لیست کالج های آلمان

هر ساله متقاضیان زیادی از خارج از اتحادیه اروپا قصد تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه های آلمان را دارند که به این منظور باید سوابق تحصیلی آن ها مورد تأیید قرار گیرد. تحصیل در کالج های آلمان می تواند راهی برای ورود به دانشگاه های این کشور باشد. شرکت در این دوره ها می تواند موجب ارتقا سطح علمی متقاضیان شود. شما متقاضیان عزیز می توانید مقاله ای که توسط موسسه حقوقی اصطهباناتی در خصوص لیست کالج های آلمان تهیه شده است را مطالعه نمایید.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

 Studienkolleg چیست؟

Studienkollegبرای دانشجویانی است که تحصیلات دیپلم خود را در کشوری غیر از آلمان به اتمام رسانده اند. امتحان نهایی پس از دوره کالج های آلمان به اصطلاح Feststellungsprüfung نامیده می شود. موفقیت در امتحان پایانی این کالج ها، متقاضیان را واجد شرایط اقدام برای تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه های این کشور می کند. طول مدت تحصیل در کالج آلمان یک ساله (دو ترم تحصیلی) می باشد.

انواع کالج در آلمان

دانشجویانی که قصد تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم را دارند باید در دوره های آمادگی که در کالج ها و دانشگاه های این کشور برگزار می شود، شرکت کنند.

کالج های آلماندر این کشور چهار نوع کالج وجود دارد که به شرح زیر می باشند:

M-Kurs (کالج گروه پزشکی)

این نوع کالج ها در لیست کالج های آلمان برای متقاضانی است که قصد تحصیل پزشکی در آلمان را دارند. تمرکز اصلی آموزش در کالج های پزشکی بر روی زبان انگلیسی، زیست شناسی، فیزیک و شیمی است. این کالج ها دارای آزمون ورودی می باشند. پس از تحصیل در کالج های M-kurs دانشجویانی که قصد تحصیل در آلمان را دارند، می توانند در رشته هایی مانند پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، روانشناسی، تغذیه و غیره به ادامه تحصیل مشغول شوند.

T-Kurs (کالج گروه مهندسی)

کالج های t kurs مخصوص افرادی است که دارای مدرک دیپلم دبیرستان در شاخه ریاضی و فیزیک بوده و می خواهند در این کشور در رشته های مهندسی، شیمی و علوم مرتبط به ادامه تحصیل بپردازند. تمامی دانشجویان خارجی که متقاضی تحصیل در دانشگاه های آلمان با مدرک دیپلم هستند، باید در این دوره ها شرکت کرده و در امتحانات نهایی پذیرفته شوند. زبان آموزش در این نوع کالج ها آلمانی است.

W-Kurs (کالج گروه مدیریت)

متقاضیانی که قصد تحصیل در دانشگاه های کشور آلمان با مدرک دیپلم در رشته های مدیریت و اقتصاد را دارند، باید پیش از ورود به دانشگاه در این کالج ها تحصیل کنند. تمرکز اصلی آموزش در کالج های مدیریت بیشتر بر روی موضوعاتی مانند اقتصاد، ریاضی، تجارت، جامعه و زبان آلمانی می باشد.

G-Kurs (کالج گروه علوم انسانی)

این کالج ها یکی دیگر از دوره های آمادگی برای دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های آلمان را دارند، فراهم می کنند. آزمون ورودی این کالج ها بیشتر بر روی زبان آلمانی متمرکز است. دانشجویانی که دوره های آمادگی را در کالج های علوم انسانی گذرانده باشند، می توانند در رشته هایی مانند الهیات، نقد ادبی، هنر، باستان شناسی، طراحی، تاریخ، روزنامه نگاری و غیره به ادامه تحصیل مشغول شوند.

کارشناسان موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی آماده پاسخگویی به سوالات شما در رابطه با تحصیل در کالج های آلمان می باشند.

شرایط تحصیل در کالج های آلمان

تحصیل در کالج های این کشور به دو ترم تقسیم می شود، بنابراین پذیرش دانشجو دو بار در سال اتفاق می افتد.

پذیرش در کالج های این کشور بر اساس موارد زیر صورت می گیرد:

زبان: برای پذیرش در کالج ها متقاضیان باید دارای دانش زبان آلمانی در حداقل سطح B2 باشند. مدرک های زبان گوته، TestDaF، DSH یا TELC مورد تأیید کالج های این کشور می باشند.

امتحان ورودی: این کالج ها دارای امتحان زبان آلمانی می باشند (حتی اگر متقاضیان دارای مدرک زبان باشند) و بسته به دوره ای که متقاضی قصد تحصیل در آن را دارد ممکن است موارد امتحانی متفاوت باشد ( برای کالج مهندسی درس ریاضیات و برای کالج مدیریت یا علوم انسانی زبان انگلیسی باشد).

تحصیلات مدرسه: تحصیل در کالج آلمان فقط آن دسته برای متقاضیانی که گواهی اتمام دوره دبیرستان را دارند، امکان پذیر است. اگر گواهی متقاضیان در لحظه پر کردن فرم درخواست در وب سایت uni help صادر نشده باشد، می توانند ظرف مدت سه ماه به سایر مدارک پیوست کنند.

آخرین مهلت ارسال درخواست

آخرین مهلت درخواست برای تحصیل در کالج های آلمان 15 ژانویه برای ترم تابستان و 15 ژوئیه برای ترم زمستان است، اما این تاریخ ها بسته به کالج ممکن است متفاوت باشند.

مدارک لازم برای تحصیل در کالج های آلمان

متقاضیانی که قصد ثبت نام در کالج های آلمان را دارند باید مدارکی را ارائه دهند. این مدارک به شرح زیر می باشند:

 • فرم درخواست پذیرش
 • نسخه ترجمه شده و محضری گواهی اتمام دبیرستان
 • یک رزومه تحصیلی به زبان آلمانی با اطلاعات دقیق در مورد تمام مراحل تحصیل (از دوران ابتدایی به بعد)
 • وکالت نامه از والدین (اگر متقاضی زیر 18 سال باشد)
 • یک نسخه محضری از قبولی در امتحان زبان آلمانی (حداقل در سطح B2)
 • کپی گذرنامه
 • چند قطعه عکس

مراحل اخذ پذیرش از کالج در آلمان

متقاضیانی که قصد مهاجرت به آلمان تحصیلی و اخذ پذیرش از کالج های این کشور را دارند باید مراحلی را پشت سر بگذارند. این مراحل به شرح زیر خواهند بود:

 1. قبولی در آزمون زبان آلمانی (حداقل سطح B2)
 2. انتخاب رشته و دانشگاهی که متقاضی قصد تحصیل در آن را دارد. قبل از انتخاب رشته لازم است که به ظرفیت دانشگاه ها توجه کنند که بدانند آیا محدودیت هایی برای جذب دانشجو وجود دارد. توجه به این مهم است که دانشگاه های نوردراین وستفالن فارغ التحصیلان کالج های سایر ایالت های آلمان را نمی پذیرند و فارغ التحصیلان کالج های این ایالت نیز تنها در ایالت خود می توانند وارد دانشگاه شوند
 3. تهیه اسناد رسمی
 4. پر کردن فرم درخواست آنلاین
 5. گرفتن دعوت نامه از دانشگاه برای شرکت در امتحانات ورودی کالج
 6. ثبت نام ویزای آلمان
 7. ثبت نام بیمه درمانی، افتتاح حساب بانکی مسدود شده و ارائه مدارک برای گرفتن ویزای دانشجویی به آلمان
 8. جستجوی محل اقامت برای طول دوره تحصیل
مراحل اخذ پذیرش از کالج در آلمان

مراحل اخذ پذیرش از کالج در آلمان

هر گونه سوال در رابطه با لیست کالج های آلمان را با کارشناسان موسسه حقوقی اصطهباناتی در میان بگذارید.

هزینه کالج در آلمان

برای شرکت در یک دوره های کالج دولتی هیچ شهریه ای وجود ندارد، اگر چه بسته به کالج انتخابی معمولاً در هر ترم بین 100 تا 400 یورو هزینه پرداخت می شود. زندگی در آلمان گران است. متقاضیان باید ماهیانه 700 یورو برای اجاره مسکن، لباس، غذا و غیره در نظر بگیرند. معمولاً در طول ترم هنگام حضور در کالج اجازه کار داده نمی شود اما امکان کار در تعطیلات ترم وجود دارد. دانشجویان کالج ها معمولاً کمک هزینه تحصیلی دریافت نمی کنند.

لیست کالج های المان

در کشور آلمان چندین کالج دولتی و خصوصی در ایالت های مختلف وجود دارند که فرصت تحصیل و کسب آمادگی برای ورود به رشته های گوناگون تحصیلی را در اختیار متقاضیان قرار می دهند. اسامی کالج های آلمان به شرح زیر می باشد:

کالجشهرنوع موسسه
دانشگاه روپرشت کارلز هایدلبرگهایدلبرگدانشگاه
موسسه فناوری کارلسروههکارلسروههدانشگاه
دانشگاه علوم کاربردی کنستانسکنستانسدانشگاه و مدرسه
دانشگاه آزاد بایرنمونیخدانشگاه
دانشگاه فنی برلینبرلیندانشگاه
دانشگاه هامبورگهامبورگدانشگاه
دانشگاه گوته فرانکفورتفرانکفورتدانشگاه و مدرسه
کالج فنی دارمشتاتدارمشتاتدانشگاه و مدرسه
دانشگاه کاسلکاسلدانشگاه و مدرسه
دانشگاه ماربورگماربورگدانشگاه و مدرسه
دانشگاه گرایفسوالدگرایفسوالددانشگاه
دانشگاه ویسمارویسمارمدرسه
کالج هانوفرهانوفردانشگاه
کالج اقتصادی بوخومبوخومموسسه خصوصی
کالج متینگنمتینگنموسسه خصوصی
دانشگاه یوهانس گوتنبرگگوتنبرگدانشگاه
مدرسه کایزرسلاوترنکایزرسلاوترنمدرسه
دانشگاه سارلندزاربروکندانشگاه
مدرسه فناوری و اقتصادزاربروکنمدرسه
کالج فنی دانشگاه درسدندرسدنموسسه خصوصی
کالج گلاوخاوگلاوخاوموسسه خصوصی
کالج دانشگاه لایپزیگلایپزیگدانشگاه
مدرسه تسیتا/گرلتیزتسیتامدرسه
کالج زاکسن-آنهالت هالههالهدانشگاه
کالج زاکسن-آنهالت کوتنکوتنمدرسه
مدرسه کیلکیلمدرسه
دانشگاه علوم کاربردی نوردهاوزننوردهاوزندانشگاه و مدرسه
کالج آزاد برلینبرلیندانشگاه

امتحانات کالج آلمان

متقاضیان بین المللی باید در آزمون صلاحیت دانشگاه Feststellungsprüfung شرکت کنند، که این آزمون سطح دانش کافی برای دانشگاه های آلمان را تأیید می کند. در واقع، FSP مجموعه ای از امتحانات است که کاملاً با آموزش های کالج های این کشور مطابقت دارد. به عنوان مثال، در کالج تجارت در دانشگاه کوبورگ متقاضیان باید سه آزمون کتبی (آلمانی، ریاضیات، مدیریت بازرگانی یا اقتصاد) و پنج آزمون شفاهی (آلمانی، ریاضیات، مدیریت بازرگانی یا اقتصاد، انگلیسی و علوم کامپیوتر) را پشت سر بگذارند و مدت زمان هر قسمت از این آزمون در حدود 2.5 ساعت می باشد.

مزایای تحصیل در کالج های آلمان

تحصیل در کالج آلمان که در لیست کالج های آلمان دیده می شود، با مزایای بی شماری همراه بوده و می تواند فرصت مناسبی برای دانشجویان جهت تحصیل در بهترین دانشگاه های این کشور و یا حتی سایر کشورها باشد. از جمله مزایای تحصیل در کالج های کشور آلمان به شرح زیر است:

 1. تحصیل رایگان در اکثر کالج ها
 2. آموزش توسط مجرب ترین اساتید
 3. صدها دوره دانشگاهی برای انتخاب
 4. تنوع فرهنگی و وجود دانشجویان از سراسر جهان
 5. امکان صحبت کردن به دو زبان انگلیسی و آلمانی
 6. هزینه زندگی مقرون به صرفه در آلمان
 7. فرصتی برای زندگی و کاوش در یکی از پیشرفته ترین کشورهای جهان
مزایای تحصیل در کالج های آلمان

مزایای تحصیل در کالج های آلمان

سخن آخر

در نهایت موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی آماده پاسخ گویی تلفنی و حضوری به هموطنان عزیز و انجام کلیه امور مربوط به پذیرش و اخذ ویزا و اقامت می باشد. هموطنان متقاضی تحصیل در کالج های کشور آلمان، می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به صورت حضوری به دفاتر موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی در شهرهای تهران، شیراز، اصفهان، مشهد، رشت و تبریز مراجعه نمایند.

سوالات متداول در رابطه با لیست کالج های آلمان

 1. آیا تحصیل در کالج های آلمان می تواند انتخاب مناسبی برای دانشجویان ایرانی باشد؟

  بله، تحصیل در کالج های آلمان می تواند راهی برای ورود به دانشگاه های این کشور باشد.

 2. مدت زمان تحصیل در کالج های آلمان چقدر است؟

  طول مدت تحصیل در کالج آلمان یک ساله (دو ترم تحصیلی) می باشد.

 3. آیا دانشجویان کالج های آلمان اجازه کار حین تحصیل را دارند؟

خیر، معمولاً در طول ترم هنگام حضور در کالج اجازه کار داده نمی شود، اگر چه امکان کار در تعطیلات ترم وجود دارد.

 1. آیا دانشجویان کالج های آلمان فرصت درخواست کمک هزینه تحصیلی را دارند؟

  خیر، دانشجویان کالج ها معمولاً کمک هزینه تحصیلی دریافت نمی کنند.

 2. هزینه تحصیل در کالج های آلمان چقدر است؟

  برای شرکت در یک دوره های کالج دولتی هیچ شهریه ای وجود ندارد، اگر چه بسته به کالج انتخابی معمولاً در هر ترم بین 100 تا 400 یورو هزینه پرداخت می شود.

 3. شرایط تحصیل در کالج های آلمان چیست؟

  از جمله شرایط تحصیل در کالج های آلمان دانش کافی نسبت به زبان آلمانی، شرکت در آزمون ورودی و داشتن گواهی پایان تحصیلات دبیرستان می باشد.

 4. مدارک لازم برای اخذ پذیرش از کالج های آلمان چیست؟

  مدارک لازم برای اخذ پذیرش از کالج های آلمان شامل وکالت نامه از والدین متقاضیان زیر 18 سال، تکمیل فرم درخواست، مدرک زبان و سایر موارد دیگر می شود.

 5. کشور آلمان دارای چند نوع کالج است؟

کشور آلمان دارای چهار نوع کالج است که آمادگی جهت تحصیل در رشته های پزشکی، مهندسی، مدیریت و علوم انسانی را ارائه می دهند.

 1. آیا برای تحصیل در کالج های آلمان به داشتن مدرک زبان احتیاج است؟

بله، متقاضیانی که قصد تحصیل در کالج های آلمان را دارند باید دارای حداقل سطح B2 در زبان آلمانی باشند.

 1. آیا کالج های آلمان دارای آزمون ورودی هستند؟

بله، این کالج ها دارای امتحان زبان آلمانی می باشند (حتی اگر متقاضیان دارای مدرک زبان باشند) و بسته به دوره ای که متقاضی قصد تحصیل در آن را دارد ممکن است موارد امتحانی متفاوت باشد.

 1. لیست کالج های آلمان کدامند؟

  از جمله کالج های آلمان می توان به دانشگاه هایدلبرگ، کالج فنی دارمشتات، دانشگاه هامبورگ، کالج هانوفر، دانشگاه گوته فرانکفورت و غیره اشاره کرد.

 2. مزایای تحصیل در کالج های آلمان چیست؟

  از جمله مزایای تحصیل در کالج های آلمان امکان تحصیل رایگان، فرصت تحصیل در کالج های متعدد، هزینه زندگی مقرون به صرفه و سایر موارد دیگر می باشد.

3/5 - (5 امتیاز)

مطالب مرتبط

10 دیدگاه برای “کالج های آلمان

 1. محمد گفت:

  سلام و وقت بخیر
  من سال اول دانشگاه رو تموم کردم . اونطور که تحقیق کردم اگر دانشگاه معتبر باشه و حداقل یکسال دانشجو بوده باشی دیگه نیازی به کالچ نیست و میشه برای پذیرش از دانشگاه اقدام کرد. میخواستم بدونم درسته یا نه ؟ و سوال دیگه اینکه اگر جواب سوال قبل مثبت باشه ولی بخوام رشته دیگه ای رو انتخاب کنم بازم میشه کالج نرفت یا حتما برای نرفتن کالج باید همون رشته رو بخونم.
  ممنون

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   با سلام و عرض ادب
   بله، درست است.بهتر است رشته مرتبط با رشته دانشگاهی خود را انتخاب نمایید.

 2. امیرحسین گفت:

  سلام
  کلاس ۱۰ ام رشته تجربی هستم و ۱۵ سالم هست
  معدلم بالاست
  آلمانی دارم میخونم و اواخر B1 هستم
  خواستم بدونم برای گرفتن پذیرش کالج ام کورس،نیازی داریم به قبولی در کنکور سراسری توی ایران؟
  ممنون

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   جهت افزایش شانس پذیرش و ویزای خود بهتر است در کنکور سراسری ایران شرکت نمایید.

 3. DP گفت:

  سلام من ۱۷سالمه و سال اخر دبیرستان ام و رشته ام ریاضیه و در حال حاضر دارم
  B1میخونم و خاله و داییم هم المان هستن
  میخواستم بدونم برای پذیرش در کالج نیاز به قبولی کنکور سراسری روزانه هست؟
  و اینکه ریز نمرات و نمره دیپلم باید چند باشه ؟

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   با سلام و احترام
   برای تحصیل در کالج ها شرکت در کالج ها کفایت می کند. شما می توانید برای شفاق شدن بیشتر موضوع با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

 4. امیر گفت:

  سلام من ۲۰ سالمه میخواستم بدونم با مدرک b1 میتونم وارد کالج بشم

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   با سلام و احترام
   بله، با مدرک b1 میتونم وارد کالج شوید.

 5. مهدی گفت:

  ببخشید محل برگزاری آزمون اولیه کالج کجاست تو دانشگاه مقصد یا سفارت .. مرسی از شما

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   با سلام و احترام
   آزمون ها در آلمان برگزار می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *