تحصیل و کار رشته معماری

افرادی که به طور مداوم از دو نیمکره مغز خود استفاده می نمایند و به دنبال شغل های امیدوارکننده پس از فارغ التحصیلی می گردند و از اخذ پاداش های مالی لذت می برند، اخذ مدرک معماری ( که مدرکی بسیار معروف و رقابتی می باشد ) بهترین گزینه انتخابی برای آنان خواهد بود. چرا که اخذ این مدرک مواردی نظیر : هنرهای ترکیبی، علوم و فناوری، مهارت های بکار رفته شده برای توسعه فعالیت ها، ترسیمات انجام شده بر اساس عناصر مهندسی و ریاضیات، ترکیب خلاقیت ها، شناخت فناوری های مدرن، عناوین اجتماعی و گرایش های مختلف فرهنگی را در بر خواهد گرفت. با مطالعه این مقاله اطلاعات جدیدی در رابطه با شرایط تحصیل و کار رشته معماری به دست خواهید آورد.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

وکلای مجرب ما در موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) شیراز میتوانند به شما در اخذ پذیرش رشته معماری از دانشگاه های خارج از کشور و دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران برای افرادی که تمایل به تحصیل در رشته معماری کمک کنند. همچنین متقاضیان جهت کسب مشاوره در زمینه شرایط اعزام دانشجو رشته معماری به خارج از کشور به صورت تضمینی می توانند به مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایند.

وضعیت و شرایط تحصیل و کار رشته معماری

بسیاری افراد جهت مهاجرت به خارج از کشور معمولااز طریق مهاجرت از طریق رشته معماری اقدام می کنند، که پس از اخذ اقامت تحصیل و کار رشته معماری و اخذ پذیرش رشته معماری از دانشگاه های خارج از کشور در نسبت به اخذ تابعیت یا شهروندی اقدام میکنند، البته شایان ذکر است این روش یکی از روش های مهاجرت از طریق رشته معماری می باشد روش های دیگر نظیر ویزای کار رشته معماری و اخذ اقامت سرمایه گذاری با رشته معماری نیز وجود دارند.

بورسیه تحصیل و کار رشته معماری در صورت داشتن رزومه قوی تحصیل و کار رشته معماری در این کشور امکان پذیر است. جهت اطلاعات بیشتر در رابطه با شرایط بورسیه رشته معماری در خارج از کشور با موسسه های مهاجرتی معتبر یا سفارت کشور مورد نظر تماس حاصل فرمایید. در صورت اخذ بورسیه تحصیلی شما میتوانید از تحصیل رایگان رشته معماری بهره مند گردید. بایستی برای اطلاعات در مورد شرایط تحصیل رایگان رشته معماری تحقیقات بیشتری در رابطه با کشور مورد نظر خود انجام دهید.

ساختار دوره ها و شرایط ورود

معماری چیست ؟

معمولا این سوال که معماری چیست در ابتدا مطرح می گردد. در پاسخ به این سوال باید گفت که معماری به هنر و علم طراحی و نظارت مهندسین بر دامنه گسترده ای از ساختارها و ساخت و ساز ها اطلاق می گردد. لذا کسانی که به مطالعه گرایش معماری اقدام می ورزند ملزم به مطالعه علوم مختلف مرتبط با این گرایش و علم هنر خواهند بود. لذا شرایط ورود جهت اخذ مدرک معماری به طور معمول به توانایی های هنری و افزایش مهارت در درس ریاضیات مربوط می شود. معمار طراحی فردیست که در طراحی های خود از تصاویر مربوط به بشری استفاده می نماید و مسئولیت ایمنی و ایجاد اطمینان این ساختارها را بر عهده دارد. لذا دانشجویان ملزم به کسب تجارب عملی ویژه قبل از اخذ مدرک معماری و در طول تحصیل و کار رشته معماری خواهند بود. اگر چه قوانین و مقررات مربوط به اخذ مدرک معماری از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت می باشد، معمولا اخذ مدرک ( کارشناسی و کارشناسی ارشد معماری ) پنج سال به طول می انجامد. ناگفته نماند که افراد ملزم به دو سال تحصیل اضافی جهت کسب تجارب عملی در خصوص این گرایش خواهند بود.

اگر از افراد خواسته شود تا به سوال معماری چیست پاسخ دهند، بی شک بسیاری از آنان می گویند که هنر معماری به طراحی ساختمان ها مربوط می شود. اما فراموش نکنید که مشاغل مرتبط با گرایش معماری دامنه گسترده ای از مشاغل مختلف را در بر خواهد گرفت. در بسیاری از مواقع، شرکت های معماری کوچک یا متوسط با مواردی نظیر : نقشه کشی، بودجه بندی، کنترل حساب های مالی، مذاکره با پیمان کاران، تضمین سلامت و ایمنی ساختمان ها، تضمین قوانین و مقررات موجود در سایت، کسب تخصص در خصوص مصالح به کار رفته شده و شناخت نیروهای کار ماهر سر و کار خواهند داشت.

انتظارات موجود از مدرک معماری

به محصلان گرایش معماری تمامی موارد مرتبط با گرایش معماری نظیر : چگونگی ترسیم طراحی های سه بعدی به صورت صحیح با استفاده از دست یا برنامه های رایانه ای آموزش داده خواهد شد. بنابراین دامنه مطالعات شما تا حد شناخت کارهای طراحی در استادیوم همراه با شرکت در کلاس های خصوصی و درس نقد می باشد. جلسات نقد که به عنوان ” crits ” شناخته می شوند، جلساتی هستند که افراد در آن به ارزیابی هنر و طراحی های بکار رفته شده در ساختمان ها می پردازند، جلساتی که افراد را برای اخذ مشاغل مرتبط با معماری و یا رسیدن به شغل دلخواه آماده خواهند کرد.

دانشجویان گرایش معماری معمولا تمایل خاصی به شرکت در سخنرانی های مربوط به تاریخ معماری، نظریه ها و شناخت فناوری های موجود برای طراحی و استفاده از رایانه برای طراحی دارند، جلساتی که هدف آنان ایجاد مهارت های گوناگون در افراد برای طراحی و کمک به تکمیل پروژه های شخصی می باشد.

ارائه مقالات مرتبط با معماری از اجزای اصلی و مهم جهت اخذ مدرک معماری محسوب می شود. با توجه به گستردگی سایت ها، این بسیار مهم است که افراد به سایت های مربوط به طراحی ساختمان ها و مکان های معماری با توجه به علایق خود مراجعه نمایند.

اخذ مدرک کارشناسی معماری سه تا چهار سال به طول می انجامد و با عناوین  BAیا BSc در اختیار افراد قرار می گیرد. در کشور انگلستان کسب این صلاحیت معمولا توسط ARB / RIBA ( موسسه ثبت صلاحیت معماری / موسسه معماری بریتانیا ) و با شرکت در آزمون 1، در اختیار افراد قرار می گیرد. شرکت در آزمون 2 ( معمولا برای اخذ مدرک کارشناسی ارشد معماری می باشد ) و شرکت در آزمون 3 ( برای اخذ مدرک کارشناسی ارشد یا کسب تجارب مرتبط با آن می باشد ). در واقع سازمان های ARB / RIBA مشخص می کنند که چه نوع آموزش و دوره های اضافی برای کسب تجارب عملی نیاز می باشد.

پس از طی کردن تمامی مراحل مورد نیاز در کشور منتخب، شما ملزم به اخذ گواهی معماری BArch یا DIParch ( با توجه به نوع دوره ها ) خواهید بود.

کسب تخصص

اخذ مدرک معماری معمولا با عناوین مرتبط با هسته معماری که عناوین ضروری، تاریخ معماری، گرایش های فعلی، معرفی روش های کلیدی برای تحقیق، حقوق، قوانین و مقررات، حفظ منابع طبیعی، مسائل پایدار، استفاده از مدل ها جهت تجزیه و تحلیل و توانایی شمارش را در بر می گیرد سر و کار دارد.

معتبرتری و برترین دانشگاه های معماری دنیا

برترین دانشگاه معماری جهان عبارتند از:

  • دانشگاه MIT آمریکا
  • کالج سلطنتی هنر لندن
  • دانشگاه فنی دلف هلند
  • دانشگاه کالیفرنیا در برکلی
  • دانشگاه هاروارد

نکته جالب توجه قرار داشتن دانشگاه ملی سنگاپور در رتبه ششم، دانشگاه تسینگوا چین در رتبه هشتم و دانشگاه توکیو در رتبه دهم این فهرست است.

در سال دوم تحصیل، فرصت کسب تخصص در گرایش مورد علاقه به افراد داده خواهد شد و آنان قادر به انتخاب یک یا چندین عناوین معماری خواهند بود. کسب تخصص در گرایش های مختلف رشته معماری ممکن متفاوت می باشد چرا که بستگی به موضوع انتخابی شما خواهد داشت. برخی از گزینه های انتخابی رایج عبارتند از :

فناوری معماری

کسب تخصص در گرایش فناوری معماری، به خلق معماری هنری با استفاده از فناوری های موجود و استفاده از طراحی برای یک زندگی بهتر اطلاق می گردد. کسب تخصص در گرایش فناوری معماری، ملزم به در دست داشتن مدرک IT و توانایی کارکردن با دامنه گسترده ای از نرم افزارهای رایانه ای که هر روزه مورد استفاده واقع می شود ( استفاده از نرم افزار طراحی سه بعدی ) می باشد. دانشجویانی که قصد کسب تخصص در این گرایش را دارند قادر به یادگیری اصول علمی و دانش های عملی برای تجزیه و تحلیل مقررات، رویارویی با چالش های موجود در پروژه های ساخت و ساز، استفاده از فناوری های برتر، استفاده از مصالح و شناخت فرایند هایی جهت طراحی های پایانی خواهند بود. متخصصین فناوری معماری به توانایی بسیار قوی برای ترسیم، حل مسائل مرتبط با معماری و توجه بسیار به جزئیات نیاز خواهند داشت.

مهندس معماری

مهندس معماری فردی متخصص می باشد که تمرکز کمتری بر طراحی و هنر دارد و بالعکس تمرکز بیشتری بر مبحث ریاضیات و فیزیک و ایجاد ساختارها دارد. دانشجویان گرایش مهندسی معماری توجه بسیاری به سیستم های طراحی کاربردی نظیر : نورپردازی، سیستم تهویه، سیستم های گرمایشی و سرمایشی نیز خواهند داشت. گرایش مهندسی معماری گرایشی است که بیش تر بر فعالیت های عملی و کاربردی و مباحث زیبا شناسی تاکید دارد و به ساخت ساختمان ها، سد ها، کانال ها و جاده ها مربوط می شود.

طراح معماری

طراح بخش معماری فردیست که تمرکز بسیار قوی بر مبحث خلقت دارد. ناگفته نماند که دانشجویان این گرایش ملزم به داشتن توانایی بسیار قوی جهت ترسیم و طراحی خواهند بود. همچنین دانشجویان ملزم به افزایش مهارت های فنی، تاکید بر مبحث طراحی، ساخت ساختمان ها، کسب مهارت هایی که با زندگی بشری در ارتباط است و کار در محیط طبیعی خواهند بود. مطالعه طراحی معماری، فرصت کشف و تحقیق در خصوص پروژه های بالقوه به صورت فردی و کار بر روی پروژه های مرتبط با طراحی معماری را در اختیار افراد قرار خواهد داد.

 معماری تاریخی

مطالعه این گرایش به معنای کشف فرهنگ و مفاهیم تاریخی معماری و ساخت محیط جدید در اطراف جهان می باشد. به علاوه کسب تخصص در این گرایش به معنای تمرکز بر عناوینی نظیر : تاریخ، اجتماع، سیاست، مفاهیم انتقادی و چگونگی طراحی ساختمان ها در فضای گوناگون می باشد. برخلاف دیگر عناوین مرتبط با معماری، معماری تاریخی بر مطالعه رویکردهای نظری متمرکز می باشد.

معماری داخلی

دانشجویان گرایش معماری داخلی بر طراحی فضاهای مختلف داخلی تمرکز خواهند داشت. کسب تخصص در این گرایش ملزم به ایجاد و طراحی تصاویر بصری، مطالعه و استفاده از تمامی رنگ ها، نورپردازی های مختلف، استفاده از رسانه ها، اشکال و صورت های گوناگون می باشد. اصول معماری با طراحی فضاهای داخلی و مواردی نظیر : طراحی اماکن و اقامتگاه های خصوصی، صنایع بیمارستانی، ساختمان های تجاری، ساختمان های عمومی و فضاهای رسمی در ارتباط می باشد. لذا فارغ التحصیلان گرایش معماری داخلی قادر به کسب مهارت های ویژه برای اخذ مشاغلی چون : طراحی نمایشگاه ها، کارهای نصب، طراحی اسباب منزل و یا طراحی های داخلی بسیار پیشرفته خواهند بود.

معماری و طراحی مناظر

افرادی که علاقه مند به کسب تخصص در گرایش معماری مناظر می باشند، بی شک علاقه بسیاری به محیط، طراحی سرزمین و فضاهای خارجی که انسان ها به طریق مختلفی در آن ساکن اند خواهند داشت. ناگفته نماند که این گرایش تمرکز بسیاری بر مبحث پایداری و حفظ محیط زیست خواهد داشت. ناگفته نماند که مطالعه این گرایش فرصت معماری مناظر شهری را در اختیار افراد قرار خواهد داد. فارغ التحصیلان گرایش معماری مناظر قادر به یادگیری عناوین مرتبط با اجتماع، محیط زیست، جغرافیا و استفاده از آنان در مناظر موجود، مطالعه مواد بکاررفته شده، شناخت فناوری ها و مدیریت طراحی مناظر خواهند بود. شناخت تعامل موجود مابین محیط های شهری و محیط های طبیعی یک امر بسیار مهم تلقی می گردد و دوره های مربوط به معماری مناظر در موسسه های شهری برگزار می گردد. متخصصین معماری مناظر قادر به اخذ مشاغلی چون : طراحی های شهری و یا طرح ریزی، طراحی سایت ها، مرمت محیط زیست و پارک ها، برنامه ریزی جهت ایجاد تفریح و سرگرمی، طراحی مناظر و به طور کلی برنامه ریزی های کارآمدی خواهند بود.

برنامه ریزی شهری

دانشجویان گرایش معماری که قصد کسب تخصص در موضوع برنامه ریزی شهری را دارند قادر به تمرکز بر موضوعاتی نظیر : طراحی و ساخت محیط های زیبا، طراحی تابلوهای خیابان و به طور کلی برنامه ریزی در جهت طراحی ساختار های شهری خواهند بود. کسب تخصص در گرایش برنامه ریزی شهری به عنوان پل ارتباطی مابین معماری و برنامه ریزی شناخته می شود. شرکت در دوره های برنامه ریزی شهری و کسب تخصص در این گرایش ملزم به شرکت در سمینارها، مطالعه طراحی های شهری، طراحی های پایدار، مطالعه برنامه ریزی های فیزیکی و فضایی می باشد.

شرایط شغل و کار رشته معماری در خازج از کشور

فراموش نکنید که مشاغل معماری متنوع تر از آن چیزیست که در اصل به نظر می رسد. ناگفته نماند که بسیاری از معماران ترجیح می دهند که خود اشتغالی داشته باشند، برخی از آنان تمایل بسیاری به مشارکت و همکاری ( با شرکت های حقوقی ) دارند و برخی از آنان با شرکت های بسیار بزرگ همکاری می نمایند و حقوق ثابتی را دریافت می نمایند.

با توجه به نوع گرایشی که انتخاب می کنید، مشاغل معماری شما را در اخذ مشاغل گوناگون یاری خواهند کرد. ناگفته نماند که شما قادر به تمرکز بر ساخت اماکن مسکونی، کسب تخصص در طراحی اماکن تجاری، طراحی پروژه های مرتبط با اماکن عمومی بزرگ و یا همکاری با چندین شرکت کوچک به طور همزمان خواهید بود. وجود تنوع در پروژه هایی که شما انتخاب می کنید به معنای زندگی و اختصاص دادن زمان خود به مشاهده سایت های مرتبط با ساخت و ساز و کارکردن با محیط طبیعی می باشد.

معماران در شرکت های کوچک، خدمات بسیاری را در اختیار صاحبان شرکت قرار می دهند و کار آنان تنها به موضوع طراحی محدود نمی گردد. این خدمات مواردی نظیر : نظارت بر امور مالی مشتریان، استخدام و انجام مذاکره با پیمان کاران، برنامه ریزی، بودجه بندی و به طور کلی تضمین اجرای صحیح پروژه ها را در بر خواهد داشت. برخی از معماران تنها بر یک جنبه از معماری تمرکز می کنند، ناگفته نماند که مشارکت معماران با شرکت های بزرگ به معنای کسب تخصص در گرایش های دیگر نیز می باشد.

مشاغل معماری ( معماری مناظر )

به خاطر داشته باشید که اخذ مشاغل معماری مناظر، ملزم به داشتن توانایی های مختلف می باشد و بر مواردی نظیر : برنامه ریزی، طراحی و مدیریت در فضای خارجی متمرکز است. معمار مناظر با تمامی مواردی که با محیط و بشر در ارتباط است مانند مزرعه بادی و پارک ماشین سر و کار دارد. کسانی که به اخذ مشاغل معماری مناظر علاقه مندند، معمولا علاقه بسیاری به کار کردن در فضای خارجی و کسب تخصص در گرایش های مرتبط با این حرفه خواهند داشت.

 مشاغل معماری ( برنامه ریز معماری )

شما به عنوان یک برنامه ریز معماری قادر به کارکردن در حومه های شهر و برنامه ریزی در سطح ملی، برنامه ریزی سیاسی، برنامه ریزی محیطی، برنامه ریزی در خصوص حمل و نقل و دیگر موارد خواهید بود. کار فرمای این بخش ممکن است سمت هایی نظیر : مدیریت بخش مرکزی، مقام محلی، مدیریت شرکت های خصوصی و مسئولیت بازیابی شرکت ها را داشته باشد. حرفه انتخابی شما ممکن است با عناوینی نظیر : کمک به حفظ مناطق اطراف کشور، آبراهه ها، کنار دریا و افزایش انرژی های کارآمد در شهر یا کشور ارتباط نزدیکی داشته باشد. ایفای نقش در این حرفه تاکید بسیاری بر مبحث ارتباطات و تمرکز بر آینده فضاها و اماکن خواهد داشت.

دیگر مشاغل مرتبط با گرایش معماری

اگرچه بسیاری از فارغ التحصیلان گرایش معماری، مدرک معماری را در دست دارند و تخصص حرفه ای در این گرایش کسب کرده اند، مشاغل انتخابی دیگری برای آنان نیز در نظر گرفته شده است. بنابراین ایفای نقش در مشاغل مرتبط با این گرایش مواردی نظیر : توانایی خلاقیت و کسب مهارت های بصری، توانایی فنی و کسب دانش در خصوص ساختار ساختمان ها را می طلبد. این مشاغل انتخابی مواردی نظیر : طراحی فضاها، طراحی جغرافیایی، طراحی بر روی صحنه و فیلم، بررسی ساختمان، طراحی خانه های مربوط به مقامات، برنامه ریزی در جهت ساخت، محافظت و کارکردن در محیط طبیعی را در بر می گیرد.

اغلب شکاف های موجود جهت اخذ مشاغل مدیریتی، مابین کارشناسان ارشد معماری و کسانی که تجارب حرفه ای در این گرایش کسب کرده اند احساس می شود. روزنامه نگاری از دیگر مسیر های انتخابی برای افراد می باشد که عناوینی نظیر : کسب تخصص در گرایش روزنامه نگاری و ایجاد نشریه های مرتبط با معماری یا صنعت ساخت و ساز را در بر می گیرد و فارغ التحصیلان گرایش معماری بسیاری را به خود جذب می کند.

شرایط تحصیل و کار رشته معماری در رشته معماری کشورهای مختلف اروپا مثل فرانسه اتریش  آلمان لهستان سوئد هلند بلژیک نروژ دانمارک ایتالیا روسیه بلاروس لیتوانی مجارستان سوئیس فنلاند پرتغال اسپانیا  انگلستان و همچنین کشورهایی مثل آمریکا نیوزلند و استرالیا کانادا کشورهای آمریکای جنوبی مثل برزیل اکوادور اروگوئه آرژانتین و غیره یا کشورهای آسیایی مثل کره جنوبی ژاپن ارمنستان گرجستان قطر امارات و غیره متفاوت است و هر کشوری معمولاً در رشته ای خاص دارای مزایای و رتبه علمی بالاتر است، مثلاً رشته حقوق فرانسه، معماری ایتالیا، هوافضا روسیه و غیره از موارد مشابه هستند.

در نهایت موسسه حقوقی توسعه گران مهر که بدون شک از بهترین موسسات حقوقی کشور و از جمله استان فارس میباشد، پاسخگوی تلفنی و حضوری شما دوست و هموطن عزیز متقاضی تحصیل و کار رشته معماری و کلیه امور مربوط به پذیرش و اخذ ویزا تحصیل و کار رشته معماری رشته معماری در کمتر از 6 ماه با گارانتی و تضمین کامل انجام میدهد.

علاقه مندان به تحصیل و کار رشته معماری در رشته معماری برای کسب اطلاعات در رابطه با شرایط مهاجرت و شرایط اعزام دانشجو رشته معماری به خارج از کشور کشور و اخذ ویزای تحصیلی رشته معماری به صورت تضمینی می توانند با تحویل مدارک خود که شامل: کپی از همه صفحات گذرنامه و ترجمه مدارک و ریزنمرات دبیرستان، پیش دانشگاهی و دانشگاهی و مدرک زبان و عکس پاسپورتی به وکلای مجرب ما، در موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) واقع در شهر شیراز از موسسات اعزام دانشجو به راحتی و در کمترین زمان ویزای تحصیل و کار رشته معماری در رشته معماری را دریافت کرده و به ادامه تحصیل و کار رشته معماری در رشته معماری بپردازند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایید.

2.7/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *