تحصیل در ترکیه

دانشگاه ازمیر کاتب چلبی ترکیه Izmir Katip Celebi

دانشگاه کاتب چلبی ازمیر

کشور ترکیه یکی از کشور های آسیایی-اروپایی است که ایرانیان زیادی با مقاصد مختلف به این کشور مهاجرت می کنند. اکثر ایرانیان برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه، مهاجرت کاری به ترکیه، مهاجرت سرمایه گذاری به ترکیه، مهاجرت به ترکیه برای تفریح و … به موسسات مختلفی از جمله موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی مراجعه می کنند. به دلیل شرایط راحت مهاجرتی به این کشور نسبت به سایر کشور ها، دانشجویان زیادی هم برای ادامه تحصیل به این کشور می روند. ما در این مقاله قصد داریم در ارتباط با دانشگاه کتاب چلبی ازمیر ترکیه اطلاعات جامعی ارائه دهیم.

معرفی دانشگاه کاتب چلبی ازمیر

ما در این مقاله به معرفی این دانشگاه نو بنیاد ترکیه ای می پردازیم. پس با ما در این بخش همراه شوید.

تاریخچه دانشگاه کاتب چلبی ازمیر

کاتب چلبی یکی از دانشمندان به نام عثمانی است و از سیزده سالگی وارد لشکر عثمانی شد. او یکی از بزرگترین مورخین سده یازدهم می باشد. از آثار او می توان به تقویم التواریخ، کشف الظنون، تحفه الاخبار، میزان الحق و … اشاره نمود که به زبان های مختلفی نوشته شده است. دانشگاه دولتی کاتب چلبی که نام خود را از این دانشمند معروف ترکی گرفته است. در سال ۲۰۱۰ میلادی ( سال هزار و سیصد و هشتاد و نه) در سومین شهر بزرگ ترکیه یعنی شهر ازمیر ترکیه تاسیس شد. موسس این دانشگاه پروفسور گالیپ خان یکی از استادان سرشناس کشور ترکیه است. این دانشگاه با هدف توسعه علم و دانش فعالیت اموزشی اش را با آموزش هایی در زمینه بهداشت عمومی در سال ۲۰۱۱ میلادی آغاز نمود. پردیس بهداشتی آیدینلیک اولر چیئیلی را می توان اولین پردیس آموزشی و علمی این دانشگاه نام برد که به دلیل نیاز رشته های پزشکی به خدمات بهداشتی در شهر ازمیر تاسیس شد. پس از تاسیس آن، دانشکده های دندان پزشکی، پرستاری و پزشکی هم به این پردیس آموزشی منتقل شدند. به عبارتی می توان گفت که این دانشگاه بیشتر با منظور فعالیت در زمینه های بهداشتی و علوم پایه تاسیس شده بود اما پس از آن با احداث دانشکده های دیگر مانند علوم انسانی تبدیل به دانشگاهی جامع شد. با گذشت مدت زمانی دانشکده های دیگری نیز به آن افزوده شد که در ادامه بیان خواهیم کرد.

شرایط دانشگاه کاتب چلبی ازمیر

این دانشگاه پس از تاسیس به حدی پیشرفت کرد که توانست پس از چند سال در بین دویست دانشگاه برتر جهان و در رتبه صد و پنجاه و هفتم قرار بگیرد که برای دانشگاهی تازه تاسیس رتبه بسیار عالی محسوب می شود. این دانشگاه با داشتن سیزده دانشکده، چند مدرسه حرفه ای، بیمارستان، کلینیک، آزمایشگاه، مراکز تحقیقاتی و دانشمندان برجسته و بین المللی خود ، یکی از دانشگاه های پیشرو در ترکیه می باشد. تحصیل در تمام مقاطع این دانشگاه به زبان انگلیسی است و تمامی کورس ها با این زبان ارائه می شود. دانشگاه کتب چلبی ازمیر ترکیه اطلاعات ، ارتباطات و نیروی انسانی را در سطح فكری مناسبی برای دانش آموزان فراهم كرده است تا این افراد پس از ورود به دانشگاه بدون هیچ مشکلی در سطوح بالای علمی به فعالیت های درسی و پژوهشی خود بپردازند. هزینه تحصیل در این دانشگاه به طور میانگین سیصد دلار است و هفتاد و نه دپارتمان تحصیلی در این دانشگاه فعالیت دارد.  به طور مثال برای تحصیل دندانپزشکی حدوده چهرصد و بیست دلار، برای مهندسی سیصد و هشتاد دلار، برای تاریخ دویست و پنجاه دلار، برای زبان ترکی دویست دلار باد پرداخت نمود. مأموریت این دانشگاه انجام تحقیقات با هدف رفع مشکلات اجتماعی و مشارکت در رونق جامعه ، بهره مندی از نتایج تحقیق در عمل ، ایجاد محیط دانشگاهی جهانی و آموزش دانشجویان مسئول و مستقل است که مایل هستند شرایط علمی خود را توسعه دهند ، در زندگی دانشگاهی و حرفه ای خود شایسته باشند و به اصول جهانی علمی پایبند باشند.

شرایط دانشگاه کاتب چلبی ازمیر

شرایط دانشگاه کاتب چلبی ازمیر

این دانشگاه با شعار هایی مانند : ” تجسم ایده های مختلف” ، ” اکنون زمان تغییر است. “، “عمر اختصاص داده شده برای علم. ” و ” نسل جدیدی از دانشگاه دولتی در ازمیر” ، روز به روز بر فعالیت ها و پیشرفت های علمی خود می افزاید.

در این دانشگاه بیش از هشتصد هیات علمی و کارمند مشغول به فعالیت هستند و بیش از سیزده هزار دانشجو در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

این دانشگاه از سال جدید تحصیلی یعنی از مهر 98 و ورودی جدید سال دو هزار و بیست میلادی مورد تایید وزارت بهداشت کشور ایران قرار گرفته است.

دانشکده ها، انستیتو ها و موسسات آموزش عالی دانشگاه

در این بخش از مقاله قصد داریم به معرفی دانشکده ها، انستیتو ها و موسسات آموزش عالی تحت نظر دانشگاه کاتب چلبی ازمیر بپردازیم.

دانشکده های این دانشگاه عبارتند از: دانشکده دندان پزشکی، دانشکده داروسازی، دانشکده کشتی سازی و علوم و فنون دریایی، دانشکده علوم اسلامی، دانشکده معماری و مهندسی، دانشکده علوم جنگل، دانشکده علوم انسانی و اجتماعی، دانشکده شیلات، دانشکده پزشکی و دانشکده توریسم و جهانگردی.
انستیتو های تحت نظارت این دانشگاه معروف و حرفه ای در ازمیر ترکیه عبارتند از: انستیتوی علوم اجتماعی، انستیتوی علوم فنی و انستیتوی علوم ‌پزشکی.

اما در نهایت موسسات آموزش عالی که تحت نظارت دانشگاه کاتب چلبی ازمیر ترکیه هستند، عبارتند از: موسسه آموزش عالی زبان های خارجه، موسسه آموزش عالی فنی و حرفه ای چلبی و موسسه آموزش عالی فنی و حرفه ای خدمات درمانی.

علاوه بر آن این دانشگاه امکانات بسیاز زیادی برای دانشجویان خود از جمله کتابخانه های پیشرفته، زمین ها و سالن های ورزشی مجهز، آمفی تئاتر ها و سالن های بسیار و … نیز مهیا نموده است.

دانشکده های دانشگاه کاتب چلبی ازمیر

دانشکده های دانشگاه کاتب چلبی ازمیر

رشته های ارائه شده در دانشگاه کاتب چلبی ازمیر

در این بخش از مقاله برخی از رشته های ارائه شده در دانشکده های مختلف دانشگاه کاتب چلبی ازمیر ترکیه را برای شما ارائه خواهیم داد.
رشته های زیر شاخه پزشکی که در این دانشگاه ترکیه ای پیشرفته و نو بنیاد ارائه می شوند عبارتند از: جراحی عمومی، چشم‌ پزشکی، آسیب شناسی، بیماری های گوش، حلق و بینی، جراحی قفسه سینه، بیهوشی و احیا، قلب و عروق، مغز و جراحی عصبی، جراحی دهان، فک و صورت، زنان و زایمان، جراحی کودکان، جراحی پلاستیک و زیبایی، اورولوژی و ارتوپدی و ترماتولوژی.
رشته های علوم پایه در دانشکده های دانشگاه کاتب چلبی ازمیر ترکیه عبارتند از:
آناتولی، بیوفیزیک، هیتولوژی و جنین شناسی، میکروبیولوژی، زیست شناسی، بیوشیمی و آنار زیستی.
رشته های مهندسی در دانشگاه کاتب چلبی ازمیر ترکیه نیز عبارتند از:
مهندسی برق و مکانیک، علوم و مهندسی مواد، مهندسی پزشکی، مهندسی عمران، نفت و گاز طبیعی، معماری، مهندسی ژئوماتیک، مهندسی کامپیوتر و علوم مهندسی.

شرایط پذیرش دانشجوی خارجی در دانشگاه کاتب چلبی ازمیر ترکیه

یقینا همانند دانشگاه های دیگر، دانشگاه کاتب چلبی هم برای دانشجویان بین المللی که قصد  تحصیل در ترکیه و در این دانشگاه را دارند، شرایطی مهیا نموده است.‌هر فردی که متقاضی ادامه تحصیل در این دانشگاه است باید حداقل نمره اعلام شده از طرف دانشگاه را در آزمون ورودی ملی یا بین المللی آن کسب نماید. شرایط این آزمون ها متعاقبا از طریق نهاد های مختلف اعلام خواهد شد. اعتبار این ازمون ها معمولا دو سال است‌. ظرفیت های در نظر گرفته شده برای مقاطع مختلف خصوصا فوق دیپلم و لیسانس از سوی شورای آموزش عالی دانشگاه ارائه خواهد شد و فرد متقاضی باید مدارک و ریز نمرات خود را پس از ترجمه به زبان انگلیسی یا ترکی در سایت دانشگاه آپلود نماید. پس از ارزیابی اولیه دانشجویان، ممکن است از هر فرد خواسته شود تا برای مصاحبه حضوری یا آنلاین آماده گردد. گاهی ممکن است اولویت دانشگاه با مصاحبه فرد باشد بنابراین هم برای آزمون و هم برای مصاحبه باید دقت و تسلط کافی را داشته باشید. پیشنهاد می کنیم که برای کسب اطلاعات بیشتر به همکاران ما در موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی مراجعه نمایید. مدارک مورد نیاز برای پذیرش هر بار در سایت دانشگاه و بسته به رشته مورد نیاز ارائه خواهد شد. ظرفیت گزینش دانشجویان نیز در شورایی به رای گذاشته خواهد شد. نکته مهم تر این است که در صورتی که متقاضیانی در یک رشته تحصیلی نمرات یکسانی برای پدیرش بگیرند، اولویت با داوطلبی خواهد بود که سن کمتری دارد.‌

مدارک لازم برای ثبت نام در دانشگاه کاتب چلبی ازمیر ترکیه

با توجه به نکات ارائه شده و شرایط دانشگاه کاتب چلبی، مدارکی باید برای ثبت نام و پذیرش به دانشگاه ارائه شود. زمان های ثبت نام از طریق سایت دانشگاه اعلام خواهد شد. اما مدارک مورد نیاز عبارتند از: کپی مجوز اقامت در ترکیه، کپی تایید شده پاسپورت، اصل دیپلم، دیپلم معادل سازی شده از کنسولگری ترکیه، ریز نمرات تایید شده و ترجمه شده، شش قطعه عکس، رسید بانکی هزینه های تحصیلی، اصل نتیجه آزمون یا کپی برابر با اصل آن، مدرک معتبر تسلط به زبان انگلیسی، مدرک معتبر تسلط به زبان ترکی که از سوی خود دانشگاه و موسسه تومر اهدا می‌گردد و … .‌ هزینه های ثبت نام برای رشته های مختلف هر ساله اعلام خواهد شد.

نکات تکمیلی در ارتباط با دانشگاه کاتب چلبی ازمیر ترکیه

پس از معرفی دقیق این دانشگاه نو بنیاد ترکیه ای، قصد داریم در این بخش از مقاله نکات دیگری در ارتباط با دانشگاه کاتب چلبی ترکیه بیان کنیم. اولین نکته زبان آموزشی است که گفتیم تقریبا در تمام دانشکده ها و کورس های تحصیلی زبان آموزش انگلیسی می باشد، بنا براین باید مدرک معتبری مانند آیلتس یا تافل بنا به درخواست دانشگاه ارائه گردد. دانشجویانی که حق تحصیل در رشته های با زبان ترکی دارند، باید حتما در آزمون تعیین سطح زبان ترکی شرکت نمایند. اگر دانشجویی در این آزمون نمره کافی نگیرد باید به مدت یک سال در مرخصی تحصیلی برای بهبود زبان ترکی خود باشد و اگر پس از دو سال گواهی دال بر تسلط فرد به زبان ترکی ارائه نگردد، شخص نمی تواند در دانشگاه اقدامات تحصیلی انجام دهد.

لوگوی دانشگاه کاتب چلبی ازمیر

لوگوی دانشگاه کاتب چلبی ازمیر

سوالات متداول در ارتباط با دانشگاه ازمیر کاتب چلبی ترکیه Izmir Katip Celebi

 1. آیا برای تحصیل در دانشگاه کاتب چلبی ازمیر ترکیه نیاز به اخذ مدرک زبان انگلیسی است؟

  بله زیرا بیشتر کورس های تحصلی رشته های مختلف دانشگاه کاتب چلبی ازمیر به زبان انگلیسی ارائه می شود.

 2. آیا برای تحصیل در دانشگاه کاتب چلبی ترکیه باید به زبان ترکی تسلط داشت؟

  لزومه نه ولی در صورتی که تمایل داشته باشید در رشته های ترکیه ای زبان تحصیل کنید باید مدرک مربوط را بگیرید.

 3. آیا دانشگاه کاتب چلبی ازمیر برای ادامه تحصیل مناسب است؟

  بله بر خلاف بیشتر دانشگاه های تازه تاسیس این دانشگاه پس از چند سال فعالیت توانسته است در ریته ۱۵۷ رنکینگ جهانی قرار بگیرد.

 4. آیا تحصیل در رشته های پزشکی در دانشگاه کاتب چلبی ازمیر امکان پذیر است؟

  بله می توان گفت این دانشگاه با هدف تحصیلات پزشکی افتتاح شده است و شاخه های مرتبط با رشته پزشکی را ارائه خواهد داد.

 5. آیا تحصیل در رشته های مهندسی در دانشگاه کاتب چلبی ازمیر امکان پذیر است؟

  بله این دانشگاه برخی از رشته های مهندسی را برای دانشجویان علاقه مند ارائه داده است.

 6. آیا امکان اخذ پذیرش دانشگاه کاتب چلبی ازمیر وجود دارد؟

  بله با داشتن مدارک و رزومه قوی می توانید برای اخذ پذیرش این دانشگاه اقدام نمایید.

 7. امکانات دانشگاه کاتب چلبی ازمیر در چه سطحی است؟

  می توان گفت امکانات دانشگاه کاتب چلبی ازمیر ترکیه بسیار عالی و در سطح بالایی قرار دارد.

 8. هزینه زندگی در ترکیه برای دانشجویان مناسب است؟

  بله البته زندگی دانشجویی و هزینه های آن برای هر فردی متفاوت خواهد بود اما ترکیه کشوری گران برای زندگی نیست.

 9. آیا مدرک دانشگاه کاتب چلبی ازمیر اعتبار دارد؟

  بله اسن دانشگاه جزو معتبر ترین دانشگاه های ترکیه است و به همین دلیل مدرک آن از اعتبار بالایی در سطح جهان برخوردار است.

 10. آیا برای تحصیل در دانشگاه کابت چلبی ازمیر ترکیه باید هزینه پرداخت کرد؟

  بله هزینه تحصیل برای رشته های مختلف در این دانشگاه متفاوت است و هر ساله توسط دانشگاه تصویب می شود.

 11. تنوع رشته های ارائه شده دانشگاه کاتب چلبی ازمیر ترکیه چگونه است؟

  دانشگاه کاتب چلبی ازمیر ترکیه رشته های متنوع بسیاری را در دانشکده های مختلف خود ارائه می دهد.

سخن آخر

مهاجرت تحصیلی به ترکیه به دلایل مختلفی میان ایرانیان رواج بسیار زیادی دارد. هزینه های زندگی در کشور ترکیه برای ایرانیان نسبت به سایر کشور ها مناسب تر می باشد. به همین دلیل است که افراد زیادی برای مهاجرت های تحصیلی، کاری، سرمایه گزاری و حتی تفریحی مقصد خود را کشور ترکیه انتخاب می کنند. کشور ترکیه از نظر علمی روز به روز گام های بسیاری بر می دارد و پیشرفت های زیادی در زمینه های مختلف علمی داشته است. به همین دلیل دانشگاه های مختلف ترکیه مقصد دانشجویانی است که قصد ادامه تحصیل در این کشور را دارند. یکی از این دانشگاه ها دانشگاه کاتب چلبی ازمیر ترکیه می باشد که در این مقاله ما سعی کردیم تمامی نکات در ارتباط با این دانشگاه نو بنیاد را برای شما بیان کنیم. می توانید برای کسب نکات بیشتر در ارتباط با مهاجرت تحصیلی به ترکیه با مشاوران ما در موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی مشورت نمایید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *