پاسپورت فرانسه

پیشنهاد می گردد که هرگونه مدارک لازم برای شرکت در مصاحبه پاسپورت فرانسه را آماده نمایید. تمامی موارد خواسته شده توسط پلیس، اداره شهرداری و احتمالا سایر ادارات دولتی ارزیابی خواهد شد. ما به شما توصیه می نماییم که هرگونه اطلاعات اضافی در این خصوص را از قبل کسب نمایید. معمولا این فرآیند به مدت دو سال به طول می انجامد و هرگونه کسری مدارک، روند پیگیری پرونده را تعلیق می کند. نگران نباشید، در ادامه مشاورین موسسه حقوقی توسعه گران مهر، شرایط اخذ پاسپورت فرانسه را برای شما کامل شرح داده اند.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

پاسپورت فرانسه از طریق تولد

اگر شما از یک والدین خارجی و در کشور فرانسه متولد شده اید، قابلیت دادن درخواست شهروندی را نیز خواهید داشت. یک فرد متولد شده در فرانسه که والدین وی شهروندان فرانسوی نیستند می تواند در سن 16 سالگی جهت اخذ حق شهروندی این کشور نیز درخواست دهد. دستورالعمل های مربوط به نحوه ادامه دادن را با ریاست محلی خود بررسی کنید. برای دریافت اطلاعات تکمیلی درباره اقامت فرانسه میتوانید با مشاورین موسسه توسعه گران مهر تماس فرمایید. شما باید ثابت کنید که مهاجرت اصلی شما به مدت حداقل پنج سال و از سن 11 سالگی زمان می برد. برخی از روش های اثبات عبارت است از:

 •  آئین مالکیت خانه یا اجاره آپارتمان / خانه
 • صورت حساب های مالياتي و يا درآمدهاي عملياتي
 • رونوشت های مدرسه

شرایط اخذ پاسپورت یا گذرنامه فرانسه

پیشنهاد می گردد که مشخصات پرونده تولد را برای کودکانی که در فرانسه متولد نمی شوند را وارد نمایید. بیاد داشته که فرزندان متولد شده از یک پدر و مادر فرانسوی نیز دارای حق شهروندی فرانسوی نیز خواهند بود. وظایف والدین این است که مدارک تولد را در پرونده مدنی فرانسه ثبت کنند. اگر پدر و مادر آن فرزند در فرانسه زندگی نمی کنند، فرم های ثبت تولد را می توان در کنسولگری محلی فرانسه بدست آورد. تمامی فرمهای موجود بسته به اینکه والدین تولد را قبل یا بعد از 30 روز از تاریخ تولد ثبت نام نمایند نیز متفاوت می باشد. در هر صورت والدین باید:

 • ارائه گواهی تولد فرزند در آن کشور
 • اثبات شهروندی فرانسوی والدین، با ارائه یک فتوکپی از پشت و رو کارت معتبر ملی فرانسه.

درخواست برای اخذ گواهی ملیت فرانسوی برای تکمیل درخواست شهروندی نیز نیاز خواهد بود. بیاد داشته باشید افرادی که یک پدر و مادر فرانسوی دارند، باید یک گواهی ملیتی را ارائه دهند. شما می توانید این امر را از دادگاه محلی (دادگاه دیوان) که شما در آن زندگی می کنید نیز دریافت نمایید. اگر شما در فرانسه زندگی نمی کنید، می توانید گواهینامه را از طریق دفتر ملیت در پاریس درخواست دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره فرانسه به موسسه ما مراجعه کنید.

اخذ پاسپورت و تابعیت فرانسه از طریق ازدواج

ازدواج یک شهروند فرانسوی با یک  فرد غیر شهروند و به مدت حداقل چهار سال می تواند به اخذ شهروندی آن کشور نیز منجر شود. اعمال این فرایندها در ریاست محلی نیز امکان پذیر می باشد، همانطور که در روش 1 و مرحله 4 و در فوق نیز توضیح داده شد. قبل از ارسال درخواست و در کشور فرانسه شما قابلیت زندگی بدون وقفه و به مدت یک سال را خواهید داشت. علاوه بر تمامی موارد ذکر شده در فوق همسر شما باید دارای تابعیت فرانسوی نیز باشد.

اعتبار شهروندی و ارزش پاسپورت فرانسه

پس از کسب شهروندی و تابعیت کشور فرانسه دو کارت شناسایی به شما داده می شود:

 • پاسپورت فرانسوی
 • کارت شناسایی ملی فرانسوی (Carte Nationale d’Identite)

با کارت شناسایی ملی می توانید به کشورهای اروپایی سفر کنید، اما برای سفر به خارج از اروپا به پاسپورت نیاز دارید. کشور فرانسه از جون 2009 برای شهروندان پاسپورت بیومتریک صادر می کند. تمام پاسپورت های فرانسوی دارای اطلاعات بیومتریک دارندگان آن از جمله عکس دیجیتال و اثر انگشت هستند که مطابق با ضوابط اروپایی می باشد.

پاسپورت استاندارد بیومتریک فرانسوی یک کتابچه کوچک 32 صفحه ای است که به رنگ قرمز تیره می باشد و حاوی میکروکنترلر اطلاعات بیومتریک صاحب آن است. مانند بسیاری از پاسپورت ها، اطلاعات کلیدی شخصی، عکس، امضا، جزئیات شخصی مانند قد، رنگ چشم و شماره پاسپورت منحصر به فرد در صفحه نخست پاسپورت نمایش داده شده است. پاسپورت فرانسوی توسط وزارت امور خارجه و توسعه بین الملل فرانسه صادر می شود و می توان آن را از شهرداری فرانسه یا سفارتخانه و کنسولگری های خارج از کشور دریافت کرد.

اعتبار شهروندی و ارزش پاسپورت فرانسه

اعتبار شهروندی و ارزش پاسپورت فرانسه

مزایای پاسپورت فرانسه

با اخذ پاسپورت فرانسه از مزایای متعددی بهره مند خواهید شد. برخی از این مزایا عبارتند از :

 1. سفر بدون محدودیت به تمام کشورها تا زمانی که پاسپورت اعتبار داشته باشد.
 2. سفر به سراسر دنیا به عنوان شهروند فرانسوی و اروپایی
 3. تابعیت دوگانه و کسب شهروندی دو کشور مجاز است، در صورتی که در کشور اول تابعیت دوگانه مجاز باشد.
 4. سفر بدون ویزا به 165 کشور جهان. پاسپورت فرانسه رتبه 8 جهانی را به خود اختصاص داده است.

با تبدیل اقامت دائم به شهروندی فرانسه، حقوق و تعهدات متفاوتی به وجود می آید. به عنوان مثال یکی از مزایای کسب شهروندی فرانسه، حق رای و اخذ پاسپورت این کشور است. فرانسه عضو اتحادیه اروپاست، در نتیجه شهروندان می توانند بدون ویزا به تمام کشورهای اروپایی سفر و در آن کشورها کار یا زندگی کنند. در مقابل تعهداتی از جمله پایبندی به قانون و مقررات کشور فرانسه نیز وجود دارد.

امکان سفر بدون ویزا با گذرنامه یا پاسپورت فرانسه

گذرنامه فرانسوی ویزای رایگان اجازه می دهد که صاحبان اسناد گذرنامه فرانسوی در مجموع یکصد و هشتاد و سه کشور و همچنین سرزمین های فرانسه وارد شود، و این موضوع گذرنامه فرانسوی را در رتبه سوم قرار داده است. این گزارش از فهرست محدودیت ویزا ها است. کشورهای زیر لیست شده اند: تعداد کشورهایی که با گذرنامه فرانسوی می توان به راحتی بدون ویزا به آنها دسترسی پیدا کرد، هر چند که برخی از کشورها زمان مشخصی را برای یک مدت اقامت دارند.

 1. بحرین
 2. فیلیپین
 3. لبنان
 4. بلیز
 5. بنگلادش
 6. بوسنی و هرزگوین
 7. آلبانی
 8. بولیوی
 9. برزیل
 10. شیلی
 11. بوتسوانا
 12. برونئی
 13. کاستاریکا
 14. مالاوی
 15. کلمبیا
 16. گواتمالا
 17. مولدووا
 18. پاراگوئه
 19. نیکاراگوئه
 20. صربستان
 21. کره جنوبی
 22. اوکراین
 23. ونزوئلا
 24. تایوان
 25. زامبیا
 26. اتریش
 27. بلغارستان
 28. دانمارک
 29. بلژیک
 30. قبرس
 31. استونی
 32. جمهوری چک
 33. فنلاند
 34. یونان
 35. آلمان
 36. ایسلند
 37. مجارستان
 38. ایرلند
 39. لتونی
 40. لوکزامبورگ
 41. هلند
 42. مالت
 43. لهستان
 44. رومانی
 45. نروژ
 46. پرتغال
 47. اسلوونیا
 48. سوئد
 49. اسلوونی
 50. سوئیس
 51. کانادا
 52. پرو
 53. آرژانتین
 54. دومینیکا
 55. آنتیگوا و باربودا
 56. باهاما
 57. السالوادور
 58. باربادوس
 59. هندوراس
 60. اندونزی
 61. ژاپن
 62. گویان
 63. هنگ کنگ
 64. کویت
 65. کنیا

تابعیت دوگانه یا مضاعف در فرانسه

قانون ملیت کشور فرانسه به افراد این اجازه را می دهد که تابعیت این کشور را به عنوان تابعیت دوم خود تحت شرایطی کسب کنند، در صورتی که یکی از والدین یک نوزاد تازه متولد شده فرانسوی باشند، یا اینکه شخصی برای مدتی مشخص در کشور فرانسه به صورت قانونی زندگی کند می توان تابعیت این کشور را به آنها منتقل کرد. بسیاری از افرادی که در فرانسه مشغول به زندگی هستند تابعیت دوگانه این کشور را کسب کرده اند چرا که کشور فرانسه مهاجرین بسیار زیادی از کشور های مختلفی مانند اروپای جنوبی، آفریقا و اروپای شرقی دارد. تحقیقات صورت گرفته نشان می دهند که حدود 14 میلیون نفر از جمعیت فرانسه را مهاجرینی تشکیل می دهند که تابعیت این کشور را اخذ کرده اند.

قوانین ملیتی کشور فرانسه بر مبنای کسب تابعیت از طریق «سیستم حق خاک» یا حق تولد استوار هستند و از اوایل دهه 1970 تا کنون از تابعیت دوگانه حمایت کرده است. در سال 1992، بخشی تحت عنوان «حق خون» به قوانین کشور فرانسه اضافه شد که بر اساس آن دیگر تابعیت دوگانه کشور فرانسه از طریق تولد به صورت خودکار به کودک منتقل نخواهد شد.

اعطای تابعیت و شهروندی کشور فرانسه بر اساس قوانین هم تباری، می بایست قبل از رسیدن کودک به سن قانونی انجام شود. فرایند این کار را می توان از دو طریق انجام شود، یکی از راه فرزندخواندگی کامل، که طی آن به کودکی که به فرزند خواندگی قبول شده است تمامی حق و حقوق شهروندی خانواده ای که وی را به فرزندخواندگی قبول کرده اند اعطا می شود و در اعضای آن حقوقی که بر اساس خانواده اصلی خود به وی تعلق می گرفت از او عزل خواهد شد. و یا از راه فرزندخواندگی ساده، که این اجازه را به کودکی که به فرزندخواندگی خوانده شده است می دهد که حق و حقوقی که به واسطه خانواده اصلی وی به او تعلق می گرفت را حفظ کند.

شهروندی کشور فرانسه به طور خودکار به نوزادانی که در کشور فرانسه متولد می شوند و بدون تابعیت به شمار می روند و یا یکی از والدین آنها فرانسوی باشد تعلق می گیرد. افرادی که با استفاده از مجوز اقامت دائم در کشور فرانسه اقامت دارند می توانند برای کودکی که در کشور فرانسه متولد شده است درخواست تابعیت فرانسوی بدهند. این کار می بایست در سن 13 سالگی او انجام شود. در هر صورت، فرد مذکور می تواند در سن 16 سالگی، به صورت مستقل برای اخذ تابعیت کشور فرانسه اقدام کند و با اثبات اینکه در کشور فرانسه زندگی میکند آن را اخذ کند. کودکی که از سن 11 سالگی در کشور فرانسه زندگی کرده است نیز می تواند پس از تولد 18 سالگی خود برای اخذ تابعیت کشور فرانسه اقدام نماید.

تابعیت دوگانه یا مضاعف در فرانسه

تابعیت دوگانه یا مضاعف در فرانسه

هر کودکی، که در کشور فرانسه متولد شده باشد و والدین آن در یکی از کشور هایی که قبل از استقلال پیدا کردن یکی از زیرمجموعه های کشور فرانسه به حساب می آمده است، می تواند مشروط به اینکه قبل از اول ژانویه سال 1994 متولد شده باشد، برای اخذ تابعیت کشور فرانسه درخواست دهد. در صورتی که این شخص پس از اول ژانویه سال 1994 به دنیا آمده باشد می تواند در سن 18 سالگی برای این کار اقدام نماید. همچنین در صورتی که شخصی تمایل به این کار داشته باشد می تواند تابعیت کشور فرانسه را ترک کند. کودکی که در خارج از این کشور متولد شده باشد و والدین فرانسوی داشته باشد، می تواند 6 ماه قبل از رسیدن به سن 18 سالگی و یا پس از آن برای ترک تابعیت فرانسوی خود اقدام نماید.

همچنین می توانید از طریق چندین سال زندگی در کشور فرانسه نیز تابعیت دوگانه این کشور را به دست آورید. در این مورد پس از 5 سال زندگی با استفاده از مجوز اقامت دائم در کشور فرانسه می توانید برای این کار اقدام نمایید. دانشجویانی که از دانشگاه های کشور فرانسه فارغ التحصیل می شوند می بایست برای حداقل مدت 2 سال پس از فارغ التحصیلی در این کشور زندگی کنند و سپس برای اخذ تابعیت آن اقدام کنند. افرادی که از سایر کشور های فرانسوی زبان به این کشور آمده اند و هم چنین افرادی که در فرانسه خدمت سربازی انجام داده اند نیازی به داشتن شرایط اخذ اقامت نخواهند داشت. پس از اینکه با درخواست شما برای اخذ تابعیت کشور فرانسه موافقت شد و واجد شرایط اخذ تابعیت به حساب آمدید، توسط وزارت کار، مسکن و تعاملات اجتماعی، گواهی و مجوزی برای شما صادر می کند.

در خصوص اخذ تابعیت کشور فرانسه از طریق ازدواج نیز باید گفت که قبل از اقدام برای اخذ تابعیت این کشور می بایست برای مدت حداقل 2 سال به صورت پی در پی با یکدیگر زندگی کرده باشید. در صورتی که یکی از زوجین در خارج از کشور فرانسه در حال زندگی باشد این شرط به سال افزایش پیدا می کند. هر شخصی که قصد داشته باشد به واسطه همسر خود تابعیت کشور فرانسه را اخذ کند می بایست به زبان فرانسوی تسلط کامل داشته باشد. هم چنین ارائه مدارکی که نشانگر ملیت و تابعیت هر دو طرف باشد لازم و ضروریست. صرف اینکه برای تابعیت مضاعف کشور فرانسه درخواست بدهید به معنای موافقت با درخواست شما نیز چرا که در صورتی که زوجین در کشور فرانسه ساکن نباشند ممکن است با درخواست آنها موافقت نشود.

از سال 1973 تاکنون، تابعیت مضاعف مورد قبول کشور فرانسه واقع شده است و صرف نظر از نژاد و کشور محل تولد و یا دین ممکن است هر شخصی بتواند شهروندی کشور فرانسه را اخذ کند. اگر شرایط مهاجرت به فرانسه را دارید برای اقدام در این امر میتوانید به موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) مراجعه کنید.

سوالات متداول در مورد پاسپورت فرانسه

1- آیا فرزند ایرانی که در فرانسه به دنیا آمده است می تواند شهروند این کشور باشد؟

اگر شما از یک والدین خارجی و در کشور فرانسه متولد شده اید، قابلیت دادن درخواست شهروندی را نیز خواهید داشت.

2- یک فرد متولد شده در فرانسه که والدین وی شهروندان فرانسوی نیستند آیا می تواند شهروندی این کشور را اخذ کند؟

می تواند در سن 16 سالگی جهت اخذ حق شهروندی این کشور نیز درخواست دهد.

3- شرایط اخذ پاسپورت یا گذرنامه فرانسه چیست؟

 • ارائه گواهی تولد فرزند در آن کشور
 • اثبات شهروندی فرانسوی والدین، با ارائه یک فتوکپی از پشت و رو کارت معتبر ملی فرانسه.

4- آیا می توان از طریق ازدواج پاسپورت فرانسه را اخذ کرد؟

ازدواج یک شهروند فرانسوی با یک فرد غیر شهروند و به مدت حداقل چهار سال می تواند به اخذ شهروندی آن کشور نیز منجر شود.

5- پاسپورت بیومتریک فرانسه چگونه است؟

پاسپورت استاندارد بیومتریک فرانسوی یک کتابچه کوچک 32 صفحه ای است که به رنگ قرمز تیره می باشد و حاوی میکروکنترلر اطلاعات بیومتریک صاحب آن است.

6- مزایای پاسپورت فرانسه چیست؟

 • سفر بدون محدودیت به تمام کشورها تا زمانی که پاسپورت اعتبار داشته باشد.
 • سفر به سراسر دنیا به عنوان شهروند فرانسوی و اروپایی
 • تابعیت دوگانه و کسب شهروندی دو کشور مجاز است، در صورتی که در کشور اول تابعیت دوگانه مجاز باشد.
 • سفر بدون ویزا به 165 کشور جهان. پاسپورت فرانسه رتبه 8 جهانی را به خود اختصاص داده است.

7- ارزش و اعتبار گذرنامه فرانسه چقدر است؟

گذرنامه فرانسوی ویزای رایگان اجازه می دهد که صاحبان اسناد گذرنامه فرانسوی در مجموع یکصد و هشتاد و سه کشور و همچنین سرزمین های فرانسه وارد شود، و این موضوع گذرنامه فرانسوی را در رتبه سوم قرار داده است.

8- امکان سفر بدون ویزا با پاسپورت فرانسه به کدام کشور های قاره آمریکا وجود دارد؟

 • برزیل
 • شیلی
 • کاستاریکا
 • مالاوی
 • کلمبیا
 • گواتمالا
 • پاراگوئه
 • نیکاراگوئه
 • ونزوئلا
 • پرو
 • آرژانتین
 • دومینیکا

9- آیا با اخذ شهروندی فرانسه می توانم پاسپورت فرانسوی داشته باشم؟

یکی از مزایای کسب شهروندی فرانسه، حق رای و اخذ پاسپورت این کشور است.

10- پاسپورت های فرانسوی دارای چه اطلاعاتی هستند؟

دارای اطلاعات بیومتریک دارندگان آن از جمله عکس دیجیتال و اثر انگشت هستند که مطابق با ضوابط اروپایی می باشد.

11- اگر یکی از والدین فرد فرانسوی باشد می تواند پاسپورت فرانسه را کسب کند؟

افرادی که یک پدر و مادر فرانسوی دارند، باید یک گواهی ملیتی را ارائه دهند. شما می توانید این امر را از دادگاه محلی (دادگاه دیوان) که شما در آن زندگی می کنید نیز دریافت نمایید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

مطالب مرتبط

3 دیدگاه برای “پاسپورت فرانسه

 1. بابک درخشان گفت:

  سلام من پاسپورت فرانسه رو دارم میشه بدون ویزا به کشور ترکیه برم .مرسی از محبت شما .

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام وقت بخیر
   بهتر است تغییرات اخیر سفارت ترکیه در کشور فرانسه را از طریق دفاتر مربوطه پیگیری کنید.
   برای مثال ایرانیان برای جهت ورود به ترکیه نیاز به ویزا ندارند و این مسئله یک توافق دوجانبه بین این دو کشور است.

 2. علی طیبی گفت:

  با سلام و درود فراوان
  شرایط کار و اقامت از طریق ویزای مهاحرت و دریافت پاسپورت فرانسه به من مبدهتد؟
  باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *