فرق گرین کارت و تابعیت آمریکا

برای بسیاری گرفتن اقامت دائم قانونی، اهداف پایانی در طول فرایند مهاجرت است. هنگامی که شما در وضعیت حقوقی خوبی قرار گرفته اید و شخصیت اخلاقی خوب را برای پنج سال با کارت سبز نشان داده اید، شما می توانید برای درخواست شهروندی واجد شرایط باشید. بنابراین، فرق گرین کارت و تابعیت آمریکا این است که کارت سبز آخرین قدم به سوی شهروندی است.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

مقایسه فرق گرین کارت و تابعیت آمریکا

داشتن یک اقامت دائم قانونی اجازه می دهد تا دارنده برای زندگی و کار در ایالات متحده آمریکا، شبیه به شهروندی U.S. باشد. با این حال، برخی از مزایای وجود دارد که فقط شهروندان ایالات متحده میتوانند از آن لذت ببرند از جمله رأی دادن در انتخابات عمومی، کار برای دولت فدرال، خدمت به عنوان نماینده منتخب در دولت، دریافت کمک فدرال برای تحصیلات عالی که البته بعضی از مزایا نیز وجود دارد که تحت بررسی دقیق قرار می گیرند.

اقامت قانونی دارندگان کارت سبز

پس از اینکه کسی به ایالات متحده مهاجرت کرد، اقامت دائم قانونی اولین گام ضروری است. دارنده کارت معتبر سبز به این معنی است که این فرد دارای حقوق قانونی برای کار و اقامت دائم در ایالات متحده است. راه های مختلفی وجود دارد که کسی بتواند اقامت دائم قانونی را بدست آورد:

 • یک همسر، اعضای خانواده یا کارفرمای می تواند مهاجر را حمایت کند (درخواست تجدیدنظر)
 • پس از دریافت پناهندگی
 • برنده شدن در قرعه کشی ویزا (لاتاری).

اقامت قانونی دارندگان کارت سبز

هنگامی که اقامت قانونی به دست آمد، مهاجر یک کارت شناسایی سبز دریافت می کند که به او این امکانات را می دهد:

 • کار و زندگی در ایالات متحده برای همیشه
 • سفر و بازگشت ایالات متحده
 • درخواست دیگر اعضای خانواده برای دریافت وضعیت کارت سبز

در حالی که اقامت قانونی در اکثر موارد شما را از اخراج پناهندگی می بخشد، نقض هر یک از شرایط اقامت (مانند عدم گزارش تغییرات اقامت، ارتکاب جرائم و یا اعمال تروریست یا جاسوسی) برای بازداشت توسط اداره مهاجرت و اجرای قانون اخراج می تواند منجر به اخراج فرد مهاجر شود.

محدودیت های گرین کارت

دارندگان کارت سبز مجاز به سفر و بازگشت به ایالات متحده هستند، اما آنها در مدت زمانی که می توانند دور باشند محدود می شوند. ماندن در خارج از ایالات متحده برای بیش از حد مجاز زمان ممکن است منجر به رها شدن اقامت قانونی شود و آنها را مجبور به بازگشت به کشور خود کند.

تحت قانون مهاجرت ایالات متحده، شهروندی ایالات متحده بالاترین مقام شهروندی است که کسی میتواند به آن دست یابد. شهروندان ایالات متحده مجاز هستند که به طور نامحدود در ایالات متحده زندگی کنند و تحت محاربه با اخراج قرار گیرند که بر روی دارندگان کارت سبز تأثیر می گذارد. تنها راه لغو شهروندی مهاجر این است که مهاجرین هنگام تقاضا، مرتکب تقلب شوند. شهروندان ایالات متحده حقوق مشابه دارندگان کارت سبز را دارند و آنها نیز مجاز به موارد زیر هستند:

 • رای دادن در انتخابات
 • درخواست برای اقوام و اقلیت های دور که باید پناهندگی بگیرند

روند اخذ شهروندی ایالات متحده

پس از 5 سال یا بیشتر از داشتن حق قانونی، دارنده کارت سبز می تواند برای شهروندی U.S. (طبق قانونی) درخواست کند. راه های دیگر برای تبدیل شدن و شهروندی ایالات متحده ؛

 • در ایالات متحده متولد شده باشید و یا انتخاب تحصیل در آمریکا
 • در خارج از کشور در والدین شهروند ایالات متحده متولد شده است
 • زندگی در ایالات متحده به عنوان یک کودک هنگامی که یک پدر و مادر تحت طبابت است
 • پیوستن به ارتش ایالات متحده

تمدید گرین کارت آمریکا

ساکنان دائمی قانونی باید کارت سبز خود را هر 10 سال تجدید کنند. هر بار آنها باید USCIS را به مبلغ 540 دلار پرداخت کنند. اگر برنامه شما برای زندگی چندین دهه در ایالات متحده است، این به راحتی می تواند به کمک شما بیاید. به علاوه، اگر کارت سبز شما از بین رفته، آسیب دیده یا دزدیده شود، باید مبلغ دیگری را برای جایگزینی آن پرداخت کنید.

اگر میخواهید دیگر اعضای خانواده را به ایالات متحده ببرید، در آن صورت شهروند بودن به شما اولویت میدهد. علاوه بر این، شهروندان می توانند از طریق ازدواج کارت سبزدریافت کنند. تحت شرایط مهاجرت به آمریکا این به فرزندان شما نیز انتقال می یابد.

برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی(توسعه گران مهر) در گفت و گو باشید و سوالات احتمالی خود را بپرسید.

5/5 - (1 امتیاز)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *