دانشگاه های دولتی ترکیه

ترکیه کشوری در نزدیکی ایران است که سالیانه از دانشجویان خارجی زیادی برای تحصیل در این کشور استقبال می کند. کیفیت آموزشی بالا و هزینه مقرون به صرفه تحصیل باعث شهرت دانشگاه های دولتی ترکیه در خاورمیانه شده است. در این مقاله که به کوشش موسسه اصطهباناتی گردآوری شده به بررسی موارد زیر در ارتباط با دانشگاه های دولتی ترکیه پرداخته شده است:

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

لیست دانشگاه های دولتی ترکیه
شرایط و مدارک لازم برای دانشگاه های دولتی ترکیه
هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه
مزایای تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه

برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران مجرب موسسه اصطهباناتی تماس برقرار کنید.

لیست دانشگاه های دولتی ترکیه

دانشگاه های دولتی ترکیه، آموزش با کیفیت را به دانشجویان خارجی ارائه می دهند و امکان تحصیل با هزینه ای مناسب را فراهم می کنند. در این بخش به بررسی دانشگاه های دولتی ترکیه پرداخته شده است:

دانشگاه دولتی فنی خاورمیانه (METU)

موسسه دولتی فنی خاورمیانه در آنکارا، پایتخت ترکیه مستقر است. دانشگاه فنی خاورمیانه (METU) امسال رتبه هشتم را در رتبه بندی EECA کسب کرده است. دانشگاه فنی خاورمیانه در سال 1956 تأسيس شده تا نقشی حیاتی در توسعه ترکیه و کشورهای خاورمیانه داشته باشد. این دانشگاه امروزه حدود 31.000 دانشجو دارد که بسیاری از آنها دانشجوی انتقالی هستند و برای یک ترم یا یک سال در دانشگاه فنی خاورمیانه تحصیل می کنند. از آنجا که تقاضای تحصیل دانشجویان بین المللی در این موسسه بسیار زیاد است، دانشگاه فنی خاورمیانه فقط 1.5 درصد از متقاضیان را هر ساله پذیرش می کند.

دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول، یک موسسه آموزشی مشهور می باشد که در استانبول واقع شده است. محوطه دانشگاه اصلی درمجاورت میدان بیازات فاتح، مرکز استان و در ضلع اروپایی شهر قرار دارد. دانشگاه استانبول دارای دو برنده نوبل به نام های عزیز سانکار (در شیمی) و اورهان پاموک (در ادبیات) می باشد. رشته های دانشگاه استانبول شامل پزشکی، ریاضیات، نجوم، نقشه کشی، جغرافیا، تاریخ، فلسفه، دین، ادبیات، فلسفه، حقوق و … می باشند. این دانشگاه دارای کادر آموزشی متشکل از 2000 استاد، 4000 دستیار و کارمندان جوان است. دانشگاه استانبول بیش از 60.000 دانشجوی کارشناسی و 8.000 دانشجوی کارشناسی ارشد دارد که سالانه در دوره های ارائه شده توسط این موسسه در حال تحصیل هستند.

دانشگاه مدیترانه شرقی

دانشگاه مدیترانه شرقی یک موسسه آموزشی در قبرس شمالی است. این دانشگاه در سال 1979 تحت رهبری Onay Fadıl Demirciler (معاون وقت وزارت آموزش و پرورش) به عنوان موسسه آموزش عالی فناوری برای قبرس های ترک زبان تأسیس و در سال 1986 نیز به یک دانشگاه دولتی تبدیل شد.این دانشگاه 141 برنامه (11 دانشکده و 5 دپارتمان) برای ارائه مدرک های کارشناسی و کارشناسی ارشد و همچنین پژوهش های علمی دارد. زبان تدریس نیز ترکی و انگلیسی است. دانشگاه مدیترانه شرقی دارای یک مدرسه مقدماتی انگلیسی برای دانشجویانی است که نیاز به بهبود زبان انگلیسی دارند. این دانشگاه همچنین فعالیت های مختلف ورزشی و اجتماعی را ارائه می دهد. برنامه های آموزشی دانشگاهی EMU گسترده است و شامل رشته های علوم فیزیک، مهندسی، علوم اجتماعی با امکان پژوهش و تحقیق از طریق هیئت مشاوره آموزشی است.

شرایط و مدارک لازم برای دانشگاه های دولتی ترکیه

دانشگاه های دولتی ترکیه شهریه کمی می گیرند اما ورود به آنها سخت تر است و استانداردها و الزامات زیادی برای ورود به این موسسات تنظیم شده است. یک دانشجوی خارجی نیاز به تهیه مدارک و قبولی در آزمون زبان و آزمون ورودی (YOS) دارد. بسیاری از متقاضیان بین المللی یک سال زودتر به این کشور می آیند تا یک سال اضافی را برای یادگیری زبان ترکی یاانگلیسی صرف کنند.بودجه دانشگاه های دولتی از بودجه دولت تأمین می شود، بنابراین دانشگاه ها امور مالی خود را مدیریت نمی کنند، به عنوان مثال تعیین حقوق اساتید یا میزان شهریه بر عهده دولت است.رشته های موجود در دانشگاه های دولتی در زمینه های علوم کاربردی، آموزش، مهندسی، هنر و علوم اجتماعی است. نمونه هایی از دانشگاه های دولتی شامل دانشگاه بوغازچی، دانشگاه فنی خاورمیانه، دانشگاه استانبول، دانشگاه فنی استانبول، دانشگاه هنرهای زیبا معمار سینان هستند. اگر قصد تحصیل در مقطع لیسانس را دارید، باید از دبیرستان فارغ التحصیل شده یا در شرف فارغ التحصیلی باشید. مدارک لازم جهت تحصیل در مقطع لیسانس بدین شرح است:

فرم درخواست
دیپلم دبیرستان (یا مدرکی که ثابت کند شما فارغ التحصیل هستید)
ریزنمرات دوره دبیرستان
نمره مهارت زبان (تافل یا آزمون های زبان ترکی)
اثبات پرداخت هزینه درخواست برای دانشگاه ها (35-100 دلار آمریکا)
گواهی شرکت در آزمون های ورودی دانشگاه های دولتی ترکیه همچون YOS
ارائه تمکن مالی برای اثبات حمایت فرد از زندگی
شرایط و مدارک لازم برای دانشگاه های دولتی ترکیه
هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه

دانشگاه های دولتی ترکیه بسیار مقرون به صرفه هستند، به خصوص در مقایسه با موسسات مشابه در اروپا یا ایالات متحده. دانشجویان بین المللی برای تحصیل در دانشگاه های دولتی معمولاً بین 100 تا 4000 دلار در هر سال تحصیلی پرداخت می کنند. رشته هایی مانند پزشکی یا مهندسی می توانند گران تر باشند.در حالی که در دانشگاه های دولتی ترکیه تحصیل می کنید، می توانید انواع مختلف مکان های اقامتی را انتخاب کنید. برخی از مکان ها مقرون به صرفه تر هستند و برخی دیگرراحتی بیشتری را فراهم می کنند. در پایان، این شما هستید که تصمیم می گیرید کدام یک از روش های اقامتی با نیازهایتان تناسب دارد. موارد زیر محبوب ترین گزینه های اقامتی دانشجویان در ترکیه هستند:

خوابگاه های دانشگاه های دولتی: هزینه ها بسته به دانشگاه و امکانات متفاوت است

خوابگاه های دولت: 24-38 دلار در ماه
خوابگاه های خصوصی: امکانات بسیار بهتری دارند اما هزینه های بالاتری نیز دارند
اجاره آپارتمان: 68–283 دلار در ماه بسته به موقعیت و اندازه آپارتمان

دانشجویان می توانند از کافه تریای دانشگاه های دولتی که هر روز 2 یا 3 وعده غذایی بسیار مقرون به صرفه ارائه می دهند، استفاده کنند. این وعده های غذایی حدود 0.30- 1.15 دلار قیمت دارند. اگر می خواهید غذاهای دیگری را امتحان کنید، در اطراف دانشگاه، رستوران ها و غذاخوری ها یا کافه های دیگری نیز وجود دارد.

کارت حمل و نقل ماهانه برای دانشجویان دانشگاه های دولتی (اتوبوس و مترو) حدود 27 دلار است. این کارت ها برای دانشجویانی که نیاز به رفت و آمد روزانه دارند یا از گشت و گذار در مناطق اطراف و شناخت شهر محل زندگیشان لذت می برند، مفید خواهد بود.

مزایای تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه

مزایای مختلفی در ارتباط با تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه وجود دارد که در این بخش به بررسی چند مورد از مزیت های موجود پرداخته ایم:

برتری دانشگاه های دولتی ترکیه

پنج دانشگاه دولتی ترکیه در لیست 100 دانشگاه برتر کشورهای در حال توسعه هستند. در رتبه بندی بهترین دانشگاه های جهانQS 2021، 9 موسسه آموزشی ترکیه وجود دارد که دو مورد از آنها در بین 500 دانشگاه برتر هستند. این رتبه بندی ها، یک نتیجه چشمگیر برای سیستم آموزش عالی نسبتاً جوان ترکیه است. علاوه بر این، برخی از دانشگاه های فنی ترکیه اغلب با دانشگاه های ایالات متحده مقایسه می شوند و 8 موسسه آموزش عالی فنی این کشور توسط ABET معتبر شناخته شدند.

هزینه مقرون به صرفه دانشگاه های دولتی ترکیه

دانشگاه های دولتی در ترکیه شهریه کمتری در مقایسه با دانشگاه های ایالات متحده و اروپا دریافت می کنند. بورس های تحصیلی دانشگاه های ترکیه، کمک هزینه های مختلفی را به دانشجویان برجسته ارائه می دهند. به عنوان مثال، تقریباً تمام دانشگاه ها 20-70٪ از کل شهریه متقاضیان ممتاز را رایگان در نظر می گیرند. علاوه بر کمک مالی از دانشگاه ها، بورس های تحصیلی دیگری نیز در ترکیه وجود دارد. به عنوان مثال، برنامه دولتی Türkiye Burslari و کمک مالی از شورای تحقیقات علمی و فناوری ترکیه جزو بهترین بورسیه های این کشور می باشند. تقریباً همه دانشگاه ها برنامه های تبادل دانشجو را همچون اراسموس، مولانا و فارابی اجرا می کنند. دانشجویان در این موسسات تجربه آموزشی مناسب را کسب می کنند و به کشورهای دیگر نیز سفر می کنند.

هزینه مقرون به صرفه دانشگاه های دولتی ترکیه
زبان تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه

بیشتر برنامه ها در دانشگاه های دولتی ترکیه به زبان ترکی ارائه می شوند اما برنامه های انگلیسی را نیز می توان پیدا کرد. اگر سطح دانش زبان انگلیسی یا ترکی دانشجویان برای پذیرش کافی نباشد، دانشگاه ها همچنان داوطلب را می پذیرند. در این حالت دانشگاه ها قبل از شروع دوره تحصیلی، برنامه های آمادگی یک ساله را به زبان انگلیسی یا ترکی ارائه می دهند.

با مطالعه مقاله بالا نسبت به دانشگاه های دولتی ترکیه آشنایی پیدا کردید. در بخش های دیگر نیز به بررسی شرایط و مدارک لازم برای تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه، هزینه های تحصیل و مزایای تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه پرداخته شد. برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران مجرب موسسه اصطهباناتی در شعب تهران، شیراز، مشهد، تبریز و اصفهان تماس برقرار کنید.

سوالات متداول در مورد دانشگاه های دولتی ترکیه

1- هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه چقدر است؟

هزینه تحصیل دانشگاه های دولتی از 200 تا 4.000 دلار است.

2- آیا دانشگاه های دولتی ترکیه امتحان ورودی دارند؟

بله، تمام دانشگاه های دولتی ترکیه دارای آزمون ورودی YOS هستند.

3- زبان تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه چیست؟

زبان تحصیل دانشگاه های دولتی ترکیه انگلیسی و ترکی می باشد.

4- آیا برای ورود به دانشگاه های دولتی ترکیه مدرک آیلتس لازم است؟

بله، برخی از دانشگاه های دولتی ترکیه، ارائه مدرک آیلتس را الزامی می دانند.

5- آیا دانشگاه های دولتی ترکیه مورد تأیید وزارت علوم ایران هستند؟

بله، برخی از موسسات دولتی ترکیه همچون دانشگاه استانبول و دانشگاه مدیترانه شرقی مورد تأیید وزارت علوم ایران هستند.

6- هزینه زندگی دانشجویی برای تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه چقدر است؟

هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه حدود 300 تا 600 دلار می باشد.

7- آیا دانشگاه های دولتی ترکیه اعتبار علمی دارند؟

بسیاری از این موسسات در میان 1000 دانشگاه برتر دنیا قرار دارند.

8- آیا دانشگاه های دولتی ترکیه گران هستند؟

خیر، دانشگاه های دولتی ترکیه ارزانترین موسسات آموزشی این کشور هستند.

9- آیا دانشگاه های دولتی ترکیه بورسیه تحصیلی دارند؟

بله، برخی دانشگاه های دولتی ترکیه به دانشجویان خارجی بورسیه می دهند.

10- آیا می توان به زبان انگلیسی در دانشگاه های دولتی ترکیه تحصیل کرد؟

بله، تعداد محدودی از دانشگاه های دولتی ترکیه به زبان انگلیسی تدریس می کنند.

11- آیا امکان مهمان شدن دانشجو در دانشگاه های دولتی ترکیه وجود دارد؟

بله، در برنامه هایی همچون اراسموس و فاربی، امکان انتقال یا مهمان شدن دانشجو وجود دارد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

مطالب مرتبط

2 دیدگاه برای “دانشگاه های دولتی ترکیه

 1. صادق گفت:

  با سلام ، آیا امکان تحصیل رایگان یا گرفتن بورسیه در دانشگاه های دولتی ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد وجود دارد ؟ تشکر

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   با سلام و عرض ادب
   بله، می توانید برای اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های دولتی ترکیه اقداک نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *