تحصیل در دبیرستان های نروژ

سیستم آموزشی منظم و دقیق کشور نروژ، توجه بسیاری از علاقه‌مندان مهاجرت تحصیلی در جهان را به خود جلب می‌کند. مدارس این کشور از سطح آموزشی بالایی برخوردار هستند و دانش‌آموزان زمینه پیشرفت زیادی خواهند داشت. تحصیل در عموم مدارس نروژی، به صورت رایگان می‌باشد. دبیرستان‌های این کشور به چهار دسته دولتی، خصوصی، شبانه‌روزی و بین‌المللی تقسیم می‌شوند. اگر علاقه‌مند به تحصیل در دبیرستان های نروژ هستید، با ما این مقاله را بخوانید تا از شرایط تحصیل، هزینه‌ ثبت‌نام و امکانات موجود در مدارس مطلع شوید.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

شرایط تحصیل در دبیرستان های نروژ

دانش‌آموزان از سنین 16 تا 19 سال، می‌توانند برای تحصیل در دبیرستان‌ها اقدام نمایند. یکی از مهم‌ترین شرایط برای ثبت‌نام در مدارس نروژ این است که، قیم قانونی دانش‌آموز حتما باید دارای اقامت دائم و شهروندی این کشور باشد. در بخش زیر نیز مدارک لازم دیگر آورده شده‌اند:

  • ترجمه ریز نمرات و معدل مقطع راهنمایی
  • داشتن گواهی و اجازه والدین جهت تحصیل در نروژ
  • ارائه مدارک جهت اثبات داشتن سرپرست
  • گذرنامه دارای 2 سال اعتبار
  • گواهی اثبات تمکن مالی

برای تحصیل در دبیرستان‌های کشور نروژ، ابتدا باید تاییدیه و پذیرش تحصیلی را از موسسه آموزشی مورد نظر خود دریافت کنید. برای این امر، مدارکی که در بالا ذکر شده‌اند را فراهم کرده و برای مدرسه ارسال کنید.

پس از دریافت پذیرش، مرحله اخذ ویزای تحصیلی فرا می‌رسد. برای دریافت ویزای کشور نروژ باید علاوه بر مدارک لازم مثل گواهی سلامت، عدم سوء پیشینه و گذرنامه دارای اعتبار کافی، نامه پذیرش از سمت دبیرستان را نیز برای سفارت ارسال کنید.

زبان تحصیل در دبیرستان ها

اگر متقاضی تحصیل در دبیرستان‌های دولتی این کشور هستید، حتما باید به زبان رسمی نروژ مسلط باشید؛ زیرا تمامی دروس در مدارس به زبان نروژی آموزش داده می‌شوند. البته نکته مثبتی که این امر دارد این است که، شما می‌توانید با ارائه مدرک زبان معتبر نروژی به صورت رایگان در مدارس دولتی تحصیل کنید. در غیر این‌صورت، باید برای تحصیل در مدارس خصوصی یا شبانه‌روزی اقدام نمایید. این مدارس تا حدودی هزینه‌بر هستند.

هزینه ثبت‌نام در دبیرستان ها

هزینه تحصیل و ثبت‌نام، از دغدغه‌های مهم و قابل توجه مهاجران می‌باشد. بررسی دقیق هزینه‌ها و برنامه‌ریزی طبق شرایط موجود، از ملزومات شما پیش از اقدام برای مهاجرت تحصیلی است. همان‌طور که قبلا گفته شد، تحصیل در مدارس دولتی کاملا رایگان خواهد بود و تنها مدارس خصوصی و شبانه‌روزی از شما شهریه دریافت خواهند کرد. هزینه شهریه و تسهیلات مدارس به موارد مختلفی وابسته هستند. امکاناتی که در این دبیرستان‌ها وجود دارد، شهری که مقصد مهاجرت شما است و بسیاری دلایل دیگر که بر مقدار هزینه شهریه موثر هستند.

به طور میانگین هزینه تحصیل در دبیرستان‌های خصوصی و شبانه‌روزی، در حدود 200,000 تا 400,000 کرون نروژ ممکن است تغییر کند. برای اطلاعات دقیق‌تر در این حوزه، باید به وبسایت معتبر مدرسه مورد نظر خود مراجعه کنید.

امکانات دانش‌آموزی در دبیرستان ها

دانش‌آموزان در دبیرستان های نروژ، با بهترین متدهای تدریس آموزش داده شده و برای ورود به کالج‌ها، به نحو احسنت آماده می‌شوند. دانش‌آموزان بین‌المللی می‌توانند از امکانات خوابگاهی و اسکان در نروژ استفاده نمایند. هزینه این خوابگاه‌ها از شهریه مدرسه جدا می‌باشد و به امکاناتی که خوابگاه ارائه می‌دهد نیز بستگی دارد. در این خوابگاه‌ها، خدماتی چون اینترنت رایگان و سرو 3 وعده غذایی، به دانش‌آموزان ارائه می‌شود.

گزینه دیگری برای اسکان دانش‌آموزان نیز وجود دارد. این گزینه به نام “Home Stay” یا “سکونت در خانه” شناخته می‌شود. به معنای اینکه، خانواده‌ای در کشور نروژ به عنوان قیم قانونی دانش‌آموز، از سمت مدرسه انتخاب می‌شود. دانش‌آموز می‌تواند تا پایان مدت تحصیل خود، در نزد آن‌ها اسکان داشته باشد. خانواده‌های داوطلب نیز وظیفه دارند تا تمام نیازهای فرد را برای او فراهم کنند. این گزینه ویژگی‌های مثبت بسیاری دارد. آشنا شدن با فرهنگ زندگی در نروژ از مهم‌ترین آن‌ها است.

10 دبیرستان برتر برای تحصیل در کشور نروژ

تحصیل در دبیرستان های نروژ

دبیرستان هورتن در شهر اسلو

در این بخش می‌خواهیم 10 مورد از بهترین دبیرستان ها را برای تحصیل شما عزیزان، معرفی کنیم. موسسات آموزشی از مدارس گرفته تا دانشگاه‌های این کشور، عموما کم جمعیت هستند. سیاست آموزشی پشت این موضوع وجود دارد. دولت نروژ بر این باور است که، هرچه تعداد افراد در کلاس‌های درسی کم‌تر باشد کیفیت آموزش دانش‌آموزان و دانشجویان بهتر می‌شود. به همین علت مدارس و دانشگاه‌های نروژ عموما افراد بین‌المللی را پذیرش می‌کنند که، نمرات و معدل‌های بالایی داشته و امتیازات خوبی را کسب کرده باشند.

در لیست زیر نام 10 مورد از بهترین دبیرستان های نروژ قرار داده شده است:

Bjertnesدبیرستان بجرتنسدر شهر نیتتال
Bjørkelangenدبیرستان بیورکلانگندر شهر ائورسکوگ
Berg videregående skoleدبیرستان برگدر شهر اسلو
Blindern videregående skoleدبیرستان بلیندرندر شهر اسلو
Arna Gymnasدبیرستان آرنا گیمناسدر شهر برگن
Bergen High School of Commerceدبیرستان بازرگانی برگندر شهر برگن
Breivang videregående skoleدبیرستان بریوانگدر شهر ترومسو
Elverum videregående skoleدبیرستان عالی الورومدر شهر الوروم
Grefsen videregående skoleدبیرستان گرفسندر شهر اسلو
Hellerud videregående skoleدبیرستان هلروددر شهر اسلو

نروژ از کشورهای پیشرفته و مناسب برای تحصیل در مقاطع مختلف است. این کشور از سیستم آموزشی دقیق و منظمی برخوردار است که زمینه پیشرفت محصلان را فراهم می‌کند. در این کشور امکان تحصیل در مدارس دولتی، خصوصی، شبانه‌روزی و بین‌المللی وجود دارد. تحصیل در مدارس دولتی هزینه‌ای ندارد و رایگان است؛ اما باید به زبان نروژی تسلط کامل داشته باشید. همچنین خوابگاه‌هایی برای اسکان دانش‌آموزان بین‌المللی به همراه امکانات رفاهی لازم در نظر گرفته شده است.

اگر شما نیز از متقاضیان تحصیل در این مدارس هستید، با مشاوران باتجربه موسسه مهاجرتی اصطهباناتی تماس بگیرید تا جهت تحصیل در دبیرستان های نروژ و مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل، شما را راهنمایی کنیم.

4/5 - (2 امتیاز)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *