کار دانشجویی در فرانسه

در این مطلب میخوانید

میراث غنی و فرهنگ کهن، غذاهای بهشتی، زبان شاعرانه و دنیایی از فرصت ها تنها معدود چیزهایی هستند که سالانه بیش از 300.000 دانشجوی بین المللی را برای تحصیل در دانشگاه های فرانسه جذب می کند. گرچه دانشگاه های فرانسه دارای بالاترین سطح کیفیت و استانداردهای آموزشی می باشند، اما دانشجو بودن در این دانشگاه ها هزینه های فراوانی به همراه دارد.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

خود را به عنوان یک دانشجوی بین المللی در دانشگاه های فرانسه تصور کنید. شاید آخر هفته ها دوست داشته باشید به دیگر کشورهای اروپایی در نزدیکی شهر دانشجویی خود سری بزنید، از مهمانی های عصرانه با دوستانتان لذت ببرید و برای هزینه های حمل و نقل و خرید کروسانت روزانه و بسیاری موارد دیگر بودجه بندی کنید.

بسیاری از دانشجویان بین المللی در دانشگاه های فرانسه نیازمند روشی برای کاهش کسب درآمود و تأمین بودجه خود می باشند. اخذ مجوز کار دانشجویی و کار حین تحصیل در فرانسه یکی از این روش های کارآمد برای تامین بخشی از هزینه های زندگی و تحصیل در فرانسه است. کار دانشجویی در حین تحصیل در دانشگاه های فرانسه بسیار متداول و یکی از روش های تامین هزینه های زندگی در این گران ترین کشور جهان است.

اگر قصد تحصیل در دانشگاه های فرانسه را دارید و اتفاقاً از تمکن مالی بالایی برخوردار نیستید و فکر می کنید شاید با مشکلات مالی فراوانی برای تحصیل در این دانشگاه ها و اقامت در کشور گران فرانسه مواجه شوید، مطالعه این مقاله می تواند کمک زیادی به شما کند و روش های جالبی برای بودجه بندی هزینه های زندگی و تحصیل در فرانسه ارائه دهد. با ما همراه باشید.

کار حین تحصیل در فرانسه

فرانسه کشوری شگفت انگیز برای تحصیل و کار و اشتغال است، زیرا فرصت های فراوانی برای کار دانشجویی در حین تحصیل وجود دارد. دانشجویان تا زمانی که در برنامه تحصیلی در موسسه های عالی و دانشگاه های فرانسه ثبت نام کرده باشند، می توانند با دریافت مجوز کار دانشجویی به کار و اشتغال پاره وقت بپردازند.

دانشگاه های فرانسه ابزاری عالی برای دسترسی به بازار کار فرانسه می باشند و منابع و اطلاعات فراوانی را برای کار دانشجویی به آن ها ارائه می دهند. دانشجویان بین المللی در صورت دارا بودن مجوز اقامت دانشجویی و ثبت نام در یک موسسه شناخته شده مانند دانشگاه ها، مدارس تجاری و موسسه های آموزش عالی اجازه کار پاره وقت دانشجویی دارند.

بسیاری از آموزشگاه ها و کالج های زبان فرانسه نیز برای صدور مجوز کار دانشجویی به رسمیت شناخته شده اند اما دانشجویان باید دارای الزامات تکمیلی مانند دارا بودن حداقل 12 ساعت آموزش در هفته باشند.

کار حین تحصیل در فرانسه

چرا کار دانشجویی در کشور فرانسه اهمیت دارد؟

کار دانشجویی پاره وقت در مدت تحصیل در دانشگاه های فرانسه از جهات بسیاری قابل توجه و اهمیت است. در واقع دانشجویان با اخذ مجوز کار دانشجویی و کار و اشتغال پاره وقت از مزیت هایی برخوردار می شوند که شاید فقط با تحصیل نمی توانستند به آن ها دست پیدا کنند. در پاسخ به پرسش اهمیت کار دانشجویی در کشور فرانسه موارد زیر را می توان نام برد:

تقویت زبان فرانسه:

مردم فرانسه تعصب خاصی به زبان رسمی کشورشان، زبان فرانسه دارند و چندان از رواج زبان های دیگر مانند زبان انگلیسی در جامعه رضایت ندارند. مردم فرانسه حتی اگر بدانند که مهاجر و دانشجوی بین المللی هستید، از شما انتظار دارند سلیس و روان و تند به زبان فرانسوی صحبت کنید. بر این اساس دانشجویان با کار دانشجویی فرصت تقویت زبان فرانسه را پیدا می کنند و مجبور به صحبت به این زبان و فراگیری آن می شوند. می توان گفت کار در جامعه فرانسوی ها و ارتباط و تعامل با مردم فرانسه بهترین روش تقویت زبان فرانسه است.

کسب درآمد مناسب:

دانشجویان با کار دانشجویی پاره وقت درآمد و دستمزد مناسب دریافت می کنند که گرچه چندان زیاد نیست اما می تواند بخشی از هزینه های خورد و خوراک و پوشاک و حمل و نقل در فرانسه را تامین کند. اگر دانشجو در دانشگاه های دولتی فرانسه مشغول تحصیل باشد، نیاز به پرداخت شهریه و هزینه تحصیلی ندارد اما هزینه های زندگی در کشور گران فرانسه را باید خودش پرداخت کند که گاه بسیار زیاد است.

کسب تجربه کاری حرفه ای:

دانشجویان با کار حین تحصیل در کشور فرانسه علاوه بر فراگیری یک مهارت و حرفه جدید می توانند تجربه های کاری ارزشمندی را نیز کسب کنند که برای کار و اشتغال پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه های فرانسه بسیار ضروری است. هر چه دانشجو بتواند رزومه کاری قدرتمندتری را در دوران تحصیل برای خود تهیه کند، پس از فارغ التحصیلی سریعتر می تواند در کار مورد نظر مشغول شود. علاوه بر این دانشجویان با کسب توانایی های حرفه ای می توانند ویزای کار پس از فارغ التحصیلی را دریافت کنند.

آمیختگی با جامعه فرانسه:

هر چه دانشجویان در حین تحصیل در دانشگاه های فرانسه بیشتر با آداب و رسوم و فرهنگ فرانسوی ها آشنا شوند، پس از تمام شدن دوره تحصیلی زودتر می توانند شغل مناسب را پیدا کنند و همچنین با جامعه فرانسوی ها تطابق و تعامل بیشتری داشته باشند. این عوامل به فراهم کردن یک زندگی راحت و سالم در کشور فرانسه کمک می کند.

آشنایی با افراد جدید:

دانشجویان با اخذ مجوز کار دانشجویی و کار و اشتغال در فرانسه می توانند با افراد جدید در محیط کار خود آشنا شوند و برای اوقات فراغت خود برنامه ریزی کنند. به طور کلی دانشجویان بین المللی در کشور فرانسه غریب و ناآشنا هستند و آشنایی با دوستان جدید می تواند به آن ها کمک کند تا زودتر با جامعه فرانسوی ها سازگار شوند. علاوه بر این دانشجویان می توانند مهارت های لازم برای زندگی موفق و سالم در فرانسه را از دوستان خود یاد بگیرند.

روند اخذ مجوز کار دانشجویی در کشور فرانسه

اولین کار برای اخذ مجوز کار دانشجویی در کشور فرانسه اخذ ویزای تحصیلی فرانسه از دانشگاه ها و موسسه های آموزش عالی این کشور است. در واقع دانشجویانی می توانند مجوز کار دانشجویی فرانسه را دریافت کنند که به عنوان دانشجو در دانشگاه ها، موسسه های آموزش عالی، مدارس حرفه ای و کالج ها مشغول تحصیل باشند. علاوه بر این دانشجویان باید مجوز قانونی برای کار دانشجویی پاره وقت را نیز دریافت کنند. دانشجویان با کار و اشتغال پاره وقت دانشجویی در فرانسه می توانند نه تنها درآمد مناسب کسب کنند بلکه با تجربه کاری کسب شده در این مدت بهتر کار مورد نظر در فرانسه را پیدا کنند.

روند اخذ مجوز کار دانشجویی در کشور فرانسه

شرایط و قوانین کار دانشجویی در کشور فرانسه

بر اساس قوانین کار دانشجویی در کشور فرانسه همه دانشجویان می توانند بدون توجه به سطح تحصیلی و ملیت و کشور خود با کار پاره وقت دانشجویی بخشی از هزینه های زندگی و تحصیل خود در این کشور را تامین کنند. بر طبق این قوانین همه دانشجویان حق کار در محوطه دانشگاه یا خارج از آن را به عنوان کار دانشجویی دارند.

بنا به قوانین کار دانشجویی فرانسه همه دانشجویان خارجی حق کار در حین تحصیل در این کشور را دارند. دانشجویان اهل کشورهای غیر اتحادیه اروپا برای کار دانشجویی در کشور فرانسه باید دارای مجوز اقامت دانشجویی باشند. یکی از مهم ترین قوانین کار دانشجویی در کشور فرانسه این است که برنامه کار دانشجویی نباید با تحصیلات و برنامه درسی دانشجو تداخل داشته باشد.

مهم ترین قوانین کار دانشجویی در دانشگاه های فرانسه

دانشجویان بین المللی تا زمانی که بر اساس معیارهای واجد شرایط به پیش بروند حق کار در حین تحصیل در فرانسه را دارند. برخی از مهم ترین قوانین کار دانشجویی در دانشگاه های فرانسه عبارت است از:

 • دانشگاه یا موسسه آموزش عالی فرانسه باید در طرح ملی مراقبت های بهداشتی دانشجویی Securite Sociale ثبت شود.
 • دانشجویان بین المللی از کشورهای غیر اتحادیه اروپا باید دارای مجوز اقامت معتبر فرانسه باشند.
 • حداکثر ساعات کار دانشجویی 964 ساعت در سال یا 20 ساعت در هفته است.
 • حداکثر ساعات کار دانشجویی برای دوره ها و برنامه های 6 ماهه در حدود 472 ساعت می باشد.
 • دانشجویان مشغول تحصیل در دانشگاه های فرانسه که به صورت پاره وقت به کار دانشجویی می پردازند برای استخدام موقت نیاز به داشتن مجوز APT Authorization Provisoire de Travail ندارند.
 • برنامه و ساعات کار پاره وقت دانشجویی نباید با برنامه تحصیلی و ساعات کلاس های دانشگاه تداخل داشته باشد.
 • ساعات کاری تعیین شده برای دانشجویان برای کار دانشجویی پاره وقت بر اساس مقطع تحصیلی آن ها می باشد.
 • دانشجویان برای اخذ مجوز کار دانشجویی در کشور فرانسه نیازمند دارا بودن مدرک زبان فرانسه در سطح B1 می باشند. گرچه عدم وجود مدرک زبان فرانسه مانع از دریافت مجوز کار دانشجویی نمی شود اما برای کار موفق تر و برقراری ارتباط با جامعه فرانسه تسلط به زبان فرانسه الزامی است.
 • دانشگاه محل تحصیل دانشجو نباید با کار کردن دانشجو در شغل پاره وقت مورد نظر مخالف باشد.
 • دانشجویان با اخذ مجوز کار دانشجویی مجاز به کار در شهر محل تحصیل یا شهرهای دیگر فرانسه می باشند.

اخذ مجوز کار دانشجویی از طریق اداره کار فرانسه

دانشجویان برای اخذ مجوز کار دانشجویی در کشور فرانسه باید به اداره کار فرانسه DDTEFP یا در اصطلاح اداره کار، اشتغال و آموزش حرفه ای این کشور مراجعه کنند و مجوز کار موقت را دریافت کنند. دانشجویان برای دریافت مجوز کار دانشجویی باید کارت دانشجویی و مجوز اقامت تحصیلی و تاییدیه وابستگی دانشگاه محل تحصیل خود به سیستم تامین اجتماعی فرانسه را ارائه دهند.

علاوه بر این برای اخذ مجوز کار دانشجویی از طریق اداره کار فرانسه دانشجویان باید پاسپورت و ویزای تحصیلی و قرارداد کاری با ذکر همه اطلاعات مربوط به کار را نیز تحویل دهند. یک پاکت تمبر شده با درج نام و آدرس محل سکونت دانشجو در فرانسه نیز باید به همراه بقیه مدارک ارائه شود. پس از بررسی های لازم نتیجه صدور مجوز کار دانشجویی به آدرس محل اقامت دانشجو ارسال می شود.

اخذ مجوز کار دانشجویی از طریق اداره کار فرانسه

آیا کار در حین تحصیل در فرانسه قانونی است؟

کار دانشجویی در حین تحصیل در کشور فرانسه برای دانشجویان دارای مجوز و ویزای تحصیلی کاملا قانونی و معتبر است. در واقع دارا بودن ویزای تحصیلی تضمین می کند که دانشجو در مقطع تحصیلی تمام وقت در فرانسه مشغول تحصیل است. بنابراین برای کار دانشجویی پاره وقت و کسب درآمد جهت تامین هزینه های زندگی و تحصیل در کشور فرانسه دریافت مجوز و ویزای تحصیلی معتبر الزامی است. کار دانشجویی در کشور فرانسه علاوه بر کسب درآمد می تواند به عنوان یک تجربه کاری گرانقدر نیز محسوب شود.

ساعت کار دانشجویی در کشور فرانسه

قانون کار دانشجویی فرانسه به دانشجویان خارجی مجوز کار برای 964 ساعت در سال یا معادل 60 درصد از حداکثر ساعات کاری مجاز را ارائه می دهد. دانشجویان مشغول تحصیل در دانشگاه های فرانسه می توانند سالانه 964 ساعت کار دانشجویی پاره وقت در فرانسه انجام دهند که معادل 20 ساعت در هفته می باشد. اگر دانشجویان دارای ویزای 6 ماهه اقامت فرانسه باشند، مجاز به انجام 472 ساعت کار دانشجویی پاره وقت هستند. دانشجویان با اخذ مجوز کار دانشجویی مجاز به انجام کار حین تحصیل در فرانسه به مدت 20 ساعت در هفته می باشند که در تعطیلات تابستانی ممکن است تا 40 ساعت در هفته افزایش یابد.

دستمزد و حقوق کار دانشجویی در کشور فرانسه

برای کار دانشجویی در کشور فرانسه، قانون حداقل دستمزد و حقوق را مشخص کرده است. این حداقل دستمزد و حقوق در اصطلاح Smic یا حداقل دستمزد بین حرفه ای یا حداقل دستمزد تضمین شده نامیده می شود. از اول ژانویه 2021 این حداقل دستمزد 10.25 یورو برای هر ساعت کار دانشجویی تعیین شده است. این میزان دستمزد و حقوق ناخالص است و دستمزد خالص و واقعی در حدود 8.20 یورو در ساعت می باشد. در واقع در حدود 20% سهم اجباری تامین اجتماعی از این دستمزد و حقوق کار دانشجویی در کشور فرانسه کم می شود. حداکثر دستمزد در کشور فرانسه 10 یورو در ساعت است و برای مشاغل پاره وقت این میزان تا حدود 8 یورو کاهش می یابد.

دانشجویی که در حدود 10 ساعت در هفته با این میزان دستمزد و حقوق کار دانشجویی پاره وقت انجام می دهد، می تواند ماهانه در حدود 82 یورو درآمد خالص داشته باشد و بخش زیادی از هزینه های زندگی در کشور فرانسه را تامین کند.

دانشجویان واجد شرایط اخذ مجوز کار دانشجویی در کشور فرانسه

به طور کلی همه دانشجویان از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و کشورهای غیر عضو اتحادیه اروپا و دیگر کشورهای جهان مجاز به اخذ مجوز کار دانشجویی پاره وقت در فرانسه می باشند. دانشجویان تازه وارد که در حال تحصیل در سال اول دانشگاه های فرانسه می باشند، نیز می توانند مجوز کار پاره وقت دانشجویی را دریافت کنند. علاوه بر این دانشجویانی که برای آموزش در دوره های زبان فرانسه در این کشور ثبت نام کرده اند، نیز واجد شرایط اخذ مجوز کار پاره وقت دانشجویی می باشند.

دانشجویانی که بر اساس قانون تبادل دانشجویی اراسموس برای ادامه تحصیل به دانشگاه های فرانسه نقل مکان کرده اند نیز می توانند مجوز کار دانشجویی پاره وقت فرانسه را دریافت کنند.

دانشجویان واجد شرایط اخذ مجوز کار دانشجویی در کشور فرانسه

انواع کار دانشجویی در کشور فرانسه

دانشجویان با اخذ مجوز کار دانشجویی در کشور فرانسه می توانند در انواع کار دانشجویی در فرانسه و مشاغل مختلف در محوطه دانشگاه یا خارج از آن به کار پاره وقت بپردازند و درآمد کافی کسب کنند. انواع کار دانشجویی در فرانسه شامل کارهای خدماتی در رستوران ها و بارها، نگهداری از سالمند و پرستار کودک، کار به عنوان دستیار پژوهشی در دانشگاه، کار به عنوان مترجم و مدرس زبان انگلیسی و همچنین کار در فروشگاه ها می باشد.

به طور کلی توانایی و مهارت دانشجو و نحوه انجام کار و تعهد کاری و اخلاقی دانشجو موجب می شود تا میزان درآمد هفتگی از کارهای پاره وقت دانشجویی افزایش یابد. در ادامه انواع کار دانشجویی در فرانسه را با ذکر جزئیات و میزان درآمد مرور می کنیم.

کار دانشجویی در حین تحصیل در دانشگاه های فرانسه

دانشجویان خارجی یا بین المللی مجاز به کار پاره وقت دانشجویی در موسسه های آموزشی یا دانشگاه های فرانسه می باشند. مشاغل دانشجویی به طور کلی 12 ماه سال از اول سپتامبر تا 31 آگوست در دسترس دانشجویان می باشند. مشاغل دانشجویی به دانشجویان کمک می کند تا از لحاظ اجتماعی احساس ارزشمندی کنند و اعتماد به نفس خود را افزایش دهند.

دانشجویان با اخذ مجوز کار دانشجویی مجاز به کار بیش از 670 ساعت از اول ماه سپتامبر تا 30 ژوئن و حداکثر 300 ساعت از اول ماه ژوئیه تا 31 آگوست نمی باشند. از جمله وظایف کاری دانشجویان با اخذ مجوز کار دانشجویی برای کار در دانشگاه های فرانسه موارد زیر را می توان نام برد:

 • استقبال از دانشجویان جدید در آغاز سال تحصیلی
 • دستیار تحصیلات تکمیلی و دوره های کارشناسی ارشد و دکترا
 • دستیار پژوهشی در بسیاری از دانشگاه های فرانسه
 • تدریس خصوصی به دانشجویان دارای ضعف تحصیلی
 • شرکت در رویدادهای فرهنگی و ورزشی
 • فراهم کردن مقدمات جشن ها و رویدادهای دانشجویی
 • حمایت از دانشجویان معلول یا دچار مشکلات جسمی

دستیار پژوهشی در حین تحصیل در دانشگاه های فرانسه

اگر علاقمند به کار در حوزه های تحقیقی و پژوهشی هستید، بهترین کار برای شما به عنوان کار حین تحصیل در دانشگاه های فرانسه دستیار پژوهشی است. این کار که از انواع موقعیت های شغلی برای دانشجویان در فرانسه است، شامل تدریس به دانشجویان تازه وارد، راه اندازی طرح های تحصیلی و کارهای اداری و دفتری دانشگاه می باشد.

دارا بودن حداقل تجربه در مهارت های سازمانی و ارتباطی برای این کار دانشجویی کمک می کند تا دانشجو این کار را به بهترین نحو ممکن انجام دهد. میانگین درآمد و حقوق کار دانشجویی در کشور فرانسه برای دستیار پژوهشی بالاتر از 500 یورو در ماه است و می تواند بخشی از هزینه های اقامت تحصیلی در فرانسه را تامین کند.

میزان درآمد کار دانشجویی به عنوان دستیار پژوهشی بر اساس بودجه پروژه تحقیقی و میزان بازدهی کاری دانشجو در آن کار دارد. می توان گفت درآمد کار دانشجویی به عنوان دستیار پژوهشی از دیگر کارهای دانشجویی بالاتر است و علاوه بر این می تواند راهی برای اشتغال دائم در آن حوزه شغلی پس از فارغ التحصیلی باشد.

دانشجویانی که در رشته های علوم پزشکی در دانشگاه های فرانسه مشغول تحصیل هستند و کار دانشجویی آن ها نیز در این حوزه ها است، شانس بالایی برای استخدام در بیمارستان ها و داروخانه ها و آزمایشگاه های پزشکی دارند.

کار در رستوران در حین تحصیل در دانشگاه های فرانسه

به عنوان یک دانشجوی بین المللی اگر علاقمند به آشپزی یا نشستن پشت صندوق نقدی رستوران و کار به عنوان گارسون در رستوران های فرانسه هستید، در حین تحصیل در دانشگاه های این کشور می توانید به این کارهای پاره وقت بپردازید و بخشی از هزینه های اقامت تحصیلی در فرانسه را تامین کنید. درآمد دانشجو در فرانسه از انجام کار در رستوران ها در هر ساعت در حدود 8 تا 10 یورو می باشد.

نگهداری از کودکان در حین تحصیل در دانشگاه های فرانسه

مراقبت از کودکان خردسال پس از تمام شدن ساعت مدرسه یک گزینه شغلی مناسب برای دانشجویان بین المللی است، به ویژه اگر دانشجو به دنبال تقویت مهارت های زبان فرانسه باشد. خانواده های فرانسوی به طور فزاینده ای مشتاق استخدام پرستار کودک انگلیسی زبان هستند تا فرزندشان با مهارت زبان انگلیسی از کودکی آشنا شوند. درآمد دانشجو در فرانسه از انجام کارهایی مانند نگهداری از کودکان و پرستاری از سالمندان در هر ساعت در حدود 10 تا 20 یورو می باشد.

تدریس زبان انگلیسی در حین تحصیل در دانشگاه های فرانسه

دانشجویان مشغول تحصیل در دانشگاه های فرانسه که دارای مهارت های زبان انگلیسی در حد عالی هستند و یا دارای نمره تافل و آیلتس در سطح بالایی می باشند، می توانند در فرصت های کاری تدریس زبان در فرانسه مشغول کار شوند. آکادمی های آموزش زبان انگلیسی در فرانسه نیازمند دانشجویان انگلیسی زبان برای آموزش زبان می باشند.

بسیاری از دانشگاه های فرانسه نیز شرایط تدریس عمومی زبان انگلیسی را فراهم کرده اند. علاوه بر این دانشجو می تواند کلاس های تدریس خصوصی زبان انگلیسی نیز در کشور فرانسه ارائه دهد. میزان درآمد دانشجو در فرانسه از تدریس زبان انگلیسی ماهانه در حدود 900 تا 1300 یورو می باشد.

فریلنسری در حین تحصیل در دانشگاه های فرانسه

دانشجویان مشغول تحصیل در دانشگاه های فرانسه می توانند به عنوان یک نویسنده و مترجم مستقل، یک طراح وب، یک کپی رایتنر یا یک طراح گرافیک کار کنند. فریلنسری به عنوان مشاغل آزاد بر اساس کیفیت کار می تواند درآمد خوبی داشته باشد. دانشجویان با کار به عنوان فریلنسری  می توانند درآمد مکفی در کشور فرانسه کسب و بخش زیادی از هزینه های زندگی در این گران ترین کشور جهان را پرداخت کنند.

متصدی بار در حین تحصیل در دانشگاه های فرانسه

دانشجویان علاقمند به کار خدماتی و یا مشاغل ویژه شب می توانند به عنوان متصدی بار در طول شب به کار بپردازند. گرچه درآمد این کار چندان بالا نیست اما با دارا بودن زمان آزادتر فرصت بهتری را برای تمرکز بر تحصیل و درس برای دانشجویان فراهم می کند. درآمد و حقوق کار دانشجویی در کشور فرانسه در این فرصت شغلی خوب و مناسب است و با دریافت انعام بیشتر می شود.

کارآموزی در حین تحصیل در دانشگاه های فرانسه

دوره های کارآموزی در فرانسه یکی از روش های مناسب برای کسب تجربه کاری برای دانشجویان بین المللی است. برخی از برنامه های تحصیلی در دانشگاه های فرانسه برای تکمیل دوره های خود نیاز به دوره کارآموزی دارند. کارآموزی در کشور فرانسه شغل محسوب نمی شود و برای شرکت در این دوره ها نیاز به اخذ مجوز نمی باشد. همه دوره های کارآموزی در فرانسه پولی است و دانشجویان تجربه های کاری را دریافت می کنند که برای آینده شغلی آن ها بسیار سودمند است. به طور کلی دوره های کارآموزی با پیشنهاد شغل های تمام وقت همراه است و این بسیار ارزشمند است.

دانشجویان فرانسوی و دانشجویان خارجی از این لحاظ مشمول قوانین یکسانی می باشند. چند ماده از قوانین کار دانشجویی فرانسه در تاریخ اول ژانویه 2021 عبارت است از:

 • دوره کارآموزی مستلزم توافقنامه بین موسسه آموزشی یا دانشگاه و دانشجو می باشد.
 • بر اساس قوانین کار دانشجویی اگر دوره کارآموزی بیش از 2 ماه طول بکشد، دانشگاه باید برای هر ماه غرامت 600.60 یورویی را به دانشجو پرداخت کند.
 • دوره های کارآموزی به عنوان بخشی از یک دوره و مقطع تحصیلی در دانشگاه های فرانسه محسوب می شوند، اما اگر بیش از 964 ساعت در سال باشند، در زمره کار دانشجویی نمی باشند.

بخشی از هزینه های حمل و نقل، خورد و خوراک و محل اقامت دانشجو توسط موسسه های کارآموزی پرداخت می شود.

کار در مقطع دکترای فرانسه

دانشجویان به مدت 3 تا 4 سال باید در مقطع دکترای فرانسه به تحقیق و پژوهش و کارهای تحقیقاتی بپردازند. تحصیل در مقطع دکترای فرانسه به عنوان شغل محسوب می شود و دانشجویان دکترا مشمول دریافت حقوق می باشند. در واقع دانشجویان دکترا برای تحصیل در این مقطع در فرانسه باید ویزای کار فرانسه را دریافت کنند. میزان حقوق ماهانه دانشجویان مشغول تحصیل در مقطع دکترای فرانسه در حدود 1700 یورو می باشد. دانشجویان پس از تمام شدن مقطع دکترا می توانند در مهلت 6 ماهه جستجوی کار شغل مناسب با رشته تحصیلی خود را پیدا کنند و در کشور فرانسه مشغول کار و اشتغال شوند.

ارتباط با کارفرماهای فرانسوی

دانشجویان بین المللی مشغول تحصیل در دانشگاه های فرانسه با دارا بودن مجوز و ویزای تحصیلی معتبر و تمام وقت می توانند با دریافت اخذ مجوز کار دانشجویی در خارج از دانشگاه های فرانسه کار کنند. این به معنای آن است که دانشجوی واجد شرایط می تواند با هر کارفرمای فرانسوی در هر شغل و در هر جا کار کند.

از موارد مهم برای ارتباط با کارفرمای فرانسوی کار بدون اخذ مجوز در محوطه دانشگاه می باشد. در واقع دانشجویان با کار دانشجویی در داخل محوطه دانشگاه های فرانسه نیاز به امضای قرارداد با کارفرما ندارند. کار به عنوان دستیار پژوهشی در دانشگاه و یا ارائه خدمات در باشگاه های ورزشی دانشگاه، سلف سرویس دانشگاه و یا رستوران دانشگاه از جمله کار دانشجویی در داخل دانشگاه های فرانسه است.

پس از تمام شدن دوره تحصیل در فرانسه، فارغ التحصیلان با اخذ مجوز کار پس از فارغ التحصیلی می توانند تا یک سال در این کشور به کار پاره وقت بپردازند. فارغ التحصیلان واجد شرایط برای کار باید با ارائه تاییدیه کتبی مبتنی بر تکمیل دوره تحصیلی می توانند با کارفرمای فرانسوی برای پیدا کردن کار مناسب تماس بگیرند.

از موارد مهم برای ارتباط با کارفرمای فرانسوی رفتار و گفتار درست و صادقانه با کارفرما در مورد تحصیل در دانشگاه و ارائه تاریخ امتحانات و اطلاع از روزهایی می باشد که دانشجو نمی تواند سر کار حضور یابد.

قرارداد کار دانشجویی در کشور فرانسه

دانشجویان برای کار دانشجویی در کشور فرانسه باید قرارداد کاری با کارفرماهای فرانسوی امضا کنند. قرارداد کاری باید دارای مشخصات کار دانشجویی، ساعات و روزهای کاری و محل کار باشد. علاوه بر این تاریخ شروع کار و تاریخ خاتمه کار نیز باید در این قرارداد کاری ذکر شده باشد. قرارداد کاری باید دارای امضا و مهر کارفرمای فرانسوی و از لحاظ قانونی دارای اعتبار باشد.

نحوه دریافت اجازه کار دانشجویی در کشور فرانسه

دانشجویان دانشگاه های فرانسه برای اخذ مجوز کار دانشجویی باید در ابتدا در دانشگاه و یا موسسه های آموزش عالی محل تحصیل خود برای کار دانشجویی درخواست خود را ارائه دهند. دانشجویان از کشورهای غیر اتحادیه اروپا برای اخذ مجوز کار دانشجویی باید مجوز اقامت تحصیلی معتبر داشته باشند.

دانشجویان برای اخذ مجوز کار دانشجویی فرانسه باید با کارفرماهای فرانسوی قرارداد کاری امضا کنند. قرارداد کاری بر اساس مدت محدود یا نامحدود بین دانشجو و کارفرمای فرانسوی امضا می شود. علاوه بر این دوره های کارآموزی در فرانسه وجود دارد که در این دوره ها دانشجو در حین تحصیل آموزش های لازم را از اساتید مورد نظر دریافت می کند.

دانشجویان سال اولی در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه های فرانسه می توانند در دوره ها و برنامه های آموزشی فرانسه شرکت کنند. اگر تعداد ساعات کاری مقرر در قرارداد کاری برای دانشجویان بین المللی از کشورهای غیر اتحادیه اروپا بیش از 964 ساعت در سال باشد، کارفرمای دانشجو باید در بدو ورود دانشجو به فرانسه از وزارت کشور فرانسه مجوز کار موقت را دریافت کند.

مدارک لازم اخذ مجوز کار دانشجویی در کشور فرانسه

دانشجویان برای دریافت مجوز کار دانشجویی در کشور فرانسه باید مدارک لازم را به کارفرماهای فرانسوی ارائه دهند. گرچه هر کارفرمای فرانسوی ممکن است مدارک خاصی را از دانشجویان درخواست کند، اما مدارک کلی برای دریافت مجوز کار دانشجویی در کشور فرانسه عبارت است از:

 • رزومه کاری و سوابق کار حرفه ای
 • مجوز اقامت تحصیلی یا ویزای دانشجویی
 • کارت دانشجویی سال تحصیلی جاری
 • کپی پاسپورت و اوراق هویتی
 • کارت سلامت دانشجویی
 • گواهی بیمه تامین اجتماعی
 • گواهی وابستگی موسسه دانشگاهی به سیستم تامین اجتماعی فرانسه
 • قرارداد کاری با کارفرمای فرانسوی دارای تاریخ شروع و خاتمه کار، محل کار، ساعات کار و ماهیت قرارداد کاری

آیا تامین هزینه های تحصیل و زندگی در فرانسه با کار پاره وقت امکان پذیر است؟

گرچه کار دانشجویی پاره وقت برای بسیاری از دانشجویان در دسترس است و دانشجویان با دستمزد و حقوق کار دانشجویی در فرانسه می تواند بخشی از هزینه های زندگی در این کشور را تامین کند، اما این میزان درآمد دانشجو در فرانسه کفاف همه هزینه های زندگی و شهریه دانشگاه های فرانسه را نمی دهد.

در واقع دانشجو نمی تواند انتظار داشته باشد که همه هزینه های تحصیل و زندگی و اقامت در فرانسه را کار پاره وقت دانشجویی تامین کند. دانشجویان اگر در دانشگاه های دولتی فرانسه و به زبان فرانسه تحصیل کنند، تقریباً هیچ هزینه ای را برای شهریه تحصیلی پرداخت نمی کنند و به جز هزینه اندک خدمات اداری، تحصیل در دانشگاه های دولتی رایگان و بدون پرداخت هزینه است.

اما زندگی در کشور مدرن و پیشرفته و البته گران فرانسه نیازمند دارا بودن تمکن مالی کافی و درآمد ماهانه می باشد که بخشی از هزینه های زندگی را دانشجو می تواند از طریق کار پاره وقت دانشجویی تامین کند.

مهم ترین شرط کار دانشجویی در کشور فرانسه

بسیاری از دانشجویان واجد شرایط با اخذ مجوز کار دانشجویی می توانند به کارهای پاره وقت در حین تحصیل بپردازند و کسب درآمد کنند. اما بسیاری از کارفرماهای فرانسه برای امضای قرارداد با دانشجویان نیازمند برقراری ارتباط به زبان فرانسه می باشند. در واقع دارا بودن مدرک زبان فرانسه و یا تسلط به این زبان را می توان از مهم ترین شرایط کار دانشجویی در کشور فرانسه نام برد.

تسلط به زبان فرانسه نه تنها برای کار در حین تحصیل در دانشگاه های این کشور بلکه برای کارهای خدماتی نیز لازم است. برخی از مشاغل خدماتی مانند کارمند بخش پذیرش هتل ها، بخش سرو غذا در رستوران ها، کارکنان رستوران ها، صندوقداران رستوران ها و کارکنان هتل ها به حداقل سطح B1 یا B2 زبان فرانسه نیاز دارند.

بر این اساس اگر کار دانشجویی در کشور فرانسه به عنوان یکی از مزایای مهم تحصیل در فرانسه برای دانشجویان خارجی محسوب می شود، باید قبل از اقدام برای تحصیل در فرانسه آموزش زبان فرانسه حداقل در سطح B1 را در برنامه خود قرار دهند.

آیا امکان کار دانشجویی در کشور فرانسه در تعطیلات نیز وجود دارد؟

بر اساس قانون فرانسه دانشجویان بین المللی حداکثر تا 964 ساعت در سال می توانند به کار دانشجویی پاره وقت بپردازند که معادل 60% سال کاری قانونی است. در واقع دانشجویان می توانند با اخذ مجوز کار دانشجویی تا 21 ساعت در هفته کار پاره وقت انجام دهند. این 964 ساعت به طور سالانه محاسبه می شود و دانشجو می تواند در تعطیلات تابستان نیز کار کند. دانشجویان می تواند در طول تعطیلات تابستان در فرانسه به طور تمام وقت تا 35 ساعت در هفته به کار و اشتغال دانشجویی بپردازد.

نکات مهم در مورد کار دانشجویی در کشور فرانسه

در این بخش از مقاله همه چیز درباره کار دانشجویی در کشور فرانسه به ارائه نکات مهم در مورد کار دانشجویی در کشور فرانسه و اهمیت آن برای دانشجویان فاقد تمکن مالی کافی می پردازیم:

 • دانشجویان بین المللی و خارجی حق انجام کار دانشجویی پاره وقت به مدت 964 ساعت در سال، معادل 60% از حداکثر ساعات کاری مجاز در این کشور را دارند.
 • دانشجویان بین المللی در دانشگاه های فرانسه برای هر وعده غذایی سلف سرویس دانشگاه باید از 4 تا 8 یورو (قیمت سال 2022) پرداخت کنند. دانشجویان فاقد تمکن مالی کافی می توانند بر اساس طرح Cantine a un euro از دانشگاه خود کمک های مالی دریافت کنند.
 • دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه های فرانسه و به ویژه شهر پاریس ماهانه به حدود 1200 تا 1800 یورو برای تامین هزینه های زندگی و تحصیل نیاز دارند. البته این مبلغ در صورتی است که دانشجو در محل اقامت دانشجویی و نه آپارتمان های خصوصی اقامت کند.
 • میزان بودجه لازم برای پوشش همه هزینه های زندگی و تحصیل دانشجویان در دانشگاه های شهر لیون فرانسه از حدود 900 تا 1400 یورو در هر ماه، دانشگاه های شهر نانت، بوردو و تولوز از حدود 800 تا 1000 یورو در هر ماه می باشد.
 • حداکثر دستمزد یک دانشجوی بین المللی در فرانسه برای کارهای پاره وقت دانشجویی تا حدود 7.61 یورو در ساعت می باشد که سالانه به حدود 7900 یورو می رسد.
 • نرخ مالیات بر درآمد شخصی برای دانشجویان مشغول کار دانشجویی که دارای اقامت دائم فرانسه نمی باشند برای درآمدهای تا سقف 27.519 یورو 20% و برای درآمدهای بالاتر از این میزان تا 30% می باشد.
 • دانشجویان انگلیسی زبان با اخذ مجوز کار دانشجویی می تواند در مشاغلی مانند پخش غذا و یا ترجمه به زبان انگلیسی فعالیت کنند. اما برای کارهای مهم و با درآمد بالا تسلط به زبان فرانسه شرط لازم است.

روش های پیدا کردن کار دانشجویی در کشور فرانسه

دانشجویان برای پیدا کردن کار دانشجویی مناسب در کشور فرانسه با مشکل مواجه می باشند. زیرا برخی از مشاغل تمام وقت است و برخی دیگر برای کار دانشجویی مناسب نیست. در این بخش از مقاله همه چیز درباره کار دانشجویی در کشور فرانسه به ارائه 5 روش موثر برای پیدا کردن کار دانشجویی در کشور فرانسه می پردازیم.

1.    در دانشگاه خودتان کار کنید:

دانشگاه یا موسسه آموزش عالی که در آن مشغول تحصیل هستید، فرصت های شغلی پاره وقت برای دانشجویان مشتاق به علم و تحصیل در کنار هم دارد. دستیاری پژوهشی، دستیاری دفتر بین المللی و یا کمک به تیم رسانه های اجتماعی دانشگاه در حوزه های بازاریابی از فرصت های کاری دانشجویی در دانشگاه های فرانسه است. این فرصت های کار دانشجویی بر اساس سیستم رولینگ مبتنی بر ترم ارائه می شوند. کار دانشجویی در دانشگاه برای دانشجویان دارای مزایای بسیاری است. از مزایای کار حین تحصیل در فرانسه در دانشگاه های این کشور می توان به ارتباط موثر با بخش اداری و برنامه ریزی شغلی بر اساس کلاس های درس اشاره کرد. همچنین عدم نگرانی از رفت و آمد به محل کار پس از کلاس ها از دیگر مزایای کار دانشجویی در دانشگاه است، زیرا دانشجو در پردیس دانشگاه مشغول کار است و محل کار و درس یکی است.

2.    در نمایشگاه های شغلی شرکت کنید:

نمایشگاه های کاری فرصت هیجان انگیزی برای دانشجویان فراهم می کند تا با کارفرمایان مختلف دیدار کنند و شانس خود برای استخدام را افزایش دهند. دانشجویان برای یافتن کار دانشجویی مناسب در محیط نمایشگاه های شغلی باید رزومه کاری و تحصیلی خود را به روز کنند و خود را برای شرکت در این رویدادها آماده کنند.

3.    به مرکز شغلی دانشگاه خود مراجعه کنید:

با کمال تعجب درصد زیادی از دانشجویان بین المللی در فرانسه حتی از این واقعیت آگاه نیستند که دانشگاه آن ها خدمات شغلی را به آن ها ارائه می دهد. در واقع فرصت های شغلی دانشجویی بهترین کار برای دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه های فرانسه است. برای آگاهی از فرصت های شغلی دانشجویی در دانشگاه خود با مشاوران و راهنمایان دانشگاه مشاوره کنید. مراکز شغلی دانشگاه نقطه تماس شرکت هایی است که فارغ التحصیلان دانشگاه ها را استخدام می کنند. دانشجویان و فارغ التحصیلان با کسب آمادگی های لازم می توانند از این فرصت شغلی نهایت استفاده را ببرند. مشاغل دانشجویی در مراکز شغلی دانشگاه را به دلیلی تعطیلی دانشگاه ها در تابستان نمی توان تا تابستان تمدید کرد.

1.    به مراکز شغلی فرانسه در خیابان های شهر سر بزنید:

یک روز تعطیل با در دست داشتن رزومه کاری و تحصیلی خود به مرکز شهر بروید و از کافه های توریستی، بارهای محلی، هتل ها و فروشگاه ها بپرسید که آیا برای کار نیمه وقت فرصت شغلی دارند یا خیر. بسیاری از این مکان ها نیازمند دانشجویان انگلیسی زبان هستند که دارای مهارت های زبانی ویژه برای فروش محصولات و ارائه خدمات خود می باشند. مراجعه حضوری به این مراکز شغلی در فرانسه علی رغم رویکرد مصاحبه های لینکدین گرچه با کمی نگرانی همراه است اما روش بسیار خوبی برای یافتن کار دانشجویی پاره وقت در فرانسه می باشد.

2.    شبکه حرفه ای خود را گسترش دهید:

این روزها شبکه های کاری حرفه ای مانند لینکدین یکی از قوی ترین ابزارهای یافتن کار دانشجویی در حین تحصیل در فرانسه می باشد. علاوه بر این ارتباط مداوم و مستمر با شبکه های فارغ التحصیلان دانشگاه نیز روش دیگری برای یافتن کار پاره وقت دانشجویی در فرانسه است. بیشتر دانشجویان در فرانسه از طریق این پلتفرم ها فرصت های شغلی پاره وقت را پیدا می کنند.

بهترین پلتفرم ها برای یافتن کار دانشجویی در کشور فرانسه

دانشجویان برای یافتن کار دانشجویی پاره وقت علاوه بر موارد ذکر شده در بخش های قبل این مقاله می توانند از طریق سایت ها و پلتفرم های معتبر نیز کار دانشجویی مناسب را پیدا کنند. دانشجویان با مراجعه به این وب سایت ها و ارسال رزومه و ایمیل خود به آن ها می توانند برای کار پاره وقت در فرانسه درخواست دهند. گرچه تسلط به زبان فرانسه برای پیدا کردن کار در فرانسه الزامی است، اما گزینه های بسیاری برای کار انگلیسی زبان ها در این وب سایت ها وجود دارد. برخی از بهترین پلتفرم های معتبر برای یافتن کار دانشجویی در کشور فرانسه عبارت است از:

 • LinkedIn
 • Indeed France
 • Glassdoor France
 • Pole-Emploi
 • Jobijoba France

علاوه بر این دانشجویان برای یافتن کارهای پاره وقت مانند نگهداری از کودکان و یا سالمندان و دیگر کارهای پاره وقت می توانند به آژانس های کاریابی معتبر و یا وب سایت های کاریابی در فرانسه مراجعه کنند. برخی از بهترین وب سایت های کاریابی و یا آژانس های کاریابی معتبر در فرانسه عبارتند از:

مشکلات مربوط به کار دانشجویی در کشور فرانسه

کار دانشجویی اگر در ساعت مشخص و بر اساس برنامه زمانی مشخص انجام نشود، می تواند مشکلات زیادی را برای دانشجو به همراه داشته باشد. در واقع دانشجویان بین المللی که قصد کار پاره وقت دانشجویی را دارند، باید با آمادگی و برنامه ریزی برای انجام کارهای دانشجویی اقدام کنند. در ادامه به ارائه برخی از مشکلات کار حین تحصیل در کشور فرانسه برای دانشجویان بین المللی می پردازیم:

 • کمبود وقت برای مطالعه دروس
 • عدم آمادگی برای امتحانات
 • مشکلات ناشی از کم خوابی و عدم تمرکز
 • تداخل ساعات کاری با ساعات کلاسی
 • عدم برنامه ریزی درسی برای ساعات کار

مشاغل تابستانی در فرانسه

کارها و مشاغل تابستانی راه حل مناسب برای تامین هزینه های زندگی دانشجویی در فرانسه در حین تحصیل در دانشگاه های این کشور است. از جمله مشاغل تابستانی صندوقداری، کارهای فصلی کشاورزی، مسئول ثبت نام دانشجویان جدید در دانشگاه و مهمانداری در کمپینگ ها را می توان نام برد. مشاغل تابستانی مانند دیگر مشاغل مشمول حقوق کار می باشد. از جمله قوانین حقوق کار در حوزه مشاغل تابستانی موارد زیر را می توان نام برد:

 • گرچه سن قانونی برای مشاغل تابستانی از 14 سالگی است، اما در عمل کارفرمایان فرانسوی ترجیح می دهند دانشجویان بالاتر از 18 سال را به کار گیرند.
 • مدت زمان کار دانشجویی در مشاغل تابستانی در حدود 35 تا 40 ساعت در هفته است.
 • میزان درآمد و دستمزد مشاغل تابستانی برای دانشجویان از اول ماه می 2022 در حدود 10.85 یورو ناخالص در ساعت یا 1.645.58 یورو ناخالص در ماه می باشد.
 • مدت زمان کار در مشاغل تابستانی برای دانشجویان در فرانسه مدت مشخص و در انواع کار فصلی یا کار موقت می باشد.
 • دانشجویان در مدت زمان کار در مشاغل تابستانی باید قوانین کلی کار را رعایت کنند و همانند کارکنان شرکت مشمول تعهدات کاری می باشند.

تغییر وضعیت دانشجویان جهت کار در فرانسه

پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه های فرانسه اگر دانشجو دارای مدرک کارشناسی ارشد و یا مدرک یک دوره مطالعاتی 5 ساله باشد، می تواند مجوز اقامت خود را تا یک سال دیگر تمدید کند. فارغ التحصیلان با اخذ مجوز اقامت موقت قابل تمدید می توانند در هر شغلی تا 60% از یک هفته کاری عادی کار کنند تا زمانی که یک شغل تمام وقت پیدا کنند.

اگر فارغ التحصیلان کاری با دستمزد حداقل 1.5 برابر حداقل دستمزد در فرانسه پیدا کنند، باید با بخش محلی تماس بگیرند و وضعیت خود را از دانشجو به نیروی کاری تمام وقت تغییر دهند و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند.

فارغ التحصیلان با اخذ ویزای کاری فرانسه می توانند در چند فرصت شغلی مشغول کار شوند. فارغ التحصیلان برای اطلاع از لیست به روز مشاغل با Campus France تماس حاصل کنند. قبل از شروع کار فارغ التحصیلان نیازمند امضای قرارداد کاری با کارفرمای فرانسوی می باشند.

فارغ التحصیلانی که قصد راه اندازی کسب و کار خود را در فرانسه دارند، می توانند ویزای کارآفرینی را دریافت کنند. البته کسب و کار باید نوآورانه باشد و قابلیت سوددهی کار باید با ارائه دلایل معتبر اثبات شود.

فارغ التحصیلان پس از تمام شدن دوره تحصیلی خود می توانند به مدت یک سال با اخذ ویزای جستجوی کار در فرانسه بمانند و به دنبال کار مناسب بگردند. پس از یافتن کار مناسب فارغ التحصیلان باید برای اخذ مجوز کار درخواست دهند و نامه و قرارداد کاری از کارفرمای احتمالی را نیز ارائه دهند.

در حال حاضر دولت فرانسه ویزای پاسپورت استعدادهای درخشان یا Talent Visa را برای کار فارغ التحصیلان متخصص و نخبه، موسسان شرکت های تجاری سودآور، هنرمندان و دانشجویان مستعد صادر می کند. این ویزای اقامت 4 ساله از بهترین مجوزهای اقامت و کار در فرانسه محسوب می شود.

مجوز کار تمام وقت پس از فارغ التحصیلی در فرانسه

دانشجویان فارغ التحصیل شده از دانشگاه های فرانسه اگر دارای مهارت های کاری حرفه ای باشند، می توانند کار مناسب را در مدت جستجوی کار در این کشور پیدا کنند. فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی یا لیسانس در فرانسه می توانند تا 6 ماه پس از تمام شدن دوره تحصیلی در فرانسه به دنبال کار مناسب بگردند.

با یافتن کار مناسب فارغ التحصیلان می توانند مجوز اقامت 12 ماهه غیرقابل تمدید فرانسه را دریافت کنند. اگر فارغ التحصیلان با کار تمام وقت بتوانند حداقل 50% بیشتر از سرانه درآمد در فرانسه درآمد کسب کنند، می توانند مجوز کار DDTEFP را دریافت کنند و ویزای کارمندی فرانسه را اخذ کنند. از مزایای اخذ ویزای کارمندی فرانسه امکان کار تمام وقت در این کشور و فراهم کردن مقدمات لازم برای مجوز اقامت دائم فرانسه می باشد.

مجوز کار تمام وقت پس از فارغ التحصیلی در فرانسه

بازار کار فرانسه

کشور فرانسه از لحاظ بازار کار برای فارغ التحصیلان و شهروندان این کشور در رتبه های بالای فهرست بهترین کشورهای اروپایی برای کار و اشتغال می باشد و در جایگاه بعدی پس از آلمان قرار دارد. از آن جا که بسیاری از سازمان ها و نهادهای بین المللی و برندهای خاص در کشور فرانسه فعالیت می کنند، این کشور دارای فرصت های شغلی متنوعی است.

بر اساس داده های فصلنامه موسسه ملی آمار و مطالعات اقتصادی فرانسه، نرخ بیکاری در فرانسه در سه ماهه دوم سال 2022 به 7.4% درصد افزایش یافت. نرخ بیکاری در فرانسه سال 2021 در حدود 8.06% بود که در سال 2022 به طور موثری کاهش یافته است. در واقع کشور فرانسه از لحاظ نرخ بیکاری دارای وضعیت و عملکرد بسیار بهتری در مقایسه با کشورهای اتحادیه اروپا و کشورهای عضو پیمان شینگن است.

مزایای کار پاره وقت دانشجویی در فرانسه

دانشجویان با اخذ مجوز کار دانشجویی پاره وقت از دانشگاه های فرانسه از مزایای فراوان کار و اشتغال در این کشور برخوردار می شوند. برخی از مهم ترین مزایای کار پاره وقت دانشجویی در فرانسه عبارت است از:

 • کار دانشجویی در کشور فرانسه چه در محوطه و پردیس دانشگاه و چه خارج از دانشگاه موجب کسب تجربه حرفه ای برای کار و اشتغال پس از فارغ التحصیلی می شود.
 • دانشجویان در مدت زمان کار دانشجویی ممکن است مهارت هایی را کسب کنند که هیچ گاه فقط با تحصیل یاد نمی گیرند.
 • کسب درآمد از محل کار دانشجویی پاره وقت هر چند اندک موجب افزایش اعتماد به نفس دانشجو و تامین هزینه های زندگی و تحصیلی می شود.
 • دیگر مزیت کار دانشجویی در کشور فرانسه آشنایی با نحوه یافتن کار و تعامل با کارفرماهای فرانسوی و کسب مهارت های لازم برای کار و اشتغال در آینده می شود.
 • دانشجویان با کار دانشجویی با جامعه فرانسوی ها و آداب و رسوم و فرهنگ این کشور آشنا می شوند.
 • تعامل و ارتباط نزدیک با مردم فرانسه از دیگر مزیت های کار دانشجویی در کشور فرانسه است.
 • دانشجویان با کار دانشجویی در خارج از دانشگاه می توانند زبان فرانسه خود را تقویت کنند.
 • امکان زندگی در یک کشور اروپایی پیشرفته و صنعتی و تحصیل در بهترین سیستم آموزشی دانشگاهی جهان و همچنین فرصت یادگیری فرهنگ و آداب و رسوم و زبان کشور فرانسه از مزایای دیگر کار دانشجویی در کشور فرانسه است.
 • امکان تحصیل رایگان در دانشگاه، تسلط و مهارت به زبان فرانسوی، امکان شرکت در دوره های آمادگی زبان فرانسه در کالج های فرانسه و امکان رفت و آمد و سفر و کار و تحصیل در کشورهای اروپایی مزیت اخذ مجوز کار دانشجویی در کشور فرانسه است.
 • از دیگر مزایای کار پاره وقت دانشجویی در فرانسه امکان کار و تحصیل و اقامت در کشورهای حوزه شینگن، امکان کار و اشتغال در فرانسه پس از تمام شدن دوره تحصیلی و فرصت تحقیق و پژوهش در فرانسه را می توان نام برد.

مزایای کار پاره وقت دانشجویی در فرانسه

خدمات مشاوره تحصیلی فرانسه

متقاضیان برای مشاوره های تحصیلی فرانسه می توانند به موسسه های مهاجرتی معتبر مراجعه کنند و از مشاوره ها و راهنمایی های سودمند آن ها بهره مند شوند. مشاوران ما در موسسه مهاجرتی اصطهباناتی آمادگی کامل برای پاسخ به سوالات شما در حوزه های مهاجرت تحصیلی و کاری و سرمایه گذاری به کشورهای برتر جهان را دارا می باشند. شما می توانید همه کارهای مهاجرت تحصیلی خود به فرانسه از ارائه درخواست ویزای تحصیلی تا اخذ مجوز کار دانشجویی را به مشاوران مجموعه مهاجرتی ما بسپارید.

مهم ترین هدف مشاوران و کارشناسان متبحر در این موسسه مهاجرتی اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های فرانسه و دیگر دانشگاه های جهان با کمترین هزینه مالی و بدون ریجکتی ویزای تحصیلی است.

موسسه ما با برخورداری از وکلا و مشاوران برجسته و مجرب همه موارد مهم در اخذ اقامت تحصیلی فرانسه و چگونگی شرایط اقامت در این کشور، چگونگی اخذ مجوز کار دانشجویی و شرایط اخذ تابعیت و اقامت دائم فرانسه را به متقاضیان ارائه می دهند.

نحوه ارائه مدارک و اسناد مالی به اداره مهاجرت و یا سفارت نیازمند همکاری مشاوران و وکلای مجرب می باشد که مشاوران موسسه ما در طی سال ها تجربه کاری به خوبی از پس آن برآمده اند.

از جمله خدمات مشاوره تحصیلی فرانسه در این موسسه مهاجرتی می توان به نوشتن رزومه CV، نوشتن انگیزه نامه SOP، نوشتن استادی پلن Study Plan و نوشتن Cover Letter و مکاتبه با دانشگاه های مورد نظر در فرانسه اشاره کرد.

سخن پایانی

در این مقاله شرایط کار دانشجویی در کشور فرانسه، مزایای کار دانشجویی در کشور فرانسه و انواع فرصت های شغلی برای دانشجویان در فرانسه و کار دانشجویی در دانشگاه های فرانسه به طور دقیق مورد بررسی قرار گرفت.

علاوه بر این اطلاعات لازم در مورد کار دانشجویی در خارج از دانشگاه های فرانسه، بهترین سایت های کاریابی دانشجویی در فرانسه، مشکلات مربوط به کار دانشجویی در کشور فرانسه، موارد مهم برای ارتباط با کارفرمای فرانسوی و درآمد دانشجو در فرانسه نیز ارائه شد.

نکات مهم این مقاله در مورد کار حین تحصیل در فرانسه و حقوق کار دانشجویی در کشور فرانسه است که مشاوران موسسه مهاجرتی اصطهباناتی با آگاهی کامل از این شرایط و برخورداری از دانش روز بهترین راهنمایی ها را ارائه داده اند.

حتی اگر دارای تمکن مالی عالی برای تامین هزینه های زندگی و تحصیل خود در فرانسه نیستید، نگران نباشید! کار حین تحصیل در کشور فرانسه و اجازه کار دانشجویی در کشور فرانسه یکی از بهترین روش های تامین هزینه های زندگی و تحصیل در این کشور است. مشاوران موسسه ما در مورد کار حین تحصیل در فرانسه و انواع کار دانشجویی در کشور فرانسه اطلاعات لازم را به شما ارائه می دهند.

گرچه مطالب این مقاله بر اساس آخرین قوانین مهاجرتی نوشته شده است اما با گذشت زمان و تغییر قوانین ممکن است تغییر کند.

بدون شک بسیاری از متقاضیان بدون مشاوره های مهاجرتی و بدون کمک از کارشناسان موسسه های مهاجرتی قادر به ارائه درخواست و ارسال مدارک لازم برای مهاجرت تحصیلی و اخذ ویزای تحصیلی فرانسه می باشند، اما کمک از مشاوران و کارشناسان ماهر موجب تسریع در روند اخذ ویزای تحصیلی فرانسه و تضمین انجام کارهای مهاجرت شغلی برای متقاضیان واجد شرایط می باشد.

اگر از شرایط کار دانشجویی در کشور فرانسه و درآمد و حقوق کار دانشجویی در فرانسه آگاه نیستید، می توانید سوال های خود را در بخش دیدگاه این مقاله مطرح کنید تا کارشناسان و مشاوران مهاجرتی مطلع و باتجربه و آگاه از آخرین قوانین مهاجرتی به آن ها پاسخ دهند.

مشاوران و کارشناسان ارشد این موسسه مهاجرتی دارای تخصص کاری و آگاه از آخرین قوانین مهاجرتی هستند. این مشاوران همه تلاش خود را به کار می بندند تا شرایط لازم برای اخذ مجوز کار دانشجویی فرانسه را برای متقاضیان فراهم کنند.

سوالات متداول در مورد کار دانشجویی در کشور فرانسه

 1. مهم ترین شرایط و قوانین کار دانشجویی در کشور فرانسه چیست؟

بر اساس قوانین کار دانشجویی در کشور فرانسه همه دانشجویان می توانند بدون توجه به سطح تحصیلی و ملیت و کشور خود با کار پاره وقت دانشجویی بخشی از هزینه های زندگی و تحصیل خود در این کشور را تامین کنند. بر طبق این قوانین همه دانشجویان حق کار در محوطه دانشگاه یا خارج از آن را به عنوان کار دانشجویی دارند. بنا به قوانین کار دانشجویی فرانسه همه دانشجویان خارجی حق کار در حین تحصیل در این کشور را دارند. دانشجویان اهل کشورهای غیر اتحادیه اروپا برای کار دانشجویی در کشور فرانسه باید دارای مجوز اقامت دانشجویی باشند. یکی از مهم ترین قوانین کار دانشجویی در کشور فرانسه این است که برنامه کار دانشجویی نباید با تحصیلات و برنامه درسی دانشجو تداخل داشته باشد.

 1. بهترین کار دانشجویی در داخل دانشگاه های فرانسه کدام است؟

اگر علاقمند به کار در حوزه های تحقیقی و پژوهشی هستید، بهترین کار برای شما به عنوان کار حین تحصیل در دانشگاه دستیار پژوهشی است. این کار که از انواع موقعیت های شغلی برای دانشجویان در فرانسه است، شامل تدریس به دانشجویان تازه وارد، راه اندازی طرح های تحصیلی و کارهای اداری و دفتری دانشگاه می باشد. دارا بودن حداقل تجربه در مهارت های سازمانی و ارتباطی برای این کار دانشجویی کمک می کند تا دانشجو این کار را به بهترین نحو ممکن انجام دهد. میانگین درآمد و حقوق کار دانشجویی در فرانسه برای دستیار پژوهشی بالاتر از 500 یورو در ماه است و می تواند بخشی از هزینه های اقامت تحصیلی در فرانسه را تامین کند.  میزان درآمد کار دانشجویی به عنوان دستیار پژوهشی بر اساس بودجه پروژه تحقیقی و میزان بازدهی کاری دانشجو در آن کار دارد. می توان گفت درآمد کار دانشجویی به عنوان دستیار پژوهشی از دیگر کارهای دانشجویی بالاتر است و علاوه بر این می تواند راهی برای اشتغال دائم در آن حوزه شغلی پس از فارغ التحصیلی باشد.

 1. آیا تامین هزینه های تحصیل و زندگی در فرانسه با کار پاره وقت امکان پذیر است؟

گرچه کار دانشجویی پاره وقت برای بسیاری از دانشجویان در دسترس است و دانشجویان با دستمزد و حقوق کار دانشجویی در فرانسه می تواند بخشی از هزینه های زندگی در این کشور را تامین کند، اما این میزان درآمد دانشجو در فرانسه کفاف همه هزینه های زندگی و شهریه دانشگاه های فرانسه را نمی دهد. در واقع دانشجو نمی تواند انتظار داشته باشد که همه هزینه های تحصیل و زندگی و اقامت در فرانسه را کار پاره وقت دانشجویی تامین کند. دانشجویان اگر در دانشگاه های دولتی فرانسه و به زبان فرانسه تحصیل کنند، تقریباً هیچ هزینه ای را برای شهریه تحصیلی پرداخت نمی کنند و به جز هزینه اندک خدمات اداری، تحصیل در دانشگاه های دولتی رایگان و بدون پرداخت هزینه است. اما زندگی در کشور مدرن و پیشرفته و البته گران فرانسه نیازمند دارا بودن تمکن مالی کافی و درآمد ماهانه می باشد که بخشی از هزینه های زندگی را دانشجو می تواند از طریق کار پاره وقت دانشجویی تامین کند.

 1. مهم ترین شرط اخذ مجوز کار دانشجویی در کشور فرانسه چیست؟

بسیاری از دانشجویان واجد شرایط با اخذ مجوز کار دانشجویی می توانند به کارهای پاره وقت در حین تحصیل بپردازند و کسب درآمد کنند. اما بسیاری از کارفرماهای فرانسه برای امضای قرارداد با دانشجویان نیازمند برقراری ارتباط به زبان فرانسه می باشند. در واقع دارا بودن مدرک زبان فرانسه و یا تسلط به این زبان را می توان از مهم ترین شرایط کار دانشجویی در کشور فرانسه نام برد. تسلط به زبان فرانسه نه تنها برای کار در حین تحصیل در دانشگاه های این کشور بلکه برای کارهای خدماتی نیز لازم است. برخی از مشاغل خدماتی مانند کارمند بخش پذیرش هتل ها، بخش سرو غذا در رستوران ها، کارکنان رستوران ها، صندوقداران رستوران ها و کارکنان هتل ها به حداقل سطح B1 یا B2 زبان فرانسه نیاز دارند.

 1. مشکلات مربوط به کار دانشجویی در کشور فرانسه کدامند؟

کار دانشجویی اگر در ساعت مشخص و بر اساس برنامه زمانی مشخص انجام نشود، می تواند مشکلات زیادی را برای دانشجو به همراه داشته باشد. در واقع دانشجویان بین المللی که قصد کار پاره وقت دانشجویی را دارند، باید با آمادگی و برنامه ریزی برای انجام کارهای دانشجویی اقدام کنند. برخی از مشکلات کار حین تحصیل در فرانسه برای دانشجویان بین المللی شامل کمبود وقت برای مطالعه دروس، عدم آمادگی برای امتحانات، مشکلات ناشی از کم خوابی و عدم تمرکز ، تداخل ساعات کاری با ساعات کلاسی و عدم برنامه ریزی درسی برای کار دانشجویی است.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

مطالب مرتبط

2 دیدگاه برای “کار دانشجویی در فرانسه، شرایط و درآمد

 1. روژین گفت:

  سلام من زبان فرانسه رو بصورت مبتدی بلدم و میخوام تا سال بعدی مدرک زبانمو بگیرم و اقدام کنم برای دانشگاه دولتی هنر یکی از شهر های کوچیک فرانسه سوال من این بود که با حقوق دانشجویی در دانشگاه های دولتی هم نمیتونم خرج زندگیمو بدم ؟

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   سلام روزتون بخیر
   هزینه زندگی در فرانسه ماهانه حدود 850 یورو می باشد. در صورت دریافت این مبلغ می توانید هزینه زندگی خود را پوشش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *