دانشگاه سلطان قابوس عمان

مهاجرت تحصیلی یکی از مسیرهای پر طرفدار برای جوانان است. انتخاب مقصد تحصیل با توجه به معیارهای افراد کار آسانی نیست. شما ابتدا باید دانشگاه های کشورهای مختلف را بشناسید و سپس اقدام به تصمیم گیری کنید. در این مقاله که به کوشش موسسه اصطهباناتی گردآوری شده است به معرفی دانشگاه سلطان قابوس پرداخته ایم که یکی از معتبرترین دانشگاه های کشور عمان بوده و همه ساله در لیست تاییدیه وزارت علوم قرار دارد. در اینجا مطالبی در ارتباط با جایگاه جهانی این موسسه، زبان مورد نیاز تحصیل، کمک هزینه های تحصیلی، شهریه های دانشگاه سلطان قابوس و تحصیل پزشکی و دندان پزشکی دانشگاه سلطان قابوس به شما ارائه می دهیم. پس از مطالعه این مقاله می توانید برای کسب اطلاعات دقیق تر با مشاورین مجرب موسسه اصطهباناتی در شهرهای تهران، اصفهان، شیراز، مشهد، تبریز به صورت تلفنی و حضوری تماس حاصل کنید.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

درباره دانشگاه سلطان قابوس عمان:

دانشگاه سلطان قابوس عمان،  تحقق وعده ای است كه سلطان قابوس بن سعید در دهمین سالگرد روز ملی عمان در سال 1980 اعلام كرد. ساخت و ساز در سال 1982 آغاز شد و اولین دانشجویان دانشگاه سلطان قابوس در سال 1986 ثبت نام كردند. اهداف این دانشگاه تربیت گروه های فارغ التحصیلانی که برای میراث فرهنگی و اسلامی آنها ارزش قائل هستند و مایل به تقویت ایمان به خدا و وفاداری خود به ملت و سلطان هستند.آماده سازی جوانان عمانی که از نظر اخلاقی قاطع هستند، متعهد به تحقیق علمی و برای کارهای آکادمیک واجد شرایط هستند و برای خدمت مستمر به کشور خود آماده می شوند. همچنین این دانشگاه در تلاش است که جایگاه جهانی خود را پیشرفت دهد.از امکانات این موسسه ساختمانهای موجود در محوطه دانشگاه از ماسه سنگ های سفید و صورتی ساخته شده و در یک محور ساخته شده است که یک انتهای آن به سمت مکه است. یک مسجد مدرن در دانشگاه وجود دارد، در حالی که تقریباً همه ساختمانها دارای یک نمازخانه هستند. دسترسی جداگانه ای به ساختمانها برای آقایان و خانمها و همچنین صندلی های جداگانه در کلاسهای درس وجود دارد.دو مجموعه ورزشی نیز دارد، یکی برای دانشجویان پسر و دیگری برای دانشجویان دختر. هر یک از آن ها زمین های فوتبال، زمین های دو و میدانی، استادیوم های روباز، زمین های والیبال، سالن های ورزشی سرپوشیده، استخر شنا و زمین های اسکواش را شامل می شود.بین سالهای 2010 تا 2015، این دانشگاه دانشجویان 38 کشور را جذب کرده درحالی که تا امروز ملیت های مختلف از 69 کشور جهان در این دانشگاه دیده می شوند. این موسسه همچنین با دانشگاه های سراسر جهان همچون دانشگاه های آسیا، اروپا، استرالیا، آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی توافق هایی دارد.

دانشکده های دانشگاه سلطان قابوس عمان:

مطابق با دستورالعمل های سلطنتی، این دانشگاه با پنج دانشکده شروع به کار کرد. پزشکی، مهندسی، کشاورزی، آموزش وعلوم. بعلاوه دانشکده هنر در سال 1987 و پس از آن کالج تجارت و اقتصاد که در سال 1993 تاسیس شد. دانشکده حقوق نیز در سال 2006 به این دانشگاه پیوست و سرانجام کالج پرستاری در سال 2008 نیزتاسیس شد.

 • کشاورزی و علوم دریایی
 • هنر و علوم اجتماعی
 • اقتصاد و علوم سیاسی
 • تحصیلات
 • مهندسی
 • حقوق
 • پزشکی و علوم بهداشتی
 • علوم پایه
 • پرستاری
 • مدیریت و بیزینس
 • هنر
دانشکده دانشگاه قابوس عمان

دانشکده دانشگاه قابوس عمان

رنکینگ دانشگاه سلطان قابوس عمان:

جایگاه جهانی یک موسسه آموزشی از فاکتورهای مهم برای انتخاب مسیر ادامه تحصیل است زیرا هرچه محیط آکادمیک شما قوی تر باشد، امکان پیشرفت علمی نیز بیشتر برای شما فراهم است. در این بخش به بررسی جایگاه علمی دانشگاه سلطان قابوس در جهان، آسیا و درمیان دانشگاه های تازه تاسیس می پردازیم.طبق رنکبندی موسسه THE RANKING فاکتورهای حایز اهمیت در جایگاه اول کیفیت آموزش است که با توجه به تعداد فارغ التحصیلان دانشگاهی که برنده جوایز بین المللی شده اند بررسی میشود. مورد بعدی که هنگام رنکبندی این موسسه بررسی می شود اشتغال فارغ التحصیلان است که با توجه به تعداد فارغ التحصیلان دانشگاهی که دارای مقام های مختلف در شرکتهای برتر دنیا هستند، اندازه گیری می شود. در دو جایگاه بعدی به کیفیت اساتید آموزشی و خروجی تحقیقاتی دانشگاه هستند که بر اساس میزان مقالات چاپی و جوایز تحقیقاتی اهدا شده، تعداد مقالات کنفرانسی و… مورد توجه قرار می گیرد. حال با بررسی دانشگاه سلطان قابوس عمان با توجه به معیارهای عنوان شده، رنکبندی این موسسه به شرح زیر می باشد.

رنکینگ دانشگاه سلطان قابوس در بین دانشگاه های آسیایی:

250 – 201

رنکینگ دانشگاه سلطان قابوس در بین دانشگاه های تازه تاسیس:

250 – 201

رنکینگ جهانی دانشگاه سلطان قابوس:

1000 – 801

هزینه تحصیل در دانشگاه سلطان قابوس عمان:

هزینه تحصیل از مهم ترین چالش های مورد بررسی در مهاجرت تحصیلی است. بنابراین شما باید در ابتدا از هزینه های دانشگاه مورد نظرتان مطلع شوید. این بخش را به هزینه های تحصیل در عمان در مقاطع مختلف دانشگاه سلطان قابوس اختصاص داده ایم.هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی به صورت میانگین حدود 15000 – 5000 دلار با تناسب رشته ای که انتخاب می کنید مرتبط است. می دانیم که رشته هایی همچون پزشکی و دندان پزشکی بیشترین هزینه ها را دارند.

دانشجویان بین المللیدانشکده های مورد نظر
ارشددکترا
8000 دلار18000 دلاردانشکده های علوم
7000 دلار13000 دلاردانشکده های علوم انسانی

هزینه تحصیل کلاس های زبان انگلیسی برای هر ترم:

1100 دلار

دانشکده های علوم: پزشکی و علوم بهداشتی، مهندسی، علوم، کشاورزی و علوم دریایی، پرستاری است

دانشکده های انسانی: هنر و علوم اجتماعی، آموزش، حقوق، اقتصاد و علوم سیاسی است.

شهریه برنامه های کارشناسی ارشد و دکترا را می توان در هر ترم پرداخت کرد.کلیه شهریه دوره ها / پایان نامه با توجه به تعداد واحد ثبت شده در آن ترم محاسبه می شود.شهریه شامل هزینه های درخواست برای رشته مورد نظر نیست.هزینه های اضافی برای هر ترم اضافه بر تعداد ترم های مشخص شده وجود دارد.دانشجو موظف است قبل از پایان دوره رسمی برنامه ، کل مبلغ شهریه را بپردازد.برای هر ترم بیش از تعداد ترم های مشخص شده که به تحصیل می پردازید باید 130 دلار جریمه پرداخت کنید. برای کسب اطلاعات دقیق تر با مشاورین موسسه اصطهباناتی در شعب تهران، شیراز، اصفهان، تبریز، مشهد تماس حاصل کنید.

کمک هزینه تحصیلی دانشگاه سلطان قابوس عمان:

کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان خارج از کشور، منبعی مالی برای گذران زندگی محسوب می شود و دوران تحصیل را برای دانشجویان راحت تر می کند. به این دلیل است که افراد هنگام انتخاب دانشگاه به این نکته که موسسات دارای بورسیه هستند یا خیر، دقت می کنند. در اینجا تعدادی از بورسیه های دانشگاه سلطان قابوس عمان را معرفی می کنیم .دانشگاه سلطان قابوس برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی (عمانی و بین المللی) بورسیه های مختلفی را ارائه می دهد:

بورس های تحصیلی SQU:

بودجه اختصاص یافته به دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه داده می شود. این بورسیه معافیت از شهریه یا کمک هزینه ماهیانه یا هر دو را تحت پوشش قرار می دهد. کمک هزینه ماهیانه برای دانجویان دکترا 1000 دلار و برای کارشناسی ارشد 650 دلار است.

بورس های حامی مالی:

بودجه های پشتیبانی شده به دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه اختصاص یافته است. آنها معافیت از شهریه یا کمک هزینه ماهیانه یا هر دو را تحت پوشش قرار می دهند.

پشتیبانی مالی از پروژه های تحقیقاتی دانشجویان دکتری:

کمک های مالی اعطا شده به پروژه های تحقیقاتی دانشجویان دکترا برای تأمین نیازهای لازم تکمیل پروژه های تحقیقاتی داده می شود.

بورسیه کنفرانس از دانشجویان کارشناسی ارشد:

حمایت مالی که فقط برای پوشش هزینه های ارائه مقاله در یک کنفرانس علمی به دانشجویان کارشناسی ارشد ارائه می شود.

پشتیبانی کنفرانس از دانشجویان دکتری:

حمایت مالی که فقط برای پوشش هزینه های ارائه مقاله در یک کنفرانس علمی به دانشجویان دکتری ارائه می شود.

زبان تحصیل دانشگاه سلطان قابوس عمان:

زبان انگلیسی یک پیش نیاز برای رشته هایی است که در دانشگاه سلطان قابوس ارائه می شود. اثبات مهارت انگلیسی توسط دو آزمون زیر امکان پذیر است:

 • آزمون آیلتس آکادمیک
 • آزمون تافل مبتنی بر اینترنت

لطفا توجه داشته باشید:

 • میزان مهارت زبان انگلیسی ممکن است بین برنامه ها متفاوت باشد، شما می توانید مهارت انگلیسی مورد نیاز را برای هر برنامه از جزئیات نوشته شده برای همان رشته بررسی کنید.
 • نمرات آزمون به مدت دو سال از تاریخ برگزاری آزمون تا تاریخ ارائه به دانشگاه معتبر در نظر گرفته می شود.
 • آزمون TOEFL که در موسسات برگزار می شود، قابل قبول نیست.
 • این دانشگاه به دانشجویانی که نتوانند حداقل مهارت درخواست شده را ارائه دهد، این فرصت را می دهد که دوره های زبان انگلیسی را در این موسسه بگذرانند.
زبان تحصیل دانشگاه قابوس عمان

زبان تحصیل دانشگاه قابوس عمان

تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در دانشگاه سلطان قابوس عمان:

کالج پزشکی و دپارتمان دندانپزشکی زیر نظر این کالج قدمت چندین ساله دارد و از کالج های معتبر کشور عمان است. دندان پزشکی شامل شش سال تحصیل است و برای اخذ تخصص نیز این دپارتمان گرایش های مختلفی را ارائه می دهد. تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه سلطان قابوس عمان شامل مراحل I ، II و III است که باعث می شود پس از شش سال مدرک خود را اخذ کنید برای تحصیل لیسانس بهداشت پزشکی صرفا نیاز به گذراندن مراحل یک و دو دارند و در صورت علاقه مندی به دوره پزشکی مرحله سوم را نیز می گذرانید. رشته های علوم پزشکی در این دانشگاه به زبان انگلیسی تدریس می شوند. همچنین به دانشجویان ارشد و دکترا چندین بورسیه تعلق می گیرد. هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در عمان در این دانشگاه حدود 18000 – 7000 دلار است.

با توجه به مطالب گفته شده در مقاله می توان دریافت که دانشگاه سلطان قابوس عمان از نظر علمی، سطح بالایی را در جهان به خود اختصاص داده و جزو 1000 دانشگاه برتر دنیا قرار دارد همینطور مورد تایید وزارت علوم ایران است. همچنین این دانشگاه رشته های بسیاری را به زبان انگلیسی ارائه می دهد که با مدارک ایلتس و یا تافل می توانید مهارت زبانی خود را اثبات کنید. از دیگر مزیت های این دانشگاه نزدیکی به کشور ایران و قرار گرفتن در کشوری است که دارای روابط خوبی با ایران است. با این حال هزینه تحصیل در دانشگاه سلطان قابوس عمان میزان زیادی را در برمی گیرد و شما باید براساس بودجه خود نسبت به تحصیل در این موسسه اقدام کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و همراهی در پذیرش از دانشگاه سلطان قابوس و اقامت تحصیلی در عمان با مشاورین موسسه اصطهباناتی در شعب تهران، شیراز، اصفهان، مشهد، تبریز تماس حاصل کنید.

سوالات متداول در مورد دانشگاه سلطان قابوس عمان

1- بنیه علمی دانشگاه سلطان قابوس عمان چگونه است؟ این دانشگاه با اینکه جزو موسسات تازه تاسیس است، دارای رنکینگ جهانی کمتر از 1000 می باشد.

2- آیا برای تحصیل در دانشگاه سلطان قابوس عمان آیلتس مورد نیاز است؟ بله، برای تحصیل در رشته های انگلیسی زبان این دانشگاه باید مهارت زبانی خود را با ارائه مدارک آیلتس و تافل اثبات کنید.

3- هزینه تحصیل دانشگاه سلطان قابوس عمان چقدر است؟ این دانشگاه در رشته های مختلف دانشجو می پذیرد و با توجه به رشته و مقطع تحصیل هزینه تحصیل حدود 20000 – 6000 دلار است.

4- آیا دانشگاه سلطان قابوس عمان دارای رشته پزشکی است؟ این دانشگاه دارای کالج پزشکی است که تمامی رشته های علوم پزشکی را در برمی گیرد و به زبان انگلیسی نیز تدریس می شود.

5- آیا دانشگاه سلطان قابوس دارای بورسیه تحصیلی است؟ بله، دانشگاه سلطان قابوس برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا بورسیه های مختلفی ارائه می دهد.

6- بورسیه های دانشگاه سلطان قابوس چه میزانی است؟ بورسیه های این دانشگاه شرایط مختلفی دارد. بعضی از این بورسیه ها شهریه تحصیل را پرداخت می کند و همچنین هزینه تحصیل را در برخی موارد پوشش می دهد.

7- آیا دانشگاه سلطان قابوس عمان مورد تایید وزارت علوم است؟ بله، این دانشگاه در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم 2020 قرار گرفته است.

8- آیا دانشگاه سلطان قابوس عمان دارای پذیرش موقت تحصیلی است؟ بله، در صورتی که میزان مهارت کافی برای زبان را نداشته باشید، می توانید دوره های زبان انگلیسی را بگذرانید.

9- هزینه گذراندن دوره های زبان انگلیسی دانشگاه سلطان قابوس عمان چقدر است؟ دوره های زبان انگلیسی برای کسب مهارت کافی به میزان 1100 دلار برای هر ترم تحصیلی است.

10- هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه سلطان قابوس عمان چقدر است؟ تحصیل پزشکی و دندان پزشکی به زبان انگلیسی حدودا 18000 دلار است .

11- آیا دانشگاه سلطان قابوس عمان دارای امکانات مناسبی است؟ بله این دانشگاه دارای ساختمان های مدرن، خوابگاه با امکانات بالا و زمین های ورزشی به تفکیک جنسیت هستند.

1/5 - (2 امتیاز)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *