مهاجرت به کانادا از طریق زبان فرانسه

چنانچه به زبان فرانسوی آشنایی دارید مهاجرت به کانادا از طریق زبان فرانسه روش مناسبی برای شما خواهد بود. کانادا کشوری دو زبانه است که علاوه بر زبان انگلیسی زبان فرانسوی نیز جزو زبان‌های رسمی این کشور محسوب می‌شود. از همین رو، دولت کانادا برنامه‌های مهاجرتی متنوع و ویژه‌ای برای فرانسوی زبان‌ها ارائه کرده است. در ادامه این مقاله با انواع روش‌های مهاجرت به کانادا با زبان فرانسه آشنا خواهیم شد.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

این مقاله توسط موسسه مهاجرتی اصطهباناتی آماده و ارائه شده است. چنانچه قصد دارید برای مهاجرت به کانادا از طریق زبان فرانسه اقدام کنید می‌توانید از طریق تماس با کارشناسان مجرب ما در موسسه اصطهباناتی شرایط خود را ارزیابی کرده و بهترین مسیر مهاجرتی را متناسب با شرایط خود انتخاب کنید.

کانادا و زبان فرانسه

کشور کانادا از جمله کشورهای فرانسوی زبان جهان است و زبان فرانسه به دلیل نقش پررنگی که در فرهنگ و جامعه دو زبانه این کشور داشته است، از اهمیت ویژه‌ای در کانادا برخوردار است. به همین دلیل دولت کانادا با برنامه‌ریزی و اجرای سیاست‌های مهاجرتی در تلاش است تا با جذب مهاجران فرانسوی زبان این بخش از فرهنگ و زبان کانادا را زنده نگه دارد و تقویت کند.

در حال حاضر تنها استان فرانسوی زبان کانادا استان کبک است و تقریباً 80 درصد ساکنین آن فرانسوی زبان هستند. به همین دلیل بسیاری این تصور دارند که برنامه‌های مهاجرتی کانادا با زبان فرانسه تنها مختص استان کبک است اما اینطور نیست و در واقع دولت کانادا در تلاش است تا جمعیت فرانسوی زبانان را در سایر استان‌های این کشور نیز افزایش دهد.

نکته‌ای که حائز اهمیت است این است که برای مهاجرت از طریق زبان فرانسه به کانادا نیاز نیست فرانسوی‌الاصل باشید و زبان فرانسوی زبان مادری شما باشد. چنانچه شما به زبان فرانسوی آشنایی و تسلط کافی داشته باشید کافیست تا بتوانید به کانادا مهاجرت کنید. مهاجرت به کانادا به زبان فرانسه از طریق روش فرانکفون انجام می‌شود (Francophone Immigration) و برنامه‌های مهاجرتی مختلفی برای جذب مهاجران فرانسوی زبان در کانادا وجود دارد.

مزایای مهاجرت به کانادا از طریق زبان فرانسه

به طور کلی مهاجرت به کانادا از طریق زبان فرانسه راحت‌تر و شانس اخذ ویزا بیشتر است. به این دلیل که علاوه بر امتیاز و صلاحیت بیشتر برای ورود به کانادا، به دلایل مطرح شده برای جذب بیشتر فرانسوی زبانان، در خصوص برنامه‌های مهاجرت به کانادا با زبان فرانسه سختگیری کمتری وجود دارد و در نهایت یادگیری این زبان برای اخذ اقامت دائم یا pr کانادا نیز کاربرد دارد.

دولت کانادا از سال 2016 در تلاش است تا مسیر مهاجرتی فرانسوی زبانان به کانادا را هموار کند. به عنوان مثال دولت در برنامه انتقال بین‌المللی IMP (the International Mobility Program) گزینه‌ای مربوط به مجوز کار تحت عنوان Mobilité Francophone را اضافه کرد که در راستای تسهیل به کارگیری نیروی کار ماهر فرانسوی زبان و یا دوزبانه در سایر مناطق خارج از استان کبک است. بنابراین چنانچه به زبان فرانسوی تسلط داشته باشید:

  • در خارج از استان کبک نیز می‌توانید مجوز کار یا Work permit دریافت کنید.
  • شانس بیشتری در اخذ اقامت دائم از طریق برنامهSkilled worker دارید.
  • شانس بیشتری برای اخذ اقامت دائم از طریق برنامه اکسپرس اینتری دارید.

روش های مهاجرت به کانادا از طریق زبان فرانسه

در حال حاضر روش‌های متنوعی برای مهاجرت به کانادا با زبان فرانسه وجود دارد که دولت این کشور این برنامه‌ها را به صورت مخصوص و ویژه تنها برای افراد فرانسوی زبان طراحی و اجرا کرده است. این برنامه‌ها عبارتند از:

  • برنامه اکسپرس اینتری (Express Entry)
  • برنامه اسکیل ورکر کانادا (Federal Skilled Worker Program)
  • برنامه اسکیل ترید کانادا (Federal Skilled Trades Program)
  • برنامه مهاجرتی تجربه کانادایی (Canadian Experience Class)
  • برنامه‌های استانی کانادا (the Provincial Nominee Program)
  • دریافت ویزای تحصیلی کانادا
  • دریافت ویزای کاری کانادا از طریق جاب آفر

مهاجرت به کانادا از طریق زبان فرانسه راحت‌تر و شانس اخذ ویزا بیشتر استمهاجرت تحصیلی به کانادا از طریق زبان فرانسه

اگر قصد ادامه تحصیل در کانادا به زبان فرانسوی را دارید، خبر خوب اینکه امروزه تعداد زیادی از دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی معتبر در کانادا برنامه‌های درسی در مقاطع مختلف را به زبان فرانسوی ارائه می‌دهند. همچنین مسیر شغلی و اخذ اقامت دائم پس از تحصیل در دانشگاه‌های فرانسوی زبان کانادا نیز بسیار هموار است.

تحصیل و مهاجرت به کانادا از طریق زبان فرانسه تنها محدود به استان کبک نیست و در سایر استان‌های این کشور نیز می‌توانید به زبان فرانسه تحصیل کنید. همچنین امکان تحصیل در تمامی مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری وجود دارد. برای تحصیل در کانادا به زبان فرانسه باید مدرک معتبر TCF یا TEF زبان فرانسوی در سطح B2 ارائه کنید. البته باید در نظر داشته باشید که بر اساس رشته و مقطع تحصیلی، سطح زبان مورد نیاز متفاوت است و ممکن است نیاز به سطح C1 نیز باشد. مهاجرت تحصیلی به کانادا از طریق زبان فرانسه در 3 مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری امکان‌پذیر است.

تحصیل مقطع کارشناسی به زبان فرانسه در کانادا

این مقطع تحصیلی اولین و پایین‌ترین مقطع در دانشگاه‌های کانادا محسوب می‌شود. البته برخی کالج‌های کانادا نیز مقطع لیسانس را ارائه می‌کنند. برای تحصیل در مقطع کارشناسی به زبان فرانسوی نیاز به ارائه مدرک دیپلم با معدل 13 و بالاتر و ارائه مدرک معتبر زبان فرانسه در سطح B2 دارید. همچنین ممکن است برخی دانشگاه‌ها مانند دانشگاه شربوک با سطح B1 پذیرش مشروط به دانشجویان اعطا کنند. مدت زمان تحصیل در این مقطع 3 تا 4 سال است.

تحصیل مقطع کارشناسی ارشد به زبان فرانسه در کانادا

پذیرش در دوره ارشد در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی رایج‌تر است. برای پذیرش در این مقطع نیاز به مدرک کارشناسی و ریزنمرات این دوره با حداقل معدل 13 تا 14 دارید. همچنین بسته به رشته تحصیلی شما اخذ مدرک معتبر زبان فرانسه در سطح B2 نیز مورد نیاز است. مدت زمان تحصیل در مقطع ارشد 1 تا 2 سال است. دوره ارشد در کانادا کورس محور یا پژوهش محور است.

تحصیل مقطع دکتری به زبان فرانسه در کانادا

متقاضیانی که دوره ارشد خود را سپری کرده‌اند می‌توانند برای مهاجرت به کانادا با زبان فرانسه در مقطع دکتری اقدام کنند.

دوره تحصیلی دکتری در کشور کانادا معمولا پژوهش محور است و برای اخذ پذیرش ابتدا باید یک استاد راهنما پیدا کنید. مدت زمان تحصیل در این مقطع بسته به رشته 3 تا 5 سال است و نیاز به ارائه مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد با معدل 15 و بالاتر دارد. همچنین بسته به رشته ممکن است به سطح زبان فرانسوی B2 یا C1 نیاز داشته باشید.

بهترین دانشگاه های فرانسوی زبان کانادا

برخی از بهترین دانشگاه‌های فرانسوی زبان کانادا در جدول زیر ارائه شده‌اند:

نام دانشگاه

رتبه جهانی

دانشگاه شربوک (University of Sherbrooke)701- 750
دانشگاه لاوال (Laval University)441
دانشگاه مونترال (Montreal university)141
دانشگاه کنکوردیا (Concordia University)387
دانشگاه HEC مونترال (university of hec montreal)141
دانشگاه پلی تکنیک مونترال (Polytechnique Montréal)141

مهاجرت کاری به کانادا از طریق زبان فرانسه

یکی دیگر از روش‌های مهاجرت به کانادا با زبان فرانسه مهاجرت از طریق کار است. برنامه‌های متنوعی برای نیروی کار ماهر فرانسوی زبان در کانادا وجود دارد که متقاضیان بر اساس شرایط خود می‌توانند یکی از آنها را انتخاب کرده و اقدام کنند.

شما عزیزان می‌توانید برای ارزیابی شرایط خود و دریافت مشاوره جهت انتخاب بهترین مسیر مهاجرتی با کارشناسان و وکلای مهاجرتی موسسه اصطهباناتی تماس حاصل فرمایید.

انواع روش‌های مهاجرت کاری به کانادا از طریق زبان فرانسه عبارتند از:

اخذ ویزای کار از طریق جاب آفر

افرادی که دارای مهارت متوسط در زبان فرانسه هستند می‌توانند در هر طبقه و ناک NOC شغلی به جز مشاغل مربوط به کشاورزی در خارج از استان کبک از یک کارفرمای کانادایی جاب آفر دریافت کنند. پس از دریافت جاب آفر ویزای کاری به مدت 2 سال برای متقاضی صادر خواهد شد که این ویزا قابل تمدید است. بنابراین شروط اصلی برای اقدام از طریق اخذ ورک پرمیت با زبان فرانسه به روشFrancophone Mobility داشتن یک جاب آفر از یک کارفرمای کانادایی خارج از استان کبک در مشاغلی غیر از کشاورزی و داشتن دانش زبان فرانسه در سطح B2 است.

افرادی که دارای مهارت متوسط در زبان فرانسه هستند می‌توانند در هر شغلی به جز مشاغل کشاورزی از یک کارفرمای کانادایی جاب آفر دریافت کنند.اکسپرس اینتری

اکسپرس اینتری یک سیستم امتیازبندی است که بر اساس سطح زبان، مهارت شغلی، سابقه شغلی، مدرک تحصیلی، سن و برخی فاکتورهای دیگر به متقاضیان ورود به کانادا امتیاز می‌دهد و چنانچه متقاضی حد نصاب امتیاز لازم را به دست بیاورد، اقامت دائم کانادا به او اعطا خواهد شد. اگر متقاضی دارای دانش زبان فرانسه باشد نسبت به سایرین با شرایط یکسان 25 امتیاز بیشتر دریافت خواهد کرد و چنانچه فرد به زبان انگلیسی و فرانسوی مسلط باشد 50 امتیاز بیشتر دریافت می‌کند که این موضوع روند مهاجرت به کانادا از طریق زبان فرانسه را بسیار راحت می‌کند.

3 برنامه مهاجرتی دیگر نیز زیر مجموعه سیستم اکسپرس اینتری هستند که شما می‌توانید از طریق آنها نیز اقدام کنید؛ از جمله:

فدرال اسکیل ورکر

اگر دارای مهارت در شغل خود هستید می‌توانید از طریق برنامه اسکیل ورکر یا نیروی کار ماهر برای مهاجرت به کانادا با زبان فرانسه اقدام کنید. داشتن دانش زبان فرانسه در این روش می‌تواند امتیاز شما را افزایش دهد. همچنین اگر شغل شما جزو مشاغل مورد هدف و ضروری در کانادا باشد شانس شما برای اخذ اقامت دائم کانادا از این روش افزایش پیدا می‌کند.

فدرال اسکیل ترید

اگر در مشاغل فنی و حرفه‌ای دارای مهارت بالا هستید می‌توانید از روش اسکیل ترید برای مهاجرت به کانادا با زبان فرانسه اقدام کنید. این برنامه مخصوص شغل‌های فنی است و زیرمجموعه برنامه اکسپرس اینتری قرار دارد. چنانچه دانش زبان فرانسه داشته باشید برای شما مزیت محسوب شده و امتیاز بیشتری دریافت می‌کنید.

تجربه کانادایی

برنامه کلاس تجربه کانادایی برای افرادی که در کانادا اقامت دارند و تصمیم دارند از طریق زبان فرانسه برای اخذ اقامت دائم اقدام کنند مناسب است. اگر با جاب آفر در کانادا به مدت یک سال کار کرده باشید و در واقع تجربه کار کانادایی داشته باشید با داشتن مهارت زبان فرانسه امتیاز شما افزایش پیدا می‌کند و می‌توانید برای دریافت اقامت دائم کانادا اقدام کنید.

برنامه نیروی کار ماهر استان کبک

برنامه Quebec Skilled Worker Program مناسب افرادی است که دارای دانش زبان فرانسه در حد B2 هستند و قصد دارند در استان کبک کار و زندگی کنند. این برنامه شامل افرادی می‌شود که در کبک تحصیل یا کار کرده‌اند و یا جاب آفری از یک کارفرما در کبک دارند. چنانچه جزو این افراد هستید می‌توانید از طریق برنامه کبک اسکیلد ورکر اقامت دائم کانادا را به دست بیاورید.

برنامه‌ های مهاجرت استانی PNP

برنامه های مهاجرتی استانی کانادا به دو صورت انجام می‌شود. در روش اول شما می‌توانید مستقیما در برنامه هر استان شرکت کنید و وارد سیستم امتیازبندی یا اصطلاحاً پول هر استان شوید. سپس بر اساس شرایط مورد نیاز استان مورد نظر، امتیازات شما بررسی و چنانچه واجد شرایط باشید برای مهاجرت به کانادا از طریق زبان فرانسه دعوت خواهد شد.

در روش دوم شما می‌توانید در سیستم اکسپرس اینتری شرکت کرده و برخی برنامه‌های مهاجرتی استانی بر اساس نیاز بازار کار، قرعه‌کشی را از درون پول سیستم اکسپرس اینتری انجام می‌دهند و افراد واجد شرایط را برای اقامت در استان مورد نظر دعوت می‌کنند. به عنوان مثال استان‌های فرانسوی زبان کانادا مانند انتاریو و نیوبرانزویک افرادی را که دانش زبان فرانسوی کافی و سایر شرایط مورد نظر را دارند انتخاب و کاندید می‌کنند. در صورتی که برای یک استان کاندید شوید، شانس شما در اکسپرس اینتری نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

سخن پایانی

در این مقاله روش‌های مهاجرت به کانادا از طریق زبان فرانسه را بررسی کردیم. تمایل دولت کانادا برای افزایش جمعیت فرانسوی زبانان در این کشور باعث شده است تا آشنایی به زبان فرانسه شانس متقاضیان را برای دریافت اقامت کانادا افزایش دهد. بنابراین اگر به زبان فرانسه تسلط کافی داشته باشید، می‌توانید راحت‌تر ویزای کانادا و حتی اقامت دائم این کشور را از طریق برنامه‌های مختلف مهاجرتی کانادا به دست بیاورید. موسسه مهاجرتی اصطهباناتی با سال‌ها تجربه در خصوص اخذ اقامت کانادا می‌تواند همراه شما در این مسیر باشد. چنانچه در خصوص مهاجرت کانادا با زبان فرانسه سوال دارید می‌توانید با کارشناسان ما در موسسه تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول در مورد مهاجرت به کانادا از طریق زبان فرانسه

1- مزایای مهاجرت به کانادا از طریق زبان فرانسه چیست؟

تسلط به زبان فرانسه شانس شما برای دریافت اقامت کانادا را افزایش خواهد داد و فرصت‌های شغلی بیشتری در کانادا خواهید داشت.

2- روش مهاجرتی Mobilité Francophoneچیست؟

این روش برای افراد فرانسوی زبان که تمایل دارند خارج از استان کبک کار و زندگی کنند ایجاد شده است.

3- روش‌های مهاجرت به کانادا از طریق زبان فرانسه کدام است؟

مهاجرت تحصیلی، مهاجرت کاری، اکسپرس اینتری، برنامه تجربه کانادایی، برنامه‌های استانی، اسکیلد ترید و اسکیلد ورکر.

4- چه آزمون‌هایی برای نشان دادن مهارت در زبان فرانسه مناسب هستند؟

آزمون TEF یا TCF برای مهاجرت به کانادا با زبان فرانسه مناسب هستند.

5- برای مهاجرت به کانادا با زبان فرانسه چه سطحی از زبان فرانسه مورد نیاز است؟

برای مهاجرت کانادا به زبان فرانسه حداقل سطح زبان B2 مورد نیاز است.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *