نداشته باشند زیرا به راحتی می توانند بخش زیادی از هزینه ها را پوشش دهند.

شرایط بیمه درمانی برای دانشجویان کارشناسی ارشد

در کشور فرانسه داشتن بیمه اهمیت زیادی دارد؛ لذا تمامی دانشجویان کارشناسی ارشد در این کشور مشمول بیمه درمانی می شوند. چنانچه افراد بخواهند از بیمه درمانی بهره مند شوند باید شرایط سنی را در نظر بگیرند. دانشجویان زیر ۲۸ سال ۲۶۰ یورو برای دریافت بیمه درمانی باید پرداخت کنند و دانشجویان بالای ۲۸ سال از خدمات بیمه رایگان بهره مند می شوند.

سخن پایانی

ما در این مقاله تلاش کردیم تا به همه سوالات شما پیرامون کارشناسی ارشد  پاسخ دهیم. چنانچه می خواهید از دانشگاه های برجسته و برتر فرانسه پذیرش تحصیلی دریافت کنید، می توانید با مشاوران و وکلای برگزیده ما در موسسه مهاجرتی اصطهباناتی تماس حاصل فرمایید. همکاران ما به بهترین شکل ممکن و بر اساس جدیدترین قوانین مهاجرتی شما را راهنمایی می کنند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *