مهاجرت به اسپانیا از طریق ازدواج

اسپانیا یکی از زیباترین کشورهای حوزه شینگل می‌باشد که سالانه افراد زیادی کشور خود را به مقصد اسپانیا ترک می‌کنند.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

راه‌های زیادی وجود دارد که افراد می‌توانند از طریق آن اقامت دائم کشور اسپانیا را اخذ کنند که یکی از این روش‌ها مهاجرت به اسپانیا از طریق ازدواج می‌باشد. اما سوالی که در ذهن بیشتر این افراد شکل می‌گیرد این است که آیا پس از ازدواج با یک شهروند اسپانیایی می‌توان اقامت این کشور را گرفت یا خیر؟ شرایط عمومی ازدواج در اسپانیا چیست؟

در ادامه قصد داریم شما را به جواب سوالات برسانیم تا اطلاعات کامل‌تری درباره اخذ اقامت اسپانیا از طریق ازدواج داشته باشید.

اخذ اقامت اسپانیا از طریق ازدواج نیازمند داشتن شرایطی است که متقاضی باید آن‌ها را رعایت کند. همچنین متقاضی باید حداقل 1 سال را در کنار همسر یا شوهر اسپانیایی خود سپری کند تا وزارت دادگستری این کشور، باور کند که ازدواج آن‌ها حقیقی است.

شرایط ازدواج در اسپانیا چیست؟

اسپانیا دومین کشور بزرگ در جنوب غربی اروپا و چهارمین کشور بزرگ قاره سرسبز اروپا است. کشور اسپانیا یکی از بهترین، زیباترین و در عین حال خوش آب و هواترین کشورهای اروپایی برای تشکیل زندگی می‌باشد. پایتخت این کشور شهر زیبا و بندری مادرید است که بزرگترین شهر این کشور نیز لقب دارد. سالانه افراد زیادی برای تفریح یا زندگی کردن به کشور اسپانیا سفر می‌کنند؛ چرا که شرایط زندگی در اسپانیا بسیار مطلوب می‌باشد.

از طرفی اسپانیا جز اتحادیه اروپا می‌باشد و تنها با داشتن اقامت این کشور می‌توان به تمامی کشورهای حوزه شنگن به راحتی سفر کرد. از این رو افراد زیادی علاقه‌مند به دریافت پاسپورت و اقامت دائم اسپانیا می‌باشند و ازدواج را یکی از آسان‌ترین راه‌ها برای گرفتن اقامت این کشور می‌دانند.

اخذ تابعیت اسپانیا از طریق ازدواج 5 سال به طول می‌انجامد که در این زمان همسر یا شوهر شما باید مخارج زندگی را پرداخت و همچنین ثابت کند که ازدواج شما ساختگی و ظاهری نمی‌باشد. ازدواج شما باید در شهرداری کشور اسپانیا ثبت شود تا این کشور ازدواج شما را به رسمیت بشناسد.

از جمله مواردی که شخص باید قبل از اقدام به اخذ ویزای اسپانیا از آن اطلاع داشته باشد و آن‌ها را رعایت کند در بخش زیر برای شما آورده شده است:

 • توانایی اثبات ازدواج خود به کشور اسپانیا (این مورد از طریق ارائه گواهی ازدواج حل و فصل می‌یابد.)
 • نداشتن سابقه کیفری در 5 سال گذشته
 • در سلامت کامل باشد و مدرکی دال بر نداشتن هیچ گونه بیماری که سلامت عمومی را به خطر بیاندازد، ارائه دهد.
 • داشتن پاسپورت

ازدواج در اسپانیا کلاً به 3 دسته تقسیم می‎شود:

ازدواج مدنی

ازدواج مدنی کاملاً قانونی است و تمامی املاک شما پس از مرگ به وارث شما تعلق می‌گیرد و دارای جنبه‌های مذهبی است.

مشارکت مدنی

مشارکت مدنی توسط اتحادیه‌های مدنی کشور اسپانیا و گروه‌های خود مختار این کشور صورت می‌گیرد و نیازی به ثبت در دفاتر رسمی نیست.

ازدواج مذهبی

ازدواج مذهبی در این کشور بلامانع است و ادیان مسیحی، یهودی و مسلمان می‌توانند آزادانه در این کشور ازدواج کنند.

هزینه اخذ ویزای ازدواج در اسپانیا

هزینه اخذ ویزای ازدواج در اسپانیا

ملزومات ازدواج در اسپانیا چیست؟

ازدواج در اسپانیا نیازمند رعایت یکسری الزامات می‌باشد که برای هر کدامیک از انواع ازدواج‌هایی که در بالا به آن‌ها اشاره شد، به یک صورت است. ازدواج مذهبی و مدنی هر دو ازدواجی کاملاً رسمی هستند که باید در دفاتر رسمی ازدواج مورد ثبت قرار بگیرند. اما برای ازدواج مدنی شرایط و الزامات برای هر گروه مدنی متفاوت می‌باشد و شرایطی که بین دو نفر در نظر گرفته می‌شود برای هر زوج نیز متفاوت است.

ازدواج اسلامی و دیگر ادیان در اسپانیا

کشور اسپانیا یکی دیگر از کشورهای آزادی است که اکثر ادیان می‌توانند در آن زندگی و با یکدیگر ازدواج کنند. از این رو ازدواج اسلامی، یهودی و مسیحی در این کشور کاملاً مجاز می‌باشد؛ اما برای ازدواج اسلامی یا یهودی نیاز به گرفتن مجوز از مقامات مدنی می‌باشید. همچنین برای ازدواج با یک شخص کاتولیک یا مسیحی باید با کشیش یا اسقفی در این باره صحبت و مدارک لازم را به او تحویل دهید.

نحوه برگزاری مراسم ازدواج در اسپانیا

برگزاری مراسم ازدواج در اسپانیا نیز همانند سایر کشورهای خارجی می‌باشد و آداب و رسوم خاصی را نمی‌خواهد بجا بیاورید.

برگزاری مراسم ازدواج معمولاً در دادگاه یا سالن شهر توسط شهردار یا یکی از اعضای شورا برگزار می‌شود. با انجام اینکار ازدواج شما به صورت رسمی و علنی شناخته می‌شود و پس از آن محل و زمان ازدواج نیز برای شما ثبت می‌گردد. پس از مراسم ازدواج، باید در مراسم مذهبی نیز حاضر شوید.

تابعیت اسپانیا و اخذ اقامت از طریق ازدواج در اسپانیا

ازدواج یکی از 6 راه موجود برای مهاجرت به اسپانیا می‌باشد، علاقه‌مندان به مهاجرت می‌توانند اقامت دائم کشور اسپانیا را از طریق ازدواج دریافت کنند. کشور اسپانیا به دلیل اینکه جز 10 کشور برتر اروپا از نظر کیفیت زندگی است و اقتصاد خوبی دارد، افراد زیادی را به سمت اخذ تابعیت جذب کرده است. افرادی که از این طریق قصد دارند که پاسپورت اسپانیا را دریافت کنند باید حداقل یکسال را با شریک زندگی خود گذرانده باشند تا اجازه، دادن این درخواست را به کشور اسپانیا پیدا کنند. بنابراین پس از گذشت یکسال باید مدارک خود را به وزارت دادگستری این کشور تحویل دهید. پس از این که اطلاعات و مدارک شما توسط وزارت دادگستری اسپانیا مورد بررسی قرار گرفت نتیجه کار به شما ابلاغ می‌شود.

در صورت پذیرفته شدن مدارک شما پاسپورت و کارت شناسایی مربوط به کشور اسپانیا را دریافت می‌کنید؛ اما تابعیت کشور اولیه خود را از دست می‌دهید. اسپانیا تابعیت مضاعف کشورهای دیگر را به جز آمریکا، فیلیپین، آندورا، اسپانیا و گینه استوایی را مجاز نمی‌داند و متقاضیانی که تابعیت این کشورها را ندارند، نمی‌توانند تابعیت قبلی خود را حفظ کنند. در بهترین حالت ممکن است که اخذ اقامت اسپانیا 3 ماه به طول بیانجامد؛ چرا که پروسه‌ای طولانی و کار اداری زیادی دارد.

تابعیت اسپانیا و اخذ اقامت از طریق ازدواج در اسپانیا

تابعیت اسپانیا و اخذ اقامت از طریق ازدواج در اسپانیا

مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت اسپانیا

 • فرم درخواست تابعیت کشور اسپانیا
 • مدرک موقت اقامت شما
 • پاسپورت یا گذرنامه
 • گواهی تولد فرد
 • گواهی تولد همسر یا شوهر
 • گواهی ازدواج
 • در صورت داشتن فرزند گواهی تولد فرزندان
 • گواهی عدم سوء پیشینه کیفری از کشور محل سکونت خود
 • اثبات و داشتن تمکن مالی
 • ارائه مدرک زبان از موسسه Cervantes

نحوه ازدواج صوری در اسپانیا چگونه است؟

وزارت دادگستری اسپانیا در جهت صدور اقامت دائم اسپانیا از طریق ازدواج کمی محتاطانه عمل می‌کند؛ چرا که بیشتر افراد فقط برای گرفتن پاسپورت این کشور دست به انجام چنین کاری می‌زنند. از این رو برای مشخص کردن حقیقی یا صوری بودن ازدواج‌ها روند خاصی را پیش می‌گیرد تا دقیق‌تر بتواند تصمیم گیری کند. اسپانیا همانند کشورهای دیگر مامورانی برای این که بررسی کنند که آیا ازدواج شما واقعی است یا ساختگی به محل سکونت شما ارسال می‌کنند.

این افراد با پرس و جو کردن از همسایگان درباره وضعیت زندگی زناشویی شما، تاحدودی از نوع ازدواج شما با خبر می‌شوند. از طرفی دیگر مدارک ارسالی شما به خوبی بررسی می‌گردد تا جای هیچگونه شک و شبه‌ای برای وزارت دادگستری باقی نگذارد. اما ازدواج صوری راهی است که متقاضی می‌تواند با پرداخت هزینه‌ای به فرد تبعه آن را مجاب به ازدواج کند.

این نوع ازدواج به این صورت است که متقاضی شخصی را در کشور اسپانیا برای ازدواج پیدا می‌کند و سپس شخص در ازای گرفتن هزینه‌ای، درخواست پیوستن فرد خارجی را می‌دهد. از این طریق متقاضی وارد کشور اسپانیا می‌شود و پس از گذشت 1 سال درخواست اقامت دائم می‌دهد که گاهاً فرد تبعه پس از 1 سال به طور کامل ناپدید می‌شود و شما را در ادامه پروسه کاری تنها می‌گذارد. از این رو ازدواج شما از جانب کشور اسپانیا صوری تلقی می‌شود و به دلیل گمراه کردن وزارت دادگستری این کشور دستگیر خواهید شد. شما می‌توانید با مشاوره گرفتن از مشاوران در خصوص ازدواج صوری از خطرات احتمالی آن بیشتر اگاه شوید. مهاجرت از این طریق ممکن است به ضرر متقاضی تمام شود.

نحوه ازدواج صوری در اسپانیا

نحوه ازدواج صوری در اسپانیا

ازدواج در اسپانیا و ازدواج تبعه ایرانی با اسپانیایی

ازدواج بین تمامی ملیت‌ها و ادیان الهی در اسپانیا بدون هیچ محدودیتی صورت می‌گیرد، اما دارای شرایط و ضوابط خاصی است که باید هر دو طرف آن را بپذیرند. به عنوان مثال اگر یک شهروند ایرانی قصد ازدواج با یک شهروند اسپانیای را داشته باشد، می‌تواند پس از گذشت یکسال از زندگی زناشویی آن‌ها، درخواست اقامت دائم اسپانیا را بدهد. زنان ایرانی اجازه ازدواج با اتباع خارجی را دارند؛ اما ازدواج آن‌ها با عواقب و محدودیت‌هایی همراه است.

محدودیت در حق مالکیت از مهم‌ترین محدودیت‌هایی است که یک زن ایرانی در ازدواج با یک فرد خارجی، با آن روبرو می‌شود. از طرفی ازدواج دو فرد با دو ملیت متفاوت به این صورت است که شخص متقاضی برای گرفتن اقامت دائم اسپانیا باید تابعیت اصلی خود را کنار بگذارد، چرا که اسپانیا از قانون دو تابعیتی یا تابعیت مضاعف پیروی نمی‌کند.

شرایط ازدواج در اسپانیا و آثار حقوقی آن

تا به اینجای مقاله به طور کامل متوجه شدید که ازدواج در اسپانیا با مزیت‌های زیادی همراه است. متقاضی می‌تواند در کمتر از دو سال تابعیت این کشور را دریافت کند که خیلی آسان‌تر از روش‌های دیگر برای اخذ اقامت این کشور است؛ متقاضی با دریافت تابعیت اسپانیا از تمامی حق و حقوق یک شهروند اسپانیایی برخوردار خواهد شد. بیمه، خدمات اجتماعی، تحصیل رایگان فرزندان از جمله ویژگی و مزایای است که پس از دریافت تابعیت اسپانیا از آن برخوردار خواهید شد. از طرفی دیگر کسانی که قصد اخذ اقامت کشور اسپانیا را از طریق ازدواج صوری دارند، از آثار حقوقی منفی آن در صورت متوجه شدن وزارت دادگستری این کشور بهره‌مند خواهند شد. از جمله آثار حقوقی منفی آن می‌توان به اخراج از کشور اسپانیا، بازداشت و پرداخت جریمه اشاره کرد.

روند اخذ اقامت از طریق ازدواج در اسپانیا

ازدواج یکی از راه‌های آسان برای اخذ ویزا و اقامت دائم کشور دیگری است؛ اما همیشه پیدا کردن شخصی خارجی که بتواند با شما ازدواج کند، امری مشکل می‎باشد. کشور اسپانیا یکی از کشورهای اروپایی است که به اتباع خارجی در صورت ازدواج با یکی از ساکنین اسپانیا تبعه این کشور خواهید شد. شخص خارجی پس از گذشت یکسال از زندگی مشترک با همسر یا شوهر اسپانیایی خود می‌تواند برای گرفتن اقامت دائم این کشور اقدام کند. متقاضی باید اثبات کند که از تمکن مالی خوبی برخوردار است و می‌تواند یک زندگی مشترک را با فرد تبعه اسپانیا آغاز کند.

همچنین شما می‌توانید شخصی را در اسپانیا پیدا کنید تا با شما ازدواج کند و از این طریق وارد خاک کشور اسپانیا شوید و پس از گذشت یک سال تقاضای اقامت دائم کنید. افرادی که به صورت صوری با شما ازدواج می‌کنند؛ معمولاً یا کلاه‌بردار هستند و یا مبلغ زیادی را از شما طلب می‌کنند؛ بنابراین بهتر است که این روش را فراموش کنید. در این زمینه می‌توانید با مشاوران ما مشورت کنید؛ چرا که مشاورین موسسه مهاجرتی اصطهباناتی اطلاعاتی را در اختیار شما می گذارند که هیچ یک از موسسات آن را در اختیارتان نمی‌گذارند. طبق قانون شهروندی اسپانیا که توسط اداره مهاجرت این کشور اعلام شده است؛ متقاضی اخذ اقامت از طریق ازدواج در اسپانیا باید به مدت 5 سال با فرد خارجی زندگی کند.

پس از گذشت 5 سال به شما پاسپورت و کارت شناسایی کشور اسپانیا داده می‌شود و از این پس به طور قانونی و بدون ویزا می‌توانید در این کشور کار و یا به کشورهای مجاور مسافرت کنید. زمانی می‌توانید پاسپورت اسپانیا را اخذ کنید که اقامت دائم این کشور را گرفته باشید.

پروسه گرفتن پاسپورت اسپانیا

پروسه گرفتن پاسپورت اسپانیا 5 سال پس از تاریخ ثبت درخواست شما برای گرفتن پاسپورت به طول می‌انجامد. بنابراین این پروسه گرفتن 10 سال طول می‌کشد که واقعا پروسه زمان‌بر و طولانی می‌باشد. اگر شما با شخصی ازدواج کنید که سابقه مالیات دهی زیادی داشته باشد و مدت زمان زیادی از زمان شاغل شدن او گذشته باشد، پروسه گرفتن پاسپورت برای شما کوتاه‌تر خواهد شد. پس از گرفتن تابعیت کشور اسپانیا از طریق ازدواج شما دیگر قادر نخواهید بود که تابعیت قبلی خود را حفظ کنید، چرا که اسپانیا کشوری است که از قانون دو تابعیتی پیروی نمی‌کند.

جمع بندی

مهاجرت به اسپانیا از طریق ازدواج یکی از راه‌های اخذ اقامت دائم این کشور می‌باشد که معمولاً بین 1 تا 5 سال زمان می‌برد.

متقاضی می‌تواند پس از گذراندن یکسال از زندگی زناشویی خود برای گرفتن اقامت دائم کشور اسپانیا اقدام کند. پس از تایید شدن مدارک شما، تابعیت این کشور اسپانیا را دریافت خواهید نمود و از این پس می‌توانید از مزایای و ویژگی‌های شهروندی اسپانیا استفاده نمایید. این افراد دیگر نمی‌توانند تابعیت قبلی خود را حفظ کنند، چرا که اسپانیا کشوری است که از قانون تابعیت مضاعف پیروی نمی‌کند. ما در این مقاله سعی بر این داشتیم تا شما را با ازدواج در اسپانیا و نحوه مهاجرت به اسپانیا از طریق ازدواج آشنا نماییم تا از طریق این روش بتوانید تابعیت کشور اسپانیا را اخذ کنید.

سوالات متداول در مورد مهاجرت به اسپانیا از طریق ازدواج

1- مدت زمان گرفتن تابعیت اسپانیا از طریق ازدواج چقدر است؟

متقاضیان به مدت 1 سال باید در کشور اسپانیا در کنار همسر یا شوهر اسپانیایی خود سپری کنند، سپس می‌توانند درخواست خود را ارسال کنند.

2- مقدار هزینه لازم برای اخذ ویزای ازدواج اسپانیا چقدر است؟

هزینه اخذ ویزای ازدواج اسپانیا تقریباً 80 یورو می‌باشد.

3- امکان گرفتن اقامت اسپانیا از طریق ازدواج ممکن است؟

بله، پس از ازدواج با تبعه اسپانیایی و گذراندن 1 سال در این کشور به عنوان همسر یا شوهر آن فرد، می‌توانید برای گرفتن اقامت اسپانیا درخواست بدهید.

4- برای مهاجرت به اسپانیا از طریق ازدواج نیاز به داشتن تمکن مالی است؟

بله، باید ثابت کنید که می‌توانید مخارج زندگی خود را در کشور اسپانیا تامین کنید.

5- پس از چند سال تابعیت اسپانیا را می توان گرفت؟

10 سال بیشترین مدت زمانی است که ممکن است به طول بیانجامد تا اقامت و پاسپورت کشور اسپانیا را اخذ کنید.

4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *