شرایط زندگی در یونان

امروزه امر مهاجرت و ادامه زندگی در یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا به یکی از مسائل پرطرفدار و داغ تبدیل شده است و توجه بسیاری از افراد را در سراسر جهان را به خود جلب کرده است. یکی از کشورهای اروپایی که مقصد بسیاری از مهاجرین است یونان می باشد. در این مقاله مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) شما را  با جزیئات و شرایط زندگی در یونان آشنا می کنند.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

شرایط زندگی در یونان چگونه است

یونان تنها در چند شاخص زندگی بهتر از دیگر کشورها عمل کرده است. یونان در مورد وضعیت سلامت بهتر از دیگر کشورها عمل کرده است. در مورد شاخصهای دیگری مثل درآمد و ثروت، کیفیت محیط زیست، ارتباطات اجتماعی، تعادل کار و زندگی، امنیت شخصی، آموزش و اشتغال ضعیف عمل کرده است. این نتایج بر اساس اطلاعات ارائه شده جمع آوری شده است.

در یونان متوسط درآمد خالص هر خانواده 17.002 دلار در سال است و کمتر از میانگین 30.563 دلار در سال O.E.C.D است. شکاف قابل توجهی بین افراد ثروتمند و فقیر وجود دارد. 20 درصد از جمعیت شش برابر 20 درصد دیگر جمعیت درآمد کسب می کنند. از لحاظ اشتغال حدود 52 درصد از افراد بین 15 تا 64 سال در یونان دارای شغل هستند که کمتر از میانگین 61 درصدی O.E.C.D است و کمترین میزان اشتغال در O.E.C.D است.

حدود 61 درصد از مردان و 42 درصد از زنان دارای شغل هستند. حدود 7 درصد از شاغلان در ساعت های بسیار طولانی کار می کنند که کمتر از میانگین 13 درصدی O.E.C.D است. 10 درصد از مردان و 4 درصد از زنان در ساعت های بسیار طولانی کار می کنند. داشتن تحصیلات و مهارت برای پیدا کردن کار در یونان مورد نیاز است. در یونان 72 درصد از افراد بین 25 تا 64 سال دارای تحصیلات متوسطه هستند که کمتر از میانگین 74 درصدی O.E.C.D است. حدود 70 درصد از مردان و 73 درصد از زنان موفق به کسب مدرک دوره متوسطه شده اند.

امید به زندگی در یونان 81 سالگی است که بالاتر از میانگین 80 سال O.E.C.D است. امید به زندگی در زنان 84 سال و در مردان 79 سال است. در مورد مسائل اجتماعی حدود 82 درصد مردم بر این باورند که در هنگام نیاز کسی هست که به آن تکیه کنند این آمار کمتر از میانکین 89 درصدی O.E.C.D است. مشارکت مردم در انتخابات اخیر 64 درصد بوده است که کمتر از میانگین 69 درصدی O.E.C.D است. وضعیت اجتماعی و اقتصادی بر میزان رای گیری موثر است.

به طور کلی افرادی که در یونان زندگی می کنند از زندگی خود راضی نیستند. زمانی که از مردم یونان خواسته شد تا رضایت عمومی خود را بین 0 تا 10 ارزیابی کنند اکثر آنها 5.2 را انتخاب کردند که یکی از پایین ترین درجه ها در O.E.C.D است. میانگین رضایت زندگی 6.5 است.

مزایا و معایب و مشکلات زندگی در یونان

یونان از جمله کشورهای جنوب اروپاست که به دلیل داشتن آب و هوای خوب، مردم خونگرم و جزایر بسیار زیبا از مقاصد مهم توریستی جهان به شمار می رود، اما جدای از بحث مسافرت، زندگی و اقامت دائم در یونان مزایا و معایب خاص خود را دارد که در ادامه بدان ها اشاره می شود. مزایا:

در طول سال یونان روزهای آفتابی زیادی همراه با آب و هوای دل چسب دارد. در این کشور به ندرت دمای هوا زیر ده درجه پایین می آید. با اینکه در زمستان به ندرت توریست ها به این کشور سفر می کنند، اما در بیشتر نقاط یونان زمستان ها نیز هوا مناسب است. تابستان ها هوا اندکی گرم است که با نسیم خنک از سمت دریا معتدل می شود. پاییز و بهار دوست داشتنی ترین فصل های این کشورند که ضمن آب و هوای خوب گردشگران کمتری در آنجا دیده می شوند. یونان همچنین یکی از پاک ترین هواها را بین کشورهای مختلف دنیا دارد.

مزایا و معایب و مشکلات زندگی در یونان

با وجود هزاران ساحل مختلف، حتما می توانید یک ساحل که مناسب روحیات شما باشد را پیدا کنید و ضمن زندگی از مناظر آن لذت ببرید. این تنوع در ساحل های یونان بسیار گسترده است و آب دریای آن نیز عموما شفاف است. جدای از ساحل طبیعت یونان کوه ها و دره های دلپذیری را هم دارد. برای افرادی که به هنر، فرهنگ و تاریخ علاقه مندند، یونان بهشت روی زمین است. به هر نقطه ی این کشور که سر بزنید ویرانه ها و مکان های تاریخی را مشاهده می کنید.

یونانی ها غالبا خونگرم و خوش برخورد هستند؛ برای مثال زمانی که وارد یک رستوران می شوید همانند این است که مهمان کسی هستید. در کل مردم این کشور پر حرف و گرم هستند. یونان به نسبت کشور ارزانی محسوب می شود؛ به عنوان مثال پولی که با آن در استکهلم، پاریس، بارسلون و یا نیویورک می توان تنها یک آپارتمان تک خوابه ی کوچک خرید در یونان می توانید یک خانه ی بزرگ در یکی از بزرگترین جزیره های یونان بخرید.

به جز املاک غذا و دیگر هزینه ها نیز ارزان ترند. یونانی ها به سبک زندگی صلح جویانه و سازگار مشهورند. سن بازنشستگی پایین و نحوه ی زندگی دور از استرس از ویژگی های این کشورند. نه تنها غذاهای یونانی سیار خوشمزه اند، بلکه بسیار ارزان هم هستند.

معایب زندگی در یونان:

تحمل بوروکراسی موجود در کشور یونان ممکن است بسیار سخت باشد و عدم توانایی در صحبت به زبان یونانی کار را سخت تر هم می کند. غالبا نمی توان به فروشندگان یونانی اعتماد کرد و گاهی اوقات چندان صادق نیستند. در این کشور راننده ها چندان ماهر نبوده و رعایت نمی کنند و در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی کشور یونان تصادف های بیشتری را دارد.

در جامعه ی یونان فساد یکی از بزرگترین مشکل هاست و مواردی نظیر پرداخت رشوه به وفور دیده می شود. همچنین این کشور در سال های اخیر درگیر بحران اقتصادی بوده است و از این رو میانگین رضایت عمومی در این کشور پایین آمده است، تا جایی که برخی یونان را بعد از عراق، ایران و مصر در جایگاه چهارمین کشور غمگین دنیا معرفی کرده اند.

وضعیت اقتصاد یونان

امتیاز اقتصاد آزاد یونان 57.3 می باشد که در شاخص 2018 رتبه 115 را به خود اختصاص داده است. امتیاز کل 2.3 درجه افزایش یافته است. یونان در بین 44 کشور منطقه اروپا، رتبه 43 ام را کسب کرده است که امتیاز کلی آن پایین تر از میانگین امتیاز منطقه ای و جهانی می باشد. کشور یونان تحت نظارت و حمایت وام دهندگان پیشرفتی در بازگرداندن ثبات اقتصاد کلان و اجرای اصلاحات مالی داشته است.

با این حال بخش دولتی بیش از 50 درصد تولید ناخالص داخلی (GDP) را مصرف می کند و کشور یونان همچنان با بدهی زیاد و نابودی حس رقابت مواجه است. بازار کار سرسخت مانع از بهره وری و افزایش اشتغال می شود و فساد به یک معضل تبدیل شده است. اقتصاد در گرو اتحادیه های قدرتمند دولتی است و الگوی آماری دولت به سرمایه گذاران نیز آسیب خواهد رساند.

یونان در سال 1830 به استقلال از امپراتوری عثمانی دست یافت،در سال 1952 به ناتو( NATO) پیوست و در سال 1981 به یکی از اعضای شهروندی اتحادیه اروپا تبدیل شد. در سال 2002 ، یورو به واحد پول کشور تبدیل شد. اقتصاد یونان پس از بحران مالی 2008 به شدت تحت تاثیر قرار گرفت و همچنان بهبود نیافته است. میزان بیکاری در این کشور بسیار زیاد است. کشتی رانی و گردشگری از صنایع مهم این کشور محسوب می شوند و 80 درصد مشاغل جدید در سال 2016 از گردشگری ایجاد شده است. یونان با مجموعه ای از تظاهرات و اعتصاباتی برای وضع بد اقتصادی مواجه است.

وضعیت اقتصاد یونان

قوانین سرسختانه ای برای حمایت از حق مالکیت وجود ندارد، اما اجرای قراردادها بهتر شده است. کشور یونان دارای قوه قضاییه مستقل است، اما گاهی سیستم دادگاهی ناکارآمد است. فساد همچنان به عنوان یک معضل در جامعه است و گاهی اوقات مقامات کشور معاف از مجازات فساد انجام شده می شوند. در سال های اخیر اجرای مالیات سختگیرانه تر شده است، به همین دلیل تا حدودی مقامات دولتی نمی توانند از پرداخت مالیات فرار کنند.

با توجه به تمرکز دولت بر اجتناب از فروپاشی وضع سیاسی و اقتصادی کشور، توجه بسیار کمی به بهبود وضع بیزنس این کشور می شود. قوانین کار بسیار محدود کننده هستند و پویایی نیروی کار کم است. دولت همچنان نظارت مستقیم بر قیمت برخی کالاها و خدمات دارد.

تجارت برای اقتصاد یونان بسیار حائز اهمیت است. ارزش ترکیبی صادرات و واردات معادل 61 % تولید ناخالص داخلی است. میانگین تعرفه اعمال شده 1.6 % است . باجه های گمرک بدون تعرفه نمی توانند تجارتی انجام دهند. آزادی دولتی برای سرمایه گذاران خارجی کمتر از میزان متوسط است، اما جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی مجددا آغاز شده است. ثبات کلی سیستم مالی به شدت تحت تأثیر بحران قرار گرفته است و بانک ها تحت فشار زیادی قرار دارند.

میزان تورم سالیانه در یونان کاهش یافته است. در ماه نوامبر 2018 میزان تورم 1 % بوده است که در ماه دسامبر 2018 به 0.6 % رسیده است. این پایین ترین میزان تورم از ماه می بوده است. این کاهش تورم بدلیل کاهش قیمت مواد غذایی ،مشروبات غیر الکلی، حمل و نقل ،مسکن، هتل و رستوران و کافه ها و تجهیزات خانگی بوده است . میانگین میزان تورم از سال 1960 تا 2018حدود 8.36 % بوده است که بالاترین میزان آن 33.70% در ژانویه 1974 و پایین ترین میزان آن _ 2.90 % در نوامبر 2013 بوده است.

آمار بیکاری کشور یونان

نرخ بیکاری در یونان در ماه جولای سال 2018 به 19 درصد کاهش یافته است (از آمار منتشر شده ی قبل که 19.10 درصد در ماه ژوئن این سال گزارش شده بود) آمار نرخ بیکاری در این کشور به صورت ماهیانه در هر سال گزارش می شود و نرخ متوسط آن از ماه اوریل سال 1998 تا جولای سال 2018 برابر با 11.35 درصد می باشد. این داده ها(نرخ بیکاری در این کشور) در جولای سال 2013 به بالا ترین سطح خود یعنی 27.9 درصد رسیده در حالی که این نرخ در ماه مه سال 2008 در پایین ترین حد خود یعنی 7.30 درصد قرار داشته است.

این آمار و گزارش ها توسط مرکز سرشماری و اطلاعات اقتصادی ( CEIC ) در هر سال منتشر می شوند. طبق آخرین گزارش های منتشر شده، جمعیت این کشور به 11.16 میلیون نفر در سال 2017 رسیده است و هم چنین نرخ مشارک نیروی کار در این کشور به 59.73 درصد در سال 2018 کاهش یافته است. نرخ بیکاری فصلی در این کشور در ماه اکتبر سال 2018 در حدود 18.6 درصد بوده است که نسبت به ماه گذشته ی آن هیچ تغییری نکرده است و پایین ترین نرخ بیکاری در این کشور از سال 2011 بوده است.

علاوه بر این یک سال پیش نرخ بیکاری در این کشور، 21 درصد ثبت شده بود و تعداد بیکاران آن به 2/12 درصد کاهش یافت، در حالی که نرخ استخدام در این کشور به میزان 2.1 درصد افزایش یافته بود. نرخ بیکاری در یونان در اکثر گروه های سنی کاهش یافته است ولی هم چنان در رده های سنی جوان ادامه دارد (در رده های سنی 15 تا 24 سال این نرخ به 38.5 رسیده و در رده های سنی 24 تا 34 سال به 23.9 درصد رسیده است).

هزینه زندگی در یونان

مشکلات اقتصادی کشور یونان باعث شده است که هزینه زندگی در یونان، به خصوص در بخش قیمت خانه و اجاره ی مسکن کاهش پیدا کند. اما این مساله بدان معنا نیست که کشور یونان با مشکلاتی مثل افزایش نرخ بیکاری، پایین بودن درآمد ها، و پایین بودن قدرت خرید مردم مواجه نیست! تمامی این مشکلات برای افرادی که قصد مهاجرت به کشور یونان و یا سرمایه گذاری در این کشور را دارد فرصت خوبی به حساب می آید.

پیدا کردن کار در کشور یونان به خصوص برای مهاجرین دشوار است اما اگر موفق شوید شغلی با درآمد مناسب پیدا کنید، هزینه های زندگی در کشور یونان نسبت به سایر کشور های اروپایی بسیار پایین است. به عنوان مثال اجاره ی یک آپارتمان در آتن، می تواند نصف اجاره ی آپارتمان در لندن هزینه داشته باشد. مثل تمامی کشور های دیگر، هزینه های زندگی در یونان بستگی به محل زندگی شما خواهد داشت. قسمت های حاشیه ی شهر نسبت به شهر های بزرگ تر شهر ها ارزان تری به حساب می آیند و گرانترین بخش های کشور مربوط به جزایر توریست پذیر ان است.

هزینه زندگی در یونان

خرید و اجاره ی مسکن در کشور یونان بسیار پایین آمده است و اگر بتوانید مبلغی را در بخش املاک این کشور سرمایه گذاری کنید می توانید مجوز اقامت بگیرید. اجاره ی یک آپارتمان در شهر آتن، به طور متوسط بین 320 تا 650 یورو در ماه هزینه خواهد داشت. خانه های مرکز شهر گران ترند. فرهنگ غذایی کشور یونان بسیار مشهور است و به طور کلی قیمت غذا در این کشور بسیار پایین است. قیمت کالاهای پایه ای در این کشور به کمترین حد خود رسیده است. یک وعده غذایی دونفره کامل در یک رستوران متوسط حدود 30 یورو هزینه خواهد داشت.

  • تخم مرغ (12 عدد): 3.80 یورو
  • یک لیتر شیر: 1.20 یورو
  • یک کیلو برنج: 1.62 یورو
  • یک کیلو مرغ: 6.44 یورو
  • یک عدد نان: 0.83 یورو
  • قیمت بلیط اتوبوس و مترو در مرکز شهر: 1.40 یورو
  • هزینه تاکسی به ازای هر کیلومتر: 0.80 یورو
  • هزینه ی تماس تلفنی با موبایل به ازای هر دقیقه: 0.25 یورو
  • اینترنت به طور متوسط: 20.42 یورو در ماه
  • خدمات شهری (برق و گاز و اب) برای یک آپارتمان کوچک: 136 یورو در ماه

برخورد و رفتار مردم یونان با مهاجرین و خارجی ها

یونان از مدت ها قبل از آن که موج مهاجرین امسال به ساحل هایش برسد نقطه ورودی به اروپا بوده است. اکثریت مردم یونان (57%)که در ماه می و جون در نظر سنجی شرکت کرده اند هنوز جوامع خود را محل خوبی برای زندگی مهاجران می دانند.اگرچه ,یک اکثریت قوی (76%) ترجیح می دهند که سطح ورود مهاجران به کشور ان ها کاهش یابد،و عده ای این نظر را حتی قبل از بحران مهاجرت اخیر داشته اند.

سازمان بین الملی مهاجرت تخمین زده است که بیش از 350,000 نفر تا به اینجای سال از میان مدیترانه به اروپا سفر کرده اند 280,000 نفر را که در کل سال قبل به یونان رسیدن را کم نشان می دهد.بیش از 230,000 از 350,000 نفر در یونان می مانند اگر چه اکثر ان ها مقصد نهایی دیگری همانند آلمان را موقعی که به یونان می رسند در نظر دارند.

درصد زیادی از یونانی ها که خواهان کاهش سطح ورود مهاجرین هستند و اکثریتی که در کل مهاجران را چیز بدی برای یونان می دانند (63%) یا حداقل قسمتی از آن ها انعکاسی است از فشار مالی که یونانی ها در این چند سال اخر تجربه کرده اند. این در حالی است که یونان سومین برنامه نجات اقتصادی خود را شروع می کند و دولت اعلام کرده که ان ها دیگر نمی توانند جوابگوی مقداری عظیم هجوم مهاجران که هر روز به یونان میرسند باشند.

به علاوه ، به فرض ان که اکثر یونانی ها زمانی که به این سوالات پاسخ می دادند به مهاجران فکر نمی کنند –اکثریت ان ها (80%) شخصا مهاجرانی که در یونان زندگی می کنند را می شناسند .با این حال، قریب به نیمی از یونانیان (45%) اظهار داشته اند که زندگی کردن مهاجران در یونان بیشتر جنبه ای منفی ایست، و کمتر از یک سوم (29%) گفته اند که زندگی مهاجران بیشتر جنبه مثبت است.

نگرش منفی یونانیان نسبت به مهاجران چالش هایی که اتحادیه اروپا در وقف دادن رویکرد های متناقضی که کشور های اعضای ان نسبت به بحران اخیر با ان روبه روست را پر رنگ کرده است.عده ای از یونانیان پیش بینی کرده اند که انها با یکی از بزرگترین جریان های مهاجرت از زمان جنگ جهانی دوم علاوه بر بحران های اقتصادی خود دست بگیربان خواهند بود و هیچکدام از این دو موضوع به نظر نمی رسد که در مدت کوتاه حل شود.

اگرچه چند تسکین ممکن است در راه باشد. در یک جلسه اضطراری اتحادیه اروپا در روز دوشنبه، ملل عضو اتحادیه موافقت کردند که به کشور هایی که در صف اول مهاجران ،مانند یونان و مهاجرانی که به کشور های دیگر نقل مکان کرده اند کمک کنند. اگر قصد سرمایه گذاری در کشور یونان را دارید و شرایط آن را نمی دانید، بهتر است که با مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطباناتی (توسعه گران مهر) به گفت و گو بنشینید.

سوالات متداول در مورد شرایط زندگی در یونان

1- به طور کلی شرایط زندگی در یونان چگونه است؟

یونان تنها در چند شاخص زندگی بهتر از دیگر کشورها عمل کرده است. یونان در مورد وضعیت سلامت بهتر از دیگر کشورها عمل کرده است. در مورد شاخصهای دیگری مثل درآمد و ثروت، کیفیت محیط زیست، ارتباطات اجتماعی، تعادل کار و زندگی، امنیت شخصی، آموزش و اشتغال ضعیف عمل کرده است. این نتایج بر اساس اطلاعات ارائه شده جمع آوری شده است.

2- افرادی که در یونان زندگی می کنند از نظر شاخص درآمد چه شرایطی دارند؟

در یونان متوسط درآمد خالص هر خانواده 17.002 دلار در سال است و کمتر از میانگین 30.563 دلار در سال O.E.C.D است. شکاف قابل توجهی بین افراد ثروتمند و فقیر وجود دارد. 20 درصد از جمعیت شش برابر 20 درصد دیگر جمعیت درآمد کسب می کنند.

3- وضعیت اشتغال افرادی که در یونان زندگی می کنند چگونه است؟

از لحاظ اشتغال حدود 52 درصد از افراد بین 15 تا 64 سال در یونان دارای شغل هستند که کمتر از میانگین 61 درصدی O.E.C.D است و کمترین میزان اشتغال در O.E.C.D است. حدود 61 درصد از مردان و 42 درصد از زنان دارای شغل هستند. حدود 7 درصد از شاغلان در ساعت های بسیار طولانی کار می کنند که کمتر از میانگین 13 درصدی O.E.C.D است. 10 درصد از مردان و 4 درصد از زنان در ساعت های بسیار طولانی کار می کنند.

4- افرادی که در یونان زندگی با کنند برای پیدا کردن کار چه شرایطی باید داشته باشند؟

داشتن تحصیلات و مهارت برای پیدا کردن کار در یونان مورد نیاز است. در یونان 72 درصد از افراد بین 25 تا 64 سال دارای تحصیلات متوسطه هستند که کمتر از میانگین 74 درصدی O.E.C.D است. حدود 70 درصد از مردان و 73 درصد از زنان موفق به کسب مدرک دوره متوسطه شده اند.

5- وضعیت امید به زندگی در بین افرادی که در یونان زندگی می کنند چگونه است؟

امید به زندگی در یونان 81 سالگی است که بالاتر از میانگین 80 سال O.E.C.D است. امید به زندگی در زنان 84 سال و در مردان 79 سال است. در مورد مسائل اجتماعی حدود 82 درصد مردم بر این باورند که در هنگام نیاز کسی هست که به آن تکیه کنند این آمار کمتر از میانکین 89 درصدی O.E.C.D است.

6- وضعیت رضایت مندی از زندگی افرادی که در این کشور زندگی می کنند چه میزان می باشد؟

به طور کلی افرادی که در یونان زندگی می کنند از زندگی خود راضی نیستند. زمانی که از مردم یونان خواسته شد تا رضایت عمومی خود را بین 0 تا 10 ارزیابی کنند اکثر آنها 5.2 را انتخاب کردند که یکی از پایین ترین درجه ها در O.E.C.D است. میانگین رضایت زندگی 6.5 است.

7- مزایای زندگی در یونان چیست؟

آب و هوای دل چسب، یونان همچنین یکی از پاک ترین هواها را بین کشورهای مختلف دنیا دارد، یونانی ها غالبا خونگرم و خوش برخورد هستند، به جز املاک غذا و دیگر هزینه ها نیز ارزان ترند. یونانی ها به سبک زندگی صلح جویانه و سازگار مشهورند. سن بازنشستگی پایین و نحوه ی زندگی دور از استرس از ویژگی های این کشورند. نه تنها غذاهای یونانی سیار خوشمزه اند، بلکه بسیار ارزان هم هستند.

8- معایب زندگی در یونان چیست؟

تحمل بوروکراسی موجود در کشور یونان ممکن است بسیار سخت باشد و عدم توانایی در صحبت به زبان یونانی کار را سخت تر هم می کند. غالبا نمی توان به فروشندگان یونانی اعتماد کرد و گاهی اوقات چندان صادق نیستند. در این کشور راننده ها چندان ماهر نبوده و رعایت نمی کنند و در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی کشور یونان تصادف های بیشتری را دارد. در جامعه ی یونان فساد یکی از بزرگترین مشکل هاست و مواردی نظیر پرداخت رشوه به وفور دیده می شود. همچنین این کشور در سال های اخیر درگیر بحران اقتصادی بوده است و از این رو میانگین رضایت عمومی در این کشور پایین آمده است، تا جایی که برخی یونان را بعد از عراق، ایران و مصر در جایگاه چهارمین کشور غمگین دنیا معرفی کرده اند.

9- آمار بیکاری افرادی که در یونان زندگی می کنند چه میزان می باشد؟

نرخ بیکاری در یونان در ماه جولای سال 2018 به 19 درصد کاهش یافته است (از آمار منتشر شده ی قبل که 19.10 درصد در ماه ژوئن این سال گزارش شده بود) آمار نرخ بیکاری در این کشور به صورت ماهیانه در هر سال گزارش می شود و نرخ متوسط آن از ماه اوریل سال 1998 تا جولای سال 2018 برابر با 11.35 درصد می باشد. این داده ها(نرخ بیکاری در این کشور) در جولای سال 2013 به بالا ترین سطح خود یعنی 27.9 درصد رسیده در حالی که این نرخ در ماه مه سال 2008 در پایین ترین حد خود یعنی 7.30 درصد قرار داشته است.

10- هزینه های زندگی در یونان چگونه است؟

مشکلات اقتصادی کشور یونان باعث شده است که هزینه زندگی در یونان، به خصوص در بخش قیمت خانه و اجاره ی مسکن کاهش پیدا کند. اما این مساله بدان معنا نیست که کشور یونان با مشکلاتی مثل افزایش نرخ بیکاری، پایین بودن درآمد ها، و پایین بودن قدرت خرید مردم مواجه نیست! تمامی این مشکلات برای افرادی که قصد مهاجرت به کشور یونان و یا سرمایه گذاری در این کشور را دارد فرصت خوبی به حساب می آید. هزینه های زندگی در کشور یونان نسبت به سایر کشور های اروپایی بسیار پایین است. به عنوان مثال اجاره ی یک آپارتمان در آتن، می تواند نصف اجاره ی آپارتمان در لندن هزینه داشته باشد. مثل تمامی کشور های دیگر، هزینه های زندگی در یونان بستگی به محل زندگی شما خواهد داشت. قسمت های حاشیه ی شهر نسبت به شهر های بزرگ تر شهر ها ارزان تری به حساب می آیند و گرانترین بخش های کشور مربوط به جزایر توریست پذیر ان است.

11-  برخورد مردم یونان با مهاجرینی که قصد زندگی در یونان را دارند چگونه است؟

یونان از مدت ها قبل از آن که موج مهاجرین امسال به ساحل هایش برسد نقطه ورودی به اروپا بوده است. اکثریت مردم یونان (57%)که در ماه می و جون در نظر سنجی شرکت کرده اند هنوز جوامع خود را محل خوبی برای زندگی مهاجران می دانند.اگرچه ,یک اکثریت قوی (76%) ترجیح می دهند که سطح ورود مهاجران به کشور ان ها کاهش یابد،و عده ای این نظر را حتی قبل از بحران مهاجرت اخیر داشته اند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *