مهندسی خودرو در آلمان

رشته مهندسی خودرو در آلمان یکی از رشته های پرطرفدار است که با طراحی و ساخت انواع خودرو، قطار، تانک و غیره سروکار دارد. رشته طراحی خودرو در آلمان می تواند برای کسانی که به ساخت اتومبیل علاقه مند هستند، جذاب باشد. مهندسی خودرو بر روی طیف وسیعی از زمینه ها از جمله الکترونیک، مکانیک، توسعه نرم افزار و مهندسی ایمنی تمرکز دارد. شما دانشجویان عزیز می توانید مقاله ای که توسط موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی در این خصوص تهیه شده است را مطالعه نمایید.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

چرا تحصیل رشته مهندسی خودرو در آلمان؟

کشور آلمان به دلیل داشتن کیفیت بالای آموزشی، مقصدی عالی برای تحصیل مهندسی خودرو است. صنعت خودروسازی آلمان شهرت جهانی دارد. برخی از بهترین خودروها مانند پورشه، مرسدس، بی ام و، فولکس واگن، آئودی همه ساخت آلمان هستند. این کشور نه تنها دارای بهترین فناوری و آموزش نوآورانه است، بلکه پس از اتمام دوره تحصیلی فرصت های شغلی عالی را نیز برای فارغ التحصیلان رشته مهندسی خودرو فراهم می کند.

تحصیل در رشته مکانیک خودرو در آلمان چگونه است؟

دانشجویان رشته مکانیک خودرو در آلمان با هر آن چه که مربوط به تولید، ساخت و عملکرد خودرو و فروش محصولات است، آشنا می شوند. مهندسین خودرو از تخصص خود در طراحی سیستم های حرکتی استفاده می کنند و راه حل های نوآورانه ای را با ارائه نمونه ها پیشنهاد می دهند. آن ها می توانند به عنوان مخترع، مدیر کنترل کیفیت، مدیر فروش فنی یا مشاور کار کنند.

مهندسی خودرو چیست؟

مهندسی خودرو زیر شاخه ای از رشته مهندسی و تکنولوژی است که بر طراحی خودروهای جدید یا یافتن راهی برای بهبود تکنولوژی و سیستم خودروهای فعلی متمرکز است. مهندسی خودرو یک موضوع بین رشته ای است که با دانش رشته هایی از جمله مهندسی برق، مکاترونیک و علم مواد وجه مشترکی دارد.

شرایط سنی تحصیل رشته مکانیک خودرو در آلمان

حداقل سن برای تحصیل در این رشته 18 سال است. دانشجویان باید دارای دانش پایه در زمینه های زیر باشند:

 1. ریاضیات
 2. مکانیک فیزیک
 3. سیالات
 4. ماشین آلات تبدیل انرژی
 5. ترمودینامیک

شرایط اخذ پذیرش رشته طراحی خودرو در آلمان

جهت اخذ پذیرش در رشته طراحی خودرو در آلمان، دانشجویان باید مهارت زبان خود را به اثبات برسانند. رشته کارشناسی ارشد طراحی خودرو هم به زبان انگلیسی و هم به زبان آلمانی ارائه می شود. شرایط ورود به رشته طراحی خودرو در آلمان با توجه به دانشگاه انتخابی و دوره تحصیلی دانشجویان متفاوت خواهد بود. در مجموع دانشجویان بین المللی که قصد درخواست برای رشته طراحی خودرو را دارند، باید مدارک زیر را ارسال نمایند:

 • آخرین مدرک تحصیلی
 • ریز نمرات
 • اثبات مهارت زبان
 • سابقه شغلی و حرفه ای مرتبط
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه
 • رزومه

شرایط زبانی

زبان تحصیل در اکثر دانشگاه ها آلمانی است اما در سال های اخیر تقاضا برای تحصیل در رشته مهندسی خودرو به زبان انگلیسی افزایش یافته است. دانشگاه ها معیارهای زبانی مختص به خود را دارند. به طور کلی، آزمون های قابل قبول جهت تحصیل رشته طراحی خودرو در آلمان به شرح زیر می باشند:

 • آزمون DSH
 • آزمون TestDaF
 • آزمون تافل
 • آزمون آیلتس

بهترین دانشگاه ها جهت تحصیل مهندسی خودرو در آلمان

کیفیت بالای آموزشی در دانشگاه های کشور آلمان باعث شده تا هر ساله دانشجویان زیادی از سراسر دنیا جهت تحصیل در آلمان با یک دیگر به رقابت بپردازند.

"بهترین

رشته مهندسی خودرو آلمان یکی از پرطرفدارترین رشته ها است. از بهترین دانشگاه ها جهت تحصیل رشته مهندسی خودرو در کشور آلمان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دانشگاه بایرت

دانشگاه بایروت در میان برترین دانشگاه های دولتی آلمان قرار دارد. این دانشگاه دوره کارشناسی ارشد رشته مهندسی قطعات و مکاترونیک (ACEM) را ارائه می دهد. این دانشگاه همچنین دارای مقطع کارشناسی در مهندسی خودرو و مکاترونیک می باشد.

دانشگاه فنی مونیخ

دانشگاه فنی مونیخ جزو برترین دانشگاه ها در جهان است. این دانشگاه یکی از ارزان ترین دانشگاه های آلمان است که در آن می توان تحصیل کرد. این دانشگاه کارشناسی ارشد مهندسی نرم افزار خودرو را ارائه می دهد.

دانشگاه فنی برلین

از جمله دانشگاه های برتر آلمان دانشگاه فنی برلین می باشد.  دانشکده مهندسی این دانشگاه دارای حداقل 12 جایزه نوبل است و دارای شهرت صنعتی است.

دانشگاه فنی آخن (RWTH Aachen University)

مجدداً یکی از مشهورترین دانشگاه های آلمان است که در میان دانشگاه های برتر این کشور قرار دارد و همچنین در بین دانشگاه های برتر دنیا نیز شناخته می شود. این دانشگاه کارشناسی ارشد مهندسی و حمل و نقل خودرو را ارائه می دهد.

دانشگاه علمی کاربردی اسلینگن (Esslingen University of Applied Science)

این دانشگاه یکی از قدیمی ترین دانشگاه های آلمان است و از شهرت خوبی در میان دانشگاه های برتر کشور برخوردار است. این دانشگاه هم مقطع کارشناسی و هم مقطع کارشناسی ارشد مهندسی خودرو را ارائه می دهد.

دانشگاه اشتوتگارت (University of Stuttgart)

دانشگاه اشتوتگارت در سال 1829 تأسیس شد و دارای شهرت عالی به عنوان پیشروترین دانشگاه تحقیقاتی در آلمان می باشد. این دانشگاه دارای 167 دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد است.

تحصیل در رشته مکانیک خودرو در آلمان به زبان انگلیسی

در سال های اخیر تعداد دوره های آموزشی به زبان انگلیسی در این رشته افزایش است. دانشگاه ها معیارهای زبان خود را تعیین می کنند. جهت تحصیل در رشته مکانیک خودرو در آلمان و به زبان انگلیسی به نمره 90 در آزمون تافل و یا نمره 6.5 در آزمون آیلتس نیاز خواهد بود. دانشگاه هایی در آلمان که امکان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی خودرو به زبان انگلیسی ارائه می دهند را می دهند به شرح زیر می باشند:

 1. دانشگاه علمی کاربردی اسلینگن (Esslingen University of Applied Science)
 2. دانشگاه فنی آخن (RWTH Aachen University)
 3. مدرسه عالی فنی اینگلوشتات (Teschnische Hochschule Ingolstadt)
 4. موسسه فناوری کارلسروهه (Karlsruhe Institute Technology)
 5. دانشگاه فنی کمنیتس (Chemnitz University of Technology)
 6. دانشگاه علمی کاربردی FH آخن (FH Aachen University of Applied Sciences)

هزینه تحصیل مهندسی خودرو در آلمان

هزینه تحصیل این رشته در مقطع کارشناسی در دانشگاه های دولتی کشور آلمان رایگان است و دانشجویان تنها مبلغی در حدود 250 یورو در هر ترم را به عنوان سهم ترم جهت انجام کارهای ادارای و خدمات دانشجویی پرداخت خواهند کرد. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی خودرو در دانشگاه های برتر آلمان از 500 یورو تا 20،000 یورو می باشد. هزینه تحصیل در برخی از دانشگاه های این کشور بدین شرح است:

نام دانشگاههزینه در سال
دانشگاه فنی مونیخ258 یورو
دانشگاه فنی آخن582 یورو
دانشگاه اشتوتگارت3000 یورو
دانشگاه علمی کاربردی اسلینگن3000 یورو
دانشگاه علمی کاربردی FH آخن19،500 یورو
دانشگاه کلن540 یورو
مدرسه عالی فنی اینگلوشتات900 یورو
دانشگاه دویسبورگ اسن638 یورو
دانشگاه علمی کاربردی اسنابروک706 یورو
دانشگاه علوم کاربردی هامبورگ670 یورو

هزینه زندگی

دانشجویان بین المللی که به تحصیل مهندسی خودرو در آلمان مشغول هستند، علاوه بر هزینه تحصیل با هزینه های دیگری نیز در این کشور رو به رو خواهند بود. برآورد هزینه های زندگی در آلمان به شرح زیر می باشد:

اقامت در خوابگاه دانشگاه300 یورو
اقامت خارج از محیط دانشگاه420-400 یورو
کتاب و لوازم تحصیل30 یورو
خورد و خوراک200-165 یورو
اینترنت و تلفن35 یورو
حمل و نقل عمومی82 یورو
هزینه های متفرقه70 یورو

بورسیه تحصیلی مهندسی خودرو در آلمان

بسیاری از دانشگاه های دولتی در کشور آلمان شهریه ای را دریافت نمی کنند اما هزینه های دیگری باید توسط دانشجویان پرداخت شوند. دانشگاه ها و DAAD بورسیه های بین المللی خاصی را برای تحصیل در آلمان ارائه می دهند. دانشجویان می توانند در هنگام تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی خودرو در آلمان برای این بورسیه های تحصیلی درخواست دهند.

بورسیهنام دانشگاهمیزان بورسیه تحصیلی
بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللیدانشگاه فنی مونیخ500 تا 1500 یورو در هر ترم
بورسیه تحصیلی عالیدانشگاه علمی کاربردی هامبورگ1800 یورو در هر ترم
بورسیه تحصیلی دانشجویان بین المللیدانشگاه فنی آخن500 یورو در ماه
بورسیه تحصیلی آلماندانشگاه اشتوتگارت300 یورو در ماه

ویزای دانشجویی جهت تحصیل رشته مکانیک خودرو در آلمان

دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل رشته مکانیک خودرو در آلمان را دارند به ویزای دانشجویی نیاز خواهند داشت. هزینه درخواست ویزای دانشجویی این کشور در حدود 75 یورو است. ویزای تحصیلی به دانشجویان اجازه اقامت در آلمان را می دهد. چک لیست ویزای دانشجویی آلمان شامل موارد زیر می شود:

 • تکمیل فرم درخواست همراه با نامه ای حاوی هدف و مدت اقامت
 • گذرنامه معتبر
 • عکس
 • نامه پذیرش از دانشگاه های آلمان
 • ریز نمرات تحصیلی
 • مدرک زبان معتبر
 • بیمه درمانی
 • گواهی اثبات تمکن مالی

موقعیت کار پس از تحصیل مهندسی خودرو در آلمان

کشور آلمان در کنار ایالات متحده، چین و ژاپن بوده و یکی از چهار تولید کننده برتر خودرو در جهان است. این کشور میزبان شرکت های خودروسازی جهانی مانند فولکس واگن، بی ام و، دایملر، کانتیننتال و بوش است. سرمایه این شرکت های خودروساز بیش از 200 میلیارد یورو است که باعث می شود اقتصاد اصلی آلمان باشد. فارغ التحصیلان می توانند در شرکت های خودروسازی این کشور مشغول به کار شوند.

"موقعیت

درآمد فارغ التحصیلان

فردی که در صنعت خودروسازی در آلمان کار می کند سالانه در حدود 61،400 تا 158،000 یورو دریافت می کند. متخصصان خودرو با پنج سال سابقه به طور متوسط ​​36 درصد بیشتر از تازه کاران یا کارمندان با سابقه کمتر از پنج سال درآمد کسب می کنند. همچنین، افراد حرفه ای با مدرک کارشناسی ارشد مهندسی خودرو 29 درصد بیشتر از افراد دارای مدرک کارشناسی درآمد دارند. برخی از مشاغل برتر در آلمان برای فارغ التحصیلان مهندسی خودرو:

 • مهندس خودرو: 101،000 یورو در سال
 • تکنسین خودرو: 71،600 یورو در سال
 • مهندس تست خودرو: 126،000 یورو در سال
 • معاینه کننده خودرو: 83،500 یورو در سال
 • مشاور فنی: 103،000 یورو در سال
 • بازرس وسایل نقلیه موتوری: 111،000 یورو در سال
 • متخصص موتور دیزل: 76،100 یورو در سال
 • مدیر قطعات خودرو: 134،000 یورو در سال

سخن آخر

موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی با سال ها تجربه در زمینه اخذ پذیرش تحصیلی، ویزا و اقامت آماده ارائه مشاوره تخصصی در رابطه با تحصیل رشته مهندسی خودرو در آلمان و رشته طراحی خودرو در آلمان می باشد. هم وطنان عزیز می توانند جهت راهنمایی و مشاوره حضوری به شعب این موسسه در شهرهای شیراز، تهران، مشهد، اصفهان، تبریز و رشت مراجعه کنند.

سوالات متداول در رابطه با مهندسی خودرو در آلمان

 1. آیا تحصیل مهندسی خودرو در آلمان می تواند انتخاب مناسبی برای دانشجویان ایرانی باشد؟

  بله، کشور آلمان به دلیل کیفیت بالای آموزشی، مقصدی عالی برای تحصیل مهندسی خودرو است.

 2. تحصیل مکانیک خودرو در آلمان چگونه است؟

  دانشجویان رشته مکانیک خودرو در آلمان با هر آن چه که مربوط به تولید، ساخت و عملکرد خودرو و فروش محصولات است، آشنا می شوند.

 3. شرایط سنی تحصیل مکانیک خودرو در آلمان چگونه است؟

  حداقل سن برای تحصیل در این رشته 18 سال است.

 4. زبان تحصیل مهندسی خودرو در آلمان چیست؟

  زبان تحصیل مهندسی خودرو در این کشور آلمانی و انگلیسی می باشد.

 5. بهترین دانشگاه ها جهت تحصیل مهندسی خودرو در آلمان کدامند؟

  بهترین دانشگاه ها جهت تحصیل مهندسی خودرو در آلمان دانشگاه فنی مونیخ، دانشگاه فنی آخن، دانشگاه اشتوتگارت، دانشگاه علمی کاربردی هامبورگ و غیره می باشند.

 6. آیا امکان تحصیل مهندسی خودرو در آلمان به زبان انگلیسی وجود دارد؟

  بله، جهت تحصیل در رشته مهندسی خودرو در آلمان و به زبان انگلیسی به نمره 90 در آزمون تافل و یا نمره 6.5 در آزمون آیلتس نیاز خواهد بود.

 7. دانشگاه های انگلیسی زبان جهت تحصیل مهندسی خودرو در آلمان کدامند؟

  دانشگاه های انگلیسی زبان جهت تحصیل مهندسی خودرو در آلمان شامل دانشگاه فنی آخن، موسسه فناوری کارلسروهه، دانشگاه فنی کمنیتس و غیره می شوند.

 8. هزینه تحصیل مهندسی خودرو در آلمان چقدر است؟

  هزینه تحصیل این رشته در مقطع کارشناسی در دانشگاه های دولتی کشور آلمان رایگان است و دانشجویان مبلغی را به عنوان سهم ترم جهت انجام کارهای ادارای و خدمات دانشجویی پرداخت خواهند کرد.

 9. هزینه خوابگاه دانشجویان مهندسی خودرو در آلمان چقدر است؟

  هزینه خوابگاه دانشجویان مهندسی خودرو در آلمان 300 یورو است.

 10. آیا امکان دریافت بورسیه جهت تحصیل مهندسی خودرو در آلمان وجود دارد؟

  بله، دانشجویان می توانند در هنگام تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی خودرو در آلمان برای این بورسیه های تحصیلی درخواست دهند.

 11. هزینه اخذ ویزای دانشجویی جهت تحصیل مهندسی خودرو در آلمان چقدر است؟

  هزینه اخذ ویزای دانشجویی جهت تحصیل در آلمان در حدود 75 یورو می باشد.

 12. موقعیت کاری فارغ التحصیلان رشته مهندسی خودرو در آلمان چگونه است؟

  فارغ التحصیلان رشته مهندسی خودرو از کشور آلمان می توانند در شرکت های خودروسازی این کشور مشغول به کار شوند.

 13. درآمد مهندسان خودرو در آلمان چقدر است؟

  فردی که در صنعت خودروسازی در آلمان کار می کند سالانه در حدود 61،400 تا 158،000 یورو دریافت می کند.

3.7/5 - (6 امتیاز)

مطالب مرتبط

6 دیدگاه برای “مهندسی خودرو در آلمان – لیست دانشگاه ها و شرایط پذیرش

 1. ابوالفضل مکرم نیا گفت:

  سلام، هنرجو رشته مکانیک خودرو شاخه فنی حرفه ای هستم، امکانش هست که از این رشته بورسیه بگیرم و در آلمان برای دانشگاه ادامه تحصیل بدم؟ از لحاظ مدرک زبان 6 سال انگلیسی خوندم و مدرک FCE از آموزشگاه داخل کشور دارم و در حال حاضر CAE و TTC همونجا میخونم. امیدوارم که امکانش باشه، لطفا اگر امکانش هست جواب سوال من رو بهم ایمیل کنید. با تشکر.

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   با سلام و عرض ادب
   برای ارائه مشاوره نیاز به دانستن شرایط سنی، مدرک تحصیلی و …داریم. متاسفانه اطلاعات شما برای ارائه مشاوره کافی نمی باشد. می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در تماس باشید.

 2. حمید براتلو گفت:

  با سلام
  میخواستم بپرسم برای من که ۲۳ سالمه و بزودی مدرک کارشناسی مهندسی فناوری خودرو با معدل ۱۴ و خرده ای میگیرم از دانشگاه آزاد ؛ آیا شرایطش هست که (بعد از سربازی) در ۲۶ سالگی بتونم اقدام کنم برای تحصیل در کارشناسی ارشد مهندسی خودرو یا نه؟؟؟؟ آیا برای من هیچ امکانی وجود نداره؟؟؟؟ من دیپلمم هم از هنرستان گرفتم

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   سلام روزتون بخیر
   در صورت ارائه مدرک زبان آلمانی امکان تحصیل در آلمان برای شما وجود دارد.

 3. یوسف ولیزاده گفت:

  با سلام لطفادر در مورد بورسیه دکترا در رشته مکانیک خودرو در المان اینجانب ارشد خودرو ومدرس دانشگاه با سن ۴۳سال راهنماییهای لازم مبذول فرمایید

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   با سلام و احترام
   برای تحصیل دکترا در آلمان مقالات isi، ژورنال های داخلی و خارجی، کنفرانس های بین المللی و مدرک زبان، سابقه علمی شما بسیار حائز اهمیت است. متاسفانه اطلاعات شما برای ارائه مشاوره کافی نمی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *