مشاغل مورد نیاز سوئیس

از یک طرف شرایط اقتصادی و از طرف دیگر تمایلات و گرایش های خاص بازار شغلی ، مشاغل مورد نیاز سوئیس را هر ساله تغییر می دهد و به سمت بهبود می رود. در این مقاله هدف کارشناس موسسه حقوقی توسعه گران مهر این است تا ریز جزئیات برای اقدام شما در زمینه شرایط مهاجرت به سوئیس برای کار را بررسی کند. جهت دریافت اطلاعات کامل، تا انتهای مقاله را مطالعه فرمائید.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

لیست مشاغل مورد نیاز سوئیس

ما در این مقاله به مشاغلی اشاره می کنیم که در کشور سوئیس مورد نیاز است. مطالعات اخیر نشان داده است که پیدا کردن شغل در شرکت های سوئیسی از سخت ترین کار ها به شمار می آید. همزمان با بهبود تکنولوژی و افزایش نیروی کار مسن، پیش بینی می شود که تا فرا رسیدن سال 2030، کشور سوئیس با کمبود نیروی کار فراوانی رو به رو خواهد شد. با توجه به گزارش آژانس اَدکو در دانشگاه زوریخ، این کمبود نیروی کار بیشتر توسط شرکت ها، بخصوص شرکت هایی با بخش های تخصصی تر،  بیشتر حس می شود.

در اولین فصل سال 2018، مشاغل زیر بیشترین نیاز را به نیروی کار داشتند:

 1. سرویس امنیتی ( شامل ماموران رسیدگی، مشاوران مالیاتی و غیره )
 2. تکنسین های ماهر
 3. مهندسان
 4. دکتران، دستیاران پزشکی و داروسازان
 5. بخش IT
 6. نقاشان حرفه ای
 7. متخصصان کاشت گیاهی، متخصصان کنترل کیفیت و غیره
 8. مشاغل قانونی
 9. مشاغل مرتبط با تدریس و تحصیل
 10. مدیران برتر و خدمات عمومی

در قسمت هایی از این کشور که به زبان آلمانی صحبت می کنند، تکنسین ها بیشترین مشاغلی بودند که جای خالی آنان حس می شد. برای بسیاری از مشاغل دشوار خواهد بود تا این کمبود را تامین نمایند. نیکول بورث به نقل از اَدکو، اظهار داشته است که ” متاسفانه زنان بسیاری هستند که در زمینه های مختلفی چون ریاضیات، کامپیوتر، علوم طبیعی و مهندسی تخصص دارند “

در قسمت هایی از کشور سوئیس که به زبان فرانسه و ایتالیایی صحبت می شود، اولین نیاز به بخش های امنیتی است و تکنسین های ماهر در جایگاه دوم نیاز این بخش قرار دارند. مشکل استخدام کارمندان ماهر در بعضی بخش ها بسیار برجسته است و این در حالی است که شرکت های کوچک نیز به سختی می توانند استعداد های برتر را جذب خود نمایند.

به نقل از هلن بوچ، ” آموزش هدفمند کلید اصلی حل این مشکلات است. ” بوچ همچنین اظهار داشته است که می توان با کمک به زنان برای ورود به بازار کار، درخواست شرکت هایی که با کمبود کارمند مواجه هستند را برای استخدام بانوان افزایش داد.

از سال 2010 الی 2016، بالغ بر 81900 زن به نیروی کار تمام وقت کشور سوئیس پیوستند. و این در حالی است که نزدیک به 322700 شغل تمام وقت در طی همان سال ها ایجاد شدند.

شرایط اخذ ویزای کاری سوئیس

مهاجرت و شرایط زندگی در سوئیس و همچنین کار در این کشور دارای وضعیت خوبی است. افراد در واقع جذب استانداردهای بالای زندگی و نظام مناسب مالیاتی این منطقه می شوند. شهرهای اصلی آن منبع تجارت و موسسات بزرگ جهانی است، موسساتی که در امور بانکی، تولیدی و دارویی مشغول به فعالیت هستند. در سوئیس می توان بسیار راحت زندگی کرد.

اگر قصد دارید برای کار به سوئیس بروید، می بایست مجوز کار اخذ کنید. با مطالعه این راهنما از نحوه اخذ ویزای کاری سوئیس آشنا می شوید. ملیت های غیر اروپایی خارج از اتحادیه اروپا به احتمال زیاد برای اقامت و کار در این کشور باید ویزا داشته باشند.

شرایط اخذ ویزای کاری سوئیس

شرایط اخذ ویزای کاری سوئیس

پروسه اخذ ویزا برای شهروندان اتحادیه اروپا در اکثر موارد نسبت به شهروندان غیر اروپایی متفاوت است.  شهروندان اتحادیه اروپا می توانند بدون داشتن ویزا به سوئیس سفر کنند و حداکثر تا 90 روز در آنجا بمانند و کار کنند یا اینکه دنبال کار بگردند.  با این حال، در این زمان فرد باید هویت خود را در ایالت محلی ثبت کند. در بسیاری از موارد این ثبت نام به صورت آنلاین انجام می شود. پس از این مدت اگر هنوز به دنبال کار هستید در آن صورت مراجع ذیصلاح از شما میخواهند تا استطاعت مالی خود را اثبات کنید.

اگر برای مدت طولانی تر در این کشور مشغول به کار شوید، باید مجوز اقامت اخذ کنید که هم بتوانید به طور قانونی کار کنید. در ایالت یا کانتونی که در آن زندگی و کار می کنید باید برای مجوز اقامت ثبت نام کنید.  اطلاعات مربوط به دفاتر مربوطه در وب سایت دولتی سوئیس موجود است.

اخذ مجوز کار سوئیس برای ملیت های غیر اروپایی صرفا به افرادی داده می شود که در مشاغل حرفه ای مشغول به کارند و معمولا تحصیلات عالی دارند.  قبل از درخواست مجوز اقامت و کار، باید شغل خود را معرفی کنید. پس از آن، کارفرما باید به مقامات کانتون محلی درخواست ارسال کند، علاوه بر این دبیرخانه امور مهاجرت دولتی نیز باید این درخواست را تصویب کند.  طی این درخواست باید اثبات شود که فرد شهروند دیگر کشورهای اتحادیه اروپا نیست و واجد شرایط شغل است، در این صورت درخواست تایید می شود.

شایان ذکر است که در سوئیس، سیستم سهمیه ای اداره می شود، به این معنی که فقط در صورتی می توانید ویزا اخذ کنید که تمام الزامات را رعایت کرده اید و قبلا سهمیه ای دریافت نکرده باشید.

اگر با درخواست ویزا در سوئیس موافقت شد، مقامات مهاجرتی می بایست سفارت محلی سوئیس را مطلع کنند.  پس از آن می توانید قرار ملاقات بگذارید و جهت تکمیل درخواست خود در آنجا حاضر شوید. در سفارت محلی باید اسناد و مدارکی همچون شناسنامه و مدرک استخدام خود را ارائه دهید – در هنگام رزرو قرار ملاقات، آنچه لازم است به شما گفته می شود.  با این ویزا می توانید به سوئیس سفر کنید، اما مادامی که خود را به مقامات کانتون معرفی نکردید اجازه کار نخواهید داشت (همانطور که در بالا در مورد شهروندان اتحادیه اروپا توضیح داده شد). این کارها باید در عرض دو هفته پس از ورود به سوئیس انجام شود.

میزان درآمد مشاغل در سوئیس برای خارجی ها

حداقل حقوق در کشور سوئیس برای مهاجران چقدر خواهد بود؟ بهتر آن است که میزان معمول کسب درآمد را در کشور سوئیس بیابید و در جست و جوی مشاغلی با بالاترین حقوق باشید. برای مهاجرانی که به دنبال شغل در کشور سوئیس می باشند، ممکن است ناخوشایند باشد که دریابند فهمیدن حداقل حقوق دریافتی در کشور سوئیس به طور ملی اعلام نشده است و این برخلاف تمام تلاش هایی است که دولت سوئیس جهت مشخص ساختن این موضوع در سال 2014 نموده است.

این بدان معناست که میزان درآمد سالانه به بازار کار در همان سال بستگی دارد و تنها در بعضی از صنایع می توان انتظار مقدار درآمد مشخصی داشت.

قوانین حداقل حقوق کشور سوئیس

با نگاهی به سال 2014، در می یابیم که رای دهندگان مخالف آن بودند تا حداقل حقوق افراد در مرکز CHF22 مشخص گردد. تقریبا بیش از 3/4ام رای دهندگان با این قانون گذاری مخالفت نمودند. در حالی که بعضی از شرکت ها در مورد افزایش هزینه برای کارفرمایان نگران بودند ( بخصوص در صنایع غذایی )، بسیاری از افراد بر سر این مساله مخالفت داشتند که حداقل میزان حقوق در کشور سوئیس، تاثیر اندکی بر قوت و ضعف اکثریت کارکنان کشور سوئیس پیش از دریافت حقوق سالانه دارد.

برخلاف حداقل حقوقی که در رای گیری ملی ترد شد، ایالت جورا و نیوشاتل به طور جداگانه ای رای دادند تا حداقل میزان حقوق CHF 20 در ساعت مشخص گردند. تصمیم گیری مرتبط با حقوق در کشور سوئیس به طور کل به کارفرمایان سپرده شده است، اما بعضی از صنایع توسط توافق نامه های حزب کارگری کنترل می گردند ( CLA  و GAV ). با توجه به اطلاعات به دست آمده از OECD در سال 2017، کشور سوئیس دومین دارنده بالاترین میانگین حداقل حقوق در اروپا پس از لوکزامبورگ می باشد.

میانگین درآمد سالانه در کشور سوئیس

میانگین درآمد سالانه در کشور سوئیس در میان بیشترین ها در سر تا سر جهان جای دارد، اما هزینه زندگی در سوئیس و میزان درآمد هر شخص از نقطه ای به نقطه دیگر متفاوت است. اطلاعات حاصل از کنفرانس مردمان آلمانی زبان کشور سوئیس که در اکتبر سال 2018 تشکیل شد، نشان داد که مدرسان مدارس ابتدایی در گنوا در آمد بیشتری نسبت به آموزگارانی دارند که در نیدوالدن و یا تیسینو مشغول به تدریس هستند.

میانگین درآمد سالانه در کشور سوئیس

میانگین درآمد سالانه در کشور سوئیس

مانند دیگر کشور ها، کاهش درآمد سالانه در بخش های امنیتی و مالی کشور در معرض طیف وسیعی از افراد مسن، بیکاران، بیمه و طرح پانسون قرار دارد. چنانچه مایل هستید تا در رابطه با میزان درآمد صنعتی که علاقه به کار در آن را دارید اطلاعات کسب نمایید، می توانید حسابرسی سالیانه را چک کنید ( به زبان فرانسه و آلمانی در دسترس می باشد) که توسط فدراسیون اتحادیه تجارت کشور سوئیس راه اندازی شده اند. به علاوه دریافتن اطلاعات حداقل حقوق کشور سوئیس، قادر خواهید بود تا در مورد ویژگی های مورد نیاز مشاغل گوناگون و کیفیت بخش های مختلف آن شغل اطلاعات کسب نمایید. برای یک سری از مشاغل در کشور سوئیس، میزان درآمد های زیر تخمین زده شده اند:

 1. پزشکان و دامپزشکان: 110000 الی 13000 فرانک سوئیس
 2. کامپیوتر: 115000الی120000 فرانک سوئیس
 3. وکلا: 111600 فرانک سوئیس
 4. مهندسان: 108500 فرانک سوئیس
 5. ماموران تجارتی: 90500 فرانک سوئیس
 6. حفاری مهندسی : 85800 فرانک سوئیس
 7. روزنامه نگاران و مولفان: 85200 فرانک سوئیس
 8. معماران و طراحان: 75000 فرانک سوئیس
 9. مترجمان: 73200 فرانک سوئیس
 10. معلمان: 87500 فرانک سوئیس
 11. بلیسان: 82200 فرانک سوئیس
 12. کارمندان اداره پست: 66600 فرانک سوئیس

حقوق سالیانه برای خارجیان: کارمندان خارجی که در کشور سوئیس مشغول به کار هستند، این حق را دارند تا با میزان حقوق برابر با دیگر افراد در حیطه تخصص خود کار کنند. این قانون در فدراسیون قانون کشور سوئیس تنظیم شده است. متقاضیان قادر خواهند بود تا از حسابرسی حقوق سالیانه جهت تخمین میانگین درآمد خود در کشور سوئیس آگاهی یابند. دولت کشور سوئیس در بعضی موارد به صورت اتفاقی حساب کارمندان خارجی را چک می نماید تا اطمینان یابد که آنان نیز از حقوق برابر با دیگر افراد بهره می برند.

به علاوه تمامی کارفرمایانی که به هر دلیل قانون شکنی کنند، ملزم به پرداخت تمامی حقوق پرداخت نشده کارکنان خارجی به آنان می باشند. از آن جایی که طی رای گیری ها، میزان درآمد سالیانه این کشور تخمین زده نشده است، تصمیم بر آن شده ات تا میزان درآمد هر حیطه شغلی به طور جداگانه بر اساس کیفیت و ساعات کاری بررسی شود.

مدارک مورد نیاز جهت مشاغل مورد نیاز سوئیس

 • اگر عضو اتحادیه اروپا هستید و برای مجوز اقامت ثبت نام می کنید، باید اسناد زیر را ارائه دهید:
 • پاسپورت یا شناسنامه معتبر
 • کپی اجاره خانه جهت اثبات آدرس
 • عکس مناسب پاسپورت
 • قرارداد کار یا جزئیات کار شخصی که قصد دارید آن را انجام دهید (شامل مدارک و اسناد حسابداری)

اگر ملیت غیر اروپایی دارید، باید مدارک بیشتری ارائه دهید.  شرایط و قانون هر کانتون کمی با هم متفاوت است، لذا حتما وب سایت خود را بررسی کنید.  اسناد به اجباری و اختیاری تقسیم می شوند، اما هر چه درخواست کامل تر و واضح تر باشد، شانس بیشتری برای اقامت دارید.  به طور کلی، کارفرما به نیابت از شما درخواست را ارسال می کند، اما شاید لازم باشد پرونده های تاییدیه را نیز ارائه کنید.

در پایین لیست اسنادی است که ممکن است برای تایید درخواست نیاز باشد:

 1. فرم درخواست – در برخی کانتون ها این مرحله بصورت آنلاین انجام می شود
 2. پاسپورت معتبر
 3. اثبات این که جای خالی تبلیغ شد و هیچ یک از شهروندان اتحادیه اروپا مناسب آن نبودند(با استفاده از آگهی های چاپی اینترنتی شغلی)
 4. رزومه، تاییدیه مدرک تحصیلی و شایستگی این کار
 5. دلایل جای خالی، مانند گسترش کسب و کار، و شرح مفصلی از کاری که نیاز است تکمیل شود

قرارداد کار و شرایط مورد توافق، که باید حداقل با موقعیت مشابهی که ملیت سوئیس ارائه داده، قابل مقایسه باشد. اخذ ویزای کاری سوئیس برای ملیت های غیر اتحادیه اروپا مشکل است، و به دلیل عمق اطلاعات و مدارک مورد نیاز جهت تایید درخواست، زمان زیادی طول می کشد.  صبور باشید و از قبل برنامه ریزی کنید. از کارت آبی اتحادیه اروپا، که در بسیاری از کشورهای اروپایی موجود است و دارندگان این کارت از آزادی بیشتری برخوردارند، نمی توان در سوئیس استفاده کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر مهاجرت کاری به سوئیس می توانید با مشاورین حاضر در دفاتر شیراز و تهران موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) تماس بگیرد.

سوالات متداول در مورد مشاغل مورد نیاز سوئیس

1- مشاغل مورد نیاز در سوئیس کدامند؟

مشاغل مهندسی و فناوری، داروسازی، مشاوره، بانک داری، بیمه، فناوری اطلاعات، تحلیل گر مالی، تحلیل گران سیستم و غیره

2- حداقل حقوق مشاغل مختلف در سوئیس چه میزان است؟

در سوئیس علیرغم لاش های دولت، حداقل حقوق در نظر گرفته نشده است و میزان حقوق سالیانه به بازار کار در همان سال بستگی دارد.

3- کدام مشاغل در سوئیس پر درآمد هستند؟

جراح قلب و عروق، ودیر عامل، مدیر بازار یابی، متخصص پوست، جراح دهان و دندان، فیزیوتراپیست، پزشک سالمندان و غیره

4- میزان درآمد سالیانه پزشکان در سوئیس چه میزان است؟

پزشکان در سوئیس به طور میانگین 110,000 فرانک سوئیس درآمد خواهند داشت.

5- جهت اقدام به یافتن کار در مشاغل مورد نیاز سوئیس، چه مدارکی لازم است؟

مدارک شناسایی معتبر، پاسپورت معتبر، عکس، مدارک تحصیلی، مدرک زبان، قرار داد کاری و یا جزییات کاری که قصد انجام آن را دارید و غیره

6- میانگین حقوق وکلا در سوئیس چه میزان است؟

وکلا در سوئیس به طور میانگین 111,000 فرانک سوئیس درآمد خواهند داشت.

7- جهت کار در سوئیس به پیشنهاد شغلی نیاز است؟

بله، افراد متقاضی کار در سوئیس می بایست از سوی یک کارفرمای سوئیسی پیشنهاد کار دریافت کنند.

8- معتبرترین وب سایت های جستجوی کار در سوئیس کدامند؟

Total jobs، StepStone، Jobwinner، job search Engine و غیره

9- وب سایت های کاریابی در سوئیس برای انگلیسی زبانان کدامند؟

Top Language Jobs، The Local، Jobs in Zurich، Jobs in Geneva و غیره

10- آیا جهت کار در سوئیس می توان برای افراد خانواده، ویزای همراه اخذ نمود؟

بله، امکان اخذ ویزای همراه برای همسر و قرزندان زیر 18 سال وجود دارد.

11- آیا با کار در سوئیس می توان اقامت این کشور را اخذ کرد؟

بله، البته شرایط ویژه ای دارد که یکی از آن ها زندگی به مدت 10 تا 12 سال در این کشور می باشد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *