تحصیل و کار رشته برق

مولد های برق، سیستم های برقی و مهندسین برق و الکترونیک همگی به عنوان قلب جامعه ی مدرن شناخته می شوند. مهندسین متخصص قرن 21 قادر به کارکردن با فناوری های پیشرفته نظیر : سیستم های تولید برق، تلویزیون، رادیو، سیستم های مرتبط با تصویر برداری های پزشکی و سایر موارد که در این مقاله ذکر شده است خواهند بود. برای اطلاعات بیشتر در رابطه با شرایط تحصیل و کار رشته برق این مقاله را مطالعه کنید.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

از میان مشهورترین مهندسین برق و الکترونیک که آوازه ی آنان به گوش تمام جهان رسیده است می توان به Nikola Tesla  (پیشقدم در برق های تجاری و الکترومغناطیس ها)، Tomas Edison (ابداع کننده چراغ برق و مخترع گرامافون)، Jack kilby (مخترع ماشین حساب های جیبی و مدار های ترکیب شده)، Marcian Hoff (مخترع میکروسکوپ) و Martin Cooper ( مخترع تلفن همراه ) اشاره کرد.

اخذ مدرک کارشناسی برق دانشجویان را در جهت شناخت عملکرد صنایع یاری خواهد کرد و مهارت های مهندسی و دانش های مورد نیاز جهت طرح ریزی، ارزیابی و توسعه سیستم های برقی و الکتریکی را در اختیار آنان قرار خواهد داد.

وکلای مجرب ما در موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) شیراز میتوانند به شما در اخذ پذیرش رشته برق از دانشگاه های خارج از کشور و دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران برای افرادی که تمایل به تحصیل در رشته برق کمک کنند. همچنین متقاضیان جهت کسب مشاوره در زمینه شرایط اعزام دانشجو رشته برق به خارج از کشور به صورت تضمینی می توانند به مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایند.

وضعیت و شرایط تحصیل و کار رشته برق

بسیاری افراد جهت مهاجرت به خارج از کشور معمولااز طریق مهاجرت از طریق رشته برق اقدام می کنند، که پس از اخذ اقامت تحصیلی و اخذ پذیرش رشته برق از دانشگاه های خارج از کشور در نسبت به اخذ تابعیت یا شهروندی اقدام میکنند، البته شایان ذکر است این روش یکی از روش های مهاجرت از طریق رشته برق می باشد روش های دیگر نظیر ویزای کار رشته برق و اخذ اقامت سرمایه گذاری با رشته برق نیز وجود دارند.

بورسیه تحصیلی رشته برق در صورت داشتن رزومه قوی تحصیلی و کاری در این کشور امکان پذیر است. جهت اطلاعات بیشتر در رابطه با شرایط بورسیه رشته برق در خارج از کشور با موسسه های مهاجرتی معتبر یا سفارت کشور مورد نظر تماس حاصل فرمایید. در صورت اخذ بورسیه تحصیلی شما میتوانید از تحصیل رایگان رشته برق بهره مند گردید. بایستی برای اطلاعات در مورد شرایط تحصیل رایگان رشته برق تحقیقات بیشتری در رابطه با کشور مورد نظر خود انجام دهید.

ساختار دوره ها و شرایط ورود

تفاوت اصلی ما بین مدرک مهندسی برق و مهندسی الکترونیک

تفاوت اصلی مابین مهندسی برق و مهندسی الکترونیک معمولا نامشخص می باشد. اما به طور کلی مهندسی برق به تولید و توزیع نیروی برق در مقیاس های بزرگ مربوط می شود. در حالی که مهندسی الکترونیک با مدارهای الکترونیکی در مقیاس های کوچکتر سر و کار دارد.

با اخذ مدرک کارشناسی مهندسی الکترونیک، شما قادر به توسعه دانش خود جهت مدارهای استفاده شده در کامپیوترها و دیگر فناوری های برتر خواهید بود، به همین دلیل از مهندسین گرایش الکترونیک انتظار می رود که در کنار مطالعه گرایش خود به مطالعه علوم رایانه ای مبادرت ورزند. مدرک مهندسی برق و یا الکترونیک وجه اشتراک های بسیاری با مهندسی مکانیک و مهندسی عمران خواهد داشت.

انتظارات موجود از مدرک مهندسی برق / الکترونیک

اگر شما به کارکردن با دستگاه های برقی گوناگون علاقه مندید و یا علاقه بسیاری به درس ریاضیات و دیگر دروس تخصصی دارید، کسب مهارت های ویژه برای اخذ مدرک کارشناسی مهندسی برق / الکترونیک برای شما ضروری خواهد بود. علاوه بر اینکه کسب مهارت های فنی برای شما ضروری می باشد، مهندسین برق ملزم به طراحی و ساخت دامنه گسترده از وسایل برقی ( که اغلب به صورت گروهی می باشد ) خواهند بود.

همانند بسیاری از عناوین مهندسی دیگر، اخذ مدرک کارشناسی مهندسی برق و الکترونیک و اخذ مشاغل مرتبط با آن کار کردن هر روزه ( کار در طول هفته ) را می طلبد. ایفای این نقش مهندسی مستلزم شرکت در سخنرانی های طولانی مدت ( هشت ساعت در روز ) نمی باشد بلکه شناخت و یادگیری روش های آموزشی، کار در آزمایشگاه ها، شرکت در کلاس های خصوصی، سخنرانی ها ( با مدت زمان کمتر )، کار بر روی پروژه ها، فعالیت های گروهی و انجام تحقیقات فردی را می طلبد.

در کنار برنامه های درسی موجود، شما ملزم به افزایش دانش و مهارت های خود برای اخذ مشاغل مورد نظر خواهید بود.

با مطالعه این گرایش شما قادر به حل مشکلات مرتبط با مهندسی، انجام تکالیف گروهی و ارائه گزارش حاصل از فعالیت های خود در آزمایشگاه خواهید بود. علاوه بر موارد ذکر شده در فوق شما قادر به شناخت دستگاه ها و چگونگی عملکرد آنان، چگونگی توسعه و کاربرد مهارت های خود در جهت کار با دستگاه ها و بخاطر سپردن کار با آنان ( حتی با نوشتن در دفترچه یادداشت ) خواهید بود.

دانشگاه برتر و معتبر رشته مهندسی برق در  جهان

شرایط ورود

برای اخذ مدرک مهندسی برق، افراد به پیشینه تحصیلی عالی در درس ریاضیات و دیگر علوم تخصصی ( به ویژه فیزیک ) نیاز خواهند داشت. بسیاری از دوره های موجود با مدل های طراحی شده که میزان دانش افراد را می سنجد آغاز می گردد.

بسیاری از دانشگاه ها اخذ نمرات بسیار عالی را جز شرایط اصلی پذیرش قرار می دهند. برای مثال دانشگاه کالج لندن ( UCL ) در انگلستان رسیدن به سطح A و اخذ نمره AAA / A*AB و یا معادل آن را از متقاضیان می خواهد.

کسب تخصص

کسب تخصص در گرایش مهندسی برق

بسیاری از مدارک مهندسی فرصت کسب تخصص در گرایش های مختلف رشته مرتبط با این رشته را در اختیار افراد قرار می دهند. برخی از مدارک مهندسی رایج که افراد قادر به کسب تخصص در آنان خواهند بود، عناوینی نظیر : تولید انرژی و انتقال آن، استاتیک های مغناطیسی، الکترواستاتیک ( نوعی از شارژ برقی )، سیستم های نصب برقی ( نظیر سیستم های گرمایشی و سیستم های نورپردازی ) را در بر خواهد گرفت.

اخذ مدرک مهندسی برق تخصصی عناوینی نظیر : آنالوگ، طراحی مدارهای دیجیتالی، فناوری بی سیم و برنامه های رایانه ای را شامل می شود. اگر شما به مشاغل مدیریتی علاقه مندید، قادر به مطالعه مهندسی برق و در کنار آن عناوین مدیریتی خواهید بود.

برنامه های مربوط به گرایش مدیریت، فرصت مطالعه گرایش های مدیریت در صنایع و شناخت مفاهیم مرتبط با مهندسی برق نظیر : عملکرد ها و مدیریت تامین انرژی را در اختیار افراد قرار می دهد.

علاوه بر شرکت در دوره ها، فرصت کسب تخصص کاربردی در گرایش مهندسی برق و یا الکترونیک در صنایع خاص برای شما وجود خواهد داشت. این تخصص ها عبارتند از :

تولید نیرو و تامین انرژی

یکی از اصلی ترین زیر شاخه های مهندسی برق که در جامعه مدرن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، تولید نیرو و توزیع آن می باشد.

کسب تخصص در این گرایش دانشجویان را برای شناخت دامنه گسترده ای از سیستم های قدرتی، طرح ریزی در خصوص تولید انرژی، استفاده از امکانات، مدیریت تامین انرژی، شناخت کاربران و دستگاه ها آماده خواهد کرد. ناگفته نماند که دانشجویان قادر به کسب تخصص در گرایش های دیگر نظیر : منابع انرژی طبیعی ( باد و انرژی خورشیدی ) خواهند بود.

ارتباطات و رسانه ها

به خاطر داشته باشید که امکان کسب تخصص در دامنه گسترده ای از فناوری ها و رسانه ها برای مهندسین برق وجود خواهد داشت. این امر مواردی نظیر : رسانه های دیجیتالی، ماهواره های گسترده، اپتیک های نوری، شبکه های سیمی و بی سیمی را در بر خواهد گرفت. دانشجویانی که به کسب تخصص در این گرایش علاقه مندند، قادر به کارکردن در بخش های تلویزیونی و رادیو، تلفن همراه یا تلفن های زمینی، مراکز مربوط به خدمات اینترنتی و گرایش های توسعه یافته جدید تر خواهند بود.

سیستم های کامپیوتری

این عنوان مواردی نظیر : هوش مصنوعی، معماری با رایانه، ایجاد امنیت و رمز گذاری، ارتباطات شبکه ای، طراحی مدارها و پردازش سیگنال های دیجیتالی را در بر خواهد گرفت. افرادی که موفق به اخذ مدرک کارشناسی مهندسی برق و یا الکترونیک شدند قادر به اخذ مشاغل مرتبط با نرم افزارها، تراشه و سیستم های طراحی، نظارت در بخش  CCTV و سیستم های خودکار در صنایع بسیار بزرگ خواهند بود.

سیستم های رباتیک

کسب تخصص در این گرایش شما را در طراحی، نظارت، ساخت و استفاده از ربات در محیط های مختلف و برای انجام وظایف یاری خواهد نمود. با تحصیل در این گرایش امکان کسب تجارب عملی در برنامه های رباتیک، طراحی و کنترل عناوینی که از سیستم های رباتیک سرچشمه می گیرند برای شما وجود خواهد داشت.

گزینه های شغلی

مشاغل مرتبط با گرایش مهندسی برق در خارج از کشور

اخذ مشاغل مهندسی برق در بسیاری از بخش های جهان به افراد پیشنهاد می گردد. برای مثال دولت استرلیا، اینگونه گزارش داده است که نرخ بیکاری در گرایش مهندسی برق کمتر از حد متوسط بوده است و در مقایسه با دیگر مشاغل این گرایش در سال 2016 رشد بسیاری داشته است. این گزارش در خصوص کشورهایی نظیر : آمریکا و انگلستان هم صدق می کند، چرا که این دو کشور خواستار کارکردن فارغ التحصیلان گرایش مهندسی برق و الکترونیک در صنایع نیز بوده اند.

اگر شما مدرک کارشناسی مهندسی برق ( BEng ) خود را اخذ کرده اید و به دنبال ادامه تحصیل و اخذ مدرک کارشناسی ارشد برق ( مهندس برق خبره ) هستید، شما ملزم به کسب تجارب بیشتر در گرایش خود پس از فارغ التحصیلی خواهید بود. لذا کسب تجارب مرتبط در گرایش مورد نظر بهترین ایده برای شما خواهد بود. ناگفته نماند که برای ایفای این نقش شما ملزم به افزایش دانش خود برای کار با سیستم های پیچیده و کار در صنایع خواهید بود.

مهندس برق

مهندس برق فردیست که با مباحثی نظیر : طرح ریزی، توسعه و حفظ سیستم های برقی یا استفاده از فناوری های ادغام شده و کسب آگاهی های تجاری سر و کار دارد. به خاطر داشته باشید که مهندسین برق قادر به دریافت 85،000 –  61،000 دلار ( دلار آمریکا ) خواهند بود. برای یک مهندس برق حرفه ای شدن، شما به کسب آگاهی تجاری برای مدیریت پروژه ها و انجام وظایف چندگانه نیاز خواهید داشت.

شما به عنوان یک مهندس برق قادر به شرکت در فعالیت های گروهی و در کنار آن کسب تخصص در عناوینی نظیر : معماری، فناوری ها، دیگر مهندسی ها ( مهندسی عمران ) و بر عهده گرفتن نقش های مختلف با توجه به مقیاس پروژه انتخابی خواهید بود. یک مهندس برق قادر به کار کردن بر روی یک یا چند پروژه خواهد بود و مسئولیت هایی نظیر : ساخت مدل ها، عکسبرداری های مختلف، ارائه طرح های تخصصی، انجام تحقیقات، بودجه بندی، نظارت بر هزینه ها، برقراری ارتباط با مشتریان و پیمان کاران، ارزیابی پروژه های اجرا شده، تفسیر داده ها و سرویس کردن تجهیزات را بر عهده خواهد گرفت.

برخی از بخش های عمده اشتغال که با گرایش مهندسی برق در ارتباط است عبارت است از :

  • تولید نیرو و تامین آن
  • ساخت
  • حمل، نگهداری و توسعه زیر ساخت ها
  • تولیدات
  • ارتباطات و رسانه ها
  • نرم افزار کامپیوتر و طراحی نرم افزارها
  • مراقبت های بهداشتی
  • تحقیق و فناوری علوم

در هر یک از این صنایع امکان تحقیق، توسعه، طرح ریزی، انجام آزمایشات و حفاظت برای افراد وجود خواهد داشت.  پیشرفت شغلی در این جا به معنای اخذ جایگاه سرپرستی و ایفای نقش مدیریتی می باشد.

واژه توقع از حقوق و دستمزد به معنای این است که افراد خواستار دریافت حقوق بیشتری می باشند. گزارش Payscale بدین شرح است که متوسط حقوق سالیانه مهندسین برق در کشور آمریکا در سال 2015، مبلغ 72،139 دلار بوده است، این در حالیست که دستمزد دیگر مهندسین برق 70،675 دلار می باشد.

دیگر مشاغل مرتبط با گرایش مهندسی برق

اگر شما قصد دنبال کردن و اخذ مشاغل مهندسی سنتی را دارید، باید گفت که بیش از چندین گزینه ی انتخابی برای شما وجود نخواهد داشت. فارغ التحصیلان گرایش مهندسی برق قادر به کار کردن در بخش های مهندسی خارج از کشور نیز خواهند بود. به علاوه امکان کسب مهارت در بخش IT ، درس ریاضیات و حل مسائل مرتبط با گرایش مهندسی برق و اخذ مشاغلی چون مدیریت بخش IT، امور مالی و کار کردن به عنوان یک مشاور برای شما وجود خواهد داشت.

شما به عنوان یک فارغ التحصیل مهندسی برق که در بخش IT تخصص دارد قادر به کارکردن در سازمان های مختلفی خواهید بود. مشاور بخش IT شدن، برقراری ارتباط با دیگر مشتریان، راهنمایی دادن به آنان در خصوص چگونگی استفاده از فناوری اطلاعات و چگونگی غلبه کردن بر مشکلات را می طلبد. با در دست داشتن مدرک مهندسی، کسب تجارب کاری اولیه و صداقت در بخش IT و بخش مشاوره شما قادر به افزایش شانس خود برای ایفای نقش مورد نظر خواهید بود.

مهندس هوانوردی

این حرفه از دیگر مشاغلیست که برای فارغ التحصیلان گرایش مهندسی برق مناسب می باشد. شما به عنوان یک مهندس هوانورد قادر به شناخت علوم، فناوری ها، اصول ریاضی، تحقیق، طراحی، توسعه، حفاظت، بررسی عملکرد مهندسی عمران، نظارت بر ارتش نظامی، سلاح ها، ماهواره ها و حتی سفینه های فضایی خواهید بود. همچنین شما قادر به حل مسائلی که در طول طرح ریزی، توسعه، آزمایشات، بررسی ترافیک های هوایی و مدیریت پروژه ها اتفاق می افتد خواهید بود.

شرایط تحصیل در رشته برق کشورهای مختلف اروپا مثل فرانسه اتریش  آلمان لهستان سوئد هلند بلژیک نروژ دانمارک ایتالیا روسیه بلاروس لیتوانی مجارستان سوئیس فنلاند پرتغال اسپانیا  انگلستان و همچنین کشورهایی مثل آمریکا نیوزلند و استرالیا کانادا کشورهای آمریکای جنوبی مثل برزیل اکوادور اروگوئه آرژانتین و غیره یا کشورهای آسیایی مثل کره جنوبی ژاپن ارمنستان گرجستان قطر امارات و غیره متفاوت است و هر کشوری معمولاً در رشته ای خاص دارای مزایای و رتبه علمی بالاتر است، مثلاً رشته حقوق فرانسه، معماری ایتالیا، هوافضا روسیه و غیره از موارد مشابه هستند.

در نهایت موسسه حقوقی توسعه گران مهر از بهترین موسسات حقوقی کشور آماده پاسخگوی تلفنی و حضوری شما دوست و هموطن عزیز و کلیه امور مربوط به پذیرش و اخذ ویزا و اقامت با گارانتی و تضمین کامل می باشد.

علاقه مندان به تحصیل در رشته برق برای کسب اطلاعات در رابطه با شرایط مهاجرت و شرایط اعزام دانشجو رشته برق به خارج از کشور کشور و اخذ ویزای تحصیلی رشته برق به صورت تضمینی مراجعه به وکلای مجرب ما، در موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) واقع در شهر شیراز از موسسات اعزام دانشجو با نام ثبت شده ساختار پژوهش امید به راحتی و در کمترین زمان ویزای تحصیل در رشته برق را دریافت کرده و به ادامه تحصیل در رشته برق بپردازند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *